BI IN NE ML A NI). Na zware en langdurige gevechten en onder groote verliezen hebben de Oos- tenrijksche troepen zich meester gemaakt van het fort Dragalj (in de Crivoscie) en dit in de lucht doen vliegen. Hiermede is het laatste bolwerk van den opstand ge vallen. De bevolking, die niet zeer talrijk was, vluchtte grootendeels naar Montenegro. Keizer Alexander van Rusland zou voornemens wezen eerlang den staat van afzondering te verlaten, waarin hij sedert deai dood van zijn vader verkeerd heeft en die, niet onbegrijpelijkerwijze, wel eens wordt uitgelegd als eene zeer weinig vor stelijke en mannelijke bezorgdheid voor zijn veiligheid. Koning Milan van Servië heeft bij de aanvaarding van zijn nieuwen titel eene algemeene amnestie uitgevaardigd. De Star and Herald meldt, dat Costarica door een aardbeving is geteisterd, waardoor Alajuela, San Ramon, Grecia en Heredia zijn vernield en duizenden personen omgekomen zijn. De inwoners van Alajuela, -die nog in leven bleven, zijn zonder eenige beschutting. Aan de Daily News werd uit Pieter- maritzburg geseind dat, luidens een ver trouwbaar bericht uit Potchefstroom, de Transvaalsche Regeering de rustverstoring aan hare westelijke grens onderdrukt heeft. De Morning Post verneemt dat de Engelsche gezant te Parijs instructie heeft ontvangen van lord Granville om den heer de Preycinet mede te deelen, dat de En gelsche regeering, na eene gedachtenwis- seling met de andere mogendheden, zich met Duitsehlands voorstel betreffende eene eveutueele bezetting van Egypte door Turksche troepen vereenigd heeft. De correspondent van de dimes te Konstantinopel bericht van een paleiska- baal, tengevolge van een twist tusschen den particulieren secretaris van den Sultan en de ministers, waardoor de afdoening van de regeling der Russische krijgsschatting tegengehouden wordten deze ernstig gevaar loopt. De politie te Parijs heeft bevel ge kregen om elke manifestatie ter gelegen heid van den verjaardag der commune (18 Maart) te keer te gaan. Het ronddra gen van roode banieren zal niet geduld •worden. GEMENGD NIEUWS. De Vereeniging van en voor Nederlandsche in- dustrieelen te 's Hage heeft besloten de Regeering te verzoeken, wat het nieuwe handelstractaat met Frankrijk betreft, het voorbeeld ran Engeland te volgen en te volstaan met eene overeenkomst, die wederkeerige behandeling op den voet der meest begunstigde natie verzekert. Van bizondere zijde verneemt het N. v. d. D., dat het Noordzee-Kanaalontwerp in de afdeelingen der Tweede Kamer in hoofdzaak gunstig ontvan gen is; alleen omtrent de regeling van den koop bestond verschil van gevoelen. Assen, 14 Maart. Alhier is eene dienstmaagd tengevolge van een schrik eensklaps krankzinnig geworden. Oosterhout, 14 Maart. Terwijl een vrouw alhier zich even buiten hare woning begaf om twee harer kinderen, die wat lang uitbleven, op te zoeken, maakte een 2Va jarig kind, dat zij alleen had achtergelaten, de deur open, liep de straat op en raakte in eene aan de overzijde gelegen sloot, waaruit het dood werd opgehaald. Utrecht, 14 Maart. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft aan de Vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo alhier doen toekomen twee kris tallen schenkkannen, met zilver gemonteerd, als prijs voor de loterij, door haar in den loop der maand April aanstaande te houden. Zwollerkerspel, 14 Maart. Het zevenjarig zoontje van den spoorwegarbeider P. v. d. L. te Berkum, geraakte Zaterdag-middag al spelende in een sloot en verdronk. Venloo, 14 Maart. Het 5 jarig dochtertje van den heer S.alhier, had het ongeluk met eene flesch in de handjes vau de trap te vallen en werd zoodanig gekwetst dat het reeds gisteren aan de gevolgen is overleden. Arnhem, 14 Maart. Alhier wordt algemeen geklaagd over gebrek aan werk. Honderden werk lieden loopen leeg. Het weinige werk dat voor handen was, is gedurende den zachten winter af gemaakt, en'de lust voor bouwondernemingen staat geheel stil. Sommigen der oudste bazen hebben zelfs reeds hunne ongehuwde knechts moeten be danken- Lobith, 14 Maart. Gisteren is alhier het 3 jarig zoontje van den schipper eener Duitsche aak overboord gevallen en verdronken. Koog aan de Zaan. Zaterdag-nacht is alhier de stoomrijstpellerij van de heeren Van Waveren en Dekker tot aan den grond to§ afgebrand. Alles was verzekerd. Amsterdam, 14 Maart- Gisteren-ochtend om- slreek9 6 uur is alhier aan de bierbrouwerij De Gekroonde Valk een oppassend werkman, 26 jaar oud, en gehuwd, bij het lossen van hop te water geraakt en verdronken. 's Gravenhage, 14 Maart. Voor de vakante betrekking van hoofd eener school alhier, hebben zich thans aangemeld 103 onderwijzers. Amersfoort, 14 Maart. De directeur der Hoo- gere Burgerschool alhier, dr. II. J. Menalda van Schouwenburg, is gisteren-ochtend, kort vóór het aanvangsuur der les, in het schoolgebouw aan een beroerte overleden. In Italië rouwen de vrouwen in'twit en de mannen in 't bruin. In China dragen de beide seksen wit. In Turkije, Syrië, Cappadocië en Armenië is hemelsblauw de gekozen kleur. In Egypte wordt geelachtig bruin, de kleur der dorre bladeren, het voegzaamst geacht en in Ethiopië, waar de mannen zwart zijn, is grijs hetteekenvan rouw. Al die kleuren zijn zinnebeeldig. Wit is het zinnebeeld van reinheid, een eigenschap van onze dooden; het hemelsblauw zinspeelt op de plaats van den eeuwigen vrede der zaligen; het geel, of de kleur der dorre bladeren duidt aan, dat de nood het einde van alle menschelijke hoop is en dat de mensch afvalt als de herfstbladeren; en het grijs spreekt van de aarde, tot welke allen terug- keeren. De Syriërs achtten het treuren over de dooden verwijfd, en als zij dus rouwden, deden zij vrouwenkleederen aan als een zinnebeeld van zwakheid, en als eene schande voor hen wegens hun gebrek aan moed. De Thraciërs maakten er een feest van als iemand, dien zij liefhadden, ge storven was, en betoonden hunne vreugde op aller lei wijzen. Dit beteekeude dat de doode uit een staat van ellende tot gelukzaligheid was overgegaan. Zwart werd door de gemalin van Karei Vllf als rouwkleur ingevoerd. Vóór dien tijd rouwden de Fransche Koninginnen in het wit, en waren bekend als witte Koninginnen. De uitspraak van de Londensche rechtbark in zake Jumbo, den verkochten olifant, is, dat de bestuurders van de Zoological Society recht hebben het dier te verkoopen, wat hun, zooals men weet, door een deel der aandeel houders werd betwist. Men zal dus nu weer be ginnen met de studiën om den onwilligen land verhuizer zoetjes en zachtjes te vervoeren. Eerst den 23en vertrekt een schip dat hem mee kan nemen. Hij ontvangt intusschen alle dagen dui zenden bezoekers en een aantal brieven van sym pathie. Door een tweetal landgenooten, de hb. Gehrels en Fusswinkel, uit Rotterdam, in ver eeniging met den heer Tragener, uit Dreihunken, wordt in de gemeente Hlinay, aan de Elbe (Bohe- men) naar bruinkolen gegraven. Naar men ons mededeelt, moet deze onderneming, die door an deren reeds opgegeven was, thans naar wensch slagen. Onlangs heeft men te Pompeji bij de opgravingen een treffende