BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. dera overblijft dan zelf een drukkerij en blad op te richten. Zij vragen hiertoe voor- loopig 150,000 mark, verdeeld in aandeelen van 150 m. Tevens wordt in de circulaire in verband met dit plan verhaald van eene vergadering van Pommersche graven en baronnen, waarin menig heftig woord tegen de liberalen is gevallen. Aan die bijeen komst hebben onder anderen deelgenomen: graaf Bismarck-Bohlen, de geheimraad Bis- marck-Külz, Kleist-Retzow, graaf Stolberg- Wernigerode, enz. De Pruisische Volkshuishoudkundige Raad heeft het wetsontwerp op de onder steuningskassen met eenige kleine wijzi gingen aangenomen. Eenige dagen geleden zijn een aantal ge neeskundigen geestelijken industrieelen landhuishoudkundigen enz. van allerlei stand en richting uit West-Duitschland te Godesberg bijeengekomen, om te raad plegen over het toenemend misbruik van sterken drank. Er werd besloten tot het oprichten van een Duitsch matigheids genootschap, in gelijken geest als die ge nootschappen in andere landen. Uit Berlijn, Frankfort, Hamburg en andere steden is reeds toezegging voor medewerking ont vangen. Door zware regens is de Mississippi te Vicksburg weder een voet gerezen. In de lage landen bij New-Orleans zijn de talrijke terpen de eenige toevluchtsoorden voor de bevolking met hun vee. De vooruit zichten van den katoenoogst in het Zuiden moeten ten gevolge van het water zeer slecht zijn. Men troost zich met het voor uitzicht, dat spoedig ook Californië zal be- hooren tot de katoen produceerendc staten de aldaar genomen proeven met katoen plantingen zijn uitnemend geslaagd. De heer mr. A. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor. het kiesdistrict Steenwijk, is eergisteren plotseling overleden. Naar men aan het Pad. meldt, is het voor stel van den heer de Savornin Lohman, tot wij ziging van art 4. der wet op het Lager Onder wijs, door de meerderheid der leden, die aan het afdeeliugs-onderzoek hebben deelgenomen, in be ginsel gunstig ontvangen. Wij vernemen dat de voornaamste confi- seurs uit het Kijk zich tot de Tweede Kamer hebben gericht, om te verklaren dat zij hunne adhaesie hechten aan het bekende adres van den heer Berenbak, te 's Hage, betreffende de toepas sing der drankwet. Schiermonnikoog, 21 Maart. Het verzoek van den gemeente-ontvanger aan Ged. Staten, om by dit ambt het tappersbedrijf te mogen uitoefe nen, is van de hand gewezen. Stadskanaal, 21 Maart. Alhier verdronk de dochter van B. N. te Drouwenermond bij het op halen van een emmer water uit de vaart. Arnhem, 21 Maart. Tegen een dienstbode alhier, verdacht van kindermoord en alzoo gear resteerd, moeten, niettegenstaande hare ontkente- nis, thans doorslaande bewijzen van hare schuld zijn gevonden. Amsterdam, 21 Maart. De zucht tot land verhuizing naar Amerika begint weder zóó sterk toe te nemen, dat de Koninklijke Nederl. Stoom bootmaatschappij alhier, besloten heeft in de maand April aanst. viermaal eene boot te laten varen. Groningen, 21 Maart. Een verschrikkelijk ongeluk had gisteren alhier plaats. Een zware ijzeren rol, achter een wagen gebonden, werd lang zaam voortgetrokken. Een 5 jarig knaapje ging er op zitten, viel er af en werd onder de rol verpletterd, Bottevalle, 21 Maart. Gisteren had aihier een droevig ongeval plaats. Een kindje, ongeveer twee jaren oud, dat zonder toezicht in de milde natuur zich vroolijk maakte, werd levenloos uit een zinkput achter het huis opgehaald. Hoogland, 21 Maart. Een oppassend werk man, Jan van de Harakker, werkzaam aan dein aanbouw zijnde K. K. kerk alhier, viel gisteren van den