NIEUWE No, 555. Zondag 22 Januari 1882. 7e Jaargang. De afgod der radicale economie. BUITENLAND. 1,— 0,06 De gehuld van eenj liAllllSCIK (IIIIIUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. "M Al N T1FSD K li AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Men hoort veel bezwaren inbrengen tegen het handelstractaat, hetwelk tusschen Neder land en Frankrijk zal gesloten worden. Onze onderhandelaren waren blijkbaar niet op de hoogte der zaak, terwijl de onmiddellijk belanghebbenden, de handelaren, vooral ook de njjveren, niet, althans niet algemeen genoeg werden gehoord. 't Spreekt wel vanzelf, dat dit gebrekkig op de hoogte zijn van de mannen, die te Parijs voor onze eischen en behoeften moes ten opkomen, allernadeeligst heeft gewerkt °p den uitslag van het diplomatiek overleg. Wij zullen dan ook geen enkele poging wagen om van hunne schuld iets af te doen; wij meenen zelfs, dat tegen hunne houding ook in den boezem der Volksver tegenwoordiging behoort te worden gepro testeerd. Maar de eerlijkheid gebiedt te erkennen, dat ook, al waren onze gedele geerden bij deze onderhandelingen de uit- uemendste deskundigen geweest, die men zich denken kan, dan nog zou het nieuwe verdrag niet zeer gunstig voor ons hebben kunnen wezen. De oorzaak daarvan ligt niet bij deze Regeering, niet bij de heeren gemachtigden, doch bij het rampzalig stelsel van freetrade, dat wij reeds sedert eene reeks van jaren in praktijk brachten. Onder de zegeningen van het liberalisme, behoort ook, dat de deuren van Nederland voor alle handels-artikelen uit den vreemde wijd open werden gezet, hoewel zij bij onze buren en verdere mogendhedsn gesloten bleven. Die leer der onbeperkte handels vrijheid werd verdedigd met de zeer ver heven stelling, dat de vrijheid op elk ter rein moet worden gehuldigd. Vrij in, vrij uit; dat was de wensch, dien men van liberale zijde ons voorhield; daarvoor moest men knielen; uit dien toestand van onbelemmerd grensverkeer zou een paradijs van economische gelukzaligheid te voor schijn treden. Wel waren er sommige reactionnairen (van die verstokte lieden, die maar niet wilden gelooven aan de voor spiegelingen van de vrijzinnigheid)die protes teerden tegen het bevoordeelen van den vreemdeling, welke voor ons zijn grenzen Diet hooge tarieven afsloot, maar hun ge- FEU1LLETON. In een hotel van den eersten rang in een der groote steden zit een man van middelbaren leef— t'jd; zijn oog schijnt een rustpunt op een der boeketten van het gebloemd behangsel der rook kamer gekozen te hebben. Reeds een half uur zoo voor zich starend, schijnen er in zijn gemoed verschillende gewaarwordingen om te gaan, want bij heeft den bediende van het hotel niet opge merkt, die op een blaadje den gast van zijn pa troon een telegraphische depêche voorhoudt. Ein- elijk waagt deze het den zonderlingen man aan e sloten. Als ontwaakt uit eeu diepen slaap z'e ij den bediende aan. Doch op eens veran- er zijn gelaat, levendig wordt zijn blik en met een zenuwachtige gejaagdheid grijpt hij naar het e egram. 18 0f er een gejjee]e wereu van af_ >ng ve rse ïeurt hij, met krampachtige vingeren, de enveloppe leestlaat moedeloo3 zijü hoofd op de borst zinken, alleen van tijd tot tijd nauw hoorbaar, murmelend: „te laat!» Zorgvuldig sluit hij de depeche in zijn zak, ze was van den volgenden inhoud: Kom niet, te laat. Na een half uur belt hij bij zijn broeder, die in dezelfde plaats woonde, aan. De familie zit aan de thee tafel. Met een verwilderden blik ziet hij allen aan. Slechts een woord ontsnapt zijn boezem. „Ge ruïneerd», roept hij hen toe. Zijn