BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. der zitting verklaarde hij grijnzend, dat hij een lekker Kerstmis-maal gehad had met vruchten en bloemen. Weer verklaarde een krankzinnigen-arts, dat Guiteau slechts den gek speelt. Hij hield zich in de laatste zitting wat stiller, uit vrees waarschijnlijk, dat hem een andere, minder veilige plaats zal worden aange wezen. Rechter Cox heeft verklaard, dat men aan Guiteau inderdaad wat veel vrijheid heeft gelaten, maar dat als alles is afgeloo- pen ieder tevreden zal wezen en zeggen, dat de zaak moeilijk anders kou behandeld worden. Zwolle, 30 Dec. Aangaande den commies der posterijen C. op het postkantoor alhier, verneemt men nader, dat hij heeft bekend in de 14 da gen tijd, dat hij alhier dienst heeft gedaan (de andere 10 dagen van Dec. is C. met verlof naar 's Hage geweest) drie brieven met geldswaarde te hebben geopend en de waarde zich te hebben toegeeigend. Verder heeft C. bekend, te 's Hage den vermisten aangeteekenden brief van den post ambtenaar Vissering aldaar te hebben ontvreemd en de waarde, rnim f 900, zich te hebben toe geeigend. De gearresteerde wordt in het huis van arrest dag en nacht bewaakt. Tietjerksteradeel, 30 Dec. Vermoedelijk als bewijs van sympathie voor de Drankwet, heeft de Raad dezer gemeente besloten, het sluitings uur van herbergen en kroegen van 10 te stellen op elf uur. Amsterdam, 30 Dec. Een ongelukkige werd gisterenavond op de Keizersgracht nog juist in tijds door de politie verhinderd gevolg te geven aan zijn voornemen om in het water te springen. Diepe armoede bracht hem daartoe, het was uit barmhartigheid, dat de politie hem arresteerde en hem voedsel en een onderkomen schonk. Nieuwer sluis, 30 Dec. Alhier had gisteren ochtend eene gehuwde vrouw het ongeluk met schoonmaken van een en ander voorover in het water te vallen en te verdrinken. Maastricht, 30 Dec. Uit de rivier de Maas alhier is opgehaald het lijk van een onbekend mans persoon (Duitscher), van omstreeks 40 jaren. Dit is de derde drenkeling, die hier binnen eenige weken is opgehaald. Leiden, 30 Dec. Door den Heer Viruly, grondeigenaar is aan zijne huurders van lande rijen in den Prins-Alexanderpolder eene aanmer kelijke vermindering van pacht geschonken. Onder het grootaantal personen,die dezer dagen door het tweede kantongerecht te Rotterdam werden veroordeeld wegens openbare dronkenschap te Rotterdam in de maand Novem ber, behoorden zeven Rotterdamsche vrouwen, en wel drie ougehuwden, drie weduwen en eene gehuwde, welke laatste door twee schippers op een sleeperswagen naar het bureau van politie op de Kaasmarkt was gebracht; ééne der wedu wen had zich in ééne week op drie dagen aan openbare dronkenschap schuldig gemaakt, volgens haar beweren voor het kantongerecht omdat zij ongelukkig was geweest in de Staatsloterij. Ver scheidene mannelijke beklaagden waren op twee ot drie verschillende dagen in November in het openbaar dronken geweest. Op meer dan drie dagen vertoonden zich op den openbaren weg in kenne- lijken staat van dronkenschap de sjouwer J.J.S., bijgenaamd „de looden pijp" (op vier dagen), de tuinman P. De KI. (op zes dagen), en de sjouwer A. K. (op acht dagen). De helft van de beklaag den verscheen voor het kantongerecht. De gedeserteerde Ne der 1 andsche huzaar, die onlangs aan het station Steele (Rijn- Pruisen) zou ziju gearresteerd, is, toen hij zijn bierroes had uitgeslapen,gebleken eeu onvervalscht Duitscher, uit Hattingen, te zijn. Van de deser teurs en huu paarden is iutussckeu niets meer vernomen. De tweede séance van den Deenschen magnetiseur Hansen heeft aar. de leden van den Cercle artistique te Brussel niet alleen genoegen