BUITENLAND. BINNENLAND. storm oogsten. Dat schijnen de oppermach tige Czaren nog maar niet te kunnen of liever gezegd, niet te willen begrijpen. GEMENGD NIEUWS. De {Beiersche Kamer van afgevaardigden heeft met eene kleine meerderheid van stem men een voorstel aangenomen om den Koning te verzoeken, aan de Beiersche gevolmachtigden in den Bondsraad op te dragen, ten krachtigste werkzaam te zijn om te verkrijgen: dat de van jaar tot jaar toenemende en ondraaglijk wordende mili taire uitgaven verminderen, en inzonderheid dat de driejarige effectieve dienst tot op twee jaar worde verminderd. Bij de voortgezette beraadslaging over het voorstel van v. Windthorst werd eene door den heer v. KleistRetzow (van de Rijkspartij) voorgestelde gemotiveerde orde van den dag met zeer groote meerderheid verworpen. Eene gemotiveerde orde van den dagvoorgesteld door den heer Ric- kertwerd insgelijks afgestemdmet 235 tegen 129 stemmen. Het voorstel van v. Windthorst werd vervolgens aangenomen met 233 stemmen tegen 115. In tijdingen uit Sahara wordt ge meld dat drie paters van de Algerijnsche missie bij G'nodames vermoord zijn. De caïd van Ghodames zou de aanlegger van die misdaad zijn. Hij was reeds gecompro mitteerd in den moord van Flatters en de zjjnenhij had toen aan den stam der Touaregs bericht gezondendat hunne overblijfsels ontdekt waren. Yolgens berichten/"uit St. Petersburg is den 9den dezer een keizerlijke verordening verschenen waarbij bepaald wordt, dat gedurende 1882 nog vrijwillige schikkin gen geoorloofd zijn tusschen boeren en grondbezitters over het vrijkoopen van het land. Na 1882 behoort al het niet vrijgekochte aan de boeren. De kroon ver goedt aan de grondbezitterste beginnen met 1 Januari 1883tachtig percent der getaxeerde waarde van den grond. In de Echo vinden wij het bericht dat er in Zuid-Afrika voorloopig eene sterke Engelsche troepenmacht blijven zal3400 man. In Natal zal eene afzon derlijke brigade blijvenonder het bevel van den generaal te Kaapstad. Nu het proces Guiteau ten einde spoedt, begint de behandeling der zaak een weinig meer een ernstiger karakter aan te nemen. Guiteau hield zich ook be daarder. Trouwens de heer Porter leverde een requisitoir tegen hemdat hem vernie tigde. Het publiek lette nu ook veel minder op hem dan vroegeren dit vooral scheen hem te hinderenzoodat hij ten slotte uitriep: dat men hem dan maar hangen moest, want dat hjj ziek werd van dit alles! De Leden der Tweede Kamer zijn thans wer kelijk ter vergadering opgeroepen tegen Donder, dag 19 dezer, des namiddags te 3 uur. 's-Gravenhage, 13 Jan. Bij de eindregeling der nalatenschap van koning Willem II, is het paleis van dien vorst aan den Kneuterdijk, defini tief toebedeeld aan Z. M. den Koning, die het nu overeenkomstig reeds vroeger ontworpen plan nen zal doen inrichten. Rotterdam, 13 Jan. Gisteren is in het Zieken huis alhier overleden de zandschipper I. v. d. F., die den 31n Dec 11. door een schippersknecht met een luiwagen aan het hoofd verwond werd. Dommelen, 13 Jan. Terwijl zekere J. uit Bergeijk met zijne vrouw van Eindhoven per rij tuig huiswaarts keerde, schrikte het paard nabij de Weaterhovensche brug onder deze gemeente waardoor het dier met kar en al in de breede sloot stortte. De vrouw verloor daarbij het le ven. Sprang 13 Jan. Alhier is een driejarig kind, dat voor een oogenblik alleen gelaten was, in een tobbe met karnemelk gevallen en daarin ver dronken. IJmuiden, 13 Jan. Op 15 dezer wordt een aanvang gemaakt met de werkzaamheden aan het fort