BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Door den Sultan zijn aan het Duitsche legerbestuur eenige officieren aangevraagd, te weten: twee voor de intendance, twee voor de invoering der recruten-wet, twee respectievelijk voor den generalen staf der cavalerie en artillerie, twee voor de gen darmerie (naar 't Duitsche model in te richten), een voor het onder-staatssecreta riaat bij het Departement van Oorlog. Nog worden verlangd eenige Duitsche burgerlijke ambtenaren, allereerst bij de Departementen van Openbare^,Werken en Koophandel, alsook een hoogleeraar bij de Krijgsschool. Eeue deputatie uit de notabelen te Caïro heeft zich eergisteren bij Cherif-pacha aangemeld, met verzoek hun ontwerp van organieke wetgeving te onderteekenen. Cherif verwees haar naar den Knedive. De deputatie is daarop naar het paleis gegaan. De Khedive heeft zijn antwoord aan de deputatie uitgesteld en in den namiddag de Engelsche en Fransche consuls-generaal bij zich ontboden. Terwijl zij in het paleis waren, is Cherif-pacha aldaar gekomen en heeft zijn ontslag ingediend. Wij vernemen dat de Ministers in den jongsten ministerraad besloten hebben van de veranderde politieke gebeurtenissen in Frankrijk en de ver lenging van den termijn van ratificatie gebruik te maken, om nieuwe onderhandelingen over een handelstractaat met Frankrijk te openen. Hier mede wordt de overkomst van onzen gezant te Parijs, baron van Zuylen van Neyevelt, die thans in de residentie is aangekomen, in verband ge bracht. Amsterdam, 3 Febr. Uit de vaart achter het nieuwe Rijksmuseum is gisteren opgehaald het lijk van den sedert geruimen tijd vermisten kis tenmaker H. 's Hertogenbosch, 3 Febr. De vrouw van den huisschilder W.alhier, die dezer dagen haar kir.d uit de brandende woning redde, is, na een smartelijk lijden aan de daarbij bekomen brand wonden overleden. Doesborgh, 3 Febr. Alhier is de zoogenaamde nieuwe sluis, op het weiland „De Ooij"dienende om het water van den ouden IJsel te keeren, to taal weggeslagen. De stad lijdt daardoor voor eenige duizenden guldens schade. 's-Gravenhage, 3 Febr. De 38 jarige opper man Theodorus Schiffel werd heden door j het Kantongerecht alhier, voor de 84e maal wegens dronkenschap veroordeeld ditmaal tot f 10 en tweemaal f 15 of 17 dagen en 6 dagen gevan genisstraf. Heusden, 3 Febr. Alhier is gisteren het 10 jarig zoontje van C. Legten ongelukkig te water geraakt en jammerlijk verdronken. Kralingen, 3 Febr. Heden ochtend vermaak ten zich drie jongens op het ijs langs de spoorbaan in deze gemeente. Een van de drie, de 12 jarige knaap genaamd J. S., wonende alhier, zakte door het ijs, en toen men hem met veel moeite daar uit had gehaald, bleek hij reeds een lijk. Sehaesberg, 3 Febr. Een 12 jarig knaapje, werd Woensdag-avond levenloos uit eec vijver onder deze gemeente opgehaald. Vermoedelijk had het zich op het brooze ijs gewaagd. Dussen, 3 Febr. Op het gehucht „de Peeren boom" onder deze gemeente is een 18 jarig jon geling, die met zijn vader een schuitje riet loste, onder den arbeid in het water gevallen en ver dronken. Te Parijs trekken voortdurend de voorstellingen van de dierentemster Nouma Hawa veel publiek. De bladen weten niet genoeg te ver tellen van hare schoonheid, indrukwekkende lengte, welgevormde gestalte, geestkrachten zeldzame koel bloedigheid. Ze is eene Afrikaansche van geboorte, hare ouders waren Franschen en woonden in de provincie Gonstanstine, waar haar vader een staats betrekking had. Vaak dwaalde ze, nog heel jong, rond in de oasen, waar haar de Arabieren haar den tegenwoordigen naam hadden gegeven van „avonddauw" (Nouma