BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. zedelijkheid? Vergelijken we b. v. het Christelijke met het oude heidensche Romein- sche Rijk, dan moeten we uitroepen: het aanschijn der aarde is vernieuwd. En al hoewel men in onzen tijd vele onchristelijke, heidensche elementen in de wetgeving in- lascht, zoo levert toch de vergelijking van het hedendaagsch staatsrecht en dat der voorchristelijke landen een onderscheid dat niet scherper tusschen zomer en winter, tusschen dag en nacht kan worden voor gesteld. En deze beschaving der politiek is het werk der Katholieke Kerk. De ge schiedenis leert het ons hoe dikwijls de Pausen als opperste scheidsrechters twisten en oneenigheid tusschen vorsten en vor sten vereffend, bloedige en verwoestende oorlogen tusschen volkeren en volkeren verhinderd en voorkomen hebben. De ge schiedenis bericht ons, in hoeveel honderd gevallen de Kerk voor het recht en de onschuld van den zwakke tegenover het geweld en den overmoed van den sterkere in de bres is gesprongen. Hoe dikwijls is zij het geweest die de wankelende tronen der Koningen opnieuw bevestigde en die ten andere een einde maakte aan de wreed heden van razende tirannen tegen hunne arme onderdanen. Men schrijft en men redekavelt zooveel over middelen om het bloedvergieten te voorkomenmen looft premiën uit voor de ontdekking van een onfeilbaar werkend middel. Welaan, men doorbladere de geschiedenis, en men zal ont dekken dat dan de oorlogen 't zeldzaamst wa ren, als de invloed en het aanzien der Kerk bij de volkeren en regenten 't hoog ste stond. Hoe meer men zich echter in den tegenwoordigen tijd van de Kerk ver- vreemt en tegenover haar eene vijandige houding aanneemt, hoe meer oorlogen zullen er ontstaan en te bloediger en moorddadi ger zullen deze zijn. Oorlog nu, is een bizonder slecht beschavings-middel. Wil men hem de wereld uit hebben, men zorge er dan voor dat de Kerk opnieuw overal in hare rechten treedt en de vorsten wederom naar hare stem luisteren. Slot volgt.) De Beiersche Kamer van afgevaardigden heeft eergisteren, na een zeer levendig debat, het aangevraagd crediet voor den bouw van kazernes verworpen. De Belgische Kamer heeft met 86 tegen 10 stemmen de geheele wet betref fende het haudelstractaat met Frankrijk aangenomen. De meeningen der Britsche marine specialiteiten loopen op zorgbarende wijze uitéén. Eenige dagen geleden betoogde Sir William Armstrong dat het land zijne zware pautserschepen aan kant moest doen, en zich in de toekomst verlaten op zeer snelle, ongepantserde vaartuigen, gewapend met de allerzwaarste kanonnen. En zietden zelfden avond trachtte een gewezen minister van marine, Lord Henry Lennox, eene an dere vergadering te overtuigen dat Enge land slechts veiligheid zal kunnen vinden in eene ontzaglijke vloot van pantser schepen der eerste klasse. Who shall decide where doctors disagree vraagt een Engelsch spreekwoord. De Daily News verneemt dat eene in vloedrijke deputatie zich bij den heer Glad stone heeft aangemeld, met het verzoek om zoo spoedig mogelijk na de opening van het Parlement, tot hem een vertoog te mogen richten betreffende den opium-handel. De beweging tegen dit onzedelijke en voor China zoo verderfelijke monopolie groeit aan. Zoo opende de Londensche Echo eergis teren eene rubriek, getiteld Facts about the Opium Trade, eene opsomming van feiten en uitspraken ten bewijze van den nood- lottigen invloed der opium-bedwelming. Men verneemt uit Bucharest, dat al ler wege in Bulgarije werf kantoren verrij zen, hetgeen wordt beschouwd als een voor