NIEUWE No, 561. Zondag 12 Februari 1882. 7e Jaargang. Een sociaal-politieke overweging. BUITENLAND. lAAllIlSdl GOUim. ABONNEMENT5PBUS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 0,85 1»— 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. JansstraatHaarlem. AG-ITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S k LAUREY. De volkeren zijn ziek, dat zal niemand loochenen; geen parlement ter wereld echter is in staat om de ware recepten voor te schrijven, die de volksziekten totaal kunnen genezen. De ziekte zal integendeel iu een veel gevaarlijker stadium komen, zoolang men voort blijft gaan de meest verderfe lijke grondstellingen onder den naam eener noodzakelijke volksvrijheid te propageeren. Of zijn het geene gevaarlijke grondstel lingen als men den God der Christenen uit het gansche openbare leven wil dringen, Hem zijue dienaars en zijne wetten; als men de fondamenten der maatschappij aan zljn zegen onttrekt, doordien men een hu welijk zonder Sakrament kan aangaan; nis men de opvoeding der kinderen van de Kerk afscheidt, van Christus, den Godcle- lijken Kindervriend; als de arbeid wordt onttrokken aan Gods zegen door de ont- neiliging der dagen Gods, ja zelfs als men den dood scheidt van den godsdienst iu deu godsdienstloozeu Staat? Zoodra men van de onveranderlijke grondstelling afwijkt, dat godsdienst en de vreeze Gods de nood zakelijkste foudamenteu voor alle men- schelijke oudernemingen en maatschappe lijke toestanden ziju, zoodra men de Kerk, als draagster van deu Godsdienst, in hare vrije, zelfstandige en zegenrijke beweging beletselen of moeilijkheden in den weg legt en meu de Kerk Gods met hare geschie denis, met hare rechten, met hare godde lijke rechten aan de staatsalmacht over levert, dan komt men tot de onzalige stelling van Hegelde Staat is God Is de Staat God, dan zijn zijne wetten onfeilbaar en onveranderlijk, en om dan van een privé-geweten van een Katholiek te spreken, is hoogverraad. Zoodra men zulke wegen bewandelt, komt men in te genspraak met God, met zjjne eeuwige wetten, met de overtuiging en met het Christelijk geloof der volkeren. Wij zien daarom overal ontbinding, ellende, wier eerste stadium is de ongeschiktheid voor het gezellige samenleven, wier verder ver loop de treurige ondergang is van natiën en volkeren. v Een aantal met zulke grondstellingen opgevoede menschen bestaat er, die God uit het openbare leven willen drijven, al zou ook een zee van bloed de koopprijs zjjn voor de verwezenlijking van hun ideaal. Hat verkondigden luide de logebroeders die in het vorige jaar te Gent vergaderd waren. FEUILLETON. Beleefdheidsvormen. Vervolg en slot.) In Japan trekt de mindere voor zijn meerdere zijne sandalen uit, steekt de rechter hand in de linker mouw, laat dan de armen langzaam tot aan de knie afglijden en gaat met kleine stap pen voorbij, terwijl hij onder vreeselijke gebaren ^troept; „Augh, Augh!" (doe mij geen leed!) e Siameezen zijn buitengewoon beleefde lui. Be kenden ontmoeten elkaar nooit, zonder buigingen te ma -en en als de een den ander voorbijgaat, verzuimt hij nooit zich te verontschuldigen. Menschen van gelijken rang groeten elkaar door de saamgevouwen handen aan den mond te bren gen. Ontmoet een ondergeschikte zijn meester dan gaat hij op de hurken zitten, heft de han den over 'thoofd en zegt: „uw slaaf groet u," of „het beest groet uBij een zeer voornaam persoon werpt de geringe man zich ter aarde, de hooggeplaatste zendt alsdan een uit zijn ge volg om te onderzoeken of de groetende