MARKTBERICHTEN BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. De man in het huisgezin. Allerlei. Te Luik zullen inde volgende week voor het Hof van assises terechtstaan twee onge huwde moeders, waarvan de ééne wordt beschul digd van poging tot moord op haar kind van twee maanden, dat zij onder een mesthoop had nedergelegd. En de andere van moord met voor bedachten rade op haar kind van 18 maanden, dat zij moedwillig heeft verdronken. Toen een trein van de Maatschappij Parijs—Lyon—Middellandsche Zee in den avond van den 28en te Tarascon aankwam, vond men een man in een 2e klasse rijtuig, die vermoord scheen te zijn. Bij het station La Hulpe bij Brussel zijn Woensdag-ochtend te 4 uur een rangeeren- de personentrein en de van Antwerpen komende goederentrein met elkaar in botsing gekomen. Het vuur der locomotief van dezen laatsten trein deelde zich aan de wagens mede, tengevolge waarvan vijf goederenwagens, geladen met spek, granen, vaten petroleum en koffie, benevens een ledige goederenwagen en een ledige personenwa gen door de vlammen vernield zijn. De brand, die gelukkig tot dit materieel beperkt kon wor den, leverde in den nacht een vreeselijk schouw spel op. Een remmer, de machinist en de stoker van den goedeientrein hebben geringe kneuzingen bekomen. Het bestuur van een der Londensche wijken (St. George the martyrheeft besloten krachtig op te treden tegen de gevaarlijke ge woonte om sinaasappelschillen op den openbaren weg te werpen, en hen die zich daaraan schuldig maken te vervolgen en te straffen met een boete van 10 sh. tot 5, ingevolge de bestaande wet, de Public Nuisance act, die tot dusver zelden werd toegepast. Volgens the Colonies is de toeneming van den handel in een soort van boompaddestoel op Nieuw-Zeeland in de laatste jaren verbazend geweest. Deze paddestoel groeit op vermolmde boomen vooral in het noorden van Nieuw-Zee land in Taranaki. Het gewas heeft den vorm van een menschenoor en wordt in China gegeten. Het wordt gedroogt in zakken verzonden en als boschprodukt door de inlanders geoogst, wanneer zij geld noodig hebben. In 1872 werd er het eerst in de uitroer-statistiek melding van gemaakt. Er was toen 58 ton van geëxporteerd. In 1877 was die uitvoer tot220 ton, een waarde van f 11,183 gestegen. Te Port-Vendres, Ooster-Py re neën heeft Dinsdag 11. in eene fabriek van dynamiet- patronen eene ontploffing plaats gehad, waarbij zestien personen het leven verloren. Op de kust van een der Philippijn- sche eilanden Ilocos is den 27nNov. de Araeri- kaansche bark New Era, van Hongkong naar San Pancisco, gestrand. De wind sleurde het schip een half uur over de rotsen. De reddingboot werd onder het neerlaten verbrijzeld. Drie matro zen vlogen over boord. De overigen bonden zich op het achterschip vast. In den avond vielen de masten en brak het schip. De zee wierp de lading uit het opengebroken schip hoog over het achter schip en bracht groot gevaar om verpletterd te worden voor het scheepsvolk, dat nu in zee sprong en na anderhalf uur worstelens zonder verlies van één man aan land kwam, waar de drie eerst over boord geslagenen ook reeds waren. Ook Agram heeft Zaterdag 11 zijn theaterpaniek gehad, niet veroorzaakt door Brand, maar door een schok van aardbeving. De régis seur trad voor het voetlicht en stelde het pu bliek gerust met de woorden: "liet is maar een aardbeving 1" Een Parijsch blad deelt de inhech tenisneming mede van een Nederlander, Van- denbauzer, die ongeveer drie weken geleden zijn vrouw en kinderen verlaten had en met een som van f100,000, welke hij zijn broeder ontstal, ge vlucht was om naar Amerika te gaan. De po gingen der politie om hem ir. handen te krijgen waren vruchteloos. Maar de bestolene, die de gewoonten en liefhebberijen van zijn broeder ken de, besloot te onderzoeken of hij ook op weg naar Amerika, Parijs had aangedaan. Hij be gaf zich daarheen, ontmoette weldra den vluch teling in hetzelfde hotel waar hij zijn intrek had genomen, en stelde