geschiedenis in de ver steende massa's gevonden. In een nauwe straat vond men nl. dicht bij een venster, sporen van menschelijke overblijfselen, en toen men, als gewoonlijk, een afdruk in pleister nam van oen indruk door het lichaam achtergelaten, vertoonde die den vorm van een kleinen jongen. Binnen in het huis, bij het venster, lag het geraamte van een vrouw, met de armen naar het kind uitgestrekt. Blijkbaar had de moeder, toen de lavastroom haar overviel, haar jongen uit het venster gezet op de straat, in de hoop hem daardoor te redden. Van de vrouw kon men geen pleisterafdruk nemen, omdat de indruk niet zuiver genoeg was, maar die van het knaapje zal eerlang in het kleine museum bij den ingang van Pompeji geplaatst worden. Dezer dagen vervoegde zich op een klein postkantoor in Noordbrabant een poldergast, van welke personen men anders gewoon is te zeggen dat zij meestal hun geld aan Bacchus wijden, om zijn spaarpenningen, die al jaren in zijn kist hadden gelegen, op de Rijks-postspaar bank te zetten. Het bedrag (ruim f 400) werd echter niet eerder afgegeven dan nadat de direc teur hem verzekerd had, dat het geld nu rente opbracht, altijd kon teruggevraagd worden en nooit weg was. De poldergast gaf eindelijk toe, maar verklaarde, dat er anders niet veel eerlijke men- schen in de wereld zijn." Uit Bordeaux wordt gemeld, dat een 82jarig man, die alleen woonde in een afgelegen huis nabij Sauveterre, in zijne woning vermoord is gevonden. Hij was met stokslagen en verschei den messteken afgemaakt. Zijn kleinzoon, een oude bekende der justitie, wordt van dezen moord ver dacht eu is in hechtenis genomen. Een treurigfeit heeft zich teUtrecht voorgedaan. Een meisje van ongeveer 14 jarer. werd eergisteren door hare moeder buiten het buis gezet, omdat zij weigerde sterken drank te halen, waaraan de vrouw zich steeds te buiten ging. Niet wetende wat te doen, heeft het kind, na den nacht te hebben rondgezworven, zich gisteren ochtend in den Singel nabij het Sterrebosch ver dronken. Haar klompjes en breiwerk, die zij op een bank gelegd had, werden door voorbijgan gers gevonden en brachten het eerst op het ver moeden van den zelfmoord. De verontwaardiging tegen de moeder is groot en uit zich in hare buurt op luidruchtige wijze. Te Konstantinopel zijn dezer dagen de eerste pelgrims van Mekka teruggekeerd. Zij hebben, door al de quarantaines die zij moesten ondergaan, vier maanden op de terugreis door gebracht, en zullen dus nu wel genoegzaam uit- gelucht zijn. In het Universiteitshospitaal van Pensylvanië werd door Dr. Goodall eene gewich tige operatie volbracht, gewichtig in den volsten zin van het woord. Hij verwijderde een reusachtig gezwel (tumor ovarii) bij eene patiënte van 31 jaar oud, wegende 187 pond. Na de operatie woog zij nog slechts 75 pond. De operator maakte de naïeve opmerking, dat hij de vrouw had ver wijderd van liet gezwel. Er bestaat gegronde hoop, dat de patiënte de operatie zal overleven. Ter terechtzitting van de kamer van strafzaken te Hagen (Duitschland) werden on langs 51 jongelieden gedagvaard die zich aan den dienstplicht hadden onttrokken. Intusschen bleek bij nader onderzoek dat een der beschuldigden reeds op den leeftijd van 2 jaren was gestorven; een ander diende als officier bij de keizerlijke Ma rine. Beiden werden van het hun ten laste gelegde vrijgesproken. Als men voor ons land de sterf te ta bellen, waarin de doodsoorzaken worden opgege ven, raadpleegt, zou men allicht tot de gevolg trekking komen, dat voor Nederland de sterfte ten gevolge van