"binnenland. artikel in het ontwerp tot kieswethervor ming, strekkende tot toekenning van het kiesrecht ook aan hen die slechts 5 fl. be lasting betalen, aangenomen. De Times-correspondent te Philadel phia seint dat de Chineesche gezant dreigt te vertrekken indien het congres de wet tegen Chineezen onveranderd aanneemt. Uit St. Petersburg wordt, ouder dag- teekening van 20 dezer, geschreven dat thans definitief bepaald is dat de kroning van Czaar Alexander III te Moskou zal plaats hebben in den loop der maand Augustus. De Standard hoort uit Weenen dat de Russische consul bij de Montenegrinnsche Regeering, de heer Jouin en de Montene- grijnsche minister van buitenlandsche zaken Yon Radowitz te St. Petersburg vertoeven, belast met eene zending om Ruslauds finan- cieele hulp in te roepen ter dekking der kosten van grensbewaking. Uit Rangoon wordt dd. 20 Maart geseind, dat drie grootwaardigheidsbeklee- ders van het Birma'sche Hof, namelijk de Ministers van Binnen- en Buitenlandsche Zaken, benevens Yenung Mintha, een voor name gunsteling des Koning3, die de be ruchte gruwelen uitvoerden bij gelegenheid van Koning Theebaw's troonsbeklimming, ia verzekerde bewaring ziju genomen. Ver der voegt het bericht er niets anders bij dan dat men moeielijkheden verwacht, even als of daar in dat beruchte deel van Achter- Indië in den laatsten tijd ooit iets anders dan moeielijkheden waren voorgekomen. De officiëele Gaceta behelst een be sluit, waarbij de Spaansche regeering de tentoonstelling van nationale mineraiiëu en metalen vaststelt. liet belooft eene ten toonstelling op groote schaal te zijn. Zij zal op 1 April van het volgende jaar ge opend worden. Tot 15 Februari worden inzendingen aangenomen. De vertegenwoordigers der regeering in het buitenland zijn uitgenoodigd de aan dacht op deze tentoonstelling te vestigen. De buitenlandsche inzendingen worden vrij van rechten toegelaten. GEMENGDE BERICHTEN. Breda, 23 Maart. Eenigen tijd geleden werd een onderofficier van de mariniers, die per spoor van Rotterdam naar Roosendaal vertrok, onderweg; terwijl hij in den waggon in slaap was gevallen, ont roofd van zijn gouden horloge, zonder dat tot dusver de dief werd ontdekt. Nu zit sinds eeni gen tijd in het huis van arrest alhier een vrouw, beschuldigd van diefstal in het spoorwegstation te Roosendaal, bij eene huiszoeking ten huize van deze vrouw werd o. a. een gouden horloge ge vonden, en het moet nu gebleken zijn, dat dit horloge toebehoort aan bedoelden onderofficier. Nieuw-Amsterdam, 23 Maart. Ook uit deze gemeente heeft iemand gebruik wenschen te ma ken van de aanbiedingen der firma Doesburg 8c Co. te Rotterdam. Nadat de verlangde 5 per post wissel waren overgemaakt en nadat eenige brieven waren gewisseld, vernam men niets meer van de zaak. Leur, 23 Maart. In deze gemeente is zekere H. in den jenever gestikt. Leeuwarden, 23 Maart. Een huzaar alhier, die op den avond van 's Konings verjaardag zijn kameraad met een mes verwondde, is door den krijgsraad alhier, wegens moedwillige verwonding, veroordeeld tot 3 maanden celstraf. Gouda, 23 Maart. Door het kantongerecht alhier, werd de houdster eener naaischool, alhier veroordeeld tot eene boete van vijf gulden of ge vangenisstraf van één dag, omdat zij in hare naai school meisjes had toegelaten zonder de vereischte vaccinatie-bewijzen. Gasselternijveeii, 23 Maart. Alhier viel gis teren bij het inladen van turf een arbeider in het ruim van een schip, waarbij hij der. nek brak. Eindhoven, 23 Maart. Een oppassend man alhier, werd Zondag-avor.d 11. door iemand aan gevallen, die hem een wond iu het onderlijf toebracht, aan de gevolgen waarvan hij gisteren overleed. De dader