BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. ongeregeldheden onder de studenten. Die bewegingen stonden in geen verband met de politiek. De Daily News verneemt uit Lahore, dat de spanning tusschen Herat en Kaboel haar toppunt bereikte in een opstand van Herat's gouverneur Koedoes-Khan tegen den Emir. Deze zond een legermacht om Herat te onderwerpen. De tegenwoordigheid van Ajoub aan de grenzen veroorzaakt onrust. Aan de Daily News wordt uit Alexandrië gemeld dat het oponthoud van schepen in het Suez-kanaal wegens gebrek aan loodsen nog voortduurt. Zestig lagen er voor anker te Port-Said en te Suez te wachten. De limes verneemt uit Calcutta dat de samen zwering in Nepaul steeds uitgebreider blijkt geweest te zijn. Er heerschte een schrik bewind. Tallooze notabelen en officieren ondergaan zware kettingstraf. Een zestig tal werden gefusilleerd. De gisting houdt aan. Haarlemmermeer, 14 Febr. Gevolg gevende aan eene uitnoodiging van mr. P. J. Amersfoordt, bracht de Chineesche gezant eergisteren een be zoek aan de Badhoeve. De gezant had namelijk zijn wenseh geopenbaard deze modelhoeve te mogen bezichtigen, daar de landbouw in China in bizonder hoog aanzien staat. Na bezichtiging der fraaie hoeve werd een rijtoer gemaakt naar het stoomgemaal De Lijnden. Amsterdam, 14 Febr. Op de Lijnbaansgracht alhier, viel heden een metselaar van een dak, waar hij werkzaam was, op straat. De ongeluk kige was na weinige oogenblikken een lijk. Zevenhuizen, 14 Febr. Zaterdag middag is het 2Va jarig zoontje van J. v. d. Broek alhier, jammerlijk verdronken. Na eenigen tijd vergeefs gezocht te hebben, werd het kind levenloos uit een bijt achter de woning opgehaald. Ymuiden, 14 Febr. Gisteren-morgen is alhier in de nabijheid der Noordzee-sluizen het lijk op gehaald van een werkman, die werkzaam was bij den aannemer der forten en waarschijnlijk gisteren-avond, door de duisternis misleid, in het water is geloopen. Hij was een oppassende jongen er. de broodwinner van zijne ouders. Utrecht, 14 Febr. Drie personen, die er hun werk van maakten steenkolen van het terrein der Staatsspoorwegen alhier te stelen, zijn door de politie gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld, terwijl de ontvreemde brandstof fen bij een opkoopster in beslag zijn genomen. Rotterdam, 14 Febr. In den afgeloopen nacht is uit den Schiedamschen Singel nabij de Schil- dersteeg opgehaald het lijk van een bijna 60jarig man, die sedert een paar dagen vermist werd. Landsmeer, 14 Febr. Door de politie alhier, is proces-verbaal opgemaakt wegens het schenken van sterken drank om niet, aan koopers bij gele genheid eener publieke veiling. Steggerda, 14 Febr. Een boerin uit deze gemeente sprong dezer dagen van een wagen, in vollen ren, doordien het paard op hol ging. Zij heeft zich daarbij zoodanig bezeerd, dat zij aan de gevolgen bezweken is. 's Gravenhage, 14 Febr. Een vijfjarig knaapje, eenig kind eener weduwe, viel heden middag op de Nassaukade, op geringen afstand van een aan komenden tramway. Het hoofd van den onge- lukkigen jongen werd onder de wielen van den wagen verpletterd, zoodat hij onmiddellijk dood was. Op den spoorwegtusschenEdinburgh en Glasgow is een reiziger, die tegen een niet goed gesloten portier leunde, uit den waggon gevallen en zoo zwaar gewond, dat hij aan de gevolgen overleed. Te Peterhead,inSchotland, zijn proe ven genomen met olie tot stilling der golven; op die plaats, waar de zeegolven met veel geweld breken, heeft men daarmede uitmuntende resul taten verkregen. De zee werd zoo kalm, dat de kleinste boot er zonder gevaar kon passeeren, iets wat anders onmogelijk is. Nu het met den tunnel, die Engeland met Frankrijk zal moeten verbinden ernst wordt, dat wil zeggen: nu