BINNENLAND. verre Westen, zullen toch ten slotte niet vrjjkomen, al scheen hun zaak tijdelijk in den doofpot gedaan. Zooals men zich wel licht herinnert, was dit een gevolg van de onhandige wijze, waarop de vroege attor ney-general de vervolging van dit zooge naamde Star Route-geding had aangevan gen. De nieuwe minister heeft terstond te kennen gegeven, dat hij van plan was in deze zaak door te tasten. Thans heeft de groote jury te Washington 12 dezer hee- ren in staat van beschuldiging gesteld. Onder de aangeklaagden behooren de adjunct-post meester-generaal Brady, de groote aan legger der fraudes, en de vroegere senator Dorsey. Insgelijks is aangevangen het proces te gen den sergeant Mason, die op Guiteau heeft geschoten. GEMENGD NIEUWS. In de volgende week zal naar de Amst. Ct. verneemt in de afdeelingen der Tweede Ka mer worden behandeld het wetsontwerp betref fende de overeei.komst van den Staat met de Am- sterdamsche Kanaal Maatschappij. Amsterdam, 24 Febr. H. F., suppoost bij het diaconieweeshuis der Herv. gemeente, en P. C. K. nachtwachter alhier, zijn door het Ge rechtshof schuldig verklaard aan diefstal van aardappelen uit het weeshuis en veroordeeld tot een jaar celstraf. Bergen op Zoom, 24 Febr. Bij de loting voor de nationale militie alhier, trok hij, die het eerst lootte, het hoogste nummer uit de bus. Zutphen, 24 Febr. Het gerecht ging Dins dag 11. naar Bathem. Het bezoek aan die ge meente staat in verband met het op een deel in de gemeente Markelo in der tijd vinden van een gedeelte van het lijkje van een pas geboren kind. Leiden, 24 Febr. Door de politie is aange houden J. R.fabriekwerker, die getracht heeft desbewust een valschen gulden uit te geven. Bij onderzoek is gebleken dat nog een paar kame raden van R. aan de zaak schuldig zijn. Er is procesverbaal opgemaakt. Gouda, 24 Febr. In de vorige week zijn al hier vijf personen gestorven aan pokken. Acht nieuwe gevallen van die ziekte deden zich aldaar in dat tijdsverloop voor. 's Gravendeel, 24 Febr. Vrijdag vertrok van hier zekere B. N. met een bedrag van omstreeks f 1000, waarvoor hij in last had vlas te gaan koopen. In plaats echter van aan die opdracht te voldoen, heeft hij zich naar Amerika bege en, zijn "rouw met vijf kinderen achterlatende, terwijl een zesde ver wacht wordt. Kampen, 24 Febr. Een 7 jarig meisje van schipper A. Meijer liggende met zijn vaartuig in de bovenhaven alhier, is gisteren-avond over boord geslagen en verdronken. Veel moeite werd aan gewend tot opwekking van de levensgeesten, doch te vergeefs. Veenhuizen, 24 Febr. Onder de bejaarde ver pleegden in de rijksgestichten alhier, is de sterfte vrij groot. In de vorige week is alhier iemand overleden, die er 56 jaren lang verpleegd werd. Maastricht 24 Alhier is uit de Maas leven loos opgehaald het lijk van een onbekend mans persoon. Men vermoedt, dat het uit Luik is komen afdrijven. Kossuth, deHongaarschepatriot, die eerlang zijn 80en verjaardag en tevens zijn 50- jarige staatsmans- en schrijversloopbaan viert, zal bij die gelegenheid een eigenaardig huldeblijk ontvangen. Men wil hem een album aanbieden, dat niets dan handteekeningen van zijne vrienden en bewonderaars bevat; de inteekening is bij den uitgever Halas Istan, te Buda Pest, opengesteld. Er zijn reeds ruim 15,000 onderteekenaars. In de Chapelle expiatoire, te Parijs, opge richt ter herinnering aan Lodewijk XVI en Maria Antoinette, is een poging tot brandstichting gepleegd. Men heeft een altaarkleed, eenige ver sierselen en een gedeelte van den preekstoel ver brand gevonden, maar de vlammen waren van zelf uitgedooft vóór de komst van een oppasser, die den rook bemerkte. Zooals men zich herin nert, werd onlangs door een