MARKTBE1UCHTFA "BEURSBERICHTEN. Laatste Bericht. Voor geest en hart. Fouten. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Blijkens de door burgemeester en wet houders opgemaakte kiezerslijsten bedraagt het getal kiezers in deze gemeente voor de Tweede Kamer 1135, voor de Provinciale Staten 1115 en voor den Gemeenteraad 1831. In liet jaar 1877, dus vóór 5 jaren, bedroegen die getallen 986, 976 en 1562. De koetsier J. v. d. V.op 12 Ja nuari van dit jaar gearresteerd wegens dief stal en valsckheid in geschrift in loontrek- kenden dienst, is bij arrest van 14 dezer door het Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot zes maanden cell, gevange nisstraf en twee geldboeten, ieder van f 50, met subsidiaire gevangenisstraf van één dag voor elke boete. Bij de door burg. en wethouders ge houden aanbesteding van het ophoogeu, rioleeren en bestraten van de Palmstraat, in het voormalig Rozenpriëel, zijn inge leverd 5 biljetten. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. Bos voor f 1889. Van den weldadigen invloed der nieuwe drankwet valt hier nog weinig te bespeuren. Wederom stonden Woensdag 11. voor het Kantongerecht alhier, 75 perso nen terecht, aangeklaagd van openbare dronkenschap. Eergisteren zijn o. a. door de Arr.- rechtbank alhier veroordeeld J. de W. die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende koopmansgoederen ten nadeele van zijn meester, den heer I. tot één jaar cellulaire gevangenisstraf, en W. F. v. B. wegens diefstal van een pot ingelegde snij- boonen, tot 3 maanden cellulaire gevange nisstraf. Tusschen Zandvoort en Overveen de railleerde gisteren-ochtend een personenrij tuig van den Zandvoortschen trein, waar door de aansluiting met den Holl. spoor trein gemist werd. Niemand heeft letsel bekomen. #77, LONDEN, 17 Maart. Lagerhuis. De heer Gerst verlangde in zijn rede over de Noord- Bomeo Compagnie, intrekking van het ver leende chartèr, dat sanctie geeft aan sla vernij onder Britsche vlag. Hij bestrijdt de handelwijze der regeeriug en zegt, dat de Maatschappij geen commercieele maar een politische is, een soort van vrijbuiterij op naam van het ministerie van buitenlandsche zaken. vleeacli, ingevoerd worden. Het rantsoen voor leder man bedraagt 500 gram, en daarmede kan eene voortreffelijke soep bereid worden. Het Geneeskundig Genootschap te Parijs heeft eene zeer belangrijke statistiek open baar gemaakt betreffende het medisch personeel op de geheele wereld. Daaruit blijkt, dat er tegen woordig in de beschaafde wereld 182,000 bevoegd verklaarde geneeskundigen zijn. In verhouding tot de bevolking zijn in Frankrijk de meeste; daaren tegen is er geen land waar een grooter aantal zich met de politiek bemoeit. In de Kamer der afgevaardigden hebben op het oogenblik 40 ge neeskundigen zitting, terwijl er ongeveer 6700 als senatoren, gemeenteraadsleden enz. de belangen van hunne Fransche medeburgers behartigen. Van de 182,000 geneesheeren zijn er 12,000 die werken over hun vak schrijven, terwijl enkel te Parijs ongeveer 250 hunner journalisten zijn of medewer kers aan tijdschriften of nieuwsbladen. Van deze laatste categorie zijn in Amerika de meesten, ver volgens in Duitschland, daarna in Frankrijk en Engeland. Opmerkelijk is het, dat van de verschil lende beroepen in Engeland, de geneesheeren het langst leven. Een goed voorbeeld ter navolging aan hunne patiënten. In Noord-Sleeswijk voert de Prui- sische autoriteit een eigenaardigen strijd, en wel tegen de weerhanen. Zij schijnen tot nu toe meest rood geverfd te zijn; maar nu hebben de bewo ners van verscheidene steden aanzegging bekomen hunne weerhanen zwart te verven of ze weg te nemen. Dat een banket in een stoomketel tot de zeldzaamheden behoort, behoeft wel niet gezegd te worden. Dit heeft echter dezer dagen in een smederij in Baden plaats gehad na het vol tooien van een der grootste stoomketels der we reld. De 30 genoodigden zaten in het midden van den ketel en de buffelten voor de spijzen en dran ken waren aan de zijden aangebracht. De eenige moeielijkheid bestond in het binnenbrengen van de genoodigden die door een opening in het ge vaarte