MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten, Voor geest en hart. Harmonie. Allerlei. 3 De heeren Rothschild hebben den oogst ran Cbateau-Lafittc gewas 1881, verkocht. In 't geheel 110 vaten, tegen 8000 fr. het vat, gezamenlijk alzoo voor 880,000 fr. Het vat telt 1000 liter. Een eigenaardig duel had onlangs te Groszwardein in Hongarije plaats. Twee jon gelieden uit de eerste kringen aldaar hadden een twist met elkander, die naar hun oordeel alleen door een tweegevecht beslecht kon worden. De secondanten kwamen echter, met goedvinden der beide partijen overeen, dat men niet met wapens zou vechten maar twee kogels, een witte en een zwarte in een beker zou doen, en dat hij die den zwarten kogel trok, veertien dagen lang niet anders dan water en brood zou mogen gebruiken. Het geschiedde alzoo en de overwinnaar heeft nu het genoegen, dat zijn tegenpartij, een eerste liefhebber van smullen, nu voor een paar weken, onder streng toezicht, van alle lekkernijen ver stoken is. Het Politieblad vermeldt, dat 311 per sonen, waaronder 23 vrouwen en 1 kind, wegens landlooperij, bedelarij, gemis van papieren of van eenig middel van bestaan, of om andere redenen, door de politie uit het Rijk zijn verwijderd. In een ingezonden stuk der Delftsche Ct., komt eene beschrijving voor van een een voudige en gemakkelijke manier om geconden seerde melk te verkrijgen, iets dat voor veehou ders niet onbelangrijk is wanneer zij hun melk naar Engeland willen verzenden. De koemelk wordt geheel versch door een zeef gegoten, dan in een ondiepen verglaasden, ijzeren pot op een kolenvuur gezet, en bestendig, van den beginne af, zacht geroerd met een houten lepel, totdat het een dunne, breiachtige massa is geworden; met die bewerking verloopt een tijd van ongeveer drie uur. Er wordt niets bij de melk gevoegd dan alleen wat zuiver witte suiker, die men in kleine hoeveelheden er eerst dan begint in te roeren, als de melk al eenigszins dik begint te worden. De dikke melk wordt vervolgens warm in de flesschen gedaan, die gestopt en luchtdicht gesloten worden. Bij de ontgravingen voor den Park- schouwburg te Amsterdam heelt men op de diepte van twee en een halven meter een oud kanon gevonden, lang 2 meter, 20 cM. Men is bezig het naar boven te brengpn. De Amsterdamsche vestingwerken liepen eertijds ook over de terreinen, waar later het Park verrees, terwijl daar in den Eranschen tijd een der militaire kommande menten gevestigd was. Zekere dokter, tevens dichter, Cas- 8aignau (van het dep. Tarn-et-Garonne), schrijft aan Gambelta"De weinige waarde van mijn "Poésies Gasconnes et Erancaises,,, waarvan ik u een exemplaar met een opdracht zond, geeft u in zekeren zin het recht de ontvangst daarvan niet te berichten, maar daar gij op geen der drie dringende brieven hebt geantwoord, die ik u zond, heb ik het recht de volgende conclusie te trek ken. „Gij zijt misschien een knap man, maar ge zijt zeker een tamelijk ongelikte beer. Vous sentez l'épicier parvenu, mon ami. Cette odeur (sui ge neris), croyez-en ma vieille experience de Gascon, est de nature a compromettre très-sérieusement votre candidature a la présideuee de la Républi- que Eraixjaise." Een jongen in Den Haag moest voor zijne moeder een pand naar de Bank van Leening brengen en van de opbrengst een flesch jenever koopen. Hij dronk er echter zooveel uit, dat er voor de moeder niet veel overbleef, en daar hij totaal beschonken was geworden, werd hij met de flesch door de politie ingepakt. Te Genoa, in den Amerikaanschen Staat Nevada, zijn achttien personen, waaronder verscheidene Indianen, door een sneeuwval gedood. De te Kampen gehouden tentoonstel ling van blindenarbeid van den gepens. majoor jhr. P. A. Serraris heeft netto 80 opgebracht, welke opbrengst bestemd is voor de Noordpool expeditie. Een treurig ongeluk had dezer dagen in een theater te Dublin plaats. Een zoogenaamde „vliegende man," die daar