hoogen steiger en was onmiddellijk een lijk. Bergen-op-Zoom, 21 Maart. Door de doel treffende maatregelen van de politie, is men hier gelukkig bevrijd van de Belgische centen. Zandvoort, 21 Maart. Onze badplaats zal dezen zomer een aantal nieuwe aantrekkelijkhe den bezitten. Ten eerste de electrische spoor weg van het station naar de boschjes bij Kost- verloren. Ten tweede een circus. Carré komt er gedurende een maand voorstellingen geven. Ten derde een wel ingerichte concertzaal. Het houten ge bo u w der Opera Comique te St. Petersburg, het zoogenaamde Livadi-theater, is binnen een k-wart uurs afgebrand tijdens de opvoering van Offenbachs Parithole-, 500 toeschouwers ont snapten nauwelijks aan het noodlot der bezoekers van het Ringtheater te Weenen. „Ik ben gelukkig, in den dienst der armen en ongelukkigen te staan en in 't zweet mijns aanachijns het brood voor mijne arme na~ tuurgenooten te verdienen." Deze edele woorden komen uit den mond van Graaf Geza Zichy, die als éénhandig pianovirtuoos op zijne kunstreizen groote sommen verdient, die h(j voor 't welzijn van noodlijdenden aanwendt. Afgetrokkenheid schijnt den Noor- schen volken eigen. Men denke slechts aan wat dienaangaande van Newton wordt verhaald; Dr. Miinter te Kopenhagen was zijn evenbeeld. Deze in het oud-Egyptisch ervaren geleerde zocht o. a. eens een papyrus-rol in zijn kast, en om beter te kunnen zoeken, plaatste hij de brandende lamp mede in de kast. Hij vond de rol, sloot de kast deur, maar stond nu natuurlijk in volle duisternis daar het avond was. Eerst meende bij blind te zijn geworden, en riep om hulp. Men ijlde met licht toe, maar de dokter hield zoolang vol blind te zijn geweest, tot de rookwalm uit de kast het raadsel oploste. Toen Münter, die zeer zwaar moedig was, eens in diepe gedachten wandelde, bemerkte hij niet dat hij met het eene been tel kens in een goot trapte, en zoo scheen te hin ken. Toen iemand hem vroeg wat hem aan 't been scheelde, verschrikte hij, en hield vol, dat als hij gehinkt had ook zijn been moest gebro ken zijn. Eerst een onderzoek door den genees heer stelde hem gerust. Op de deur zijner studeer kamer hing vaak het opschrift: „De dokter is niet thuis.-' Nu gebeurde het meer dan eeDs, dat Mün ter van een wandeling en aan de deur zijner kamer gekomen, tot den man die hem steeds vergezelde, in allen ernst sprak: „Laten we maar weerom keeren: ge ziet, de dokter is er toch niet!" Een groot Engelsch schip, de Victory met een lading minerale oliën en Esparto-gras aan boordgeraakte dezer dagen in brand terwijl het in de haven van Bona voor anker lag. Er dreigde een groot gevaar voor de overige schepen. Onmiddellijk werden dan ook pogingen gedaan om het schip door dynamiet en het afvuren van kanonnen in den grond te boren of althans weder vlot te krijgen en in het ruime sop te doen afdrijven, maar alle moeite bleef vruchteloos: het gevaarte bleef branden. Een later bericht meldt dat de manschap der Victory in hechtenis is ge nomen, onder verdenking van het schip in brand te hebben gestoken. Men voegt er bij, dat ver scheiden matrozen iD dronken toestand beproefd moeten hebben, de equipage van andere in de nabijheid der Victory liggende schepen te over reden, hun voorbeeld te volgen. Door de Parijsche politie is dezer dagen de hand gelegd op een bizonder onbe- schaamden dief, die uit verscheidene winkels pa- rapluies stal om ze na een paar dagen terug te brengen in het magazijn waar hij ze gestolen had onder voorwensel dat „het gekochte hem niet beviel," en zich de prijs die op het etiquette ver meld stond, terug te laten betalen. Hij heeft