radicalen afgevaar digde voorgesteld de kapel te sloopen, omdat zij "een smet was op de nagedachtenis der eerste omwenteling." De Academie des Sciences heeft in de Februari- vergadering de twee groote prijzen van 10.000 franks toegekend aan Graham Bell, den uitvinder van den telephoon, en aan Gaston Planté, den uitvinder van de secundaire batterij of, wat hetzelfde is, van den toestel waarin enor me groote hoeveelheden electriciteit kunnen worden opgehoopt. Deze laatste heer heeft zijn prijs ten geschenke gegeven aan een wetenschappelijk ge nootschap. Een zeldzaam geval. De dienst maagd Anna Catharina Kipp, in dienst bij Mevrouw de wed. Venneman te Crommert (Duitschland) ont ving dezer dagen de gouden medaille voor haren 60 jarigen diensttijd in dezelfde familie waar zij thans nog dienstbaar is. Toen men dezer dag_en een echtge noot te Stotzheim bij Euskircheu het bericht van het overlijden zijner echtgenoote bracht, zeide hij „thans wil ik ook sterven," Hij ging liggen en bir.nen een uur tijds was bij dood. Ernstig ziek was hij te voren niet geweest. Uit een Duitseh blad. Gevraagd een keukenmeid, bij gehuwde lieden zonder kinderen. Vereischten zijn: een goede opvoeding en bekend heid met het ombre-spel om als derden „man" te kunnen optreden. Door de Amerikaansche Regeering zijn voor een som van 20,000 dollars de papieren van den Graaf de Rochambeau betreffende den Amerikaanschen vrijheidsoorlog aangekocht. Zij bestaan uit 1800 stukken, waaronder 152 brieven van Washington. Het vervoeren van den reusachtigen olifant uit den dierentuin te Londen, welk dier door den bekenden Amerikaan Barnum gekocht werd, levert groote bezwaren op. Toen Jumbo, zeventien jaren geleden, uit Parijs aankwam, was hij niet meer dan vier voet hoog, terwijl hij nu elf voet gevvorden is en ongeveer 6000 kilo weegt. Hij is dus nu vrij wat lastiger te behandelen. Het dier had blijkbaar geen zin in de Ameri- kaansche reis en verzette zich lijdelijk, maar niet woest, want onder leiding van zijn oppasser Scott is hij bizonder zachtaardig. Men heeft er van af moeten zien om hem met de Persian Mo narch te doen vervoeren, zooals eerst bepaald was. Hij weigerde in het voor hem gemaakte hok op rollen te gaan, en wilde later, toen men hem te voet naar het schip zou brengen, niet voort, maar bleef stokstijf staan, onder een klagend gehuil. Men heeft nu besloten, een groot hok op wielen te maken, dat bijna gelijk met den grond is, en Jumbo daarin van tijd tot tijd door den tuin te rijden, om hem er aan te wennen. Zoo hoopt men hem over drie weken veilig door Londen naar het schip te kunnen jbrengen. Er zijn twaalf a veertien paarden noodig om het nieuwe voertuig met den loggen landverhuizer voort te trekken. De Grieksche vertaling van Nana is te Konstantinopel verboden, en de aanwezige exem plaren zijn in beslag genomen. Zelfs voor Turken is het boek te vuil Uit Padang Pandjang wordt gemeld, dat de kampong Soengei-Poear, in het Agarascke, den 18en December onder een kolossale aardaf- schuiving is bedolven. De geheele kampong is onder de neergestorte aardmassa begraven, en 35 menschen moeten om het leven gekomen zijn. Als oorzaak der aardstorting noemt men een af brokkeling van het waterbekken aan de zuidwes telijke helling van den Merapi. Een groot gedeelte van het water, vermengd met modder, moet een uitweg naar beneden gpzocht en groote hoeveel heden aarde, gruis en steenen meegevoerd hebben. Deze alles overweldigende massa is grootendc-els op de kampong terecht gekomen, alles onder haar zwaarte verpletterende en begravende. Voor Johanna M. K. wed. G. Cl., her bergierster onder Bloemendaal, die den 7n Nov. jl. haar woning in brand stak om de assurantie