bevindt zich in hechtenis. Een Am eri kaa n 8ch b lad bere k e n t d a t de Lesseps Panama-kanaal 20,000 menschenle- vens zal kosten voordat het voltooid is. Er is nog niets meer verricht dan de voorbereidende werkzaamheden, doch reeds rijn 7 8 kauaalbazeu en ruim 1000 werklieden overleden. Twee maanden geleden begaven zich dertig Belgische deskundigen derwaarts als opzichters over de andere werklieden en van dit getal zijn er reeds 18 gestorven. Door de M ij n-c ompagnie Hagenbeek te Essen, is 2100 Mk. uitgeloofd op de aanwij zing of aanhouding van hun boekhouder Colons, die zich met een som van 32,000 Mk. /verwijderd" heeft. Een vertegenwoordiger vanOhio ont ving dezer dagen van een zijner kiezers, eigenaar eener groote touwslagerij, een schrijven, waarin hij de gunst verzoekt den strop te mogen draaien, waarmede Guiteau moet gehangen worden. Hij be weert in zijn verzoekschriftdat demoordetiaar slechts met een in Ohio gefabriceerden strop mag gehan gen worden. Wordt zijne offerte aangenomen dan zal hij den strop van zijde en in de Amerikaan- sche kleuren, rood, wit en blauw, vervaardigen. Het is nu gebleken, dat het gebrek in de uitspraak van „Vaughan" slechts kunst matig is geweest, doordien hij een caoutchouc- bal in den mond hield. De Duitsche bladen zijn verontwaar digd over een voorval, dat te St. Petersburg plaats greep. Een herbergier, uit Duitschland afkomstig en nog Duitsch onderdaan, wierp een gast, die de rust in zijn lokaal verstoorde, buiten de her berg. Hiervoor stond hij terecht. De vrederechter voegde den waard honend toe „Een Duitsch on derdaan, een Duitscber, zou hier in Rusland een bezoeker uit de herberg durven zetten." De ad vocaat achtte die uitdrukking ongepast. De her bergier riep de tusschenkomst in van den Duit- schen ambassadeur, van wien men te Berlijn hoopt, dat hij, door denRussischen Minister van Justitie, den vrederechter tot zijn plicht zal weten te doen brengen. Wereldvermaard is in de laatste da gen Jumbo, een olifant uit de Londensche dier gaarde geworden, wijl het beest, door de eigenaars verkocht, hardnekkig weigerde, zich met geweld of list te laten overbrengen naar de stoomboot, die 't naar Amerika zou voeren. Zelfs de wet is schoon vergeefs te hulp geroepen, om zijn landverhuizing te beletten, en in het Parlement is zijn zaak ter sprake gebracht. Maar merkwaar diger nog dan Jumbo is de mar., die hem koopeu wil, de Amerikaan Pinehas Taylor Barnum. Deze echte Yankee is het toonbeeld voor al wat uit kermisvertooning en boerenbedrog zijn bestaan vindt. Reeds een 50 jaar lang beoefent Barnum zijn vak, en is er schatrijk bij geworden. In 1834 trad hij voor 't eerst op het tooneel. Hij reisde rond met „de'kindermeid van Washington" te weten een oude negerin, die volgens Barnum, 160 jaar telde. Een burgerlijke stand bestond voor de negers niet, en zoo ging dit een poos goed. Toen het nieuwtje er af was, bedacht de man iets anders. Hij kocht het Amerikaansch kabinrt van zeldzaam heden te New-York, en sinds was aan de verras singen zijn zak spekkende 1 geen einde. Hij begon met een „voorwereldlijk ondier" te vervaar digen, dat duizenden bezoekers trok en duizenden dollars opbracht. Toen volgde een hedendaagsch monster van de Eidji-eilanden en daarna een partij reuzen en dwergen. Om echter niet alleen de min naars van gedrochten en ondieren, maar ook meer verfijnde smaken te bevredigen, wist Barnum de groote Zweedsche zangeres Jenny Liud tot een verbintenis te bewegen, volgens welke zij in zijn dienst haar talent zou ten beste geven. Dit bracht hem bijna 1 Va millioen gld. op. Zoo goed was dit Barnum bevallen, dat hij, die bij alles slechts vraagt of er munt uit