op die wijze twaalf winkeliers opgelicht, totdat hij eindelijk betrapt en in verzekerde bewaring geno men werd. Men vond op zijn kamer een aantal andere gestolen voorwerpen. Hij is een Zwitser van geboorte, en geeft voor, de diefstallen gepleegd te hebben ten einde reisgeld te bekemen om naar zijn vaderland terug te keeren, waar hij een winkel wilde opzetten. Een ondernemend Eransch land- bouwkundige is op het denkbeeld gekomen om een nieuwen wijn te maken uit roode bieten. Zij worden tot gelei gemaakt, evenals druiven- most behandeld, aan gisting onderworpen, en moeten een wijn opleveren die aangenaam van smaak is. De nieuwe soort van wijnbouw zou het voordeel hebben, dat men zich in alle landen er op toe kan leggen, en geen schade van de phylloxera te vreezen heeft. Maar het voornaamste is, of de verbruikers van den bietenwijn gediend zullen zijn, en dat zal de tijd moeten leeren. In Duitschland alleen zijn 15 dyna- mietfabrieken, die te zamen jaarlijks ongeveer 5000 ton of 5 millioen kilometer dynamiet vervaardigen. Volgens een ruwe taxatie, wordt in Europa en Amerika alles te zamen 8000 ton per jaar gepro duceerd van deze gevaarlijke maar krachtige nitro glycerine houdende stof. Men berekent, dat deze 8000 ton in uitwerking gelijkstaan met 50,000 ton buskruit. Onlangs kwam in een Engelsch plaatsje een hert, dat door jagers achtervolgd werd, de vreedzame woning van eene oude dame binnen rennen, waar het in de zijkanaer groote verwoes ting aanrichtte onder schilderijen, spiegels, glas werk en ornementen. Het verweerde zich woe dend tegen hen die het wilde verwijderen, maar het werd eindelijk toch verjaagd uit de woning der dame, die de jagers ontdaan en diep verslagen bij haar vernielde huisgoden achterlieten. Hoe onaangenaam en on gezond de Londensche misten ook wezen mogen, voor de gasfabrieken zijn zij zeer voordeelig. Aan een dezer fabrieken bracht onlangs zulk een mistdag 12,000 (f 144,000) meer dan gewoonlijk op, en de meer dere ontvangst der gezamenlijke gasfabrieken op zulke dagen zal wel ongeveer f 600,000 zijn. Maar die goede zijde, die ze voor de gasleveranciers heb ben, is weer een kwade zijde te meer voor de verbruikers. Dezer dagen hebben te Brussel twee geneesheeren bijgestaan door een wapensmid, proe ven genomen op een lijk, om vast te stellen, op welk een afstand het schot, dat aan het leven van den Anlwerpschen advocaat Bernays een^ einde maakte, moet gelost zijn. Door devereeniging voorvogelkunde te Luzern zal een poging gedaan worden om aan de oevers van het meer nachtegalen inheemsch te maken. De ervaring heeft geleerd, dat het zeer wel mogelijk is deze liefelijke zangers ook op plaat sen waar zij oorspronkelijk niet tehuis behooren te doen wonen, mits men in hunne voorname le vensbehoeften: goed voedsel (larven, insecten, rup sen), een geschikte plaats voor hun nest (bos schage en bescherming tegen gevleugelde en on gevleugelde vervolgers voorziet. Het laatste zal hun er zeker ook niet ontbreken. Het gemeentebestuur van Luzern heeft ten minste in dat opzicht een goeden naam en is o. a. vooral bekend om zijn bizondere zorg voor watergevogelte. Donderdag-voormiddagkwamen eene vrouw en een meisje, beiden Duitsch sprekende, in den winkel van zekeren J. Cl., te Nijmegen, deden aldaar eenige kleine inkoopen, en vroegen vervolgens om eenige rijksdaalders en klein pa pier te wisselen voor guldens en ander klein geld. De argelooze winkelier voldeed aan het verzoek en wierp eenig geld op de toonbank, waaruit het begeerde werd gezocht, waarna de beide wisse- laarsters vertrokken. Toen de winkelier daarop zijne kas