BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. den Paus is, zoo is het noodzakelijk dat de eeuwige stad zoo spoedig mogelijk aan haren wettigen heer en meester worde terug gegeven en de hoofdstad worde en blij ve van gansch de Katholieke wereld. God geve dat zulks spoedig geschiede. De Fransche regeering heeft, overeen komstig den uitgesproken wensch van het congres, gehouden ter gelegenheid van de electriciteits-tentoonstellingbesloten de maritieme Staten nit te noodigen tot eene diplomatieke conferentie ter regeling van het internationale recht betreffende de on- derzeesche telegraafkabels. De Kamer van afgevaardigden van den Pruisischen Landdag heeft thans ge kozen tot voorzitter Köller, en tot onder voorzitters Heeremann en Stengel. De Morning Post verneemt, dat Gran ville tegenover verscheidene vertegenwoor digers der mogendheden verklaard heeft, dat de Britsche regeering, bij het richten eener gemeenschappelijke nota met Frank rijk aan den Khedive, volstrekt niet van plan was een wenk te geven, dat mogelijk een gemeenschappelijke militaire inmenging in Egypte zou plaats hebben. Hij zal een circulaire uitvaardigen om den door En geland en Frankrijk gedanen stap te ver klaren. De officieuse Kakikat te Konstanti- nopel betoogt, dat als Engeland en Frank rijk gelooven gemakkelijk Egypte in be dwang te kunnen houden, zij zich schro melijk vergissen; indien 30,000 Franschen niet bij machte zijn om eenige duizenden halfgewapende Tunesische Arabieren te over winnen, dan vereischt Egypte's onderwer ping een vrij wat grooter legermacht. Leiden, 17 Jan. Gisteren waren twee jongens van 16jarigen leeftijd aan het mussehenschieten met een Flobert-pistool, bij welke gelegenheid het pistool onverhoeds afging en een hunner het schot in de knie bekwam. Tegen den onwilligen dader is proces-verbaal opgemaakt. Delfshaven, 17 Jan. Zekere M. J. De K., werd jl. Zaterdag alhier «in kennelijken staat" gearresteerd, en geraakte in verlegenheid, toen de commissaris, als door ingeving, hem naar de her komst vroeg van een horloge, dat hij los in zijn jaszak had. Wegens zijn verdachte antwoorden, werd bij de politie te Botterdam onderzoek ge daan, of men er ook een diefstal had aangege ven, en zoo was het. De handhaving van de drankwet deed dus een dief in den val loopen. Amsterdam, 17 Jan. De knaap, die dezer dagen de ouderlijke woning te Crefeld heimelijk had verlaten, is alhier door zijn vader terugge vonden en weder naar huis gebracht. Rotterdam, 17 Jan. In den afgeloopen nacht is van de Noordsche brik Adéle Maria, liggende in het Boerengat, alhier te water gevallen en veidronken de timmerman Johan Erikson, oud 26 jaar. Oldenzaal, 17 Jan. Gisteren is alhier een man van 98 jaren overleden. Hij laat eene weduwe achter van 96 jaar, met wie hij circa 76 jaar gehuwd is geweest. De overledene had tot het laatst alle zintuigen tot zijn dienst, en de vrouw ziet er uit alsof ze zeventig was. Molenaarsgraaf, 17 Jan. Een aanvallig knaapje van den bouwman P. alhier, is in een ketel koker.d water gevallen en tengevolge daarvan overleden. Kampen, 17 Jan. Zaterdagsavond heeft alhier een 4-jarig jongentje een meisje van 3 weken oud een knikker in den mond gestopt, die door het wicht werd doorgeslikt. Het kind is reeds den volgenden dag aan de gevolgen overleden. Breda, 17 Jan. Gisteren-voormiddag is uit de gracht achter de Kon. Mil. Academie het lijk opgevischt van zekeren B., in leven sigaren-fabri kant te Eindhoven. Scheveningen, 17 Jan. Zaterdag is eene weduwe van circa 80 jaar alhier omgekomen. Alleen gelaten, sloeg zij de