MIUUTBEIUCHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Kiemkracht en wasdom. Allerlei. Boekbeoordeeli ng Het geheimzinnige verdwijnen van den heer Powell iu de hoogere luehtlagen schijnt op zijn collega's geene afschrikkende werking te hebben gehad; immers het heeft niet veel ge scheeld, of er ware alweder een parlementslid in den dampkring spoorloos zoek geraakt. De heer Pendnrves Vivian, afgevaardigde voor West-Corn wall, steeg eergister en-avond met twee vrienden in eer. luchtballon te Londen opwaarls. Toen zij na eenig rondzwalken wilden nederdalen, verloren zij hun anker, eu schoten dientengevolge tot eene ontzettende hoogte naar boven. Straks hoorden zij onder zich het bruisen van de zee. Gelukkig echter dreef eene luchtstrooming hen weer land waarts; zij daalden en slaagden er eindelijk in, hoewel deerlijk geschokt en gehavend, weer het aardrijk ouder hunne voeten te krijgen. De onbe laste ballon schoot pijlsnel de wolken in. Een vreeselijk ongeluk trof dezer dagen een wissel wachter op den spoorweg niet ver van Dinant in België. Op het ooger.blik dat de trein in aantocht was, haalde hij den wissel over, maar zijn voet geraakte tusschen de rails. De ongelukkige had geen tijd meer om zijn voet los te rukken, en de locomotief ging over dat lichaamsdeel en verbrijzelde verder liet gelieele been. Er bestaat weinig hoop om den ongeluk kige in het leven te behouden. De verkooping der juweelen van wij len mevrouw de weduwe Blanc wordt te Parijs voortgezet. De sieraden brengen fabelachtig hooge prijzen op. Zoo werd Vrijdag een ring met een briljant verkocht voor de som van vijf en dertig duizend franks. De Schotsche politie is thans de lijk- roovers van Dunecht, bij Aberdeen, op het spoor. Er bestaat zelfs alle reden om te gelooven dat de autoriteiten, elk oogenblik dat zij verkiezen, de hand kunnen leggen op in den gruwel be trokken personen, doch het raadzaam achten, voorloopig niemand te arresteeren, daar dit de ontdekking van het lijk en van de voornaamste dieven zou kunnen beletten. De zetel harer ver dere nasporingen is thans Londen, waar, naar beweerd wordt, het lijk aan boord van een Itali— aansch jacht is gebracht. De Wiener Zeitung bevat een eigen han- dig geschreven brief van Keizer Franz Jozeph aan graaf Taafife, waarin hij verklaart dat hij, ten einde het aandenken te vereeuwigen aan de sympathie welke het lot der ongelukkige slacht offers van de ramp in het „Bingtheatei" overal verwekte, zich voorgenomen heeft op de plaats der ramp geheel op eigen kosten een gesticht en een herinneringskapel te doen bouwen. Een bizonder fonds zal worden gesticht om jaarlijks voor de slacht offers een lijkdienst te houden. De inkomsten der stichting zouden steeds voor de algemeene armen van WeeDen worden gebruikt. Te Antwerpen is een dronkaard ge- storven aan de gevolgen van het afleggen van getuigenis in eene correctioneele zaak. Het getui- gengeld, dat hij ontving, gaf hem den genadeslag; in de buitengewone qnantiteit drank, welke hij zich daarvoor kon aanschaffen, is hij gestikt. Het Gerechtshof te 's - Graven ha ge heeft het vonnis der Amsterdamsc'he Rechtbank, in zake M. Cléban bevestigd. Derhalve is de drogist zelf van rechtsvervolging ontslagen, en bepaalt de veroordeeling zich tot den bediende. Volgens de Evenement zijn tweebroeders, in het begin van 1878 wegens nachtelijke aanran dingen te Parijs veroordeeld en gevangengezet, dezer dagen op vrije voeten gesteld, daar hunne volkomen onschuld aan den dag was gekomen. Door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen is eene gouden medaille toegekend aan den te Groningen tehuis behoorenden scheeps kapitein A. H. Kuipers, ter zake dat doordezin op 20 Februari van dit jaar te Gothenburg met levensgevaar twee meisjes zijn gered, die op het punt waren van te verdrinken. Behoud den gulden middenweg in vreugde en smart. Verban elke onmatigheid ook in uwe ge voelens. De hoop verschaft vaak grootere genoegens, dan het bezit van het gehoopte goed. Lijden versterkt, ons