buitenland! BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. een slaaf werd verkocht? 't Was dezelfde pri]s dien men voor een os of voor een ezel besteedde. En als een ander dan de eigen meester den slaaf gedood had, wat moest hij betalen? De waarde gelijk aan die van een slachtdier. Waren er vele slaven of was hun aantal zeer beperkt? Er waren er millioenen. In Attica telde men 20,000 vrije burgers en 400,000 slaven. Tn Rome had een Romein dikwijls 1000, 10,000, 20,000 slaven. Ja in 't geheel, was het aantal zoo groot, dat de Senaat nimmer wilde toestaan, dat men hun een eigen kleed gaf, uit vrees dat zij zich dan iets zouden gaan inbeelden. Naast de slavernij bestond er echter voor het Christendom nog eene afschuw- lijke barbaarschheidde spelen der Gladi atoren. Dit waren spelen waarin menschen met wilde dieren of zelfs met menschen strijden moesten, ten aanschouwe en ten genoege van duizenden toeschouwers. Als de strijders het strijdperk betraden, dan trokken zij voorbij den zetel des Keizers of diens plaatsvervanger en moesten dan de verschrikkelijke woorden spreken: Cesar morituri te salutant! (Keizer, de stervenden groeten u). Dan werd de offerkudde in kleine afdeelingen verdeeld; die welke het eerst moesten sterven, bleven op het strijdperk en men bond hen aan palen, men stak hen in netten, die elke beweging onmogelijk maakten, die echter het gezicht van den doodsstrijd uiet verhinderden. De overigen leidde men terug, tot hunne beurt kwam. Dan werd er een teeken gegeven. De val luiken van de kooien der wilde dieren wer den omhoog getrokken en leeuwen, beren, stieren stortten zich op hunne weerlooze offers en spoedig bedekten verpletterde ljjken, afgescheurde ledematen, bloed en beenderen het zand van 't strijdperk. En zoo volgde de eene afdeeling na de andere tot het laatste offer gevallen was. Wordt vervolgd Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft, na langdurige beraadslaging, bij hoof delijke stemming het geheime fonds, ter beschikking van het staatsministerie, toe gestaan met 240 tegen 73 stemmen. De Beiersche Tweede Kamer heeft met algemeene stemmen de wet op het concu binaat aangenomen zooals zij door de Eerste Kamer was gewijzigd. Voorts werd, na be strijding door den Minister-president, het voorstel aangenomen, hetwelk ten doel heeft de schoolplichtigheid op 6 in plaats van op 7 jaar te bepalen. Te Weenen is, onder den naam van »Oos- tenrijksche Hervormingsclubeene anti semitische vereeniging opgericht. Te Lissabon is bericht ontvangen uit Buenos Ayres van 24 Januari, dat de in woners van Pisco in Peru door Peruaansche soldaten zijn vermoord. De kolonel Mas viel met 600 man uit Yca Villavicencia aan en verwoestte Pisco, na hem te hebben ver slagen. Duizend tonnen wijn werden onder de soldaten verdeeld, die vervolgens de hui zen verbrandden en de bewoners vermoord den. Vierhonderd vreemdelingen verzetten zich tegen de stroopers, maar werden ver nietigd; 300 hunner werden gedood. Het getal slachtoffers in 't geheel is meer dan 1000, en het gerucht loopt, dat de Eran- sche consul daaronder is. Verder wil het gerucht, dat kolonel Mas door de troepen van Garcia Calderon is vermoord. De Standard verneemt uit Pest, dat een observatiekorps aan de Servische gren zen geplaatst wordt. De zuidwaarts gaande versterkingen bedragen 21,000 man; alsdan beloopt de totale legermacht in het Zuiden 80,000 man. Aan de Daily News wordt uit Alexan- drië gemeld, dat er voortdurend een krijgs lustige agitatie heerscht, welke aanduidt dat men des noods tot verzet tegen de in menging van Europa gezind is. Naar