BUITENLAND. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. vreeselijk lijden verdienen. De teekenen des tijds wijzen naar eene verandering, naar een nieuwe periode in de geschiedenis der Kerk. O, dat die nieuwe aera spoedig moge aanbreken die aan de tirannie en heer schappij van het materialisme een einde zal maken, volkeren en Staten die in het modern ongeloof zjju gezonken uit den poel van jammer en ellende zal verheffen en aan de Kerk hare rechten en waardig heid ten volle zal hergeven. Met dien wenseh eindigen wij ons betoog, waarin wij, naar onze bescheiden meeniug, voldoende hebben bewezen dat het de Kerk, en de Kerk alleen, is geweest, die de be- schavirig in de wereld heeft gebracht en dat de Katholieke Kerk, de Kerk van Christus, de ware beschaving bij volkeren en natiën kweekt en onderhoudt en sinds bijna twee duizend jaren door heerlijke feiten de lasterlijke aantijgingen van hare vijanden en tegenstanders totaal heeft ont zenuwd. Alleen aan het Christendom, d. w. z. aan de Katholieke Kerk, komt de titel toe van ware beschaver der menschheid. De Elb.-Ztg. berekent, dat voor de in voering van het tabaksmonopolie 500 mil- lioen mark aau schadeloosstellingen zullen moeten worden uitbetaald. Al de werklieden, thans in de fabrieken arbeidende, zouden overgaan in Rijksdienst. De Rijkskanselier heeft, naar aan leiding van het jongst bekende voorval, allen zeevarenden de grootste voorzichtig heid aanbevolen in de Chineesche wateren. Men loopt in die watereu groot gevaar van door zeeroovers uitgeplunderd of door de Chineesche autoriteiten bij vergissing zelf voor een zeeroover gehouden te worden. Het nieuwe Frausche ministerie zal, zonder onvoorziene omstandigheden, aldus samengesteld zijn: Freycinet, buitenland- sche zaken en presidentLéon Say, finan ciën Ferry, onderwijs; Goblet, binnen- landsche zaken Humbert, justitieBillot, oorlog; Jauréguiberrymarine; Yarroy, openbare werkenTirard, koophandel en landbouwCochery, post- en telegraaf- wezen. De Fransche Kamer van koophandel te Parijs, heeft eene resolutie aangenomen, waarbij de wensch te kennen wordt gege ven, dat de thans in werking zijnde han- delstractatenmet het oog op de regeerin gen, die ze geteekend zullen hebben vóór 8 Februari, met twee maanden verlengd mogen worden. cJ Uit New-York wordt gemeld dat Blaine's vrienden zich druk roeren om zijne Zuid-Amerikaansche politiek te verdedigen. Zij beweren dat president Arthur vroeger die goedkeurde, doch later omkeerde; daaren tegen verzekeren Arthur's vrienden, dat Blaine hem misleidde. Vrijdag vergaderden Blaine's vrienden en besloten een manifest aan het volk te richten, om Blaine's tac tiek toe te lichten en te verdedigen. De Katholieke Kiezera-vereeniging „Noord- Brabant", hoofdkiesdistrict Boxmeer, heeft tot candidaat voor de tweede Kamer gesteld den heer mr. J. Clercx, notaris te Bleriek. Maastricht, 31 Jan. Alhier zijn twee werk lieden in het zijkanaal naar Luik gevallen, met het gevolg, dat een hunner levenloos daaruit werd opgehaald. Misbruik van sterken drank schijnt aan dit ongeval niet vreemd te zijn geweest. Rotterdam, 31 Jan. Heden-ochtend is uit het water aan het West-Nieuwland oggevischt het lijk van een onbekend manspersoon, dat later herkend is te zijn dat van iemand, die sedert 26 December 11. werd vermist. Amsterdam, 31 Jan. Gisteren-morgen is op het IJ alhier opgevischt het lijk van den tot de rol van Zr. Ms. wachtschip aldaar behoorenden marinier 3e k). II. A. Van 't H., die sedert eenige dagen geleden van passagieren