Hawa). Eens vond ze op hare verre waudelingen twee leeuwenwelpen, nau welijks eenige dagen oud. Zonder zelfs maar te vermoeden aan welk gevaar zij zich blootstelde, maakte ze zich meester van de dieren en keerde huiswaarts, toen eensklaps de moederleeuw te voor schijn kwam en brullend op haar toesprong. Nouma Hawa wendde zich om, ze staarde de leeuwin zoo dringend aan en bedwong haar op die wijze geheel. Sinds dat avontuur was de ware roeping van Nouma bekend. Vechtende professoren zijn zeker geen zeldzaamheid; maar de hooggeleerden be strijden elkander doorgaans alleen met de pen en het woord, en gaan zelden tot handtastelijk heden over. Dit laatste was echter onlangs te Melbourne bet geval. Daar kregen Prof. Nauson en Prof, Elkington, bij het stemmen voor een president vpn den professoralen raad, een twist, die zoo hoog liep, dat zjj handgemeen raakten, en Prof. Nauson door ziju sterkeren collega op den giond gegooid en afgerost werd. Tot straf voor hun onbetamelijk gedrag is eerstgenoemde tot een boete van 50 veroordeeld, en laatstge noemde voor een maand in zijn ambt geschorst. Te Calais heeffeen ontzettend onge luk* plaats gehad. Een der water-reservoirsjis in gestort. Het was vijftien meter boven den beganen grond gelegen en bevatte 500,000 liter water, die met de overblijfselen van het reservoir neergeploft zijn op drie huizen, een waar van eene school was. De drie huizen zijn inge stort en onder het water bedolven. Dadelijk heeft men trachten te redden wat te redden was. Tot dusver heeft men 27 lijken gevonden. Een teeken des tijds. De cellulaire gevangenis te Utrecht is zoodanig bevolkt dat daarin geen nieuwe gevangenen meer kunnen worden opge nomen. Waar slechte werken van beroemde meesters goed voor zijn, blijkt uit een anecdote die Figaro naar aanleiding van het Auber-feest verhaalt. Eens liet de componist Adam Auber verzoeken om de partituur van diens eerste opeia, de Séjour militaire, die volstrekt geen succes had gehad. Auber had toevallig nog een exemplaar, en bracht dat zelf aan Adam, niet zonder ver ontschuldigingen te maker, over de weinige ver dienste van het werk, dat overal den beginner verried. „Beste heer," aatwoordde Adam, „T is juist daarom, dat ik u er om gevraagd heb. Mijn leerlingen hebben als alle jongelieden wel eens buien van moedeloosheid en om die te ver drijven iweet'ik~hiets beters dan hun uw eerste partituur te laten zien. Zij zullen het werk zeker allen slecht vinden, maar dat zal hun, met uw voorbeeld voor oogen, moed geven voor de toe komst. In de bekende zaak van den Bel gischen schilder van Beers tegen den kunstbe- oordeelaar Solvay, die hem beschuldigd had van zijne tentoongestelde schilderij „de Sirene" op een photographie te hebben vervaardigd, is verleden Dinsdag door de rechtbank te Brussel uitspraak gedaan. Den heer van Beers is zijn eisch ontzegd en hij zelf veroordeeld in de kosten op grond dat de heer Solvay niets anders gedaan had dan te goeder trouw gebuik 'maken van zijn recht als criticus. Wederom wordt een Zwitsersch dorp met vernieling bedreigd, ditmaal in Grauwbun- derland. De grond waarop] het daar gelegen dorp Fettan gelegen is, is in beweging gekomen, en hoewel hij slechts zeer langzaam voortglijdt, val- len*«de huizen toch het een na het ander in. De hoofdprijs van de Fransch-Alge- rijnsche loterij, ten bedrage van 500,000 fr., is ten deel gevallen aan een tiental werklieden te Marseille, die te zamen 75 loten hadden gekocht en overeengekomen waren de winst gelijk te verdee- len. Te Philadelphia werd onlangs een voorstelling van Shakespeares Macbeth op zonder