BINNENLAND. liaanschen Senaat heeft zich met 7 tegen 3 stemmen in beginsel voor den scrutin de liste verklaard. Te Algiers heeft de voorzitter der jury geweigerd den eed af te leggen, op grond dat hij niet geloofde in God. Uit Alexandrië wordt bericht, dat het orgaan der nationale partij meldt dat de regeering maatregelen zal nemen om het Suezkanaal te beschermen door den aanleg van vestingwerken te Suez en te Port-Said, en dat een staatsingenieur des wege een onderzoek in loco instelt. De Capitaleverhaalt dat Garibaldi het zesde eeuwfeest van de Siciliaansche Vespers te Palermo zal gaan bijwonen. Recht aangenaam voor de Franschen, welke zoo vaak beweerden, dat Garibaldi Frankrijk een innige liefde toedraagt. De vroegere Servische gezant te St. Petersburg sloot onlangs in Rusland eene geldleening van 1 millioen voor rekening van de Servische regeering en bracht voor de kosten 30,000 dukaten in rekening. Nu heeft een afgevaardigde in de Servische Kamer eene interpellatie ingediend, om van de regeering te vernemen, of zij die enorme uitgaaf heeft goedgekeurd en waartoe de gezant Protisch dat geld ge bruikt heeft. Met eene meerderheid van 14 stem men heeft de Grieksche Kamer thans ook de verkiezing van den Minister van Oorlog tot Afgevaardigde ongeldig verklaard, zoodat hij zijn ontslag zal moeten nemen. Naar verzekerd wordt zal Coumoundoures, de Minister-President, hierin aanleiding vinden tot aftreden. GEMENGD NIEUWS. Franeker, 7 Maart, In 't dorpje Peins heerscht het roodvonk algemeen. Deze ziekte is zeer kwaadaardig; reeds 6 personen zijn er aan over leden. Zalt-Bommel, 7 Maart. Alhier werd sedert 20 jaar door de regenten van het weeshuis jaarlijks een beroep gedaan op de liefdadigheid der inwoners. De financiën van het weeshuis zijn thans in dien benijdenswaardigen toestand, dat men voor die vrijwillige bijdragen heeft kunnen bedanken. Utrecht, 7 Maart. Eergisteren-avond is alhier een man, die zich in kennelijken staat van dron kenschap bevond, aan de Gaard brug in de Oude gracht te water geraakt en verdronken. Delft, 7 Maart. Een gisteren-avond wegens dronkenschap in de arrestantenkamer der politie opgenomen sjouwer van ruim 60jarigen leeftijd heeft zich daar opgehangen. Toen men hem, een groot uur nadat bij daar opgesloten was wilde ontslaan, vond men hem hangende. Doetinchem, 7 Maart. Even buiten deze ger meente is een elf-jarig knaapje onder de wielen van een met ijzer beladen vrachtwagen geraakt en na twee dagen allersmartelijkst lijden gestorven. Vlissingen, 7 Maart. Alhier zijn door de politie bij verschillende winkeliers fleschjes Haar lemmerolie gekocht en is tegen de verkoopers, als onbevoegd tot het afleveren van geneesmid delen, proces-verbaal opgemaakt. Groningen, 7 Maart. Na eene ziekte van drie dagen is eergisteren alhier overleden de heer mr. J. J. Cremers, sedert vele jaren lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Schijndel, 7 Maart. Een driejarig kind van een landbouwer alhier is in een onbewaakt oogen- blik in een sloot geraakt en verdronken. Woerden, 7 Maart. Ook in deze gemeente heeft zich een geval van pokken voorgedaan. Zaandam, 7 Maart. Alhier is een telephoon- maatschappij tot stand gekomen, die de voor naamste handelshuizen, fabrieken enz. wil ver binden. Assen, 7 Maart. Eergisteren is het lijkje van een pas geboren kind uit eene sloot bij het al- gemeene kerkhof opgehaald. Het lijk was reeds in staat van ontbinding. De justitie doet onder zoek. Vele kleintjes maken een groote. Op verschillende wijze ziet men, dat dikwijls bewaar heid, maar zeer treffend is het feit, dat in ons land in den tijd van tien jaar door ons volk 4 