teeken van een algemeeoen Slavenopstand. Ossendrecht, 27 Jan. Door de rijksveldwacht alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, wegens aanhoudende grove mishandelin gen op haar tienjarig kind gepleegd. Nachten achtereen bracht het kind in de bosschen door om zich aan dia mishandelingen te onttrekken. Eene medelijdende buurvrouw heeft het uitge hongerde kind in hare woning opgenomen en van voedsel voorzien. Meerloo, 27 Jan. De jeugdige P. M. alhier die als vermoedelijke brandstichter werd gearres teerd, is weder op vrije voeten gesteld. Daaren tegen is nu zijn zwager, M. R.als de vermoe delijke dader aan de Justitie overgeleverd. R. heeft reeds ten volle bekend. 's Gravenhage, 27 Jan. Een heer, die door het spel geruïneerd was en voor eenige weken heimelijk zijne woning verliet, heeft zich in Italië door raiddel van een pistoolschot gezelfmoord. Varseveld, 27 Jan. Onder deze gemeente is iemand uit Aalten, verdronken gevonden. Hij werd sinds eenigen tijd vermist. Amsterdam, 27 Jan. In de Galgenstraat alhier is tusschen een man en zijn wettige huisvrouw zoo hevig gevochten, dat de vrouw in zorgwek- kenden toestand verkeert. De familie had een goede straat uitgekozen om in te gaan wonen. Groningen, 27 Jan. In het Westerkwartier dezer provincie is op vele plaatsen zoo groot ge brek aan werk, dat vele werklieden met 2B cent per dag, zich ruim betaald achten. Lochem, 27 Jan. Gisteren is alhier het lijk gevonden van een boerenknecht uit Ampsen. Misbruik van sterken drank is de oorzaak van dit ongeval. Een bizonder wetenschappelijk hoe denmaker heeft zich ook, naar de Indépendance mededeelt, als deskundige in de zaak van den van moord verdachten Vaughan laten hooreu. Men heeft nl. in het huis der Rue de la Loi een hoogen zijden hoed gevonden, die vermoede lijk het eigendom van Bernay's moordenaar was. Volgens den waardigen fabrikant nu moet de man, wien deze hoed behoorde, geen Engelschman maar een Vlaming is geweest. „De Engelschen", zegt hij, „hebben een lang hoofd, de Duitschers een groot, de Franschen een klein en ror.d en de Vlamingen hebben een eigenaardigen vorm van hoofd dien ik uit duizenden zou herkennen. Ik ben overtuigd dat, als de hoed van Vaug han is, deze een Vlaming moet zijn." Naar wij vernemen, is de koffiehuis- houder S. uit 's Hertogenbosch, die zich heime lijk verwijderd had met een bedrag van 60,000 aan effecten, welke aan zijn zwager toebehoorden, te Parijs in hechtenis genomen. De effecten waren voor het meerendeel nog in zijn bezit. Een veiligheidsmaatregel in den trant van het onlangs door ons besproken open schuivende dak zal eerlang in de schouwburgen te Weenen uitgevoerd worden. Er is nl. bepaald, dat voor den afvoer van rook bij brand in alle schouwburgen, boven het tooneel een 5 vierk. meter wijde schoorsteenpijp gemaakt moet worden die boven het dak uitkomt, en door een touw gemakkelijk opengetrokken kan worden. Gelijk tijdig met het openen van de klep wordt dan de ventilator boven de lichtkroon in de zaal geslo ten en de lichten uitgedraaid, waardoor een sterke luchtstroom uit de zaal naar het tooneel ontstaat, die den rook door de opening helpt drijven. In de gangen van het huis van afgevaardigden te Berlijn brandt men nu ook, als voorzorgsmaat regel, behalve de gaslichten, olielampen. Op een plaats waar zooveel „vurige" toespraken gehou den, zooveel „brandende" quaesties behandeld worden en zooveel „olie in het vuur gegoten" wordt, kan men ook niet te voorzichtig zijn. Het observatorium op den Etna isnu voltooid. Het staat in de nabijheid van