moesten afdalen. In Kopenhagen verkoopt men tegen woordig bij alle boekhandelaren, onder den naam van ajLa reliure nouvelleeen lossen band, dien men om eer. boek legt, dat men onder 't lezen voor beschadiging wenscht te bewaren. Er zijn 9 verschillende grootten. Naar men uit Brest bericht, heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een Fransche stoomboot, de Precurseuren een Eugelsche, de Apollo, met het gevolg dat laatstgenoemd vaar tuig zonk en zes mannen verdronken. De Precur seur, die zwaar beschadigd was, hield zich drijven de, op 160 mijlen afstand van Brett, totdat een Engelsch schip, de Meurton Hall, voorbij kwam, en het vaartuig naar Brest bracht, maar vooraf de toezegging van 3000 belooning vroeg, aan wel ken eisch den kapitein van het ontredderde vaar tuig wel gedwongen was toe te geven. Het gedrag van het Engelsche schip, dat ongunstig afsteekt bij dat van Frar.sche vaartuigen in dergelijke ge vallen, heeft algemeen een ouaangenamen indruk gemaakt. Het aantal manieën en liefhebberijen is talloos; de meeste zijn ook bekend, maar het zou ons verwonderen, indien de lezer ooit gehoord had van die, welke een ingezeten van Weenen, zekere heer Ferdinand Reidt, zich had gekozen. Deze had de pupillo-manie. Zijn streven was voogd te worden van kinderen zonder vader. Voort durend zocht hij de gelegenheid op om tot voogd van zulke kinderen door den rechter te worden benoemd en hij had het dan ook bij zijn dood zoover gebracht, dat hij 406 voogdschappen be kleedde en het aantal onmondigen, waarvan hij de leiding had op zich genomen, meer dan duizend be droeg. Hij nam al de plichten, welke op een voogd rusten, met ijver en belangeloos waar en, daar hij niet alle namen onthouden kon, had hij een register aangelegd, waarin hun toestand en geschiedenis werd bijgehouden. Toen hij onlangs op zijn zeventigste jaar stierf, verkeerde evenwel de rechter in groote ongelegenheid, daar het hoogst moeielijk was een vierhonderdtal voogden te vin den en de pupillo-manie komt te zelden voor, dat er quaestie kon zijn van één enkelen opvol ger, die eveneens zijn tijd en vermogen aan der gelijke zaak wilde wijden. Het procès-Peltzer zal waarschijnlijk eerst in October voor het Hof van Brabant wor den behandeld. Te Keulen betwisten de buffet- knecht van het station, de juffrouw van de kas en de portier elkander de premie van 25,000 fr., op de aanwijzing van "Vaughaii// gesteld. Alle drie schijnen wat voorbarig. In een kleine achterkamer vaneen onaanzienlijk huis te München, is sedert eenige dagen een nieuwe schilderij tentoongesteld, die algemeen bewonderd en als een der schoonste stukken van onzen tijd beschouwd wordt. Kunst kenners boden er 60.000 mark voor, Goupil, de Fransche kunstkooper, die om de schilderij uit Parijs overkwam, wilde er 100,000 fr. voor geven, maar voor minder dan 100,000 mark wil de schilder zijn werk niet verkoopen. Het onderwerp der schilderij, waarvan de Duitsche bladen op gewonden beschrijvingen geven, is zeer eenvoudig: drie boerinnen, die in een dorpskerk geknield liggen. Maar de uitdrukking op de gezichten der vrouwen en alles, tot in de minste bizonderheden, is zoo meesterlijk geschilderd en zoo waar, dat het werk als een meesterstuk van den eersten rang beschouwd kan worden. De schilder is Wil helm Leibl, een gewezen smid en 40 jaren oud. Hij werkte drie jaren lang in afzondering onder de boeren van het gebergte aan zijn schilderij, die hem op eens een plaats deed veroveren onder de voornaamste kunstenaars. Een echte Kamper ui: De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Kampen heeft zeer leuk aan de Tweede Kamer verzocht, dat bij het sluiten van een nieuw handelstractaat met Frankrijk minstens dezelfde voordeelen worden behouden, die het verworpen tractaat aanbood. Te Rijssel, tijdens de opvoering van de Twee Weezen, is een man van der. vierden rang naar beneden getuimeld; hij viel juist in de ruimte tusschen twee banken van het parterre op een punt waar nog niemand had plaats genomen. Alles liep gelukkig af. Aan het projeeteeren van de nieuwe spoorweglijn fkmeterdara-Haarlemmermeer-Rot- terdam, die, zooals