BUITEN LA N D. BINNENLAND. arme slachtoffers vloeide, hoe wilder en bloeddorstiger de luipaards op de arme Christenen aanvielen en deze verscheurden, hoe stormachtiger klonken de bijvalsbetui gingen van de hoogadellijke matronen en jonge dochters van de Romeinsche sena toren en patriciërs. Slechts in het zien van menschenbloed kon dit geslacht zich vermaken en vermeien. En met welk een overmoed, met welk eene beestachtige wreedheid werden de slaven en kameniers door de oumenschelijke Romeinsche dames behandeld! Voor het geringste verzuim stak dikwijls zulk eene helleveeg eene hand lange naald in de borst der slavin. Echt breuk, echtscheiding, veelwijverij en kin dermoord, waren dagelijks schering en in slag. En nu vragen wijwie heeft dit moeras gedempt, dit Sodoma niet met zwa vel en vuur vernietigd, doch in een paradijs van zedelijkheid, tucht en deugd herscha pen? Zelfs de felste tegenstanders getuig den dat de Romeinsche vrouweu en jonge dochters van den Christelijken tijd onver gelijkelijk waren in eerbaarheid en inge togenheid. Welke macht is het dus geweest die, uit dien eens zoo moerassigen bodem, de schoonste lelies deed te voorschijn ko men, aan welke ons de namen van Agnes, Cecilia, Anastasia en duizenden andere her inneren? Dat was de Katholieke Kerk. Geen leugenaar kan het betwisten. Sinds de opperherderstaf er geplant werd, kwamen er andere toestanden in de wereldstad en in hare provinciën. Talrijke tempels en godshuizen werden gesticht, de huwelijken werden rein, de rijken legden hunne schat ten aan den voet der altaren neder om het heiligdom des Heeren te versieren en om de armen te spijzigen en te kleeden, de weezen te herbergen en toevluchtsoorden te bouwen voor de bedreigde onschuld. Waar de Katholieke Kerk hare takken uit spreidde, daar woonden de menschen vreed zaam en gelukkig in haar schaduw, daar schitterden de huisgezinnen en gemeenten in het heerlijkste licht der deugd, daar ont sproten aan den verjongden bodem onder den verkwikkenden zonneschijn van het Evangelie en onder den lavenden dauw der genademiddelen, wondervolle bloesems van ware en volmaakte beschaving. En wanneer en waar vertoonen zich wederom de vree- selijke gestalten der oud-heidensche mis daden en zedeloosheid? Toen en daar waar de Kerk in boeien werd geslagen of uit het land verwijderd werd. Zien we naar Klein-Azië, Arabië, Egypte, Syrië, Kon- stantinopel. Welke heerlijke kerkprovinciën, waar de oude Patriarchen leeraarden en vrome kluizenaars de woestijnen in hemel- sche lustlioveu veranderden. En thans? Veelwijverij eu zedelijke ontaarding heer- schen allerwegen. Leert ons ook niet de geschiedenis van den cultuurstrijd in Duitsch- land dat de misdaden toenemen eu de verwildering der zeden alles bedreigt wat eer en orde heet? Knevelt men de Kerk dan wordt de ondeugd vrij en brutaal; wordt de Kerk verjaagd, dan verdwijnt met haar de beschaving. Want niet de politie of justitie kan hartstochten bedwingen en misdaden voorkomen maar wel de Kerk. De Kerk alleen geeft en onderhoudt de beschaving van het hart en van het ge moed, de beschaving van den wil en van het leven, de beschaving der zeden en van het geweten. Wordt vervolgd.) Twee maires, die in eene openbare zit ting van den gemeenteraad te Parijs met afkeuring spraken over het herzieningsont- weip der regeering, zijn door den minister afgezet. In de Italiaansche Kamer heeft de afgevaardigde Dezerdi een interpellatie aan gekondigd over den schadelijken invloed der speelbanken te Monte Carlo. Bradlaugh heeft ten stelligste zijne verzekering herhaald, dat hij zich vóór de tafel van het Huis vertoonen zal op het eerste het beste zich daartoe aanbiedende oogenblik in den namiddag van den 7den Februari, den dag der opening van het Parlement. De Daily Neios meldt uit Berlijn, dat de betrekkingen tusschen Pruisen en Rus land verkoeld zijn tengevolge van de Deut- schenhetze in de Oostzeeprovincie. De Reichsanzeiger behelst eene mede- deeling van den Rijkskanselier, nopens een overeenkomst met Nederland ter wederzijd- sche