te slaan is, jaren later een der meest gezochte predikanten van Engeland, ofschoon vergeefs, verzocht voor zoo en zooveel duizend dollars in Amerika lezingen te houden, tegen een toegangsprijs door hem Barnum te heffen. Altijd iets nieuws te vertoonen was en is Barnum's levenswijsheid! Eens wilde hij het huis van Shakes peare te Stratford in Engeland koopen. Maar er onstond eene beweging, nog vrij wat sterker dan thans voor Jumbo, en 't plan mislukte. Om zijn leed hierover te verzetten werd Barnum nu ijve- raar voor de afschaffing van sterken drank, en begon zijn levensgeschiedenis te schrijven. Doch matigheid noch letterkunde deden hem vergeten zijn Museum op de hoogte des tijds en zoo zijn buidel welgevuld te houden. Vandaar zijn aanbod om Jumbo voor f 24.000 te koopen, om met het dier, als het allerlei kunstjes zal hebben geleerd, reizen te laten doen. De rekening was echter bui ten Jumbo gemaakt en 't is mogelijk, dat de olifant er zich over wreekt en er een streep door haalt, dewijl hij bepaald weigerde tc vertrekken, schoon hij nu teekenen van toenadering geeft. Maandag zijp. meer dan 24.000 menschen den Dierentuin komen bezoeken. Dagelijks blijven er geschenken voor Jumbo inkomen. Een buitengewoon groote pompoen is ontvangen als eene versnapering voor hem op den dag van zijn vertrek. Men schrijft uit Delfstrahuizen; De vrouw van B. moest haar tweejarig kind een oogenblik alleen laten, gezeten in een kinderstoel. Terugkomende stond het kind, dat papier in den kachel schijnt gehouden te hebben, in volle vlam. De moeder greep het en dompelde het ijlings in de vaart. Zij zelve is daardoor evenzeer op deer lijke wijze, meest aan de handen, gebrand. Woensdag-nacht, omstreeks twaalf uur, is een hevige brand uitgebroken op een der stroosnijderszolders van de slrookartonfabriek der firma J. G. Kuiper en Comp. te Leeuwar den. De zolder is geheel uitgebrand en er is veel schade aangericht aan den aanzienlijken voorraad papier, stroo enz. De fabriek zelve is grootendeels gespaard en de machinerieën zijn behouden geble ven. Te ruim 2 uur was men den brand mees ter. De oorzaak is waarschijnlijk onvoorzichtig heid. De fabriek staat stil en een honderdtal ar beiders zijn daardoor zonder werk. Een der brand meesters, de heer B. Pieterson, stapte door de duisternis misleid, in een kuip met heet water, en heeft zich vrij erg gebrand. Zijn toestand is echter voorshands niet gevaarlijk. Op de speelplaats van een school te Glasgow is een loods ingestort op het oogenblik dat een aantal kinderen er in, aan het sptden waren, die allen onder het puin bedolven werden. Op het geschreeuw der kinderen kwam weldra hulp toeschieten en vele handen gingen terstond aan het werk om de kleinen te bevrijden. Twee werden dood te voorschijn gebracht, zoo treurig verminkt, dat zij niet te herkennen waren; twee andereu stierven weldra aan de gevolgen van hunne verwondingen. Voorts werdeu ongeveer twintig kinderen gewond, waaronder verscheidene zeer ernstig. Do schuur werd algemeen als stevig en veilig beschouwd, en men weet nog niet, waar door het droevig ongeluk veroorzaakt werd. Munkacsy's schilderij „Christus voor Pilatus" heeft te Pest, waar het nu tentoongesteld is, grooten toeloop. De ontvangsten bedragen on geveer 31,000. De schilder heeft van zijn aan deel daarin, dat 6000 bedraagt, 5000 be stemd om ter bevordering van de Hongaarsche kunst, een beurs te stichten waaruit, voorloopig vijf jaren lang, jaarlijksch een jong Hongaarsch kunstenaar door een toelage van ƒ1000 in staat gesteld kan worden zich verder te ontwikkelen. Sedert kort is de industrie in New- Orleans vermeerderd met eene nieuwe, nl. het inmaken van garnalen