verschaft. Het „kunst-lievende" publiek is ge tuige geweest van de zenuwtoe/allen van eender jongelieden die zich tot de operaties van den magnetiseur geleend hebben, terwijl een ander, die zoo langen tijd aan den invloed van het fluïdum weerstand had geboden, dat de professor zijn pogingen meende te moeten staken, geëin digd is met in een toestand van overspanniug te geraken, welke aan volslagen krankzinnigheid grensde. Zware hoofdpijuen en hartkloppingen wuren voor nagenoeg alle gemagnetiseerden de ge volgen der bewerking. Te oordeelen naar den toon der bladen, schijnt men dit alles te Brus sel licht te tellen en zelfs vermakelijk te vin den. De geregelde dienst door den St. Gothard-tunuel is laatstleden Zaterdag geopend. De eerste trein van Göschenen naar Airoio liep door den tunnel in 33 minuten. Aan verscheidene groote winkels te Berlijn zag men sinds geruimen tijd biljetten voor de glazen hangenwaarop vermeld stond dat aldaar artikelen tegen verminderde prijzen te koop waren wegens „uitverkoop" of „liquidatie,, of wel wegens „aankoop uit eeu faillieten boe del", soms ook „wegens beschadiging door brand" of „door zeewater", enz. Daar de justitie had be merkt, dat de opschriften veelal slechts verzinsels •varen, heeft zij onderzoeken gedaan, met het ge volg dat er op den Kerstavond vijf winkeliers op den grond van bedrog in hechtenis zijn genomen. Een hunner werd op straat gearresteerd, toen hij uit ging om een som goudgeld tegen zilvergeld in te wisselen. Te Amsterdam is opgericht de Am- sterdamsche biercompagnie, die zich ten doel stelt in hoofdzaak de Hollandsche bovengisting- bieren te tappen en af te leveren, zoo voor par ticulier gebruik en koffiehuizen, als reederijen. In haar dubbel princesse-bier wenscht de com pagnie eene specialiteit te leveren, die, naar zij verwacht, in ieder huishouden hare plaats zal vinden om hare kern-gezonde en voedende eigen schappen. Wij deelden dezer dagen mede, dat het eigenaardig verschijnsel, zich voordoer.de bij een knaapje teRott. dataanhoudendlevendeinsecten braakte, thans geheel verdwenen was, nadat het kind eene operatie boven den neuswortel had ondergaan. Beide deelen van het bericht zijn juist, doch staan in geen verband met elkaar. Bij de operatie is niet één insect voor den dag gekomen. Zij was anders niet dan 't wegnemen van een zg. muizevlek, die de knaap op 't voorhoofd had, en stond dus in geen verbar.d met de be doelde insecten. Te Bollène, in het Fransche arron dissement Orange, leeft een oud-tamboer, die al de oorlogen var. het eerste keizerrijk heeft me degemaakt. De man, wiens geestvermogens door de jaren niet geleden hebben, is thans 102 jaar oud. De directeur van een der schouwbur gen te Weeuen ontving dezer dagen een brief, welks schijver hem om 4 vrijkaarten voor de beste plaatsen vroeg, omdat toch bijna niemand naar den schouwburg gaat, en als hij van de kaarten gebruik maakt, er ten minste 4 perso nen meer in de zaal zullen zijn. De dirtcteur heeft de kaarten geschonken. Op de gemeentebegrooting der stad Gent is een som uitgetrokken bestemd om den eigenaars van oude huizen, die de schilderachti ge gevels in hun oorspronkelijken staat her stellen een deel van de kosten te vergoeden. De Gentsche gemeentebesturen hebben zich, naar het schijnt, altijd het schilderachtig aanzien der stad bizonder aangetrokken. Twee honderd jaren geleden werden van overheidswege maatregelen genomen om het bouwen aan te moedigen van de gevels, die men nu hersteld wenscht te zien. Bismarck's Tyras, de bekende „Rijks hond," zal eerlang een gevaarlijken concurrent krijgen. Een landeigenaar uit de Oostzee-provin- ciën zal nl. den Rijkskanselier een tammen