den kra ter en is zoo geplaatst, dal een lavastroom zich daar waarschijnlijk in tweeën verdeelen en het gebouw sparen zou. De hoogte van het punt waarop het staat is 2491 meter boven de opper vlakte der zee, dat is 452 meter hooger dan het klooster op den St. Bernard en 868 meter hooger dan dat op den St. Gothard. Men kent de oude legende van „het Huis met de hoofden" te Amsterdam, volgens welke een dienstmaagd, die zich 's avonds alleen in het huis bevond, terwijl eenige roovers door den kelder het huis binnendrongen, achtereen volgens zes hnnner met een bijl het hoofd af sloeg en alzoo het eigendom harer meesters bevei ligde. Iets dergelijks, maar gelukkig met minder tragischen afloop, is, volgens een berichtje in het Dagbl. te 's Gravenhage voorgekomen bij den kas- selein Smit aldaar. De kastelein had namelijk aan zijn raam eenig gerucht gehoord, en posteer de zich nu met een bijl achter het venster om den inbreker een doodelijken slag toe te bren gen. De dief had reeds een ruit uitgesneden, had met de hand de sluitpin aan de binnenzij de weggetrokken en vervolgens het raam opge schoven. Hij maakte zich gereed om naar bin nen te klimmen en zou dus zijn noodlot niet hebben kunnen ontgaan, toen juist een voorbij komende nachtwacht hem bij de kleederen pak te en hem het binnendringen belette. Zonder dat een van beiden het wist of kon weten, had de nachtwacht dus feitelijk den dief het leveu gered. Laatstgenoemde betoonde zich met deze wijze van redding minder ingenomen en trachtte op weg naar het politie-bureau nog weg te glip pen. Gelukkig werd hem dit belet, en zit de man nu in verzekerde bewaring. Het volgende cijfer kan een denk beeld geven van de ellende en de ondeugd, die te Parijs heerschen. Zondag alleen zijn te Parijs honderd en twaalf landloopers aangehouden, waaronder 17 vrouwen. Meest allen zijn oud- veroordeelden, die weigeren te werken, terwijl er slechts enkele oude lieden of gebrekkigen onder aangetroffen worden. Bijna allen zijn jongelieden of mannen beneden de 40 jaar. Er moet plan bestaan het Suezkanaal over zijn geheele lengte electrisch te verlichten, om zoo hef verkeer ook gedurende den nacht mogelijk te maken. Velen echter twijfelen of de aanzienlijke kosten wel door de voordeeleu der verbetering gedekt zullen worden. Omtrent waterdragen de schildpadd en werd onlangs in een zitting der Academie van Wetenschappen te San Francisco een merkwaar dige mededeeling gedaan. Prof. Cox verhaalde nl. dat hij eens, bij het ontleden van een zoo genaamde „woestenij-schildpad," aan de binnen zijde van het schild ter weerszijden een vlies be vestigd vond en liter zuiver water in dealdus afgesloten ruimte, die ongeveer 1 liter bevatten kon. Volgens hem komt het water voort uit af scheidingen van den reuzencactus waarmee de schildpad zich voedt. De schildpad leeft in dor re strekèn, waar geen water gevonden wordt en niets dan de reuzencactus groeit. Een reiziger zou dus, in geval van nood, een dezer dieren kunnen dooden om zijn dorst te lesschen. In geen land wordt zooveel kaart gespeelt als in Rusland. Van de hoogste kringen tot bij de laagsten standen is het kaartspel de meest geliefde uitspanning. Er zijn zelfs een aan tal familiën die alleen van het kaartspel bestaan en op een grooten voet leven, en de invloed die van zulke gezinnen uitgaat, werkt het nihilisme niet weinig in de hand. Een sprekend bewijs van de hoogte waartoe de kaarten-epidemie in Rus land gestegen is, geven de cijfers van het jaarlijksch verbruik. De kaartenfabricage is er een monopolie der Kroon, en er