NIEUWE No. 557. Zondag 29 Januari 1882, 7e Jaargang, Beschaving, 1,— 0,06 De maagborstel. HMRLIMSCHE COERliT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BüBEAU: St. Jansstraat Haarlem. c mt/f AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS I.AURBT. Vervolg.) De moderne beschaafden* zeggen: von der beschaving verstaan wij op de eerste plaats: het beoefenen der wetenschappen en kunsten.t Wij antwoorden: zeer juist, wij zyn vau 't zelfde gevoelen en we leveren tevens het bewijs, dat wederom slechts de Katholieke Kerk, ook deze beschaving ge bracht en onderhouden heeft. De Kerk heeft de wetenschap altijd lief gehad, ge kweekt ea verspreid en de kunst in haren dienst genomen. Er was een tijd, waarin de heidensche, d. w. z. de afvallige Keizer Juliaan, aan de Christenen het gebruik der klassieke boeken en het bezoek der ge leerde scholen verbood. De Bisschoppen hielden dezen maatregel voor strenger en gevaarlijker voor de Kerk, dan zelfs de vroe gere bloed-edicten van een Nero of Dio- cletiaan. Eu wat deden zij? Met de grootste ïuspanning en door groote offers richtten zb voor de Christelijke jongelingen eeuige hoogeseholen op en gaven al hun talent ten beste, al hunne geleerdheid en welspre kendheid, om in den stijl en in de taal der oude klassieken, zelf christelijke rede voeringen gedichten en philosophische ver handelingen van klassieke waarde te schrij ven en aan de jongelingschap ter hand te stellen. Men leze de geschriften van Gre- gonus van Naziauze en men zal zien, hoe reeds de oude Kerk de wetenschap en kunst beoefende en kweekte. Europa onderging eene kolossale veran dering door de volksverhuizing, die alle zaken, volkereu, stammen en natiën heen en weer slingerde, oude steden deed ver dwijnen en nieuwe deed ontstaan. Waar vond de wetenschap, waar vond de be schaving haar eenige rustplaats, haar schuil hoek voor het wapengekletter der strij dende volken? In de stille kloostercellen der Katholieke monniken. Eu opnieuw kwam er eene eeuw van barbaarschheid over de Staten van Europa met zijn vernielende en verwoestende Hunnen-tochten en zijri Noor mannen-krijg, als ook met de slavenketens, in welke de Italiaansche partij van den adel, 6e vrijheid van den Apostolischen Stoel en de kerkelijke tucht in bijna alle Rijken en landen sloeg. Maar de Kerk redde ook ditmaal met het Geloof, ook het licht der wetenschap. In de kloosters waren duizen den handen en tongen bezig de gedenk stukken der oude Grieksche en Latijnsche FEUILLETON. Rijdende vogels. Onder onze trekvogels zijn, zooals men weet, vele krachtige vliegers, die naar Afrika gaan en den weg over de Middellandsche zee aan één stuk afleggen. De minder sterken gebruiken de eilanden als rustpunten en worden zeer vermoeid door de reis; op Capri o. a. komen dikwijls groote zwermen kwartels van hun vermoeienis uitrusten. Maar er worden ook zeer kleine Midden-Euro- peesc e vogels, die niet lang achtereen vliegen 'unnen, in de wintermaanden op Afrikaansch 'eTT ®e'on6en> terwijl zij 's zomers in Europa zijn. Hoe komen die over de zee? Zij doen dien tocht op een zeer gemakkelijke manier, nl. op den rug der kraanvogels. Een Amerikaansch dagblad-coTCe«pondent, die eenigen tijd op Creta doorbracht, verhaalt dat men hem daar meermalen opmerkzaam maakte op het getjilp van kleine vogels, dat men hoorde als er een zwerm kraanvogels voorbij vloog; dit was, zoo beweerde men algemeen, vau kleine vogels uit Europa, die op den rug der kraan vogels zaten en zoo de reis over de zee deden. In het eerst wilde hij