was achter gebleven. Dordrecht, 31 Jan. Mevr. de wed. van der Lindende Kat, alhier, heeft aan haar pachters 25 pCt. der pachtpenningen over het afgeloopen jaar kwijtgescholden. Alkmaar, 31 Jan. Zekere de H. alhier had het ongeluk van een trap te vallen, met het on gelukkig gevolg, dat hij terstond dood was. Delft, 31 Jan. Heden is door de politie alhier, naar 's-Hage overgebracht zekere A. S., stoelen- matter te Pijnacker, wegens diefstal van 22 eend vogels onder de gemeente Berkel en elders, die hij alhier had te gelde gemaakt. Amt-Almelo, 31 Jan. Een knecht van den Heer Guitenhove alhier, is Vrijdag, bij het af breken van een oud gebouw, onder een omval- lenden muur verpletterd. Ook de me d i cij n flesc h je s moeten r e- publikeinsch en „wereldlijk,, zijn. Inderdaad, tot nu toe was de zorg voor de apotheek van het groot gasthuis van Saumur aan eene Zuster toe vertrouwd, en de goede medicijnen werden in nette, maar onversierde doosjes en fleschjes aan de zieken bezorgd. De replubliek heeft op dit alles weten order te stellen: de nonnen zijn weg gejaagd en om aan de zieken te doen verstaan dat het gasthuis verwereldlijkt is, wordt op elke pillendoos of medicijnflesch een opschrift geplakt, op rood papier e:i waarop te lezen staat: „Fran sche Republiek, vrijheid, gelijkheid, broederschap.,, Indien de republiek kan gered worden en zij het nu niet is, verstaan wij er niets van. Een h o n d e n k o op ma n die op het Buurkerkhof te Utrecht door zijn 72jarige schoon moeder om betaling van verdiend geld werd ge maand, geraakte hierdoor zoodanig in drift, dat hij die oude vrouw met de vuist zulk een ge weldigen slag op het hoofd toebracht, dat het bloed er uitsprong. Naar wij vernemen, heeft de ontvan ger der registratie te Meppel, de heer S. R., zich verwijderd, loen hij den inspecteur der re gistratie, ter opneming van zijn kas en van zijn boeken, op zijn kantoor zag aankomen, heeft hij aan de dienstbode gelast, dat zij moest zeggen, dat hij niet te huis was; hij is de achterdeur van zijn huis uitgegaan, heeft zich naar den no taris T. begeven, van dezen f1300 ter leen beko men. Vervolgens is bij naar den notaris Sluis ge gaan, om van dezen ook geld te leenen, doch heeft niets gekregen, heeft daarop een wagen ge nomen, is naar Dwingelo ten huize van den al daar wonenden notaris S. gereden, van waar hij naar Beilen is gegaan, en heeft daar in den trein plaats genomen. Waar hij verder is gebleven, is niet bekend. Een oudstrijder van het eerste kei- zerrijk, Jan Kortlever, is in den ouderdom van 93 jaren te Daneker (Limburg) overleden. Hij had de veldtochten 18091815 medegemaakt en was van al zijne vrienden en keunissen de eenige, die heelhuids tot de zijnen terugkeerde. Men meldt uit Venrav van 28 Janu ari: Op de Smakt, in deze gemeente, viel gisteren een huismoeder, bezig met 't schoonmaaken van darmen, te water. Wel daagden er redders op, doch deze nauwgezette lieden zouden zich niet vermeten meer te doen dan de vrouw op den kant te trekken, om ze, in weerwil van haar be- wusteloozen toestand, bij dit vriezend weder, op de traditioneele wijze tot nader order aan haar lot over te laten. Nadat de vrouw daar misschien een paar uren den doodstrijd gestreden had, kwam toevallig een heer in de buurt, die het verkleumde lichaam in huis liet brengen, ten einde nóg de uiterste redmiddelen te beproeveh. He laas! slechts kon de dood geconstateerd worden. De menigvuldige diensten, doorden telephoon in zoovele opzichten reeds bewezen, zijn vermeerderd door de toepassing