BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. verwachten was, het besluit van den Pa- rgschen gemeenteraad vernietigd, waarbij de leden, onder de benaming van vergoe ding voor uitgaven van heen- en terug rijden, bureaukosten,enz., zich jaarlijks elk fr. 3000 wilden laten uitkeeren. De wet zegt uitdrukkelijk, dat de gemeente raadsleden hun mandaat kosteloos waar nemen. Volgens de Magdeb. Zeitung heeft de Pruisische Regeering de geheele voordracht voor de benoeming van een bisschop van Breslau afgewezen, doordien geen der daar op vermelde personen haar naar genoegen was. Verscheidene leden van de Ladies' Land League werden dezer dagen, terwijl zij in spijt van het verbod eene bijeenkomst hielden, in hechtenis genomen: o. a. mevr. Walsh, de voorzitster, mejuifr. Ward, de geheimschrijfster, en mevr. Skerritt, de penningmeesteresse. Zij werden, te midden van groote opschudding en onder geleide van eene sterke politiemacht, voor den rechter gebracht, die haar echter tegen borgtocht op vrije voeten stelde. De Daily News verneemt uit Pieterma- ritzburg, dat een typhus woedt onder de Britsche troepen, voornamelijk te Newcastle. De Standard hoort uit Durban dat tegen het aan Benjamin verleende goudvelden monopolie geprotesteerd wordt door de gouddelvers en dat zij een comité vormden ten einde hun belaDgen te verdedigen. De Boeren uit dat district sympathiseerden met hen en veroordeelden het volksraad- besluit. Men verwacht onlusten. De heer dr. Th. F. Burgers, voor malig president der Zuidafrikaansche Re publiek, is op 48jarigen leeftijd overleden. De verwachting, dat Guiteau's nieuwjaarsreceptie meer belangstelling zou wekken dan die van den presidentis vol komen bewaarheid. Niet minder dan 1000 personen verzochten toegang en 300 werden feitelijk toegelaten en daarop met een auto graaf vau den moordenaar gelukkig ge maakt. Guiteau deelde aan het üof mede, dat er onder zijn bezoekers allerlei men- schen waren, high-toned, middle-toned en low-toned, maar dat ze geen van allen wilden, dat hij gehangen zou worden. Eerst na deze schandelijke vertooning heeft de rechter gelast, dat geen bezoekers meer mogen worden toegelaten, en einde lijk heeft hij, nog al op aandrang van Guiteau's eigen verdediger, verboden hem anders dan gevangeniskost voor te zetten en brieven en nieuwsbladen bij hem toe te laten. Autographeu-uitdeeling schijnt nog geoorloofd; als hij zich ter terecht zitting verveelt, houdt hij zich hiermede bezig en het publiek maakt zich gretig van de kostbare stukken meester. Gelukkig heeft eindelijk het openbaar ministerie verklaard, dat het geen getui gen meer heeft op te roepen, De verdedi ger echter zal nog een veertien daag aan den gang blijven. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer in het hoofd-kiesdistrict Sneek hebben van de 4674 kiezers 3894 hunne stem uitgebracht. Van onwaarde waren 19 biljetten. Gekozen is de heer A. Buma (liberaal), met 1966 sternen. Op den heer Oppedijk (anti-revo- lutionnair) waren 1904 stemmen vereenigd. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer ln het hoofd kiesdistrict Middelburg is ge kozen de heer rar. P. C. 't Hooft (snti-revo'ution- nair) met 1228 stemmen. Op den heer H. J. Bool (liberaal) waren 1109 stemmen uitgebracht. Het getal uitgebrachte geldige stemmen was 2337; de volstrekte meerderheid 1179. Naar men verneemt, wordt de Tweede Ka mer tegen 16 dezer weder bijeengeroepen. 