het niet gelooven, maar literatuur af te schrijven eu te verklaren. Waar anders dan in de kloosters heeft men bijna al die kostbare handschriften des bij bels, der Kerkvaders, der klassieken enz. gevonden Zonder den vlijt en de weten schap van die sombere gedaanten der mid deleeuwen zouden we ten huidigen dage nog halve barbaren zijn. En zoolang de Kerk leven kou ontwikkelen, heeft zij de kunst ouder hare bescherming genomen en ter verheerlijking Gods eu ter veredeling der menschen gekweekt. Nog stond hare wieg in het bloed barer kinderen, toen zij reeds in de catacomben op de ijzige mu ren, christelijk leven bracht, door die on vergelijkelijke fresco's, die thans nog de bewondering van de vijf werelddeelen af persen. En wie deed die heerlijke basilieken, koepels en gothische tempels verrijzen met hunne gewelven eu torens, met hunnen rijkdom aan schilder- en beeldhouwwerk en met hunne verbazende kunstschatten? Was dit niet de Katholieke Kerk? Wie heeft de volksscholen gesticht, waar de jeugd onderricht ontving in 't lezeD, schrijven, rekenen, enz.? Toen nog geen Staat er aan dacht, verzamelden reeds dui zenden priesters en kloosterlingeu de kin deren eu beschaafden dezen door het on derwijs. Ook de hoogeseholen in Italië, Frankrijk, Duitschlaud en Spanje, zijn bijna alle door de Kerk opgericht. Langer dan vijftien honderd jaren gold de geestelijke stand in de wereld algemeen als den ge leerden stand bij uitnemendheid, eu thans nog vervult die eerbiedwaardige stand in de Katholieke Kerk, op elk gebied der weten schap ongetwijfeld eene uitstekende en schitterende rol. Wij behoeven niet aan Augustinus, Thomas, Albertus enz. te her inneren wij noemen slechts de namen Copernicus en Secehi. In de Katholieke Kerk was gedurende de »duistere middel eeuwen* zelfs het vrouwelijk geslacht er op uit met het andere te wedijveren in de beoefening en aankweeking van kuusten en wetenschappen. Tallooze geleerde vrou wen spraken vreemde talen, maakten ge dichten, hanteerden het penseel of de bor duurnaald en brachten kunstproducten in de wereld, waarover thans nog de emi- nentste vakgeleerden hunne hooge verwon dering te kennen geven. Men heeft nu van die edele, liberale luit die het volgende decreteeren: Ja, in de middeleeuwen, hebben de geestelijken en kloosterlingen zich aan wetenschap en later, toen hij eens met een gezelschap op zee, 24 kilometer van het strand, aan het visschen was, hoorde hij, bij het voorbij vliegen der kraan vogels, weer het getjilp, en toen een der visschers een schot loste, vlogen drie kleine vogels ver schrikt op, om echter terstond weer onder de kraanvogels te verdwijnen Ook ooievaars doen dienst als middel van ver voer voor kleinere vogels. In Egypte worden 's winters veel kwikstaartjes gevonden, en de Bedouinen zijn overtuigd, dat de ooievaar ze mee gebracht heeft. Het boven medegedeelde wordt door verschei dene reizigers en schrijvers bevestigd, o. a. door Petermann in zijn Ruisen en door den Zweed- schen reiziger Hedfenborg, terwijl Dr. vanLennep, Nederlandsch Consul te Smyrna, in zijn werk over bijbslsche gebruiken in bijbelsche landen, verhaalt dat ook in Klein Azië de kranen de kleinere vogels over de Middellandsche zee dragen, als zij de winterkoude, die hun in klein Azië, Syrië en Palestina te streng zou zijn, ontvluchten. In den herfst ziet men, naar hij verhaalt, bij de eerste koude winden, groote zwermen kraan vogels uit het noorden komen. Zij zweven vrij laag onder een eigenaardig geroep, en een aantal kleine vogels van allerlei soort