a B00 millioen aan sterken drank uitgegeven is, meeren- deels zeker bij stuiver» en dubbeltjes. Zaterdag werd door de politie te Nij megen de hand gelegd op twee personen, met name J. W. en A. J., beiden knechts bij een handelaar in brandstoffen aldaar, die de gewoonte hadden om van de partijen steenkolen, welke zij voor hun mees ter bij diens begunstigers moesten bezorgen, één of meer zakken terug te houden. Zoo hadden zij Vrijdag 11. weder van eene partij een mud achter gehouden en het aan eene juffrouw versocht, die de kolen aan hen met klein geld voldeed. Des avonds bemerkte deze juffrouw, dat zij een gouden tientje uit hare beurs miste, doch dadelijk her innerde zij zich, dat zij dien namiddag aan nie mand geld had uitgegeven dan aan de twee kolendragers. Dadelijk deed zij onderzoek bij den patroon; deze begreep in het geheel niets van de zaak, daar hij geen kolen aan de juffrouw had afgeleverd, veel minder daarvoor geld had ontvan gen; doch hij kreeg eindelijk kwaad vermoeden en deed onderzoek, waarbij de zaak aan het licht kwam. De beide pakhuisknechts hadden zich ook het gouden tientje toegeëigend Zij zijn ter beschik king der justitie gesteld. Volgens officieele opgaven zijn in 1881 te Berlijn 6000 paarden geslacht, 400 niet medegerekend voor den zoölogischen tuin benoo- digd; 2 slachters alleen hebben er 700 geslacht. Het grootste gedeelte paardenvleesch wordt naar Thuringen verzonden. De telephoon heeft te Par ij s eene nieuwe toepassing gevonden. De Pharmaeie splen- dide, de met verkwistende pracht ingerichte apo theek in de Avenue de l'Opéra, heeft zich telephonisch verbonden met het Grand Hotel, het Hotel du Louvre en nog eenige andere der voornaamste hotels. In dringende gevallen knnnen de doctoren hun voorschriften mondeling opgeven en de bezor ging der geneesmiddelen geschiedt in den tijd die anders voor de bezorging van het recept noodig is. Een vreeselijke schipbreuk wordt door de Engelsche bladen bericht. Bij Yarmouth is de stoomboot Livadia, van Shields naar Alexan drië, 's avonds op een zandbank gestooteu en in een uur vol water geloopen, zonder dat de beman ning haar toestand kenbaar kon maken. Het stormde hevig dien nacht; de golven sloegen aan houdend over het vaartuig heen, en achtereenvol gens werden 22 mannen over boord gespoeld. Toen den volgenden morgen de stoomboot van de kust af gezien werd en men een reddingboot er heen zond, waren er nog maar twee mannen op het wrak, die zich wanhopig er aan vast klemden. Een der ongelukkigen werd vóór de boot genaderd was, over boord gespoeld, maar de laatst- overgeblevene werd gered en behouden aan land gebracht. Voor den Hoofdelijken Omslag k r ij g t ra en in Amsterdam eene waarschuwing voor de Hondenbelasting eene herinnering. En dan spreekt men nog van hondsch, waar, bij het be lasten van mensch of dier, zulk een fijn onder scheid gemaakt wordt Vele vogels schijnen het vermogen van buikspreken te bezitten. Een koekkoek kan vlak bij ons zijne stem als van verre doen klinken; de lijster, die op een lagen tak zingt, schijnt in den top van den boom te zitten; het getjilp van de musscheu op den weg klinkt soms alsof het van een veld in de verte komt. Het roodborstje heeft een dergelijk vermogen, en een Amerikaansche vogel, de Cat-bird, kan zoowel met een vol en krachtig geluid zingen als zacht en teeder kwee- len. De mees kan, als zij op een afstand zingt, hare stem zoo luid verheffen, dat men zou mee- nen haar bijna in ziju bereik te hebben. Onlangs werd een der oudste knech- ten aan den houtzaagmolen van den heer Kop, te Alfen a/d. R., onder een hoop planken bedolven, en hij was kort daarna een