wolf ten geschenke aanbieden. Men schrijft uit Napels: Detoestand in Castelfrentano wordt met den dag verschrik kelijker, geen dag gaat voorbij of er vallen huizen in. Er openen zich nieuwe scheuren en de oude afgroud wordt hoe langer hoe grooter. Een ge deelte van de kust, ter breedte van circa 500 meter en ter lengte van een kilometer, glijdt langzamerhand van de daaronder gelegen Feltrino in de richting van de zee en laat zoo den heuvel, waarop het plaatsje staat, gedeeltelijk als een steile berg staan, terwijl het grootste gedeelte langza merhand in den afgrond stort. Castelfrentauo gaat dus langzaam maar zeker zijn geheelen on dergang te gemoet. En of dit nog niet genoeg is, vormen zich aan den voet van den afgrond meertjes, die een bedorven verpestende lncht ver spreiden en misschien nog eene epidemie zullen veroorzaken. Te Zagarola, een stadje in Italië, pleegde omstreeks veertien jaren geleden zekere Vecchioni een moord op zijn broeder. Hij werd tot een gevangenisstraf van verscheidene jaren veroordeeld, die hij sinds lang had uitgezeten. Voor eenige dagen nu heeft de zoon van zijn broeder, een vijftienjarige knaap, hem met een pistool doodgeschoten, om den moord van zijn vader te wreken. De stoomboot Catalonia vandeCunard- lijn liep, toen zij Zondag Queenstown verliet met bestemming naar New-York, op de hoogte van Roche Point-lichttoren tegen de bark Heienslee uit Dundee, en boorde dien bodem in den grond. Van de uit 16 personen bestaande manschap der bark verdronken 9, en de Catalonia moest met beschadigden boeg naar Queenstown terug- keeren. De bark was op de terugreis van San Francisco en had juist de vaderlandsche kust in het gezicht gekregen, toen de aanvaring plaats had. Een der voornaamste leveranciers der houtbestrating, die te Londen meer en meer ir. gebruik komt, is Vorst Bismark. De hou ten blokken worden op Friedrichsruhe van beu kenstammen gezaagd en kant en klaar naar En geland gezonden. Te Nantes werd de vrouw van een koorddanser wiens spel op de kermis aldaar staat, plotseling krankzinnig. Tot bedaren ge bracht, werd haar een oude vrouw als oppasster toegevoegd. Deze maakte, omdat het koud was, vuur in den haard. Door het knappen van het vuur werd de krankzinnige verschrikt, die nu, in woede uitbarstende, haar oppasster aangreep en in het vuur wierp. Daarna ging zij bedaard de straat op. Do oude vrouw gaf spoedig den geest. De bezoekers van het Theatre des Va riétés te Brighton kiegen eergisteren voor hun geld meer te zien, dan datgene waarop zij vol gens het veelbelovende programma aanspraak mochten maken. Een kunstenmaker zou een kanon afschieten, dat hij op de punt van een zwaard in zijn mond balanceerde. Dit beloofde een ver heven genot! Bij abuis trof de prop een jongen in de galerij met zóóveel kracht, dat hem de schedel en de hersens werden weggeslagen. Voor den Britschen rough een waar buitenkansje 1 Den heer griffier der Eer'steKamer zoo merkt de Arnh. Ct. op is Dinsdag een onderscheiding te beurt gevallen, die zijn ambt- genooten in andere collegiën maar hoogst zelden genieten. Een der leden verklaarJe na voorlezing der notulen, dat hij „aandachtig daarnaar had geluisterd!" Als de toekomstige levensbeschrijver van den heer Star Numan het Bijblad als een der bronnen van dien arbeid raadpleegt en deze zeldzaamheid aantreft, zal hij misschien vermel den „zelfs de notulen van dezen griffier waren zoo schoon van vorm en de voordracht zoo boeiend, dat de leden der Eerste Kamer er met aandacht naar luisterden." Een der in 1851 gefusill eerden, Ha- brault genaamd, is eenige dagen geleden te Parijs overleden. Juist dertig jaar geleden was Habrault machinist bij den Chemin