penningen te bekomen, en dit bekende, is door het O. M. bij het Gerechtshof te Amster dam 5 jaren tuchthuisstraf geëischt, als eenige verzachtende omstandigheid in aanmerking ne mende, dat er geen belendende perceelen waren. Uitspraak 1 Maart a. s. Op de jongste tuinbouwtentoon stelling te Parijs was onder de vele bewonderens waardige zaken een reusachtige peer, zoo groot, dat ieder die haar zag bijna niet gelooven kon dat het een natuurlijke vrucht was. De peer kwam later in den winkel van een fruithandelaar; maar zij was te mooi om opgegeten te worden en daarom werd het meesterstuk der goede moeder natuur door den eigenaar verhuurd, voor groote diners. Hij ontving eiker, avond 10 fr. voor de gastrol die zijn wondervrucht eenige uren lang op het feestmaal vervulde en niemand der gasten kwam op de gedachte een stukje van de reuzen- peer te willen eten. Na eenigen tijd echter kwam een groot bankier uit Frankfort te Parijs. Hij werd er, als een der groote mannen uit de finan- cieele wereld, zeer gevierd, en om het zeerst op allerlei diners genoodigd. En bijna overal waar hij kwam, vond hij de wonderpeer op tafel en hoorde er altijd weer dezelfde lofspraken over. Dat begon hem eindelijk te vervelen, en hij besloot er een eind aan te maken. Op een diner, toen de reu- zenpeer weder op het dessert prijkte en alle gas ten de wonderbare vrucht als naar gewoonte tot in het oneindige bewonderden, opperde de bankier de vraag, ef de peer ook zoo bewonderenswaardig van smaak als van omvang zou zijn. "Daarvan kunnen wij de proef nemen,zei de gastvrouw, hem de vrucht aangevende, in het vaste ver trouwen, dat hij het toch niet onderzoeken zou. Maar tot haar ontzetting nam haar gast zijn mes, stak het diep in de reuzenvrucht en sneed haar in tweeën. Dat stoute stuk maakte op alle aan wezigen een pijnlijken indruk, en de gastvrouw werd bleek van schrik. Zij hield zich echter goed en schertste een oogenblik later weder met haar Duitschen gast. Den volgenden dag ontving zij een geestig briefje van den bankier, waarin hij haar verzocht twaalf daarbijgaande ananassen aan te nemen. Uit Athene meldt men dat de direc- tie van de Times, op het vernemen van. het ge rucht betreffende het vermoorden van haren corres pondent den Heer Stealman. aan dezen het volgende lakonieke telegram zond: "Leeft gij,„ en het even lakonieke autwoord was: „ja.„ Amerika heeft in 't vorige jaar mil- lioenen ponden gedroogde appelen uitgevoerd naar Europa; in den vorm van dunne witte schijfjes. Het succes, dat dit artikel op de Europeesche markt gehad heeft, kan ons voor de volgende jaren een stroom van nieuwe dergelijke artikelen doen verwachten. De behandeling toch van die appelen is uiterst eenvoudig en gemakkelijk toe te passen op andere vruchten, en zelfs op visch en vlee3ch. De appels worden geboord en in schijfjes van eenige millimeters dik gesneden, dan bloot gesteld aan de dampen van brandende zwavel, waardoor alle gisting wordt voorkomen en daarna geplaatst in een stroom van warme droge lucht, totdat zij voldoende ingedroogd zijn. Door de zwaveling wordt tegelijk verhinderd dat de appelen bruin worden zooals die welke in de zon worden gedroogd. Een dame te Charitan had haar testa ment ten gunste van haar veertienjarige dienst bode vermaakt. Deze vond dat haar mevrouw wel wat te lang naar haar zin leefde en besloot dus ook haar te vergiftigen. Doch om nu zeker te zijn dat het vergift zijn uitwerking niet zou mis sen, beproefde zij het eerst op een meisje van driejaren. De proefneming gelukte maar al te goed, het kind stierf en de politie zoekt nu te vergeefs de veertienjarige moordenares. Inzake bet rechtsgeding over het spoorweg-ongeluk bij Rotterdam, is door het