's Gravenhage, 6 Jan. Dezer dagen heeft zich alhier in de badinrichting, een zeeofficier, door een pistoolschot van het leven beroofd. De oorzaak ligt vermoedelijk in het spel. Maastricht, 6 Jau. In deze gemeente waar het getal slijters van sterken drank volgens de wet (behoudens de bekende overgangsbepaling) slechts 70 mag bedragen, bestonden op ultimo Dec. jl. niet minder dan 497 drankgelegenheden. 435 tappers hebben aangevraagd. 's Hertogenbosch, 6 Jan. Door de politie alhier is een onderzoek ingesteld omtrent den plotselingen dood van een kindje dat gisteren avond te 8 uur nog gezond en een uur later overleden was. De moeder had met het kindje eenige maanden geleden haren man verlaten en woonde in een slaapstede. Nieuwleusen, 6 Jan. Een knaapje alhier slikte ouder het spelen een paardenboon in, die in de luchtpijp terecht kwam. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp is ingeroepen, is het kind na hevige stuipen overleden. Deventer, 6 Jan. Een tapper wordt ver volgd wegens het verkoopen van sterken drank aan een kind beneden den leeftijd van 16 jaren. De tapper beweert, dat wel het toedienen, maar niet het verkoopen van sterken drank aan de kinderen van dien leeftijd strafbaar is gesteld. Dieren, 6 Jan. Alhier heeft een 9 jarige knaap de onvoorzichtigheid gehad om een der wieken van een draaienden windmolen vast te grijpen, waardoor hij mede naar boven werd gesleurd en van daar op den grond te pletter viel. Dordrecht, 6 Jan. Zaterdag is door de politie alhier aangehouden een persoon, Parijzenaar van geboorte, die zich bij twee ingezetenen heeft schul dig gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge. Bedoelde persoon is ter beschikking van den officier van justitie naar het hui3 van arrest over gebracht. 1881 was zeer noodlottig voor de scheepvaart van alle landen. In't geheel zijn 2039 schepen vergaan of 359 meer dan in het vorig jaar. Van dit aantal voerdeD 1048, waarvan 191 stoombooten, de Britsche vlag. Alleen aan de Britsche kust hadden 826 schipbreuken plaats. Een honderdtal vaartuigen van alle vlaggen gin gen ten gronde tengevolge van aanvaring. Het aantal menschenlevens, dat verloren ging, bedraagt 4134 of 134 meer dan 1880, terwijl in 1879 niet minder dan 5000 menschen hun leven door schipbreuken verloren. Aan eigendom ging ver loren voor een geraamde waarde van 280 000 000, waarvan 180 000 000 voor rekening van Enge land en zijn koloniën komt. Te Ween en begint men de schouw burgen meer en meer te schuwen; over drie dagen beliep de ontvangst van de vierde gaanderij in het Carl-theater slechts 90 kreutzers! De Mormoonsche zendelingen zijn te Londen niet gelukkig geweest. Zij hebben er, ondanks hun ijverige pogingen, weinig proselieten kunnen maken, omdat zij vooral bij de lagere volksklasse op hardnekkigen tegenstand stuitten. En toen zij nu Zondag beproefden een godsdienst oefening te houden, zijn de twee zendelingen door een woedende volksmenigte aangevallen, die hen mishandelde en hun de kleeren van het lijf scheur de. Zij hadden het alleen aan hunne vlugge beenen te danken, dat zij het er levend en zonder ernstige kwetsuren afbrachten. Te 's-Bosch heeft zich heimelijk ver wijderd de kastelein S. Naar men zegt, had hij sinds geruimen tijd een aanzienlijk bedrag in effecten (f60,000) van zijn zwager in bewaring. Langzamerhand zijn die effecten bij verschillende kassiers daar ter stede door S. in beleening ge geven. Met de opbrengst daarvan, of zooveel er nog van over was, vertoeft hij waarschijnlijk in het gastvrije Engeland. De Amsterdammer meldt, datdeminister Six in den