de fer du Nord. Na den coup d'état nam hij met eenige andere man nen uit zijn wijk de wapens op en verdedigde met hen een barrikade tot het uiterste toe. Toen de barrikade (genomen was werden zij, die haar verdedigd hadden, gefusilleerd. Habrault viel met zijn makkers, werd echter niet doodelijk getrof fen en behield al zijn tegenwoordigheid van geest. De ongelukkige had genoeg zelfbebeersching om gedurende den geheelen dag onbewegelijk te blijven liggen, en toen de nacht was gekomen sleepte hij zich naar een apotheker, die ir. de Rue de la Chapelle woonde, waar men hem niet zonder tegenstribbeling opnam. Den volgenden ochtend werd hij weder gevangen genomen, doch gelukkiger dan Martin Bidauré, die voor de tweede maal gefusilleerd werd, bracht men hem naar het hospitaal, waar hij weldra herstelde. Toen hij geheel beter was geworden, zond men hem naar de vesting Bicêtre, van daar naar die van Ivry en eindelijk naar die van Afrika. Daarna kwam hij weder in Parijs terug en daar hij voor machi nist ongeschikt was geworden, werd hij kunst bloemenmaker, trouwde en kwam door zijn eigen werk en dat van zijn gezin weldra in een vrij goeden doen. Commandeur Cheyne heefteennieuw beroep gedaan op ondersteuning van zijn plan om de Noordpool per luchtballon te bereiken. Zijn voornemen is om in Juni e. k. van New-York uit te zeilen. Luit. Schwatka en de heer Grinnel, wiens vader twee Fianklin-expeditiën uitrustte, zullen den avontuurlijken tocht medemaken, waar aan de naam van Grinnel-expeditie zal gegeven worden. De kosten van de onderneming worden op 80 000 dollars begroot. Aan de telegraafkantoren teWeenen zijn op den 9en dezer 23,900 telegrammen be treffende den schouwburgbrand verzonden. De correspondent van de New-Yorlc Herald zond aan zijn blad een telegrafisch bericht van 10,000 woorden. Tot nog toe heeft men de postduiven alleen aanbevolen als oorlogsboden. Een Berlijnsch geneesheer weet er een audere, meer vreedzame be stemming aan te geven, die meer dagelijks voorkomt. Hij bezigt postduiveu om recepten, die haast hebben naar de apotheek te doen bren gen. Voorts laat hij ze bij ernstige zieken, ten einde, wanneer zijne hulp onmiddellijk wordt ver- eischt, zich te doen waarschuwen. Meer dan een gevaarlijke zieke kan gered worden door spoedige hulp, zegt hij. Dez er dage n, zegt het N. v. d. D. maak ten wij melding van een geval te Nieuwer-Amstel, alwaar iemand een aarden pot vermiste, waarin hij een aanzienlijk bedrag aan effecten had ver borgen. Deze zaak is echter gelukkiger afgrloopen dan de eigenaar had durven vermoeden. Bij een nauwkeurig onderzoek in tegenwoordigheid van den veldwachter is gebleken, dat men niet op de juiste plaats had gegraven, want een eindje ver der dan de kuil kwam weldra de pot te voor schijn! De inhoud was nog ongeschonden, alleen een beetje nat. Te Parijs moet het tegenwoordig erg gesteld zijn met de losloopende eu onbeheerde honden. Hoewel de politie jaarlijks duizenden doodt, zoo vermeerdert het aantal dezer dieren ontzettend, en daarmee ook gevallen van „ge beten door een dollen hond." Men berekent, dat Parijs tegenwoordig 25,000 onbeheerde honden in zijne straten ziet. George Dolby, die v r o ege r se ere t a r i s van Chnrles Dickens was en hem op zijn reis in Amerika vergezelde, is bezig zijn herinneringen aan den grooten schijver te boek te stellen. De vele vreemden, die in Amerika uit louter nieuws gierigheid Dickens kwamen bezoeken, werden door Dolby ontvangen, en de secretaris nam ook voor zijn patroon veel vau de eet- en drinkpartijen waar, die in een land als het gastvrije Amerika onvermijdelijk zijn. Toen eens iemand de opmer king maakte, dat Dickens toch een