lijk. Dezer dagen nu viel de heer K. zelf van boven uit den molen en stierf aan de gevolgen van den val. Op sommige plaatsen in Friesland o. a. te Murmerwoude, worden reeds vroegrijpe aardappelen gepoot. Ook heeft een landbouwer reeds een hectare grond met paardebooneu bepoot. De Russische Vorst Eristoff, die voor eenigen tijd te Berlijn wegens oplichterij tot gevangenisstraf veroordeeld werd, heeft van den Duitschen Keizer gratie verkregen, onder voor waarde dat hij zich nooit weer op Pruisisch ge bied zal vertoonen. Hij is over de grenzen ge bracht en zal naar het landgoed zijner familie in den Kaukasus gaan, waar hij eenige jaren moet blijven. Te Weenen worden lange dunne si- garen gerookt, Virginias genaamd, in wier mid den een stroohalm gewikkeld is. Onder de uien die men aangaande Sarah Bernhardt in die stad debiteert, behoort nu ook het volgende liedje: uGanz froh bin i neuli, A Virginia z'IIaus, Und zieli statt an Strohhalm, D'Sarah Bernhardt heraus. Het getal verkwisters neemt te A m- sterdam sterk toe; terwijl in 1871 deswege 40 personen onder curateele werden gesteld, beliep dit cijfer in het nu afgeloopen jaar 61. Het ge tal personen, die krachtens bevel der Rechtbank aldaar in een krankzinnigengesticht werden ge plaatst, steeg in die zelfde jaren van 138 tot 400. Een buikspreker trad op zekerendag in gezelschap van een pracbtigen patrijshond een druk bezochte restauratie binnen en bestelde een boterham met worst. Zijn hond ging aan zijn zijde zitten, en keek begeerig naar den eter, die echter geen trek scheen te hebben om hem iets van zijn maal af te staan. Plotseling klinkt uit den muil van den hond heel duidelijk de vraag: «Krijg ik dan volstrekt niets?" „Daar heb je wat," antwoordde de heer, terwijl bij hem het vel der worst toewierp. Tot groote verwon dering der gasten echter, begint de houd opnieuw: «Alleen het vel krijg ik?" waarop hij van zijn meester een stuk worst ontvangt. «Dai k u," zegt het verstandige dier. Al de aanwezigen bekeken den merkwaardigen hond, en een heer wilde hem zelfs met alle geweld koopen en bood den eige naar een groote soms gelds, maar deze was daar toe niet te bewegen. De andere verdubbelde zijn bod. «Verkoop me toch niet," roept de hond daartusschen, en dat maakt den kooper nog drif tiger. Eindelijk werden de partijen het eens, en de vergenoegde kooper neemt zijn sprekenden hond bij de lijn om hem mede te nemen. Maar nu verheft de hond nog eens zijn stem en zegt met blijkbare verontwaardiging: «Nu zeg ik niets meer." Dat tweelingzusters haar 91n verjaar dag vieren, mag als zeldzaamheid zeker wel ver meld worden; dat geval deed zich dezer dagen te Almelo voor. De Spectator geeft een straf-plaat aan het adres van «Sprokkelmaandsche snoei- en kuoei- lust te's Gravenhage en elders". Spectator, staan de te midden van afgehakte knotwilgen en spich tige boonestaken, waartusschen slechts de in October jl. omgeworpen woudreuzen ontbreken om de schets van zeker Bosch volkomen te ma ken, zegt: «In de volgende Sprokkelmaand maken wij het nog mooier; dan hakken wij de boomen geheel weg en planten dadelijk bezems en kapstokken. L. een koopman te Amsterdam had sinds lang naar een ijzeren geldkast verlangd. Maar de prijs van 70 gulden vond hij wat hoog. Zijn vrouw besloot een einde te maken aan zijn aarzeling, begaf zich tot den fabrikant en verzocht dezen als haar man terugkwam, den prijs der kast op 40 gulden te stellen; zij zou hem het verschil wel uit haar zak bijpassen. L. komt weder bij den fabrikant, die hem tot ziju vreugde de kast voor 40 gulden laat. Toen L. echter 's mid dags een zijner bekenden ontmoette en hem het koopje dat