bescherming van de fabriek- en handels merken. Het Bestuur van het bureau voor openbare gezondheid beeft bekend gemaakt, dat de pokken in de Vereenigde Staten epidemisch heerschen. Het verlangt strenge maatregelen tegen verspreiding der ziekte, onder anderen de vestiging van quarantaine- stations. De staat van zaken te Caïro is niet veranderd. Men hoopt op gewapende tus- scheukomst, en meent dat deze't best door Turksehe troepen, ondersteund door de En- gelsche en Fransche gepantserde vaartuigen op de reede van Alexandrië, zou kunnen worden verleend. GEMENGD NIEUWS. Twee adressen van ingezetenen van Nieuwer- Amstel, houdende bezwaren tegen de ontworpen grensverandering tusschen Amsterdam en Nieuwer- Amstel, zijn aan de Tweede Kamer toegezonden. In het breede wordt in die stukken betoogd, dat zonder eenige noodzakelijkheid de belangen der kleine gemeente aan die der hoofdstad wordeu opgeofferd. Met het volste vertrouwen verlaten de adressanten zich op het verlicht oordeel der Kamer. „Moet Amsterdam ten koste hunner ge meente bevoorrecht worden, zij zullen ten minste de zelfvoldoening smaken dat het niet geschiedt onder een voorwendsel". Aanstaanden Donderdag des avonds te 8 uur zal de Zeer Eerw. heer J. W. Brouwers van Bovenkerk, in de groote zaal van Odéon te Am sterdam de grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer-Amstel, gelijk zij door den Amsterdam- schen gemeenteraad gewenscht wordl en door den minister van Binnenlandschen Zaken ontworpen en bij de Kamer ingediend is, bestrijden. 's Gravenhage, 24 Jan. Een schipper, die eenige dagen geleden alhier beklemd geraakte tusschen de Geestbrug en zijn schip, en wiens arm tengevolge daarvan afgezet is moeten worden, is aan de gevolgen overleden. Deventer, 24 Jan. Z. M. de Koning heeft in de tapijtfabriek alhier een kostbaar tapijt be steld, om te dienen als geschenk voor Prinses Helena, welke dezer dagen in 't huwelijk treedt. Groningen, 24 Jan. In het Eemskanaal is Donderdagmiddag het lijk gevonden van den lin nenkoopman Van Geuns, die sedert Zondag ver mist werd. De ongelukkige was slechts 26 jaar oud en laat vrouw en kinderen na. Delfshaven, 24 Jan. Zaterdag-nacht omstreeks twee uur viel de vi»scher C. Van Houweningen, geboortig van Streefkerk, aan de zalmvisscherij Prins Hendrik alhier van den hoogen wal in de rivier. De visschers P. Kok en S. Van Dijk schoten onverwijld toe, doch toen zij den dren keling op het droge hadden, waren de levens geesten reeds geweken, zoodat de geroepen ge neesheer slechts zijn overlijden kon constateeren. Diepenveen, 24 Jan. Het 372 -jarig kind van een landbouwer alhier, is in een moddergat gevallen en daarin gestikt. Sittard, 24 Jan. De werkman Theodorus Overdorp, die deze week aan het station te Venloo in- en uitwendig gekwetst werd, is in den afge- loopen nacht alhier overleden. De ongelukkige laat eene ziekelijke weduwe met vijf nog jonge kinderen na. IJmuiden, 23 Jan. Voor den spoorweg Am sterdam—IJmuiden is de voorloopige gunning aan de heeren Metelerkamp c. s. verleend. Ste8nderen, 24 Jan. Volgens Raadsbesluit, ingevolge de drankwet, is de gemeentekamer alhier, die sinds 1811 in een drankwinkel zetelde, thans overgebracht naar een bierhuis. Zeist, 24 Jan. Door den inspecteur van po litie alhier is tegen den kastelein E. v. A. pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij aan drie kin deren beneden de 16 jaren sterken drank had toegediend, waardoor deze beschonken zijn ge worden. Op alle regels zijn uitzonderingen, zelfs op dien dat ongelijksoortige grootheden niet zijn samen te telleneen koe en een schaap, blijven een koe en een schaap. Maar een emmer melk en een halve emmer water vormen te zamen anderhalve emmer melk. In den schouwburg te Doornik, waar de „Voyage en Chine" werd opgevoerd, ontstond in een der pauzen tusschen twee acteurs op het tooneel een twist, die weldra in een worsteling ontaardde, waarbij de onderliggende partij het te kwaad kreeg en „hulp!" begon te roepen. Daar het scherm was neergelaten, verbeeldden zich de