BINNENLAND. gegeven om in overeenstemming met En geland en Frankrijk de begrootingsrechten der Kamer van notabelen te regelen. Het is nog onbekend wat Engeland en Frank rijk zullen antwoorden. De Times meldt uit Calcutta dat volgens Midden-Aziatische berichten via Candahar ontvangen, de Emir van Bokhara overleden is en de Russen het Emiraat geannexeerd en Merv veroverd hebben. Het gerechtshof te Washington heeft het verzoek om in de zaak van Guiteau een nieuw onderzoek in te stellen ver worpen en hem ter dood veroordeeld. Uit New-York wordt aan de Daily News geseind, dat 100 zeeofficieren hunne diensten hebben aangeboden aan de re geering, ten einde de vermiste booten der Jeannette op te sporen. De luitenants Har- ber en Scheutze verlieten New-York Za terdag en zullen over Londen naar Irkutsk vertrekken, waar zij terstond de noodige expeditiën zullen organiseeren ter opsporing vau de manschappen der Jeannette. GEMENGD NIEUWS. Amsterdam, 7 Febr. Aan het R. K. gesticht Brentano", onder de zinspreuk „Brentano's steun des ouderdoms", alhier gevestigd, is een legaat van f 5000 vermaakt door wijlen den heer C. Bamperti, oud-consul der Nederlanden te Milaan, onlangs hier overleden. Baarloo, 7 Febr. Een 4jarig meisje ging heden alhier op het ijs van een vijver, zakte er door, en vond haar dood. Palenberg, (Limburg) 7 Febr. Alhier is een elfjarige knaap, het eenige kind zijner ouders, door het ijs gezakt en verdronken. Tiel, 7 Febr. Voor de betrekking van ge meente-secretaris dezer gemeente, hebben zich 55 sollicitanten aangemeld. Wanneperveen, 7 Febr. Onder deze gemeente is Zondag-namiddag een negenjarige knaap door het ijs gezakt en verdronken. Zaandam, 7 Febr. Op het terrein derspoor- wegwerken alhier, zijn gisteren een polderjongen de beide beenen verbrijzeld, doordien hij onder een zandtrein geraakte. De ongelukkige is heden overleden, Rotterdam, 7 Febr. Heden ochtend omstreeks 11 Va uur is uit den Coolsingel alhier het lijk opgehaald van een tot nog toe onbekenden man. Middelburg, 7 Febr. Het 7 jarig knaapje, dat gisteren morgen alhier onder een der rij tuigen van de stoomtram geraakte, is heden over leden. Hillegom, 7 Febr. Tijdens de bewoners af wezig waren, is gisteren alhier diefstal met in braak gepleegd in een arbeiderswoning. Twee gouden ringen en eenig geld werden vermist. De dader, C. C. genaamd, is echter gisteren-avond reeds ontdekt en aangehouden. In de jongste vergadering van de Keiz. Kon. vereeniging van de artsen te Weenen verscheen een 11-jarig knaapje, dat in Sept. van het vorig jaar loog had gedronken, waardoor zijn slokdarm geheel was dichtgekrompen. Naar de kliniek gebracht, bleek 't, dat hij niet meer kon slikken, en het jongentje was reeds tot de pro- portiën van een skelet vermagerd, toen prof. Albert besloot hem beneden aan den hals het spijskanaal te openen; doch ook toen bleek het onmogelijk zelfs vloeibare voedingsmiddelen langs dien weg in het lichaam te brengen. Ten slotte ging men tot de maagsnede over en bracht de spijzen recht streeks door de wond in de maag. Toen dit gelukt was, ging men verder met de verwijding van den slokdarm en ook daarin slaagde men langzamerhand, zoodat de jongen tegenwoordig reeds breiachtige spijzen kan slikken. Het geval is zoo belangwekkend, omdat het thans mogelijk is door de opening in de maag de werkzaamheid van dat hoogst belangrijk lichaamsdeel duidelijk na te gaan, wat met den gastrocoop niet moge lijk is, wijl deze door het spijskanaal naar de maag wordt gevoerd. Eenige Italiaansche smokkelaars wil den dezer dagen ëene partij koloniale waren over de Oostenrijksch-Italiaansche grenzen brengen, niet verre van Cormons. Zij gingen 's morgens