petroleumlamp, die op tafel stond, om, waardoor de olie vlam vatte die zich aan hare kltêren mededeelde; eenige oogenblikken later vond men haar stervende. Een bende gemaskerde mannen deed onlangs te Cedarville, in den Amerikaanschen staat Ohio, aanval op de slijterijen en koffiehuizen, waar zij al de sterke dranken die zij vonden lieten wegloopen en alles kort en klein sloegen. Er heerscht in het plaatsje groote opgewondenheid over deze gewelddadigheden, waarvan men een aantal der beste burgers verdacht houdt, die al leen uit ijver voor de afschaffing aldus gehandeld zouden hebben. Een schatrijk Engelsch markies ver oorloofde zich dezer dagen de vrijheid, om met paar zijner vrienden in de vierde klasse op den spoor weg plaats te nemen- De ambtenaren van het plaatsbureau rockten een paar schoorsteenvegers op die zij omkochten, teneinde met hunne door roet en vuil bedekte kleederen tusschen het aanzienlijk gezelschap plaats te nemen. Aan het eerstvolgende station echter nam de markies twee plaatsen voor de eerste klasse, gaf die den beiden schoorsteen vegers met de uitnoodiging daar te gaan zitten, teneinde de damasten bloemen op de zij-fluwee- len kussens een weinig op te halen. In geheel Zwitserland gaan tegen woordig hevige klachten op over het toenemende spelen in buitenlandsche loterijen. Van verschillende zijden wordt voorgerekend welke verbazende som men daardoor worden verspild, en wel juist door die volksklassen, welke het minst eenig verlies kunnen verdragen. De een dringt aan op straf rechterlijke bepalingen; een ander vindt het raad zamer, door oprichting eener Zwitsersche lo terij de onweerstaanbare speelwoede voor het land zelf productief te maken, en zoo worden er nog meer denkbeelden aangegeven. Intusschen heeft ook vooral het lottospel zulk een schrik wekkende uitbreiding verkregen, dat de nadeelige gevolgen zich bij de geringere volksklasse in vol doende mate doen gevoelen om op maatregelen bedacht te zijn. Te Brescia, in Lombardije, hebbende gevangenen op oudejaarsavond een buitenkansje gehad. Het oppasserspersoneel der gevangenis aldaar had namelijk besloten dien avond gezellig te zamen door te brengen en ook vrouw en kin deren aan het feestje te doen deelnemen. Hij begon met een goed souper en daarop zou een danspartij volgen, terwijl een paar gevangenen zouden bedienen. De wijn, die in stroomen vlood, bracht de gemoederen der feestvierenden in be weging en weldra ontstond er een hevige woor denwisseling die door handtastelijkheden werd gevolgd, waarbij het damespersoneel zich vooral niet onbetuigd liet. In de algemeene verwarring, daardoor veroorzaakt wisten de gevangenen, die als bedienden opgetreden waren, zich te verwij deren en de feestzaal van buiten te sluiten. Hierop openden zij de cellen van hun medegevangenen en schonken dien de vrijheid, waarop zij allen zich zeer vergenoegd en juichend verwijderden. Eerst den volgenden ochtend werden de gevangenbe waarders uit hun onaangenamen toestand verlost en weldra zullen zij zich voor het gerecht over hunne nalatigheid te verantwoorden hebben. Vrijdag had zekere v. E. te Tricht (bij Geldermalseu) het geluk, onder een tegel in zijn kelder een pot te vinden met ongeveer 2000 gouden munten. De grond onder den tegel was zeker door een muis losgevvroet, waardoor de bovengenoemde pot te voorschiju kwam. De munt is iets grooter dan een gouden lOguldenstuk, maar wat dunner. Een Amerikaansch geneesheer heeft onlangs een goedkoop middel tegen de koorts ontdekt, ter vervanging van de dure kinine. Hij heeft bevonden dat de muskieten een zekere hoe veelheid