MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. De liefde in het huisgezin. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 14 Jan. De Gemeenteraad heeft voor de werken aan de Westzijde toegestaan f 23,000, en de stormschade aan de aannemers van onderhoudswerken vergoed tot een bedrag van f 1400. Op een onlangs te Melbourne gehou den verkooping van uitgezochte schapen werd voor een merinosram de aanzienlijke prijs van f 5160 besteed. Een en dertig andere brachten door elkander ieder f 1749 op. Een eigenaardige tegenhanger van den grooten brand te Weenen, is het verhaal van een anderen brand, dat uit Mecklenburg gemeld wordt. In de groote zaal van het Schützenhaus te Goldberg was brand ontstaan en een aantal handen waren druk in de weer om de vlammen te blusschen. Ondertusschen vergaderde in de zaal daarnaast een landbouwvereeniging. Daar be sprak men doodbedaard de wet op besmettelijke veeziekten, terwijl de signalen van de vrijwillige brandweer door de groote zaal weerklonken. Op eenmaal brak een der leden de debatten af met de vraag: „Hoe is het Schutling, moeten wij er ook uit?„ „O neen," was het antwoord, „de muur is nog niet eens warm." En zoo deed de vergadering bedaard alles af wat aan de orde was, om daarna ook eens te gaan kijken op het terrein van den brand, waar men toen nog druk bezig was met blusschen. In welke mate de pokken hebben ge woed te Chicago kan blijken uit het feit, dat al daar in het jongste jaar zijn voorgekomen 1359 ziektegevallen met niet minder dan 40 pet. doo- den! De ziekte kwam het meest voor onder de lagere klassen der bevolking en in het gedeelte der stad, waar de meeste tegenstand tegen de vaccinatie was geboden. Er bevonden zich daar 40,000 niet gevaccineerde personen. Yan de 108 sterfgevallen, die in September waren voorgeko men, kwamen 81 alleen in bedoeld gedeelte der stad. Te 's- Hertogenbosch heeft weder door onvoorzichtigheid bij het aansteken eener petroleumlamp een treurig ongeval plaats gehad. Eene weduwe tan 73 jaren ontving door het springen der lamp, waardoor de brandende olie haar over het lijf liep, zoodanige brandwonden, dat zij vreeselijk verbrand naar het gasthuis moest worden vervoerd. Gaza in Palestina, een der vijfhoofd- steden van de Philistijnen, is door een overstroo ming geteisterd. Op de droogte die verleden jaar in Palestina heerschte, volgden zware stortregens, ten gevolge waarvan het geheele vlakke land tusschen Hebron en de kust in een uitgestrekt meer herschapen werd. Te Gaza stortten 83 hui- ïen in, en twee menschen werden door den strootn naar de zee medegesleept. Ook verschei dene dorpen in den omtrek leden groote scha de. Uit Hardenberg wordt gemeld: Bij de invoering van de drankwet doet zich hier het bizonder geval voor, dat ouder de zeven perso nen, die aanvrage gedaan hebben om de ver gunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein, drie leden van den Raad zijn (een wethouder). Een vierde aanvrage is van den ge meentebode. Door het Reichsgericht te Berlijn is on langs een vraag beslist, die reeds meermalen bij rechtsgeleerden en leeken geopperd werd, nl. of de uitspraak der gezworenen geldig geacht kan worden, als een der heeren van de jury gedu rende de verhandeling is ingedut. De beslissing luidde, dat zulk een tijdelijk afwezig zijn van den geest des gezworenen, geen grond tot ongeldig heid van de uitspraak kan opleveren, daar de wet alleen de onafgebroken lichamelijke tegen woordigheid der juryleden vordert, terwijl het aan de nauwgezetheid der gezworenen staat hun plichten getrouw, volgens'hun eed, te vervullen. Zij moeten dus zeiven maar weten of een uiltje te knappen daarmee overeen te brengen is. Uit Hoorn meldt men ons: In het jaar 1838 werd in de spaarbank alhier inge bracht eene som van ƒ100. Daar het boekje in al die jaren niet was aangeboden, zelfs niet tot bijschrijving der rente, bestond er reden om te vermoeden, dat het verloren of vernietigd