drankmisbruik zeer gering is, en toch zou men zich vergisseu. Als men eens van de respectieve geneesheeren of wel van de fami- liër. van de overledenen kon vernemen, in hoe- vele gevallen de hersen-, hart-, maag- en lever ziekten door onmatig drinken zijn veroorzaakt en in al die gevallen niet de speciale ziekte maar wel het drankmisbruik als de werkelijke hoofd oorzaak van het overlijden op de tabellen invulde, dan zou men geheel andere cijfers krijgen, cijfers, die zelfs den grootsten optimist zouden doen verschrikken. De Gemeenteraad van Roermond heeft, in zijn zitting van den 2en dezer afwijzend beslist op het verzoek van den "origen Minister van Binnenl. Zaken, om het aan den hoofdon derwijzer P. J. van der Kamp verleend ontslag te veranderen in eervol ontslag. De Raad steunt op de wet en wenscht van zijn recht gebruik te maken. Ook op Schiermonnikoog, al heeft het slechts 1000 bewoners, houdt men litteraire soirees. Op eene daarvan zou een spreker uit Fra- neker eene voordracht houden in het boeren- friesch. De redenaar was echter ter nauwernood begonnen of de toehoorders kregen de overtuiging, dat hij die taal niet machtig was. Hij moest het spreekgestoelte verlaten en de burgemeester en andere heeren namen toen zijne taak over. Men liet hem echter het gebeurde geld behouden, waar mede de man den velgenden dag de terugreis aannam, maar algemeen erkende men een zeer ge- noegelijken avond te hebben doorgebracht. Naar het Vaderland verneemt, hebben eenige voorname handelshuizen op Java (voorna melijk Engelsche en Duitsche) het voornemen op gevat te Soerabaya of Batavia een chininefabriek op te richten, die zeker levensvatbaarheid zal heb ben, daar behalve voor het kolossaal chininever- bruik op Java zelf, ook gemakkelijk en met be trekkelijk minder kosten voor den uitvoer kan gewerkt worden. Aan de leden der WetgevendeMacht in Frankrijk is een rapport rondgedeeld van Mar tin Nadaud, met voorstellen tol verbetering van de arbeiderswoningen. Het is nauwelijks te ge- looven, maar volgens dat rapport zijn er in Frankrijk niet minder dan 219,270 huizen zon der venster. Versche lucht en licht zijn door de ongelukkige bewoners dezer krotten slechts te verkrijgen als zij de voordeur hunner wor.ing openlaten, dus niet bij regen of bij sneeuw en strenge koude. Onlangs vervoegde zich bij verschei dene winkeliers te Philadelphia een agent, die tegen belooning van eenige dollars beloofde (Mel pomene, verberg uw aangezicht!) een treurspel te schrijven, dat hun «geld zou doen toestroo- men." Dat treurspel, dat in een kleinen maar uitstekenden schouwburg" zou worden opgevoerd, zou n. 1. bizonder rijk zijn aan treffende, hoogst tragische, onvergetelijke tooneelen, waarbij de „interessant ingevlochten" namen der meest be talende firma's van de lippen der schoonste too- neelspeelsters zouden vloeien. Volgens den bericht gever van de Tagl. Rundschau waaraan dit be richt is onleend, nam het plan van den dichter lijken agent vooralsnog niet op en werd hij bij de meeslen afgewezen. Maar nu eenmaal het denkbeeld geopperd werd, zal het misschien niet lang meer duren of men ziet hier of daar zulk een „reclame-treurspel" opvoeren. Het blijkt, dat de diamanten, die bij de te Brussel gevatte personen gevonden werden, niet afkomstig zijn van den diefstal in het post kantoor van Hatton Garden, te Londen, maar van een juweelendiefstal die voor een paar maan den te Parijs werd gepleegd bij een juwelier, wien een der gevangenen, Vanderstein, onder den naam van Kolonel Watson, 240,000 fr. ontstal. Men