kinine in zich bevatten, en dat hun beet heilzaam is in plaats van schadelijk. Om zich van de juistheid zijner bewering te overtui gen, heeft hij een aantal dier diertjes in een vij zel gestampt en er met alcohol een koortsmid del uit bereid. Koortslijders motten, volgens hem, naar plaatsen gaan waar veel muskieten zijn en zich aan de steken dezer diertjes blootstellen. Hoe meer bulten zij krijgen, des te eerder zullen zij genezen zijn. Door de postambtenaren te Botter dam werden in 1881 in de bussen tusschen de gewone brieven en drukwerken gevonden 163 aangeteekeude brieven en 9 met aangegeven geldswaarde tot een bedrag van f 2498. Een be wijs hoe zorgeloos sommigen met hun brieven omgaan. Volgens bericht uit Irkutsk islui- tenant üanenhauer van den verongelukten Ame rikaanschen poolvaarder Jeannette den 17en De cember met zes man uit boot no. 3 te Jakutsk aangenomen. Na verloop van weinige dagen werd aldaar ook de heer Melville, de eerste machinist, met de overige bemanning dier boot verwacht. De gezondheidstoestand der schipbreukelingen was redelijk, en op ruime schaal werd in al hunne behoeften voorzien. De boot van luitenant De Long, commandant der Jeannette, was tot den 16en December, toen luitenant Danenhauer Bou- lenga aan de Lena verliet, nog niet gevonden. Deze laatste deelde mede. dat de Jeannette reeds den len October 1879 door het ijs ingesloten werd en in Juni 1881 door de bemanning ver laten moest worden. Ook de verlichting door electrici- teit brengt brandgevaar mee. Te Philadelphia kwam onlangs een geleidingsdraad voor electrisch licht in aanraking met een telephoondraad. Het gevolg hiervan was, dat de telephoondraad aan de beide uiteinde, hoewel een half uur gaans van elkander verwijderd, wit gloeiend werd en brand veroorzaakte, die echter tijdig ontdekt en gebluscht werd. In het ruwe jaargetijde worden velen door hoofdpijn gekweld, waarvan zij zich geen voldoende reden weten te geven, maar die de on dervinding hun geleerd heeft tegelijk met het betrek ken van de winterkwartieren te verwachten. Het ware te wenschen, dat alle lijders aan die lastige kwaal in zooverre hare oorzaak wisten, dat zij hare aanvallen konden voorkomen. Als hoofdpijn niet uit eene organische storing ontstaat en alleen in de koude maanden van het jaar gevoeld wordt, vooral in groote steden, is zij ongetwijfeld toe te schrijven aan de benauwde atmosfeer in kamers, die door gas verlicht worden, en waar het „lekker warm" gemaakt wordt door overgordijnen, tocht deuren en kachels. Een open haard met een helder vlammend vuur is dan nog het eenige voorbehoedmiddel tegen zulk een bepaald vergif tigde lucht. Het geneesmiddel voor dat kwaad is eene goede en gestadige ventilatie, die in al de kamers van een huis, dat des winters bewoond wordt, als een onmisbaar vereischte aangebracht moest worden. Een handelaar in tuinbouwzaden te X. ontving dezer dagen een briefkaart, waarbij hem benevens eenige andere artikelen ook besteld werd: 1 ons best zuurkoolzaad! Als eene bizonderheid wordt in alle Fransche bladen vermeld dat een bakker te Wa- zemmes, bij Rijssel, met Sinteklaas een taart heeft gebakken van 80 kilo, en nu een zijner concur renten in dezelfde straat met Driekoningen een „koek met boonen" heeft gebakken en uitge stald, ter zwaarte van 100 kilo. Het mooiste van deze geschiedenis is misschien nog wel dat de koekbakker zijn monstergebak ten geschenke heeft gegeven aan de verpleegden in het gesticht van de Zusters der Armen aldaar. Het aantal bekende dieven buiten de gevangenis in Engeland was in 1880, met inbe grip van