zou zijn. Dit was echter niet het geval, en den tegen- woordigen houder, die dezer dagen zijn 100 terugvorderde, werd uitbetaald eene som van ƒ474.30. De ph osphor-brons compagnie te Londen heeft een stoombootje laten bouwen, ge heel vervaardigd van phosphor-brons. Voor kor ten tijd liep het van stapel, en sedert worden er voortdurend proeven mede gedaan. Het vaartuig is lang 10,2 Meter en breed 1,8 M. Het liep een vaart van 20 kilometer per uur, zeker een merk waardige snelheid met het oog op de geringe af metingen van het bootje. Het doel van de com pagnie is, na te gaan hoe dit metaal zich in den dienst houdt. Platen, haakbouten enz. vol deden uitmuntend, niettegenstaande hunne bizon- der geringe dikte. Een groot voordeel blijkt vooral de eigenschap, dat dit phosphorbrons niet oxydeert als ijzer en staal bij aanraking met zeewater. De ondernemers verwachten dat dit metaal een hooge vlucht zal nemen, voornl bij de constructie van de torpedobooten, kleinere stoombooten enz. I8!.,1 Januari zijn te Parijs 7, visite-kaartjes bij wijze van Nieuwjaars wensen verzonden. Léo Taxil die onlangs tot fr 60,000 boete veroordeeld is, wegens een vuil geschift over wijlen Paus PiU3 iX, heeft, bij wijze van roem, in alle straten van Parijs zijn veroordee ling doen aanplakken. Twee dronken kaailoopers, die eergisteren in de rue Oberkampf zich met de le zing van zulk een biljet vermaakten, zagen een ouden geestelijke voorbij komen, dien zij toen bij den kraag grepen en voor het biljet sleepten, dat zij hem dwingen wilden met luider stem te lezen. De zwakke grijsaard worstelde tegen de twee dronken kerels, toen gelukkig een onderoffi cier aankwam, die met een paar goed aange brachte slagen de twee dronkaards iu den mod der deed tuimelen en daarna den geestelijke on der den arm medenam. Te Saumur werden door het gedeel- telijk instorten van een tunnel vijf mannen, die daaraan werkten, levend begraven. Eerst na 28 uren onverpoosden arbeid slaagden men er in, hen te bevrijden. Zij waren gelukkig allen onge deerd. Uit Noord-Amerik a wordt bericht, dat te North Adains, in den staat Massachusetts, een kind, dat aan de croup leed, door den dokter, die te ver af woonde om met den noodigen spoed in persoon tot den jeugdigen patiënt te komen, met succes per telephon werd behandeld. Het kind werd bij den telephon gebracht en moest door 't mondstuk hoesten, ten einde den genees heer „aan de andere zijde" gelegenheid te geven, over het karakter van den hoest te oordeelen. De terechtstelling van den vrouwen moordenaar van Bochum, Schiff, die zooals men weet, veroordeeld werd om onthoofd te worden heeft Dingsdag 11. op de binnenplaats der gevan genis te Essen plaats gehad. Bij de Duitsche postadministratie wordt drnk de vraag besproken, door wien het port betaald moet worden van den brandbrief die uit Mainz aan v. Bismarck gezonden werd. De biief was nl. niet gefrankeerd, en werd toch aan den geadresseerde bezorgd. Voor wiens rekening zijn nu de 20 pf. port? Omtrent die vraag is reeds heel wat over en weer geschreven, en de nauwge zette administratie weet nog niet hoe zij in deze moet handelen. In den Pranschen Senaat is eenproef met telephons genomen. Twee toestellen waren ter rechter- en ter linkerzijde der tribune geplaatst en brachten de woorden der sprekers naar het Petit Luxemburg, in het kabinet van den Presi dent, over. Daar werden zij door een stenograaf opgeteekend. De proef gelukte volkomen. Een koopman van Perrache die ver leden jaar zijn fortuin heeft gemaakt, heeft op zijne visitekaartjes, die hij ter gelegenheid van Nieuwjaar rondzond, achter zijn naam doen drukken: „tweemaal millionair." Geen parvenu De vermaarde Nordenskjöld zal een nieuwen tocht naar de noordelijke IJszee onder nemen zoodra de toebereidselen, waarmede men zich nu reeds bezighoudt, gereed zijn. Waar schijnlijk zal de reis in 1884 worden aangevangen. Voorloopig zal Nordenskjöld zich bezighouden met