dezer uitvinding op crimineel gebied. Men heeft namelijk in Ame rika daarmede een misdadiger een bekeutenis weten te ontwringen, die noch bedreigingen, noch een kruisvuur van vragen hem hadden kunnen ontlokken. Zooals men weet, is de Nieuwe Wereld de mikrophoon ook overbrenger gebeeten, van welks uitvinding de eer toekomt aan een jeug digen Hannoveraar., Emil Berliner, en in veree- niging met den telephoon gebruikt wordt, op zulk een wijze geconstrueerd, dat de eigenlijke opvanger van het geluid tegen den muur kan worden aangebracht, zonder in het oog te vallen. Daar hij toch elk in het vertrek gesproken woord overbrengt, zonder dat het noodig is den mond voor den opvanger te plaatsen bij het spreken, heeft men zulk een toestel tegen den muur van een cel in een Amerikaansche gevangenis aange bracht, en het voorzichtigheidshalve nog met dun papier beplakt, waarin verschillende onzichtbare gaatjes waren gemaakt. Toen veroorloofde iner. medeplichtigen en verwanten van een in die cel opgesloten misdadiger dezen te bezoeken, en liet hen zonder toezicht bijeen, terwijl een ambtenaar den met het toestel verbonden telephoon tegen het oor hield. De list gelukte volkomen. De misdadiger, die er niet op bedacht was, dat in de letterlijke beteekenis des woords de muren zijner cel ooren hadden, maakte van de hem aan geboden gelegenheid gebruik om zich met zijn vrienden over zijn misdrijf te onderhouden, en de justitie kwam door middel van den telephoon in het bezit van allerbelangrijkste aanwijzingen, die zij tot dusver miste. De ook elders in de Vereenigde Staten in het werk gestelde pogingen hebben alle zulk een gunstig gevolg gehad, dat een navolging in andere landen niet zal uitblij ven. Waarschijnlijk zullen de misdadigers evenwel van deze inrichting den wind krijgen en zich wel wachten ora in hun cel, met wien ook, overluid te spreken. In het Walhalla-Theater te Berlijn is thans een eenbeenig gymnasticus werkzaam. Men mag dus dezen zeldzamen kunstenaar terecht iets eenigs heeten, voornamelijk met het oog op zijn gebrekkig lichaam en de buitengewone ge oefendheid en vlugheid, waarmede hij op het trapeze zijn kunsten vertoont. Mr. Zampi, een Engelschman van geboorte, was oorspronkelijk meester in het schrijven en ontving 16 jaren geleden van een leerling een schop tegen zijn linker enkel, die zulk een hevige ontsteking ten gevolge had, dat weldra het geheele been moest worden afgezet. Een zeldzaam boek zal eerstdaagsin Engeland het licht zien, t. w.: Het boek der Handen, dat de afbeelding der handen van ver schillende beroemde personen zal bevatten. Men heeft een poging gedaan om den trein, die Koning Alphonso van Lissabon naar Madrid overbracht, te doen ontsporen. Acht ge wapende mannen, partij trekkende van de nachte lijke duisternis, hebben, bij het station Caracollera twee rails weggenomen; maar een boer, die hen aan het werk zag, haastte zich om den stations chef te waarschuwen. Deze telegrafeerde terstond. De inspecteur van den weg, van het feit in kennis gesteld, deed zes gendarmen op de tender van van de locomotief plaats nemen en be^el werd gegeven om de rails ten spoedigste op hun plaats te brengen. De treir. is zonder hinderpaal te Ma drid aangekomen, zonder dat. de Koning en de Koningin een enkel oogenblik het gevaar vermoed hebben, dat hen bedreigd had. Door den gemeenteraad van Gelder- malsem is een verordening samengesteld op den verkoop van brood. Voortaan mag alleen verkocht worden brood van een bepaald gewicht en voor zien van den naam des bakkers. Een nieuw hotel. Sedert ds Drankwet haar werking doet gevoelen, zijn de heeren dronkaards te 's Hage slimmer dan ooit. Zoo hebben nu eerigen het onooglijk huis op het Spui, hoek Z.