de voorbereidende maatrege len zoo goed als bewezen hebben, dat het ontwerp uitvoerbaar is, begint de publieke opinie in En geland er tegen gekant te worden. De voorstan ders achten het niet onmogelijk dat het parle ment de bill zal verwerpen, die tot voorzetting en voltooiing van het reuzenwerk noodig is. De vrees namelijk is opgewekt, dat de tunnel een Fransche invasie mogelijk maakt, en dat gevoelen wordt door officieren gedeeld en ondersteund. Met sir Garnet Wolseley aan 't hoofd verzekeren zij, dat er slechts verraad in 't spel behoeft te zijn en Frankrijk kan met 2000 man in eene nacht de Engelsche verdedigingswerken overrompelen, zich van den tunnel meester maken en in vier- en-twintig uur een geheel leger op Engelschen bodem werpen. In Lyonbevinden zich een-en-twintig wisselagenten die allen failliet verklaard zijn. Za terdag werden er eerst acht failliet verklaard en Donderdag volgde de overigen, hoewel noode, hun voorbeeld. Volgens de ÏVansche wet is het bankroet van een wisselagent altijd bedriegelijk en dien heeren wacht dus behalve het verlies van burgerrtchten ook een gevangenisstraf van twee maanden tot twee jaren. Terwijl men zich in de meeste stat en van Europa verheugt in den zachten winter, klaagt men in Turkije steen en been over het barre weder. In Konstantinopel ligt de sneeuw voeten hoog; de spoorwegen hebben bij gebrek aan sneeuw ploegen den dienst gestaakt, en op de aankomst van de booten is geen peil te trekken. Een Fransch mijnwerker in Califor- nië heeft een eenvoudig middel uitgedacht om zonder water het goud uit de goudvelden van het zand af tc scheiden, en verdient met die bewer king 30 a 50 dollars per dag. Zooals men weet, scheidt men het goud gewoonlijk van het zand af door wasschingen. Maar op plaatsen waar geen water bij de hand is, kon het afscheiden van het kostbare metaal tot nog toe niet plaats hebben, en daarin voorziet het middel van den mijnwer ker. Hij zet een grooten ijzeren pot in een drogen put of kuil, plaatst op de opening van dien put een groote zeef, die hij door een pijp met den pot in verbinding stelt. Het zand wordt door de zeef gegooid, loopt door de pijp in den pot, die vol wordt en overloopt, terwijl er telkens weer nieuw zand inkomt. Zooals men weet, verbindt goud, dat in aanraking met kwikzilver komt, zich daarmede, terwijl alle andere stoffen afge- stooten worden. Er komt dus een soort van draai kolk in den pot, waarin het zand er uitgeworpen wordt en het goud er in blijft, met het kwik verbonden, waarvan het dan later weer afgeschei den wordt. Eergisteren werd een vrouw naar het het commissariaat van politie van het qtiartier de Porte Saint Denis te Parijs overgebracht, die op heeter daad in een modemagazijn van den Boulevard de Strasbourg bij het stelen van goe deren betrapt was. Nauwelijks was zij in het verhoor, of een tweede vrouw, die in het zelfde magazijn in hechtenis genomen was, werd bin nengebracht, vervolgens een derde, een vierde, tot tien toe, die allen in het zelfde magazijn over vallen waren. Uit Genua schrijft men: de beruchte bandiet Pietro Generi is onder goed geleide aan gekomen. Generi begon zijn rooversloopbaan met op klaarlichten dag één millioen te stelen van een bank hier ter stede; hij werd toen lot levens langen dwangarbeid veroordeeld, doch ontkwam en begaf zich naar Konstantinopel waar hij lid werd van een bende valsche munters. In I860 kwam hij in den Kerkelijken Staat en pleegde daar in éen jaar 480 rooverijen, kleine diefstallen enz. er buiten gelaten; hij werd gevat en ver scheen met 100 anderen voor de rechtbank, welke hem na een proces van ruim 6 maanden andermaal tot levenslangen dwangarbeid veroordeelde. Nu zou hij naar eene gevangenis in Sardinië