vliegen dan naar hen toe, om een plaatsje op hun rug te kiezen kunst veel lateu gelegen liggen, zij hebben veel in de scholen gewerkt en wetenschap pen en kunsten zeer bevorderd. Maar thans zijn ze niet meer noodig. In onzen tijd moet men huil de scholen ontnemen, nu moet de Staat er zelf voor zorgen, de tijd van priesters en kloosterbroeders is voorbij, zij passen niet meer bij het on derwijs der jeugd. Dat is dus de dank waarmede de liberalen de moeite, zorgen en offers beloonen die de Katholieke gees telijkheid zich eeuwen lang getroost heeft. Overigens is het een groote leugen als men zegt, dat men voor de opvoeding eu beschaving van het volk de Kerk kan ont beren. De ondervinding leert dat op gods- dienstlooze scholen het onderwijs niet vooruitgaat. Men leert er velerlei, doch niets grondig. Neen, de atheïsten eu gods diensthaters onzer dagen, zij kunnen de menschen niet opvoeden, hunne booze neigingen niet beteugelen, hunne harten niet verbetereu. En derhalve brengen zij de ondeugd in de scholen en dragen zij zorg dat de tuchthuizen en gevangenissen steeds gevuld worden. Daarmee echter gaat hand in hand de achteruitgang in 't be vatten en leeren. Want reine harten en onschuldige zielen maken heldere hoofden, booze neigingen en slechte zeden benevelen het verstand. De ondervinding leert reeds genoeg welk soort menschen men vormt op de scholen, waar men den god .dienst verdreven heeft. Nog tien of twintig jaren verder en de wereld zal er verbaasd over staan hoe dom, gedachtenloos en slecht de menschheid geworden is. Gaan we verder. Met recht verlangt men van een beschaafd volk, dat het niet alleen van jacht en roof leve of een Nomaden- leveu leide, doch dat het ook den bodem bearbeide en akkerbouw bedrijve, vaste woonplaatsen stichte, industrie beoefene en meer of miuder met andere volkeu handel en verkeer onderhoude. Eu nu dagen we alle economen uit, ons eene macht aan te wijzen die zooveel voor industrie en akker- houw, voor vestiging van volksstammen en tot vermeerdering van 't verkeer der volken heeft gedaan en gewerkt al3 de Katholieke Kerk. Of waren het niet kloosterlingen en missionarissen die onze voorouders er toe hebben gebracht, om moerassen te dempen, uitgestrekte bosschen te doen verdwijnen, lachende velden en bouwland te maken? Waren het niet dezelfde monniken, die hen de verschillende handwerken leerden? En en zoo de reis mee te maken. Bij hun terugkeer, in het voorjaar, vliegen de kraanvogels hoog; zij weten dan wel, dat de kleine passagiers den weg naar beneden gemakkelijk kunnen vinden. De wilde Canada-gans bewijst in Amerika aan de vinken denzelfden dienst als de kraanvogel aan zijn kleine natuurgenooten bij den tocht over de Middellandsche zee. Er is geen reden om aan de juistheid der op merkingen, die van zoo verschillende zijden ge maakt worden, te twijfelen. Dat bij ons het reizen der kleine vogels op den rug der kranen niet opgemerkt is, kan zijn omdat de kleine reizigers misschien hier op eigen wieken den tocht aan vaarden, en eerst later de hulp hunner sterkere vrienden inroepen, of ook, omdat de kraanvogels zeer schuw zijn en meest in schemerdonker ver trekken, terwijl in het Zuiden, waar zij lager vliegen en zooveel vogels samenkomen, hun ma nier van doen veel gemakkelijker opgemerkt kan worden. In de dierenwereld zijn vele voorbeelden van kameraadschappelijk samenleven van verschillende dieren, als de haai en zijn loodsvisch, de mieren en hun huisdieren enz., maar de groote sterke vogels, die ridderlijk hun krachten ter beschik king van de zwakkere stellen, zijn zeker wel een van de treffendste, en zooals in vele gevallen, zijn het ten huidigen dage niet dezelfde krachten, die in Amerika, in Afrika en in Australië de wilden er aan gewennen kleêren te dragen, den bodem beplanten, huizen te bouwen en de werken der beschaving aan te kweeken? 