linge wijze gestoord. De rol van Lady Macbeth werd vervuld door zekere Fanny Davenport, een actrice van zeer middelmatig talent. Midden in het derde bedrijf sprong eensklaps een man uit de rijen der toeschouwers op het tooneel, haalde een groot stuk papier uit zijn zak en wilde dat aan de actrice overhandigen, doch werd door het tooneelpersoneel opgepakt en in het orkest gesmeten, vanwaar de verontwaardigde muzikanten hem weder naar het publiek terug wierpen, dat hem binnen weinige minuten uit het parterre en op straat schopte! Miss Davenport begreep iets van de toe dracht der zaak en zeide lot het publiek, dat het bedoelde document wel een dagvaarding zou ge weest zijn, maar dat zij niet van plan was zich daaraan te storen. De zaak was namelijk deze: Een actrice, Anna Dickinson, die ook van tijd tot tijd tooneelstukken schreef, had kort te voren échec geleden met een drama „The American Girl", omdat, zoo zij beweerde, Miss Davenport hare rol verkeerd had opgevat. Zij had daarom bij deze dame een gcrechtelijken eisch tot schadevergoeding ingesteld, en had hare vordering door de recht bank toegewezen gezien. Doch de deurwaarder, die het vonnis aan de veroordeelde Miss Davenport persoonlijk moest bezorgen, had deze dame nog nooit thuis kunnen vinden, er. had daarom geen beter middel geweten dan zich van zijn ambt te kwijten in den schouwburg gedurende de voor stelling omdat Miss Davenport hem dan niet kon ontloopen. Een nieuwe, maar stuitende, echt Jan-Bapsche reclame is door de Amerikanen toe gepast bij hunne herziene uitgave van het Nieuwe Testament. Het boek is namelijk doorschoten met advertentie-pagina' s, zoodat men, telkens na een paar bladzijden tekst, een paar bladzijden vindt met aankondigingen van allerlei aard. De aan de Royal Human Society v e r b o n- den chirurg deelt mede, dat hij eene reeks on feilbare, goedkoope en eenvoudige toetsmiddelen ontdekt heeft tot het constateeren van deu dood, en tevens tot nagaan of er bij drenkelingen nog kans bestaat om de levensgeesten weder op te wekken. Blijkt deze ontdekking werkelyk doel treffend, dan moet zij der maatschappij zeer ten goede komen, vooral in Engeland, waar, uit vrees voor schijndood, met begrafenis langer pleegt gedraaid te worden dan voor de gezondheid en het gevoel der levenden wenschelijk kan zijn. De Geilenkirchener Zeitung doet haar be- richt betreffende het overlijden van den beroemden ontdekker der cellentheorie in de physiologie, prof. Th. Schwann, vergezeld gaan van de volgende woorden: „Schwann was een Europeesche beroemd heid door zijne groote epochemachendeontdekking van het cellenstelsel (het opsluiten van de gevau- genen in kleine cellen en het geven van voort durende bezigheid aan de gevangenen;."!! De boeren in New-Yersey hebben al tijd een paar geiten bij hunne schapen in die weide. Zij doen dit om de schapen te verdedi gen tegen de honden die meestal 's nachts de weilanden afloopen en schrikkelijk huis kunnen houden onder de vreesachtige onbeholpen scha pen. Twee geiten onder eene kudde is voldoende. Zoodra een hond in de weide komt wordt hij dadelijk door de geiten niet alleen afgewacht, maar zelfs aangevallen en van het veld gejaagd. In het Verre Westen worden zelfs wolven met goed succes uit de kudden geweerd op dezelfde wijs. Bij de meeste boeren in Holland worden niet, zooals op onze heiden, des nachts de scha pen onder dak gebracht; ze blijven dag en nacht op de weide, maar 't is dan ook bekend hoe vaak men zich beklagen moet dat dozijnen scha pen des nachts gedood worden, sommigen dood gebeten en anderen in de sloten gejaagd. De proef