overgebracht worden, doch ontsnapte te Livorno, ging naar Eome en van daar naar Australië. Uit Austratië ging hij naar Japan en vervolgens naar de Ver- eenigde Staten, waar hij zijn toovers-beroep ins gelijks voortzette. Toen is hij naar Mexico en van daar naar Peru gegaan, waar hij gevangen genomen werd en van waar hij thans hier ter stede aangebracht is. De voormalige veldwachtervan Wou- brugge, die zich voor eenige dagen met een vrij aanzienlijk bedrag, hem in zijn betrekking toe vertrouwd, uit de voeten maakte, is te Antwer pen gevat en nog in het bezit gevonden van een deel der gestolen gelden en eenige zegels. Zijn uitlevering is vanwege onze Begeering aan het Belgisch Gouvernement aangevraagd. Het Ween er residentie-theater werd in het jaar 1741 opgericht door Keizer Frans I en zijne gemalin Maria Theresia. De tooneelspe- lers waren Duitschers, en de directeur heette Sellier. De opgevoerde stukken bestonden meest al in geïmproviseerde kluchten, waarbij, even als bij de Italiaansche Commedia dell 'arte slechts de inhoud van de fabel er. de opeenvolging der tooneelen gegeven werd. Behalve hun vast tracte- ment, hadden de tooneelspelers nog bizondere emolumenten. Zoo werd, bij voorbeeld, een voor gedragen aria betaald met zes gulden, een lucht sprong met één gulden, een pak slaag met 34 Éreutzer, een oorveeg en een schop met 38 Kreutzer. Een gedresseerd lconijn. Een sterk be- wijs, hoe gemakkelijk een beest tot huisdier kan worden afgericht levert een tabakshandelaar te Utrecht. In diens woning loopt vrij rond een wit konijn, dat zelfs nu en dan de openbare straat bezoekt en zich in elk opzicht als een huishondje gedraagt; het volgt de huisgenooten, kent deze elk in het bizonder, zoekt de gemakkelijkste rust plaatsjes, b. v. op de canapé en weet zijn wensch duidelijk aan ieder huisgenoot te kennen te geven om nu en dan uitgelaten te worden. Bij Kilia, op de Zwarte Zee, is een Engelsch stoomschip, de Kosmos, van Sebastopol naar Londen, gezonken. Van de bemanning kwa men 26 personen om het leven; negen anderen redden zich door zwemgordels en kwamen be houden aan land. De ladiug bestond uit graan, het eigendom van de firma te Taganrog, en was niet verzekerd. Waarschijnlijk heeft er nooitgrooter liefhebber van thee bestaan dan doctor Johnson. In zijue beoordeeling van Hunway's werk: „De thee en hare nadeelige gevolgen," verklaart hij zich zeiven voor „een gehard en onbeschaamd theedrinker, die alle spijzen met niets anders dan dit geurig aftreksel verdunt; wiens ketel nauwe lijks tijd heeft om te bekoelen, die 's avonds zijn genoegen vindt in theedrinken, zich 's nachts met thee verkwikt en er den ochtend meê begroet." Naar het getuigenis zijner vrienden waren de hoeveelheden thee, die Johnson op elk uur van den dag dronk, zoo groot, dat zijne zenuwen er ontzaglijk verslapt door geweest moeten zijn. Er wordt van hem verhaald dat, op zijne reis door Schotland, Lady Mac. Leod, nadat zij hem zes tien kopjes had ingeschonken, vroeg of hij niet liever een kom wilde hebben, om hem moeite uit te winnen. „Dat vragen de dames altijd, me vrouw," gaf hij niet zeer beleefd ten antwoord. „Maar 't is niet om mij, alleen om zich zeiven moeite uit te winnen." Bij eene andere gelegen heid zeide hij: „Wat moet dat toch een verruk kelijke drank zijn, die ieders verhemelte streelt op een tijd dat men niets anders gebruiken kan aan het ontbijt!" Van de bekende schranderheid der honden heeft men onlangs een aardig voorbeeld gezien bij iemand die er op zijn landgoed ver scheidene heeft: een patrijshond met vijf jongen, een terrier en twee brakken. Die dieren mogen een gedeelte van den dag in de huiskamer door brengen, mits zij zich aan zekere regels houden en eendrachtig onder