BINNENLAND. cheon dat hem te Dover werd aangeboden verklaarde de hertog, dat de vreea voor vijandelijke aanvallen door den tunnel wel spoedig geheel geweken zou zijn. Het werk vordert zeer goed. De Brunswijksehe Landdag heeft met 25 tegen 20 stemmen besloteD, de Regee ring te verzoeken om opheffing van de technische hoogeschool Carolo-Wilhelmina, op grond dat de instelling veel geld kost. (5/7 van de kosten voor hooger en middel baar onderwijs) en er in weerwil harer voortreffelijke leerkrachten, geen studenten komen. De Landdag is bereid, de bedoelde gelden ook voortaan op de begrooting te houden, maar ze dan te besteden ten nutte van andere inrichtingen voor onderwijs, die thans wegens de uitgaven voor de technische hoogeschool minder toelage ontvangen en juist meer noodig hebben. Volgens de laatste berichten is het eenigszins beter gesteld met de overstroo mingen van den Mississippi- Te New-Or- leans is het water langzamerhand zakken de. Beneden de stad zijn verscheidene dijken doorgebroken, terwijl hooger op tot Caïro toe de meeste dijken weggespoeld of over stroomd zijn. Te Vicksburg aan den top der Delta zoekt de rivier een nieuwe bed ding, zoodat zij geheel van deze plaats afwijkt. Te Memphis is het water weer zoover gezakt, dat de spoorwegcommuni catie hersteld kon worden, ofschoon de straatwegen nog overstroomd zijn. Honder den menschen zijn aan 't werk om de dijken tusschen New-Orleans en Batonrouge te versterken. Er zal tot Mei in de behoefte der overstroomden voorzien moeten wor den. De minister van oorlog tot wiens departement de waterstaat behoort, verklaart door de geopende credieten en de giften in staat te zijn in de behoeften tot 1 April te voorzien, doch niet lauger. De Daily News verneemt dat het Kaapsche Parlement besloten heeft het ge bruik der Hollandsche taal bij de wetgeving in te voeren. GEMENGDE BERICHTEN. Naar het Vad. verneemt, zal het leeningsont- werp binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken. De leening zal ruim 80 millioen groot zijn. Door de firma Van Gend en Loos is beslo ten, van 15 Maart af het tarief voor het vervoer van pakketten te regelen naar dat der posterijen. 'sGravenhage, 17 Maart. Omstreeks half vier heden-middag is achter de Alexander-kazerne ter hoogte van de Riouwstraat het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk opgevischt van een huzaar, die sedert 19 Februari jl. ver mist werd. Zwolle, 17 Maart. Mevr. van der Horst, gob. van der Kun, dezer dagen alhier overleden, heeft gelegateerd aan de Vereeniging van St. Vincentius de Paulo, ter. dienste van het liefdewerk de ver zorging en opvoeding van arme kinderen, f 20,000 en aan dezelfde vereeniging ter uitdeeling onder de Roomsch-Katholieke armen f 2000. Weerdingermond, 17 Maart. Een timmer mansknecht alhier had het ongeluk van het dak eener in aanbouw zijnde woning te vallen. Hij was, ofschoon nog eenige oogenblikken bij zijn be wustzijn, na een uur reeds overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. Groningen, 17 Maart. Door nu wijlen mr. J. J. Cremers, is o. a. vermaakt: aan de R. K. gemeente alhier f 100,000, aan de algemeene armen f 20,000 en aan het Groene Weeshuis f 2000. Gorredijk, 17 Maart. De Turfschipper I. De R. had gisteren-ochtend, terwijl hij alleen op 't dek van zijn schip was, het ongeluk overboord te slaan en te verdrinken. Zijn lijk werd niet zonder moeite gevonden, en daarna onmiddellijk van Oldeboorn naar hier vervoerd. De over ledene, een oppassend huisvader, laat eene weduwe met drie zeer jeugdige kinderen na. Sneek, 17 Maart. Gisteren is even buiten deze stad het lijk opgehaald van een geacht in gezetene dezer gemeente. Middelburg, 17 