BINNENLAND. gemengd nieuws. de Rumeensche spoorweg-directies bevel ontvingen zich gereed te houden op het geheele rollend materieel beschikbaar te stellen, zoodra de Minister van oorlog dit noodig oordeelt. De Romanul bevat publi caties tot aanbesteding der levering van groote hoeveelheden gerst, haver en hooi. De ex-Presidenten der Yer. Staten dus is door het Congres bepaald zullen voortaan een pensioen trekken van 12000 dollars. Die bepaling heeft geen terugwer kende kracht. Om Grant evenwel in de voordeelen te doen deelen, heeft men hem een Generaals-pensioen van 10,000 dollars bewilligd. Naar aanleiding van den opstand in Herzegowina zijn de Turksche garnizoenen in het gebied van de Lim, dat wil zeggen in het Sandsjak Novi-Bazar versterkt. Uit Alexandrië meldt de Daily News dat Arabi's invloed toeneemt en de premier Masmoed vermoedelijk aftreedt ten zijnen gunste. De oorlogstoerustingen duren voort, even als de ongunstige houding der inboorlingen tegenover de Europeanen. Bergen-op-Zoom, 28 Febr. Eindelijk is ook hier ter stede bij politie-verordening bekend ge maakt, dat met een boete van f 3 tot f 5 gestraft zal worden een ieder die B lgische centen in om loop brengt of ontvangt. Door politie en ma réchaussees zal een strenge controle worden uit geoefend. Amsterdam, 28 Eebr. In de Bloemstraat alhier, verloor eergisteren-ochtend een schilder, die bij't hooren van zijn naam omkeek, het even wicht, waardoor hij van een hooge ladder stortte. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Nuenen, 28 Febr. Alhier zat een driejarig kind op de knie van iemand bij de heete kachel, waarop een ketel met beestenvoeder stond te ko ken. Bij het opstoken van het vuur kantelde de ketel, en kwam de brandende inhoud op het kindje terecht. Onder de hevigste pijnen overleed het kindje een dag daarna. Maastricht, 28 Febr. Uit de Maas is giste ren-ochtend levenloos opgehaald een zekere W. uit Limmel, die sedert Maandag jl. werd ver mist. Men vermoedt, dat deze jongeling, door de duisternis misleid, in het water is gevallen. Utrecht, 28 Febr. Alhier is eergisteren-middag een 3 jarig knaapje door een asckkar overreden; het rad schijnt over het halsje te zijn gegaan, terwijl de aschkarman er niets van bespeurde. Het kind gaf binnen eenige oogenblikker. den geest. Wildervank, 28 Febr. Alhier is zekere win kelier, S. genaamd, gevankelijk naar Winschoten overgebracht, onder verdenking van dubbelen kindermoord. Het lijkje van een der kinderen, die beiden kort na de geboorte spoorloos waren verdwenen, moet gevonden zijn in de schuur, welke bij het huis van S. behoort. Gouda, 28 Febr. In de vorige week zijn alhier 2 personen aan pokken gestorven. Het getal nieuw aangetasten bedroeg 7 Leeuwarden, 28 Febr. Een 23 jarig boos- doen'er, die reeds 6 vonnissen had ondergaan, is door het gerechtshof alhier wegens diefstal van twee schapen uit de weide, veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Wijk aan Zee, 28 Febr. Het bestuur der badinrichting alhier, zal aldaar eene boerderij met slachthuis doen oprichten, teneinde des zomers de badgasten van versche melk, vleesch en groen ten te voorzien. Castricum, 28 Febr. Gisteren zijn op de Zanderij alhier een polderjongen de beide beenen afgereden. Hij is naar het gasthuis te Amsterdam vervoerd. Den Helder, 28 Febr. De duikertoestellen tot onderzoek van het stoomschip König Wilhelm. zijn van Engeland alhier aangekomen. Meu wacht op gunstige gelegenheid om te werken. Onlangs vond een rood gebaarde ar beider een fleschje waarop een etiket met het woord: haarverf, benevens eene gebruiksaanwijzing van den inhoud. Diensvolgens kon men door 't gebruik van dit poeder eiken lichtgekleurden baard eene