aanstaanden zomer veel kans heeft, om tot burgemeester van Den Haag benoemd te worden. Op die manier valt de minister, zegt de N. Brab., wanneer hij eindelijk van zijn minister-zetel rolt, ten minste niet van bed op stroo. Lijfgerechten van beroemde mannen. Karei XII van Zweden: brood met versche boter. Hen drik III, koning van Frankrijk: meloenen. Karei de Groote: gebraden ree-vleesch. Frederik de Groote en Napoleon I: koffie. Klopstock; truffels en druiven. Kant: linzen met spek. Schiller: ham. Wieland: koek. Pop: koud ontbijt. Goethe: champagne. Voor de algemeeneDuitschetentoon- atelling op het gebied van hygiëne en redding- wezen zijn reeds 920 inzendingen aangegeven. Intusschen zijn er nog inzendingen van verschil lende Ministeriën toegezegd. Het tentoonstellings gebouw te Berlijn, ter grootte van 10,000 vierk. meters, wordt geplaatst op een terrein van 60,000 vierk. meters, alwaar dagelijks oefeningen zullen worden gehouden, onder anderen van brandweer, alsook met duikers, reddingbooten enz., waartoe eene voldoende oppervlakte water wordt uitge diept. Een Engelsch blad verhaalt de vol- gende, niet onaardige, anekdote over de logica 7an een „gek." Het geweer op schouder, de tasch op den rug, een paard los bij den teugel leidend en door een prachtige koppel jachthonden gevolgd, hield een jager voor de poort van het groote krankzinnigengesticht, in de nabijheid van Londen, stil. Een der „kostgangers" die juist met een paar andere ongelukkige lotgenooten uit ging, om zich wat te ontspannen, trad op den jager toe, en begon het volgende gesprek. De krankzinnige: „Wat hebt ge daar een mooi paard; hoeveel kost hel?" De jager: „Het heeft mijn meester 63 pond gekost?" „En het geweer?" „Zeker niet veel minder." „En die twee schoone honden?" „Elk is zeker 20 pond waard." „Wat hebt gij daar in uwe tasch?" „Eene snip" „En de prijs daarvan is?" „Als ik mij niet vergis, zou ze in den winkel 3 shillings kosten. „Nu, goede vriend! geef uw paard dau maar gauw de sporen, en maak u uit de voeten, want als onze directeur hoort, dat een verstandig mensch 160 pond uitgeeft om een vogel, die men voor 3 shillings koopen kan, dood te schieten, laat hij u gewis hier ook opsluiten." Maandag ochtend heeft te Assen het 9jarig zoontje van een schippersknecht zich meester gemaakt van twee flesschen, beide voor ongeveer de helft gevuld, de eene met jenever, de andere met brandewijn, welke flesschen op de tafel voor de hand stonden, en heeft ze vervolgens geheel leeg gedronken. Onmiddellijk daarna is het kind in zwijm gevallen en den volgenden ochtend over leden. De aangewende geneeskundige hulp heeft niet kunnen baten ona het kind in het leven te behouden. Naar men uit Cettinje bericht is een afdeeling Montenegrijnsche troepen slaags geraakt met een bende van twaalf roovers. Er werden twee gevangen genomen, waarvan een, Luca Silnie, een berucht hoofdman is. Tusschen Kamens en Dulje, in Dalmatië, heeft een bende van 60 roo vers zes gendarmes aangevallen. Vier werden ge dood en afschuwelijk verminkt. De twee anderen wisten te ontsnappen. Koningin Victoria is voornemens de muzikale compositiëc (geestelijke en wereldlijke) van haar overleden echtgenoot prins Albert in het licht te geven. De verzameling zal bij Metzier Co. te Londen worden uitgegeven en een guinje kosten. De muzikale gave van den prins werd vaak en in het bizonder door Mendelssohn ge roemd. Dathetgebruik vanopiuminüuitsch- land en vooral onder de aanzienlijke standen meer en meer inheemsch wordt, is