bekend is, wegens haar kort heid vooral aan het internationaal verkeer moet ten goede komen, wordt reeds in de nabijheid van Leiden met kracht de hand geslagen. Vol gens den stand der bakens, zal de lijn op onge veer een half uur afstand van Leiden, in de onmid dellijke nabijheid van het gesticht „De goede Herder", de straat naar Utrecht en den Rijn kruisen. Te Langweer is eene lezing over landverhuizing totaal mislukt. Het publiek, be staande uit jongelui, begon te dansen en te zin gen, zoodat de spreker niet aan het woord kwam Voor de zooveelste maal is weer een plannetje ontworpen, om Parijs tot een zeehaven te maken. Thans is het de ingenieur Bouquet de la Grye, die het ontworpen heeft. De kosten worden op 256 millioen geschat. Volgens dit plan wordt, naar het schijnt, de Seine op eenige plaatsen uitgediept en in een zeekanaal her schapen. Jumbo, de Londensche olifant, schijnt zijn verzet tegen de Amerikaansche reis te willen opgeven. Men heeft hem nu zelfs zoover gebracht dat hij zich liet vastketenen. Het publiek toont echter nog steeds, o. a. door dreigende brieven, dat het nog geen vrede heeft met het vertrek van zijn lievelingsolifant. Met 50 tegen 15 stemmen heeft het Amsterdamsche jVwfs-departement besloten, de grogjes en glaasjes punch niet uit de koffiekamer van zijn gebouw te verbannen. Gehoorzaamheid is eene gewoonte, die men zich, evenals andere gewoonten, niet door gestelde regels maar slechts door oefening eigen kan ma ken; niet door over tucht te spreken maar door er zich naar te gedragen. Vele menschen veronderstellen dat hunne medebroeders van ezelshuiden voorzien zijn; zij zeiven schreeuwen al luidkeels, wanneer een roze- blad hen op den voet valt. Als een lamme zijn kruk verloren heeft, kan hij ten minste nog kruipen; doch wat kan nog een mensch, die zijn steun in God verloren heeft? Als iemand die van nature een goed ge heugen heeft, zich te dien aanzien op zijn kennis en wetenschap iets iaat voorstaan, dan is hij gelijk aan een volle kleerenkast, die trotsch is op hare kleeren. Het boekhouden is eene kunst, die menigeen beter verstaat, daneen boek terug te geven Zoo zeker het is, dat er onderscheid is tus schen fouten, zonden en misdaden, even zeker is het, dat men bij gebrek aan waakzaamheid de grenzen, welke hier tusschen liggen, gemakkelijk overschrijden kan. Zoo dit geen waarheid was, dan zou men het Diet menigmaal vinden, dat het woord fouten een tooverwoord van het zelf bedrog is, uitgedacht om het geweten tot zwijgen te brengen, als het spreekt van zonde, schuld en straf. Een alledaagsche kunst. Tante. Nu Ka- reltje, heb je den grooten olifant al gezien, die zoo gedresseerd is, dat hij eene wijnflesch zelf ontkurkt en dan uitdrinkt. Karei. Nou tante, is dat zoo'n kunst dat kan Pa ook! Bescheiden. Student A. Zeg, amice, ge hebt geld van huis ontvangen, nu kunt ge mij zeker wel wat le enen? Student B- Wis en zeker, zoo veel ge hebben wilt. Student A. Nu, zooveel heb ik niet noodig. Een practisch. echtgenoot. A. Ik hoor dat uwe vrouw les in den zang neemt, heeft ze talent en stem? B. Geen van beide; maar je weet hoe zij met haar gebabbel e'n gekijf mij het leven verbittert. Sinds ze nu dagelijks een uur behoorlijk uit kan schreeuwen, heb ik mijne ge- wenschte rust. Groote vrienden. Onderwijzer. Kan een van jelui mij uit de oude geschiedenis een voorbeeld van bizondere vriendschap noemen? JongenCastor en Pollux. Onderwijzer-, Juist. En weet een van allen nu ook een dergelijk uit de nieuwere geschiedenis? Tweede jongen-, Van Gend en Loos! Ook een tak van onderwijs. „Welke tak van onderwijs," zoo vroeg een Zwitsersch school opziener aan een dorpsschoolmeester, „staat in uw school voorop?» „De berken- of hazel- tak," was't antwoord, „want zonder dien is met de wilde jongens niets te beginnen." Conversatie-toon. Gravin X. (tegen hare vriendin) Met innig genoegen vernam ik, dat ge heden hevige kiespijn hebt, vermits mij daardoor het geluk ten deel valt u tehuis te treffen. Versproken. De kleine Jan bij den slager. Yoor tien centen hondenvoer, maar niet zoo vet als 't laatste, vader is er heelemaal miserabel van