natelde bevond hij dat daaraan 7 a 8 ontbraken, die hem door de beide dames „in de gauwigheid" waren ontfutseld. Alle pogingen om ze te achterhalen bleven vruchteloos. Woensd ag-midd ag is teBrunnepe (gem. Kampen) het 4 jarig zoontje vau Jan Stoel bij het spelen in een wetering geraakt en verdronken. Onderde argumenten voor het aan vragen van „vergunning" tot drankverkoop door het Amsterdamsche iVbte-departeraent behoort deze', dat door die aanvraag het doel der wet, ver mindering van het aantal drankhuizen, wordt be vorderd; want het aantal dier inrichtingen is door de wet beperkt, en zoo nu het departement een vergunning in eigendom bezit, en daarvan het oirbaar gebruik maakt, gelijk dit in het departement gewoonte is, zoodat niemand daardoor schade of ergernis beloopt, dan wordt op den duur daar door het getal gevaarlijke drankhuizen in Amster dam althans met ééu verminde) d. Een Haagsche juffrouw, met den trein te Emmerik gekomen, wilde eenige pakjes sigaretten en Turksche tabak binnensmokkelen; het gelukte haar echter niet. De Pruisische kom miezen lieten haar door een vrouw visiteeren, welke 30 pakjes sigaretten en 20 pakjes Turk sche tabak bij de dame vond, hier en daar onder hare kleederen verborgen. De tabak en sigaretten werden in beslag genomen, en de dame moest boete betalen. Bij de opvoering van Nessler'a opera „De rattenvanger van Hameln" in den schouwburg te Dresden, is de tooneelkat, misleid door de natuurlijkheid der voorstelling van de overrompe ling der ratten, op het tooneel gesprongen en vinnig en venijnig tegen de kartonnen ratten op getreden. Zoodra ze haar vergissing bemerkte trok poes beschaamd af. Het publiek echter riep haar met geestdrift terug en in de armen van een der spelers nam ze weinige oogenblikken later de hulde der menigte aan. De eerste proeve, in Engeland geno men, om een tramrijtuig door electriciteit, in bewe ging te brengen, heeft in het begin dezer maand plaats gehad te Leytonstone. De tramwagen was voorzien van accumulator van Eaure, die onder de banken waren geplaatst. Zij brachten een dynamo-machine in beweging, waarvan de kracht door een stel raderen op de assen van den wagen werd overgebracht. Het gewicht van de accumula tors bedroeg 1500 kG. en de kracht was gelijk 25 pdk. in een uur. De proef heeft goed voldaan. De officiëele balans van de Suez- kanaal-Maatschappij geeft voor 1881 een ontvangst op van 2,042,906 pond sterling, tegen 360,000 in 1871. Beter dan eenig rapport spreken deze cijfers van de reusachtige vaart door dit kanaal. Zaterdag-ochtend is de eigenaar van het Hotel Britannique in de gevangenis despetits Cannes iu een vertrek gebracht, vanwaar hij Léon Peltzer waarnemen en hooren kon, zonder door dezen te worden gezien. Hij moet daarna verklaard hebben, dat èn de manieren en de bouw van Peltzer èu vooral zijn stemgeluid hem niet doen twijfelen of deze is 't die in zijn hotel de rol van Vaughan gespeeld heeft. Voor 't overige deelen de bladen niets bizonders omtrent deze zaak mede. In de Kölnische Zeitung heeft de kellner aan het centraal-statiou te Keulen, die den in den Bonner trein gevluchten Peltzer aan de politie-ambtenaren heeft aangewezen, eene adver tentie geplaatst, waarin hij beleefd om het adres verzoekt van alle personen, die tijdens de arres- statie iu den waggon gezeten waren. Peter Eüs- ser, zoo heet hij, verzoekt dit in zijn belang, zoo als hij zegt, natuurlijk om zich de getuigen te verschaffen, dat de arrestatie van Vaughan inder daad aan hem te danken is en hij dus aanspraak beeft op de uitgeloofde premie van 25,000 frs. Naar le Courrier meldt, beeft