BINNENLAND. schen beide regeeringen, waardoor de uit werking der sedert 1875 van Italiaansche, zijde van jaar tot jaar gedane opzegging wederom vijf maanden verschoven is, tot 31 Mei 1882 van kracht blijven. Sir Charles Dilke wordt Woensdag, van Toulon terugkeerend, te Parijs verwacht waar hij de onderhandelingen over het Fransch-Engelsche handelstractaat hervat ten zal. De luitenant ter zee Benier is naar Am sterdam vertrokken, om inlichtingen in te winnen omtrent de organisatie van het Ne- derlandsch-Indisch leger. Eene officiëele dépêche uit La Goulette bevestigt de nederlaag der stammen van Benizig en van andere opstandelingen. De Madridsche Impartial behelst een brief uit Tanger, waarin gemeld wordt dat de sultan van Marokko aan de Kabylische hoofden in zijn rijk bevel heeft gegeven om zich meester te maken van Bou-Amema, maar in plaats van aan dien last te vol doen, zouden de bedoelde hoofden zich ver- eenigd heliben met Bou-Amema. In de Egyptische provincie Sudan heeft de valsche profeet, waarvan wij on langs melding maakten, aan het hoofd van 1500 dweepers, de tegen hem uitgezonden Egyptische troepen, 350 man, aangevallen en totaal verslagen. Zij moeten allen ge dood zijn. Er is nu een neger-regiment van Damiette tegen de opstandelingen afge zonden. Guiteau schijnt vóór Nieuwjaar niet veroordeeld te zullen worden. Hij blijft zich aanstellen als een komediant, razende en scheldende, nu eens bewerende, dat Garfield aan slechte behandeling is gestorven, dan weer dat eene hoogere macht hem tot zijn daad heeft gedreven, enz. enz. Elk fatsoen lijk man in Amerika bedroeft en ergert zich ©ver dit walgelijk schouwspel, waaraan de Justitie onmachtig of onwillig schijnt een eind te maken. De reeks van aanslagen op het leven van gekroonde hoofden moet wederom met een worden aangevuld. Op den Japanschen Mikado werd te Atika door een zijner onderdanen een pistoolschot gelost, dat evenwel zijn doel miste. De dader is in hechtenis. Of de aanslag in verband stond met de algemeene ontevredenheid over het lange uitstel 10 jaren van de bijeenroeping eener vertegenwoordiging zal moeten blijken, maar het is niet geheel onwaarschijnlijk. Het Russische regeeringsblad publi ceerde een keizerlijk bevelschrift, bepalende dat de 23 in den jongsten tijd gevatte politieke misdadigers, welke de Regeering beschouwt als de aanvoerders of invloed rijke medebestuurders van de terroristische partij, gezamenlijk in eene bizoudere Se naatszitting terechtgesteld zullen worden. Middelburg, 27 Dec. De heer P. A. Janssen, oud-kapitein der infanterie, thans directeur van het huis van arrest en bewaring alhier, moet dat gebouw volgens bevel van den minister van jus titie verlaten en zal eerlang terecht staan wegens ongeoorloofde handelwijzen in zijn betrekking als directeur gepleegd. Hij was reeds sedert eenigen tijd geschorst. Achtkarspelen, 27 Dec. Te Roodeschuur nabij deze gemeente is Donderdag-nacht de ruim 70 jarige A. Kooi, van Kortwoude, in de vaart ge raakt en jammerlijk verdronken. De geestvermo gens van den ongelukkige waren min of meer gekrenkt; het schijnt dat men hem dien avond sterken drank had doen gebruiken, waardoor hij geheel beneveld raakte. Heerenveen, 27 Dec. L. J. De V. de ontvluchte notarisbediende is te Hellevoetsluis aangehouden en naar de gevangenis overgebracht. Bosendaal, 27 Dec. Te Nieuwmoer bij deze gemeente, heeft een hevige vechtpartij plaats ge had, waarbij twee personen ernstig gewond wer den en een gedood is. De dader van dezen man slag was zekere Denissen, woonachtig te Essen. Nijmegen, 27 Dec. in de Zaterdag 11. gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente kwam het