niet kwalijk riekt. Is dit het geval dan krijgt hij van den aanzienlijke een schop en dan is het 't Is een feit dat die moderne bescha- vers« iu alle deelen der wereld met veel praalvertoon hun schootsvel uitkloppen en er naar streven om een lijkkleed te maken voor de Kerk en voor het kostbaarste wat zij bezit, voor de gedoopte ki ideren der geloovigen. Wij zien deze onzalige po gingen het duidelijkst in Frankrijk en in België. Doch Gods Voorzienigheid zal on getwijfeld beschermeud optreden. Het episcopaat in vereeniging met het Katho lieke volk, begrijpen het gevaar en zij strijden den strijd des Heeren. Daarom wordt ook op de schootsvellen der hedeu- daagsche logemannen als op die van zoo vele hunner voorgangers geschreven: »een verongelukte veldtocht.® In andere Staten en landen zijn de vij anden der Kerk oogenschijnlijk iets ver standiger geworden. Men heeft het als eene groote dwaling erkend, door staatssystemen en wetboeken, aardsche kwalen te willen genezen, terwijl men aan de menschelijke hartstochten den vrijen teugel liet. Zoolang de ontboeide hartstocht volmacht heeft, wordt het heilmiddel krankheid, de artsenij ziekelijkheid. Zedelijke verbetering is het eenige medicijn, zedelijke tucht de eenige kracht; daarvoor is godsdienst noodig, en opdat de religie het kan volbrengen, heeft zij de Kerk noodig, de vrije Kerk; in andere gevallen wordt de agent van politie de priester der volkeren, de gevangenis hun tempel. Want als de Christelijke deugd niet geëerd en beoefend wordt, dan zullen de menschen voor het gouden kalf iu 't stof nederzinken en de zielen zullen als handels artikelen worden beschouwd. Wat zich van het Christelijk geloof onttrekt, zinkt en verdwijnt; wat van het Geloof niet regel, richting en leven aanneemt, vergaat. Als niet tegenstaande dit alles eene tijdelijke rust en vrede ontstaan, dan beteekent zulks niet de heerschappij van het recht, maar het gebrek aan gelegenheid voor een at tentaat. De staatsleer, vervreemd van de Chris telijke geloofswet, zal zich ook gemakkelijk van de Christelijke zedenwet ontdoen. En wat is het recht zonder zedenwet Geweld dadige willekeur. Zij, die eene staatsinrichting willen zon der God, zonder godsdienst en Christelijk geloof, openeu de deur voor de gevaren van het socialisme en zijn niet in staat haar weder te sluiten. Als het geoorloofd is, duizendjarige rech ten en eigendommen voor staatsdoeleinden te rooven, dan kunnen de socialisten dit zijne zaak dat hij zich zoo spoedig mogelijk ver wijdert. Riekt hij echter niet kwalijk, dan helpt de afgezonden bediende hem ter been. Personen van gelijken rang spreken elkaar met mijn oudere broeder," of mijn vader," „mijne moeder," iimijn oom" of „mijn grootvadertoe. Lagere Mandarijnen noemt men „weldoeners"hoogere „genadige heeren weldoeners." Tot Prinsen moet men zeggen„ik stof uwer verheven voeten," en tot Koningen „ik stof uwer geheiligde voeten", of „goddelijke barmhartigheid"Ondergeschikten en slaven naderen hunne meesters slechts in ge knielde houding en de saamgevoegde handen boven het hoofd houdende. Vrouwen, ook de reeds bejaarden, worden met de namen der kost baarste en lieflijkste dingen aangesproken. Nooit echter mag het woord jong ontbreken; aldus: „jonge diamant,1' jong goud," „jonge hemel." jonge bloem!" Op deze wijze zijn de begroetingen van bijna alle Aziatische volkeren slaafsch, evenzoo die der Afrikaansche. De Abessiniërs knielen en kus sen den grond. Bij eenige negerstammen vat men elkanders handen en trekt zoo flink