hem onmiddellijk in handen der politie. De verkwistende dief, die reeds f 30,000 had opgemaakt, zal nu over de grenzen gebracht en aan de Nederlandsche politie uitgeleverd worden. Cm de rondreizende handwerksge- zellen van hun deur te houden, die het hur. dik wijls zeer lastig maken met hun bedelarijen, brengen vele burgers van het Duitsche stadje Solingen het volgende eigenaardige middel in toe passing. Zij hangen in hun gang of woonhuis, dicht bij de deur, dat zij goed in het oog vallen, biljetten en borden op met de opschriften: «gen darme Schlechtendahl", «bereden gendarme Bac ker"; «Greiffmann,commissaris van politie", enz. Zulken heeren blijven de «handwerksburschen" liefst uit den weg, en zij gaan, zoo gauw zij kunnen, heen, om nooit terug te komen. Aken is aan groot gevaar ontsnapt. Onder een teerketel was brand ontstaan, die zich gemakkelijk aan een reservoir kon mededeelen, waarin zich twee duizend kubieke meter gas bevond, en wanneer deze ontploft had, zouden de gevol- overz'en zijn geweest. Gelukkig ont- e e e directeur der fabriek spoedig het gevaar en aan zijn tegenwoordigheid van geest had men if waard^leef'!'a<^ voor een ernstig onheil De sneltrein tussch en Nieuw-York en Washington heeft dezer dagen dooreen nogal zonderling toeval een vertraging ondergaan van meer dan een uur, tenminste zoo meldt de Cou rier des Etats—Unis. De trein was in vollen gang, toen plotseling herhaalde malen aan de noodbel werd getrokken. De machinist stopte onmiddellijk, maar het duurde geruimen tijd voor men wist wié en waarom men het signaal had gegeven. Ein delijk ontdekte men dat twee olifanten die in een wagen geplaatst waren zich vermaakten met aan het koord van de bel te trekken. In Nov. van het vorige jaar had een leerling der Rijks-kweekschool te Middelburg de verregaande onvoorzichtigheid met een schutters- geweer, waarin hij te voren een patroon had ge daan, op zijn makker aan te leggen en af te vuren, met het ongelukkig gevolg dat deze hoewel niet ernstig, in het aangezicht verwond werd. Dezer dagen stond hij voor de rechtbank aldaar te recht. Het O. M. eischte, verzachtende omstandigheden aannemende, een boete van f 50 benevens de kosten. In 1881 vertrokken 286 Drentenaren naar Noord-Amerika. Er is anders, dunkt ons, speciaal in Drente nog arbeidsveld genoeg. In Amsterdam loopt een circa 30jarig man rond, die een studie van zijn stadgonooten maakt, en dan de vruchten daarvan plukt in den vorm van pelsen en andere overjassen, die hij, uit naam van mijnheer, aan de woningen der be studeerden gaat afhalen en voor zich behoudt. Daar de Amsterdamsche politie tegen hem waar schuwt, kon dat heer zijn studiën wel eens hier komen voortzetten; voor dat geval zij men op zijn hoede. Het totaal van het inkomender lief dadige stichtingen te Londen bedroog, volgens Howe's nClassified Directory"in 1881 het ver bazende cijfer van 4,121,456, dat evenwel 81,000 minder was dan in de drie jaren te voren. Men schat het bedrag der liefdegiften die jaarlijks te Londen onder bedriegelijke voorwend sels worden opgezameld, op nog eens 250,000. Een Spaansche courant vermeldt dat op de beide kerstdagen in Madrid 600,000 kal koenen gegeten werden. Aangezien Madrid nog geen 400,000 inwoners heeft, moet men den eetlust der bewoners van de Spaansche hoofd stad waarlijk bewonderen. In eenWeener blad staat de volgende huwelijksaanvraag, geplaatst door een ehrenfeste blikslager in de voorstad Gauienzdorf: «Is er onder hen, die bij de brandcatastrophe van het Ringtheater aanverwanten verloren hebben, wel licht eene weduwe, die troost en bescherming noodig heeft? Ik wil haar gaarne leeren kennen en als we elkaar verstaan, haar verlies trachten te herstellen, er. zoo zij kinderen heeft, voor dezen een liefhebbend vader zijn." Als de snuggere ketellapper langs dezen weg eene flinke, brave weduwe vindt, die hem nog een paar duizend thaler meebrengt uit de ondersteuningskas, dan heeft deze ramp, die over zooveel duizenden on