-O. Binnensingel,dat deuren noch vensters heett, uitgekozen, om hun roes, voor regen en wind beschut, uit te slapen. Vooral des Zondags schijnt dit geïmproviseerde logement zich in een drukke clientèle te mogen verheugen. Eenigen, die nog sterk genoeg op de beenen zijn, zoeken hun rust op de eerste verdieping; doch een, die het gisteren-avond niet verder brengen kon dan het voorportaal, stortte neder, slitp in en wekte door zijn basgesnork de aandacht der politie, die toen ook een anderen logeergast naar haar eigen hotel transporteerde. Er is ernstig spraak van het aanleg gen van een lucht-spoorweg te Londen, d. w. z. een spoorweg, waarbij samengeperste lucht de bewegende kracht zal zijn, of waarbij volgens een ander systeem, een deel van den tunnel luchtledig zal gemaakt worden. Gemeentenaren klagen wel eens over hooge uitgaven van hun besturen. De inwoners van Rome zou men onbillijkerwijs van karigheid beschuldigen, als zij opkwamen tegen een ont worpen plan van het gemeentebestuur om de Piazza Municipio te restaureeren. Dit werkje zou het ba gatel van zes millioen zes honderd drie-en-twin tig duizend twee honderd negen-en-veertig lire en vijftig onnoozele centesimi kosten. Gelukkige ingenieurs! roept een Romeinsch blad, dit ver meldende, uit. Een werkelijk tragisch voorval heeft onlangs in Samara, een van de bloeiendste steden in het gebied van de Wolga plaats gehad. In een van de kerken predikte de aartspriester over keizer en volk en over den moord, op Alexander II gepleegd. Het opgewonden volk verliet de kerk, schreeuwende, dat het zich zou wreken. Allen, die Europeesche kleederen droegen werden mis handeld. Het nihilisten-comité aldaar besloot 's nachts daarop, dat de aanstoker, de aartspries ter, zou gedood worden. Het lot viel op ee" 19 jarig meisje, dat pas tot de partij was toegetre den. Het meisje verbleekte, toen het den uitslag der loting vernam, maar zeide dadelijk, dat het comité tevreden zou zijn. Twee dagen daarna werd de pope gewekt door een schot, dat uil de kamer van zijne dochter kwam. Zij had verkozen, liever zich zelve, dan haren vader om te brengen. Zij heeft de namen van de mede-samen- gezworenen niet bekend gemaakt. Er is een premie van 25000 fr. uitge loofd voor hem, die de ontdekking zal weten te bewerken van den dader van den te Brussel op den advocaat Bernays gepleegden moord. Een heer, die dezer dagen, met zijn hond, des avonds de Laan van Nieuw Oosteinde te 's Hage passeerde, werd door een man aange sproken, die hem om een sigaar verzocht. De heer wilde juist aan dat verzoek voldoen, toen zijn hond plotseling den ander naar de keel vloog, maar te gelijkertijd van den aangevallene een mes steek in den hals ontving. Uit dezen zoo snel toegebrachten steek meent men het vermoeden te moeten putten, dat de sigarenlief hebber een open mes in de hand hield, toen hij zich tot den heer wendde, en de hond, dit bemerkende, wellicht zijn heer het leven gered heeft. Bij gelegenheid dat de hardlooper Dibbeis te Nijmegen zijn voorstelling gaf, gedroeg het publiek zich zeer rustig. De Nijnieegsche Cou rant merkt geestig op, dat aan het publiek bijna even veel lof toekomt als den hardlooper, want dat het haast even verdienstelijk is, een uur rus tig stil te staan, als een uur onafgebroken te loopen. Een dief te Londen heeft Woensdag van den dichten mist