elkander zijn. Het haard kleed is voor allen de lievelingsplaats. Eens kwam Zuna, een van de brakken, op den gewonen tijd binnen, en vond eiken toegang naar den haard versperd door zijn slapende makkers, Hij beproefde door zacht krabben zich een doortocht te banen, doch werd door gebrom afgewezen. Daarop ging hij, merkbaar neerslachtig, in een hoek van de kamer liggen, maar niet om te slapen. Tien mi nuten lag hij daar te druilen, als in gepeins ver zonken, sprong toen eensklaps op, vloog naar het venster en blafte alsof hij onraad bespeurde. Na tuurlijk schoten menschel] en honden toe om te zien wat het was. Het haardkleed was ledig, en Zuna draafde er bedaard heen, ging zoo lang als hij-was voor het vuur liggen, er. snorkte in eer. oogenblik, met het streelend bewustzijn dat hij de andere had beet gehad. Naar aan de Asser Ct. uit Zwolle wordt medegedeeld, is den notaris Tjarba van Starkenborch te Groningen eergisteren, terwijl hij per spoor reisde van Zutfen naar zijne woonplaats, een pakket ontvreemd, waarin twaalf aandeelen Charkow-Azow spoorweg, ter waarde van om streeks f 9000. Tentoonstellingen van pluimgedierte in Engeland. In het begin van December had er in het Kristallenpaleis te Londen een tentoonstel ling van pluimgedierte plaats, die, zoowel wat betreft de hoeveelheid der tentoongestelde dieren als de bestede prijzen buitengewoon mag genoemd worden, In 4910 kooien waren meer dan 6000 stuks van allerlei aard ingezonden, waarbij echter die dieren, die tot een practisch doel dienen, ver reweg in minderheid waren bij die, welke uit liefhebberij of om de kleuren of vormen gehou den worden. De prijzen waren soms buitensporig hoog. Voor een jongen Cochinchina-haau werd 60 guinies (720 gld.) voor een uilenduif 50 pond sterl. (600 gld.) voor een zeer gewoon uitziende Antwerpsche duif 30 pd. (360 gld.) betaald, üc geheele verkoop bedroeg 2500 pd. (30,000 gld.) Bij zulke prijzen lijdt het geen twijfel of de hoenderteelt moet een krachtigen spoorslag ver krijgen. Ook te Birmingham werd een tentoon stelling van pluimvee gehouden die 2800 nommers telde en, wat hoedanigheid aanbetreft, beter dan die van Londen was. In de munt te New-York heeft men eene weegschaal, die zoo nauw luistert, dat wan neer men twee stukjes papier van de zelfde grootte en gehalte op de verschillende schalen legt, zoodat deze in evenwicht blijven, het voldoende is zijn naam met potlood op eene er van te schrij ven om de schaal naar die zijde te doen over slaan.Die schaal is bijna zoo gevoelig als de kano van den Groenlander, die bij het instappen, zijn holle kies aan de linker zijde met watten moest vullen om het bootje niet rechts te doen omslaan. Bewaren van eieren. Uit Engelandwordt de volgende hoogst eenvoudige manier van eieren te bewaren, aanbevolenMen neemt hiertoe een net van sterk bindgaren, zooals veelal gebruikt wordt voor den inkoop van visch, eieren, enz. leder te bewaren ei wordt zeer zorgvuldig in papier gewikkeld en daarvan 40 a 50 in zulk een net gedaan, dat nu van boven zoo eng wordt toegebonden, dat de eieren niet kunnen schud den. Nu hangt men het net op eene koele, vorst- vrije plaats, bijv. in een luchtigen kelder en keert het geregeld elke week om, zoodat beur telings het bovenste en benedenste einde van het net naar onderen komt te hangen. Aldus behan deld zouden de eieren den geheelen winter frisch en smakelijk blijven. Behalve dat op deze wijze bewaarde eieren ieder oogenblik gemakkelijk te krijgen zijn, is ze voorzeker ook de goedkoopste en gemakkelijkste, wanneer zij aan het doel be antwoordt. Het zou in elk geval wel de moeite waard zijn, er eens proeven van te nemeD. In de R.