bekende adres der 70 ingezetenen alhier in behandeling, houdende verzoek om op het raads besluit terug te komen, waarbij is besloten tot plaatsing van een Mariabeeld op den hoek van ons raadhuis, als behoorende tot de restau ratie van dat gebouw, en om alzoo bedoeld Ma riabeeld daar weg laten. Met 12 tegen 6 stemmen werd het adres afgewezen. Meerssen, 27 Dec. Op de Steenstraat alhier heeft men gisteren-middag een onbekend mans persoon doodgeschoten gevonden. Bizonderheden hieromtrent zijn nog niet bekend. Eijsden, 27 Dec. In deze gemeente is een geval van pokken met doodelijkeu afloop voorge komen bij een meisje dat uit België k wam en niet gevaccineerd was. GEMENGD NIEUWS. Den 16den dezer maand vervoegde zich bij een goud- en zilver-kashouder te Rot terdam een persoon, zich Martino noemende, om zijn gouden horloge terug te halen, dat hij zeide aldaar bij den bediende, die op dat oogenblik afwezig was, ter herstelling te hebben gebracht. Er werden hem eenige horloges vertoond, en toen hij een voor het zijne aanwees, werd hem dit ter hand gesteld. Bij de tehuiskomst van den bediende bleek echter, dat de onbekende geen gouden horloge ter herstelling had gebracht, maar een slimme dief was. In het jaar 1561 k wa m Maxi mil iaa n II, die een groot liefhebber van jagen was, aan de regeering, en wenschteinde onmiddellijke nabijheid van zijne residentie Weenen gelegenheid te hebben om zich met het jachtvermaak bezig te houden. Hij kocht dus al die gedeelten van het Prater, die in het bezit van een ander gekomen waren, weder in, liet het omheinen, en van toen aan werd het Prater het Keizerlijk bosch, dat het tot op den huidigen dag gebleven is, schoon door vorstelijke vrijgevigheid, publieke wandeling. De kastanjelanen waren reeds in 1537 door Keizer Ferdinand I aangelegd; iu 1569 liet Maximiliaan II ook een weg voor zijn jagers aanleggen, en zoo is de tegenwoordige Praterstraat ontstaan. Tot dusverre waren de vorsten niet zoo streng in de afsluiting van het Prater geweest; de houtvesters knepen een oog dicht als zij een indringer be speurden. Maar toen de wantrouwende Keizer Ru- dolf II aan de regeering kwam, werd er een ver bod betreffende het Prater uitgevaardigd«Nie mand mag in ons bosch, het Prater, des zomers of des winters, wandelen, rijden, jagen of vis- schen, zonder vergunning van den Keizerlijken houtvester Hans Bengel." Nu was het uit met de pret in het schoone bosch. Bengel was een monster van ruwheid en dwingelandij en gedroeg zich jegens ieder, die vergunning verzocht om het Prater te bezoeken, op zulk eene onbeschofte wijze, dat men van toen af eiken ruwen knaap een «bengel" noemde, welke naam gebruikelijk is gebleven. Tegenwoordig nog staat er een aan denken van den woestaard aan den ingang van het Prater, namelijk de driehonderdjarige wilde noteboom, rechts tegenover den eersten schommel. Bengel betrapte eens een armen jongen, die in het bosch hout sprokkelde, liet hem aan dien boom binden en op de onmenschelijkste wijze tuchtigen, zoodat de knaap aan de gevolgen stierf. Een jager, die reeds lang gewenscht had zich en zijne makkers van den dwingeland te bevrijden, was zoo verontwaardigd over deze mishandeling, dat hij den houtvester, toen deze alleen naar zijn huis ging, een kogel door het hart schoot. Een ingenieur te Weenen stelt voor om voor de gaanderijen van schouwburgen geene noodtrappen te bouwen, maar glijbanen aan te leggen, die van onderen zacht glooiend en ruim uitloopend moeten zijn. In de verwarring en haas tige vlucht, die bij iederen theaterbrand onver mijdelijk is, zegt hij, zullen op elke soort van trap verstoppingen ontstaan. Maar heeft men eene goed