men zegt, zouden de notabelen het Suezkanaal willen sluiten, ten einde het totaal verkeer naar den spoorweg te leiden. Beekbergen, 21 Febr. Gisteren ochtend is uit het Apeldoorn-Dierensche kanaal opgehaald het lijk van een jonkman, behoorende tot een geachte familie alhier. Hoe hij daarin geraakt was, is onbekend. Arnhem, 21 Pebr. Een knaap alhier, tot de gezeten klasse behoorende, stal bij een water-en- vuurverkaoper een horloge, verkocht het en ver teerde de opbrengst met een makker, wien hij wijs maakte het horloge gevonden te habben. De knaap zal wegens diefstal terechtstaan. Schagen, 21 Pebr. Zaterdag-avond is een goederen-wagen tusschen deze gemeente en den Helder losgeraakt en door den sterken wind voort gestuwd tot de brug bij 't Koegras, waar hij iD het N.-Holl. kanaal stortte. De scheepvaart is er niet door gestremd. 's Gravenhage, 21 Pebr. Onder de vele ge schenken, die Z. M. de Koning ter gelegenheid van Zijn verjaardag zijn aangeboden, behoort ook een monster-heilbot, van den vischhandelaar H. P. te Mijtelaar, te Amsterdam. Het dier was ruim 1 meter breed eri, wat het merkwaardigste is, springlevend, zoodat het bij het vertoonen aan Z. M. heen en weer sprong. Kralingen, 21 Pebr. Heden voormiddag is uit het water aan het breede Toepad onder deze gemeente het lijk van een welgekleede juffrouw opgehaald. Haaksbergen, 21 Pebr. Een daglooner al hier, echtgenoot en vader van een talrijk kroost, die hard voor zijn bestaan moet tobben, ging na volbrachte dagtaak, bedaard huiswaarts en ont moette onderweg een paar jolende bruiloftsnoodi- gers, waarvan de één, zekere K., louter uit bal dadigheid het mes trekt en hem daarmede toe takelt, dat de man, na nog eenige schreden gezet te hebben, bewusteloos in elkander zakt. Geluk kig was er geneeskundige hulp bij de hand, zoodat de ongelukkige spoedig verpleegd kon worden. Meppel, 21 Pebr. Gisteren werd aan den straatweg tusschen deze gemeente en Staphorst het lijk gevonden van zekeren L. J. kleermaker te Bouveen. In beschonken toestand van Mep pel komende, is hij verkleumd geraakt en op den weg gestorven. Bij een agentuur van eenZwitsersche verzekering-maatschappij is dezer dagen een wit te olifant verzekerd, die thans op weg is van Siam naar Europa en in de volger.de maar.d te Hamburg zal aankomen. De verzekeringsom is 30,000 mark en de premie, met eenige kosten, 300 mark Het zeldzame dier moet voor den zoölogischen tuin te Berlijn bestemd zijn. Een vroolijk historietje, dat werke- lijk moet hebben plaats gehad en dat tevens eens de schaduwzijde van de ijdelheid doet zien, wordt tegenwoordig in de Parijsche kringen verhaald. Een niet zeer jonge aristocratische schuldenmaker, die zijn reeds grijs wordende haren en baard verfde, moest dit wegens hoofdpijn achterwege laten. De over zijn verouderd voorkomen verwonderde ken nissen vroegen hem naar de oorzaak. Slagvaardig antwoordde de schuldenmaker: „Dien, le krach! ik heb ongehoord veel verloren, mijne haren wer den daardoor in een nacht grijs De onvoorzich tige had daarmede aan zijn ijdelheid voldoening gegeven, zijn crediet had hij echter geheel ver loren. Een nieuwe mode, die onder de Pa rijsche dames in zwang komt, zijn rijk geborduurde lijfjes van fijn glacc-handschoenen leder. Zij moe ten zeer duur zijn ongeveer zooveel kosten als een pelsmantel. Wij kunnen ons niet voorstellen dat onze Hollandsche dames er smaak in zullen vinden. In het laatst derzestiendeeeuwkwam te Madrid een Moorsch gezant, die van JeSpaansche toestanden eene merkwaardige beschrijving gaf. Vooral de posterijen en de kranten hadden zijne opmerkzaamheid