BINNENLAND. Aan de Daily News wordt uit Bel grado geseind, dat de crisis voortduurt en het plan tot ontbinding der Skupchtina daardoor in waarschijnlijkheid wint. De Times verneemt uit Tunis dat de strooptochten der insurgenten voortduren en zij stoutmoediger dan ooit optreden. Aan de Times wordt uit Tripoli gemeld, dat onder de Turksche troepen aldaar groote ontevredenheid heerscht wegens het niet ontvangen der soldij benevens eene inkor ting der rantsoenen, zoodat er gevaar voor oproer dreigt. Haïti wordt door eene pokken-epi demie geteisterd. Meer dan 4400 personen zijn er te Port-au-Prince en in de omstre ken aan gestorven. De zaken staan zoo goed als stil. Het Fremdenblatt ziet in de bizondere vriendelijkheid waarmee de grootvorst Wla- dimir en zijn vrouw door den Keizer van Oostenrijk ontvangen werden, een waarborg te meer voor de vredelievende politiek, en tij verklaart, in tegenspraak met andere bladen, dat de grootvorst geen bizondere politieke missie heeft. Het Oostenrijksche Heerenhuis nam de verhooging der belasting op de petroleum aan, het Huis van afgevaardigden het han delsverdrag met Servië en de wet, waarbij de postspaarkassen worden ingevoerd. GEMENGDE BERICHTEN- Het Vad. verneemt, dat, behalve een leenings- ontwerp, ook weldra een voordracht lot vermeer dering van het bedrag der uit te geven munt biljetten bij de Tweede Kamer ingediend wordt. Zuidland, 28 Maart. In het huisgezin van A. K. deed zich voor eenige dagen een geval voor van typhus, dat alras door meerdere gevolgd werd. Gisteren overleed tengevolge daarvan de eerstaangetaste, zijnde de oudste zoon. Op dit oogenblik zijn in dit gezin nog aan dezelfde ziekte lijdende de ouders en zes kinderen. Kolderveen, 28 Maart. Alhier had een boer het ongeluk bij het afspringen van een hooischelf in een ijzeren weerhaak terecht te komen, die hem een handlengte in het achterlijf drong. Willemstad, 28 Maart. Nabij deze gemeente is jl. Vrijdag middag uit de boot van de tjalk, gevoerd door J. Van der BeDt van Terneuzen, overboord geslagen en verdronken diens knecht P. Van Vijven, gehuwd en vader van zes kin deren. Het lijk is nog niet gevonden. Krimpen a/d IJsel, 28 Maart. Zondag-arond zijn alhier drie jongelieden, die met een boot zonder riemen over het onstuimige water wilden varenverdronken. Waarschijnlijk is de boot door den wind omgeslagen. De lijken zijn alle gevonden. Appelscha, 28 Maart. Terwijl T. Hoekstra en zijne vrouw alhier afwezig waren, heeft men de deur hunner woning en daarna het kabinet opengebroken. Toen zij tehuis kwamen, bevonden zij dat al hun geld, benevens een voorraad spek en eieren was ontvreemd. Werkendam, 2>8 Maart. Een 2'/sjarig jon gentje alhier, een oogenblik zonder toezicht ge laten, is in een sloot verdronken. Bergen (N. H.), 28 Maart. De heer P. B., lid van den gemeenteraad alhier, gisteren avond van de tentoonstelling te Alkmaar terugkeerende, heeft, waarschijnlijk door het schrikken van zijn paard, in de onmiddellijke nabijheid zijner woning een ongeluk gekregen, met het treurig gevolg, dat hij eenige oogenblikken daarna is overleden. Heijthuisen, 28 Maart. De geestelijke zusters, die zich sedert hare verdrijving uit Duitscbland alhier hadden gevestigd, hebben ons land weder verlaten en haar oude klooster te Capelle bij Geldren en Kevelaar weder betrokken, met zich voerende 35 krankzinnigen, die zij verpleegden. Hoededicenskerke, 28 Maart. Alhier i3 een lief 3jarig meisje, dat door hare grootmoeder alleen in huis was gelaten, door het spden met lucifers in brand geraakt, en heeft zulke verschrikkelijke brandwonden bekomen, dat het kind twee dagen na het ongeval bezweken is. Markelo, 28 Maart. Een anderhal fjarig kind van den landbouwer Hargeerd, alhier, is dezer dagen in een ton met karnemelk gevallen en daarin verdronken. Amsterdam, 28 Maart. Een jaar celstraf is geëischt tegen een politie-agent, die onwettig een man in arrest nam. 