't ls ons niet bekend dat er ooit een der Kerk vijandige elementen tot dusver een stam geciviliseerd heeft. Wel kunnen de liberalen, zooals b. v. de Engel- sche landlords,de pachtersin Ierland uitzuigen en knevelen, maar de armen, weduwen en weezen in hunne hutten op te zoeken, hen te spijzigen en te laven, dat laat men gaarne aan de zorgen van Katholieke vereenigingen over. Eu dan durft men nog te schreeu wen: de Katholieke Kerk maakt het volk dom en ruw! De Katholieke abdijen en de kloosters waren van hunne oprichting af, steeds de haardsteden van.het religieus- zedelijke leven en van het industrieel en economisch bedrijf, zij zijn steeds de eersten die zich den vooruitgang der wetenschap en techniek, het gebruik van machines ten nutte maken. Van hen kunnen de land bouwers nog veel goeds cu nuttigs leeren. De Kerk staat niet vijandig tegenover elke uitvinding of ontdekking op het gebied van wetenschap of industrie. Het tegendeel is waar; zij wijdt nieuwe fabrieken en spoor wegen iu en neemt met dank alles aan, wat tot verlichting van het harde lot der arme menschheid, die in 't zweet des aan- gezichts haar brood moet eten, wordt aan- gebodeu. Zij zelve is niet de laatste, die nieuwe veroveringen van den onderzoeken den geest zich eigen maakt en nuttig aan wendt. Maar de Kerk wil niet dat de mensch opgaat in dieust van den Mammon en door overmatige zorgen voor het aardsche leven zijn God en het eeuwige leven vergeet. Begeven we ons thans op politiek en sociaal terrein en dau vragen we: wie anders dan de Katholieke Kerk heeft de verschillende volkeren en natiën der aarde tot elkaar gebracht en een volkenrecht in 't aanschijn geroepen? Noch de Turken, noch de heidensche Staten wagen het, zich, in tijd vau vrede, te verzetten tegen de door het Christendom ingevoerde reine zeden en gebruiken. Er bestaan wetten, gebruiken, vormen, door de Kerk ingevoerd, die geen volk geen Staat durft overtreden. Welke een invloel heeft de Kerk gehad op de inrichting en het bestuur der Staten, op hunne wetgeving, op hunne justitie, op hunne politie, op hunne be- oefeniugen der humaniteit en openbare zou ook hier menigeen, die tot de heeren der schepping behoort, van de redelooze dieren kun nen leeren. De maagborstel, die tegenwoordig niet meer gebruikt wordt, speelde vroeger eene belangrijke rol tot hevordering der gezondheid. Zooals de naam aanduidt, diende hij om de maag te zui veren, en bestond in een 3 a 4 duim langen, eivormigen borstel van fijn bokkenhaar, die aan een dubbel ineengedraaid en met zijde omwonden ijzerdraad was vastgemaakt. Gewoonlijk was het een barbier, die de operatie verrichtte om dit instrument door het keelgat in de maag van den patiënt te brengen, waar het zoolang heen en weêr werd gedraaid totdat er braking op volgde. Lang is dit middel een geheim geweest, en het werd eerst algemeen bekend toen een Duitscli minister op zijn reis naar Italië ziek werd en door de aanwending van den maagborstel werd genezen. Nog in het jaar 1711 werd in Berlijn het getrouw gebruik van den maagborstel als een zeer heilzaam en een hoogen ouderdom bevor derend geneesmiddel" door de geneesheeren aan bevolen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1