afzetters, helers van gestolen goederen en verdachten 39,465, tegen 41,048 in het jaar te voren en 40,626 in 1878. Ken gezellig idéé! Het s tad je Flotzi n ge n i n W u r t e m b e r g bezit eene brandweer, die uit 42 waterdraagsters bestaat. Zij hebben eene volslagene uitrusting, doch moeten hare wateremmers voor eiget: reke ning aanschaffen en onderhouden. Zij oefenen zich geregeld, zijn goed gedrild en toonden bij eene inspectie, die vóór eenigen tijd gehouden werd, dat zij volkomen berekend waren voor haar werk. Het geheele personeel is in 4 afdeelingeu gesplitst, welke ieder door een vrouwelijke kor poraal aangevoerd worden. Nu nog eene dito ■politie De 18jarige Helena Bruno, sedert 25 Mei van het vorig jaar spoorloos uit's Gravenhage verdwenen, is teruggevonden. Zij woont te Grand Bapids in Amerika, alwaar zij reeds bij drie ver schillende familiën gediend heeft en thans buiten betrekking is. 't Blijft vooralsnog een raadsel waarom de justitie te 's Ilage de moeder niet krachtig in haar recht gesteund heeft, waardoor de ontvluchting mogelijk werd en gaarne zouden wij vernemen wie die „vrienden" waren die het meisje de middelen voor haren overtocht naar Amerika hebben verschaft, 't Is eene vreemde en ergerlijke historie. Te Wale, in Zwitserland, had een meisje van hare ouders voor hare verjaring een pop gekregen. Het eerste wat de kieine deed was het speelgoed aan den mond brengen. Eenige oogenblikken later werd het kind ongesteld en stierf na eenige uren onder de vreeselijkste pij nen. De kleeren der pop waren met een groene stof geverfd, die een groote hoeveelheid vergift bevatte. Alweder een bewijs hoe gevaarlijk het is kleine kinderen gekleurd speelgoed te koopen. De inschrij vingen opdeleeniugder Maatschappij „Krasnapolsky" te Amsterdam, groot f500,000, bedragen (ruim f4,000,000. Dat de fortuin niet altijd blindelings te werk gaat, is bij de jongste premie-trekking der obligatiëu van het Crédit Foncier, te Parijs gebleken. De hoogste prijs van 100.000 fr. is getrokken door Adrien Lesourd, leerlooiersknecht. De gelukkige is een model-werkman, die zijn werk uitmuntend verstaat, vlijtig arbeidt en zuinig leeft, zoodat hij nu juist een half jaar geleden zooveel overgespaard had, dat hij de obligatie had kunnen koopen, die hem thans zulk een aan zienlijk voordeel oplevert. Iets geheel nieuws op liet gebied van tentoonstellingen zal te Amsterdam plaats vinden. In de eerste dagen van April aanstaande zal er in de fraaie kunstzaal van het Panorama aldaar, eer.e geopend worden van schilderijen, teekeningen, gravures, betldhouwwerken, enz. enz., uitsluitend door dames vervaardigd. Aartshertogin Valeria, jongstedoch- ter des Keizers van Oostenrijk, heeft van hare ouders als Kerstgeschenk het vereischte geld ge vraagd, om de kosten der opvoeding te bestrijden van een meisje, dat wees geworden was ten ge volge van den brand in het Bingtheater. De Kei zer en de Keizerin hebben hunne dochter dit ge schenk toegestaan en aan der. burgemeester van Weenen is opgedragen een weesje, in die categorie vallende, voor te stellen om als pleegdochter door de jonge Aartshertogin te worden aangenomen. Uit Delft wordt ons van 16dezer ge meld: Gisteren-avond omstreeks ö'/s uur verzuimde de postconducteur in den sneltrein van Botter dam, toen hij op de hoogte van het station alhier een pakket brieven en gedrukte stukken uit den wagen zou werpen, uit te zien of de sneltrein van Amsterdam in aantocht was. Dit verzuim had tengevolge, dat het pakket gegrepen werd door de machine van den laatstbedoelden trein, waar door een groot aantal