O. M. de volgende eich gedaan: voor den voorman Broeckhuvzen 3 maanden en voor den onderchef De With 45 dagen celstraf, benevens solidair in de kosten. De uitspraak is bepaald op a.s. Dins dag. Een nieuwe waarschuwing om goed toe te zien wat men kinderen in handen geeft, is de uitkomst van een onderzoek, onlangs te Berlijn van gemeentewege ingesteld omtrent kin derspeelgoed en gekleurd gebak. Er werden bij 18 speelgoed-winkeliers inkoopen gedaan, en van die 18 inkoopen bleken niet minder dan 17 schade lijke voorwerpen te zijn. Vooral loodhoudende verven waren voor het schilderen gebruikt, en op sommige gomelastieke voorwerpen zat bet loodwit zoo los, dat het bij het aanraken reeds aan den vinger bleef hangen. Onder de 32 onderzochte waren van de suikerbakkers werden 19 gevaarlijk bevonden, daar zij beschilderd waren met sterk loodhoudende verven. Voorzichtigheid in deze kan dus niet genoeg aanbevolen worden. Den 16de n dezer is de spoortrein uit Neufcliatel op de helling even voorbij Vau- marens op een rotsblok gestooten, hetwelk op de rails was gevallen. De locomotief is totaal verbrij zeld. De machinist en de stoker zijn vreeselijk verminkt. Het eenige rijtuig, waarin passagiers zaten, is omgekanteld, zonder dat iemand letsel heelt bekomen. Dat het volk o, zoo weinig noodig heeft om pleizier te hebben, bleek 11. Zondag weder te Amsterdam. De parade werd wegens het slechte weder afgelast, doch eerst te ll'/s uur, en ook toen nog werden de seinvlaggetjes op de torens niet gezien. De schutterij versch een dan ook weldra ter voor de parade bestemde plaatse en dit nu verwekte algemeene vroolijkheid onder bet publiek, een vroolijkheid, waarmede natuurlijk om de wijze, waarop het publiek ge woon is zich te uiten, de schutterij volstrekt niet gediend was. Nabij Ter Apel, op de Pruisische grenzen, is een tweejarig kind, terwijl de ouders afwezig waren, door een grooten vreemden hond zoodanig gebeten, dat het aan de gevolgen is overleden. De beroemdste der driehonderd mos keeën \an Konstantinopol, de St. Sophia, dreigt in te storten, en dat gevaar vervult velen in de hoofdstad met groote vrees, want volgens de over levering, zou het instorten van de St. Sophia het teeken zijn van den ondergaeg van het Turksche rijk. In 1849, onder Sultan Abdul Medjid is het oude fraaie gebouw door een bekwaam architect gerestaureerd en ter herinnering aan de voltooiing van dat werk werd toen een gouden gedenkpen ning geslagen. Maar thans dreigt de ongeëvenaarde koepel, die 67 meter hoog en 35 meter in middel lijn is, opnieuw met gevaar. Eer. commissie van deskundigen heeft een onderzoek ingesteld en ver klaard, dat spoedige herstellingen dringend noodzakelijk waren. De koepel kan ieder oogen blik instorten, hetgeen vooral overdag, als er zich honderden geloovigen in het gebouw bevinden een ontzettende ramp zou kunnen veroorzaken. Het is echter te verwachten dat er weldra maatregelen genomen zullen worden, om het eeuwenlang be wonderde gebouw voor ondergang te behoeden. De puinhoopen van het paleis der Tuilerieën te Parijs zullen waarschijnlijk weldra geheel gesloopt worden, daar het verbouwen zoo goed als onmogelijk gebleken is. Het terrein zou dan voorloopig tot park ingericht worden, totdat beslist is over nu aanhangige plannen, om er een museum ter vervanging of aanvulling van het Luxembourg te bouwen. Hoe het met de electrise he tentoon stelling in het kristallen paleis te Londen gesteld is, kan men opmaken uit den navolgenden brief: Die versierde bazar, die de naam draagt van iuternationale tentoonstelling van electriciteit, blijft nog altijd een chaos. Evenwel in een aangenamen vorm. Electrisch licht en papegaaien, galvano— plastiek en