bestaat maar ééne fabriek, die het geheele land voorziet. In die fabriek worden alle dagen 24,000 spellen kaarten vervaardigd. Rekent men de werkdagen van een jaar op 300, dan levert zij dus jaarlijks niet minder dan 7,200,000 spellen af. Het hof van assises van de Me use heeft Deler wegens het vermoorden van zijn vrouw tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Defer, die zijn vrouw van ontrouw verdacht, had haar naar een bosch gelokt en met een snoeimes gedood; hij had haar vervolgens afschuwelijk verminkt en daarna het lijk in een gat gestopt, dat hij met bladeren bedekte. De garderobe van Keizer Wilhelm bevat een interessant historisch materiaal. De Duitsche Keizer heeft namelijk de gewoonte om de uniformen, die hij bij bepaalde gelegenheden gedragen heeft, zorgvuldig te bewaren. Zoo be vatten sommige kasten de uniformstukken uit den veldtocht van 1870/1871. Dezer dagen waren die stukken tijdelijk in het bezit van een beeldhou wer, die het standbeeld des Keizers voor het nieuwe gebouw van het Landsgericht te Potsdam modelleert. De groote grijze mantel met plooien draagt sterk de sporen van wind en weer. De laarzen zijn herhaaldelijk gelapt, maar de helm en de wapenrok hebben zich goed gehouden. Interessant is het gewicht van de officierssjerp des Keizers; deze weegt ruim 15 pond. Jegens kunstenaars toont zich de Keizers over 't alge meen zeer tegemoetkomend. Zoo verhalen de Berl. Hausbl: Om een beeldhouwer, die het ruiterstand beeld des Keizers moest modelleeren, zijn houding te paard duidelijk aanschouwelijk te maken, liet de Keizer, daar een paard te onrustig is, een bok uit de nabijgelegen kazerne halen en dit werktuig volgens voorschrift opzadelen, waarna hij er dadelijk op ging zitten, en zich zóó liet photographeeren. Nadat de beeldhouwer etn afdruk genomen had, moest de plaat natuurlijk vernie tigd worden om te voorkomen dat er misbruik van gemaakt werd. Naar uit Toulouse wordt gemeld, stoomde de exprestrein 502 den 20 Januari Martres de Rivières voorbij, toen een vrouw, die haar kind aan de hand leidde, op een kleinen afstand wil de oversteken. Terwijl beiden zich op do rails bevonden, struikelde het kind, de moeder deed 'het weer opstaan, verloor daarmede enkele secon den tijds en in volgend oogenblik had de trein, met volle snelheid naderend, de ongelukkigen geheel verpletterd. De toestand, waarin men de slachtoffers vond, spot met alle beschrijving. Voor de Par ij sc he rechtbank ver scheen dezer dagen een koetsier, om zich te ver antwoorden wegens beleedigend gedrag tegenover eene dame, die hij naar haar woning reed. De dame was op een avondpartijtje geweest, en haar gastheer, die haar uitgeleide deed, maakte bij het afscheidnemeD een toespeling op het kaart spel van dien avond, waarbij zij geld verloren had. De koetsier, een groote liefhebber van kaartspelen, had dat gehoord. Hij hield toen zij op het Champ de Mars gekomen waren stil, kwam met eeu zij ner lantarens in de hand aan het portier van het rijtuig en stelde zijn klant voor, een partijtje kaart met hem te spelen. „Kom," zeide hij terwijl hij tegen over de dame ging zitten, die hem stom van verba zing aanstaarde, „hier zijn de kaarten, ik heb ze altijd bij mij. Wij zullen een partijtje bêzique spelen om den rit." De dame was eerst verschrikt, maar begon schik er in te krijgen en nam lachend de partij aan. Zij speelden en de koetsier verloor. „Best", zei hij, „gij hebt gewonnen; ik zal u voor niet naar huis rijden." Hij klom op den bok en reed voort. Aan haar woning gekomen, wilde de dame, wie het