toeschouwers, dat er op het tooneel brand was ontstaan. Men begrijpt de gevolgen in dezen tijd van nog steeds voortdurende schouwburgbrand agitatie. Eerst toen een aantal bezoekers door het ophalen van het gordijn waren gerustgesteld, kon de voorstelling, hoewel voor een halfleege zaal, worden ten einde gebracht. De muren van New-York zijn tegen- woordig beplakt met groote aanplakbiljetten, waarop met reusachtige letters staat te lezen: „President Arthur dood, vermoord." Komt men echter naderbij, dan kan men nog andere woor den lezen, die kleiner zijn gedrukt, zoodat het geheel luidt: President Arthur zou reeds lang dood geweest zijn, vermoord door koude en voch tigheid, als hij niet sedert twee jaren de flanellen hemden droeg van Julius, 10 Johnston square No. 5. Ter waarschuwing. Te Eorchheim bij Ereistadt, werd een klein kind des nachts door een groote kat doodgebeten. Het aaugezichtje van den lieven kleine was totaal verscheurd. De kracht van insecten. Aan denEranschen natuuronderzoeker Plateau hebben wij een aantal vernuftig bedachte toestellen en kleine weegscha len te danken om de verbazende kracht der insecten af te meten. Uit de daarmede genomen proeven is gebleken, dat de kleinste insecten be trekkelijk de sterkste zijn. Bizonder aardig is het toestelletje voor meikevers. Door middel daarvan wordt het dier aan een draad gespannen en tilt daarmede eene kleine schaal met gramgewichtjes op. Zoo heeft Plateau berekend dat een meikever 21 maal meer kan trekken dan een paard, ter wijl eene bij 30 maal meer trekt. Het paard trekt "Ij van zijn eigen gewicht, de meikever het 14-voudige, en de bij het 20-voudige. Met andere woorden: een meikever sleept met gemak 14 van zijne eigen soort voort, en ontwikkelt dus in verhouding minstens dezelfde kracht als een lo comotief. Menig Duitsch ambtenaar mag de „veegster" van de hopmarkt te Hamburg benij den. Zij geniet een inkomen van f 3000 per jaar. Te midden van het genot, dat de op voering der Twee Weezen hem bood, werd in den schouwburg Harmonie te Alkmaar in hech tenis genomen zekere T, B., knecht bij de firma Brongen, als beschuldigd ten nadeele van zijn patroon tal van voorwerpen (galauteriën) ontvreemd te hebben. Veel van het gestoleue werd, ten huize der moeder van beschuldigde, reeds in be slag genomen. Met ernst wordt in een Eransch blad er tegen gewaarschuwd jonge kinderen steeds op één arm te dragen. Men moet ze nu eens op dezen, dan weer op den anderen arm dragen, opdat de beide beentjes gelijkelijk gelegenheid hebben tot ontwikkeling te komen. Het niet opvolgen van dezen raad zou tot gevolg kunnen hebben, dat het eene been korter werd dan het andere. In het stedelijk krankzinnigengsticht te Dalldorf zijn thans zangoefeningen ingevoerd, die zeer kalmeerend en opbeurend op het ge stoorde zenuwleven der lijders moeten werken. Te Roordahuizum wordt thans, even als in vorige winters, door prijzenswaardige sa menwerking der gegoede ingezetenen gelegenheid tot werkschaffing gegeven. Eenige welgeziude burgers koopen in de nabijheid talrijke wagen vrachten groen hout, dat de landlieden zeiven met huune paarden en wagens aanvoeren. Opeen daartoe bestemde plaats wordt het door de ar beiders, die op dit oogenblk gebrek aan werk hebben, gekloofd en voor brandhout in gereed heid gebracht. Velen verdienen op deze wijze een eerlijk stuk brood, terwijl het tekort, na pu- blieken verkoop van het hout, betrekkelijk gering is en door de ingezetenen zonder al te groote geldelijke opofferingen kan worden gedekt. Taai vleesch laat zich gemakkei ij k malsch maken indien men het vóór het koken of bra den in limoensap doopt. Men kan ook de limoen sap in het vleesch laten trekken als men dit voor den winter bewaren wil, maar dan moet men het bij gebruik eerst eeuigen tijd in het water hggen. De Russische officier Khotinskv heeft een verbetering aangebracht aan het Drum- mondsche licht, waardoor het meer geschikt wordt voor verlichting en langeren tijd kan branden, zonder weigeren. Hij plaatst den kalk-of magne sia-kegel