het onderzoeken en in kaart brengen van de Nieuw Siberische eilanden, om nadat die taak is afgedaan, de ontdekkingsreis veel verder uit te strekken. Werwaarts hij dan zal trekken is nog niet bekend. Ten behoeve van dezen tocht zal een vaartuig worden gebouwd naar bizondere opgaven, door Nordensköjld en anderen verstrekt. De kosten, aan schip, uitrusting, bemanning, enz. besteed, zullen voor een derde worden gedragen door Koning Oscar van Zweden, een derde door den Heer Oscar Dickson, die reeds vroeger groote sommen ten dienste van de uitbreiding der wetenschap heeft gesteld, en het verdere bedrag zal vermoedelijk beschikbaar worden gesteld door den Heer Siberia- koff, een man die reeds zoo verbazend veel op dit gebied gedaan. Op een onbewoond en onafgewerkt huis in een der nieuwe straten te 's Hage, leest men: Besmettelijke ztekte: Geldgebrek. Dezer dagen werden de bewoners eener villa te Jbbergen des nachts uit hun slaap opgeschrikt door een vreemdsoortig geluid of knal, als van een klein kanonschot, waarvan men zich geen rekenschap kon geven. Tot hun verbazing vonden zij des morgens in den vijver nabij de villa een menigte visschen dood aan den kant. Men verdiept zich in gissingen over de oorzaak van dit geval. Krankheid des gemoeds verstompt voor alle gevoel van lichaamsverval. Een hollend paard stoot zich welhaast te schande of ploft dood ter aarde neder. Een niet al te langen slaap is een edel moedige dief, die aan kracht geeft wat hij aan tijd rooft. In zijn kindsheid leert de mensch de fabelen des levens; in zijn jongelingschap loopt hij er den roman van door en in zijn ouderdom kent hij er de geschiedenis van. Wilt ge weten wat ge goeds kunt denken van uwe politieke vrienden lees dan het kwaad, dat hun vijanden van hen zeggen. Waar de vrouw goed huis houdt, daar wast het spek aan den balk. Ware liefde moet vriendelijk en goedertieren zijn. Zij vertoone zich als een milde, zachte goed heid, die het nut, het geluk des huisgezins in de menschheid poogt te bevorderen. Over zulke huisgezinnen, in welke de liefde deze gedaante aangenomen heeft, is als 't ware een geluksster opgegaan, want bij hen treedt de vreugde het meest binnen. Zij verstaan de kunst om steeds met een opgeruimd gemoed te leven, en ook het geringe, alledaagsche tot een bron van vreugde te maken. Daar is iedereen er op uit om den anderen vroolijke uren te verschaffen, daar vindt hij zijn eigen geluk in dat van anderen, daar reikhalst men niet naai dagelijksche verstrooi ing en vermaken buiten 's huis, maar de heer lijke, stille familiefeesten, zijn daar de meest welkome feesten des jaars. En zulke huisgezinnen, de ondervinding leert het, bezitten bovendien nog het voorrecht dat de opvoeding der kinderen het beste slaagt. De liefderijke ernst des vaders, de vriendelijke zachtmoedigheid der moeder verbittert immers niet door een luimig bevelen, door eene ruwe behandeling, vervreemdt de jeugdige har ten niet door terugstooteude koelheid, maar trekt ze hartelijk tot zich, zoodat zij het zich tot een aangenamen plicht maken, de ouderlijke liefde door gewillige gehoorzaamheid, door trouwe ge hechtheid en zorgvuldige, teedere oppassing te ver gelden. Wordt het niet veelvuldig door de onder vinding bewezen, dat deze geest der wederzijd- sche liefde, welke de huisgenooten bezielt, den heilzaamsten invloed op het welzijn des huisge zins heeft? De grondslagen van dat welzijn, zijn: weloverdachte orde, juist berekende werkzaamheid en verstandig besparen en gebruiken van het verworvene. Waar nu allen eendrachtig naar één doel streven, zou men zich daar niet gaarne naar den vastgestelden regel voegen, om verwarring in de huishouding te vermijden en anderen verdriet te besparen Zouden daar de beroepsbezigheden niet gemakkelijker van de hand gaan, waar alle leden des huisgezins met een vroolijk gemoed hun werk verrichten? Al had ook zulk een huis gezin geen overvloed van God ontvangen, doch slechts