fraaie donkere kleur geven. Onze Barbarossa had er reeds lang naar verlangd om aan zijn vunrrooden baard een andere tint te geven en zie, het toeval kwam zijne wenschen tegemoet. Hij had dus niets spoediger te doen dan des Zondags-avonds de manipulatie spoedig te bewerkstelligen en het voorschrift nauwkeurig op te volgen. Dit luidde in 't kort: „het poeder moet met water tot een dikken pap gemaakt worden en nadat de haard hiermede flink is ingesmeerd een doek daarover binden en de gansche geschiedenis laten drogen." Een en ander geschiedde. Des anderen daags toen de gelukkige vinder ontwaakte, spoedde hij zich naar den spiegel om het resul taat waar te nemen. Maar o wee! de doek zat vast als ijzer en was niet van zijne plaats te krijgen. Toen hij eindelijk met behulp van warm water was losgemaakt vormde de baard eene eompacte massa, die slechts na veel moeite en met veel tijdverlies werd opgelost, 't Slimst was 't nu dat de baard rooder glansde dan vroeger. De inhoud van het gevonden fleschje moge vroe ger baardverf geweest zijn thans was 't Ara bische gom 1 Bij Montreal in Noord-Am^rika be speurde onlangs de machinist van een locomo tief een groote hond op de rails, die vreeselijk blafte; hij liet de stoomfluit hooren doch de hond verwijderde zich niet en de locomotief doodde hem. Een oogenblik daarna trok een gedeelte van een wit kleedingstuk aan het rad van de loco motief de aandacht van den machinist; hij liet den trein stilstaan en reed achterwaarts. De hond lag dood op de rails, naast hem een dood kind, dat op de rails geloopen en daar waarschijnlijk was in slaap gevallen. De hond had door hard en aanhoudend blaffen het teeken „stoppen" ge geven. 't Werd door den machinist echter niet begrepen. De hond viel als het offer zijner trouw. De Haagsche politie heeft dezer da- gen de hand gelegd op eene bende straatjongens, te zamen 9 in getal, die vermoed wordt een groep jeugdige dieven te vormen, welke onderling op die wijze hunne taak verdeelden, dat de ver schillende nuances van dieverijen en ontvreem dingen ruimschoots waren vertegenwoordigd. Som migen onder deze veelbelovende knapen waren be last met het lichten van laden in winkels, andere met het kapen var. winkelgoederen, een derde fractie met het zich meester maken van levensmiddelen. De meesten onder deze deugnieten hebben reeds te vroeg met de gevangenis kennis gemaakt, en een hunner heeft nauwelijks eene maand zijne vrijheid teruggekregen, waarvan hij, als schuldig aan straatdiefstallen, eenigen tijd verstoken wa3. Een voorbeeld van hondentrouw is te Groningen waargenomen. Buiten de voormalige Ebbingepoort was een vrouw te water geraakt. Haar hond was haar blijkbaar nagezwommen, want hij zat op den rug zijner verdronken mees teres. Hij beet naar ieder, die hem trachtte te verwijderen, totdat hij eindelijk voor de hevige stokslagen vluchtte. Op een avond had juist een geleerde op eene tentoonstelling de geheele inrichting van de Gramme-machine verklaard aan een groepje belangstellenden, toen er een eenvoudig burger man bij kwam staan met de vraag: „dat ding daar is een Gramme-machine, niet waar mijn heer?" „Ja mijnheer, dat is zoo, en het is eene bewonderenswaardige uitvinding," Met ver nieuwden ijver begon nu onze geleerde heer de theorie van het werktuig uiteen te zetten, en kruidde zijne rede met „potentialen, integralen, webers, ohms, weerstanden, volts, miscrofarads enz. enz. De belangstellende vrager luisterde be daard naar al die geleerdheid, maar toen bet uit was, zei hij glimlachend tot den spreker: „'t Is zeker heel geleerd wat gij mij daar hebt verteld, maar ik kan u de verzekering geven, dat er geen haar op mijn hoofd was dat aan al die vreemde zaken