alhier. Vianen, 13 Jan. Het 10 jarig dochtertje van den brugwachter v. Z., alhier, is bij ongeluk in het Zederikkanaal geraakt en verdronken. Nieuw-Buinen 13 Jan. De zoon van de wed. M., alhier, die dezer dagen door een noodlottig ongeval op het aangezicht in het vuur viel, is na een week van vreeselijk lijden, aan de gevolgen bezweken. Nijmegen, 13 Jan. Drie tappers alhier zijn door de Rechtbank te Arnhem wegens het toe dienen van sterken drank aan beschonkenen, ieder tot eene geldboete van f25 of vijf dagen gevan genisstraf veroordeeld. Breukelen. 13 Jan. Alhier is een kostschool gesloten wegens het heerscben der typhus. Roermond, 13 Jan. Een persoon uit Elsloo, die zich geruimen tijd had schuldig gemaakt aan oplichterij door middel eener valsche loterij, waarmede hij Limburg afliep en zeer velen be droog, is eindelijk in handen der justitie geraakt en gevankelijk alhier aangebracht. Amsterdam, 13 Jan. De woningen der werk lieden van de Nederlandsche Bell-telephon maatschappij alhier zullen met Mei aanst. telepho- nisch met het centraalbureau in verbinding worden gebracht, ten einde die werklieden bij eventueelen brand of ander gevaar onmiddellijk te kunnen ontbieden. Vervalsching van tabak. In een bro chure van H. Ilauenschild over een tabaksmo nopolie voor Duitschland werd o. a. het volgende medegedeeld. Thüringen gebruikt jaarlijks 20,000 centenaars beetwortel-bladeren tot tabak. In het Maagdenburgsche en in den Paltz wordt veel aardappelkruid en cichoreiblad daarvoor gebruikt. De Vevey-sigaren in Zuid-Duitschland bevatten in 't geheel geen tabak, maar bestaan uit gewasschen kool-en beet-wortelbladeren, die lang in tabaksaus gelegen hebben. Als surrogaten worden nog ge bezigd een aantal soorten van bladen geschikt voor ieders smaak. De districts-commissie te Breslau noemt zelfs 5 fabrikanten te Ohlau met name, die jaarlijks 1500 centenaars biet-bladeren ver werken. Men weet verder, dat keukenzout, siroop, drop, suiker,j rum, salmiak, tamarinde, aetherische oliën, salpeter, potasch, anijs, gom, dextrin, enz. enz. gebruikt worden, om rook- kauw- en snuif tabak te maken. Te Groningen heeft dezer dagen ten huize van den h. H. Havinga eene bijeeukomstplaats gehad van zeven broeders en zusters, wier geza menlijke leeftijd bijna 400 jaren telt. Wat deze samenkomst vooral opmerkelijk maakte, was de bizonderheid, dat het zevental niet meer leden geteld heeft; in 63 jaren heeft geen sterfgeval onder hen plaats gevonden. Het was o u d e j a a r s-a v o n d vanl871.In een bekend koffiehuis te Weenen zaten een aantal vroolijke gasten bijeen en lustig knalden de fles- schen, rinkelend klonken de glazen. Op een maal twaalf slagen middernacht! Het gezelschap zwijgt een oogenblik, van het ernstige van het oogenblik doordrongen. Daar staat een man op, het is de eigenaar der inrichting. Hoog heft bij zijn beker. Mijne heeren, zegt hij, wanneer ik heden over tien jaren nog in het leven ben, betaal ik 500 gulden! Bravo, roept zijn buur man, aangenomen, en :k betaal 100 gulden! Oudejaarsavond 1881 kwam en beide wedders ledigen nog evengoed hun glas als voor 10 jaren. De honderd gulden zijn gestort, maar de eigenaar van het koffiehuis kent het recht op de 500 gulden alleen toe aan den eenige van de vrien denschaar, die hem trouw gebleven is. Langs ge rechtelijken weg is nu door de anderen een klacht ingediend. HetBakkersbondteAmsterdamhoudt op 18 dezer aldaar eene vergadering, o. a. ter bespreking van den achteruitgang der bakkerij en de verhouding tusschen patroon en personeel. Een