geluk bracht, ten minste een gelukkig gemaakt, BI ij kens den Amerikaan schen Grocer neemt de navraag naar alligatorhuiden voortdu rend toe. Bijna al het krokodillenleder gaat naar Europa, waar het tot de meest verschillende galan teriewaren, laarzen enz. verwekt wordt. Tot voor weinige jaren was New-Orleans de voornaamste stapelplaats voor dat artikel, maar is de daardoor teweeg gebrachte vernieling van de alligators zoo merkbaar geworden dat men daar reeds in allen ernst spreekt van een aanstaanden «krokodillen- teelt" Alligator-farmingVoorshands voorziet Florida de noordelijke looierijen van de genoemde grondstof. Eenige maanden geleden werd, zoo als men zich herinnert, te Londen, ten huize van Mr. Allcroft, Lancastergate, een kostbare schil derij uit de lijst gesneden en gestolen. Men heeft thans den dief of een medeplichtige in handen ge kregen. De man, een handelaar in boeken, werd met de schilderij op den schouder door de poli tie aangehouden en in hechtenis genomen. Hij, die nooit het zoete gevoeld heeft van een oprechte en belanglooze vriendschap, kent het geluk niet dat de eene mensch van den andere ontvangen kan. Een geheim bewaren, zijn vrijen tijd goed besteden, de beleedigingen verdragen, zijn drie moeilijke dingen. Stort uwe weldaden uit over uwe vrienden, opdat zij u meer beminnen, stort ze uit over uwe vijanden, opdat zij uwe vrienden worden. 'tls beter te verliezen, dan schandelijk te winnen. Onze fouten zijn schaduwen, die grooter worden, naarmate de zon van onzen voorspoed daalt. Wat de man in het huisgezin is, wanneer reine, krachtige liefde de grondtoon van zijn harmonisch bestaan is? Niemand kan meer dan hij rust, kracht en ijver hebben, om dag aan dag de ver moeienis van lichaam en geest te torschen, den zwaarsten arbeid licht te achten en voor het onderhoud en de veraangenaming des levens te zorgen van allen die hem dierbaar zijn. Het is onmogelijk dat zulk een man zich als een dwin geland doet gelden, om door de zijnen gediend te worden of hen de voorwerpen te maken van zijn wrevel of van de onaangenaamheden, die hem in zijn werkkring hebben getroffen. Dat immers zijn wanklanken, die met de liefde geen akkoord kunnen vormen. Waar liefde heerscht, daar toont ook de man de kracht der zelfvoldoening, der in schikkelijkheid, en werkt mede aan de tevredenheid, de blijdschap en het geluK des huisgezins. Daar is de man in alle omstandigheden, de steun en de kracht der zijnen, de voorganger op den weg van waar heid en deugd, de opvoeder, de vader naar het beeld des volmaakten Vaders, die in al de zijnen denzelfden grondtoon van zijn gemoed opwekt en stemt en het geheele huisgezin tot een har monisch geheel maakt. O! verwondert u niet, dat er in zoo menig huisgezin twist en twee dracht of koele onverschilligheid heerscht, die het geluk verbant. Waar de mensch niet één geheel is, maar de heerschappij over zich zeiven afstaat aan eiken hartstocht, die wordt opgewekt, of waar de grondtoon van het karakter geen reine, ware liefde is, daar kan geen harmonie in het huisgezin zijn. Doch alleen waar dit het geval is, daar wordt de heerlijke bedoeling er van bereikt. Daar zijn man en vrouw in waar heid één, daar is het huisgezin de oefenschool van ontwikkeling en volmaking, de kweekschool van staat- en hemelburgers, daar is een hemel op aarde. In 't hotel Kellner. Er ontbreken nog tien centen aan de rekening. Gast. Nu, die zijn voor de slechte bediening. Climax «Is de man buiten westen, korpo raal?" «Met uw permissie, luitenant, dat niet; hij heeft maar een kleinen roes aan!" «Zoo, wat drommel, kan hij dan niet opstaan?" «Ik zeg u, luitenant, met permissie, met zoo'n kleinen roes zou de luitenant ook niet kunnen opstaan, zelfs de majoor niet. Een uitzondering op den regel. „Ik ken maar ééne vrouw," zegt zeker Amerikaansch schrij ver, „die andere vrouwen kan laten voorbijgaan zonder om te kijken, ten einde te zien of hare polonaise aan den elleboog „ingerimpeld" is en ze „biais" op