gebruik gemaakt om bij een juwelier in te breken. Hij wierp een grooten steen door een der vensterruiten, nam een bakje met juweelen, ter waarde van f 7200, weg, en was in den ondoordringbaren nevel verdwenen, vóór de winkelier naar buiten kon komen. De Rott. Ct. deelt als "historisch,, het volgende mede uit de Alblasservvaard: De onder wijzer te X. geraakt in onmin met de kerkelij ke autoriteiten, zoodat hij zijn kerkelijk ambt neerlegt, met uitzondering van het voorzanger schap. Dit schijnt hem bizonder aan te lokken als meer van klinkenden aard. Sommige gemeen teleden willen hem echter ook van dit gestoelte verdringen en noodigen een zijner collega's uit hen te helpen. De collega uit IJ. komt nu des zondags, vergezeld van zes boeren, met stem men als klokken, om hem van de „wijs" te brengen, zoodat de plechtigheid alle luister wordt bijgezet. Zoodra de wettige voorzanger den mond bescheiden op een kier zet, heffen de di lettanten een halven toon hooger of lager een vervaarlijk gebrul aan, zoodat het kerkgezang het karakter van een potpourri krijgt. Alles ter op- vroolijking van olijke guiten! Sedert deeerstedagenvandezemaand zijn te Rotterdam 6 gevallen van pokziekte voor gekomen in eene en dezelfde straat; 5 van die ge vallen betroffen uiet-ingeënte kinderen. De wijnhandelaar Herbster, te Suls burg in Baden, is door de rechtbank te Frei burg veroordeeld, omdat hij 300 hectoliters wijn zoodanig met andere bestanddeelen had ver mengd, dat hij 52,000 hectoliters van dat fabri kaat had verkocht, en wel alles onder den naam van echten wijn. Tot de door hem gebezigde be standdeelen behoorde ook wat tot nog toe niet het geval scheen te zijn geweest eene zeer groote hoeveelheid zout. Hij had zijn mengsel afgeleverd tot verschillende prijzen van 45 tot 80 mark per hectoliter ofschoon het hoogstens een waarde van 14 a 15 mark had. Het vonnis luid de: 500 mark boete en twee maanden gevan genisstraf. Door de politie te Goor is een op lichter onschadelijk gemaakt, die zich voor in genieur uitgaf en zoogenaamd kaarten moest maken voor een aan te leggen spoorvveg over de Zuiderzee. Da ingenieur had 5 cents op zak en kende alle gevangenissen van binnen. Om een prijsje van duizend pond sterling (f12,000) werd in de afgeloopen week een partij biljart gespeeld tusschen twee in En geland goed bekende spelers. Roberts, de win ner, had zijn tegenpartij op de 5000 punten er 500 voorgegeven. Ofschoon de laatste ook niet voor een klein geruchtje vervaard is kon hij toch Roberts niet voorblijven en toen deze vijfduizend punten had, kon hij slechts 3342 punten maken, zoodat Roberts glansrijk gewonnen had. De Parijsche correspondent van Fan- fulla heeft van verschillende zijden de verzekering ontvangen, dat de gele koorts onder de werklieden aan de doorgraving van de landengte van Panama groote verwoestingen aanricht. In een schrijven was er sprake, behalve van het oveilijden van eenige der voornaamste agenten, van 800 werk lieden die „tot nu toe" aan de epidemie bezwe ken waren. De snelste overtocht tusschen Ame rika en Europa (New-York en Queenstown) werd onlangs volbracht door de Servia, van de Cunard- maatschappij, in den tot dusver ongeëvenaard korten tijd van zeven dagen, zeven uren en veertig minuten („werkefijken" tijd, wel te verstaan). Binnen een gering aantal jaren is de duur der reis van de Oude naar de Nieuwe Wereld al bijna tot op de helft ingekort. Toch meenen deskun digen dat ook hiermede de uiterste grens van stoomvaart-snelheid nog niet bereikt is. In de kas van