hij had gehad mededeelde en de kast liet zien, wilde deze het eerst niet gelooven, dat het stuk zoo goedkoop was. Maar toen L. vol hied bood hij hem tien gulden winst, als hij hem de kast wilde overdoen. De zaak werd beklonken en overgelukkig verraste L. des avonds zijn vrouw met het bericht van het winstje dat hij met de kast had gemaakt. Van de 160 militairen te Luik, die Woensdag na het gebruik van den maaltijd onge steld werden, bevonden zich Maandag nog 65 onder geneeskundige behandeling. Hun toestand is echter niet zorgwekkend. Het ingestelde onder zoek naar de oorzaak van het ongeval duurt nog voort. Toen Koning Alexander, Lampsacus naderde, dat hij besloten had te verwoesten, om de inwoners voor hun opstand te straffen, zag hij Anaximenes komen, een beroemde geschied schrijver, van die stad geboortig, voor wien hij veel achting koesterde, daar hij hem tot leermeester had gehad. De reden vau zijne komst, wel be grijpende, voorkwam Alexander hem en verklaarde plechtig, dat hij zijn verzoek niet zou inwilligen. «Wat ik te vragen heb, Vorst!" zeide Anaximenes, «is dat het U behage, Lampsacus te verwoesten." Bij een repetitie in het Astley Theatre te Londen is een klein meisje, dat door haar vader, die er bekend was, eens was mtêgenomen, terwijl hij haar boven het tooneel de machine- riën liet zien, van een hoogte van 20 a 30 voet naar beneden, op het tooneel, gevallen, Het kind werd zwaar gekneusd en stierf kort na haar op name in het gasthuis. Men is in het aquarium te Munchen nog altijd aan het zoeken naar de ontsnapte bril slang. Als het dier na een nauwkeurig onderzoek nog niet gevonden wordt zal men door het ge- heele gebouw zwavel branden, om de slang, als zij zich nog er in bevindt, door de dampen voor goed onschadelijk te maken. De Amerikaansche evenals deEngel- sche wetten bevatten strenge verordeningen betref fende huwelijksbeloften en de trouwelooze, die het waagt ze te overtreden, ontvangt eene gevoelige straf. De gerechtshoven schijnen echter een ander ge voelen te zijn toegedaan aangaande de waarde van de beloften eener dame. Eenigen tijd geleden verklaagde namelijk een flink landbouwer van 35 jaren zijne bruid, omdat zij haar huwelijks belofte niet had gestand gedaan. De gezworenen verklaarden de jonge dame schuldig en berekenden de schade, welke de bruidegom door het verlies zijner bruid onderging, opéén farthing (een cent.) De voerman Schreurs te Venloo, rij— dende vandaar met zijn vrachtkar naar Roermond, had Zaterdag-nacht het ongeluk, vermoedelijk doordien hij was ingeslapen, van zijn beladen kar te vallen en onder het wiel te komen. Hij was zóó zwaar gekwetst, dat hij een paar uur later overleed. De ongelukkige was 40 jaren oud, een braaf en oppassend huisvader, en laat eene zieke weduwe met zeven jeugdige kinderen na. De ongelukkigste mensch op aarde is thans, volgens de Neue freie Presse, de koning van Siam. Hij heeft 350 vrouwen en heeft zich onlangs laten overhalen, om elk hunner een pia nino ten geschenke te geven! Een familie te Een rum had Zondag avond chocolademelk gedronken. Den volgenden morgen gebruikten de moeder, de zoon en de meid het overgeblevene en werden ongesteld. De dokter constateerde vergiftiging, en diende zoo spoedig mogelijk een tegengift toe, dat echter slechts bij twee hunner de gewenschte uilwerking had; de moeder overleed kort daarna. De melk was in een koperen ketel gekookt en daarin ge bleven tot den volgenden dag. Barnum heeft zich bereid verklaard, Jumbo in den Zoölogischen Tuin te laten als men hem Bradlaugh in ruil afstaat; het eenige ver schil is, zegt hij, dat Jumbo er niet uit en Brad laugh er in wil, maar