bekend; minder bekend zal het echter zijn, dat het gebruik van een ander vergift, arsenik, meer en meer in toepassing komt. Het arsenikfleschje is op een groot aantal toilett fels van dames te vinden. Door het ge bruik van dit vergift wil men zich schoonheid en vooral een zekere gezetheid en frissche kleur verschaffen. Spoedig echter gevoelt men de na- deelige werking van het vergift. Hat lichaam wordt prikkelbaar, zwak en niet bestand tegen de invloeden van buiten. Men kent de oorzaak van die lastige kwaal wel en men neemt dan ook het besluit zich niet meer aan het gebruik van arsenik over te geven. Maar na een korte onthouding komt de vreeselijke toestand; de ge laatstrekkeu vervallende oogen liggen diep en de huid wordt aschgrauw, vaak komt ook nog huiduitslag daarbij. Om nu spoedig van dien toestand bevrijd te zijn, begint men we der met arsenik. Zoo wordt dus het gebruik van arsenik een kwaal die ook mettertijd gezondheid en levensgeluk ondermijnt, evenals de dronken schap. Zeker is het schandelijk dat zoovele vrou wen om de lieve ijdelheid zich aan dergelijke middelen overgeven en daardoor haar gezondheid en die van hare nakomelingen op onverantwoor delijke wijze benadeelen. Uit het krankzinnigengesticht te Barmingheath, bij Maidstone, is dezer dagen een der bewoners ontvlucht. Het is zekere heer Elliot, die daar ruim twintig jaren vertoefde, en hoewel hij, volgens zijne vrienden, sedert verscheidene jaren niet meer krankzinnig was, er nog altijd opgesloten gehouden werd. Alle pogingen om zijne vrijlating te bewerken waren vergeefs. Zijne vrienden hebben toen een plan van ontvluchting beraamd en uitgevoerd. In de kleederen van den directeur vermomd, kwam hij onopgemerkt uit het gesticht, reisde met een paar vrienden, als knecht verkleed, naar Littlehampton en ging daar scheep naar Frankrijk, waar hij veertien dagen doorbracht, na welk tijdsverloop hij niet weder mag worden opgesloten zonder rechterlijke machtiging. Thans is hij in Engeland teruggekeerd en woont te Lancing bij een zijner vrienden. Hij heelt zijnen pachters bericht, dat voortaan de pacht weder aan hem uitbetaald moet worden in plaats van aan zijne vrouw, die de inkomsten zijner goederen genoot, maar zich nooit om haar echtgenoot be kommerd heeft. Te Woudrichem zou eene 40jarige huwelijksvereeuiging gevierd worden. Tot de vie ring was reeds alles besteld, kinderen, en vrien den waren verzocht, toen men te elfder ure be rekende, dat er nog een jaar aan de veertigjarige vereenigiug ontbrak. W o e n s d ag - o c h t e n d omstreeks half negen is de stoomketel gesprongen in de hout zagerij van de heeren Bijmenam en Achterberg, op de Vondelkade te Amsterdam, zonder brand te veroorzaken. Ten g. volge van den hevigen slag stortte een aangrenzend huisje ineen vrouw en kind werden onder het puin bedolven. De brandweer bevrijdde met behulp van een aantal personen, die waren toegeschoten, moeder er. kind. Het bleek dat beiden slechts licht waren verwond. Ze werden in het Buitengasthuis opge nomen, alwaar de vrouw den volgenden dag is overleden. In de zagerij zelve schijnt niemand letsel te hebben bekomen. Eeu gestreng onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde is ingesteld^ Een beambte van een derLondensche postkantoren vond op Nieuwjaarsdag een sovereign (f 12) in een brievenbus. Door middel van een in het muntstuk geboord gaatje, was daaraan een briefje bevestigd, waarop vermeld stond dat het geld bestemd was als een Kerst- misgave voor den vinder. Ou