paar weken geleden werden bij den grondeigenaar H. te Berlijn een aantal gan zen gestolen. De eigenaar vond des anderen daags het navolgend „mene-tekel" met krijt aan den wand van den ganzenstal geschreven: „Wij zijn op 2 Januari 1882 hier geweest, en komen op 2 Januari 1883 terug. Maar zorg er voor, dat de ganzen dan vetter zijn. Het comité." Eergisteren was het 75 jaren gele den, dat het kruitschip te Leiden de Ruïne deed ontstaan. Van hen, die toen onder de puinhoopen geraakten, is er nog één in leven, destijds de 15 jarige jongejuffrouw Knotter, thans weduwe de Vroede, die acht uur or.der het puin in levens gevaar verkeerde. Men zal zich nog wel het kermisop roer herinneren, in Augustus 11. te Hillegom voorge vallen. R. Beuker, M. Keetels en L. van Haa- res, uit Hillegom, stonden Woensdag 11. voor de Crimineele Kamer van het Gerechtshof te Am sterdam terecht, ter zake van bij die gelegenheid gepleegd verzet tegen de politie door een gewa pende vereeniging van drie of meer personen. In den nacht van 29 op 30 Augustus, na het be kend worden van het raadsbesluit tot afschaffing der kermis, hadden zich meer dar. 100 personen in de Meerlaan aldaar verzameld die, na lantaarns te hebben vernield, met ketelmuziek en onder het zingen van oproerige liederen verder door het dorp trokken. De drie beschuldigden gingen hen in beschonken toestand voor. De gemeente-veld wachters trachtten die troep tot staan te brengen. Er ontstond een hevige worsteling, die eindigde met arrestatie dier drie personen. De veldwach ters hadden echter vele slagen en stooten ont vangen. Een hunner was zelfs met eer. mes een groote snede in zijn kleeding toegebracht. Ook bij het arresteeren en opsluiten in den toren boden de gearresteerden wederstand, ofschoon de openbare macht ten slotte zegevierde. De ad vocaat-generaal Mr. Jolles eischte tegen den eer sten en derden beschuldigde een gevangenisstraf van zes, tegen den tweede, die gemelde snede had toegebracht, een van negen maanden. De advocaat Mr. H. Goudsmidt trachtte aan te toonen, dat de weifelende houding van het gemeentebestuur de spanning nog had vermeerderd. Yolgens plei ter was hier in den zin der wet geen vereeniging van personen maar een toevallig samentreffen zon der afspraak, dewijl een zakmes geen wapen in dien zin der wet is. Uitspraak Dinsdag 17 Januari e. k. Blijkens in Duitschland uitgevoerde scheikundige onderzoekingen van likeuren in het bizonder van „Kirschwasser", bleek, dat van 29 soorten slechts 4 vrij van koper waren, terwijl alle soorten betrekkelijk veel blauwzuur inhielden. Het kopergehalte werd door de bereiding (in ko - peren distilleertoesteller.) veroorzaakt. Een geneesheer heeft 100 dollars ge boden voor Guiteau's lijk na de terechtstelling. Toen men den gevangene dit mededeelde, gaf hij bedaard ten antwoord: „Wacht op een hoo- ger bod." Woensdag-nacht is te Arnhem inge- broken in de kiosk der tramwaymaatschappij op het Vel perplein. De dieven maakten zich meester van een flesch spuitwater 1 Uit berichten te Plymouth ontvan gen, leeren wij enkele bizonderheden omtrent den vernielenden orkaan, of eigenlijk beter gezegd typhoon, welke Haiphong en Talles op den 8sten October bezocht heeft, en daar allerwege de groot ste verwoestingen aangericht en het verlies van tallooze menscheideveus veroorzaakt heeft. De wind blies met een ontzaglijke kracht en de hooge onstuimige zee overdekte het geheele om ringende land. In Talles vond men niet minder dan zes voet water in huizen, die zelfs drie en vier mijlen