parfumerie, clectriseer-machines en acrobaten, onderzeesche-telegraphie en pantomine, gewijde muziek en historische gedenkteekenen alles door elkaar in de prachtigste verwarring; in alle hoeken boven en onder en overal vindt men exposanten, die met hunne uitstallingen bijna verdwijnen in de massa van al 't andere beziens waardige. Met dat al belooft die tentoonstelling toch zeer belangrijk te worden, vooral omdat in de laatste maanden nog velerlei ontdekkingen op dat gebied zijn gedaan en omdat de toevloed van exposanten nog dagelijks aanhoudt. De rentenier G. te Par ij s ontving de- zer dagen het bezoek van een vriend, een heer, die bij de jongste crisis groote verliezen geleden had. „Waarde vriend, begon de heer O., ik ben besloten te sterven, maar ik wil dat gij met mij sterft"; daarop plaatste hij twee fleschjes op den schoorsteen er bijvoegende: een van dezen is voor u en een voor mij. Het zal niet van langen duur zijn en wij zullen niet lijden". De heer G. die door dit zonderlinge voorstel zeer verrast was, bekeek de fleschjes en bemerkte dat zij met laudanum gevuld waren. Tevens trachtte hij O. van zijn besluit terug te brengen, toen hij een inval kreeg. „Welnu, ik neem het aan riep G. uit wij zullen te zamen sterven. "Zie je wel, zeide de ander, dat had ik als oude vriend niet anders van je "verwacht.,, "Doch onder één voor waarde,,, viel G. hem in de rede. "En die is? „Dat wij te zamen in een rijtuig sterven." O. stemde toe en beiden gingen naar beneden om een rijtuig te nemen.De heer G. had intus- schen den koetsier heimelijk het adres van den schoonzoon van O. opgegeven, voor wiens deur het rijtuig dan ook een uur later stil hield. Toen O. zich zoo plotseling onder de familie be vond, werd bij boos en noemde G. een verrader, doch deze ontving van de kinderen van den on- gelukkigen krankzinnige hartelijke dankbetuigingen voor zijn "verraad,,. De zware misten, waarvan men te Londen in den laatsten tijd zooveel te lijden had, hebben het sterftecijfer aldaar aanmerkelijk ver hoogd. In een der laatste weken was het volgens officieele opgaven van 22 tot 35.3 per duizend gestegen. De plannen van deningenieu r-a r c h i- tect A. L. van Gent, voor de ombouwing van den tuin van het Paleis voor Volksvlijt, door een Galerij-Maatschappij tot stand te brengen, zijn grootsch opgevat, zegt de Amst. Ct. Rondom den tuin van het Paleis komt een breede over dekte galerij, waarin 52 ruime winkels met en tresols; zij is door 4 passages met Oost- en West einde en Fredriksplein verbonden en aan detuinzijde door een sierlijk ijzeren hek afgesloten. Van uit den tuin gezien zal deze galerij een fraai geheel met de schepping van den grooten Outshoorn vor men, daar de ontwerper gezorgd heeft dat de bouwvormen zooveel mogelijk in overeenstemming met die van het Paleis zijn gebracht. Ter andere zijde van het Paleis komen aan het Frederiks- plein twee monumentale hoofdgebouwen, in rijke Renaissancevormen ontworpen en door twee hoek torens en een door beeldwerk omgeven klok be kroond. Nog alt ij d zijn erin Amsterdam som mige personen, die er hun werk van maken „bui- tenluidjes" te lokken in eene herberg of kroeg, waar binnen zich iemand bevindt, die met drie kaar ten (hartenboeren) tracht hun wat geld af te zetten. Zoo liep b. v. dezer dagen op den Zeedijk bij de Kapelsteeg een buitenman die, met den reiszak op den rug, zich voortspoedde om eenige inkoopen te doen. Óp eens ziet hij naast zich een man, die een beweging maakt, alsof hij iets opraapt. Met een verheugd gelaat deelt hij mede, dat hij een dubbeltje heeft gevonden, en op den meest ge- meenzamen toon noodigt hij den buitenman uit om mede te gaan en samen voor het gevonden dubbeltje