recht boven de vlam, zoodat die het ondereinde er van verhit. De verwarming heeft regelmatiger plaats en het springen is daardoor voorkomen. De brander, die hij gebruikt is gelijk aan die van Tessie du Motay. Met een halven voet luchtgas en een halven voet zuurstof heeft hij een licht van VU carcel gedurende een uur onderhouden. Er is te Amsterdam eene Schoen- poetsers-Vereeniging opgericht. De jongens, die met de werkzaamheden belast, zijn, zijn gekleed in rood boezeroen, blauwe broek en pet met band. op gelijke wijze als te Londen het geval is. Bij Hammerfest heeft, iuidens te Kopenhagen den 20 dezer ontvangen aepeches, een vreeselijke orkaan gewoed, ten gevolge waarvan 13 schuren met haar inhoud aan traan, meel en huiden, vernield werden. Ook het groot ste gedeele van de Tolkantoorskaai is verwoest en er hadden nog vele andere dergelijke rampen plaats. De schade wordt geschat op een h alf mil- lioen kronen. Zulk een geduchten storm in deze streken herinnerde zich daar niemand ooit be leefd te hebben. Een liefhebbend echtgenoot. TeBartholoma in Beiereu, werd dezer dagen de vrouw van een bezembinder begraven. De treurende echtgenoot had het zoo druk, dat hij, zonder eerst huis waarts te gaan, onmiddellijk van het kerkhof met eene nieuwe bruid naar het stadhuis ging om zijn tweede huwelijk te laten aanteekenen. Een volksdeuntje als aria. Aan het groote aria van de Koningin van Assyrië in „Semiramis" is de volgende geschiedenis verbonden. Rossini werd te Weenen meermalen bij Vorst Metternich aan tafel genoodigd. Bij zulk eene gelegenheid legde deze den ernst van den staatsman af en had gaarne dat men vroolijk was. Het gesprek was op de Duitsche muziek gekomenwaarmede Rossini zooveel op had; dat hij zijn leedwezen te kennen gaf niet Duitsch te kunnen compotiecren, en hij verzocht vorst Metternich hem een Duitsch lied voor te zingen, dat hij als thema voor een heroïek-tragische aria in zijn nieuwe opera „Se miramis" kon gebruiken. Eerst weigerde de vorst dit verzoek en zeide dat hem geen gepaste me lodie wilde invallen, [ntusschen drongen de aan wezige dames er herhaaldelijk bij den vorst op aan. Bereidwillig fluisterde hij eindelijk zijne schoone buurvrouw toe: „Wij zullen den Italiaan een recht heroïek-tragische poets spelen." „Waarde Maestro," zeide hij nu, „ik weet mij maar één Duitsch lied te herinneren; misschien kunt ge daar gebruik van maken, 't is een melodie, die de hoogste smart en vertwijfeling uitdrukt." Daarop begon vorst Metternich te zingen: „Schep vreugde in 't leven, zoolang nog het lampje schijnt." Ros sini was in verrukking over deze schoone melo die en nam ze als thema zoowel voor het groote aria met koor in „Semiramis" als in de ouver ture. Overal maakt die melodie den diepsten in druk, maar de Duitschers konden niet begrijpen hoe de koningin van Assyrië, terwijl zij den dood van haar gemaal betreurt, „Schep vreugde in 't leven" kon zingen. Straat-politiek. Er z ij n in Parijs 3630 st ra ten en de totale lengte er van is 600 mijlen. Niet minder dan 1,439 van die straten zijn bin nen de laatste dertig jaar van naam veranderd, meestal om politieke redenen. Wie de sted e n Lon den en West mi n s t e r bezichtigt, zegt Eielding (in 1750), met al hare voorsteden, hare onregelmatige gebouwen, haar aantal stegen, gangen, sloppen en binnenpleinen, moet wel denken dat ze opzettelijk voor schuilplaat sen ingericht zijn. Het geheel heeft het aanzien van een uitgestrekt woud, waarin een dief zich zoo veilig verbergen kan, als de de wilde dieren in de woestijnen in Afrika of Arabië. Geadeld gebraad. Roastbeef is een aristo cratisch eten. In den goeden ouden tijd werd namelijk een groot gebraden lendestuk een der koningen uit het Huis Plantagenet, Eduard IV, opgedischt. Deze, een echt gastronoom, was over dat kolossale stuk rund vleesch in verrukking, en kwam op den zonderlingen inval het gebraad, dat hem daar zoo toelachte, te adelen. Hij trok zijn zwaard, en sprak, terwijl hij het gebraad den ridderslag gaf, het gebruikelijke formulier uit: „In