brieven enz. verloren gin gen. Eenige briefkaarten waren tusschen de loco motief geraakt en werden later teruggevonden. De jongste door de Times uitgegeven lijst van de btëedigde makelaars in de city van Londen bevat acht namen, die tot de oudste adellijke familiën van Engeland behooren, en wel een jongeren zoon van den hertog van Argyll (Lord Walter Cumbell), vijf jongere zoons en neven van Lords, en twee baronets. Vrijdag-namiddag had te Haaften een treurig voorval plaats. Eenige personen, bezig zijnde met een laag bij den grond loopenden wagen houtblokken te vervoeren, werden door een 40 tal jongens, die pas uit de school kwamen, geholpen in het voorttrekken van het voertuig. Door de groote kracht, die nu aangewend werd, kwam de wagen in een te snelle vaart, waardoor een der jongens struikelde en onder den wagen geraakte. Het voorwiel van het zware gevaarte ging hem over de borst. Hij was terstond dood. Niet zeldzaam zijn de voorbeelden, dat een gemeente haren predikant geschenken geeft, wanneer hij een beroep naar elders niet aanneemt. Aan dien van Oosterend echter is f7000 toegezegd, wanneer hij de gemeente ver laat. De politie te Nijkerk heeft dezer dagen eene belangrijke ontdekking gedaan. Een ongehuwd alleen wonend persoon, die onder meer andere zaken ook appelen verkocht, waardoor hij de jeugd te zijr.ent lokte, legde zich er ook op toe, aan die jeugdige koopers tegen buitensporig hooge rente gelden te leenen, of voor lage prijzen verschillende goederen van hen te koopen. Wan neer nu de gelden teruggevorderd werden, was goede raad duur. In de plaats hiervoor werden dan door de schuldenaars te zijnen huize bezorgd voorwerpen, door hen aan hunne ouders of bazen, naar men zegt met zijn medeweten, ontvreemd. Zooveel is evenwel zeker dat ten zijnen huize door den Burgemeester onderscheidene voorwer pen zijn in beslag genomen, die alle bleken ont vreemd te zijn. Te Par ij s had een groot liefhebber van gevogelte op zijn binnenplaats een verzame ling vau allerlei soorten kippen bijeen gebracht en bemerkte onlangs tot zijn groote verwondering dat het aantal der dieren langzamerhand afnam, zonder dat hij kon nagaan waar zij bleven. Hij besloot toen een tijdlang de wacht te houden, verschool zich daarom achter een schutting en zag weldra een zijner schoonste kippen de lucht in gaan en in de kamer van een zijner huurders verdwijnen. Uit het onderzoek bleek, dat de huur der eveneens een machtig liefhebber van gevogelte was, doch in zooverre van den eigenaar verschilde, dat hij den gebraden toestand boven den levenden verkoos. En met zijn hengel, waaraan hij een stukje brood als lokaas bevestigde, trok hij da gelijks zijn kippetje naar boven. Op den eersten April, stuurt men zijn pakje waarheen men wil. en dat wel per postpakketdienst. Voor sommige plaatsen zal dit tegelijkertijd een veelbeteekenende verbetering in het brievenvervoer brengen, want het meerdere bode- personeel, dat dan in dienst (moet wezen, zal ook daaraan ten goede komen. Den 24sten December 1864 werden te Amsterdam in de Duitsche broodbakkerij van den Heer A. Katterfeld, Sint Jansstraat 33, de eerste zeven stuks Sachsische Thüringer Weihnaclitstol- len gebakken die te zamen eene waarde hadden van drie gulden en vijftig cents. In 1865 bedacht men voor dit brood een Hollandsche benaming, en de naam was spoedig gevonden. Amsterdam had zijn Paasch'orood en Driekoningenbrood, het zou nu voortaan ook zijn Kerstbrood hebben. Van dien tijd af nam het debiet jaarlijks zoodanig toe, dat bij het jongste kerstfeest in drie en een half etmaal aan kerstbrooden