geweest. Haarlem, 18 Maart. Onder de élite sprekers van ons vaderland, die met magische kracht een talrijke auditorium gedurende ruim twee uren aan hun lippen weten te boeien, behoort onge twijfeld de Zeer Eerwaarde Heer J. H. van Schijndel, S. Jde redenaar die gisteren-avond in den kring der R. K. Leesvereeniging de aan gekondigde lezing hield. Het was een hoogst gewichtig onderwerp dat de gewijde spreker behandelde, namelijk het spiritisme. Hoogst gewichtig, noemen wij het onderwerp om de stoffe op zich zelve, hoogst gewichtig om het feit dat het spiritisme, volgens berekening, helaas20 millioen aanhangers telt die over den ganschen aardbodem zijn verspreid en waarvan ook een niet onaanzienlijk gedeelte zetelt voornamelijk in de hof- en in de hoofd stad van ons vaderland. In het eerste deel der belangrijke redevoering besprak de geleerde re denaar het ontstaan, de voortgang en de meest belangrijke, zoogenaamde historische feiten van het spiritisme, als daar zijn: de mesmerische slaap, de handelingen van de mediums en clairvoyantes op het gebied der geneeskunde, de tafeldans, het bezielen van grondstoffen enz. enz. De grootste wonderen door de spiritisten uitge bazuind, werden door den Eerw. spreker op eene wijze verhaald, dat men onwillekeurig geneigd zou zijn er geloof aan te schenken, ware het niet dat men de overtuiging bezat, dat het be drog en de misleiding eene hoofdrol in deze spelen. Yervolgens riep de geachte spreker de getui gen op. Groote natuurkundigen en andere ge leerden, als La Place, Cuvier, enz. en zelfs het Dialectisch Genootschap te Londen, heb ben een streng wetenschappelijk onderzoek van het spiritisme 'ingesteld. De meesten dier geleer den waren materialisten en alzoo gekant tegen het geloof aan wonderen. Allen verklaarden dat zij feiten hadden gezien, waarvan zij de oorzaak niet kouden ontsluieren; zij stonden voor een raadsel, voor een niet op te lossen vraagstuk. In het tweede deel gaf de Eerw. spreker eerst het woord aan de spiritisten zeiven. Doch al hunne verklaringen, als daar zijnhet bestaan van een dierlijk magnetisme, eene werking van den eenen wil op den anderen, eene werking van de electri- citeit, werden wetenschappelijk onderzocht en to taal onhoudbaar gevonden. Daghelder toonde de geachte spreker aan, dat die onverklaarbare fei ten, (immers niet alle konden geloochend worden) noch door de mediums, noch door den wil of den geest des operateurs konden geschieden. Hiervan overtuigd, geven dan ook de spiritisten hunne uitvluchten prijs voor de bewering: Er bestaat een geest, onderscheiden van dien des operateurs. Hier dringt ons de wetenschap naar het geloof. Ja, die geest bestaat, ook volgens bet gevoelen van den geachten spreker, al waren de lagere phéno- menen van het spiritisme zeer goed langs weten- schappelijken weg te verklaren. Maar welke geest is dit dan? God, zoo als sommige spiritisten in hunne vermetelheid durven decreteeren, kan het onmogelijk zijn, de geest der afgestorvenen, hetzij zij aangeland zijn daar waar het eeuwig Hallelujah klinkt, hetzij zij verzuchten in het verblijf der voor eeuwig verdoemden, evenmin. Indien het dus een geest is, dan is het de booze geest, Satan! die, om tot zijn doel te ge raken zich naar omstandigheden als een goede en een booze geest kan en weet voor te doen. Ziedaar het spiritisme in zijne afzichtelijke en verfoeilijke naaktheid. Het werd ons door den Zeer Eerw. Heer van Schijndel beschreven met eene helderheid van betoog, met eene warmte van overtuiging, met eene bewonderenswaardige zeg gingskracht en met een logischen redeneertrant die diepen indruk maakte op alle aanwezigen. Geen wonder dus dat de heer Gonnet, president der R. K. Leesvereeniging, in korte, doch harte lijke woorden, namens alle aanwezigen, den in- nigsten dank betuigde aan den gewijden redenaar voor de mededeeling van het belangrijk resultaat eener veelomvattende studie, die zulk een genot vollen en leerrijken avond aan de aanwezigen had verschaft. Met een woord van hartelijken dank ook aan den Hoog Eerw. Heer JA. van den Akker, voor de vele bemoeiingen die Z.H.E. in qualiteit van adviseerend