ingerichte glijbaan, dan komen de vluch tende bezoekers, hoe harder zij dringen en hoe zwaarder de opeengedrongen massa wordt, des te spoediger beneden. Jit Limburg schrijft men aan de Veend. Ct.: Eenigen tijd geleden vroeg mijn arbeider mij of hij eene mand vol onkruid mee naar huis mocht nemen. Ik gaf mijn toestem ming, maar vroeg hem tevens wat hij daarmee dacht uit te voeren? Mijne caracollen voeren, kreeg ik ten antwoord. Wat zijn dat voor wezens zullen allicht de meesten uwer vragen. Welnu, die caracollen zijn de levende have van mijn over buurman. 't Zijn slakken en wel huisjesslakken van een buitengewoon groot soort. (Helix pomatia.) Men vindt die beesten hier veel; ze houden zich veelal op onder heggen en dicht struikwerk, waaruit ze, vooral bij regenachtig weer, te voor schijn komen en gevangen worden. Gedurende den gehee'ien zomer was mijn arbeider er reeds op uit geweest om slakken te verzamelen, en als de regen hem verhinderde om in den tuin of op het land te werken, kon men haast zeker zijn dat hij op de jacht was en, men heeft al lerlei soort van wild, caracollen ving. Hij be rekende zijne stukken wild niet bij tien- of hon derd-, maar bij duizendtallen en had, naar hij meende, ongeveer zeven-en-twintig honderd van die kostgangers, want die beesten moeten behoor lijk gevoerd en verzorgd worden tot tegen den winter. Hij noodigde mij uit eens een kijkje te komen nemen bij zijn vee. Achter zijn huis had de man een kuil ongeveer drie meter lang, twee meter breed en ruim een halve meter diep, en daarover een houten rooster, welks latten zoover van elkander waren, dat de slak er met den kop, maar niet met het huisje door kon. Op den rooster werd het plantaardige voedsel gestrooid, kool bladen, onkruid enz. Hij vertelde mij, dat als men er 's avonds langs ging, 't net was alsof een grooter dier, een geit een schaap of iets derge lijks aan 't vreten was, zoo druk waren dan al die slakken aan den gang. Die genoeg had liet zich vallen en maakte weer plaats voor anderen. Het geheel was overdekt met een stroodak, omdat de dieren nog al gevoelig zijn voor koude en feilen zonneschijn. Tegen den winter sluiten de slakken de opening van haar huis met eene kalk- aardige zelfstandigheid, die zich verhardt. Dan zijn ze geschikt om gebruikt te worden. Opkoopers geven er dan den gemiddelden prijs voor van twee franks of f 1.00 de honderd en verzenden ze naar de groote Belgische steden in onze buurt, naar Luik, Verviers, Tongeren enz. Daar worden ze als een lekkernij op tafel gebracht, 't zij in de soep of gekookt of gestoofd. Ik sprak hier iemand, die ze in den laatsten vorm had gegeten en ze overheerlijk vond. De dieren worden uit het huisje genomen, schoon gemaakt, gekookt, vervolgens gehakt, met peterselie en kruiderijen en met bo ter gestoofd, dan wordt de massa in de goed gereinigde huisjes gedaan en zoo voorgediend. Ik zocht bij mijn arbeider een paar uit die ik heb gewogen, 't Waren de grootste en kleinste die ik vond, de eerste woog drie, de andere an derhalf Ned. lood. In sommige streken van Duitschland moeten deze slakken zelfs worden gekweekt. Men kiest dan als kweekplaats een eilandje in een vijver of een stuk grond met een greppel omringd, die steeds met water moet gevuld zijn om de dieren het ontkomen te be letten. Allerlei struikwerk wordt daar geplant en steenhoopen met holten aangebracht, opdat de slakken gelegenheid hebben weg te kruipen. Uit Petersburg wordt gewag gemaakt van een belangwekkend meteorologisch verschijn sel, nl. een sneeuwval, die te Pawlowsk bij een geheel wolkenvrijen en helderen sterrenhemel plaats had. De sneeuw, viel bij eene temperatuur van 