getrokken. „Zoodra er nieuws uit verre landen is aangekomen," schrijft de Moor, die een fijn opmerker geweest moet zijn, „wordt het naar een huis gebracht, waar een man, die een schrijfmolen (ook toen werd een drukpers dus „molen" genoemd!) bezit; het op vellen papier drukt. Die worden dan onder het volk verkocht, en dat noemt met el-gasetah (de gazette of krant). In die bladen leest men veel nieuws; evenwel zijn de meeste zeer overdreven en behelzen of bepaalde leugens, of dienen alleen om de nieuws gierigheid te bevredigen." Te Zurich studeert een Hindoe, die eerlang zijn doctoraal-examen in de geneeskunde zal afleggen. Een vreeselijke misdaad heeft het dorpje Chapmost, in de omstreken van Lyor., in opschudding gebracht. Een zeventigjarig grijsaard is vermoord, uadat de moordenaars vooraf zijne voeten geschroeid hadden om hem de bekentenis af te persen van de plaats waar hij zijn geld had geborgen. Naar Engelsche bladen melden is aan den eigenaar, een Amerikaan die lam is en den geheelen dag aan zijn stoel gekluisterd is, 180,000 gulden geboden vo©r zijn paard Foxhall. Dat paard behaalde bij de laatste Derby-rennen den prijs. De eigenaar is nog niet genegen zijn paard voor dien prijs af te staan en zal het voor- loopig nog eenigen tijd voor zijn rekening lateu draven. Een model cliënte. Te Versailles stierf de 96jarige mme. Pallix, die zestig jaar lang tegen den Eranschen Staat een proces had gevoerd; zij liet 4 millioen frs. na aan den advo caat, die haar in den laatsten tijd had bijgestaan. In eene herberg te St. Michielsgestel, kwam zekere timmerman, die dien dag liever aan Baehus dan aan zijn werk wilde wijden. Hij vroeg om een borrel bitter, de vrouw van den kastelein zeide; „ik moest u dien niet geven want gij hebt reeds genoeg gehad doch middelerwijl schonk zij den borrel in, in tegenwoordigheid van den brigadier der maréchaussee, die haar wegens over treding der drankwet bekeurde, namelijk het toe dienen van bedwelmenden drank aan iemand die reeds dronken ia; daarop gaat de dronken bezoeker zonder te betalen de deur uit, en wordt dadelijk betrapt wegens dronkenschap op de openbare straat door denzelfden ijverigen politie-beambte uit Bextel. Dit kan meu waarlijk twee vliegen in een klap noemen Men put zich te Rochemaure uit in gissingen naar aanleiding van eene vondst dezer dagen aan het station aldaar gedaan. Men vond namelijk een pakket bebloede goederen, alsmede 26 paketten dynamiet, elk van 85 grammen, die daar, naar beweerd wordt, neergeworpen zijn door een onbekend reiziger, gezeten in een voorbij- snorrenden trein. In een der dagbladen lasmen onlangs de volgende advertentie: Een koetsier, die zijn heer jaren lang trouw heeft gediend en zijne plichten steeds met nauwgezetheid heeft waarge nomen, wenscht te veranderen. Een zeer merkwaardig geval vaneen zoogenaamde intermitteerende fontein wordt ge meld uit La Eoche-sur-Yon. Op ongeveer twee kilometer van het strand der zee bevinden zich in een zandachtig terrein een drietal putten met zoet water gevuld, welke een diepte van ongeveer anderhalven meter hebben. Wanneer nu de stand van de zee lager wordt, dus bij eb, stijgt het water in die putten, terwijl het omgekeerd daarin daalt wanneer de vloed opkomt. Die da ling en rijzing bedraagt gewoonlijk ongeveer vijf- en-zeventig a tachtig centimeters; daarbij wordt het water niet zout of bitterachtig, maar blijft zoo zoet, dat het zeer geschikt als duinwater kun gebruikt worden. Degeen die de beschrijving er van geeft heeft dit verschijnsel zelf meer malen waargenomen, en hij verzekert, dat de bewoners van