beiden kan men er toch ook niet uitkrijgen en beiden amuseeren de kin deren met hun kunsten. In verschillende Spaausche stedeu worden tegenwoordig concerten gegeven door de tuna infantil, een gezelschap van dertig jeugdige musici, die de guitaar, de viool enz. bespelen en waarvan de oudste nauwelijks vijftien jaren telt. De directeur, op de progamma's als Don Manuel Lopez vermeld, is pas elf jaren oud, maar schijnt geheel berekend voor de taak die hij vervult. Te Berlijn zijn onlangs intweedagen niet minder dan 327 stuks wild bij winkeliers en 21 stuks op de markten verbeurd verklaard ter wijl tegen de verkoopers een rechtsvervolging inge steld werd wegens overtreding van de jachtwet door het verkoopen van wild buiten den jachttijd. Het geconfisqueerde wild werd ten bate van de politiekas verkocht. Lord Crawford, de zoonvandenover- leden graaf wiens lijk uit den grafkelder te Du- necht gestolen werd, heeft een ongeteekenden brief ontvangen, waarin gedreigd wordt dat, als de mannen die nu onder verdenking van den diefstal gevat zijn veroordeeld worden, of men nadere bizouderheden van hen tracht te weten te komen, het lijk door chemische middelen ver nietigd zal worden. De brief zal der justitie waar schijnlijk een aansporing te meer zijn om voort te gaan met haar onderzoek. Te Defiance in de Vereenigde Stat.en werden bij eene daartoe leidende gelegenheid de zakken der scholieren eener openbare school on derzocht. Er waren 58 knapen, en men bevond dat 26 van hen revolvers bij zich droegen en 6 dolkmessen. In zulk eene school heeft de onder wijzer wel recht om een mitrailleuse te zijner beschikking te hebben. Te Grab, in Herzegowina, heeft een der manschappen van de reserve die daar onlangs is aangekomen, zijn officier doodgeschoten. De man ontving bevel, zich naar de voorposten te begeven, maar smeekte den officier, hem te ver- oorlooven eerst een brief naar huis te schrijven, daar hij juist bericht ontvangen had, dat zijn broeder was overleden. De officier weigerde ech ter hem uitstel te geven, waarover de soldaat zoo woedend werd, dat hij zijn geweer op den luitenant afschoot, die onmiddellijk dood neder- stortte. Hit Rotterdam schrijft men ons dd. 5 Maart: Andermaal heeft hier een vreeselijke brand gewoed, die een menschenleven heeft ge kost. Het was circa half vijf ir. den morgen van heden, dat de op de Scheepmakershaven surveil- leerende politie-agenten eensklaps het pand van den broodbakker Endeman, gelegen hoek Scheep makershaven en Glashaven, in lichtelaaie zagen staan. Aanstonds maakten zij alarm eu van alle kanten daagde hulp op. Het brandend perceel, dat aan de Scheepmakershaven-zijde door den bakker en zijn gezin werd bewoond, telde aan de Glashaven-zijde, waar, naar meu zegt, de brand het eerst is uitgebroken, nog een beneden- en bovenwoning, waarvan de laatste bewoond werd door zekeren Mulder met vrouw en een moeder van ruim 70 jaren. Toen de brand uitbrak, lagen de bewoners in diepe rust. De meesten ontvlucht ten bijtijdsook de twee zoons van den bakker die boven sliepen, konden zich door middel van reddingtoestellen uit het brandend perceel be geven; Mulder evenwel, die zijn oude moeder nog wilde redden, moest dien dierbaren schat uit zijn handen laten vallen eD aan de vlammen ten prooi geven. In deerniswaardigen toestand met brandwonden aan gelaat, handen en voeten, werd hij uit het perceel gehaald en naar het Zieken huis getransporteerd, waarheen ziju vrouw even eens werd vervoerd. Vreeselijke wonden moet de man vooral aan de handen hebben ontvangen, te ijselijk om mede te deelen, zoodat men heden avond ook voor zijn leven vreesde. De oude vrouw