dacht toen ik de machine had geconstru eerd. Ik ben zoo vrij mij zelf voor te stellen: ik beu Gramme. Tableau! Niet veel nieuws onder de zon! Naar het schijnt te blijken, is men in de 17de eeuw reeds bezig geweest zich op afstanden te onderhouden op de manier van onze telephonen, en had men een borstel, die werkte als onze pho- nofoon. Immers in 1682 is verschenen, bij Joh. P. Zubrod in Frankfort a/Main, een boek, uitge geven door den Commercien-Bath dr. Becher (de zonderlinge titel: Narrische Weisheit and weise Narrheit enz., is te lang om geheel af te schrijven), waarin wordt bericht over Salomon Morland's Engelsch Stentrophonicon, waarmede men op een mijl met elkander kon spreken, en dat o. a. bij het beleg van Tanger (in Marokko) uitstekende diensten had bewezen. Wijders zegt Becher, te Nurnberg bij den opticus Franz Grünler gezien te hebben niet alleen zulk een toestel, waarmede de een sprak en de ander hoorde, maar ook een plan, om „woorden als een echo door een spiraallijn in een flesch te doen, zóó dat men ze wel een uur ver door het land kon dragen, en als men de flesch opende de woorden werden gehoord". De schrijver voegt daarbij in zijne „wijze dwaasheid' de volgende woorden: Ob er aber dieses Koncept zum Effect gebracht, ist mir unwissend das Koncept aber scheint so unmöglich und narrisch, als durch eine Trompet die Worte blasen, wie durch das Englische Stentrophonicon: und dennoch hat solches gut gethan, den es dienet nichts unversucht, zumalen ivenn's einiger Gestalt Baison hat". Deze mededeeling is ontleend aan het Duitsche Archiv für Post und Telegraphie, dat terecht aanspoort tot nader onderzoek van deze historische en voor de Duitsche weten schap in het bizonder belangrijke bizonder- heden. Het photographeeren bij electrisch licht heeft te Berlijn spoedig burgerrecht verkre gen. Onder anderen wordt door den photograaf Var. Bouselen, die daarmede ir. de Friedrichstraat begon, nu een tweede atelier van dezen aard onder de Linden geopend. Christine Nilsson's echtgenoot, de Heer Eouzeau, die door de financieele crisis te Parijs zijn vermogen verloor en in zijn geestver mogens gekrenkt werd, is thans in het krank zinnigen-gesticht, waar hij zich bevond, overleden. Ook de postzegels zullen eerstdaags een zwijgende hulde aan President Garfield's na gedachtenis brengen. Met lo. Maart a. s. zal zijn beeltenis op de 5 cents postzegels der V. S. prij ken in plaats van die van President Taylor. De kleur zal donkerbruin zijn en de gelijkenis most treffend wezen. De Herald vindt het alleen jam mer, dat deze vereeriug van een groot man ge schiedt ten koste van een ander, die zich al9 een wakker vaderlander heeft doen kennen en wiens flinke, manlijke trekken zulk een juist beeld gaven van het Amerikaansche karakter. De 5 cents zegels (127s cent Nederlandsclie munt) worden bijna uitsluitend voor de buitenlandsche corres pondentie gebruikt. Hoe groot nog het b ij geloof is, blijkt uit het volgende: Te Steenderen werd een koe tengevolge van verlamming in de pooten ge slacht, en het vleesch (goed voor ds consumptie) stuksgewijze uitverkocht; niettegenstaande den ge ringen prijs (20 ct. per kilo), wilden slechts enkelen van het vleesch koopen, omdat men meende dat de koe betooverd was. Aan een der Fransche mini ster iën kwam onlangs een oud heer, om twee kwartalen van zijö pensioen in ontvangst te nemen. De amb tenaar met de uitbetaling daarvan belast, ziet de vereischte papieren na, en ontdekt, dat er zich slechts één attestatie de vita onder bevindt. „Maar, mijnheer," zegt de gepensioneerde, „me dunkt, dat die ééne attestatie voldoende i«; ze is afge geven voor het laatste kwartaal. Als ik toen leefde, heb ik het kwartaal, dat