de omstreken hem medegedeeld hebben, dat zij nog nooit het oppervlak van het water éen geheelen dag stationuair hadden zien blijven. Zelfs gebeurde het wel, dat bij hoogen vloed de putten geheel droog liepen. Door de Berlijnsche politie is aan de eigenaars van huurrijtuigeu last gegeven om in hunne rijtuigen pneumatische fluitjes te laten maken, waardoor iemand, die in het rijtuig zit, gemakkelijk den koetsier een sein kan geven om stil te houden, wat anders, zooals ieder weet, met groote bezwaren gepaard kan gaan. Het opschrijven van redevoeringen terwijl zij gesproken worden is zelfs voor be kwame stenografen, een moeilijke en afmattende taak, en de schrijfmachines met toetsen, die men uitgevonden heeft, komen, aan de daarmee verbon den bezwaren, slechts in geringe mate tegemoet. Volgens het Leipz. Tageblatt echter heeft thans een Oostenrijksch ingenieur, Amudo Gentille, een toestel uitgevonden, dien hij „Glossograaf" noemt en die alle moeilijkheden in dezen uit den weg zou ruimen, daar men met dit werktuig enkel de gehoorde woorden behoeft na te spreken om ze op geschreven te krijgen. Het is, volgens de beschrij ving, „een toestel die in der, mond genomen wordt en een aantal fijne hefboompjes heeft, welke op de verschillende deelen van de tong en de lippen rusten, terwijl fijne vleugeltjes voor de neusgaten zweven. Bij het minste woord komen die ver schillende deeltjes van de machine in werking en zetten de beweging der spraakorganen in zicht bare teekens om, op een strook papier, die door een raderwerk of met de hand geregeld voortbe wogen wordt. De verschillende klinkers en mede klinkers vereischen meerdere of mindere inspanning van onze spraakorganen en geven dus natuurlijk verschillende teekens, die bij eenige oefening ge makkelijk te onderscheiden zijn." Of de spraak organen van zulk een tusschen „fijne hefboomp jes" beknelden spreker wel tot hun recht komen, zou men geneigd zijn" te betwijfelen. Maar het genoemde blad verhaalt dat, aan de universiteit te Leipzig, waar Gentilli een voordracht over zijn toestel hield, proeven genomen werden, welke uitmuntend slaagden, en de vele wetenschappe lijke mannen die daar tegenwoordig waren zeer voldeden. Volgens proeven, die eenigen tijd ge leden genomen zijn, mag men het er voor houden, dat menige brand, waarvan de oorzaak raadsel achtig was, en die tot allerlei vermoedens aan leiding heeft gegeven, zeer natuurlijk ontstaan is. Genoemde proeven waren zeer eenvoudig. Men nam een ouden katoenen lap, bestreek dien met lijnolie, vulde een kist met stukken papier en lompen en legde den gtölieden lap in het midder. De kist werd toen op eene vuurvrije plaats gezet. Hoewel de kamer, waar zij stond, noch verlicht, noch verwarmd werd, deed zich binnen acht dagen eene zoo sterke brandlucht bespeuren, dat men het raadzaam achtte de kist uit te pakken; de geoliede lap zag er uit alsof hij geheel verzengd was. Later rolde men een ververskiel, die van boven tot onder met verf besmeerd was, op, stopte er een handvol spaanders in, en stelde het pakje aan de werking van de Aprilzon bloot. Het duurde geen week of op een zonnigen namiddag begon het kleedingstuk te branden. In het warme Augus- tusweder hing men eene blikken bus onder een hijschbalk op, zoodat de namiddagzon er op scheen; in de bus was niets anders dan een paar oude katoenen lappen, die niet met olie bestreken waren, en twee lucifers. Na verloop van vier dagen was de inhoud van de bus geheel verbrand. Nog gevaarlijker bleken lompen, met benzine bestre ken te zijn. In Engeland bestond v r o eger o o k e e n drankwet. Daar