denkvermogen en onze oordeelskracht worden er door geoefend. Wee u, wanneer de stormen des levens u onvoorbereid vinden. Vreugde en smart leven in het menschelijk leven afwisselend als ebbe en vloed. Verharden we ons zooveel mogelijk tegen de smart en ver dragen we geduldig wat niet te veranderen is. Er zijn zaadkorrels, die jarenlang hunne kiem kracht houden, in 't dorre zand en aan 't oog ontrukt, rustig wachten op hunnen opstandings- dag, en in zich de levenskracht verbergende, die men reeds gestorven waande. Op den juisten tijd en op de juiste plaats tot het licht verwekt, krijgt zulk een veiloren korrel zijne kracht en hij ont spruit friech en heerlijk. Zoo is het ook met ons menschen, die van God een wonderbaren bodem ebben ontvangen, waarin vele kiemen, ons on bewust, sluimeren, om op den juisten tijd heer- j 61 on*9Pru''en en te wassen. Mochten we er a ve er steeds op bedacht zijn om in de vruc are jaren van ons jeugdig leven rijkelijk te vergaren, opdat er in latere jaren nog kiemen zijn, die kunnen ontspruiten en groeien. Menig kind leerde de spreuk: „die met tranen zaait, zal met vreugde oogsten;" het kinderlijk hart kende leed noch kommer en zijn verstand kon de be- teekenis der woorden niet omvatten. Maar er kwam toch een tijd, waarin deze spreuk voor hem eene troostende waarheid werd en plotseling met haren diepen zin in het geheugen kwam en een plechtanker werd in nood. Ook een virtuoos Men vroeg eens aan een orgeldraaier, hoe het met hem ging, „Zoo, zoo," antwoordde hij, maar als ik niet zoo muzikaal ontwikkeld was, zou 't er slecht met mij uit zien." Een strikvraag. Bij gelegenheid van een geneeskundig examen vroeg een der examinatoren den candidaat uit kortswijl„hoe lang kan een mensch zonder hersens leven?" //Zou ik mo gen weten hoe ou 1 ge sijt, Professor?" was de wedervraag van den student. Ongemotiveerd verwijt. Een poëet had eens eer. lofdicht gemaakt op een allegorisch kunst gebak, hetwelk een banketbakker voor een groot gastmaal had vervaardigd. De banketbakker dacht deze beleefdheid niet beter te kunnen beloonen, dan door aan den dichter een schoone taart ten geschenke te zendenmaar de poëet gezien heb bende dat het blad papier, waarop de taart lag, een gedeelte van zijn pas verschenen dichtbundel was, gaf daarover zijn misnoegen te kennen. „Wat wilt ge mij verwijten?" sprak de artist— patissier, „gij hebt verzen gemaakt op mijn taart, ik heb een taart gemaakt op uw verzen." Superlatief van verbittering. Men vroeg een soldaat hoe het toch kwam dat hij bij het naderen van den vijand uit het slagveld was gaan loopen. „O! „antwoordde hij, „ik was zoo danig op die kerels verbitterd, dat ik hen niet eens wilde zien." Gulzig. Bij het dessert eener gioote maaltijd begon de kleine Karei bitter te schreien. Men vroeg hem de reden daarvan. „Ach," snikte hij, „ik kan niet meer eten." „Steek dan wat in je zakken," zei zijn buurman. „Die zijn ook al vol," antwoordde Kareltje. Baas boven baas. In een hotel bracht de kellner een schotel bloemkool op tafel. Een Duitscher ledigde de schotel op zijn bord. „Maar mijnheer," sprak een der dischgeuooten, „wij lusten ook graag bloemkool!" //Niet zoo graag als ik," hervatte Germanje's zoon en hij werkte de heerlijke spijs spoedig naar bin nen. Ad rem. Ean fat stond het biljet te lezen dat op den muur van den schouwburg was be vestigd. Een eenvoudige molenaar komt er bij en vraagt hem „mijnheer, wat is dit voor een ge bouw? „Dat is een molen," antwoordde de fat. //Zoo, dat dacht ik al, omdat ik er een ezel voor zag staan," hervatte de molenaar. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 31 Dec. Voor de kinderen, uit ondersteund wordende huisgezinnen, was O Woensdag 11., ter gelegenheid van den feestdag van Onuoozele Kinderen, door de goede zorgen van de leden der Vereeni- ging van den H. Vincentius, een heerlijk feest bereid. Ruim 200 kleinen namen er aan deel. Zij werden ruimschoots op melk en gebak onthaald en ontvingen ieder nog een geschenk bestaande in een prenten boek of een stuk speelgoed, terwijl aan hunne ouders bovendien nog klecderen, spek en andere levensmiddelen werden uitgereikt. De groote Doelenzaal, waar het feest plaats vond, bleek, door de aanwezigheid van vele belangstellenden ia dit kinderfeest, schier nog te klein. De orde werd er echter, dank zij de goede zorgen van Bestuur en Leden der. St. Vincentius Ver. uitstekend ge handhaafd. Genoemde heeren mogen dan ook met welgevallen en zelfvoldoening op dit kinderfeest terugzien. De vele zorgen en moeite die zij zich voortdurend getroos ten om, in den geest van den H. Vincen tius, werkzaam te zijn tot verzachting van het lot van armen en ongelukkigen, hunne ernstige toewijding aan de edele zaak, die het doel en streven uitmaakt der St. V. V., zijnbevenonzenlof verheven. Deovertuiging echter, dat zij door dit kinderfeest menigen traan gedroogd en vele harten zoo vau ouden als jongen tot innige dankbaarheid hebben gestemd, is zeker eeue heerlijke belooning voor Bestuur en Leden der meergemelde Vereeniging en voor allen die tot het wel slagen van dit kinderfeest hebben bijge dragen. Goor den Gemeenteraad is bepaald dat de kermis voortaan zal aanvangeu op den eersten Zaterdag der maand Augustus en eindigen op den tweeden Maandag daar opvolgende. De Heer H. van den Bergarts, is door den Raad dezer gemeente herbenoemd tot gemeente-geneeskundige. Het rekest van het comité voor den bouw van een nieuwen schouwburg is door den Gemeenteraad in handen van B. en W. gesteld. Eergisteren-morgen werden eenige militaire gevangenen van hier per spoor naar Leiden overgebracht, onder geleide van een onder-officier en drie manschap pen der Inf. 't Schijnt dat de volbren ging van de taak, aan die vier krijgshel den opgedragen, aangrijpend gewerkt heeft op hunne respectieve gemoedsgesteldheid. Althans bij hunne terugkomst verkeerden zij allen in een zeer beklagenswaardig ab- normalen toestand. Het zenuwgestel van twee dier dapperen bleek zoodanig geschokt, dat zij, na met veel moeite uit den spoor wagen te zijn geholpen, dringende behoef te gevoelden om het veege lijf gedurende eenige oogenblikken in horizontale houding op den vloer in de wachtkamer uit te strek ken. Per handkar werden deze verdedigers van den vaderlandschen bodem, later naar de kazerne vervoerd, waar zij hartelijk ont vangen en liefderijk verpleegd werden en waar eeue vergoeding of belooning wordt bereid voor al het doorgestane leed. Nu verhalen booze tongen dat de je never bij deze gebeurtenis in 't spel is. Helaas! de wereld lastert vaak zonder te beseffen welke gevolgen dergelijke calom- nieuse aautijgingen na zich slepen eu wel ke smartelijke en grievende indrukken zij kunnen veroorzaken in 't zieleleven vau de hier vermelde zonen Mars, die ook ten op zichte hunner moraliteit zeker niet van exalte gevoeligheid zullen misdeeld zijn. De heeren B. A. van der Maden P. Rouwenhorst Mulder, J. H. Brinkman en jhr. P. N. Quarles van Ufford hebben de benoeming tot leden der commissie van 25 ingezetenen ter beoordeeling van een wetsontwerp tot vereeniging van een ge deelte der gemeente Schooten met de ge meente Haarlem niet aangenomen. Door B. en W. is bepaald, dat de daardoor noodige verkieziug van 4 nieuwe leden zal plaats hebben op Dinsdag 17 Januari e. k. Naar wij vernemen kan een wets ontwerp tot opheffing der rechtbank te Haarlem en tot herstel van die te Hoorn weldra bij de Tweede Kamer worden inge wacht. Blijkens een door den makelaar A. H. Poortman uitgegeven statistiek, zijn in het Verkooplokaal »de Gouden Leeuw in 1881 verkocht 130 perceelen, met eene opbrengst van f 328,095, terwijl 89 perceelen voor f392,340 werden opgehouden. Dinsdag-avond is in de Barteljoris- straat een tramwagen in botsing gekomen met een wagen beladen met varkens. De tramwagen ontspoorde en werd bescha digd. Persoonlijke ongelukken hadden bij dit ongeval niet plaats. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Zitting van 29 December 1881. 