een borreltje of een glas bier te drinken. Ze hebben het toch samen gevonden! Zonder eeni gen argwasn voldoet de buitenman aan deze beleefde uitnoodiging. Ze gaan de herberg binnen, en daar zit doodbedaard de dobbelaar, die heel „onschul dig" zijn uitnoodiging doet hooren, een dubbeltje te zetten. Nu eerst ziet de buitenman dat hij in de val gelokt is, doch hij waagt een dubbeltje, daarna een kwartje, vervolgens een halven gulden en eindigt met een gulden. Telkens is hij gelukkig winner, en nu wordt bij uitgeuoodigd een rijks daalder te zetten, doch de man was verstandig om zich niet te laten beetnemen en gaat zoo spoedig mogelijk weg met 37 stuivers winst, plus een vrij glas bier. Niet iedereen is zoo ge lukkig. Verleden week liep dezelfde man op den Nieuwendijk bij de Nieuwstraat, en waarlijk daar voegt zich naast hem een ander persoon, die zoo gelukkig is een gulden te vinden!? Weder dezelfde bdeefde uitnoodiging als de eerste maal doch onze vriend weet zich te verontschuldigen en gaat zijns weegs. Hij laat zich niet andermaal om den tuin leiden. Zoo weten de dobbelaars klan ten te lokken, die hun geld in den zak brengen op een wijze, die het oog van den scherpsten politieman moet ontgaan. Op een soirée, onlangs ten huize van den Heer Jules Simon, te Parijs, gegeven, heeft een jong muzikaal talent grooten opgang gemaakt. Het is een kleine Italiaansche knaap, Cesarino Galeotti genaamd, die zoodra hij een thema op een piano heeft gehoord, het naspeelt met tal van liefelijke variatiën. Op een thema van Mozart, dat men hem voorspeelde, fantaseerde de kleine pianist twintig minuten lang, en ontwikkelde de hem aangegeven gedachte met buitengewone kracht en nauwkeurigheid. Men heeft terecht groote verwachtingen van het wonderkind. Op de volgende zonderlinge wijze is een gaswerker te Antwerpen om het leven ge komen. Om de monding van een gasbuis in de straat af te sluiten, dreef hij er met een hamer een houten stop in. Terwijl deze nog slechts hal verwege naar binnen was gedrongen, sloeg de man door een onhandige beweging op de buis, waar uit nu door die geweldige aanraking met den hamer vonken sprougen, die het gas deden ont vlammen. Met een oorverdoovenden slag sprong de stop uit de buis en verbrijzelde de beide bee- nen van den ongelukkige, die weinige uren later overleed, een vrouw met een viertal jonge kinderen achterlatende. De Wed. J. Verhoef indenPrinsAlex- anderpolder onder Kralingen, wier man bij het spoorweg-ongeluk in het vorig jaar bij Rotterdam is omgekomen, en die de haar aangeboden som van f 6000 van de hand heeft gewezen, heeft dezer dagen van de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen de f 10,000 ontvangen, die zij als schadeloosstelling geëischt had. Bij de te Ma a s trie h t p laats geh a d h eb bende Vastenavondsuitspanningen viel zekere V gewezen Oost-Indisch soldaat, van een trap en brak een been. Bij zijne opneming in het burger hospitaal bleek, dat het eenige bewijsstuk voor zijne indentiteit, dat in zijn bezit was, bestond in zijn doodvonnis. Hij was door den krijgs raad wegens het beleedigen in woorden en daden van zijr.e meerderen tot den kogel veroordeeld, doch bij herziening van dit vonnis was hij alleen aan beleediging in woorden schuldig verklaard en tot een gevangenisstraf van één jaar veroordeeld. Te Hesselingen nabij Nijvelheefteen moord plaats gehad. Een twaalftal boeren kwam uit een herberg, waar zij feest hadden gevierd. Onderweg geraakten zij aan het twisten met 3 andere personen, waaronder een soldaat. Een der boeren werd gedood en twee andere gekwetst. Een lijkschouwing werd gehouden en verscheidene daders gearresteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2