is licht te nemen of men door middel van geiten zich tegen groote verliezen kan waarbor gen. Onlangs is bij het station Liegnitz een baanwachter vrij ernstig gekwetstdoor een ledige wijnflesch, die uit een der waggons van een ;,in volle /'vaart zijnden sneltrein geworpen werd. Een waarschuwing voor spoorwegreizigers om voorzichtig te zijn met het gooien van voor werpen uit de raampjes. Met het schip Cochin, dat onlangs te San Francisco aankwam, zijn een der officieren en vijf minderen der bemanning van het Britsche schip Milton aangekomen, dat den 22en Dec. in de Stille Zuidzee verbrandde. De bemanning, 23 koppen, ging in drie booten, en een daarvan werd den 16en Januari gevonden door bovengenoemd schip, dat de zes uitgeputte mannen die er in waren aan boord nam. De beide andere booten zijn, naar men vreest, verongelukt. In een der Berlijnsche koffiehuizen werd in den laatsten tijd om zeer hooge sommen gebiljart en dikwijls aanzienlijke bedragen verlo ren. Een liefhebber verloor er onlangs op één avond de kleinigheid van 900 Mark. De politie is echter tusschenbeide getreden om aan zulk hoog spelen paal en perk te stellen. Men deelt ons mede dat te Ede, met een bevolking van meerdan 11,000 zielen,slechts 36 aanvragen zijn ingekomen voor den verkoop van sterken drank in het klein, terwijl volgens de wet het maximum 38 mag zijn. Op initiatief van d e m aa t s ch a p pij t o t Expl. van Staatsspoorwegen zijn met de verschil lende daarbij betrokken spoorwegmaatschappijen onderhandelingen aangeknoopt, om met den aan staanden zomerdienst in de nachttreinen tusschen Amsterdam en Parijs slaapwagens te laten loopen. Naar wij vernemen bestaat er alle kans, dat deze voor het publiek zoo belangrijke maatregel zal worden aangenomen. Twee weddenschappen voor liefhebbers. Beide partijen beklimmen een 5000 a 7000 meter hooge rots. die zuid-oostvvaarts een loodrechten wand heeft en nemen zoodanig op het plateau plaats, dat de beenen over den afgrond hangen In dezen toestand beginnen zij gezamenlijk een of ander boek te lezen. Wie hunner 't eerst ophoudt en naar huis gaat, heeft verloren. Hetzelfde AmcikaanschWie 't eerst van beiden in slaap valt, heeft gewonnen. Een weddenschap, die men niet licht verliezen kan, is de volgende. Men schalt zich twee sigaren aan, die aan het eene einde een dynamiet-patroontje bevatten. Men steekt die sigaren aan, en zorgeloos rookende nemen de beide weddenden in een gemakkelijken stoel tegenover elkander plaats. Verloren heeft hij, die 't eerst zijn sigaar laat uitgaan. Het zelfde Amerikaansch: Wie 't eerst in de lucht vliegt, heeft gewonnen. Volgens te Gorinchem loopend ge- rucht, is de bekende millioenen-juffrouw weder in het bezit eener aanzienlijke geldsom. Zij heeft ten minste haar huis op de Keizersgracht weder betrokken. Een verhaal van de plaatsen, die zij op hare reis door een gedeelte van Europa be zocht heeft, wordt te Amsterdam bij wijze van bulletin voor een cent verkocht. Een der hoofden van den opstand in de Herzegowina, Sjenercica, moet zich uit de voeten gemaakt hebben met een som van 10,000 roebels. Van de 300 marinegeweren, die hij voor gaf gekocht te hebben, werden slechts 50 in zijn kelder gevonden. W o e n s d a g-m iddag brak te Rotter dam in een pand aan den Schiedamschen dijk, in de nabijheid van het Luthersch weeshuis, brand uit, waardoor twee pakhuizen in de asch werden gelegd. De brand is, naar men zegt, ontstaan doordien werklieden een rat hadden gevangen en het dier volgens een ellendig volksvermaak, met petroleum bestreken en toen in brand hadden ge stoken. Het razende dier liep daarop