-Kath. Militaire Yereenigin g te 's Bosch, onder leiding staande van de paters Kedemptoristen, heeft een plechtig feest plaats gehad, ter inwijding van een sierlijken standaard, der Vereeniging vereerd^ en prijkende met een in goud geborduurd Neêrlandsch wapen op een veld van rood fluweel. Al de hoofdofficieren van 't garnizoen, met den generaal-majoor Ileitz aan het hoofd, hadden de uitnoodiging tot bijwoning van de plechtigheid aanvaard en gaven door hun aanwezigheid een zeer gewaardeerd blijk van be langstelling. De eerw. paters Hoctin en Wulfingh verrichtten de inwijding en de laatste hield een schoone redevoering, waarna generaal Heitz in hartelijke, vaderlijke woorden de vereenigde mili tairen toesprak en hen aanmaande, steeds flink hun plichten te vervullen; in hun daden te toonen dat zij lid zijn der schoone Vereeniging en daar door tevens die Vereeniging te eeren en te doen vooruitgaan in groei en bloei. Een werkman die Zaterdag 11.te Ivry (bij Parijs) van zijn werk kwam, zag niet ver vau het station aldaar een hond aan iets knagen, dat hem bleek een kindervoetje te zijn. Hij ontrukte het dier zijn buit sn ijlde daarmede naar het naastbijzijnd bureau van politie. Bij onderzoek werden nog verschillende gedeelten van het lijkje gevonden, dat volgens verklaring van een genees heer door eene bedrevene hand moest stuk ge sneden zijn. Ook de misdadige moeder werd spoedig opgespoord en in hechtenis genomen. Zij is twintig jaar oud en de dochter van ach- tenswaarde bnrgerlieden. In November en December zijn te Amsterdam 1330 processen-verbaal wegens over treding van de Drankwet opgemaakt; onder dit getal overtreders waren 70 vrouwen. Een bende Chineesche soldaten van 600 man moet onlangs de Bussische grenzen over getrokken zijn en een aanval op daar wonende Kirghisen gedaan hebben. Zij roofden, brandden, richtten voor 230.000 roebel schade aan en namen bij hun vertrek 11 vrouwen, 3 meisjes en 6 jonge kinderen mede. Op den eisch der Bussische Be geering tot schadevergoeding en ontslag van de gevangenen werd tot dusver niet geantwoord. Het maandblad de Popular Science geeft een goeden raad om verkoudheid te voorkomen, 't Is verkeerd zich warm toe te stoppen zooals men dikwijls doet, als men lichaamsbeweging in de open lucht gaat nemen. Gezonde menschen be lmoren dat volstrekt niet te doen. Door dc bewe ging geeft het lichaam warmte genoeg af om alle gevaar van kouvatten weg te nemen. Veeleer inoet men zorgen na de beweging genoeg kleeren aan te houden, wanneer men tot rust komt, om te voorkomen dat de warmte het lichaam uitgaat. Juist vat men zoo dikwijls kou door na de lichaams beweging een kleedingstuk af te leggen, of dan stil te zitten in een stof gekleed, die niet geschikt is om de warmte in het lichaam te houden. Op Java, verhaalt een Duitsch blad, heeft vaak een eigenaardig gericht plaats, dat getuigt voor den invloed, dien angst en vrees op het speeksel uitoefent. Als op eene plantage een diefstal gepleegd is verzamelt men hen, op wie de verdenking valt, bijeen en geeft hun eene hoe veelheid gemalen koffie in den mond, die zij een tijd lang daarin moeten houden en dan weder vertoonen. Men kan er zeker van zijn, dat hij, die de koffie geheel droog teruggeeft de schuldige is, daar de angst voor straf de afzondering van speeksel belet. Een bende smokkelende honde n trekt bijna alle dagen te Chiasso, in het Zwitsersche kanton Tessin, over de Italiaansche grenzen naar Como. De dieren zijn op den smokkelhandel ge dresseerd; zij kennen de meest verborgen paden in gebergte en kunnen reeds op zeer grooten afstand de grenswachters bemerken, die zij dan zorgvuldig vermijden. Om den hals en op den rug dragen zij de contrabande in manden en brengen ze zoo naar afgelegen woningen, waar de smok kelaars hen wachter. Vandaar