schoonzuster, een tenger zenuwachtig vrouwtje, slaakt een rauwen gil en valt, getroffen bij het aanzien en den uit- tuigeuis werd bejegend met allerlei excep- tiëu, bovenal die van onbevoegdheid. Zij waren te bekrompen om de verheven waar heid te doorgronden, waarin de radicale staathuishoudkundigen het heil der toekomst waardeereu. Eeu tijdperk van ongekende welvaart zou voor ons aanbreken, de fabrikanten zoudeu de bestellingen niet kunnen afwerken, de schepen zouden overvoerd worden met la dingen, door alle bedrijvige kringen der maatschappij zou eeu goudstroom vloeien. Zoo heerlijk was de schets, die de economen vau de gevolgen der toepassing hunuer beginselen ontwierpen. Id het buitenland lachte men in 't vuistje. Dat Jcleine Nederland werd in groote phrases verheerlijkt. Wij zoo declameerde men iu den vreemde, terwijl men zijn lachen niet kon houden stonden vooraan in de rijen der apostelen van grootsche sociale hervormingen Wat is er echter geworden van dien paradijs-toestand Welke vruchten hebben wij sedert 1850, toen de Minister van Bosse de scheepvaartwetten ophief, alzoo de vrij heid en gelijkheid der vlaggen decreteerde, aan dien economischen vrijheidsboom zien rijpen Niets dan teleurstellingen waren ons deel; de handel kwijnde, de nijverheid ging met stoom achteruitde kleinhandelaar zag al zijn uitzichten iu rook verdwijne en de kleine industrie bestaat schier niet meer. 't Kleine Nederland gaf alles voor niets weg aan de grootere en de groote Rijken, en dat niet alleen met betrekking tot Ne derland, maar ook in verband tot Indië. Ten aanzien van die Nederlandsche kolo niën bestaat nu de onhoudbare toestand, dat wij aan de grenzen dier bezittingen de zelfde rechten bij invoer moeten betalen als van den vreemdeling worden gevorderd. Geen schijn zelfs van bescherming werd ge handhaafd. Onze industrie is zonder genade overgeleverd aan de macht van den afgod der radicale economie. Enkele jaren geleden werd een parle mentaire enquête ingesteld nopens de mo gelijke oorzaken van het volkomen verval onzer koopvaardijvloot. Die commissie be stond voor het meerendeei uit liberalen. roep van haar zwager, bijna levenloos ter aarde. De schrik was haar op 't hart geslagen. De kin deren en de vader loopen baar ter hulp. Van wanhoop verliest deze zijn tegenwoordigheid van geest en staart wezenloos op de als lijk daar liggende vrouw. De kinderen weenen en roepen om hunne goede moeder. Te midden van dit schouwspel staat de oorzaak van dat alles, met een pop, die hij op tafel vond, te spelen hij was krankzinnig geworden. Twee dagen verliepen. Hoop en vrees wisselen elkander af, doch einde lijk valt de slag en de moeder der 7 kinderen van zijn broeder sterft, omringd van hare dier bare kleinen doch zonder haar man; deze is gevluchtGevlucht om de schande en oneer te ontvlieden, veroorzaakt door het faillissement zijner firma, waarvan zijn broeder lid was. De politie trekt zich de zaak aan, de krank zinnige wordt door haar in verzekerde bewaring genomen. Een inspecteur gaat naar de plaats X waar het kantoor der firma was en de krank zinnige woont 'tls elf uur in den avond. Ongeduldig wacht aan den laatsten trein de kassier der firma ge broeders Relem. De trein stoomt het station bin nen. Met een arendsblik monstert onze kassier alle personen, doch mijnheer is er niet. De zaak komt hem nu duister voor. Hij ijlt naar huis. Zijn oudste dochter, zijn vrouw was reeds over leden, ziet haar vader met een bestorven uiterlijk binnenkomen. Zij vliegt om zijn hals en tracht met zoete woorden, dan weer ernstig vermanen, hem eene verklaring