Sachsische Thü ringer Weihnachtsstollen) verbakken en verkocht werd voor een bedrag van 4660. Luidens een officieel bericht heeft aan boord van de Triumph, het vlaggeschip van het Engelsche eskader in de Stille Zuidzee, op 22 November nabij de Chileensche kust eeu ont ploffing plaats gehad, waardoor drie man gedood en zeven gekwetst werden. Veehandel met muziek is iets wat men alleen in de hoofdstad van het muzikale Duitschland kan vinden. Terwijl daar in den Cen tral Viehof alle Maandagen markt wordt gehou den voor het plaatselijk verbruik, loopt de markt voor den uitvoer reeds grootendeels 's Zondags namiddags in de groote beurszaal af. Om nu voor koopers en verkoopers het nuttige met het aan gename te vereenigen geeft de pachter van het buffet daar alle Zondagen, van 4 tot 8 uren, een vrij concert, zoodat de koeien en schapen verhan deld worden onder de melodiëii van de Joseph of de Symphonie pastorale. Onderhetopschrift; „hoe men geld verdient" lezen wij het volgende in het Maandblad van de vereeniging tegen kwakzalverij: Zekere Reinhold Retzlaffie Dresden adverteert gedurig in de nieuws bladen een onfeilbaar middel tegen dronkenschap. Het kost 9 Mark (f 5.40), bestaat uit poeder van gentiaanwortel en is volkomen werkeloos. De be kende helpers van alle zwendelaars in geheim middelen, Johannes Muller, Hess en Th. Werner hebben aanbevelingen geschreven. De verkooper van dit middel, Betzlaff heeft reeds meermalen gerechtelijke straffen ondergaan, o. a. ook wegens bedrog, één jaar gevangenis, 300 Mark (f 180) boete en verlies van burgerlijke rechten gedurende één jaar. Welke groote sommen het lichtgeloovige publiek aan zulke zwendelaars wegwerpt, blijkt daaruit, dat rolgens officieele onderzoekingen en opgaven de ontvangsten van dezen Retzllaff in één jaar bedroegen de som van 800,000 Mark d. i. HONDERD TACHTIG DUIZEND GULDEN. DeVereeniging„Concordia",teMainz, heeft een prijs van 1000 M. of 600 uitgeschre ven voor een brochure, waarin deze vraag beant woord wordt: Hoe kan de volksvoeding op de goedkoopste wijze worden ingericht, met inacht neming van de verschillende smaken in verschil lende streken heerschende, en toch voldoen aan de eischen der physiologie? Met andere woorden: Hoe voedt het volk zich goedkoop? Deze woorden wenscht men als titel op het boekje te zien staan. Onlangs kwam een Begeeringscom- missaris op het telegraafkantoor te Szarvas, in Hongarije, om een telegram aan te bieden. De telegraaf-beambte, die den commissaris niet kende, scheepte hem lomp af, omdat, zooals hij zeide, de diensturen afgeloopen waren. Nu maakte de commissaris zich bekend en beval den beambte aan den toestel te gaan zitten. De beambte schrikte en moest het volgende hem opgegeven telegram overseinen: „Aan het hoofdbestuur van den tele graafdienst te Budapest. Ik verzoek tegen den telegrafist te Szarvas een onderzoek wegens lompe bejegening in te stellen." Een telegram uit St. Johns (New- Foundland bericht dat de robbenvanger Lion (stoomboot), uit Greenock, met man en muis is vergaan. De Lion werd in den herfst van het vorige jaar van nieuwe machines voorzien en was op reis van Greenock naar Trinity Baai, toen zij in een storm op de hoogte van de Newfound- landsche kust strandde. Er waren 25 man equi page en 18 passagiers aan boord, die allen zijn omgekomen. Een kastelein te Botterdam wilde dezer dagen op geheel nieuwe manier reclame maken. Een der bezoekers kocht bij hem een zakje tabak en vond daarin een muntbiljet van tien gulden. Sedert wordt zijne herberg bestormd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2