daaraan vooraf ging, ook moeten leven, niet waar?" Doch de nauwgezette ambtenaar liet zich niet van zijn stuk brengen. „Mij is gelast geen kwartaal uit te betalen dan tegen overlegging van eene attes tatie voor dien termijn; mijne instructie spreekt van geen ander bewijsstuk. U we bewering, dat gij vóór het laatst verschenen kwartaal ook reeds geleefd hebt, is voor mij van geen de minste bewijskracht." En of onze oude heer hoog of laag sprong, niets hielp; de ambtenaar weigerde de uitbetaling. Gelukkig Nederland, waar de ambtenaarswereld steeds voor gezonde rede vat baar is Öp een uithangbord van een huis te Berlijn kan men thans het volgende lezen: Kurz und kleingehauene Holzhandlung von A. Stram- pelmeier. In Duitschland is men ernstig bezig met de voorloopige maatregelen tot een onder zoek naar de chemische en physische eigenschap van den veendamp (veenrook) en diens invloed op de gezondheid van mensch en dier, en ook op den groei van planten en boomen eu gewassen. Het zou te wenschen zijn dat zulk een onder zoek ook hier te lande spoedig werd in het werk gesteld. De tijd van het veenbranden is weer in aantocht, en daarmee een tijd van dagelijks wederkeerende zorg voor allen, die bij de turf- makerij belang hebben, om niet te spreken van den last, die daardoor aan de bewoners der wes telijke provinciën wordt veroorzaakt. De kassier der mijnonderneming Ha genbeek bij Essen, Calous genaamd, is Donderdag 11. op den loop gegaan met 37,500 mark, die voor de betaling der mijnwerkers op den volgender. dag bestemd waren. De man trok reeds lang de aandacht door zijne buitengewone verteringen en verleden jaar raakte aan zijn kantoor een brief met 4000 mark zoek, die toen vergoed werden door een ander ambtenaar, die daarvoor verant woordelijk was. Calous schijnt naar België of Franrijk gevlucht te zijn. Te Aberdeen zijn, naar men meldt, de dieven gevat, die het lijk van lord Crawford ge stolen hebben. Men verzekert, dat de politie nu ook het lijk terugvinden zal. De acte van beschuldiging ter zake van den brand in het Eingtheater te Weenen is 103 bladzijden groot. In slaat van beschuldiging worden gesteld: Dr Julius ridder von Neivald, gewezen burgemeester van Weenen; Franz Jauner, directeur, Nitsche, machinist, Breithofer, brand- opzichter, en Geringer inspecteur van het Eing theater; Landsteinercommissaris van politie; Wilhelm, ingenieur der stedelijke werken; Heer, inspecteur der stedelijke brandweer. Er zijn 226 getuigen gedagvaard. De beschuldiging is gegrond op de artikelen van het Strafwetboek, handelende over misdrijven tegen de veiligheid van het leven, strafbaar met gevangenis van 6 maanden tot 3 jaren. Duitsche vrijheid! te Maintz heeft de politie eene huiszoeking gehouden op de re- dactiebureaux van het Mainzer Journal en den Mainzer Anzeiger. En wat werd er nu gezocht? Op het eerstgenoemde bureau de kopij van een berichtje, alleen inhoudende dat een officier van een burger op straat een klap om de ooren had gekregen. Op het andere bureau was het te doen om de kopij van een artikeltje, waarin eenige afkeurende woorden voorkwamen over een plaat selijke verbodsbepaling betreffende de bier- en drankhuizen. De beide geïncrimineerde stukjes werden gevonden en in beslag genomen met de nog aanwezige couranten waarin zij waren opge nomen. In het museum voor natuurlijke his- torie, te Parijs, worden eerlang belangwekkende proeven genomen met een middel om den beet van vergiftige slangen onschadelijk te maken. Een Braziliaansch geleerde heeft namelijk ontdekt, dat dat geschieden kan door onderhuidsc'ne inspui tingen met Kaliumpermanganaat, of overman- gaanzure potasch, een krachtig en tevens onscha delijk middel. Daardoor zou