in blik. Eene splinternieuwe inrichting heeft nu al 150 jongens en meisjes en 30 volwassenen aan 't werk. Dagelijks worden nu al 10,000 blikken afgeleverd en binnenkort zal 't getal verdubbeld zijn. De garnalen worden gekookt en verpakt volgens eene nieuwe methode. Men stelt zich verder voor, ook de oesters, die zoo overvloedig zijn langs de kust van de Mexi- caansche Golf, te conserveeren. Binnenkort zullen wij dus die producten ook wel op de Euro- peesche markt zien verschijnen. Dinsdag-avond merkte men aan het station te Antwerpen een persoon op, goed ge kleed, tenger van gestalte, met blauwen bril en knevel; bij kwam van Brussel en scheen iets te zoeken. Het publiek, dat de pop van Castan gezien had, zeide algemeen: „daar is alweer een Vaughan." De houding van den persoon en de opmerking van het publiek dat hij gegrimeerd was, deden een politieagent besluiten, zijn naam te vragen, te meer daar iemand gezien had dat hij een valschen knevel droeg, waarvan de helft inderdaad afviel. De reiziger gaf zijn naam op; hij zeide Boutet te heeten, vau Limoges, en cou peur van zijn ambacht te zijn. Op verzoek van den agent om hem naar het bureau van politie te volgen, nam men een rijtuig en reed weg. Op het bureau herhaalde de vreemdeling zijn verklaringen en tooDde zijn papieren, die in orde waren; op de vraag waarom hij zich gegrimeerd had, gaf hij ten antwoord, dat hij aan bloedar moede leed, een ziekelijk uitzicht had en men hem daaiom zou geweigerd hebben als hij werk ging vragen. Ten slotte liet men den man los; toen deze in het rijtuig steeg verzocht hij, naar de post gebracht te worden; doch de koetsier, hem niet verstaande, bracht hem naar de Apostel straat, van waar hij, geen post vindende, zich weder naar het bureau van politie deed brengen. Door hel park rijdende, langs den kant der avenue van Eyck, op de hoogte van het huis No. 42, hoorde de koetsier plotseling een schot en omziende, zag hij dat de vreemdeling zich een kogel in het hoofd heeft geschoten. De poging tot zelfmoord was gebeurd met een klein pistool; dadelijk speelden de zonderlingste com binatiën een rol in de volksverbeelding. Woens dag-ochtend was de Eranschman tamelijk wel. Op de vraag waarom hij op zijn leven bad aan gelegd, antwoordde hij dat hij verlaten was door zijn vrienden, ziekelijk was en een einde aan het leven wilde maken. De jongen is pa3 20 of 21 jaar oud. De reden waarom hij zich gegri meerd en min of meer gevaughaniseerd had, zou geweest zijn omdat men alsdan zijn lijk niet zou herkend hebben. De man schijnt niet wel bij 't hoofd. Twee geëmancipeerde jonge juffrou- wen van goeden huize, maken sedert eenige maanden een tocht per velocipede door de Ver- eenigde Staten. In den vorigen herfst verlieten zij Brooklyn bij New-York, zonder eenig gezel schap hoegenaamd, zij hebben het voornemen opgevat om langs de zeekust uit Florida naar Brooklyn terug te keerên. Een bediende, die de functie van koerier verricht en per spoorweg reist, draagt zorg dat de beide dames op de door haar aangeduide plaats steeds vóór haar aankomst de koffers, logement, enz., in gereedheid vinden. Een zes- en zeventigjarige blinde man is dezer dagen door het crimineel gerechts hof van het Fransche departement der Neder- Alpen tot twintig jaren gevangenisstraf veroor deeld, wegens het vermoorden van zijn vrouw. De blinde hield zijn vrouw verdacht van een po ging om hem te vergiftigen en vatte het plan op, haar te dooden. Hij voorzag zich van een groot mes, ging al tastende naar het bed, waar zijn slachtoffer lag te slapen, en volvoerde zijn opzet met ongelooflijke koelbloedigheid. Zijn kleinzoontje, dat getuige van den moord geweest was, ging