zijn kunsten vertoonde en van een trapees aan het eene einde der zaal naar een op het tooneel zwaaide, heeft zich na zijn sprong niet stevig genoeg vastgegrepen, en is van de aanzienlijke hoogte waarop hij hing neergestort. De ongelukkige werd hevig bloedend weggedragen en stierf binnen weinige oogenblikken. Op het jongste geologisch congres te Bologna werd, zooals men weet, besloten tot het vervaardigen van een nieuwe geologische kaart van Italië. De kosten van die kaart zullen niet minder dan 2 millioen gulden bedragen. Het werk zal eerst in achttien jaren gereed kunr.en zijn, daar op de begrooting jaarlijks niet meer dan f 115,000 voor dat doel mag worden uitgetrokken. Zaterdag jl. heeft iemand te acht uur 's ochtends de kinderen van de hertogin de Chaulnes, die toevertrouwd waren aan de zorg vau hunne grootmoeder, de hertogin de Chevreuse, op haar landgoed in het departement Sarthe trach ten op te lichten. De dader is door een bediende in het park aangehouden en aan de justitie over geleverd. De dieven te Par ij s worden dag aan dag brutaler. Op klaarlichten dag werd eergis teren aan een kassiersknecht de portefeuille ont stolen, die hij onder den arm droeg. De dief kwam echter bedrogen uit; want in plaats van geld, bevatte de portefeuille 45 Turkscke obli- gatiën, welke hij moeielijk van de hand zal kunnen doen. De heer Monjo, kanselier van het Spaansch consulaat te Algiers, die een vertrek bewoonde dat uitzicht had op den schouwburg, is plotseling aan een beroerte overleden, toen hij den schouwburg in brand zag staan. Als Erankrijk naar Eigaro luistert, dan belooft zijn optreden ter gelegenheid van de in 1883 te Amsterdam te houden internationale tentoonstelling veel te zullen bijdragen tot haar welslagen. Genoemd blad bevat namelijk in zijn jongste nommer een warme aanbeveling tot deel neming, waarin o. a. gezegd wordt dat de Duit- schers, meer en meer trachten in Nederland af nemers te vinden voor hunne waren. Dat mag niet gebeuren; Erankrijk mag de gelegenheid niet laten voorbijgaan om Duitschland op dit vreed zame veld te verslaar. en moet alle middelen in het werk stellen om den cliënt millionaire (zoo wordt Nederland genoemd) te behouden. In een dorp in Gelderland werden dezer dagen aan een rondventer verkocht 4 stuks Gobelin behang, een bosch voorstellende, voor den prijs van f 80. De kooper verkocht het weder aan een handelaar in antiquiteiten voor de som van f3000 en de laatste deed het over aan een voor naam Engelsch vakgenoot voor 500 pd. st. of f 6000. Op het laatste chirurgischcongresin Duitschland deed prof. Martel een merkwaardige mededeeling door te bewijzen dat de lengte der menschen op verschillende tijden van den dag verschilt. Des morgens, wanneer men opstaat, is men langer dan des avonds en dit ouderscheid kan het belangrijke cijfer van vijf centimeter be dragen. Deze vermindering is een gevolg van in zinking, die de ledematen ondergaan door den druk van het lichaam. Van dit verschijnsel is trouwens reeds lang gebruik gemaakt door lote- lingen, die zich alle moeite geven om afgekeurd te worden. Om zich kleiner te maken dan zij zijn, slapen zij vóór de keuring eenige nachten niet, doen groote marschen met zware zakken op het hoofd en de schouders en drinken veel bran dewijn. Wanneer zij zich dan bij de keuring aan melden, is hunne gestalte dikwijls zoo buitenge woon ingekrompen, dat zij de vereischte maat niet halen. Bij den aanleg van den spoorweg van Denver naar New-Orleans, ongeveer twintig mij len van Denver, ontdekten de werklieden een ge heel begraven bosch. De boomen waren allen versteend, en op de breuk hadden zij het uiterlijk van agaatsteen. Zij werden gevonden van tien tot twintig voet onder den grond en waren ge heel gaaf. Voor het raam van een photographisch atelier te Parijs leest men: Alle politieke mannen zijn te koop voor 50 centimes. Een barbier, te Charlottenburg, is op het denkbeeld