aan de vingers dat deze kraken. Bij andere stammen knipt men met de vingers, neemt men den kam uit de haren en steekt dezen weder op zijne als een voorwendsel gebruiken om eigen dom en recht in 't algemeen af te schaf fen en gemeenschap van goederen te pro- clameeren. Als het recht is, het heiligste eigendom aan het huisgezin te ontnemen, en de kinderen op godsdienstlooze scholen te plaatsen, waarom zou het dan ongeoor loofd zijn, ook het vermogen, de bezittin gen aan de familie te ontnemen? Als het hoofd van het huisgezin het recht niet heeft, de opvoeding zjjuer kinderen vol gens zijn eigen godsdienstige overtuiging en naar zijn religieus geweten te leiden, hoe zou hij dan het recht hebbeD, met zijn vermogen, met zijn geld en goederen naar zjjn goedvinden en beste weten te haudelen Als het kind eerst aan den Staat of aan de Gemeente en eerst dan aan de ouders toebehoort, dan past de socialist zulks ook op het vermogen, op de eigen dommen, op de bezittingen toe. Als het geoorloofd is, kerkelijke instellingen, in stituten en gestichten op te heffen en te vernietigen, waarom dan ook niet de bur gerlijke? Als alle recht van den Staat komt, dan kan ook het recht van ieder iudividu door deu Staat worden ontkend of afgeschaft. Dat is het socialisme in zijne gansche voorbereiding. Z. H. Pius IX, z. g., zag duidelijk de voorteekens van het dreigend gevaar en maakte er herhaalde malen ge wag van en het tegenwoordige Opperhoofd onzer Kerk, de wijze Leo XIII, wees reeds op de bestaande kwalen en op den eenigeu weg der bevrijding. Slechts eeue vrije, niet aan de willekeur van den Staat onder worpen Kerk, is in staat hier een bescher menden dam op te werpen. Alleen waar de heerschappij der godde lijke wetten heerscht, kunnen volkeren en natiën tevreden leven en gelukkig zijn. Mocht deze uitspraak overal en ten allen tijde worden begrepen, entoegepast! Bij de in het Pruisische Huis van Af gevaardigden voortgezette beraadslagingen over het ontwerp betreffende de Meiwetteu, heeft eergisteren de heer Virchow het woord gevoerd tegen de discretionnaire macht, daarbij aau de Regeering verleend, en tegen een gezantschap bij het Yaticaan. Hij ver klaarde zich echter bereid om de hardste bepalingen der Mei-wetteu te helpen in trekken. De heer Gneist zeide eveneens, dat de natiouaal-liberaleu er geen bezwaar tegen hadden de gestrengheid der Mei plaats, zooals men bij ons den hoed afneemt en weer opzet. De Mandingo's vatten bij het groe ten de hand eener vrouw en brengen deze aan den neus. De Moor in Marokko galoppeert naar den vreemdeling, als wilde hij dezen overrijden, pareert plotseling zijn paard en schiet onder den neus van den verwonderden vreemdeling zijn geweer af. Personen van gelijken rang, drukken elkaar de hand en kussen elkanders baard. De Egyptenaren steken de hand uit, leggen haar dan op de borst en buigen het hoofd. Een bi- zondere beleefdheid is het, als ze hunne eigen hand kussen. Voorname mannen (geen vrou wen) kust men de hand. In den divan trekt de geringere den hoogere een pantoffel uit en legt die naast zich neder. De groet wordt op dezelfde wijze beantwoord. Bekenden wenschen elkander een goeden morgen door te zeggen: „moge uw dag wit zijn waarop het antwoord volgt„moge de uwe als melk zijn!Dergelijke formulieren bestaan er in overvloed. In andere streken van Afrika ontdoet men zich van het opperkleed, valt op de knieën, buigt het hoofd en bedekt zich met beide handen hoofd en schouders met zand. In Ethiopië neemt de groetende den