tusschen den voorraad 7las rond met evengenoemd treurig gevolg. Tegen de Union générale te Lyon, die nu hare betalingen gestaakt heeft, moet een rechts vervolging ingesteld zijn. Men vond de kas geheel ledig en geen specie en reservekapitaal dan 50,000 volslagen waardelooze aandeelen. Bij het onder zoek der boeken, dat aan een aanzienlijk finan cier werd opgedragen, is gebleken, dat het tekort der bank 96 millioen franks bedraagt. Een bagatel! In de gevangenis van Devizes werd dezer dagen aan een 7Ojarig man, Charles Gerrish, die in November wegens moord ter dood ver oordeeld was, het doodvonnis voltrokken. Gerrish was een der verpleegden in het armenhuis van Devizes. Bij de kachel zittende, had hij een on beduidende twist gekregen met een andere arme, Stephen Coleman. In woede ontstoken greep hij den gloeienden pook en drukte dien zijn buurman in de keel. Met het oog op de ongelukken die zich van tijd tot tijd op tramweglijnen voordoen is een veiligheidstoestel uitgevonden waarmede de heer Guichard, directeur der Rotterd. tramweg maatschappij dezer dagen een proef heeft geno men. Bedoeld toestel, dat onder den tramwagen bevestigd wordt, bestaat uit een aaneenschakeling van stalen banden waardoor alle voorwerpen welke zich op de rails bevinden worden verwijderd en het bijna onmogelijk geworden is tusschen of onder de raderen beklemd te worden. De proef is uitmuntend geslaagd. De sergeanten S. en v. Z. onge veer een maand van het regiment grenadiers en jagers ge deserteerd, hebben zich zooals uit een particulier schrijven blijkt bij het „vreemdenlegioen" in dienst geëngageerd. Volgms eigen verklaring zijn zij echter in hun verwachtingen zeer teleurge steld. Ms soldaat aangenomen, hebben zij een zeer kleine soldij, lijden dientengevolge armoe en hebben geen vooruitzicht op bevordering. Dat het een waarschuwend voorbeeld zij voor andere heethoofden! Te Berlijn heeft zich een beursspe culant, die in drie weken 500,000 M. verloo r, doodgeschoten. Hoe met ooger.schijnlijk onbedui dende grondstof een handwerk is te drijven, dat velen een bestaan oplevert, bewijst het gebruik, dat te Rotterdam wordt gemaakt van de afge zaagde koppen van de in den grond geslagen heipalen. Die koppen worden voor eenige centen per meter verkocht en door de koopers klein ge zaagd en tot een cents-bosjes gemaakt, die bij zoo groote massa in de huishoudens worden verbruikt, dat velen in dit bedrijf alleen een voldoend be staan vinden. Te Brussel wordt thans bouwgrond verkocht tot 700 fr. de meter; te Parijs daaren tegen werd besteed 3300 franks. Een horloge van papier kunnen tegenwoordig de bewoners van Dresden bij een horlogemaker daar zien; de deelen zijn uit papier zoo bewerkt dat het uurwerk geheel zichtbaar is en duidelijk kan men zien dat het raderwerk door de kracht van een veer voortbewogen wordt. Dit uurwerk is geheel vervaardigd volgens een Fransch horloge en gaat even goed als de beste chronometer. De tenor Tamberlich ontving te Malaga van een zijner bewonderaars een diamanten sieraad ter waarde van 150,000 fr. Men meldt ons niet of de krankzinnigheid van dien bewon deraar voor herstel vatbaar is. Te Salzburg overleed dezer dagen, op 72jarigen leeftijd, de welbekende Franciscaner monnik Peter Singer. Hij was vermaard als vir tuoos op het door hem zelveu uitgevonden pan- symphonicon en als vervaardiger van verscheidene kerkelijke muziekstukken. Bijna r.ooit verzuimde' een reiziger, die te Salzburg vertoefde, frater Pe ter een bezoek te brengen. De vriendelijke grijsaard speelde dan op zijn pansymphonicon verscheidene stukken en zelfs kenners