gekomen, om 's morgens per vélocipè.le hij zijn klanten de ronde te doen, ten einde ze vlugger te helpen. Men kan denijveri- gen Eigaro dagelijks, in het eostuum der Bicycle- club, door de straten zien rijden. Te 's H e r t o g en bosch is in verzekerde bewaring genomen een machinist, werkzaam in het krankzinnigengesticht aldaar, die zich sedert geruimen tijd schuldig maakte aan diefstal van linnen bedlakens, hemden, borstrokken, servetten, tafellakens enz. Verschillende voorwerpen zijn nog in zijn bezit gevonden. De Standard brengt het welwaton- waarschijnlijk bericht, dat de keizerin van Oos tenrijk in den volgenden herfst naar Canada zal gaan om te jagen. De keizerin, die daar nieuwe jachtavonturen hoopt te ontmoeten, zal waarschijn lijk vergezeld worden door prinses Louise. De markies Van Lorne zal eenige uitmuntende Ame- rikaansche jagers uitnoodigen, zich bij het ge zelschap aan te sluiten. In 'tpark des Konings op Het Loo is men volgens eene mededeeling in het R. N., druk in de weer, om de kleine prinses een ver rassing te bereiden, waarvan zij over enkele jaren eerst den vollen omvang zal beseffen. Achter het paleis, een duizend schreden van daar, doch zoo aangelegd, dat men er uit de ramen van het paleis een goed uitzicht op heeft, wordt een kleine Zwitsersche villa voor de prinses gebouwd, geheel van hout, doch zoo sierlijk en smaakvol, dat het gebouwtje alleen een f 8000 zal kosten. Daarvoor is een bloementuin aangelegd, waar dezen zomer alle soorten van bloemen bloeien zullen. Een paar reusachtige hoorns van overvloed, geheel van madeliefjes gevormd, zullen de kostbaarste bloemen uit zich zien voortkomen. Verder is een kleine, omheinde moestuin aangelegd, waar lage appel boompjes, besseboomen, aardbeziën en alle soorten van groenten voor de prinses gekweekt worden, waar zij zelve spelen en werken zal, als ook zij de liefde voor de natuur, die haar koninklijke ouders bezielt, deelachtig is geworden, 't Geheel is een plannetje van den Koning, die niet uitrust van 't bedenken van allerlei verrassingen voor zijn kleine lieveling. Van het paieis is een pad gebaand met bruggetjes over de kleine beken, die het park doorsnijden, dat recht naar de kleine villa leidt, die dicht bij de zoogenaamde „boer derij van prinses Marianne" ligt, waar deze, evenals nu prinses Wilhelmina in hare villa doen zal, spelen kon, planten en spitten ging, en toen zij wat grooter werd, zelfs eiken morgen versche boter voor haar Koninklijken vader ging maken. Van de staatswerf t e Po r ts m o u th liep dezer dagen het gepantserde torenschip Colossus van stapel. De afmetingen zijn; 325 voet lengte en 63 voet breedte. De machines zijn van 6000 paarde- kracht. Deze colossus kost 750.000 of f 9.000.000, (zegge: negen millioen gulden). Al naar de mensch is, wordt lof uit zijn mond berisping of berisping lof. Beproevingen zijn als krachtige windstroo- men, die de stoflagen wegblazen, waaronder de deugd verborgen ligt. Lichaam en ziel, beide worden door de schokkende afwisseling van hitte en koude, genot en verdriet, gehard en gestaald. De stormen van het lot bevor deren de kracht en gezondheid der ziel, evenals de olijf- boomen betere olie geven, wanneer de wind de slechte vruchten te voren heeft afgeschud. Beperkt, eenvoudig en verborgen moge de werkkring der vrouw zijn, waar de liefde dien vervult, daar is hij grooter en heerlijker, dan de schitterendste rol op het wereldtooneel gespeeld. Harmonie, eenheid in het menigvuldige, wie die slechts eenig gejoel heeft, onderkent haar niet in veel, dat zich aan zijn gezicht voordoet? Heffen wij onze oogen op naar den Hemel, ziet, de sterren zijn de waardige voorwerpen van de eerbiedige bewondering en der ernstige overden king van den redelijken en gevoeligen mensch. Daar ontdekken wij duizenden wereldbollen van onderscheidene grootte, aard en bestemming, som mige aan vaste plaatsen gebonden, andere ont