1. J P B. zonder woonplaats (gedetineerd) bedelarij 1 maand gev. straf c. e. met last tot opzending naar een bedelaarsgestichl. 2. N H. 3. S H. 1. F H. alle te Ben- nebroek. Het loopen langs den spoorweg zonder vergun- nirg, no. 2 bij verstek, ieder f 1 boete of een dag subs, gev. straf c. e. 5. J G G J J; F A en H S te IJmui den, hoon, f 10 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 6. J K te Edam, opz. verbr. van afsl., een dag cell. gev. straf c. e. 7- P E te Wormer, geweldpleging tegen een bedienend beambte, een dag cell. gev. straf c. e. 8. J H S h/v. J K te Haarlem, moedw. mish. f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 9. C H te Haarlem, moedw. mish. f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 10. W v. E te Haarlemmermeer, a. moedw. mish. b. bel. bed. beambte in functie; c. verzet. 3 maanden cell. gev. straf 2 boeten ieder van f 8 of een dag subs. cell. gev. straf, voor iedere boete c. e. 11. H v. E te Haarlem, diefstal in dienstb., 6 weken cell. gev. straf c. e. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 unr door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een handmof. Een houten kraag. Een bonten manchet. Een lederen sabelschede. Een streng sajet. Een klos zwart garen. Een duimstok. Een luier. Een manchet met knoop. Ben. R. K. kerkboek. Een vrouwenmuts. Een stalen knipje waaraan dito beursje. Een handschoen. Eenige losse sleutels en een ring met sleutels. Alles op straat gevonden. Nog onafgehaald een zakje waarin eenig goud geld. Terug te bekomen bij van Det, Jansstraat No. 20, een bruine parapluie. In den tramwagen achtergelaten: twee parapluie's. Een taschje voor tramkaartjes. CORRESPONDENTIE. P. te L. Het ingezondene kan niet geplaatst worden, zelfs niet als advertentie. DE EED. Bij den uitgever C. L. van Lang enhuijsen te Amster dam verscheen dezer dagen de achtste jaargang (1882) van den Pias-Almanak. Met het meeste genoegen hebben we met dit werkje kennis gemaakt, en het is ons aange naam te kunnen getuigen, dat deze almanak jaarlijks zoo wel in uitgebreidheid als in degelijkheid toeneemt. Blijk baar wordt door de Redactie moeite noch kosten ontzien om dit werk zoo compleet mogelijk te doen zijn. Dat streven dient ten hoogste te worden gewaardeerd, 't Komt ons dan ook vrij raadselachtig voor dat er nog landge- nooten gevonden worden, die tot dusver weigerachtig waren om de Redactie behulpzaam te zijn bij de samen stelling van de rubriek Kath. Gestichten en Vereeni- gingeneene afdeeling die aan den inhoud van den al manak groote waarde en bruikbaarheid bijzet. Dat dit degelijk jaarboekje ook in het buitenland zeer gewaar deerd wordt, blijkt ons uit den inhoud van een brief van Prof. de Beucker te Brussel, meegedeeld door de Red van den Pius-Almanak. Z.H.G. schrijft daarin o. a.: De Pius-Almanak is een schoon historieboek geworden, die onontbeerlijk wordt voor Katholieke Nederlanders. Het is een schakelketting, die al de Katholieke Vereenigingen met al de goede werken omvat en daardoor een onderling vertrouwen, een odgewone sterkte opwekt onder de Ka tholieken, omdat zij het aantal van zooveel moedige mede strijders leeren kennen, waarvan zij vroeger geen besef hadden, en bij dit alles behoudt dit jaarboekje een geluk kig ernstigen en zuiver Christelijken toon, en blijft van nuttelooze schertserij, waarin een almanak zoo gemakke lijk valt, geheel vrij." "Wij gelooven dat deze woorden, gevloeid uit de pen van den achtenswaardigen Belgischen geleerde, de beste beoor deeling is vau het meergemelde jaarboekje. Wij onder schrijven die beoordeeling dan ook gaarne. HAARLEM, 28 Dec. Aau de veemarkt van hedea waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 6 koeien, verkocht - voor f 150 a 200; - stierverkocht voor f a - vaarzen, verkocht - voor f 100 a 1 pinken verkocht 1 voor f 70 a - graskalveren verk. voor f a 9 nuchtere kalveren, verk. voor t 7 a 12, 79 schapen, verk. 71 voor f 14 a 32 lammeren, verkocht - voorf 10 a 16, - biggen ver kocht voor f 9 a 10, - varkens, verkocht voor a c. per 7, kilo, 1 paard tot f 40 a Aau de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 80 stapels kaas, 7303 stuks, wegende 15480 kilo hoog ste prijs f 35.00, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 28 Dec. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: 7 runderen, 137 vette kalverenlste qual. 110, 2de qual. 90, per kilo, 7 graskalf ƒ16 a 30, 44 nuchtere kalveren, ƒ7 a 11, - schapen en lammeren a 83 vette varkens 48 a 55 c. per kilo. LEIDEN, 30 Dec. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a3 stieren 62 a 130, ossen f melkkoeien 115 a f 243, kalveren dito 140. 270, vare dito f 90 a 175,vette dito fa 114 296, graskalveren 16 a 48, vette 34 a 76 a a nuchtere dito 7,a 14, vette schapen 23 a 43,weide dito 16,a 24,lammeren magere varkens f 15 a 38, biggen f 5,a, 15.00 SCHIEDAM, 30 Dec. Moutwijn, per ned. vat f 13,25 Jenever 18,75 Amsterd. proef f 20,—; Spoeling f 1,40 dito commissie ƒ1,60. HOORN, 29 Dec. Ter waag gewogen 387 stapels kaas wegende, 116,059 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 37,00 oor kleine, 36,50 en voor hooikaas commissie f 35,50 middelbare, f34,50 GOUDA, 29 Dec. Kaas f30 a 32,— le qual. fa 2e qual. f 26 a 30 zwaare hooger in prijs aangevoerd 25 partijen. Handel buitengewoon ving Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.30 a 1.40 der weiboter f 1.10 per kilo. al.20Handel zeer vlug Amsterdam 30 December 1881. Prijzen der onderstaande effecten genoteer„ pCt. ne koers, Nederland. Certif. Werk. Schuld21/, 671/, 3 n tt n 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening3 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 I, i, zilver (Jan.Juli)5 Portugal. OM. buitenl. 1853/78 3 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu 5 OM. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. bnitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binneul. 1250025000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. 01/1. Vereen. Staten 1876. 41/, 1877 4 Columbia. OMigatien4'/. Peru. Leening 1870. 6 18725 Oostem-ijk. Aand. Nationale Bank .divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Ceut. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boitel Wezel Obl4'/j 1875 5"/, Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi OM5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chsrk Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysrau Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam ƒ100 3 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 1864. 5 1866S Geldkoers, prolongatie 5 pet. 80*/, 1021/4 94 823/. 853/. 651/4 65 537/, 99 787, 947, 307, «7.6 307, 30 467, 11'/., 137, 90 11274 116 847, 177i 137.6 1217s 146 1157, 737, 146 1477< 19 527.6 1267, 507', 887, 62 9174 67 66 58 HOI/, 417, 13D/s 103 10774 1027, 967, 9674 1057, 1127, 14574 1397. 1357, LONDEN, 30 Dec. De Standard hoort uit Weeueu, dat de Servische Skuptschina zal geopeud worden met een belangrijke troonrede, waarin de verheffing van het land tot een koninkrijk zal worden aange kondigd. PETERSBURG, 30 December. Het re- geeringsblad meldt dat het tumult te War schau den 27sten tot laat in den avond voortduurde. Den 28sten en 29sten was de stad rustig. Er werd getracht de door jo den gehouden kroegen in de voorsteden te plunderen, doch zonder gevolg. De troepen behoefden de wapens niet te gebruiken. Bp de vechtpartijen werden 24 Christenen en 22 Joden gekwetst, die naar de hospitalen ver voerd zijn. Eén Jood is gestorren. De min derjarige gearresteerden zijn aan de ouders teruggezonden. WEENEN, 30 December. De Muschir Ali Nizam Pacha en Reschid Beyvan Berlijn terugkeerende, zijn hier aangekomen en reeds door den Keizer en den minister Kalnocky in gehoor ontvangen. Het Frem- denblatt zegt, dat deze buitengewone ge zanten met geen bizondere zending belast zijn, maar hier zich zullen kunnen over tuigen van de onbillijkheid van het wan trouwen, door de vijanden van Oostenrijk Hongarije te Konstantinopel gaande ge houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3