vroeg zwaar beladen op weg en moesten een bosch door. Toen zij er uit kwamen stieten zij op drie Oos- ter.rijksche tolbeambten, wierpen pak en zak weg, en namen de vlucht. Die douanen waren echter alles behalve wat zij schenen, maar verkleede Oostenrijksche smokkelaars! Zij namen, niet weinig in hun schik over het uitmuntend gelukken van hun list, de goederen op, die hunne Italiaansche collega's hadden neergegooid, en gingen er wel gemoed meê naar de grenzen. De Russische pers-censor die dage- lijksch een paar honderd couranten heeft te lezen, had in den laatsten tijd al eens een enkel courantje overgeslagen. Hij is thans te St. Petersburg ge arresteerd omdat hij niet voldoende gewaakt had of een of ander blad iets schreef in strijd met de meening der Regeering. Zoo zijn er! Aan de beurs te Berlijn verbreidde zich dezer dagen het gerucht, dat een beursspeculant, als gevolg van de „krach" zich een kogel door het hoofd had gejaagd. Algemeen had men medelijden met den ongelukkige en toen bekend werd, dat hij met tienduizend mark gered ware geweest, zeide een rijke bankier tot een vriend: „waarom is hij niet bij mij gekomen, dan had ik hem wel willen helpen." Gelukkig bleek het gerucht valsch te zijn; wel had de man tien duizend mark noodig, maar zich doodgeschoten had hij toch niet. Nauwelijks had de medelijdende bankier dit vernomen, of hij snelde naar den vriend toe en verzocht deze toch vooral niet aan den speculant te zeggen, dat hij de tienduizend mark had willen geven. Het nieuwste mode-ar11 ke 1 in Ame rika is een parasol met bont. Het scherm is van pluche of fluweel, rijk gegarneerd met chenille, franje of gekleurde kant, en met een breeden rand van bont. Zij is bestemd voor zonnige winterdagen Een merkwaardige verzameling pij pen van alle tijden, landen en volken wordt eer lang te Londen in veiling gebracht. Zij werd door een liefhebber, die dertig jaren lang pijpen ver zamelde, bijeengebracht. De merkwaardigste zijn reeds door het Britsch Museum aangekocht. Daaronder zijn pijpen uit het Nyldal, Zuid-Afrika, van de wilden in Amerika en Australië, voor historische pijpen, die aan den mond van de Ohio werden opgegraven, enz. Prins v. Bismarck zeide eens tot een vriend: „In de politiek doe ik evenals op de snippenjacht. Ik zet mijn voet op een steen, en neem hem er niet af, voordat ik een anderen zie, waarop ik veilig Kan overstappen. Dan zet ik daar stevig mijn voet op en laat den vorigen steen achter; en zoo ga ik voort, totdat ik uit het moeras ben." Een of ander referendaris had een ambtenaar te zijner beschikking, die nog wel geëxamineerd was. Op zekeren dag had de chef veel hoofdbrekens met een netelige quaestie, doch werd telkens tot zijn ergernis door den ander in zijn werk gestoord, ten slotte nogmaals met een driewerf herhaald: „Mijnheer! ik ben klaar met dit werk; hebt u nog iets?" „Loop.... nog niet weg; ik heb gisteren gezocht naar de rechten op zout. 'k Vind wel Portugeesch- en klipzout, maar geeu Attisch zout; zoek me dat eens op Ondergeschikte, na een paar uren gezocht te hebben: „Ik kan 't ook niet vinden, mijnheer.,, „Zoo, dat dacht ik haast wel; ga dan in vrede." Van een dorp niet ver van Longh Mark in Engeland zijn alle ingezetenen in hech tenis genomen, onder verdenking van medeplich tigheid aan den moord op twee 'gerechtsdienaars, wier lijken in zakken genaaid onlangs in een vijver gevonden werden. Vischpraeparaten. De ingenieur Sahl- ström, te Bergen, houdt zich onledig met het maken van verschillende, ten deele nieuwe prae- paraten uit onderscheidene soorten van visch. Nieuw is een vischextract, dat overeenkomst heeft met het vleeschextract en uit den kabeljauw wordt gemaakt, in