hulp halen en de grijsaard werd gevat op het oogenblik, dat hij de hand aan zich zeiven wilde slaan. Als een zekere waarborg tegen de ontzettende mogelijkheid van het begraven van schijudooden, raadt het Fransche blad Electricitc aan, in twijfelachtige gevallen, een electrischen stroom door het lichaam van den overledene te laten gaan. Als deze proef vijf of zes uren na het vermeende overlijden genomen wordt en er geen samentrekking van de spieren is waar te nemen, kan men volgens het blad zeker zijn, dat alle leven geweken is. De schilder ij ententoonstelling der Nederlandsche Maatschappij van weldadigheid te Brussel is eergisteren in het "Paleis voor fraaie kunsten„ aldaar plechtig geopend, in tegenwoor digheid van den Koning en de Koningin der Bel gen, en een zeer talrijk publiek, waaronder ook vele Nederlanders. H. H. M. M. werden begroet door den Nederlandschen gezant, Baron Gericke van Herwijnen, wiens toespraak door den Koning met eenige woorden van waardeering beantwoord werd, evenals de rede door den Voorzitter der Maatschappij, den Heer Huyvenaar, gehouden. Ouder de tentoongestelde werken var. Nederland sche en Belgische meesters, is ook een schilderij van de Koningin der Belgen. Te Athene is een werkstaking onder de slagers uitgebroken. Sedert een paar dagen kan men er geen stukje vleesch meer krijgen. Een poging van het gemeentebestuur om de bui tensporig hooge vleeschprijzen te beperken door een tarief vast te stellen, gaf aanleiding er toe. Ook de bakkers dreigen met een werkstaking. De inwoners der Grieksche hoofdstad zullen dus mis schien weldra genoodzaakt zijn, evenals hun verre voorvaderen de Pelasgen, van eikels en kruiden te leven 1 Het „St. Gregorius-bladverneemt, dat van 18 tot 22 September a. s. te Arezzo een Europse3ch Congres voor den Kerkzang zal worden gehouden. Het bestuur der Italiaanscke Caecilia- vereetiiging vormt het Hoofdcoraité. Het interna- tionaal-comité bestaat uit de volgende leden: kan. dr. Witt voor Duitschland, kan. dr. Donnelly voor Ierland, kan. Van Damme voor België, de Eerw. heer M. J. A. Lans voor N ulerland, J. E. Ha- bert voor Oostenrijk, Al Kunc voor Frankrijk Ed. Stehle voor Zwitserland. In de volgende afle vering van genoemd blad zullen bizonderheden worden medegedeeld. Ondoordringbaar pakpapier. V o l- gens de Papier Ztg. kan op eenvoudige wijze pakpapier verkregen worden, dat geen vocht door laat, zacht, buigzaam en reukeloos is, en de lucht afsluit. Voor handelsverzendingen, chirurgisch ge bruik enz, is zulk eene stof zeer geweuscht. De vervaardiging daarvan wordt als volgt opgegeven: tusschen twee vellen ongelijmd papier wordt een stijve pap aangebracht, bestaande uit een meng sel van ciouchouc en parafine of Japansche was. Het geheel wordt zacht samengedrukt en ge droogd. Een beleedigd afschaffer geeft in de Times zijn verontwaardiging lucht overeen wijn- kooper (lie hem, als proef, een netjes ingepakte flesch wijn had toegezonden. Dat hij voortdurend allerlei circulaires en aanbiedingen van drankver- koopers ontvangt is, meent bij, al erg genoeg, maar dat men hem, die sedert dertig jaren af schaffer is, wijn zendt, acht hij een bepaalde be- leediging en een zeer ongepaste wijze van aan bieden. Hij heeft dan ook de flesch in den zink put, leeggegoten en hoopt dat velen, in hetzelfde geval, ziju voorbeeld zullen volgen, 't Zul te be zien staan 1 Voorden militieraad te 's Grave n- hage heeft zich het zeker niet alledaagsche geval voorgedaan, dat een jongeling uit Delft, die bij de loting bleek de vereischte lengte niet te heb ben, later door het opvullen van zijne kousen met stukken van een ouden pantalon den raad trachtte te verschalken. Door