den overleden gemeen te-ontvanger te Ilaskerland is een tekort ontdekt van p. m. f4700. Dit tekort moet reeds 8 of 9 jaren oud zijn en kon zoolang verborgen blijven, doordat met het laatste kwartaal van het jaar eerst werd afgerekend, nadat de gelden van de belasting in het volgende kwartaal in ontvangst waren genomen. Door den veldwachter A. Boeklagen, te Nieuwei-Amstel, is eergisteren aangehouden ze kere Julius Daniel Smit, oud 29 jaren, van beroep koopman in diamanten. De Rechtbank te Amsterdam had in December 1881 bevel tot zijne gevangenneming gegeven en aan België zijne uitlevering gevraagd. Hij moet zich hebben schul dig gemaakt aan misbruik van vertrouwen, door namelijk den heer Alvaresz voor f7000 aan diamanten op te lichten. Als een bizon derheid kan worden vermeld, dat zich op de gronden der Maatschappij van Weldadigheid, in de gemeente Vledder gele gen, en in het nabijgelegen Dieverzand, sedert eenigen tijd herten hebben vertoond. Tot dusver had men nog nooit van de aanwezigheid van dat soort van wild in die streken vernomen. De heer Bouzeaud, de echtgenoot van de bekende zangeres Christine Nilsson, is krankzinnig geworden tengevolge van zijne beurs speculaties niet uit wanhoop over verliezen, maar uit opgewondenheid over buitengewone win sten. De spoorweg, die over een viaduct geheel New-York doorkruist, veroorzaakt door stoom en geraas veel ongerief. Om dit te voor komen heeft de maatschappij besloten voortaan electriciteit op de spoorwagens toe te passen, zoo dat deze nieuwe methode binnen kort in wer king zal treden. Ook waren proeven genomen met saamgeperste lucht, doch deze voldeden niet aan de verwachting. In de straten, die deze spoorweglijn doorkruist, hebben de schoorsteenen eensklaps veel waarde gekregen. Zij worden na melijk gebruikt als advertentie-banken. Bij me nig bewoner meldde zich reeds iemand aan, die voorgaf van stadswege gezonden te zijn om de schoorsteenen na te zien, en niets kwaad ver moedend, gaf men den man toegang tot het dak. Tot veler verbazing bemerkte men later, dat de schoorsteenen bepakt waren met annonce-biljet ten en het nazien der schoorsteenen van stadswe ge slechts een voorwendsel was geweest. De postoorlog tusschen Turk ij e en Griekenland duurt nog altijd voort. Men is nu zoover, dat de Grieken te Athene de brievenzak ken uit Konstantinopel ongeopend terugzenden en de Turken te Konstantinopel met de zakken brieven en pakketten uit Griekenland hetzelfde doen. Zooals men zich herinnert, werden voor eenigen tijd te Sunderland zekere Dr. Abrath en Michael Mc Mann beschuldigd van een po ging om de Noord-oosterspoorweg-maatschappij op te lichten door het opzettelijk verergeren der verwondingen, die laatstgenoemde bij een spoor wegongeluk beKomen had om daarvoor een hoo gs schadevergoeding te vorderen. Het crimineel gerechtshof te Durham heeft thans beide veroor deelden vrijgesproken, daar het de domheid, die men Mc Mann, en de schurkenstreek, dien men Dr. Abrath ten laste legde, volstrekt onvoldoen de bewezen achtte. De glasfabrikant J. Tom as i, teVene- tië, heeft onlangs dameshoeden van glas in den handel gebracht, die veel opgang schijnen te zul len maken. Zij zijn van het fijnst gesponnen glas gemaakt en van een zeer schoonen glans en kleur; zelfs de fijnste zijde wordt door den glans van die hoeden overtroffen. Daar zij bij het dragen niet, zooals andere stoffen, verkreukeld worden, blijven zij lang goed en lijden zelfs volstrekt niet van den regen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2