grooten schat in Dolby bezat, antwoordde de schrijver: „O ja, ik heb Dolby's maag zoowel als zijn hoofd in dienst genomen, en zijn flink, oud Engelsch ge stel en taaiheid in het drinken^ hebben mij veel hoofdpijn bespaart. Te Florence is de kassier van een groot bankiershuis gevlucht met achterlating van een tekort van 2 millioen franks. Jaren lang pleegde hij allerlei bedriegerijen, maar eindelijk raakte hij daarin zoo verward, dat hij zich er niet meer uit kon redden. Hij nam bij zijn vlucht 800,000 frs. mede, en liet ziju gezin onverzorgd achter. De politie doet nasporingen. In een dezer dagen verschenen we- tenschappslijk werk werd herinnerd, dat tien per sonen, aan een tafel gezeten, op 3,628,800 "er- schillende wijzen van plaats zouden kunnen ver anderen. Gesteld dat tien gasten het bij 't aan tafel gaan niet eens kunnen worden over de schik king en men kwam overeen om dag.-lijks het diner van voren aan te beginnen tot alle mo gelijke combinatiën waren uitgeput, dan zouden die tien personen dus gedurende 3 millioen 628 duizend 800 achtereenvolgende dagen samen moeten eten, d. w. z. gedurende 9388 jaren! De Wiener Schachgesellschaft zal in 1882 haar 25-jarig bestaan vieren door het houden van een internationalen schaakwedstrijd, die den lOen Mei zal beginnen en waartoe de deelnemers zich uiterlijk vóór 2 Mei moeten aanmelden bij het comité. De uitgeloofde prijzen zijn 6 in getal en bestaan uit sommen van 5000 tot 200 fr. in goud. De inleg voor iederen medespeler is 100 fr. Uit Singapore wordt in den Sama- rangschen Locomotief een zonderling geval van zelfontbranding gemeld, dat daar voorgevallen is in den nacht van 3 November, in de Hollandsche afdeeling van het algemeen postkantoor. Zooals men weet is aan het postkantoor te Singapore een Nederlandsche ambtenaar aangesteld om voor den goeden gang van zaken te zorgen, voor zoover de mails tusschen Nederl. Indië en andere landen betreft. Gedurende de laatste week had hij eenige aangeteekende brieren ontvangen, die voor de veiligheid in een ijzeren kast worden bewaard, welke van drie sloten is voorzien. Toen hij in den ochtend van 3 November zijne brandkast opende vond hij met verbazing een deel van den inhoud tot asch vergaan. Zeven aangeteekende brieven en twee mailpakketten waren door het vuur vrij erg beschadigd. De zaak is nauwkeurig onderzocht door den directeur der posterijen eu den Hol- landschen consul-generaal te Singapore. Men ver moedt. dat in een der aangeteekende brieven een brandbare stof was gesloten, die gedurende den nacht van zelf is ontbrand. Men hoopt de oor zaak van den brand op te sporen. Aan den Leidschendam geraakte een jonge dochter van omstreeks 16 jaar in den Leid- schen Vliet. Ofschoon nooit te water geweest, zwom zij toch de 40 meter breede rivier over, waarna zij door de juichende menigte op het droge werd gehaald. In het groote hospitaal te Madras is een nieuwe ventilator ingevoerd, die groote uit komsten heeft opgeleverd. Er zijn daar groote waaiers aangebracht, die, tot een stelsel vereenigd, door stoom worden bewogen. Deze waaiers heb ben te zamen een oppervlakte var. 2050 vierk. voet, en worden bewogen door een stalen draad van 1700 voet lang. De werking van het geheel is regelmatig en maakt in het geheel geen ge- ruisch, terwijl de doorgeloopen lengte bij eiken slag tusschen de zeven en acht voet bedraagt. Door deze groote slagen en regelmatigen gang is eene volkomen luchtwisseling zonder den minsten tocht verkregen. Het door de M t. E. v. S. uitgeschreven surnumerairsexamen voor dames schijnt veel bijval te vinden; althans er worden (naar men ons me dedeelt) buitengewoon veel programma's aange vraagd, uit