de werking van het slangenvergif voorkomen worden, en het genees middel, waarnaar men zoolang tevergeefs gezocht heeft, gevonden zijn. Twee leden van het Institut, de hh. Milne Edwards en Quatrefages, zullen nu een paar paarden, na inspuitingen met Kalium permanganaat, blootstellen aan den beet van de vergiftigste slangen, die men in de menagerie heeft, om zich zoo van de werking van het mid del te overtuigen. Blondin laat weer eens iets van zich hooren. Barnum heeft hem voor dit jaar geën gageerd. Er worden nu pogingen in hel werk gesteld om de toestemming der autoriteiten te verkrijgen voor een wandding op het gespannen koord over de „East Biver" tusschen New-York en Brooklyn bij de groote hangbrug, die beide steden weldra zal verbinden. De dag van de voor stelling zal geheel van de vergunning afhangen. Wordt die niet verkregen, dan zal men eerst daags op een ander terrein wel iets van Blondin's halsbrekende toeren hooren, en men weet nu ten minste dat hij nog leeft en zijn beroep nog niet heeft opgegeven. Te Cortena in Toscane, niet ver van de plaats waar eens de slag van Trasymene ge streden werd, heeft men belangrijke oudheidkun dige opgravingen gedaan. Er zijn daar namelijk, aan den kant van een heuvel, de overblijfselen van een groot gebouw te voorschijn gebracht, dat bleek een villa uit den tijd van de republiek te zijn geweest, die onder het keizerrijk herbouwd werd. Men vond er een ingelegden vloer, over blijfselen van vazen en munten, waaronder ver scheidene uit den tijd van Maximinus. Ook ont dekte men een Eomeische begraafplaats met eenige geraamten, welke blijkbaar reeds vroeger onderzocht werd, maar waar men toch nog een zeer goed bewaard gebleven zilveren damesspiegel vond. Kapt. Boy ton, de vermaarde zwem mer, heeft onlangs de rivier de Opper Missouri in haar geheele lengte afgezwommen, en geeft de volgende beschrijving van dien tocht. "De reis was dikwijls zeer eentonig. Ik schrikte soms van het geluid mijner eigen stem, het gesuis van den wind en het gesnater der wilde ganzen waren de eenige geluiden die ik hoorde. Na zonsondergang kampeerde ik doorgaans op de een of andere zandbank en sliep tot 's morgens vijf uur. Van tijd tot tijd zag ik kudden buffels, antilopen en herten voorbijtrekken. Ik had overal veel moeite om mij de vele drijvende boomstammen van het lijf te houden. Eens scheurde ik mijn zwempak aan een spitsen stam, en liep gevaar van te ver drinken; maar gelukkig kon ik de schade her steilen, waarna ik mijn toebt voortzette. Op zekeren dag hoorde ik een geritsel aan den oever en zag een Indiaan, die zijn buks op mij aanlegde. Ik richtte mij op en hief een luid geschreeuw aan, waarvan de Boodhuid zoozeer verschrikte, dat hij in allerijl het hazenpad koos. -Ik heb ook eens 's nachts in gevaar verkeerd van te verzinken in een hoop drijfzand, waarin ik dieper en dieper zakte. Ik had twee uren noodig om mij er uit te werken. Eens, toen ik aan den oever den nacht doorbracht, kon ik geen oog dicht doen door het gehuil der jakhalzen. Bij de Berthold-Indianen- agentuur hielden de Indianen mij voor een too- venaar, maar zij stalen 's nachts de helft van wat ik bij mij had.„ Men moet Amerikaan zijn om zich terwille eener illusie aan zulke ge varen bloot te stellen. De Duitsche Kroonprins en zijn ge- malin, die eerlang hun zilveren bruiloft hopen te vieren, zulleu bij die gelegenheid een eigenaardig geschenk ontvangen van de vereeniging van Duit sche kunstnijverheid. Het zal een volledige ver zameling van in Duischland inheemsche gezel schapsspelen zijn in een daartoe ingerichte kast. Allerlei spelen; schaak, dam, lotto, cricket, bal spel enz. zullen met toebehooren, fraai maar doel matig bewerkt, een plaats vinden in deze "Duitsche speelkast,,, die zeker den Pommerschen Kunst- schrank in het museum te Berlijn, waarvan zij een navolging is, zeer nabij zal komen. Een cato- logus van alles wat de kast bevat, wordt er bij gevoegd. Overeenkomstig de a fs p r aak bega ve n de werkende leden van de Schoenpoetsers-Ver- eeniging te Amsterdam zich Vrijdag-namiddag te 11. 