dezer dagen een Maastrichtsche dronkelap niet met de brandende petroleumlamp naar zijn vrouw gesme ten, maar viel die lamp om door een paar dreu nende vuistslagen, welke het individu aan de ta fel toediende. De kerel wordt dan ook niet voor brandstichting, maar voor „het zich bevinden in kennelijker, staat van" enz. vervolgd. De schouwburg-branden volgen el kander weer met groote snelheid op. Thans is de nationale schouwburg te Algiers een prooi der vlammen geworden. Gelukkig kwamen ook hier bij, evenals te Marseille en te St. Petersburg geen menschen om het leven. Datbesmettiugsomsdoorboekenwordt overgebracht, is geen ontdekking van een Ameri- kaanschen dokter, maar al sedert lang bekend. Trouwens niets is natuurlijker en daarom wordt door zorgvuldige Directiën van ziekenhuizen het verstrekken van boeken aan door besmettelijke ziekten lijdende personen verboden. Een treurig geval wordt ons door een onzer vrienden me degedeeld. Het betreft een meisje dat, bij haar ouders aan huis een operatie ondergaau hebbende, van een buurmeisje dat aan mazelen leed boeker, te leen ontving. Het zeer goed genezende meisje kreeg ook mazelen en bezweek binnen een paar dagen ten gevolge van die ziekte. Men klaagt in IndiëoverManilla- sigaren. De onoogelijke, bijna zwarte kleur van vele „stokjes" zegt men doet soms vermoe den dat zij vervaardigd zijn van pruimtabak. De geur is zoodanig, dat zij bestemd schijnen om in de buitenlucht te worden gerookt. De prijzen zijn echter steeds hoog. De oorzaak daarvan moet, naar men meent, behalve aan de kolossale verval- sching te Singapore, o. a. toegeschreven worden aan den vochtigen staat van tabak en sigaren, die te Manilla zelf op de openbare veiling ziju verkocht. Een triumf van de Jcuntt." In the Daily News verzekert een inzender, op een wandeling door Londen het volgende gezien te hebben, dat aan Apelles en Zeuxis herinnert. Een decoratieschilder had voor zijn winkel juist de laatste hand gelegd aan een prachtige biefstuk, toen een hond kwam aanloopen en in een onbewaakt oogenblik de natte verf van het bord likte, tot niet geringe teleurstelling van den schilder en van den hond. 't Klinkt haast als een sprookje, maar de inzender onderteekent het verhaal met zijn vol len naam: Henry Roche. De Ornithologische Vereeniging te Bern zal den 15 April hare algemeene tentoon stelling van hoenders en duiven en van binnen- en buitenlandsche zang- en kamervogels openen. Voor deze tentoonstelling, die vier dagen zal duren en waartoe ook naar het buitenland uitnoodigin- gen ter deelneming zijn gezonden, verwacht men vele inzendingen. TeZijpe werd dezer dagen een boe- renplaats verkocht. Natuurlijk ontbrak het niet aan lui, die „strijkgeld" wilden plukken. De pu blieke veiling had eerst plaats in perceelen en vervolgens in massa. De inzet bij de massa was 61,000. Nu was er ruim 400 strijkgeld te be halen, indien men dien inzet verhoogde. Dat waagde zekere L, en hij kreeg „de strop". Het bleek echter, dat hij geene voldoende borg stelling kon geven; daarom moest eene herveiling plaats hebben. In de conditiën van verkoop is bepaald, dat de gelden, die het perceel bij her veiling minder opbrengt, door den eersten koo- per moeten worden bijgepast. Bij die tweede veiling werd de bewoner zelf kooper voor 50,000. L. had dus in eenige oogenblikken niet minder dan 11,000 leergeld moeten geven. Voor zeker een flinke les! D e Pharos tou Olympou, eenGriekschblad, bevat aan het hoofd de zeker niet alledaagsche mededeeling, dat het blad gedurende veertien dagen niet zal verschijnen „uit gebrek aan druk inkt, die in geen enkele stad van