zelve werd als half verkoold lijk terugge vonden. Niettegenstaande een groot aantal stoom- en handspuiten water gaven, brandde het geheele perceel uit; de belendende huizen bleveu gelukkig gespaard. Bij hevigen wind waren de gevolgen van den brand niet te overzien geweest, daar ook de Zuiderkerk in de nabijheid ligt. Naar men verneemt is een en ander verzekerd. LI. Dinsdagisdoordeu heer J. Shields, uit Perth, een nieuwe proef genomen met olie op den golfslag der zee. Hij had pijpen aange bracht beneden den waterspiegel, in de zee aan den ingang van Peterheadhaven uitloopende. Toen 11. Dinsdag de golven 10 tot 20 voet hoog lie pen, en schuimden en overkrulden, zoodat de haven van Peterhead niet door vaartuigen te na deren was, werd door een perspomp een hoeveel heid olie uitgedreven, en toen deze naar het op pervlak rees, bleef wel de deining bestaan, maar de golven waren glad en zonder schuim of over- krullende kruinen, zoodat een kleine boot zonder gevaar er op had kunnen gaan. Een aantal zee lieden uit Dundee en Aberdeen woonden de proef bij en waren ten hoogste voldaan. Aangaande de regeling vanden post- pakketdienst vernemen wij de volgende bizon- derheden: Met wijziging van vroegere voorschriften is bepaald, dat de kantoren voor het aannemen van pakketten op Zon- en feestdagen gesloten zullen zijn, Als regel geldt dat op werkdagen, in plaat sen met een zielental boven 15,000, driemaal, in plaatsen met minder bevolking en waar post kantoren gevestigd zijn, tweemaal, en ten platten lande eenmaal daags zal besteld worden. Op Zon en feestdagen worden de pakketten slechts een maal daags besteld. Spoedbestelling vindt op Zon en feestdagen alléén plaats van de pakketten, die vóór den aanvang der eenige op dien dag plaats vindende bestelling zijn aangekomen. De post boden, zegt de N. B. Ct. waaronder er zijn, die acht uren daags hebben af te leggen, zullen in lastdieren herschapen worden, daar een vracht van 18 kilogram voor één persoon door den Minister als niet te zwaar is aangenomen. Als tegemoet koming daarvoor zullen zij zich, op straf van scho)sing of ontslag uit den dienst, zondermeer, van alle vervoer van pakjes voor eigen rekening dienen te onthouden. Decrocussen staan nu reedsin vollen bloei; de tulpen en hyacinten zullen vermoedelijk ook veertien dagen vroeger bloeien, alles natuur lijk het gevolg van den zeldzaam zachten winter, Alles loopt allerwege uit, seringen, rozen, hor tensia's, alles; mochten wij nu nog behoed blijven voor de verraderlijke nachtvorsten van de lieve zoete Meimaand, dan ware alles pour le mieux dans le meilleur des mondes. De jongste aanslag op KoninginVic- toria is de zevende die op het leven dezer vorstin gepleegd wordt. De eerste was die van Eduard Oxford, in 1840; de daaropvolgende, in 1842; die van Erancis en in het zelfde jaar die van Bean. Zeven jaren later schoot een Ier, Hamilton, ten pistool op haar af, die echter met los kruit geladen bleek te zijn. Een jaar daarna werd zij door een gewezen luitenant met een stok in het aangezicht geslagen en in 1872 drong een jong man op haar aan met een adres ten gunste van Iersche gevangenen in de eene hand en in de andere een pistool, dat echter niet geladen bleek te zijn. Zij werd bij geen van die gelegenheden gewond, en legde steeds, evenals nu, eene be wonderenswaardige bedaardheid en zelfbeheersching aan den dag. Te Barneveld heeft zich een toover- historie voorgedaan, die daar nog al besproken wordt. Voor een zieke vrouw, die dacht betoo- verd te zijn, heeft men nl. hulp van een waar zegster ingeroepen. Deze zou den raad gegeven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2