diable l'excentricité Anglaise va-t-elle se nicher? In een brieven bus Een onderzoek naar den toestand van het gehoor bij kinderen, in de laatste jaren door Dr. Weil te Stuttgan ingesteld, heeft de volgende uitkomsten opgeleverd. Het normale oor kan op een afstand van 20 a 25 meter, bij vol doende stilte, verstaan wat fluisterend, maar niet te zacht, gesproken wordt. Van de 4500 kinderen die onderzocht werden, hoorden 80% gebrekkig met een of beide ooren, en nog veel meer hoorden niet normaul. De kinderen uit wel gestelde gezinnen staan hieromtrent in betere verhoudingen dan die van arme ouders. Het onderzoek van de scholen op het platteland le verde betrekkelijk goede uitkomsten op. De mees ten der gebrekkig hoorenden waren nooit onder geneeskundige behandeling geweest; velen had den volstrekt geen besef dat er iets aan scheelde. Niet weinigen waren voor onoplettend gehouden en meermalen bestraft, terwijl het bij niemand was opgekomen, hun gehoor te onderzoeken. De strijd tegen vreemde woorden wordt door sommigen wel eens overdreven. Zoo komt in de Pr. Gr. Ct. een correspondentie voor, waarvan de schrijver het woord portefeuille af keurt. Hij wil het vervangen door papiertasch of snippermaud. Zoo zou men dan, zijn raad alge meen volgende, ook lezen, dat de papiertasch van binnenlandsche zaken opgedragen is aan den heer A of de snippermand van oorlog door den heer B is nedergezet. Volgens eene opgave in Hubbard's Newspaper and Bank Directory of the World, bedraagt het aantal dagbladen en tijdschriften ter wereld 34,274, met eene gezamenlijke oplage van 116,000,000 exemplaren. Europa gaat voor met 19,557 dan volgt Noord-Amerika met 12,400, Azië met 775, Zuid-Amerika met 699. Austra lië met 661, en Afrika met 132. Van die bladen verschijnen er 16,500 in het Engelsch, 7,800 in het Duitsch, 3,850 in het Fransch, sn ruim 1600 in het Spaansch. Dure borrels. De landbouwer G., onder de gemeente Oud-Zevenaar woonachtig, had dezer dagen het genoegen bij den ontvanger der regi stratie f 45 te mogen brengen, zijnde verschul digde boeten, omdat hij drie dagen achtereen, ter zake van dronkenschap op den openbaren weg, was bekeurd geworden. In Amerika heeft men reeds sinds vele jaren bizondere spoorwegwagens voor handels lieden, die zich in die wagens voor de reis ge heel huiselijk inrichten. Op de betrokken stati ons worden de wagens afgehaakt en tijdelijk op eene zijlijn geplaatst; de klanten komendaarden reiziger bezoeken, zijne waren zien enz., waardoor vele kosten worden vermeden. In Engeland zal mei: nu verder gaan. Men is daar nl. bezig eene stoomboot van 2640 ton op soortgelijke wijze uit te rusten, ten einde daarmede eene reis om de wereld te maken. De boot zal ook stoom hebben om werktuigen, in beweging te brengen, en via de Kaap de Goede Hoop, Australië, de West- en Oostkust van Zuid-Amerika en West- Indië aandoen. Volgens bij dereed ersontvangentele- gram was te Batavia bericht ontvangen van Lyttleton, op Nieuw-Zeeland gelegen, dat aldaar waren aangekomen kapitein, stuurman ec tien schepelingen van het op zee verbrande schip Alblasserwaard. Tweekinderbeulen, stiefvadereneigen moeder, hadden eergisteren voor de correctioneele rechtbank te Parijs te antwoorden op de beschuldiging van zware mishandelingen, op een jongentje van zeven jaren gepleegd. Met een liniaal sloeg de man hem om het minste vergrijp op het lichaam en nu en dan eens vatte hij het kind bij de beenen en sloeg het met het hoofd tegen het bed. De eigen moeder deed in