's Gravenhage, 28 Maart. De hondenten- toonstelling van de Jachtvereeniging Nimrod zal dit jaar alhier plaats hebben. De opening is bepaald op 19 Juni. Middelburg, 28 Maart. Naar men verneemt, wordt de heel P. B., sigarenfabrikant alhier, gerechtelijk vervolgd als verdacht van het val- schelijk nabootsen van het handelsmerk eener Botterdamsche firma op papieren zakken, waarin door hem tabak verpakt en afgeleverd is. Dordrecht, 28 Maart. De vrouw alhier, die onlangs door haren man met een scheermes in den hals verwond werd, is hersteld uit het zie kenhuis ontslagen. Men leest inde Middelb. Ct.De zeer vertrouwbare berichtgever, die in ons no, van Vrijdag meldde dat eene 18-jarige dienstbode, van diefstal verdacht, uit Vlissingen geboeid naar de gevangenis alhier was overgebracht, is „er in ge- loopen." Het meisje is niet aangehouden, niet geboeid, niet overgebracht, maar alleen verdacht. Dit bewijst dat „ooggetuigen" aan gezichtsbedrog kunnen lijden, en dat zelfs de voorzichtigste cor respondent door hen op 't dwaalspoor gebracht kan worden. Door eenige kommiezen werd te's-Her- togenbosch een afstoking verricht in een branderij le klasse, le soort van A. Op het oogenblik dat het vocht uit den ruwketel in den helm zou over gaan, werden twee ambtenaren gecommitteerd tot het verrichten eener huisvisitatie in een aangrenzend pand, gemeenschap hebbende met de branderij en dat door een vrouw wordt bewoond. In dit pand werd een kelder ontdekt, waarvan de deur, die daartoe toegang geeft, niet anders dan met eer. ruk kon worden opengedaan. Terwijl dit geschiedde nam een persoon, die zich in den kelder bevond, door een geheime opening de vlucht naar den zolder. De ambtenaren doorzochten den kelder en hoorden al spoedig vocht in een bak vloeien. De trap van den kelder werd hierop weggenomen en nu bleek het, dat daar twee geheime leidingen uitkwamen, ieder voorzien van een kraantje waar onder een koperen bak stond. Deze leidingen hadden gemeenschap met de koelvaten van de ruwketels no. 1 en 2. Nadat de ambtenaren eenige kitten gedistilleerd van hooge sterkte hadden ver gaderd, werd de kraan gesloten, waardoor het vocht alleen uitgang vond op de plaats, waarde afstoking geschiedde. De afstoking werd voortge zet totdat het vocht een sterkte aanwees als bij art. 66 2 der wet is bepaald. Daarna werden de verschillende hoeveelheden vereenigd, waardoor een beboetbare overmaat van 21.77 liter werd ge constateerd, zoodat de boete ƒ34,66 bedraagt. Verder werd wegens twee geheime leidingen eene boete beloopen van /"2000 en wegens het voor handen hebben van ongedekt ruwnat in den kel der f 60. Die kraantjes zijr. zeker sedert jaren voor den brander bronnen van welvaart geweest, maar dat het Bijk er voor duizenden guldens door is benadeeld, is eveuzeer waar. Er bestaan, zooals menweet, eenaan tal zaden, die op het punt van ontkiemen zeer gemakkelijk zijn en welig wortel schieten en groeien op stoffen, die op het eerste oog daartoe volko men ongeschikt zijn. Men weet, dat een vereischte daartoe is, dat die stoffen min of meer ruig zijn, en dat het vooral de zoogenaamde tuinkers, bit- terkers, sterrekers is, of hoe men die plant ook noemen wil, wie) zaden gebruikt worden om daar mede allerlei grappen uit te voeren. Bekend is het verhaal van den schutter, die sterrekers op het ruige bekleedsel van zijn shako gegooid had en met een hoofddeksel, behangen met lange groe ne stelen en met blaadjes, op de parade kwam, zijn excuses makende, dat hij er zoo raar uitzag, doch dat hij veel van tuinkers hield en zich niet de weelde van een tuin kon veroorloven. Iets der gelijks had plaats op een gecostumeerd bal, waar een meneer binnenkwam, die van top tot teen be groeid was met tuinkers. Hij had namelijk een geheel pak laten maken van wollen dekengoed en hier sterrekers ingezaaid, dat, in het ruige goed welig wortel schietende, een prachtige vertooning gaf. Een nieuwe toepassing van deze eigenschap van sommige zaden vinden wij dienstbaar gemaakt aan de versiering van onze woonkamers. Om na melijk een aardigen hangenden tuin in zijn kamer te hebben, koopt men een groote, grove, goedkoope spons, wascht die goed uit met warm water en knijpt hem dan zooveel uit, dat nog ongeveer de helft van het maximum water, dat de spons kan bevatten, er in blijft. Nu doet men in de gaten van den spons zaden die gemakkelijk ontkiemen en die planten geven, welke zooveel mogelijk ver schillende kleuren hebben, en men hangt de spons ergens liefst op een warme plaats op, en draagt zorg haar, gedurende een week lang, eiken mor gen met lauwwarm water te besprenkelen. Na dien tijd zal men de zaden zien ontkiemen, en er zal een verscheidenheid van veelkleurige blaad jes en stengels uit de gaten van de spons te voor schijn komen, die aan het geheel den indruk ge ven van een grooten veelkleurig geverfden bal. Is de spous goed begroeid, zoodat men alleen de planten en niet deze ziet dan, kan men haar in zijn