van de zeekust verwijderd waren. De stroom was zoo geweldig sterk, dat de geheele stad er door vernield werd en om zoo te zeggen van geen enkel huis iets bleef staan. Men schatte, dat meer dan drie duizend menschen verdronken. Bovendien verloren nog een aantal anderen het leven, doordien zij doodelijk door de in de lucht voortvliegende voorwerpen getroffen werden. Tal loos was het aantal der gekwetsten. De prefect van politie te Par ij s heeft het omgaan met kameelen op de open bare straat verboden. Deze woestijnbewoners dienden in den laatsten tijd tot het maken van reclame, daar zij kiosken op hun rug droegen. Het verbod steunt op ongevallen, door het schrikken van paarden gebeurd, die niet aan het reizen per karavaan gewoon waren. Onder de t alrij k e menig te d ie o n lan gs voor het Theatre de la Gaité te Parij3 stond te wachten tot de deuren opengingen, hoorde men plotseling eeu schot, waardoor een man, gelukkig slechts licht, gekwetst werd. Het schot was af komstig van een jongmensch, die in zijn borstzak een paar geladen pistolen had, waarvan een in het gedrang was afgegaan. De politie nam onmiddel lijk het wapen in beslag en maakte proces-ver- baal op tegen den onvoorzicktigen jongen man. Wil men eene potloodtee kening fixeeren of onuitwiscbbaar maken, dan dompele men de teekening tweemaal in gekookte melk (koud), de tweede indompeling geschiedt eerst nadat het papier volkomen droog geworden is van de eerste behandeling. In hel Hospice Général te Rouaan kan men thans een merkwaardig geval van slaap ziekte zien. Gedurende 30 dagen verkeert eene vrouw van 37 jaren daar in een diepen slaap, die eiken avond eenige oogenblikken wijkt; in die tusschenpoos gebruikt zij eenig voedsel. Die slaap gaat vergezeld van algemeene verstijving, zoodat zij aan de einden van het lichaam kan opge licht worden als een recht en onbuigzaam stuk hout. De eerste aanval dezer slaapziekte begon voor 14 jaren, en sedert dien tijd hebben de aan vallen zich nu en dan herhaald. Tusschen de aanvallen schijnt zij volkomen wel en verricht in het ziekenhuis diensten als verpleegster. Even voor de aanvallen wordt zij zenuwachtig en zegt dan geen woord; en waarmede zij dan ook bezig is, valt zij plotseling in slaap. Gedurende den slaap is het gelaat gewoon van kleur en warm, en de ademhaling is geregeld, maar er is alge meene spierverstijving. 's Avonds te half elf be ginnen de ledematen te beven; zij begint te kreu nen en wordt dan eenige oogenblikken wakker. Tweemalen heeft zij 96 uren achtereen geslapen zonder wakker te worden. Zij vermagert inmid dels niet. De behandelende geneeskundigen vin den het geval van zeer vreemden aard. Te Bremerhaven kwam dezer dagen een Engelsch schip aan, in welks romp een 18 duim lang zwaard van een zwaardvisch stak. Het schip was door den stoot van het zeemonster zoo lek geworden, dat het van de Kaap de Goede Hoop, waar de ontmoeting plaats had, tot aan zijn aankomst op de Weser, 4'/i duim water per uur maakte. Naar aanleiding van de quaesties in Duitschland over het kleingeestig belasten van ingevoerde goederen, naar de stoffen waarin zij verpakt zijn, verhaalt men hoe Alexander von Humboldt eens van de tegenovergestelde wijze van belasten heeft geprofiteerd. De beroemde natuur- vorscher nam in 1805, te zamon met den Eran- schen geleerde Gay-Lussac, proeven omtrent de onderlinge verhoudingen van de bestanddeelen der lucht en had daarbij een groot aantal glazen buizen noodig. Deze waren in Frankrijk zeer duur, en er moesten hooge invoerrechten