Thessalië te ver krijgen is" 1 Dezer dagen heeft men te Philadel- phia proeven genomen met tramlocomotieven, door saamgeperste lucht in beweging gebracht, volgens het systeem Mekarski. Zij voldeden zeer goed, en zullen er waarschijnlijk eerlang inge voerd worden. Ook op den luchtspoorweg door New-York zijn welgeslaagde proeven met dit stel sel genomen. Laatstleden Vrijdag namiddag is te Bern het zevenjarig zoontje van den heer Burki- Marcuard door eene vrouw uit de school ge haald, onder voorwendsel dat zijne moeder hem in een rijtuig op het Weeshuisplein wachtte. Aldaar stond werkelijk eene droschke, waarin de vrouw met het jongentje plaats nam en wegreed. Een paar uren later ontving de heer Burki- Marcuard door een besteller een brief, waarin hem werd medegedeeld, dat zijn zoontje goed be zorgd was, maar dat hij het kind niet levend zou terugzien wanneer hij niet op een daartoe aange geven plaats eene som van 50,000 franks bezorgde. De koetsier der droschke en de besteller werden in hechtenis genomen. Zij schenen niets naders te kunnen mededeelcn dan dat de vrouw met het knaapje op een uur afstand van de stad was afgestapt en heengegaan. Het geheim dezer misdaad is echter op een verrassend snelle wijze ontsluierd. Zaterdag voormiddag kwam er namelijk bij de politie een man, die aangifte deed dat hij onlangs een ge sprek had afgeluisterd, hetwelk hoofdzakelijk liep o^er de beste wijze om een kind vau rijke ouders weg te voeren, ten einde eene aanzienlijke som geld in handen te krijgen. Op de nadere aan wijzingen van dien persoon deed de politie onmid dellijk verder onderzoek, met het gevolg dat 's avonds te 10 uur zekere Steiner met vrouw en zoon, woonachtig te Bern, in hechtenis werden genomen, waarna terstond ook zekere vrouw Zahnd (in de nabijheid van Bümplitz) werd gearresteerd, te wier huize zich het knaapje bevond. De ge arresteerden hebben terstond hunne schuld vol ledig bekend. De Celier-Zeitung beschrijft met veel deelneming de begrafenis van den aldaar overleden organist Meier en sluit haar artikel met de woor den Wij roepen den dierbaren afgestorvene een hartelijk LebewohlDeze lapsus zal toch moeilijk onder de drukfouten te rangschikken zijn. Hoe de electrische verlichting veld wint blijkt zeker het beste uit het verslag van de Maatschappij "Brush Electrisch licht Compagnie, over 1881. De winsten in dat jaar behaald be droegen ruim anderhalf millioen gulden. De aan deelhouders ontvangen 12'/s pCt dividend. Hoe iemand er plei z ier i n k an h ebbe n nog na zijn dood anderen te plagen, vatten wij niet. Toch zjjn er voorbeelden vaneen zeker Amerikaan, de heer Knotwell, heeft zijn vermogen van zes millioen vermaakt aan zijue twee neven, die hun fortuin hadden doorgebracht, onder voor waarde dat zij voortaan slechts plantaardig voed sel zouden eten en drinken. Bij naleving verviel het geld aan een hospitaal, op f120.000 na voor den aanbrenger der overtreding. Ir. le Figaro komt een verhaal voor, dat op een sprookje gelijkt. De equipage van een Italiaansch schip zou den 2n Januari op de reede van Buenos-Ayres, bij het ophalen van het an ker, het deksel van een kist naar boven gehaald hebben, welke, bij nader onderzoek, goudstaven bleek te bevatten. Deze onderzeesche schat zou afkomstig zijn van den Engelschen zeeroover Thomas Cavendish, wiens schip in 1547 voor Nieuw Buenos-Ayres door een Spaansch schip in den grond geboord was. Het goud zou af komstig zijn van een der schepen, die dit metaal uit de Nieuwe wereld naar Spanje overvoerden en door den zeeroover geplunderd was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2