Maart. Na gedurende vijf jaren een kwijnend bestaan te hebben geleid, is de Middelburgsche afdeeling van Eigen Hulp gis teren-avond overleden. Men leest in het Maandblad van de Ver eeniging tegen kwakzalverij: De fabrikant van IJzer Encausse, die vroeger adverteerde: waarvan 3 droppels gelijk staan met de voedingskracht van een pond vleesch, een leugen die bijna al te dom was om geloof te vinden, is tot inkeer gekomen. Hij schrijft nu: het ijzergehalte vau 3 droppels staat gelijk met dat van »en pond vleesch. Deze onwaarheid is vrij wat minder erg. Want voe dingswaarde bezit het vocht in het geheel niet, maar ijzer bevat het ten mftiste een beetje. Een pond vleesch (*/a kil») bevat echter ongeveer 50 milligram ijzer, en 3 droppels van het vocht hou den in, volgens ons vroeger medegedeeld onder zoek, slechts één vierde van een milligram ijzer. De bewering van den fabrikant is dus nog een 200-voudige overschatting van de waarde! Trou wens al sprak de man waarheid, dan zou daar door nog niets bewezen zijn voor de wonderlijke geneeskracht van dat vocht. IJzer op zich zelf kan geen wonderen te weeg brengen en de ge neeskundigen hebben, als zij het noodig achten, ijzermiddelen genoeg tot hunne beschikking. Een gewone spijker weegt ongeveer 5 gram. Eerstdaags kan men dus de annonce verwachten van iemand die spijkers aanbeveelt tegen asthma enz., omdat het ijzergehalte van een enkele gelijk staat met dat van 100 pond vleesch! De 85jarige weduwe K. M. Jz. te West- kapelle heeft het zeldzame voorrecht betovergroot moeder te wezen. Haar 65jarige zoon heeft een dochter van 43 jaren, wier 22jarige dochter dezer dagen aan een meisje het leven schonk. Een „ingebeelde zieke" liet dezer dagen den vermaardsten der Parijsche geneeshee- ren ontbieden en onthaalde hem op het verhaal van al de ongemakken die hem kwelden en de ongesteldheden welke hij nog vreesde dat in aan tocht waren. De dokter, iemand van weinig woor den, kon er geen woord tusschen krijgen en was in gedachten verre van den patiënt. Wijl aan alle dingen een eind komt, had de patiënt ook ein delijk uitgepraat en, zijn tong uitstekende, vraagt hij angstig: „Nu dokter, wat zou het zijn fqu'est- ce que c'estj„Twintig franks, antwoordde de dokter haastig en verstrooid, twintig franks deze visite." TeArcen, bij Venlo, hebben 35 be kwame jagers een drijfjacht gehouden op de wilde zwijnen, die sedert den laatsten zomer aldaar veel schade aan den landbouw toebrachten; zij slaagden er in neer te vellen één das. Wilde varkens werden niet ontdekt. Een drijver brak daarbij nog een been. Een locomotief, die honderd dertien kilometer in het uur loopt is geen alledaagsche verschijning. Een Amerikaanscli irgenieur echter stelt zich voor een dergelijke machine te vervaar digen, en werkelijk zou deze in Baltimore in con structie zijn. Die locomotief is eventueel geheel anders ingericht dan de gewone en bevat, behalve de gewone wielen, nog een stel drijfraderen, die niet met de rails maar met een stel raderen in contact komen. Die ingenieur is door de volgende feiten tot zijn plan gekomen. Locomotieven voor zeer snel verkeer moeten, of drijfwielen met groote middellijn hebben, of hun drijfwielen moeten een zeer groot aantal omwentelingen in een bepaalden tijd verrichten. Dit is natuurlijk voor een ieder begrijpelijk. Het opvoeren van dat aantal om wentelingen per minuut bij voorbeeld heeft zijn eigenaardige bezwaren en bovendien zijn grenzen; men zou de oplossing van de quaestie dus moe ten zoeken in het vergrooten van de drijfwielen. Dit deed bijvoorbeeld een zekere ingenieur Cram- ton, die locomotieven vervaardigde met een stel zeer groote drijfwielen, welk stelsel echter