den naam van St. George, benoem ik u tot ridder. Sta op, Sir Lion!" (Jonker lendestuk!) Sedert dien voor het rundvleesch zoo vereerenden dag, is een gebraden lendestuk een vorstelijk tafelgerecht geworden, en draagt het nog altijd den eeretitel van SirlionVan Kersttijd tot Driekoningen prijkt Sirlionin Osborne op het buffet van de groote zaal, en de etiquette ver- eischt dat elke gast der Koningin er een fiksche snede van eet. Eenige jaren geleden ontving een der hoogste ambtenaren aan zeker Departement van Algemeen Bestuur het voor hem bestemde, netjes ingebonden exemplaar der jaarlijksche sta tistiek en tevens ter inzage dat voor Z. M. den Koning, in rood marokijn en op zwaar papier gedrukt. Nauwelijks kreeg de hooge vasa beide exemplaren in het oog of hij merkte op, dat hel zijne, o wonder! aanmerkelijk dunner was. On middellijk laat hij den chef der afdeeling Statistiek ontbieden en vraagt hem: Mijnheerhoe komt het dat het eene dikker is dan het andere staat er soms meer in Den p ol i t i e-agen t en te Amsterdam, die des nachts dienst doen, is vergunning gegeven te rooken. Eennieuw soort ansjovis! Van tijd tot tijd wordt te Hoorn een soort van vischje aangevoerd, algemeen bekend onder den naam van bliek, en bij de mand verkocht voor varkensvoer. Dezer dagen werden daarvan 2(T000 stuks aan gevoerd, maar ze werden ditmaal in kleine mand jes verzonden, naar het zeggen der visschers, om ingelegd te worden in plaats van ansjovis, waarvan de vangst dit jaar zoo schraal was. Sedert eenigen tijd is er in de dag bladen veel gesproken over een nieuw werk: De Vorsten en hunne roeping, oorspronkelijk in het Eransch uitgegeven. Men zocht den schrijver hoog, en de Koning van Beieren werd zelfs genoemd. Thans gelooft een der Duitsche bladen te kunnen verzekeren, dat niemand anders dan de Keizer van Brazilië de auteur is. In den schouwburg te Nantes ging een heer in een der tusschenbedrijven op een stoel der stalles staan en deelde mede, dat hij zich ver dienstelijk wilde maken met het publiek gedurende eenige oogenblikken aangenaam bezig te houden. Hij begon daarop een gedeelte van de rol van Hamlet voor te dragen, 't geen echter zoo weinig bijval ondervond, dat hij van onderwerp veranderde en een redevoering begon te houden over het genot, dat hij bij het spelen van het stuk ge smaakt had. De man was onuitputtelijk en hield eerst op toen hij door het orkest onverstaanbaar was gemaakt. Men spreekt er van hem naar de Kamer af te vaardigen. Een zeldzame rechterlijke dwalingis dezer dagen bewezen. Tien jaren geleden werd de barbier Heiririch Bose te Posen wegens het vermoorden van den boekdrukker Fischer te Grosz Gay ter dood veroordeeld; die straf werd echter in levenslange gevangeuisstraf veranderd. De ver oordeelde had zijn schuld volkomen beleden. Toch bleek hij onlar.gs onschuldig en verleden week werd de arbeider Herman Theodor Stellmacher na langdurig onderzoek terzake schuldig verkhrard en ter dood veroordeeld; het bleek nu, dat Bose, die door drankmisbruik tot den bedelstraf was vervallen, tien jaren geleden geen raad meer wist en toen maar, om onder dak te komen, zijn schuld bekend heeft, overtuigd dat later zijn onschuld toch blij ken zou. Een renteniertje te Parijs, die aan grootheidswaanzin leed, had op een wandeling aan zijn vrouw weten te ontsnappen en liet zich met een huurrijtuig naar het Elysée brengen. Daar de man het officierskruis van het legioen van eer in zijn knoopsgat had gestoken en zich onder zijn overjas bovendien ha.l getooid met het lint van niets meer of minder dan het grootkruis, achtten de wachthebbende personen het hun plicht den admiraal, zooals onze vriend zich bad betiteld, tot Grevy toe te laten. Opweg door het paleis echter onsnapte de gewaande vlootvoogd aan zijne geleiders eu klom op een kippenhok op een bin nenplaats. Van dat hoog standpunt werd hij spoe dig naar een politiebureel overgebracht. Eergisteren-avond bij aankomst te Sneek van den stoomtram van Bolsward had een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2