het horlogezakje heeft en dat is de vrouw op het uithangbord van den tabaks winkel in de straat waar ik woon." Goede troost. Dokter, Nu, mijnheer de Baron, vaarwel en troost u maar dat uwe ziekte het eenige middel is om u gezond te houden. Waart ge niet ziek, dan zoudt ge bij die vreese- selijke koude weder voortdurend op jacht gaan en dan zoudt ge ernstig ziek worden. Een nieuw soort. Opticus. Ik heb alle soor ten van tooueelkijkers, u kan kiezen, hier hebt ge een opera-kijker. Heer. Die is me te groot, ik zou gaarne iets fijns, iets kleins willen hebben, hebt ge b. v. ook operetten-kijkers? Ergerlijke geruststelling. A. Ik zeg u als ik bereken wat mijne jachtacte kost, wat ik verteer, wat ik aan laarzen en schoenen verslijt en in mijne zaak verzuim, dan komt me iedere haas dien ik schiet op 20 gulden. B. Nu, dan moet ge den hemel danken dat ge zoo weinig raak schiet. De naam vergeten. Rechter. Waarom hebt ge zoo lang gedraald met uwen naam op te geven? Beschuldigde. Ik had hem waarlijk vergeten, mijn heer de rechter. Rechter. UitvluchtenOnzin! Beschuldigde. Zoo? Nu als men u 14 jarenlang No. 78 noemt, dan zoudt ge ook wel vergeten hoe uw naam is. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 28 Jan. Donderdag-namiddag is brand ontstaan op de bovenvoorkamer van het perceel in de Kleine Houtstraat, No. 119, bewoond door den huisschilder J. Kenselaar. Met hulp van de buren was men het gevaar voor uitbreiding spoedig meester en was het onnoodig, dat de brandweer dienst deed. Het ongeluk is ont staan doordien een potje met bruine lak, dat op de kachel was gezet, overkookte. De heer J. Kenselaar heeft hierbij zware brandwonden aan het aangezicht beko men. Donderdag 11. is een ter markt aan gevoerde party schelvisch afgekeurd en onder toezicht der Politie aan de vuilnis belt begraven. Een 15jarige knaap heeft zien dezer dagen schuldig gemaakt aan oplichterij. Hij heeft namelijk bij den heer P. in den Anegang alhier, op naam van een ander, 4 paar bottines, ter waarde van ruim f 20. »op beziengehaald en deze zich toe geëigend. Eergisteren is hij echter te Am sterdam door de Politie aangehouden, nog in het bezit van twee paar bottines, de andere twee paar, die hij reeds had ver kocht, zijn alhier in beslag genomen. Woensdag-morgen is door middel van insluiping uit een winkel in de Lange Veerstraat alhier, een tricot pantalon ont vreemd, die door den dief onmiddellijk in de Bank van leeuing is gedeponeerd. De dader is vooralsnog onbekend. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in een pakhuis, ge legen aan de Bakenessergracht alhier, waar uit een zak aardappelen is ontvreemd. De dief heeft zich door het verbreken van een grendelslot toegang weten te verschaffen. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Zitting van 26 Januari 1882. 1. A v. Z. te Hillegom, hoon, f 3 boete of een dag aubs. gev. straf e. e. 2. M J v. D te Amsterdam, (gedetineerd). Bedelarij, een maand gev. straf c. e., met last tot over brenging naar een bedelaarsgesticht. 3. J E te Hillegom, het verkoopen van drank aan iemand beneden de 16 jaar, bij verstek, 18 boete of 3 dagen subs. gev. straf c. e. 4. A A te Haarlem, opz. verbr. van afsluiting, 15 dagen cell. gev. straf, f 25 boete of 2 dagen subs. cell. gev. straf c. e. 5. N W en J H W te Hillegom, verzet tegen de politie, by verstek, ieder zes dagen ceil. gev. straf en solidair in de kosten. 6. D v. d. P. te Zandvoort, diefstal, 15 dagen cell. gev. straf c. e. 7. H M te Zaandam, 2 diefstallen, drie maanden cell. gev. straf c. e. 8. W S v. B te Haarlem, het opw. van onz. bij een kind, zes maan den cell. gev. straf, f 25 boete of 2 dagen subs. cell. gev. straf c. e., met ontzegging voor den tijd van vijf Jaren van alle voogdij of curatorschap over vreemden. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een oorknop van granaten steentjes. Een onderstuk van een gouden oorbel. Een zwart oorbelletje. Een geel kope ren aker met dito ketting. Eenige kerkboeken. Een school schrift. Een kinderhoedje. Een boezelaar. Een paar hand schoenen. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. CORRESPONDENTIE. A. v. d. S. te H. De zaak zal voor u ongetwijfeld een gunstig verloop nemen. Stel u gerust, 't Zijn niet allen koks die lange messen) dragen. P. te H. Onmogelijk. Abonné te Dordrecht. Zal door ons in overweging genomen worden. HAABIiEM, 25 Jan. Aan de veemarkt van hedeu waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt: 5 koeien, verkocht 4 voor f 180 a 210; - stierverkocht voor f a - vaarzen, verkocht - voor f a - pinken verkocht - voor f a - graskalveren verk. voor f a 13 nuchtere kalveren, verk. voor 17 a 12, 34 schapen, verk. 31 voor f 14 a 26 - lammeren, verkocht - voor f 10 a 16, - biggen ver kocht voor f 9 a 10; 1 varkens, verkocht voor 25 a c. per kilo, 1 paard tot f 40 a AMSTERDAM, 25 Jan. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 172 vette kalverenlste qual. f 110, 2de qual. 85, per kilo, 2 graskalfa 59 nuchtere kalveren, 8 a 12, 1 schapen en lammeren f a 106 vette varkens 48 a 51 c. per kilo. SCHIEDAM, 27 Jan. Moutwijn, per ned. vat f 12,50 Jenever 18,Amsterd. proef f 19,25; Spoeling f 2,— dito commissie 2, GOUDA, 26 Jan. Kaas f 26 a 31,50 1e qual. fa—2e qual. f a zwaare hooger in prijs aangevoerd 21 partijen. Handel buitengewoon ving Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.60 a 1.70 der weiboter f 1.40 per kilo. a l.SOHandel zeer vlug LONDEN, 26 Jan. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 300, Schapen en Lammeren 1,000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 6/- Schapen en Lammeren 5/- a 7/4, Kalveren 4/8 a 6/6 Zwijnen 4/2 a 5/-. HOORN, 26 Jan. Ter waag gewogen 33 stapels kaas wegende, 9215,kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 36,oor kleine, 33,— en voor hooikaas fcommissie f middelbare, f LEIDEN, 27 Jan. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a8 stieren 60 a 125, ossen f 65 melkkoeien f 120 a f 246, 6 kalveren dito 150. 265, 70 vare dito f 92 a 180, —80 vette dito 1 a 136 275, graskalveren f a 23,16 vette 38 a 80 a 80 a 100,27 nuchtere dito 4,50 a 11, 210 vette schapen 22 a 38,34 weide dito 16,a 23, lammeren 6 magere varkens f 14 a 34, 34 biggen f 5,— a, 18.00 Amsterdam 27 Januari 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/, 3 u w H 4 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 I, zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. f 12500—25000. 1 1000—50001 600—5000 8 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/, 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Ryn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/j 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatach. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Knrsk Chark Obl. 1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenle. Aandeelen Spw. div Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN, Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 8 Belgle. a Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 1860 1864a Rusland. a 18645 1866S Geldkoers, prolongatie 5l/j P«t. genoteer de koers. 67'/, 79'/. 102, 91'/, 71 85'/, 60»/,, 63'/, 52'/, 97'/, 76'/, 88 26»/,, 46 279/i« 27'/, 45 11'/. 10'/, 87'/, 112'/, 115'/, 31»/, 17 18 117 147'/, 115'/, 75»/, 142'/, 147'/, 20'/, 50'/,, 125 V, 50'/, 86 62 88'/, 64'/, 64»/, 58 135 397, 133'/, 103»/, 108'/, 101'/, 96 96'/, 102 10»'/< 145 133'/, 182'/, PARIJS, 27 Januari. Al de Ministers hebben bun ontslag genomen. President Grévy beeft heden ochtend Gambetta, An- dreux en Freycinet ten gehoore onvangen. Freyeinet zou.l'zegt men, reeds de opdracht tot vorming van een Kabinet hebben aan vaard. WEENEN, 27, Jan. In 8 gevechten, welke kleine detachementen op het tooneel van den opstand van 16 tot 26 dezer te leveren hadden, werden 2 onderoffieren en 6 man gedood, 2 officieren 1 onderofficier en 12 man zwaar en 10 man licht gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3