een sober bestaan, het leeft echter door den schat van inwendig geluk zooveel te verge- noegder dan andere meer bevoorrechten. De liefde toch is niet afgunstig, zij is niet ijverzuchtig op vreemde voorrechten, ook dan zelfs nog niet wanneer zij de overtuiging erlangt, dat schitte rende onderscheidingen en rijke bezittingen niet altijd den waardigsten te beurt vallen. Een reehtsquaestie. A. speelt met B. een pari ij schaak, doet een verkeerden zet en zegt stampvoetend: „lieve hemel, wat ben ik toch een stomme ezel!" „Wal!" zegt B. terwijl hij A een flinken oorveeg geeft, „hoe durf je mijn besten vriend een stommen ezel noemen?"Nu is de vraag: kan A. tegen B. wegens beleediging eene aanklacht indienen? Snugger. Dokter. Wat heeft uw man van middag gegeten? Vrouw. Zoutevisch, dokter. Dokter. Met appetijt? Vrouw. Nee, met wortelen. Poëzie en proza. De vrouw van Walter Scott was niet zoo dichterlijk als haar man. Toen zij samen op een schoonen lentemorgen een wande ling deden en hij haar sprak van de heerlijke bloemen en de schaapjes in de weide, antwoordde zij: „je doet me daar aan iets denken, we zullen morgen eens schapeuvleesch met rapen eten," Voor de rechtbank. De president laat den be schuldigde door den griffier alle, reeds tegen hem uit gesproken vonnissen voorlezen en zegt:„Beschuldigde, ge hebt deze vonnissen gehoord. Daaruit blijkt dat ge wegens diefstal en soortgelijke vergrijpen tegen den eigendom niet minder dan vijftien maal ge straft zijt geworden." Beschuldigde. Nou, dan kan meneer de president toch eens zien, hoe verbazend gauw dat oploopt. Eene interessante berekening. Een En- gelschman, die niet veel te doen had, rekende uit dat een mensch, die redelijk wel bespraakt was, dagelijks 3 uur en wel zooveel sprak, dat men daarmee 52 octaaf pagina's kon vullen. Dit bedroeg in het jaar de respectabele som van 1125 vel druks of 22 dikke deelen. Een grappenmaker vroeg den statisticus, of deze berekening ook doorging bij vrouwen. „O yes," antwoordde de phlegmatieke Engelschman, „men behoeft dit getal dan alleen maar met 10 te vermenigvuldigen. De verkeerde mensch. Student (aan het loket van het spoorwegstationIk moet een kaartje hebben voor Amsterdam. Bureaulist. Asjeblieft, een gulden en twintig cents. Student. Schiller zegt toch: „de mensch is vrij." Bureaulist. Ja, maar u is de mensch niet dien Schiller bedoelde. Zoo zijn er. Een ambtenaar, die grijs was geworden op de griffie van het gerechtshof, ver richtte ten 'laatste zijne werkzaamheden geheel werktuigelijk. Hij las nooit, wat hij copiëerde. Een der rechters liet hem eens uit aardigheid eene acte driemaal afschrijven, waarin de bedoelde ambtenaar volgens naam en voornaam ter dood veroordeeld werd. Toen hij voor de derde maal er mede gereed was, merkte hij droogjes op! „Ik geloof dat het hier om mijn kop te doen is." - Donderdag 11. is alhier naar het Huis van Arrest overgebracht een 36 ja rige koetsier, die zich aan diefstal in loontrekkende i dienst heeft schuldig ge maakt. Hij heeft namelijk het in 't vorig jaar aan hem toevertrouwde geld verduis terd, dat bestemd was ter voldoening eener rekening en deze eigenhandig voor voldaan geteekend. Eerst dezer dagen kwamen die misdaden aan 't licht. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Eett gouden medaillon. Een onderstuk van een gouden oorbel. Een gouden oorknop. Een portemonnaie waarin eenige centen. Een vrouwenzak met zakdoek en eenig geld. Een zwart glacé handschoen. Een bruine handschoen. Een bruin geschilderde wagen gem: S 3 n. 2749. Een lezenaar. Een duimstok. Een wit kinderwantje. Een knip- mesje. Een R. K. gebedenboekje. Een ring met sleutels en eenige loss» sleutels. Voorts te bevragen bij Grauwert in de Doelstraat no. 6 een gouden ring. Alles op straat gevonden. CORRESPONDENTIE. Js. S. te D. Het gevraagde zal eerstdaags aan u worden afge zonden. Wij moeten nog enkele informatiën nemen. Tijdsgebrek belet ons u uitvoeriger