vermoedt, dat Vanderstein het hoofd is van een bende diamantendieven, die door geheel Europa verspreid is. Twee der gevangenen, Smith en zijn vrouw, zijn weer op vrije voeten gesteld, wegens gebrek aan bewijzen. Toevallige omstandigheden kunnen soms evenzeer als bewijs gelden als eene formeele en nauwkeurige getuigenverklaring. Dus, toen eene trouwplechtigheid in Washington gestoord werd doordat de bruidsrader zijne dochter met de kar wats sloeg en den bruigom de deur uitschopte, achtte een der locale bladen zich volkomen ge rechtigd te verklaren, „dat de oude heer tegen het huwelijk scheen, al had ook geen der familie leden zich tegenover den reporter met een enkel woord over de zaak willen uitlaten." Zaterdag-avond is te Amsterdam een banketbakkersknecht, bij het oversteken van de Prinsengracht bij de Utrechtschestraat, door kort zichtigheid in het water geraakt. Ofschoon dade lijk hulp werd geboden schijnt de drenkeling door den stroom medegevoerd te zijn, en vond men zijn lijk eerst een uur later terug. Een bekend Fransch schrijver, reisde onlangs naar België. Aan de grenzen gekomen nam een gendarm hem in 't verhoor. „Uw beroep?" vroeg de nieuwsgierige bewaker der grenzen. „Schrijver," was het antwoord. „Uwe middelen van bestaan?" „De pen." „Zeer goed," en de gendarm schrijft in zijn rapport „Mijnheer X. koopman in pennen." Onlangs deelden wij mede, dat een groot deel der manschappen van een kazerne te Luik na het gebruik van het middagmaal onge steld werd, zonder dat men er aanvankelijk de oorzaak van wist op te speuren. Thans is uit een scheikundig onderzoek gebleken, dat die onge steldheid was veroorzaakt door het gebruik van aardappelen, waarop zich microscopische padde stoelen Panores paros infectansj bevonden. In de jongst gehouden algemeene vergadering van The Gaslight and Coke Comp. te Londen werd aan de aandeelhouders medegedeeld, dat de invloed van de electrische verlichting op het gaslicht tot dusver niet meer van dien aard was, dat zij zich ongerust behoefden te maken. De electrische verlichting had nog geen ander ge volg gehad dan de vraag naar beter gaslicht en de jongste prijsvermindering van 2 pence per 1000 voet, waardoor eene mindere ontvangst van 50,000 had moeten ontstaan, was door het ver meerderd gebruik van gas geslonken tot f14,000. De directie gelooft dat er nog meer vraag naar gas zal komen, zoodat eene nieuwe prijsvermin dering zal kunnen worden toegestaan. Men herinnert zich het optreden van „snelschilders," die in weinige minuten een portret op het doek brachten. In de westelijke streken van Amerika geeft nu eene „concert-knoopster en breister" voorstellingen. In enkele minuten ver vaardigt zij voor de oogen van het publiek beursjes, kinderkousen enz. Men zegt dat er meuschen zijn die zelfs deze séances bijwonen. In een Fransch blad wordt een mid del aangegeven om gedurende de zomermaanden de vliegen uit woonhuizen, koffiehuizen enz. te houden. Indien het middel werkelijk proefhoudend blijkt, dan zal het wel een ruime toepassing vin den. Men neme een Rinicus een bekende sier plant; elke bloemist kan er u zaden van leveren plaatst die in de kameren de vliegen gaan weg en blijven weg. Het middel is te beproeven. Wij weten het nu vroeg genoeg, de zomer is nog niet in 't land. Men zegt wel eens van een aardig- heid, dat zij „goud waard is," maar dan moet zij al bizonder geestig zijn, en met het goud er voor geven zou het, als 't er op aan kwam, zoo grif niet gaan. Onlangs echter heeft een man voor de rechtbank in het Duitsche plaatsje