bestuurslid zich steeds in het belang der Leesvereeniging getroost heeft, en aan de Eerwaarde Heeren Geestelijken, zoomede aan de leden der Leesvereeniging voor hunne betoonde belangstelling, sloot de geachte voor zitter deze vijfde vergadering, de laatste van het seizoen. Wij meenen den tolk te zijn van alle aan wezigen, wanneer wij wederkeerig aan het ijverig Bestuur der R. K. Leesvereeniging, warmen dank betuigen, voor de uitmuntende wijze waarop het zich van zijne moeilijke taak heeft gekweten. In den voortdurenden bloei van de zooveel nut en heilaanbrengende R. K. Leesvereeniging, vinde het voorbeeldige Bestuur zijne rechtmatige be looning. HAARLEM, 15 Maart. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 10 koeien, verkocht 8 voor f 120 a 185; - stier; verkocht voor f a vaarzen, verkocht - voor f a - pinken verkocht - voor f a - graskalveren verk. voor f a ,71 nuchtere kalveren, verk. - voor 4 a 9, 104 schapen, verk. 95 voor f 18 a 26 - lammeren, verkocht - voor f a - biggen ver kocht voor f - a - varkens, verkocht voor a - c. per 1/} kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 3 stapels kaas, 215 stuks, wegende 441 kilo hoog ste prijs f middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 15 Maart. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: -runderen, 140 vette kalveren1ste qual. f 115, 2de qual. 95, per kilo, graskalf/a 182 nuchtere kalveren, f 4 a 8, 2 schapen en lammeren f a 158 vette varkens 50 a 58 c. per kilo. SCHIEDAM, 17 Maart. Moutwijn, per ned. vat f 11,25 Jenever 16,75 Amsterd. proef f 18,Spoeling f 1,90 dito commissie 1,80. GOUDA, 16 Maart. Kaas f a le qual. fa 2e qual. f a zwaare hooger in prijs aangevoerd 7 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.45 a 1.55 der weiboter f 1.25 per kilo. a 1.35Handel zeer vlug LONDEN, 16 Maart. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 400, Schapen en Lammeren 2,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 5/9 Schapen en Lammeren 5/8 a 7/9, Kalveren 5/- a 7/- Zwijnen 4/- a 5/-. HOORN, 16 Maart. Ter waag gewogen 20 stapels kaas wegende, 4,590 kilo; hoogste prijs per 50 kilo foor kleine, 36,00 en voor hooikaas fcommissie 30, middelbare, f LEIDEN, 17 Maart. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 2 paarden 50 a 703 stieren 72 a 160, ossen f f - 100 melkkoeien f 170 a f 250, 16 kalveren dito 190 280, 54 vare dito f 98 a 197, 80 vette dito f a 168 295, 12 graskalveren f24 a 48, 23, 18 vette 33 a 76 a 85 a 105; 126 nuchtere dito 3,50 a 8, 295 vette schapen 20 a 28,67 weide dito 14,a 20,lammeren 36 magere varkeus f 18 a 32, 162 biggen f 6,50 a 12. Amsterdam 17 Maart 1882. Prij'zen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld21/* V w u 8 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 silver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 v binnenl. 1250025000. 1 1000—5000 1 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 vu v 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerikii. Obl. Vereen. Staten 1876. 4 1877 4 Columbia. Obligatien41/» Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. A and. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aandy M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. w Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4»/, 1875 5"/. Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aaud. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. yiOOO. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie. Aandeeleu Spw. di Amerika. Chicago N. W. Cert. Aaud. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Teias Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEW. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 187* 8 Oostenrijk. Staatsl. 1860 Rusland. 1864 1866. Geldkoers, prolongatie5 S pot, genoteer de koers 67'/, 81»/, 101»»/,, 91 777- 817, 617» «27, 52'/, 957, 747, 87 287, 45'/, 267, 267a 46 107/u 97, 85 1107. 114»/, 327, 15»/,, 127', s 115 143 117 737, 114 150'/„ 19'/, 48 51 121 48 83'/, 62 877j 60'/, 60 58 140 367, 133»/, 1027, 109»/, 103 95 99'/, 1077, 142'/,, 131 128

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3