dit hulpmiddel be reikte hij werkelijk de bij de wet voorgeschrevene lengte, doch de kolonel militie-commissaris ont dekte het bedrog dadelijk, en de knaap werd naar huis gezonden. In Friesland komt hoe langer zoo meer gebrek aan geneeskundige hulp ten platte- lande; de plattelandsheelmeesters zijn grootendeels opgeruimd en hun plaatsen worden slechts zelden vervuld door artsen. Daags voor haar vertrek uit Parijs, maakte de Keizerin van Oostenrijk in den ochtend een kleine wandeling door de stad, toen haar de groote omnibus met vijf paarden in 't oog viel, die op de Champs-Elisées rijdt. H. M. kreeg den inval in te stappen. De conducteur vroeg haar, met het gewone gebaar, de zes sous. De Keizerin stopte den braven man een 20 fraukstuk in de hand. Hij had geen klein geld, zei hij. De Kei zerin wenkte terug, dat hij de rest mocht houden. De man stond als versuft en kon geen woord uitbrengen. Toen hij wat tot zich zeiven gekomen was, meende hij der gulle reizigster toch een kleine attentie zijnerzijds verplicht te zijn: „Neem u ten minste deze correspondance, (een kaartje waarmede men ook met de andere omnibussen mag meerijden) mevrouw," zei hij bedeesd. In een smidse van Saint Marcet, kan ton de Saint Gardens, viel een vonk op een zak met kruit die in de smederij neergezet was. Het kruit ontvlamde en de smid, zijn zoon en zes andere personen werden onder de puinboopen van het huis begraven. Den 17 dezer daalde bij Marseille een jong werkman van negentien jaar in een kalkoven af om iets te onderzoeken en viel door de uit- stroomende gassen bedwelmd neêr. Vijf andere mannen, die elkaar beurtelings wilden redden, werden op gelijke wijze het slachtoffer hunner zelfopoffering en toen de politie er in slaagde hen op te halen, waren allen en daaronder drie huis vaders, die kleine kinderen achterlaten, dood. Dinsdag-namiddag te 4 uur ver maakten zich eenige meisjes in de Bataviastraat te Antwerpen met touwtje springen. Een hunner, oud 10 jaar, viel onder het spelen achterover, met het hoofd tegen den grond. Eenigen tijd later voelde het kind hoofdpijn, en niettegenstaande de hulp van een geneesheer, is het in den vooravond overleden. De lauweren en de rijke recette der Oberainmergauers steken den burgers van Mit- tenwald blijkbaar de oogen uit; ten minste ook zij hebben thans een Passiespel ingestudeerd, in schier dezelfde volgorde van beelden als te Ober- ammergau. Zoo nu ook slechts de kunstige uit voering en de wijding van bet Oberammergauer Passiespel niet entbreken! Een nuttig middel voor winkeliers, om te voorkomen, dat de in hun winkelkasten uitgestalde voorwerpen verschieten, wordt door een Zwitsersch blad aangegeven. Het bestaat daarin, dat men lichtgeel gekleurde glasruiten in de vensters zette, of de bestaande ruiten met een dun laagje kopaal-vernis bestrijkt. De nadeelige werking wordt alleen aan de witte stralen van het zonlicht toegeschreven; als zij een weinig geel gekleurd zijn moeten zij onschadelijk wezen. Het middel heeft ten minste het voordeel, dat men gemakkelijk de proef er mee nemen kan. Te Zuidscharwoude (Noord-Holland) geraakten Woensdag drie schoolkinderen, bij het spelen aan het landpad buiten de kom der ge meente, bij ongeluk te water. Een van hen wist zich spoedig te redden, doch de beide anderen dreven steeds verder van den wal af en zonken in de diepte. Met groote moeite gelukte het den visscher J. Hessen de beide drenkelingen op het droge te brengen. Aanvankelijk scheen het, dat zij reeds levenloos waren, doch de geneesheer Jongeneel mocht er in slagen door zijne ijverige zorgen de levensgeesten weder bij hen op te wekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2