begroete den lijfgordel af, dien hij zich zeiven omgordt. Wanneer in Noordwes- wetten te temperendoch hij betoogde, dat de doeltreffend gebleken bepalingen be hoorden behouden te worden. De heer Rich ter zeide een voorstander te zijn van de vrije Kerk in den vrijen Staat en noemde het ontwerp slechts een der middelen, waardoor prins v. Bismarck zich den steun van het Katholieke leger poogde te ver werven. Spr. wilde van het ontwerp niets weten en drong aan op een herziening van de Mei-wetten. De Minister van Eeredienst kenschetste het ontwerp als de uitdrukking van den parlementairen toestand. De Re geering, zeide hij, had te -meer recht om de Poolsche quaestie iu aanmerking te ne men, omdat de berichten van verantwoor delijke ambtenaren bevestigden, dat de be weging in PolenV zeer levendig was. De heer Windthorst verdedigde met 'kracht en vuur eene herziening der Mei-wetten. Stelde zich de Regeering met over de borst gekruiste armen daartegen, dan bewees zij daarmede den vrede niet te willen. Ten slotte heeft het Huis het ontwerp naar een commissie van 21 leden verwezen. Von Bismarck zou in de laatste dagen met onderscheidene juristen van naam van gedachten hebben gewisseld over middelen om het toenemend beursspel te beletten. Te München zijn 17 sociaal-democraten gearresteerd. Aan den Koning van Saksen is dezer dagen met groote plechtigheid de orde van den Kouseband overhandigd. De Belgische Kamer van afgevaar digden heeft met 72 stemmen tegen 18 besloten, het voorstel-Malou tot uitbreiding der kiesbevoegdheid in overweging te nemen. De Hooge Raad voor het gevangen wezen in Frankrijk heeft eene bijeenkomst gehad met den Minister van Binnenland- sche Zaken. Uit hetgeen deze toen ge sproken beeft, blijkt dat Frankrijk op dit oogenblik negen cellulaire gevangenissen heeft, en dat de ervaring van de toepassing der celstraf van dien aard is, dat de uit breiding van dit stelsel wenschelijk is. De beruchte Lulier, door zijn gewezen broeders der commune onlangs als verrader gebrandmerkt, heeft opnieuw Paul de Cassagnac uitgedaagd. Deze heeft hem in een scherpen brief te kennen gegeven, dat hij zich elders moest laten schoonwasschen van de smet, die zijn onzedelijke hande lingen, waarom hij uit de zeedienst weg gejaagd is, op hem geworpen hebben, en dat zjjn steeds voor hem gekoesterde min achting gebleven is. Crispi heeft bij de Ttaliaansche Kamer telijk Amerika twee Indianenstammen elkaar ont moeten dan leggen zij zich op een afstand van 20 tot 30 passen op den grond. Vervolgens tre den de beide oudsten tot elkaar en geven elkan der uitvoerige berichten van hunne reizen. Als dat verhaal geëindigd is, beginnen allen te zuch ten en dit zuchten verandert ten langen leste in een vreeselijk geschreeuw. Gedurende deze be leefdheidsbetuiging naderen de twee troepen tot elkaar en de vredespijp die dan in den kring rondgaat en een algemeene vroolijkheid, sluiten deze acte van beleefdheid. Op Otaheite, op de Gezelschaps- en Vriendschapseiland wrijft men zich wederzijds met de punten van den neus. In Nieuw Guinea bedekken zich de groetenden het hoofd met boombladen, hetgeen te gelijker tijd als teeken des vredes geldt. De inboorlingen van Zuid-Amerika vragen kortweg: „Ama re ka?" (gij?) en antwoorden nog korter: „A (Ja). Zooals men ziet heerscht er in den vorm van begroeting, afscheid nemen en beleefdheidsbetoon heel wat variatie hij de verschillende volkeren en natiën der beschaafde en onbeschaafde wereld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1