slechts zeer beperkte toepassing gevonden heeft. Die ver grooting van de drijfwielen heeft een groot na deel namelijk dit, dat daar de assen daarvan on der den ketel komen, deze ook des te hooger moet aangebracht worden naarmate de middellijn der wielen toeneemt. Hoe hooger nu de ketel ligt, des te minder wordt de stabiliteit van de locomotief, en er behoeft wel niet op gewezen te worden, dat de stabiliteit van een machine, welke zich met zulk een snelheid voortbeweegt, een eerste vereischte is om ontsporingen te voorkomen. Wat doet nu de Amerikaansche ingenieur Hij geeft zijn locomotief gewone, dat wil zeggen tamelijk kleine wielen, en brengt verder nog een stel groote raderen aan, die door de zuigerstang rondgedraaid worden en in contact staan met één paar van de zooeven genoemde gewone wielen. Bij ronddraaiing van de groote, worden de twee an dere door wrijving eveneens in beweging gebracht, en nu kunnen de twee groote (eigenlijke) drijf wielen een vrij aanzienlijke middellijn hebben. Hoe grooter deze is, des te sneller zal de locomotief natuurlijk voortbewogen kunnen worden. Tegen dit stelsel wordt, en waarschijnlijk wel niet zonder grond, aangevoerd, dat door de aanbrenging van deze twee groote wielen, de stabiliteit van de locomotief ook niet weinig verminderd wordt- Dit zal intusschen door proeven kunnen worden uit gemaakt. Het denkbeeld is althans wel waard nader in overweging genomen te worden. Amsterdam, vóór een paar jaren nog zoo misdeeld van zwem- en badinrichtingen, be zit er thans reeds negen. Dit verhindert niet, dat men al weder gewag hoort maken van eene nieu we inrichting in het centrum der stad. Waar en wanneer die geopend zal worden, weet men niet, evenmin als, of het geld daarvoor bij elkander te krijgen zal zijn. Dit laatste schijnt echter slechts bijzaak, want de ondervinding leert, dat de Am- sterdamsche geldmannen die hunne fondsen in koffiehuizen en bad- en zweminrichtingen steken, zich niet te beklagen hebben. Jl. Zaterdag is te Nieuw-Buinen bij een huwelijksfeest (huwelijksdrinkpartij) een ge vecht onder twee aanwezige genoodigden, vaders en hoofden van huisgezinnen, ontstaan; waarbij de een den ander met een bijl zulk een geduchte wonde toebracht, dat de getroffene in levensgevaar verkeert en wellicht reeds overleden is. De dader is Zondagmorgen door de politie gevankelijk naar Assen gebracht. Adv.-gen. Smits heeft voor den IIo o- gen Raad tot verwerping geconcludeerd van het beroep van H. J. d. J. te Kampen, door het Gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot zes maan den eenzame opsluiting, wegens moedwillige mis handeling van zijn vrouw door haar te bijten in den arm! De Phosphorbrons-maatschappij te Londen heeft een stoombarkas uit phosphorbror.s laten maken, die bij den proeftocht eene snelheid van 121/s mijl aangaf. Het materiaal is boven verwachting goed gebleken. De prijs van een boot uit phosphorbrons komt niet veel hooger dan een boot van staal. Het brons is niet, zooals ijzer o staal, blootgesteld aan de schade lijke invloeden van het zeewater. Ook blijft "de waarde van het bronsmateriaal, zelt3 als de boot onbruikbaar wordt, onveranderd. Het dorpje Mazet, in het kanton Sauveterre gelegen, verkeert sedert eenigen tijd in groote opschudding. Een dolle hond had een koe gebeten, en deze beet op haar beurt andere koeien, waarvan het gevolg was dat de geheele kudde, die uit meer dan vijftig beesten bestond, aangetast werd. Reeds is een 10-tal koeien ge storven; de anderen zijn met moeite in bedwang te houden. Zeker J. V., een 5 0jarig warmoe zier te Leiden, ging eergisteren-middag eenigen tijd op een mestput liggen. Dat scheen hem niet bijster te