4° R. in dichte vlokken, van 9 tot 91/a uren 's avonds. Daarna betrok de lucht en werd het mistig, waarbij de sneeuwval in gelijke sterkte voortduurde. De sneeuw scheen uit de benedenste luchtlagen voort te komen, althans boven was de lucht geheel helder. Zoodanig verschijnsel is vroeger enkele malen meer waargenomen: in 1799 door v. Humboldt, op 5 Sept., in Cumaux, en in 1837, 9 Aug., te Genève, door Wartmann, toen het een regen gold. EergisterenisteVlaardingenhetlog- gerschip Dankbaarheidschipper M. Struis, na eene afwezigheid van slechts 14 dagen, binnen gekomen. Verleden Zondag, toen het op de kabel- jauw-visscherij in de Noordzee was, werd het plotseling door een stortzee overvallen, waardoor de verschansing werd weggeslagen en een matroos tusschen de verschansing en het compashuisje geslingerd werd en daartusschen zoodanig be klemd raakte, dat hem de borst werd ingedrukt, en hij enkele uren later na een vreeselijk lijden bezweek. Nog 2 andere mannen werden door de stortzee opgenomen, doch hadden het geluk het want te grijpen en werden daardoor gered. Een practisch gezworene. In eene ernstige strafzaak, die onlangs voor het hof van assises van Wankessa behandeld werd, gaf een getuige den tijd van aankomst en vertrek der stoombooten op. «Zeg mij eens precies wanneer 's morgens de boot, die van Milwaukee afvaart te Chicago aankomt," viel een der gezworenen hem in de rede. «Precies zeven uur." En vaart zij gere geld?" «Zeer geregeld." «Eet men daar aan boord goed?" «Dat kan er naar zijn." «Geen ontwijkende antwoorden, als ik u verzoeken mag." Hier kwam de president tusschenbeide met de woorden: «Maar, mijnheer, deze bizon derheden zijn geheel onnoodig." «Gij vergist u, mijnheer de president. Ik moet over eenige dagen die reis doen en maak van de gelegenheid gebruik om nauwkeurige informatiën te nemen." In de vorige week vervoegden zich twee mannen te Scheveningen bij verschillende ingezetenen, te koop aanbiedende zeer fijne pla ten, die zij voor een spotprijs (f2.50) van de hand wilden doen. Na het geld te hebben ont vangen, vroegen ze of zij de platen goedkoop mochten encadreeren, en bedongen daarvoor een prijs, die inderdaad buitengewoon gering was. Sommigen stemden daarin toe, doch de heeren namen wel de platen mede, plus het geld, maar verzuimden tot heden de geëncadreerde platen terug te brengen. Evenals latere geslachten zich mis schien eenmaal moeite zullen geven, wanneer er over de tegenwoordige gebeurtenissen in Ierland eeuwen zijn heengegaan, naar den oorsprong van het woord «Boycotten« te zoeken, heeft men ook in den laatsten tijd weder eene poging gedaan om het ontstaan van het niet-Amerikaansche welbekende woord „Lynchen« na te sporen. Men heeft allerlei gissingen gemaakt en verscheiden oude overleveringen geraadpleegd. Waarschijnlijk moet men het er voor houden, dat, evenals «Boy cotten a afkomstig is van den naam Boycott, «Lynchen ook terug te brengen is tot een per soon, die deze gewelddadige wijze van rechtsplegen voor de eerste maal heeft aangewend. Een tame lijk oude overlevering vermeldt, dat een pachter in Virginië, Lynch genaamd, toen hij in zijn huis een dief op heeterdaad betrapte, hem naar een boom sleepte, hem daaraan vastbond en hem duchtig zweepslagen gaf. Sedert dien tijd wordt eene dergelijke wijze van zijn eigen rechter te zijn «lynchen« genoemd. Nog eene andere over levering brengt die uitdrukking in verband met een Engelschen opperrechter, Lynch genaamd, die in ftiet jaar 1687 door de Engelsche regee ring naar Amerika gezonden werd, om de hand over hand toenemende zeerooverij te beteugelen. Daar de wetten in de jonge kolonie nog zoo gebrekkig ten