spelen om den rit geen ernst was geweest, den man betalen. Maar hij weigerde geld aan te nemen; „hij had verloren, dus moest hij haar voor niet rijden", en toen dame, die te trotsch was om dat van haar koet sier aan te nemen, hem het geld opdroug, over laadde hij haar met scheldwoorden, met het ge volg dat zij een paar politieagenten aanriep, aan wie zij het geval mededeelde en den man over liet. De koetsier hield voor de rechtbank vol, dat zijn schuld een schuld vau eer was, die hij voldoen moest, en dat het gedrag der dame tegen over hem beleedigend was. De rechtbank veroor deelde echter den zonderlingen voerman, tot acht- en-veertig uur gevangenisstraf. Kolonel Sliakespearvan de Engelschege- nie, noemt den aanleg van een tunnel door het kanaal tusschen Dover en Galais 22 mijlen door grauwen krijtsteen een zeer eenvoudig werk, dat, met inbegrip van het leggen der rails voor een spoorweg door dezen onderzeeschen gang, nog geen 3 millioen pond sterling zal kosten. De Engelschen, zegt hij, behoeven niet bang te zijn dat de tunnel hun land aan het continent ver bindt en aldus voor een vijandelijke inval opent. Als zij een machinist met een paar locomobielen van 30 paardekracht aan deu ingang plaatsen en hem den stoom in deu tunnel laten drijven, kan die eene persoon een geheel leger tegenhouden. Bovendien, wijl de tunnel zonder ventilatie on bruikbaar is, behoeft slechts een der beide rijken den ingang luchtdicht af te sluiten en 't is alsof er geen tunnel bestond. Te Valenciennes had zich iemand om het leven gebracht en men meende in den doode zekeren Coche te erkennen. De familie van dezen werd opgeroepen en zijn broeders erkenden den man dan ook, waarna het lijk naar hun huis over gebracht werd en den volgenden dag plechtig be graven. Doch hoe groot was niet de verbazing toen des avonds de gewaande doode in levenden lijve in den schoot zijner familie terugkeerde en men inzag een verkeerde begraven te hebben. Naar aanleiding van het bericht dat een leeuwerik in Drente is gezien, merkt men ons op, dat er gedurende den geheelen winter leeu werikken blijven. Weder heeft een reiziger op Afri- kaanschen bodem zijn leven verloren. Signor Viaggia stierf op den weg van Kartum naar Fadussi, waar hij zich wilde aansluiten bij de expeditie van den Nederlandschen reiziger Schurer. Aldus luidt de naam in het buitenlandsch bericht, doch waarschijnlijk wordt bedoeld de heer Schuver, uit Amsterdam, wiens interressante reisberichten uit Egypte, Spanje, enz,, eenige jaren geleden terecht de algemeeue aandacht hebben getrokken. Volgens berichtenop 25 December jl. uit Yokohama verzonden, is het Chineesche district Kantcheor door eene hevige aardbeving geteisterd, waarbij 250 personen om het leven gekomen zijn. Zoo er in ons land nog voorstanders van rechtbanken van gezworenen zijn, zegt de Arnh. Ct., zal hun liefde voor die instelling wel eenigszins bekoelen, bij het vernemen, aan welke dingen een jurylid kan zijn blootgesteld. Het is alweder het proces-Guiteau, dat het ons leert. Reeds 80 dagen zijn daar de leden der jury van de maatschappij afgesloten en mogen zij met niemand omgang hebben dan met hun echtge- nooten en kinderen, terwijl zij zelfs niet indirect met de samenleving in aanraking mogen komen door middel van de couranten: het lezen daarvan is hun verboden. Amerikaansche telegrammen melden, dat de winter, die tot nog toe zeer mak was, plotseling streng is ingevallen. In twee etmalen is de thermometer 50 graden gedaald. Dinsdag stond zij te New-York 3" beneden het nulpunt, terwijl de berichten