bevallen, hij stond op en begaf zich naar de Turfmarkt op een aldaar liggende schuit van schipper M. v. K. Van die schuit viel of sprong hij te water, waaruit hij echter spoedig op het droge gebracht werd. De man scheer, al zeer zonderlinge denkbeelden omtrent geschikte ligplaatsen te hebben. De waterval van den Rijn te Schaff- hausen is wegens den buitengewoon lagen water stand zoo klein, dat men van den rechteroever de middelste rotsen te vo-t kan bereiken. Binnen die ruimte liggen echter eenige geulen, waarover men moet springen. Een wandelaar is bij zulk een sprong langs het gladde grondvlak uitgegle den en van een rotswand ter hoogte van 40 voet nedergestort. Gelukkig is hij met eenige niet gevaarlijke kneuzingen er afgekomen. In de „Haagschekout" derPro v. Gron Ct. leest men: „Hier in de residentie is het beurs- speculeeren van dames zeer aan de orde van den dag. Er is een zekere soort van lieden, half heer, half bediende, die op geslepen wijze zich bij de dames weten op te dringen en dan al zeer spoe dig het gesprek op effecten en speculeeren bren gen. De juffrouw of mevrouw zet dikwerf eerst een zonderling gezicht op, maar als dan de slimme speculant op de grooVs winsten zinspeelt, die een klein sommetje kan opleveren, dan straalt het ge zicht der dame. Zij begiut den man een gering sommetje toe te vertrouwen en eenige dagen daarna brengt de slimmert al eene mooie winst. Nu waagt men meer altijd op prolongatie natuurlijk, en zoo gaat het door, tot er eindelijk tegenwind komt en de dame allerongelukkigst in het nauw geraakt. Het is dus niet te Parijs alleen, waar, op de Place de la Bourse en elders, vrouwelijke speculanten in menigte rondloopen. Als men hier in de residentie ongemerkt in de burgerhuizen eens kon binnendringen, zou men menige deftige, getrouwde en ongetrouwde dame met de hauden in het haar of liever in den chignon kunnen vinden. Er schijnt hier met de laatste daling schrikkelijk veel verloren te zijn door tal van dames, die een tijd lang met een kunstmatig opgevoerd kapitaal speculeerden als of zij niet anders te doen hadden. De effecten- koers was haar gemeenzamer dan Aglaja en de Bazar, en voor de rijzing harer stukkeu lieten zij het gansche middagmaal aanbranden. Een zeldzame t e n too nstel 1 ing zal van 4 7 Juni van dit jaar te Berlijn gehouden wor den en wel van al wat betrekking heeft op de fabricage van zeep, parfumerieën, was-artikelen en kaarsen. De tentoonstelling wordt gehouden in een der gebouwen van het 2e Garde-regiment, Karlstrasse aldaar. De voorwerpen moeten min stens drie dagen vóór de opening der tentoon stelling ingeleverd worden. Te Ginneken zijn, volgens het R. N. thans eieren te koop, waarop den dag aangetee- kend is dat zij gelegd zijn. Kortweg heeten zij: datum-eieren. Bij de toenemende moeielijkheid om uit Zuid-Amerika de voor Europa noodige guano te bekomen, is het van eenig gewicht te vermel den, dat te Berlijn door een Zweedsch officier met de firma Schöubarck onderhandeld wordt over het oprichten van een technisch en wetenschappelijk volledige fabriek van guano aan een van de hoog gelegene noordelijke bochten van Scandinavië, waar de grondstof voor de guano in groote hoe veelheid voorhanden is. De visch-guano werd reeds eenigen tijd van de Noordkaap naar Europa ge bracht. Maar in de bochten van Scandinavië is het materiaal nog veel rijker. Eene 65jarige vrouw te Venlo is voor de 29ste maal veroordeeld (thans tot 8 dagen celstraf) wegens verzet tegen de politie, voortsprui tende uit het overmatig gebruik van sterken drank. Te Londen is weer een doodvonnis geveld over een zekeren Lamson, een geneesheer, die in December zijn schoonbroeder, Percy Mal colm