warm vvater oplosbaar is, en met groenten en specerijen smakelijk gemaakt, een goede vischsoep zou vormen. Het extract zou ook met crwtenmeel in den vorm van biscuits, tot het vervaardigen van erwtensoep kunnen dienen. De biscuits zouden dienen o. a. om troepen en sche pen van proviand te voorzien. Lucht en vocht moeten volstrekt afgesloten worden. Ook St. L. Goodale, te Saco, V. S. van N. Amerika heeft een Amerikaansch patent genomen, om een extract uit visschen te bereiden. Een Oostenrijker beschreef, in zijn eigeu taal dezer dagen des Gründers kringloop in de financiëele wereld „aldus: Bediente, Kutscher anstellen-, Wechsel ausstellen und Zahlungen ein stellen. Een slagersknecht te Amsterdam is aangehouden, die voor zijn patroon geld ophaalde en het voor zich behield. Om zijn baas te mis leiden maakte hij een promesse er. teekende die valschelijk met den naam van een der beste klanten. De baas wilde zekerheid van de hand- teekening hebben en daardoor werd het bedrog spoedig aan het licht gebracht. De aangehou dene is bijna 60 jaar oud en was reeds vijf jaar bij den deuzelfden baas in dienst. In de Weener bladen las men dezer dagen weder, onder andere reclames, veel van de robes, die Sara Bernhardt had gedragen. Een bewijs, zeide een pessimist, dat de pers zich toch dikwijls bemoeit met dingen waar niets in zit. In de Berlijnsche wandelplaats, be- kend onder den naam van Tliiergarten, zijn de eekhorens in de laatste jaren zoodanig toegenomen en hebben zij de zang- en andere vogels zooda nig verdreven, dat er eindelijk order is gegeven om ze dood te schieten. Het publiek, bij hetwelk die vroolijke springers in hooge gunst stonden, betreurde dit wel, maar er was niets aan te doen, en eergisteren is de jacht begonnen. Reeds dien dag is een groot aantal dezer diertjes doodgeschoten. Opeen voordedorpsherbergstaanden wagen was de nachtwacht van Langenöls in Si- lezië in slaap gevallen. De bezitter van r'e i wagen reed met zijn eigendom naar het naburig dorp, zonder dat de „schrik der dieven" die in Mor pheus armen lag, ontwaakte. Eerst in den loop van den dag zag de ijverige nachtwacht opnieuw het licht dezer vvereld en keerde hij met spies en toethoorn naar bet heimathliche dorp terug. Nu, een nachtwacht, die gestolen kan worden, dat is inderdaad een nachtwacht, die het dorp Langenöls kan gestolen worden. Men heeft in Berlijn thans r ij tuigen die verwarmd worden, en wel op een zeer een voudige wijze. Op verschillende plaatsen staan groote potten vuur, waarin men tegels legt, die, gloeiend tusschen ijzeren platen geschoven, aan 't rijtuig eene aangename temperatuur mededeelen. Zijn de tegels koud geworden, dan rijdt de koet sier even naar een standplaats, verwisselt van tegels en tracht weer passagiers te vinden, die hij gemakkelijk krijgt, daar de prijzen niet hooger zijn dan bij andere rijtuigen. Op de aanstaande tentoonstelling voor gezondheidsleer zal men, naar wij vernemen, ook den overvloed van gezondheid exposeeren, die ons door toost-redenaars wordt toegeweuscht. Bij het doen van herstellingen aan de Helpoort te Maastricht, heeft men een ver borgen mijn gevuld met kruit ontdekt. Mijn en inhoud schijnen van vroegere eeuwen te dagtee- kenen. Het kruit jzegt le '\Courrier\d. I. M. is met aarde vermengd en wordt nu, met de grootst mogelijke voorzichtigheid door de politie weggehaald, die het terrein dag en nacht bewaakt en het weggeruimdein de Jaer doet werpen. Men ^vermoedt, dat er vroeger een kruitmagazijn is geweest; maar hoe dit zij, Maastricht mag zich verheugen dat het bevrijd is van zulk een gevaarlijk ingezetene. Kladderadatseh geeftaanreizendedames den raad om het poudre-de-riz van haar gelaat te wasschen, omdat dit anders bij het passeeren van de douanen als meel zou worden aangeslagen en zij als „verpakking" zouden worden beschouwd. In een Duitsch blad lazen we nu reeds verscheiden malen de volgende ongelooflijke aankondiging, die wij door een vertaling zouden vreezen van haar kracht te berooven: Nasenkor- réktur. Unschöne, zu lange, stumpfe, dicke oder schiefe Nasen korrigirt briejlich zur proportio- nirten Form die Kosmetische Anstalt in Baden- Baden. 