uit Canada en het Noord westen cijfers geven van 5 tot 30 en 35 graden beneden nul. Zooals men zich herinnert, werden, eeu paar jaren geleden twee Engelschen, Kol Synge en Mr. Suter, door Turksche roovers ge vangen genomen en tegen een losprijs, door de Engelsche Regeering betaald, weer vrijgelaten. Het bedrag van de losprijzen, te zamen f 263,000, werd later door de Engelsche Regeering aan de Porte teruggevraagd, maar tot dusver ontving zij nog niets. Zij heeft nu nogmaals door haar ge zant, Lord Dufferin, nadrukkelijk op betaling laten aandringen, en met dwang-maatregelen gedreigd. Een jager en visscher te Feldwies heeft onlangs in de vischrijke Ueberseebach in 14 dagen 5 otters gevangen, die alle geheel le dige magen hadden, terwijl gewoonlijk beweerd wordt, dat de otters bizonder gulzig zijn. Het volgende toont aan, hoesoms door een wet juist het tegenovergestelde kan worden bereikt van wat zij bedoelt: In een onzer pro vinciën is een openbare, ofschoon door partic ulier geld aangelegde weg, en op dien weg staat een tol, waarvan de gaarder tevens kroeghouder was. Nu moest de man, volgens de Drankwet, van het houden der kroeg afzien; maar voor de keus ge plaatst tusschen de drankslijterij en het tolgaren, koos hij de eerste, legde het tolgaarders-ambt neer en is niet vervangen, terwijl ook de vraag is of hij wel vervangen zal worden. De weg is dus thans vrij, en wel tot zoo groot genoegen van vele doorrijders, dat zij hun blijdschap over het uitgewonnen dubbeltje niet beter weten te kennen te geven dan door bij den ex-tolgaarder, maar permanenten tapper, een stevigen borrel te drinken. Dooreen Londenschen kruidkundige en zaadkooper is een aanklacht ingediend tegen twee mannen, waarvan een vroeger bediende bij hem was, die hem allerlei overlast aandeden. Hij ontving in den laatsten tijd een aantal brie ven, waarin hij met de wraak van een geheim zinnige „broederschap" bedreigd werd, die zijn gangen naging. Er werd door onbekenden in de dagbladen geadverteerd, dat hij 200 vrouwen noodig had voor het inpakken van kruiden, wat hem natuurlijk vele onaangename tooneelen be zorgde, toen een groot aantal vrouwen zich bij hem vervoegden en teleurgesteld weer heen moes ten gaan. Er werden mannen naar hem gezon den om de maat voor zqn doodkist te nemen, en eindelijk stak men brandende kaarsen in zijn brievenbus, waardoor zijn deur in brand geraakte. Dat feit deed den zaadkooper, die tot nu toe als een verstandig man alles stil verdragen had, besluiten een aanklacht in te dienen tegen de beide mannen, die nu hun laatste grap, welke veel op moedwillige brandstichting gelijkt, wel eens duur kunnen boelen. Te Brussel gaat een adres aan de Belgische Kamer ter teekening rond, waarby een wet op het misbruik van sterken drank verzocht wordt. Het gaat uit van de Belgische afschaffers- vereeniging, ei) heeft reeds 18,000 handteekenin- gen verworven. Jannetje Struik, de millioenen-juf- frouw: heeft 't werkelijk te Amsterdam wat bont gemaakt, schrijft de Leeuw. Ct. Zekere W. heeft zich zoodanig door de pseudo-millioenen van Jan netje laten verblinden, dat hij thans f 278,000 van haar te vorderen heeft en deze vordering wel voor f 100 en misschien nog voor minder van de hand wil doen. De firma Wamsteeker van der Gant is er met f 68,900 ingeloopen. Een man, die voor f 14 een koffer gemaakt had, krijgt ook niets. Zoo zijn er nog verscheidene anderen en Jannetje, (zoo'n boerenmeisje) is zoo slim ge weest, niet in handen van den strafrechter te val len.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2