John vergiftigde, om zijn vermogen machtig te worden. De jongeling was op een kostschool te Wimbledon; Lamson kwam hem daar bezoeken en liet hem daar, in tegenwoordigheid van den onderwijzer de proef nemen met het slikken van een gelatine-capsule uit een doosje dat hij had meegebracht, welke capsules bestemd waren om het innemen van medicijnen gemakkelijk te maken, en spoedig daarop vertrok hij. Twintig minuten na zijn vertrek begon Percy John zich ongesteld te gevoelen, en een paar uren later overleed hij. Men kreeg terstond vermoeden dat hier vergifti ging had plaats gehad, en weldra viel de verdenking op den schoonbroeder van den overledene. Lamson, die zich te Parijs bevond, keerde vrijwillig naar Engeland terug om zich te verdedigen tegen de beschuldiging. Hij ontkende hardnekkig en hield vol, dat John zelfmoord gepleegd had. Na een langdurig onderzoek is echter zijn schuld over tuigend gebleken en de jury veroordeelde hem tot de galg. Het Hof van Assises van het Fran- sche departement der Seine heeft zekeren Schom- berg, een man van 54 jaar, tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld, die met ongemeene wreedaar digheid zijne vrouw had vermoord. Hij spleet haar met hamerslagen den schedel en zaagde voorts met een mes zonder heft het hoofd van den nek_ Te, Oldeboorn is schipper E. deRoos, te Berlikum thuis behoorende, door de gladheid buiten boord gevallen en onmiddellijk in de diepte weggezonken. Zijn lijk is 2 uur later opgehaald. Koning Theebau, de beminnelijke be- heerscher van Birma, heeft weer een offer aan zijn onverzadelijke bloeddorstigheid gebracht. Toen hij eenigen tijd geleden ernstig ziek was, werd er naar een troonsopvolger omgezien, en men liet toen het oog vallen op een van 's Kouings neven, wiens vader indertijd wegens medeplichtigheid aan een opstand verbannen was. Z. M- is echter, tegen aller verwachting hersteld en heeft nu zijn wraak gekoeld aan den jongen Prins, die hij in een ftuweelen zak in de Irrawaddi liet verdrinken. Ook het gevolg van den kroonprins, bestaande uit 3 personen, werd om hals gebracht. De directeur dervroegere v u urroode schoenpoetsersvereeniging te Amsterdam, Ricciardi, is weer boven water gekomen en gaat nu weer speculeeren met den arbeid van anderen. Hij heeft r.l. weder een schoenpoetsersvereeniging in het leven geroepen, d. w. z. hij heeft voorloopig 10 menschen geëngageerd, die voor hem gaan wer ken. Borgstelling is thans geen vereischte geweest. Ieder man ontvangt nu f 2.50 's weeks benevens 3 ets. van ieder paar gepoetste laarzen of schoe nen. Tegelijk met hem is ook de vereeniging Con~ stantia opgestaan met gelijk doel. De mannen, door dit lichaam aangenomen, hebben geen vast salaris, maar mogen alles wat ze verdienen, hou den, met uitzondering van hetgeen 's morgens vóór 9 uur verdiend wordt bij de abonnés der vereeniging. Elke man moet n. 1. 's morgens bij 3 abonnés het schoenwerk poetsen. Voor dezen arbeid bekomt hij niets dan de vrije beschikking over zijn bak, borstels en schoensmeer, gedurende den loop van den dag. Voor eenige weken geledenis te San- Francisijo een rookwedstrijd gehouden. Een dikke Duitscher heeft den prijs gewonnen. Een van de dia manten dieven,Fulton geheeten, is eindelijk door de mand gevallen en heeft na, evenals zijne kameraden, hardnekkig zijn onschuld betuigd te hebben, zich genoodzaakt gezien den weg der bekentenissen in te slaan. Deze schijnen van het allerhoogste gewicht, zegt de Indcpendance, want daaruit moet gebleken zijn dat de justitie de hand gelegd heeft op enkele leden eener wijdveitakte internationale dieven bende, die in bijna alle landen reeds de onbe- schaamdste diefstallen heeft