voor betaald worden. Hij liet echter uit Duitschland een be zending glazen buizen komen, die aan beide zijden dicht gemaakt waren en gaf ze aan als „Duit— sche lucht." Dat artikelwas vrij, en dus ook het glazen omhulsel, waarin het vervat was. Het was algemeen bekend, waarmee de beide geleer den zich bezig hielden, en er werden geen be zwaren tegen de aangifte gemaakt. Op een dezer dagen te'Berl ijn gehou den verkooping van autographen van toonkun stenaars, heeft het handschrift van Mozart's be roemd trio in G-dur, voor piano, viool en vio loncel, 1330 Mark (f798) opgebracht. Voor vier brieven van Mendelssohn werden 121 mark, voor twee kleine aanteekeningen van Liszt 250 mark en voor een handschrift van Meyerbeer 250 mark betaald. In de „Walhalla", te Berlijn, wordt den schouwlustigen thans een levende pop ver toond, een meisje van 9 jaar, dat slechts een lengte heeft van 43 centimeter. De gemiddelde lengte der pas geboren wereldburgeressen en wereldburgers is 50 centimeter. Het fraaie dwergje weegt 9 pond, 't geen in overeenstemming met het kleine nette figuurtje is. „Prinses Paulina," zoo heet de kleine, spreekt Eransch en Hollandsch; zij werd geboren te Ossendrecht, in Noord-Bra bant, op 26 Februari 1873, zoo leest men in een der voornaamste Berlijnsche dagbladen. Te Jeddo is uitgegeven op last van de Japansche Regeering een groot Woordenboek betreffende het Krijgswezen en de Zeemacht, en dit in vijf talen: Japansch, Eransch. Engelsch, Duitsch, Hollandsch. Het is een groot boekdeel in Europeeschen trant gedrukt door een Japansch drukker, en vergezeld van een atlas met afbeel dingen, welke zeer zorgvuldig gegraveerd zijn. De schrijver, die de hoofdredactie op zich heeft genomen, is de Kolonel van den staf Harada- Kadermite. Niet zelden hebben schilders groote moeiel ijk heden bij het beschilderen van cement- oppervlakken, doordien de olie-verf niet genoeg vasthoudt, en dus soms schoone en artistieke muur- of plafondschilderingen afschilferen en verloren gaan. Het beste middel hiertegen is de cemenl- muren vooraf te bestrijken met een mengsel van één deel geconcentreerd zwavelzuur en 10 deeleu water, waardoor een oppervlakkige gipslaag wordt gevormd, waardoor de verf beter wordt vastge houden. Vóór het beschilderen moet de muur volkomen droog zijn. Een dikke volbloed Hongaar zat op zekeren dag aan de table d'höte van een groot badhotel tegenover een ouden heer, dien hij voor een professor hield en met wien hij gaarne een gesprek wenschte aan te knoopeu. „Prachtig weer van daag" zoo begon hij „bijna even mooi als bij ons in Hongarije Ik ben Terebessy Arpad, ontvanger te Szegedin met wien heb ik de eer? „Ik ben Johan, koning van Saksen,- antwoordde de gevraagde op zeer bescheiden wijze. „Zoo," hernam de indringende Hongaar, „nou dat is ook een mooie betrekking!" „Zeker," antwoordde de koning, „ik ben er ten minste nog al meê te vreden." De Engelschman Thomas Stevenson heeft onlangs nauwkeurige onderzoekingen gedaan omtrent de grootte en kracht van de golven op den Oceaan. Hij bestrijdt vooreerst de meening, dat de hoogte van de golven zou toenemen in evenredigheid tot den afstand van de kust. Dit is niet het geval, want zoodra men een zekeren af stand van de kust heeft bereikt, blijft de grootte der golven constant dezelfde. De hoogte van de grootste golven van den Atlantischen Oceaan be draagt, volgens zijne nauwkeurige berekeningen, 43 voet, de afstand van den rug van de eene golf tot dien van de volgende 560 voet, en de snelheid van voortplanting der