zettende loopbanen door de matelooze ruimte volbrengende. Maar nergens ontdekken wij ver warring of strijd. Het zijn alle deelen, die één schoon en grootsch geheel vormen. Alle ver eenigen zich om een middenpunt. Alle worden door ééne kracht geleid. De sterrenhemel is de treffendste der zichtbare harmonieën. Doch die haimonie is het kenmerk van alle werken Gods. Zij bestaat in de natuur, in de opvoeding van het menschdora, in het werk der Verlossing, of waarin men wil. Zij valt niet moeie lijk aan te wijzen. Zien wij rondom ons, welk eene verscheidenheid op aarde, hetzij in hare bestanddeelen, hetzij in hare voortbrengselen, hetzij in hare krachten. Welk eene afwisseling in haren toestand. Lente, zomer, herfst en winter; stor men en onweders; zachte koelte en liefelijke kalmte. En bij al die schijnbare tegenstrijdig heden ziet de nadenkende de schoonste overeen stemming. Al die krachten ziet hij uitgaan van één beginsel en strekken tot één doel; 't is alles harmonie. Tot inkeer gekomen. „Sta op!" riep iemand te middernacht voor de deur van een koorzanger van een schouwburg, wij moeten den heer Pie- terse eene serenade brengen." „Niet voor een millioen," klonk het antwoord van den korist uit zijn bed. „Ieder krijgt een daalder," riep de buitenstaande persoon. „Dan doe ik meê!" riep de korist, terwijl hij uit zijn bed sprong. Baas boven baas. Een waardig leerling van den beruchten jager Krak pochte onlangs in de herberg over zijn bekwaamheid in het raak- scliieten. Om u een denkbeeld van mijn kunde te geven, reide hij, zal het voldoende zijn u te zeggen dat ik een patrijs op vijf kilometers afstand heb gescho ten met een geweer dat met een kogel geladen was. En ik antwoordde een der aanwezigen, ik ben veel straffer, als de patrijzen mij zien, wachten ze niet meer tot dat ik schiet zij geven zich over Een vaderlijke aanmoediging. Mozes Jr. Vader, de bediende van den koopman Wortel heeft me teruggegeven een gulden te veel. Mozes Sr. Behoud hem als aanmoediging voor verdere eer lijkheid. Ook een medelijden. Mevrouw. Caroline, zie eens die arme, hongerige kinderen daar buiten in die vreeselijke kou. Ik krijg er waarlijk kippen vel van. Daar hebt ge geld, maak me spoedig een glas heete wijn gereed. Slecht vooruitzicht. Mevrouw A.Zeg eens, lieve Mevrouw, zou mijnheer uw echtgenoot ook geneigd zijn een kleine bijdrage te geven voor onze weldadigheidscollecte? Mevrouw B. Ik twijfel er aan, mijn echtgenoot geeft gewoonlijk niets en dat zelfs nog zeer ongaarne. Onbekend. Twee passagiers zaten eens in een coupé met elkander te spreken over muziek. De een vroeg den ander, die er vrij onnoozel uit zag: „Kent ge de Barbier van Sevilla?11 „Neen," was het antwoord, ik scheer mij zelf. Bescheiden. Heer. Daar hebt ge een oude jas, aan uw verzoek om een gedragen pantalon kan ik niet voldoen, omdat ik deze een half uur ge leden aan een armen man gegeven heb. Bedelaar. (nijdig) Dat halve uur hadt je ook nog wel kun nen wachten. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 24 Maart. Woensdag-morgen is naar het huis van arrest overgebracht een bekende boef, zekere H. D., oud 53 jaren, geboren in Pruisen, die te Haarlem mermeer uit een gesloten schuur twee scha pen had gestolen. Op weg naar Haarlem werd hij door de politie gevat. Dezer dagen is een schutter alhier gearresteerd en naar het huis van arrest overgebracht tot het ondergaan van 42 dagen gevangenisstraf, wegens wanbetaling van verschillende boeten, hem door den schuttersraad opgelegd. De heer W. C. H. Schmölling alhier, ontving dezer dagen van de werkende leden der Liedertafel Zang en Vriendschapeen prachtige pendule met twee candelabres ten geschenke, als bewijs van waardeering van zijn ijver en bekwaamheid als Directeur der genoemde Liedertafel. HAARLEM, 22 Maart. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen ala volgt; 2 koeien, verkocht 2 voor f 85 a 175; stier; verkocht voor f a vaarzen, verkocht - voor f a - pinken verkocht - voor f a - graskolveren verk. voor f a ,74 nuchtere kalveren, verk. voor f 4 a 9, 130 schapen, verk. 120 voor f 16 a 30 - lammeren, verkocht - voor f a 4 biggen ver kocht 2 voor f - a 25; - varkens, verkocht voor a - c. per !/j kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkoeh 4 stapels kaas, 445 stuks, wegende 904 kilo hoog ste prijs f middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 22 Maart. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 139 vette kalveren, lste qual. 115, 2de qual. 95, per kilo, graskalfa 155 nuchtere kalveren, 4 a 8, 6 schapen en lammeren fa 138 vette varkens 48 a 58 c. per kilo. SCHIEDAM, 23 Maart. Moutwijn, per ned. val f 11,25 Jenever 16,75 Amsterd. proef f 18,—; Spoeling f 1,50 dito commissie f 2, G-OUDA, 23 Maart. Kaas f a le qual. f a 2o qual. f 26 a 29 zwaare hooger in prijs aangevoerd 6 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.40 *1.50 der weiboterf 1.20 per kilo. a 1.30Handel zeer vlug LONDEN, 23 Maart. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 300, Schapen en Lammeren 2,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/- a 6/8 Schapen en Lammeren 5/8 a 7/8, Kalveren 5/- a 6/9 Zwijnen 4/- a 5/-. Amsterdam 23 Maart 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/j Hongarije. Obl. Leening 18675 Gondleening5 Italië. Obl. Paneel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (JanJuli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl./12500—25000. 1 1000—5000 1 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'/j 1877 4 Columbia. Obligatien41/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rfjn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl41/, 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .3 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Knrsk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumeule Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand a Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENTN GEN, Nederland. Loten Amsterdam f 100 8 Rotterdam3 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 18605 1864 Rusland. 18645 18665 Geldkoers, prolongatie 5'/j pet, genoteer de koers. 67»/,, 81'/,. 101'/, 92 78 81V, 621/s 631/s 3217x6 95»/* 75'/s 87'/, 28»/,, 45'/, 27'/, 277, 46 10'»/,, 9'/. 85 111 114'/, 34?/,, 16'/, 121/, 115»/* 1437, 1177, 72 144 151 16'/, 49 50»/„ 121»/, 48'/, 85 82 85'/, 62 601/, 58 140 37'/,. 135 103»/, 110 1027, 94?/, 96 99'/, 108 142 132 128 PETERSBURG, 23 Maart. De Ilerold meldt, dat de Joodsehe eigenaars vau apo theken hier aanschrijving hebben ontvan gen van den minister van binnenl. zaken, dat zij binnen een jaar hunne apotheken aan met-Joden verkoopen moeten. Joden, die met het beheer van apotheken belast zijn, moeten op 's ministers bevel, van stonde af hunne betrekking neerleggen. PEST, 23 Maart. Het Huis van afge vaardigden heeft met 191 tegen 113 stem men het ontwerp tot wijziging der wet op den militairen dienst aangenomen. LONDEN, 23 Maart. Jumbo is verloren. Hg liet zich eergisteren in zijne kooi lok ten en vóór hij het wist, was hg in ketenen geklonken. Het beroemde dier zal nu weldra worden ingescheept, waarschijn lijk op de Assyrian Monarch. KONSTANTINOPEL, 23 Maart. De Porte heeft het plan tot mobilisatie van het leger opgegeven wegens geldgebrek, en beoogt thans enkel versterking van de zuidwestelijke vestingen. ATHENE, 23 Maart. De slagerswerk staking alhier, is geëindigd, de bakkers klagen steen en been, maar tot een werk staking kwam het nog niet. Voorshands dus geen eikels en kruiden. PARIJS, 23 Maart. De Senaat heeft met 179 te^en 108 stemmen het wetsontwerp betreffende den leerplicht goedgekeurd, zoo als de Kamer het heeft aangenomen. WEENEN, 23 Maart. Het Huis van af gevaardigden nam de herziening der kies wet met 162 tegen 124 stemmen aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3