bewonderden de vaardig heid waarmede de muzikale man aan zijn instru ment met de 40 registers de tonen van bijna alle andere instrumenten ontlokte. De leerling der Rijkskweekschool L., te Middelburg, die door een onvoorzichtig schot uit een geweer zijn makker verwondde, is tot een geldboete van f 50 veroordeeld. Te Holtum, gem. Born (Limburg) zijn in den nacht van Zondag op Maandag in de R. K. Kerk de offerblokKen opengebroken en is het aanwezige geld er uit gehaald. Met behulp van een ladder wist de dader door een venster in de kerk te komen; de politie ver moedt hem op het spoor te zij". In denzelfden nacht heeft men dit ook in de kerk te Nieuw- stadt beproefd. Naar men uit Japan bericht is d e R e- geering voornemens het Shiutoisme, den oorspron- kelijken godsdienst, als staatsgodsdienst te her stellen en Christendom en Boeddhisme met alle mogelijke middelen te bestrijden. Het proces van de erfgenamen van den heer Rivoire tegen die van mevrouw Rivoire is door onderlinge schikking geëindigd. Het gold, gelijk men weet, de vraag wie van de twee eerder den geest gegeven had; de heer of mevrouw Rivoire, beiden te gelijk in de Rhone verdronken. De langstlevende had van de eerstoverledene een kapitaal geërfd van 1,900,000 franks. De erfge namen der vrouw hebben zich laten tevreden stellen met 600 000 fr. Er bestond trouwens groote kans, dat zij het proces zouden hebben verloren, want eerstens was de man langer boven water gebleven dan de vrouw, en ten andere be stond er groote waarschijnlijkheid, dat de sterkere man onder het water nog langer had geleefd dan de zwakkere vrouw. De photographie heeft een nieuwe en belangrijke toepassing gevonden op het gebied der rechtspleging, die reeds van verschillende kanten de aandacht heeft getrokken. Een man was beschuldigd zekere documenten te hebben vervalscht, ter bekoming van gelden wegens brand- assurantie. Er kon geen bewijs geleverd worden, om hem te doen veronrdeelen. Maar een vroegere bediende van der. beschuldigde kwam op het denk beeld, om een blad papier, dat men op den les senaar van den beschuldigde had gevonden, te doen photographeereu. Dit blad was bedekt met zekere letters, of liever afdrukken alsof men met potlood had geschreven en gerekend op een stuk papier, dat op het blad had gelegen. Het blad in quaestie was overigens wit en deed aan het oog niets zien dan hier en daar de krassen boven bedoeld. Het photographeeren gaf eerst niets, maar toch zooveel, dat men begreep, dat als men er toe kon komen donker en licht scherper te krijgen, men tot het doel zou geraken. Met behulp van broomgelatine en electrisch licht kwam men eindelijk gereed. Met verbazing las men nu cijfers, berekeningen en kantleekeningen, zoodat tucht huisstraf van 5 jaren het gevolg was van de nu geleverde meest positieve bewijzen! Onlangs werd in de dagbladen mel ding gemaakt van een spiegelgevecht dat door het korps genietroepen te Utrecht op het Vreeburg bij het af te breken Spanjaardsoord zou gehouden worden; wij zijn thans in de gelegenheid mede te deelen wat tot dit bericht heeft aanleiding gegeven. Aangezien de hechte muren van het bedoelde oord eene flinke leerschool voor de ge niesoldaten aanbieden om zich in het maken van gaten, het afbreken van gebouwen enz. te oefe nen, is door den commandant aan den aannemer verzocht; of hij een aantal soldaten te zijner be schikking mocht stellen, welk verzoek werd toe gestaan, zoodat men thans een aantal flinke mannen hunne krachten met het sterke muurwerk kan zien meten, wat een niet onaardig schouwspel oplevert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2