uitvoer gebracht werden, had hij de volmacht, om tegenover de zeeroovers zonder vorm van proces te handelen. Van toen af heeft men elke eigenmachtige, niet door de wet be krachtigde rechtspleging naar den naam van dien rechter genoemd. Anderen willen weten, dat de uitdrukking veel ouder en, evenals het woord «Boycotten« uit Ierland afkomstig is. In het laatst der vijftiende eeuw zou de Mayor van Galway, James Fitzstephen Lynch genaamd, zijn eigen zoon, die een diefstal met moord begaan had, en uithoofde van zijne voorname familie waarschijn lijk niet openlijk terechtgesteld zou worden, uit het venster van zijn eigen woning hebben opge hangen, om der nakomelingschap een goed voor beeld te geven, en uit dien tijd zou de bekende uitdrukking dagteekenen. Uit Alblasserwaard schrijftmen: Als een bewijs der betrekkelijk zachte weersgesteld heid kan dienen, dat de kieviten of nog niet vertrokken of in menigte op hunnen tocht naar het Zuiden hier vertoeven. Talrijke troepjes dezer vogelen ziet men althans dagelijks in het veld. Bij helder weer schijnen vele echter hoog in de lucht vliegende, naar het Zuiden te gaan. Dezer dagen waren 2 personen van Diepenbeek bezig met heide te snijden voor het maken van bezems, in een dennenbosch, behoo rende aan die gemeente en gelegen op de gren zen van Asch en Opglabeek, toen zij in eene sloot aldaar een menschenbeen vonden. De voet droeg nog den schoen, met den zool; het been was ontvleesd, behalve in deu schoen. Dit been moet volgens de verklaring van den geneesheer een of twee jaar in de sloot gelegen hebben. Het parket van Tongeren heeft zich ter plaatse be geven en een groot getal werklieden hebbeu het bosch in alle richtingen doorkruist, maar zonder verder een lichaamsdeel te hebben kuunen ont dekken. De schoen is die van een man; hij is nog in goeden staat en wel bewaard en zou kun nen dienen tot herkenningsteeken. Tengevolge vat de veelvuldige klachten over het gebruik maken van scherpe voorwerpen, door de Engelsche visschers devil genoemd, door de Belgische visschers in de Noordzee, welke onder de kiel der boot beves tigd de in het vaarwater zich bevindende netten vernielen, is door de Belg. regeering eergisteren een wetsontwerp ingediend, waarbij de verkoop, het aan boord hebben en het gebruik maken van de ze voorwerpen strafbaar wordt gesteld met een maximum-straf van twee maanden gevangenis en 200 frs. boete. Een wever te Helmond, wien door een schutter een Snidergeweer was toevertrouwd om het schoon te maken, heeft dat geweer aan een vvildstrooper verkocht voor een gulden, welk geld zij te zamen aan sterken drank hebben ver teerd. Te Warschau, Zondag 11., tijdens de godsdienstoefening in de kerk van het H. Kruis, hief een Joodsche zakkenroller, terwijl hij gevat werd, een brandgeroep aan. Er ontstond eene groote paniek, die ten gevolge had dat er 29 personen (meest vrouwen) gedood en vele anderen gekwetst werdeu. Het -voedende volk vernielde verscheidene huizen van Joden, en mishandelde de bewoners. Politie en soldaten patrouilleeren in de straten. Men verwachtte nog meer wanor delijkheden. De Diergaarde te Breslau is op last der politie gesloten, wegens het uitbreken der runderpest ouder de giraffen.' Uit Tessel meldt men ons van 25 December: Heden-morgen werd op een kwartier afstand van het Oudeschild een lijk opgevischt aan den zeedijk, 't welk zich reeds in gevorderden staat van ontbinding bevond. De drenkeling scheen nog een jong persoon te zijn en was, naar de kleeding te oordeelen, Zuiderzee-visscher van be roep. Te Elsloo (Limburg) is het driejarig zoontje van een arbeider, dat met nog twee kin deren alleen te huis was, levend