gepleegd. Nu de jus titie de meeste leden bij name en door de per soonsbeschrijving van Fulton kent, hoopt zij nog meer dezer gauwdieven op het spoor te komen. Eeti der gearresteerden geidet de eer, welke zeker voor de ervarenheid in zijn vak pleit, dat ge lijktijdig Engeland, Frankrijk en Italië wegens diefstal zijne uitlevering hebben gevraagd. Tien jeugdige Chineezen zijn in Frankrijk gekomen, om er hunne wetenschappe lijke opvoeding te voltooien of voort te zetten. Twee hunner zullen, nadat zij eenige maanden de lessen aan een lyceum in de provincie bijge woond hebben, zich naar Engeland begeven, om hunne studiën aan de zeevaartkundige school te Greenwich te voleindigen. Een likeurtje te drinken van ietswat op de vuilnishoopen ingezameld is, lacht zeker menigeen niet toe. En toch wordt dat tegenwoor dig veel gedaan. Do Parijsche en Berlijnsche vod denrapers leggen zich sedert eenigen tijd bizonder toe op het verzamelen van sinaasappelschillen, om ze aan likeurstokers te verkoopen, die ze zorg vuldig gezuiverd, gebruiken voor hun curaqao en oranjelikeur. Ook heeft een Duitsch parfumeur een odeur uit sinaasappelschillen vervaardigd, dat hij eerlang in den handel zal brengen. De nieuwe tak van nijverheid belooft dus zich krach tig te ontwikkelen. Par ij s wordt als een der rijkste ste den beschouwd, en het bedrag der kapitalen, die er in omloop zijn, is dan ook bijna niet te be rekenen. Maar dat er ook ellende en armoede gevonden worden, blijkt o. a. uit de statistieken van de stedelijke bank van leening. Volgens die opgaven werden in het jaar 1880 niet minder dan 2,400,000 pandbriefjes uitgegeven, dus on geveer een op ieder inwoner en 3 op elk der 800,000 huisgezinnen. Als men daarbij bedenkt, dat er behalve deze stadsbank van leening nog een groot aantal particuliere inrichtingen van dien aard bestaan, dan kan men eenigszins nagaan hoeveel personen er, meestal door oogenblikkelijke geldverlegenheid, gedrongen worden tot verpan ding van hun goed. Het aantal jaarlijks ver nieuwde pandbriefjes is in den laatsten tijd zeer vermeerderd. In 1860 bedroeg het een vierde en thans een derde van het aantal afgegevenen. Daaruit blijkt, dat het der arme bevolking hoe langer hoe moeilijker valt in verloop van tijd de gemaakte schuld weder af te doen. Maar deze vaste klanten, die alle jaren hun pand briefjes vernieuwen, zijn zeker de achtenswaardig ste, die liever jaren lang rente betalen dan van een dierbaar aandenken of van een familiestuk voor goed afstand te doen. Volgens den staat van 1880 waren er in de bank van leening ruim 10,000 voorwerpen, welke voor 1870 verpand werden, en welker eigenaars jaarlijks rente be taalden, terwijl 450 er zoo reeds sedert 1860 lagen. In genoemd jaar werd een pand, dat er sedert 1842, dus 38 jaren, lag en waarvoor trouw rente betaald werd, eindelijk wegens staking van die betaling, verkocht. Als eer. zeldzaam feit in de rechts-, pleging wordt uit Marseille gemeld, dat in één strafzaak zes getuigen, verdacht van het afleggen van een valschen eed, op de terechtzitting in hechtenis genomen zijn. Door de directie van den konink 1 ij ken schouwburg te Wiesbaden is bepaald, dat voortaan, in het belang der bezoekers, in de stalles of het parterre geen dames toegelaten zul len worden, die niet eerst hare hoeden afgezet hebben. De herhaalde klachten over de hooge hoeden der dames, die de toeschouwers achter haar het gezicht op het tooneel belemmerden, hebben de directie tot dien maatregel doen be sluiten. Bij het leger in België zal het ge- bruik van een zoogenaamd vleeschpoeder, waar van 1 kilogram gelijk staat met 6 kilogram versch

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2