golven 32'/j zee mijlen per uur. De kracht der golven van den Oceaan is ontzaglijk groot. Dicht bij den vuurtoren van Skerry, in Schotland, werden door het beuken der golven twee steenblokken, die respectief 5'/2 en 13'/a ton (éen ton=I016 kilo gram) wegen, losgerukt. Volgens de metingen, die Stevenson nu reeds sedert het jaar 1842 heeft verricht en voortgezet, was de grootste uiting vau kracht der golven een druk van 3041.5 ki logram op een vierkanten voet. Een eenvoudig middel om gepolitoer de meubelen goed te reinigen en den glans te verhoogen, bestaat in het afwrijven met een wei nig petroleum op een flanellen lap en vervolgens met fijn zeemleder. De onaangename petroleum lucht verdwijnt zeer spoedig, vooral door de voor werpen aan de lucht bloot te stellen. Een eigenaardige straf moesten on langs vier studenten te Warousta, in den Ame- rikaanschen Staat Wisconsin, ondergaan. Zij had den de flauwe aardigheid gehad, bij een pachter de tuindeur weg te nemen en voor brandhout te gebruiken. De zaak kwam aan het licht, en de schuldigen moesten kiezen tusschen wegjagen van de academie of onderwerping aan de straf die de pachter hun zou opleggen. Zij kozen het laatste, en werden nu door den strengen rechter veroordeeld, vier vademen hout te hakken en die brandstof daarna bij een arme weduwe iu huis te dragen. Zij volbrachten dat werk, zooals bevolen was, op een plein, onder het uitvoeren van muziekstukken door een korps dat een der burgers daartoe gehuurd had, en ten aansohouwe van een zeer talrijke menigte, die onophoudelijke toejuichte. Zoodoende liep alles nog al tot ieders tevredenheid af. Ouder de gemeente Sloten (N. H. viel eergisteren de vrouw van schipper v. L., die in den Akerpolder turf geladen had, bij het waterschep pen in de Ringvaart. De schipper sprong zijne vrouw na en bracht haar tot dicht aan den kant, doch verdween toen zelf in de diepte. De vrouw werd gered, doch de man eenigen tijd later le venloos opgevischt. De Prinses van Wales heeft onlangs in groot levensgevaar verkeerd. Zij speelde met hare kiuderen snap dragon, een spel waarbij men groote rozijnen en confituren behendig uit vlam- menden brandewijn moet halen, zonder zich te branden. In het vuur van het spel kantelde de schaal met brandewijn om, en het vlammende vocht stroomde op het kleed der Prinses, dat oogenblikkelijk in lichte laaie stond. Gelukkig hadden eenige aanwezigen de tegenwoordigheid van geest de Prinses in sjaals en doeken te wik kelen en daardoor de vlammen uit te dooven zoodat zij met den schrik en een brandwond aan den arm vrij kwam. Door het instorten der muren van een uitgebrand huis zijn te Syracuse (Am. st. New-York) 20 menschen onder het puin bedol ven. Men kwam hen onmiddellijk te hulp, maar drie werden levenloos weder te voorschijn ge haald. Een niet onbelangrijk geval van vo- gtlvergiftiging in het groot werd onlangs geconsta teerd De bezitter van een fraaie volière met zeld zame vogels moest deze langzamerhand bijna allen verliezen, door de een of andere besmette lijke ziekte naar het scheen. Het voedsel werd onderzocht, doch zonder gevolg. De eigenaar had de gewoonte nu en dan stukjes kalk in de volière te laten werpen, en blijkens een scheikundig on derzoek bevatte deze kalk loodwit in vrij aan zienlijke hoeveelheid, ten gevolge waarvan de dieren bijna onmiddellijk stierven na er er aan ge pikt te hebben. De kalk was van oud puin afkom stig en zoodoende met loodhoudende verfstoffen vermengd geraakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2