over zijn zonderling gedrag af te persen. „Ik ben onschuldig», roept hij, maar En wat moest die radicale commissie be lijden? Dat wij grootendeels door eigen wetgevende schuld zoo diep waren gezon ken. Nu zou men hebben gemeend, dat die radicale heeren dan ook den moed zouden hebben gehad aan Regeering, Volksverte genwoordiging en Natie voor te stellen laat ons terugkomen van den noodlottigen weg, waarin wij zijn geraakt. Doch neen, daartoe wilden de radicale lieden niet ko men het radicalisme verblindt en verhardt zijn volgelingen; dat is de vloek van die onzinnige richting. Nederland volhardde alzoo op den nood lottigen weg, dien het te kwader uur, on der den invloed der radicale wijsheid was opgegaan. De rampzalige gevolgen werden, wat de Regeering en de Volksvertegen woordiging betreft, vooral openbaar bij het aangaan van handelsverdragen. Wat konden wij den vreemdeling aan bieden, om hem te stemmen of te bewegen tot het doen van concessiëu aan ons Niets. Daarin ligt de ramp van onze positie. Wij moeten vragen zonder door ons tarief te kunnen dwingen. Dat begrepen ook de groote Mogendheden, die gedeelte lijk ook waren gekomen tot de toepassing der vrijhandel-beginselen. Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk, Italië zij alle bewegen zich weder in de richting der be scherming. Zelfs in Engeland worden stem men vernomen, die pleiten voor de weder invoering van vrij hooge tariefrechten. De groote Machten waren dus bekrompener dan het kleine Nederland. Geen wonder dus, wanneer wij bij het overleg van nieuwe handelsverdragen van slechte conditie zijn. Wij moeten tegenover hunne nijverheid beschermende landen, op komen voor lage rechten ten onzen gunste, terwijl dezelfde Mogendheden ten onzent beschermd worden door onze algemeene wet geving. De uitslag van diplomatieke onder handelingen, onder zulke omstandigheden gevoerd, kan ieder spoedig voorspellen. Wij komen doorgaans met niets van de betrokken hoofdsteden waar »de handel over de handelsbelangen plaats greep, terug. Het traktaat met Frankrijk gesloten is zoo nadeelig mogelijk voor Nederland. Waren wij leden der Tweede Kamer, dan ook hij is onschuldig, de dommerik, waarom vlucht hij, waarom niet teruggekeerd. Ongewoon aan zulke aangrijpende en veelbeteekenende woorden, barst het meisje in tranen uit. Het beeld van haar moederzaliger komt meer dan ooit voor haar geest. De koorts grijpt haar aan en ijlende ligt zij, geholpen door haar jongeren broeder, die dat alles met snikken en weenen heeft gadegeslagen, na eenige oogenblikken op hare legerstede. De oude huisdokter, die oogenblikkelijk bij beide patiënten wordt geroepen, want ook de vader ligt wezenloos met het hoofd in de armen op tafel uitgestrekt, verleent zijn hulp en dank aan die, herwint de vader zijn krachten, doch zij is reddeloos verloren. Zwak als zij is, kluistert een bloedspuwing, die haar, tengevolge van den schrik overvalt, misschien voor maanden aan het ziek bed misschien voor altijd. Twee dagen verloopen. In den morgen van 4 Februari treedt bij den kassier, die niet meer op het kantoor durfde te verschijnen, een bedienaar der politie binnen. Gesterkt door het noodlot der laatste 48 uren, ontvangt hij dezen met onver schrokkenheid en o wonder.na een gesprek van minder dan een half uur, heldert zich alles op. Het telegram, dat gevonden was bij het krank zinnig lid der firma, brengt het licht, dat aan deze duistere zaken ontbrak. Een rijtuig brengt hen in weinige oogenblikken op het bureau en daar aanhoort de bedienaar van de heilige Her mandad, met de boeken der firma voor zich, de