worden zij dan per spoortrein naar Chiasso teruggezonden, om van voren af aan weer te beginnen. Bij G elde rsch-Veenen daal geraakte dezer dagen de 42jarige Johannes van der Poel in beschonken toestand te water. Den volgenden morgen is zijn lijk opgehaald; de ongelukkige laat een vrouw en tien kinderen na. De onlangs te Dinan tot lid der Ka mer geicozen republikein Even is door de Recht bank tot een boete veroordeeld wegens het af ranselen van een kiezer, die niet op hem stem men wilde. Een ander, die bij dit stelsel van vrije verkiezing een handje geholpen had, werd tot gevangenisstraf veroordeeld. Naar men thans eindelijk met zeker- heid kan bepalen, is het aantal slachtoffers van den brand in het Ringtheater 383, waarvan 166 herkend werden. Woensdag-avond, even voor tienen, brak in de Nicolsonstreet, te Edinburgh, een brand uit in de tabaksfabriek va i den heer Thomas Kerr, vlak bij den schouwburg Royal Princess, die stampvol was. De directie van het theater trok voorzichtig van een lichte ongesteldheid van een der actrices, die een hoofdrol vervulde, partij, om het publiek aan te kondigen, dat de voor stelling niet kon worden voortgezet. De aanwezi gen verlieten rustig het gebouw en eerst buiten ontdekten zij de eigenlijke reden, waarom de voor stelling was afgebroken. In Parijs kwam dezer dagen een per soon bij de politie, die een zonderlinge uitvinding had gedaan, waarvan hij nu al de politie-agenten wilde voorzien. Hij had namelijk brillen uitge vonden, waarmede men ook zonder het hoofd om te draaien, achter zich kon zien. De agenten met den bril gewapend, hadden dus het voordeel dat zij zoowel voor als achter zich een oogje in het zeil konden houden. De Parijsche commis saris van politie had niet veel vertrouwen in die uitvinding, hij geloofde dan ook voor een krank zinnige te staan. De uitvinder -vas hierover zeer verstoord en zeide dat hij naar Engeland ging, waar hij hoopte niet miskend te worden en waar het zeker zou zijn dat zijn uitvinding zou worden gewaardeerd. In een huis van den faubourg St. De- nis heeft de politie zich van een beruchten dief meester gemaakt. Deze was, toen de agenten aan zijD deur klopten, uit het venster gesprongen, maar viel in de armenvan een der inspec teurs, die hem daar had opgewacht. De stevige kerel greep den politiebeambte bij de keel en ontworstelde zich aan hem, doch slechts voor eenige oogenblikken; want onmiddellijk daarna werd hij door een troep agenten, die ter hulp waren gesneld, opgevangen. Evenals elders begint hier te lande het ijzer bij den huizenbouw, vooral bij groote stichtingen, meer en meer toepassing te vinden; hetgeen hier echter weinig navolging vindt, is het omkleeden der ijzeren bindten met een ander om hulsel dan hout en toch kan in dien toestand, ingeval van brand, het gebruik van ijzei hoogst gevaarlijke gevolgen na zich slepen, aangezien ijzer onder den invloed van de hitte, welke brand kan veroorzaken, aan uitzetting en verwringing onderhevig is, waaruit instorting van de muren, waarmede de ijzeren balk verbonden is, volgen kan. Over den veiligheidstoestel voor tramwagens, waarmede de directeur der Rotter- damsche Tramweg-Maatschappij, de heer Gui- chard, proeven deed nemen, schrijft men aan het Utr. Dbl. -. Deze vinding, die bij de proefnemin gen uitstekend voldeed, wordt werkelijk toege past. Onder toezicht van den uitvinder, den heer van de Velde, van Brugge, thans te 's Graven hage, worden daar in de werkplaats van den heer Hotz die toestellen vervaardigd, om er ach tereenvolgens de waggons der Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij van te voorzien. De toe stel bestaat uit een aaneenschakeling van stalen ban-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2