niets voor haar waar- digen man onder en, behalve slagen en trappen, liet zij het kind ongedekt op den kouden grond slapen. De beide monsters zijn slechts tot 8 maan den veroordeeld. Uit Oudewater wordt van 2 Januari gemeld: Dezer dagen heeft zich alhier een treurig ongeval voorgedaan. De zoon van den kastelein Oirschot, sedert eenigen tijd lijdende aau zwaar moedigheid, werd in de laatste dagen streng be waakt, zelfs zoo, dat zijne handen en beenen moes ten gebonden worden. Vrijdag nacht omstreeks 3 uur wist hij de beenen los te maken, terwijl hij veinsde onder een biljart te slapen, en aau zijne drie bewakers te ontsnappen. Bij de bui tendeur genaderd, maakte hij de grendels los en moet vervolgens over den dijk in de gracht zijn geloopen. Zaterdag ochtend te half 9 uur is hij levenloos met haken en dreggen uit het wa ter gehaald; de handen waren nog steeds ge bonden. De raadzaal der gemeente Hazerswoude is gisteren avond aan een groot gevaar ontsnapt. In een benedenvertrek van de herberg, waar gewoonlijk de gemeenteraad zijne vergaderingen houdt, viel een petroleum-hanglamp tegen den grond, waardoor in een oogwenk het geheele ver trek in volle vlam geraakte. Door de handigheid en vlugheid van den kastelein, die tevens melk- verkooper is, was echter aanstonds zulk een groote voorraad melk op de brandende petroleum ge worpen, dat het vuur oogenblikkelijk werd ge stuit, en waardoor niet enkel de herberg, maar misschien ook een groot deel van het dorp is bewaard gebleven. In de gemeente M. (Limburg) heeft de burgemeester gedurende drie jaren als amb tenaar van den Burgerlijken Stand gefungeerd zonder daartoe bevoegd te zijn. Een der natuur lijke gevolgen daarvan zal zijn, dat alle huwelijken, waarbij deze burgemeester het ambt uitoefende, op nieuw zullen moeten voltrokken worden. Een telegram uit Weenen meldt aan the Shipping Gazette, dat eenige dagen geleden een vreeselijke uitbarsting van een onderzeeschen vuurspuwenden berg plaats gehad heeft nabij de Grieksche kust, in de Aetoliko-Golf, nabij Missolonghi. Men bericht het vergaan van een schip en het dooden van een ontelbare menigte visschen, waarmede de oppervlakte der zee mijlen ver werd bedekt. Een groote hoeveelheid doode visch werd op het nabijgelegen strand geworpen en de stank was zoo erg, dat men voor de ge volgen vreesde. Een onmensch, uit de wijk derHallen te Parijs, heeft zijn stiefkind, een meisje van negen jaren, naar de brug van de Estacade mede genomen, en aldaar in de Seine geworpen. Het kind werd gered, door twee mannen, die de mis daad zagen plegen. De moordenaar is in hech tenis genomen. Dat zakkenrollers nationaliteitsge voel bezitten wordt in den Gaulois verteld in een anekdote omtrent Charles Dickens. Toen deze in Parijs was, werd hem zijn horloge ontstolen, en bij zijne tehuiskomst in 't hotel vond hij het volgend briefje: „Mijnheer. In de hoop dat ge mij vergeven zult; ik meende met een Franschman te doen te hebben, in plaats van met een landgenoot. Zoodra ik mijne vergissing bemerkte, heb ik mij gehaast haar weder goed te maken, door u het gestolen horloge weder te doen toekomen. Ik ben er trotsch op, u mijn landgenoot te mogen noe men, en verzoek u, mij wel te willen geloovec, uw nederigen en gehoorzamen dienaar, een zakkenroller." Te Maustane nabijLyonhad verleden Zondag tijdens de verkiezing van een afgevaar digde een kiezer bij vergissing een bankbiljet van 100 fr. in de stembus gestoken in plaats van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2