5 uur naar de woonplaats van hun directeur, Bicciardi, in de Daniel Stalperstraat No. 1. Zooals wel te verwachten was, vond men het huis on bewoond. B. was verdwenen. Op het kantoor rond men nog slechts eenige in enveloppen ge sloten circulaires van de firma M. Oostmeijer. De arme, bedrogen drommels zetten lange gszichter., doch wat baat? Vier controleurs, die elk ƒ200 gestort hadden, alsmede 29 schoenpoetsers, die er ieder, het loon niet medegerekend, ƒ10 bij laten zitten, konden onverrichterzake huiswaarts keeren. Uit Zwolle meldt men: Zekere B., vroeger omnibus-ondernemer te Botterdam, laat stelijk alhier handelende in bier, dezer dagen in geldelijke verlegenheid verkeerende, zond zijne vrouw naar hare ouders, om andermaal te beproe ven wat geld los te krijgen. Van hare afwezigheid maakte hij gebruik om zijn geheelen inboedel voor een bagatel te verkoopen aan een uitdrager en aan den kastelein, bij wien hij in het krijt stond. Toen gisteren de vrouw terugkwam, vond zij niet alleen hare woning gesloten maar ook geheel ledig. Door de rijkspolitie te Eu«phen, is een 14jarige jongen in hechtenis genomen, be schuldigd van moedwillig de schuur zijner ouders in brand te hebben gestoken. Hij heeft reeds zijn schuld bekend, en ais beweegreden voor zijn mis daad opgegeven, dat hij zijne ouders wel eens heeft hooren klagen over den slechten staat van huis en schuur. Professor Buskin heeft beweerd, dat de ware schoonheid van kleuren in het matig ge bruik er van ligt. Hetzelfde is van reukwerken te zeggen, voornamelijk als zij tot persoonlijk gebruik dienen. Als men plotseling ean sterken geur in den neus krijgt, wanneer een ongemanierde fat of een even ongemanierd juffertje meteen ge- parmufeerden zakdoek zwaait, is dit een beleediging, en niet alleen voor het reukorgaan. Het strijdt tegen de wellevendheidsregelen. die van beschaafde menschen vorderen, dat zij niets zullen doen wat een ander hinderlijk kan zijn. Hetzelfde geldt voor de mannen aangaande hun tabaksrooken, aller meest echter van het onhebbelijke branden van onwelriekend papier, dat men „cigaretten-rooken" noemt en dal voor iedereen behalve voor den rooker gedecideerd onaangenaam is. De cigarette is het waardig zinnebeeld van het egoïsme dezer eeuw! De nieuw gestichte Japansche Uni- rersiteit te Yeddö telt alleen Duitsche hoogleer aren. Het getal der studenten bedraagt ongeveer 1000, die niet toegelaten worden dan nadat zij gedurende 6 jaren het Duitsch Gymnasium bezocht hebben. Ieder hoogleeraar geniet een salaris van 24,000 franks met offieieele woning. Omtrent Vaughan, den moordonaar van den Brusselschen advocaat Bernay, is nog altijd niets naders bekend. De schilder Castan, die met hem in aanraking is geweest, heeft een por tret van hem gemaakt en te Antwerpen tentoon gesteld. Het lokte veel kijkers, maar geen der Antwerpenaren herinnerde zich ooit die gelaats trekken gezien te hebben. Door de Brusselsche personen, die den moordenaar gezien en gespro ken hadden, en op last van de justitie het portret kwamen bezichtigen, werd het zeer welgelijkend genoemd. Men hoopt, dat dit portret moge mede werken tot de ontdekking van den moordenaar, het denkbeeld is reeds geopperd, om het tot dat doel naar alle groote steden te zenden, waar hij zich zou kunnen bevinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2