Hersfcdd een flauwe grap met 100 Mark moeten betalen. Hij was tot een boete van 1 Mark veroordeeld, omdat zijn hond zonder muilkorf liep; maar hij protes teerde daartegen en werd, daar het hem gelukte, te bewijzen dat hij in 't geheel geen hond had, door de rechtbank vrijgesproken. Toen hij die gunstige uitspraak vernomen had, haalde hij schert send een brievendekker met een hondje er op uit den zak en zei lachend: „Kijk, ik heb toch een hond." Door die grap achtte de rechtbank zich beleedigd en zij legde hem de bovengenoemde boete op. Eindelijk is de vermiste brilslang in het aquarium te Munchen gevonden. Men heeft haar in een der benedenlokalen dood vinden lig gen, waarschijnlijk door de zwaveldampen, waar mede men het gebouw gevuld had, uit haar schuilhoek gedreven eu verstikt. Tegen den voorgevel van de Rid derzaal te 's Hage hangt een ijzeren kistje ter grootte van een sigarenkistje met het opschrift: „Procureur-generaal-gerechtshof." Dit kistje heeft veler opmerkzaamheid getrokken, en spotvogels hebben gevraagd of de procureur-generaal en het gerechtshot in het kistje zaten. Men verneemt r.u, dat het den sleutel bevat van de met ijzer besla gen deur, welke door een der zijtorentjes der Rid derzaal toegang geeft tot het parket des procu reurs. Van het kistje heeft de procureur den sleutel. Waarom, vraagt men nu, heeft hij niet den sleutel van de deur, maar de sleutel van het kistje, dat de sleutel van de deur bevat. Rukt een dief het ijzeren kistje af, dan kan de procureur niet op zijn parket komen, 't Geval ware iets goeds voor Kampen. De Regeering van Oldenburg heeft bekend gemaakt, dal op de havenkade te Bremer haven een levende coloradokever is gevonden. Drie studenten in Leiden zijn naar Londen vertrokken ter bezichtiging van een een olifant, die zich alleen daarin van andere oli fanten onderscheidt dat hij geen lust heeft om zich naar Amerika te laten vervoeren. Vermoede lijk zijn het studenten in de dierkunde en gaan zij zoölogische waarnemingen doen; men moet dan erkennen, dat een zóó ernstige opvatting van hunne studie bepaald veel voor de toekomst belooft. "De Doodis officiëel uitgenood igd, om zich te melden ten stadhuize te Amsterdam, afdeeling militie en schutterij. Een reiziger, die wat laat kwam en daarom op een draf had geloopen, sprong te Marchienne-Zöne in een coupé van den naar Charleroi vertrekkende!) trein. Nauwelijks was hij gezeten, of hij stiet een hevigen gil uit, terwijl op hetzelfde oogenblik een bloedplas den bodem van den waggon bedekte. Ten gevolge van de overmatige inspanning bij het loopen had de rei ziger een aderbreuk bekomen. De O os t er s po or w eg-m a a t s ch a pp ij heeft tusschen Parijs en Gretz met een trein van dertien waggons, op groote schaal een proef geno men met een electrische verlichting van de wa gens en de toepassing van electrische remtoestel- len. De proefneming is goed geslaagd. Er wordt zeer geklaagd over detoe- nemende weelde onder de officieren van het Duit sche leger. Aan den Duitschrn Kroonprins werd onlangs door de officieren te Breslau een collation aangeboden: Toen de Prins de zaal binnentrad, stond hij verbaasd van de pracht van den disch en den rijkdom van het menu. Men verzocht hem plaats te nemer, maar hij weigerde. „Neen, mijne- hceren, ik ben niet gewoon zoo lekker te dejeu- neeren," zeide hij en verliet het lokaal weer. Altijd vindt men zelfs bij de vree- selijkste gebeurtenissen „jeu de mots" in de Fransche pers. Mevrouw Bernays, geb. Pecher,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2