't Kan niet gemakkelijker! Dezer dagen heeft eene dienstmeid te Berlijn door hare tegenwoordigheid van geest iemand het leven gered. Een werkman, die op de bovenlijst van een hotel iets had te verrichten, was daartoe op het dak geklommen* Eensklaps hoorde men hem om hulp roepen en zag men hem met de handen aan den bovenrand der lijst hangen. Een paar andere werklieden snelden naar boven, maar konden hem wegens de gesteldheid van het dakwerk slechts moeielijk bereiken en onmogelijk grijpen. Terwijl nu op straat feen menigte menschen het oogenblik te gemoet zagen dat de ongelukkige zou doodvallen, riep eene dienstmeid uit een open raam dat al de buren maar haastig hunne bedden en kussens uit de ramen moesten^werpen. Onmiddellijk vlogen van alle kanten bedden naar omlaag en werden in aller ij! tot zulk eene hoogte opgestapeld, dat de man, toen hij eindelijk naar beneden viel, onge deerd bleef. Wel viel hij teu gevolge van den uitgestanen doodsangst in onmacht, maar daarvan was hij spoedig bekomen. De Frauschman Yignaux en de Ame rikaan Slosson hebben opnieuw een biljart-match gespeeld. De vorige maal was Vignaux de over winnaar; thans heeft Slosson zijne tegenpartij ge slagen. Beiden zegt een der bladen, moeten zich wel als ^groote mannen beschouwen. Er waren de vorige week geen 1500 personen aan de deuren van het paleis Bourbon om de zegepraal of de nederlaag van Gambetta af te wachten. Op den Boulevard en het plein voor de Opera jwaren er wel 15,000 bijeen om door de glazen van het Grand Hotel de wisselingen van de match en den afloop waar te nemen. De corridors van het Hotel waren opgepropt met menschen; de zaal was tot stikkens tvol. Hartstochtelijk was men getuige van den wedstrijd. De Amerikanen waren buiten zichzelven van vrvugde, toen zij hoorden dat hun landman de winner was. Hoera voor Slosson! riepen zij. Zij noodigden de aanwezigen in de zaal uit, om champagne met hen te drinken. Er waren er ook die vaderlandscke liederen aanhie ven. Slosson reikte, toen het gedaan was, de hand aan Vignaux, maar deze, hetzij uit spijt, hetzij hij de hand niet zag, stak de zijne niet toe. De Katholieke kerk te Rapperschwyl, in het Zwitsersche kanton St. Gallen, is helaas totaal verbrand. De kerk was een overblijfsel uit de dertiende eeuw en gebouwd door Rudolph van Habsburg. Als honden voor hun eigen pleizier op de jacht gaan, is het doorgaans bij paren. Een patrijshond bij voorbeeld, die los op eer, erf ligt, en op jagen belust is, ontmoet altijd op eeni- gen afstand van een erf een kameraad. Men zegt, dat als patrijshonden zoo uitgaan, zij niet blaffen wanneer zij een konijn vervolgen, zooals zij doen zouden als zij een jager bij zich hadden en de jacht geoorloofd was. Dit onderdrukken van een bijna onbedwingbare neiging is een bewijs van groote sckranderhtid. Als zij blaften, zouden zij zeker ontdekt en afgeranseld worden, 't Is aar dig om te zien hoe sluipend een patrijshond, na zulk een onwettige jacht, thuis komt. Hij neemt een achteromweg om den schijn te vermijden, dat hij van slechte wegen komt en als er eeni ge beweging is, zooals het drijven van vee, neemt hij er deel aan en is bizonder ijverig om te hel pen alleen maar om alle verdenking