werden de „likkers" gestraft met het dronkemanshemd, dat is, zij moesten in een rat loopen, zoo dat het hoofd door een gat in den bodem en de beide armen door gaten in de duigen staken. Het vat reikte tot aan de knieën. Aldus toegetakeld werden de schuldigen door de stad rondgevoerd, gedurende korteren of langeren tijd, naarmate hun dronkenschap hen lastig had doen zijn voor anderen. Er waren jaar lijks heel wat vaatjes noodig en vooral op Zon en feestdagen had men soms moeite zijn weg door die beweegbare vaten te vinden. De maat regel had voor de lieve straatjeugd zeer veel aantrekkelijkheid. De bekende geluidkundige Lefèbre te 's Hage is thans gereed met de toepassing der nieuwste verbeteringen aan zijn audiphoon, een waaiervormig toestelletje, dat de geluidstrillingen overbrengt op de tanden, die ze dan weer verder voorplanten, met het gevolg dat de doove zelfs op eenigen afstand gesproken woorden kan ver staan. De heer Lefèbre stelt zich voor eerlang voordrachten met proeven betreffende deze ver nuftige vinding te houden. Een man en vader te Amsterdam, die trots de behoeften van zijn gezin en trots alle minnelijke pogingen zijner vrouw om hem op den rechten weg terug te helpen, zijn besten tijd in de kroeg doorbracht, werd dezer dagen 's mid dags door zijn vrouw verrast. „Hier man, zeide ze met merkwaardig zelfbedwang hier is eten! Ik begreep, dat je 't te druk hadt om thuis te komen." En meteen zette ze een overdekte schotel op het tafeltje, waaraan de man onbezorgd borrelde en kaartte. Niet zonder een schaamlachje noodigde nu deze zijn vrienden uit om meê te eten. Hij lichtte het deksel op en wat hij vond was een briefje met de woorden: „Smakelijk eten; wij hebben tehuis het zelfde!" Onder algemeen ge- jouw verliet de man de kroeg. Aan den minister van openbare wer ken in Italië is door den ingenieur Gabelli het project voorgelegd van een tunnel onder de straat van Messina, van Punta de Pezzo tot St. Agatha, 13500 meter lang en moetende kosten, volgens de raming, 65 millioen fr. in 6 jaar tijd. Aan de regeering is verzocht, aan de voorbereidende werkzaamheden hare medewerking te verleenen. Van Hans van Bulow en zijne werk zaamheid te Meiningen wordt de volgende ver makelijke anecdote verhaald. Hij studeerde zijn orkest met veel ijver de Negende Symphonie in, en de Meininger muzikale fijnproevers baadden zich reeds bij voorba; t in het genot van dit feestbanket voor het gehoor. Een hoog personage van het Hof toonde er vooral veel belangstelling in en verlangde dringend een repetitie der sym phonie te mogen bijwonen. Niet zeer aange naam vond de dirigent dezen wensch, doch hij kon moeilijk bedanken voor de eer van een der gelijk bezoek. Hij zon daarom op een middel om zich zoo spoedig mogelijk van de tegenwoordig heid der hooge toehoorders te ontslaan. Er. bij vond het. Toen de repetitie beginnen zou en de hooge vrouw met haar gevolg gezeten was beval Bulow den fagottist om zijn geheele partij van A-Z solo te spelen. De man gehoorzaamde en begon terstond uit zijn knorrend instrument een reeks van onsamenhangende, brommende en gor gelende tonen te ontlokken, die buiten het ver band met de andere instrumenten, letterlijk niet aan te hooren waren. Het was de afgrijselijkste solo die men ooit gehoord had. Bulow viel den executant daarbij herhaaldelijk in de rede, om hem eenige bizonder onaangename klanken te doen herhalen. Toen de fagottist eindelijk klaar was, verzocht hij hem zijn partij nog eens te spelen. Dat was der muzieklievende dame te veel, zij stond haastig op, en gaf den dirigent te kennen, dat zij zich de