te schrijven. K. d. L. te A. Hartelijk dank voor uwe belangstelling. De verlangde nummers zijn uitverkocht. DE RED. HAARLEM, 11 Jan. Aan de veemarkt van beden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 5 koeien, verkocht 5 voor f 120 a 220; - stierverkocht voor f a - vaarzen, verkocht - voor f a - pinken verkocht - voor- f a - graskalveren verk. voor f a ,13 nuchtere kalveren, verk. voor f 10 a 14, 3 schapen, verk. 3 voor f 19 a - lammeren, verkocht - voor f 10 a 16, - biggen ver kocht voor f 9 a 10; - varkens, verkocht voor a c. per i/a kilo, - paard tot f a AMSTERDAM, 11 Jan. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 179 vette kalverenlste qua). 105, 2dequal. 85, per kilo, 1 graskalf ƒ16 a 30, 51 nuchtere kalveren, fl a 12, 6 schapen en lammeren a 135 vette varkens 50 a 57 c. per kilo. SCHIEDAM, 13 Jan. Moutwijn, per ned. vat f 12,50 Jenever 18,Amsterd. proef f 19,25; Spoeling f 2,00 dito commissie 2,—. GOUDA, 12 Jan. Kaas f 30 a 32,le qual. fa2e qual. f 26 a 31 zwaare hooger in prijs aangevoerd 20 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.45 a 1.55 der weiboter f 1.25 per kilo. a 1.35Handel zeer vlug LONDEN, 12 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 800, Schapen en Lammeren 1,000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 6/- Schapen en Lammeren 5/— a 7/2, Kalveren 4/8 a 6/— Zwijnen 4/2 a 5/-. HOORN, 12 Jan. Ter waag gewogen 11 stapels kaas wegende, 2659,kilo,- hoogste prijs per 50 kilo f 35,50 oor kleine, en voor hooikaas commissie middelbare, f LEIDEN, 13 Jan. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 2 paarden 35 a 606tieren aossen f 70 melkkoeien f 120 a f 244, 10 kalveren dito 150. 260, 54 vare dito f 90 a 175, 66 vette dito f a 135 285, 6 graskalveren f 17 a 48, 16, 32 vette 38 a 79 a 80 a 100,19 nuchtere dito 6,a 13, vette schapen 21a 37,weide dito/ 16,a 22, lammeren magere varkens 14 a 36, 33 biggen f 5,— a, 14.00 Amsterdam 13 Januari 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, s v w 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleeningi Italië. Ohl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buiten). 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binneul. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/s 1877 4 Columbia. Obligatien41/a Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boitel Wezel Obl4'/, 1875 5 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltiache Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Knrsk Chsrk Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Syeran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumeuie Aandeelen Spw. div Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 S Rotterdam3 Gemeente Crediet. 3 Belgie. Stad Antwerpen 1874 3 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 4'/, pet, genoteer de koers. 67"/8 80'=/,, 1033/, 95 82>/« 853/, 643/, 657/8 53'/, 987/, 77 897/s 287/, «3/, 29 281/, *7V« 18'/is 12'5/„ 92'/, 112'/. 1153/, 34 20 15'/, 121 147»/. 116 74 144 149 20'/, 51'/.. 126'/, 51 88'/, 62 90'/, 67 66 58 137'/, 41'/, 131'/, 1033/, 109 102'/, 96'/, 98 103' 'ƒ,8 11274 1473/, 1397/, 1353/, LONDEN, 13 Januari. De Times meldt uit- Berlijn, dat de EngelschFransche nota ter zake van Egypte in officiëele kringen te Berlijn een ongunstigen indruk heeft ge maakt. Men beschouwt dien stap van En geland en Frankrijk als een diplomatieken misslag. Aan de limes wordt uit Athene geseind, dat er naar aanleiding der verkiezingen vermoedelijk eene ministeriëele-crisis zal ontstaan. Uit Weenen wordt aan de Standard ge- telegrapheerddat 12,000 man troepen zich concentreeren in Dalmatië De regeering maakt zich gereed, om zoo noodig, nog meer troepen derwaarts te zenden. PARIJS, 13 Januari. In een bijeenkomst van leden der radicale linkerzijde is beslo ten aan de regeering haar vertrouwen te blijven schenken bij het herzieningsplan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3