verbrand. Bij hunne tehuiskomst vonden de ouders, die naar het veld waren geweest, het oudste kind van 5 jaren en een jong kind in het bed slapende, ter wijl het derde half verkoold was. Een spotvogel adverteerde eenigen tijd geleden, dat bij hem te zien was een rijtuig, dat slechts één wiel had en zonder paarden in beweging werd gebracht. Tal van nieuwsgierigen ginger, kijken naar eenkruiwagen. Voor het wasschen van zij den goede- ren en linten doet een Duitsch blad het volgen de middel aan de hand. Men neemt een liter Franschen brandewijn, lU pond honing en 'A pond groene zeep. De honing wordt gesmolten en door neteldoek gegoten; daarna zet men hem met de zeep en den brandewijn op een kolenvuur en roert, totdat alles goed dooreen gemengd is. Als het mengsel afg< koeld is, spreidt men de zijde of het lint op een schoone plank uit, doopt een schuier in de oplossing en borstelt beide kanten van de stof, tot zij schoon zijn. Daarna spoelt men de zijde herhaalde malen in zuiver water uit, legt ze dan, ouuitgewrongen, zoo glad mo gelijk tusschen twee linnen doeken, mangelt ze zacht, en strijkt ze terstond met e°n heet ijzer, aan de linkerzijde. Voor zijden krip gebruikt men een spons in plaats van een schuier. In de Vereenigde Staten worden jaar lijks niet minder dan 72,540,030 pakjes spelden of 18,740,800,000 stuks gemaakt. Dat is onge veer 468 spelden op ieder inwoner. De spelden- fabrikage is in de laatste jaren veel vooruitge gaan. Vijflig jaren geleden had ieder arbeider een minuut tijd noodig om 14 spelden te ma ken en tegenwoordig maakt een werkman er 14,000 in de minuut. Te New-York heeft men onlangsproe- ven genomen met een nieuwe electrische boei, welker licht door de golven zeiven ortstoken wordt, Het rijzen en dalen der golven drukt, evenals bij de bekende „fiuitboeien", de lucht binnen iu de boei samen, en als die drukking een zekere hoogte heeft bereikt wordt een dynamo electrische ma chine en brander in werking gebracht, die ge noeg electriciteit ontwikkelt om een intermit- teerend licht te geven. Als de drukking van de golven ophoudt, gaat het licht uit, totdat het door hunne beweging weer aangaat. Hoe heviger de golven zijn hoe sterker het licht is, tot op zekere hoogte. Dat licht schijnt dus bij kalm weder volstrekt niet, en is bij een orkaan het helderst. Het zoogen. «spence-metaal", dat, ge lijk bekend is, de zonderlinge, maar hoogst nut tige eigenschap bezit, van zich uit te zetten bij de afkoeling, zal weldra in de industrie (plasti sche kunst, drukkerij, enz.) een belangrijke rol spelen. Was de samenstelling geruimen tijd een geheim, het is onlangs, dank zij nauwkeurige chemische onderzoekingen, gebleken, dat het als volgt is samengesteld: zwavel 32,44 pCt. zwavel- ijzer 57,38 pCt. zwavehink 3,93, kiezelgruis (zoogen. «gangart") 5.84 pCt. De eigenaren van het jachtveld te Vledder hebben het recht om daar de jagen ver pacht aan den Heer A. Baron Sloet, te Vollen- hove. De helft der pachtsom is afgestaan aan de Diaconie der llerv. gemeente, terwijl de andere helft zal strekken om aan arbeiders werk te ver schaffen op de zandwegen. Een meisje, dat Donderdag-avond in den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam iu het water was gevallen, is naar het Hdbld. meldt, door mej. Geziena Jonker, gehuwd met P. J. F. Stalman, in de Bloedstraat, tot bewustzijn terug gebracht, doordien zij het kind op haar schoot nam en haren mond op dien van het meisje drukte, ten einde zuigende en inblazende de be weging van longen en borst weder op te wekken en te gelijker tijd de borst der kleine samendrukte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1881 | | pagina 2