zaak eenigszins anders had voorgesteld. „Het was wel zeer interessant, maar toch wel wat vermoeiend." Toen zij vertrokken was, glimlachte Bulow tevreden en gaf het teeken om de repetitie te beginnen. Dit jaar is het 200 jaren geleden dat te Berlijn de straatverlichting werd ingevoerd. Dit heeft toen veel moeite gekost. Na eenige mislukte proefnemingen, waarbij de straatverlich ting ten laste der huiseigenaars was gebracht, bepaalde de Groote Keurvorst dat er lantaarns op palen moesten worden opgericht, en wel op kosten der gezamenlijke burgerij. Terwijl de inge zetenen ten krachtigste hiertegen in verzet kwa men, heeft hij in 1682 een besluit uitgevaardigd waarbij een inspecteur met het toezicht op de verlichting belast en hem het noodig dienstper soneel werd toegevoegd. Hierbij volgde eene regeling van de tijden der verlichting. Zoo moesten bijv. de lichten in Januari van 's avonds 5 tot 's morgens 7 uur branden, maar bleven de straten in Mei, Juni en Juli zonder licht. Later vond men het doelmatiger de verlichting over te dra gen aan een particulieren ondernemer, wien bij het contract de noodige bescherming werd toege zegd. Dit laatste bleek al spoedig dringend nood zakelijk te zijn, daar bijna eiken nacht de lantaarns beschadigd of gestolen werden. Dit liep zoo erg, dat op die misdrijven niet slechts lijfstraffen, maar onder zekere omstandigheden zelfs de doodstraf werd vastgesteld. Wie van zulk een vergrijp aangifte deed, kreeg, ook al was hij medeplich tig, eene belooning van 10 thaler. Den 1 Novem ber 1715 volgde er eene verordening, waarbij op het beschadigen van lantaarns eene boete van 50 thaler werd gesteld, onder bepaling dat degene, die dit niet kon betalen, moest worden gegeeseld. Naar gelang van omstandigheden moest de dader uit het land worden gejaagd. In weerwil daarvan nam het kwaad zoodanig toe, dat bij verordening van 28 Februari 1740 de boete tot 200 thaler werp verhoogd, terwijl bij onvermogen een zwa re geeselstraf moest worden toegepast en in som mige gevallen de dader voor den tijd van tien jaren uit het land moest worden verbannen. Sinds dien tijd schijnt het beter te zijn gegaan. Men had toen kleine driekante lantaarns op houten palen. Dit bleef zoo tot in 1803, toen er groote lantaarns, voorzien van reverbères, met ijzeren stangen aan de huizen, of aan touwen boven de straten werden gehangen. Den 1 Januari 1826 werd door de Engelsche Continental Gas-Associa tion het gaslicht ingevoerd. In 1847 werden de stedelijke gasfabrieken opgericht, en thans worden er, te beginnen met de Leipzigerstraat, toebe reidselen gemaakt voor de proefnemingen met electrische verlichting. De beoefenaars van de edele kook kunst worden nu ook al door de tentoonstellings koorts onzer dagen aangetast. Meu wil te Han nover in het laatst van Maart een „Kookkunst tentoonstelling' houden, en de commissie noodigt alle koks, keukenmeisjes, koksleerlingen, banket bakkers enz. „in hun eigen zoowel als in het algemeen belang tot deelname uit. Dezer dagen overleedte Leiden een vrouw tot wier nalatenschap o. a. niet minder dan elf honden behoorden. De familiebetrekkin gen waren er minder op gesteld, dit gedeelte der erflating te aanvaardeu, en besloten zich van de dieren door middel van den gebruikelijken weg te ontdoen; zij werden nl. verdronken op één na, die echter in zijn verlaten toestand spoe dig te Katwijk het graf van zijn vrouw had op gezocht en daar in de aarde wroetende door den doodgraver werd opgemerkt. Niets mogt baten om het dier van die plek te verwijderen; men

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2