toedracht eener zaak, waarvan, hoe ongeloofelijk het ook klinke, een „komma" de eenige schul dige is. Ziehier wat er gebeurd was. zouden wij zeer stellig aan dat verdrag onze goedkeuring onthouden, alleen reeds als protest tegen de gebrekkige wijze, waarop de onderhandelingen werden geleid. Toch bljjft die tractaat-geschiedenis slechts een incident. Het beginsel, dat van ten ver- derve, blijft, al verdwijnt ook dit verdrag, terwijl een voordeeliger tractaat wel niet zal zijn te sluiten. Onze economische wetgeving moet ge wijzigd worden, willen wij onzen handel en nijverheid niet geheel zien te gronde gaaD. Daarom Nederlanders wordt luid ge tuigen en protesteeren met den dag meer uw aller plicht. Regeering en Kamer moe ten weten, dat het volk begrijpt waar de schoen wringt, waar de bron van den ach teruitgang der nationale welvaart gelegen is. Eerst door een nationaal protest tegen eene niet-nationale tariefwetgeving kan ver betering komen. Als de meerderheid der belanghebbenden zich verzet tegen de economische dwaasheid van de vrije eco nomen, die ook de Kerk en school tiran- niseeren willen, is het mogelijk dat nog eeu gelukkige wending geboren wordt. De heer Windthorst heeft ter gelegen heid van zijn 70sten verjaardag, ruim 300 telegrammen en eenige honderden brieven ontvangen. Bij zijne komst in den Rjjksdag vond hij op zijne plaats een bouquet, en door den afgevaardigde Sonnemann werd hem een prachtige bloemenkorf aangeboden. De Pruisische pensioenwet zal nu zoo worden gewijzigd, dat de ambtenaren na 40-jarigen diensttijd (thans is een 50-jarige daartoe noodig) recht bekomen op 3/4 van hun jaarwedde. De Fransche Kamer heeft in de bu reaux de commissie benoemd voor het her- zieningsontwerp. Zij omvat 18 aanhangers der geheele herziening, 6 der partieele, 4 der eenvoudige en 1die voorstander is van de invoering van den scrutin de liste, zonder herziening. De Regeeringscourant van Dublin bevatte dezer dagen besluiten, waarbij nieuwe districten van Tipperary,van Armagh en van Monaghen in staat van beleg wor- Het huis gebroeders Relem, stond in relatie met twee Engelsche huizen, waarvan de ongun stigste berichten hen ter oore waren gekomen. De val van een hunner zou ook de val der firma met zich slepen. De heer Van Reiem is er de man niet ra om alles af te wachten en be geeft zich ter plaatse waar het andere lid der firma, zijn broeder, woont en laat alles aan den kassier over, met uitdrukkelijken last, hem direct te telegrapheeren bij aankomst van het bericht uit Engeland. Door zekere omstandigheden, die alleen van tijd afhingen, kon alles nog voor hunne firma gered worden. Dat af te wachten te huis, heeft hij den moed niet en wil, in het ongunstigste geval, direct met zijn broeder vluch ten. Vandaar zijn heengaan. Op den bewasten dag vonden wij hem in het hotel; daar zijn broeder nog van niets wist, wilde hij daar alles afwachten. Een gunstig bericht komt uit Londen, de gelden der firma zijn nog in tijds gered, en de kassier telegrapheert met een blij hart: Kom, niet te laat. Doch, o noodlotde telegraaf brengt over: Kom niet, te laat. De komma die achter „kom" moest staan, was bij vergissing achter „niet" terecht gekomen. Met een blij gemoed 6taat de kassier aan den laatsten trein, terwijl de beambte van het telegraafkantoor zijn glas bier drinkt in de sociëteit, onbewust, dat hij, door een „komma" te misplaatsen, zulk een on herstelbaar onheil dien dag had veroorzaakt. De „komma" op zijn plaats te zetten, is dus nog aanbevelenswaardiger dan de „puntjes" op de i's.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1