af te weren. Drie personen, die beschuldigd wa ren wegens ontvreemding van 10 zakken lijnzaad uit graanpakhuizen te Leeuwarden, en die dezen diefstal ook voor den rechter hadden bekend, zijn toch door het Gerechtshof aldaar, in hooger be roep, wegens gebrek aan overtuigende bewijzen, vrijgesproken. De onlangs overleden Gouverneur van Massachusetts, de Heer Briggs, laat volgens een Amerikaansch blad, de herinnering na van eene voorbeeldelooze bereidwilligheid om misda digers, die in zijne hoedanigheid als rechter voor hem gebracht werden, weder op den goeden weg te helpen. Op zekeren dag onderhield hij een wegens dronkenschap veroordeelde over de dwaas heid van sterkendrank te drinken, waar iemand toch wel buiten kon, toen, tot zijne verbazing, de gevangene hem vroeg, waarom hij altijd hals boorden droeg, waar hij toch ook wel buiten kon. De Gouverneur was pal gezet. Hij was nog al gesteld op het sneeuwwit linnen dat zijne wangen versierde en aarzelde om van zijue hals boorden afstand te doen. Maar het gold hier een plicht, en hij besloot rechtvaardig te zijn. „Ik zal geen boorden meer dragen als gij niet meer drinkt," antwoordde hij den gevangene. Het accoord werd aangenomen; de man werd afschaffer, en de Gouverneur Briggs liep tot het einde zijner dagen zonder halsboorden. Te Par ij s is door de association interna tionale de professeurs een cursus geopend in het Egyptisch, de taal der hiëróglyphen. De leeraar, de Heer Sellhovitsch, belooft zijn leerlingen in twintig lessen bekwaam te maken om de groote daden, die op de obelisken vermeld staan, te ontcijferen. Op het Kanaal der Drentse he Kanaal maatschappij is een schaatsenrijder door het ijs gezakt en levenloos opgehaald. In de vorige week zou bij den loge menthouder Voerman te Na'aldwijk een hit ver loot worden. De heer v, d.R,, die bij de loting niet tegenwoordig was, ofschoon hij ook een lot had, trof het goed; er werden voor hem 18 oogen gegooid, zoodat er alle kans was, dat de hit vallen zou op zijn lot. Drie medeloters R., D. V. en N. verlieten nu aanstonds de zaal en snelden naar v. d. R. om hem het belangrijke nieuws mede te deeleu? Neen, om wat sigaren te koopen, en te gelijk een praatje te maken over de lootjes naar „dat hit". De heer v. d. R. had er ook een, bekende hij; maar op aar.houdeu van zijn bezoe kers wilde hij hun wel het genoegen doen, het voor f 1 weder aan hen over te doen, te meer daar, volgens hun verzekering, die verloting eerst den volgenden avond zou plaats hebben. Al spoe dig bemerkte de heer v. d. R. echter hoe hij ge fopt was. Op last van den Burgemeester is de hit. toch aan hem overgegeven en tegen de drie 6igarenkoopers proces-verbaal opgemaakt. Het meest curieuse van de zaak is nog, dat de drie compagnons zich als de verongelijkten voordoen en zich gehaast hebben, aan den heer v. d. R. den deurwaarder te zenden. Weer werd in Engeland een jeugdige misdadiger ter dood veroordeeld. Het is de 18jarige Henry Westby, van Nottingham, die zijn vader en een kantoorklerk vermoordde. Hij verklaarde zijn vader doodgeschoten te hebbeu, omdat hij een hekel aan hem had wegens zijn veelvuldige berispingen, en tegen den kantoorbediende, dien hij met een slagersmes ombracht, had hij een ouden wrok. Dat zulk een monster tot de galg verwezen wordt, zal wel niemand verwonderen. Door de politie te 'sGravenhage zijn twee personen, kopergieters, gearresteerd, die in de laatste dagen hun werk er van maakten, door hen vervaardigde valsche guldens in omloop te brengen. Zij werden op heeterdaad betrapt toen zij een valsch stuk in betaling gaven. Uit het onderzoek is gebleken, dat de guldens gegoten werden in een vorm van Brusselsche aarde