alle oorden van ons land. De heer J. A. Pel, rue Monulphellte Luik, heeft een werktuig uitgevonden, dat hij Pendule Grapho tèlephonique noemt. Door dit werk tuig wordt de dag, het uur en de minuut aange geven, waarop een telephonische gemeenschap is verkregen, zoowel bij dengeen die vraagt als bij hem die geroepen wordt. Een controle wordt daardoor in het leven geroepen, die zeker niet ongewenscht is. Een te Weenen in denabijheidder Praterstrasse gelegen buurt was onlangs het too- neel van een even zeldzaam als interessant feest. Tegen vier uur 's namiddags bewoog zich een eigen aardige stoet uiteen der huizen op straat. Vooropgin gen eenige schooljongens en kinderen onder een luid gejubel. Daarop volgde een liereman, die in 't Hoog- duisch fortissimo, het „O, Elisabeth!" speelde. Nu kwam eeu troep dienstmeisjes, in wier midden een flinke robusteBoheemsche meid zeer deftig marcheer de, het hoofd omwonden met een krans van groenten, schillen en gele rapen, terwijl haar geheele li chaam onder guirlandes van stroo en papieren bloe men als begraven was; in haar rechterhand droeg zij een kooklepel, met linten versierd. Achter die dames marcheerde de huisbaas met een grooten bezem, waarmede hij, naar oud gebruik, 't geheele eerzame gezelschap, dat voor de deur kwam, weg veegde. Die vreemde stoet werd voor het huis al grooter en grooter en honderden nieuwsgierigen liepen toe om te zien wat er te doen was. De stoet der actieve deelnemers plaatste zich nu voor het huis en een der dames feestgenooten hield de volgende aanspraak: Vandaag is de duizend vol. Manianka is de duizendste dienstmeid van mevrouw Von K 1 Het geheele koor viel ju helend in en 't was een leven als een oordeel. Voor 't venster der tweede verdieping verscheen een „Aspis-gezicht;" en een gebalde vuist strekte zich dreigend over de feestgenooten heen. Een van de jongens maakte de feestcommissie attent op eenige politieagenten: de troep was spoedig uiteen, maar enkele groepen bleven staan, wezen naar 't venster van de tweede étage en vertelden wat, hoe en waarom. Inhetdorplsenstedtbij Minden is dezer dagen een welgestelde boer aangehouden, die zijn krankzinnigen zoon, reeds een man van 32 jaren, in een donker hok had opgesloten en met een ketting had vastgelegd. De ongelukkige kreeg zijn eten in een houten nap en had niet eens een bed om op te slapen. Reeds vroeger had de ongelukkige een tijd in een gesticht door gebracht, maar daar hij niet te genezen was had de vader zelf de verpleging op zich genomenDe buren wisten op welk een schandelijke wijze hij zich van dien plicht kweet, maar schenen de be handeling nog zoo slecht niet te vinden. Eindelijk kwam de politie achter de zaak en nam den vader in arrest. In de Methodistenkapel te Gamborne, in West Cornwallis, is Zondag, bij een gezellige samenkomst ter viering van het Kersfeest, de vloer van een bovenvertrek plotseling ingezakt, waardoor 300 menschen naar beneden stortten in de mede zeer volle daaronder gelegen zaal. Groot waren de verwarring en onsteltenis, die nog vermeerderd werden door de duisternis, daar al de lichten, tengevolge van het breken der gas- pijpen langs den vloer, uitgegaan waren. Men kwam echter spoedig met licht de kermende en gillende slachtoffers te hulp, en toen bleek, dat niemand gedood was, maar zeer velen gevaarlijk gewond zijn. Een visscher te Plougin el verli e t m et zijn vrouw hun huis, waarin hun vier kinderen achterbleven. Deze speelden spoedig met lucifers, waardoor de bedgordijnen in braud geraakten. In een oogenblik stond het huis in brand en toen deze gebluscht was, werden de vier ver koolde lijkjes gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2