bij tientallen te gelijk. De vorm werd onmiddellijk na het gieten vernietigd. De stukken bestonden hoofdzakelijk uit koper, verkregen van oude bel len van dit metaal. De valsche stukken hadden het voorkomen van een gewonen gulden, echter met dit buitengewone kenmerk, dat zij loodkleu rig waren en de beeltenis des Kor.ings een weinig misvormd was. Tot dusver zijn acht valsche gul dens in beslag genomen. De prijzen voor de voorstellingen van den Nibelungen-ring te Londen in de maand Mei e. k. ziju allerdolst opgedreven. Biljetten voor afzonderlijke avonden worden niet afgegeven. Men moet de geheele reeks van vier avonden nemen. De plaatsen in de groote vreemdelingenloge zullen 48 f576, orkestloge 40 f 480, de eerste rangloge 36 f 432, de tweede rang- loge 24 f 288, het parket 7 f 84, en het parterre 1 of 12 f kosten. De stoomspinnerij van de heeren Hofkes Co. te Almeloo is Vrijdag-avond geheel uitgebrand, waardoor 150 personen zonder werk zijn. De belendende perceelen werden door de ijverige pogingen der brandweer behouden. Tot de komische zijden van de rninis- terieele crisis in Frankrijk behoort de teleurstel ling van den Minister van Koophandel, die ten gevolge van de nieuwe verdeeling der departe menten een nieuw gebouw moest zoeken, twee maanden lang te vergeefs naar een geschikte lo- caliteit uitzag en juist op den dag, toen hij ein delijk iets gevonden had, met zijn ambtgenooten moest aftreden. Te Middelburg zijn in het huis var. arrest een aantal getuigen met den vermoedelijken dader van den moord op den heer S., te Veere, geconfontreerd. Naar de „Midd. Ct." verneemt, moet Roland zeer kalm zijn en alle schuld blijven ontkennen. Dinsdag werden een tiental getuigen uit Antwerpen gehoord, waarbij zich o. a. de personen bevonden bij wie R. gewoond heeft en met een goudsmid, de heer Beels, wonende in de Korte Gasthuisstraat, bij wien Roland het gouden horloge, dat aan den vermoorde heeft toebehoord en door diens familiebetrekkingen herkend is, heeft verkocht. Ofschoon verschillende getuigen R. in het bezit er vau hadden gezien en de goud smid hem herkende als den persoon, die, opgevende G. Slreijmann genaamd te zijn, het horloge ver kocht en een gouden ring van 33 franks gekocht had, bleef Roland volhouden, nooit in het bezit te zijn geweest van het uurwerk en zelfs den heer B. nooit gezien te hebben. Hetzelfde was het ge val met den gouden bril van den verslagene, dien sommige getuigen te Antwerpen in het bezit van Roland gezien hadden. Onder anderen verklaarde de persoon, waar Roland te huis was, den bril in de hand te hebben gehad. De getuigen zijn weder naar Antwerpen vertrokken. Omstreeks twee uur in den na ch 11 u s- schen Donderdag en Vrijdag maakte een op dat uur minder gewone beweging aan de huisdeur den houder van een zeep winkel in de Torensteeg te Amsterdam opmerkzaam, dat er onraad was. Op zijn komst maakte iemand van niet te gun stig uiterlijk, ónder voorwendsel dal hij bij den bakker moest zijn, zich uit de voeten. Een half later vernam de winkelier opnieuw geritsel, nu echter aan de winkelruit. Er was een gat inge sneden en omstreeks vijftig stukken zeep waren gestolen. Een en ander was bedaard afgewacht door een politie-agent, die aan den hoek der steeg op post stond. Met zijn zeep terugkeerende liep nu de dader in den val eu de oude bekende der politie zal zich met al die zeep bezwaarlijk kunnen schoon wasschen. Als een nie uw Zoll-curicsum wordt ge meld, dat voortaan te Hamburg gebonden boe ken uit het buitenland als leêrwaren belast zullen worden. Waarschijnlijk heeft men hierbij de be kende drukfout op het oog, waarmede eens de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2