kamer op een zonnige plaats, bijvoorbeeld voor een raam, hangen, en men zal er over ver rast staan, welk een aardig effect een dergelijke nieuwerwetsche hangende tuin teweegbrengt. Parlementair. „Ik kon," zoo sprak on langs een afgevaardigde in de Italiaansche Kamer, „ik kon gemakkelijk zeggen dat hetgeen de voor zitter gesproken heeft een leugen is, ik zal het echter niet zeggen, doch ik zal het bewijzen. Men leest in de Arnh. Ct.: Wie geld door middel van een postwissel verzendt, zou meenen zeker te zijn, dat het was gestort, wan neer de overbrenger er van met een re<;u van het postkantoor terugkeerde. Dit is echter niet juist; en hoe een geslepen persoon ook hier een gelegen heid kan vinden om zich te bevoordeelen bleek onlangs. Een jougmensch, naar het postkantoor gezonden met een postwissel van vijftig gulden, ging eerst naar zijne kamer, nam daar een andere kaart, vulde de som van vijf gulden in, die hij voor zich zeiven overmaakte, en voegde op het retju achter het cijfer 5 eene nul, zoodat de af zender moest gelooven, dat de zaak in orde was. Ook andere sommen moet hij op die wijze zich toegeëigend hebben. Misschien ware dit bedrog, althans grootendeels, te voorkomen, wanneer op de recu's behalve het bedrag, ook de naam van den geadresseerde vermeld was. Uit eene weide in den polder de Ooij onder de gemeente Ubbergen zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl., ten nadeele van den heer Burgers, steeufabrikant aldaar, drie paarden ontvreemd. Men vermoedt, dat ze naar Pruisen zijn vervoerd. Trots alle nasporingen, ook daar te lande, heeft men den dief of de dieven of de gestolen paarden nog niet kunnen ontdekken. Te Wezepe, bij Olst, bevindt zich onder het dak der Herv. kerk een spreeuwennest met 5 eieren. Een Nederlandsche courant haast zich alweder te verkondigen dat een Duitsch blad zoo goed is geweest aan zijn lezers te ver tellen, dat wijlen prof. Goudsmit geweest is: een van Hollands uitstekenste rechtsgeleerden, die zich ook over de grenzen van zijn vaderland een eervollen naam had verworven." - „Op het Duitsche bericht hebben wij natuurlijk niet de minste aan merking. Maar men moest toch wat minder ge willig de pet ophouden voor de onbeduidendste aalmoes, die de vreemdeling er in verkiest te wer pen," zegt de Midd. Ct. Bij prof. Antonio Casabona, direc- teur van het Italiaansche blad VAgvicoltore Li- gure, te Genua woonachtig, is dezer dagen een zonderlinge plant te zien. Daar groeit nl. een stam van een citroenboompje, waarop geënt zijn: eene roos, een tak cypres en een tak oranje. Deze plant, die dagelijks door een aantal bezoe kers wordt bekeken, staat zoo fleurig mogelijk. Zij dankt haar zonderling leven aan de zorgen en het groote geduld van den kweeker. Bij een winkelier teUtrechtstaat voor de glazen: Alhier lean, een leerling of loop jongen worden geplaatst om te stilchen"enz. Van Cohen, dentot de Atjehers over- geloopen Israëlitischen fuselier wordt verteld dat hij niet de eerste is van dien naam die van deserteeren houdt. Een naamgenoot, korporaal bij het garnizoensbataljon van Borneo's West kust, heeft in 1859 getracht te wijk te nemen naar Serawak, waar hij hoopte door den Badja Brooke te zullen worden aangesteld tot iets meer dan korporaal. Zijn broeder zou hem van dien stap hebben teruggehouden. een brug gestort. Drie waggons werden geheel vernield en een daarvan vloog door den schok in brand. Acht personen kwamen om en 22 wer den ernstig gewond. Men deelt aan het ütr. Dagblad mede: Er is in andere dagbladen gevraagd, of zestig dagen na mist in Maart ook weder in Mei met waarschijnlijkheid mist zou volgen. Daarvoor is geen grond. H. Si. Claire Deville meende vast, dat na negentig dagen hetzelfde weer in hoofd trekken terugkeerde. Uit herinnering alleen kan men zulke regels niet opstellen of toetsen. Gezette, opteekening is een volstrekt vereischte om over dergelijke vermoedens te beslissen. In het alge meen is er eenige waarschijnlijkheid dat hetzelfde weder eenigen tijd voortduurt, maar nu is het reeds de vijfde maand achtereenwaarin barometer en thermometer boven den gewonen stand waren, zoodat men weinig kans heeft dat dit nog twee maanden zal aanhouden. Ook schijnen Maart en Mei het in or.s land vaak oneens te zijn. Mei had in de verloopen drie en dertig jaren achttien malen hetzelfde teeken maar toch ook vijftien malen het tegenovergestelde. Wie waagt het nu te zeggen, dat het dit jaar niet het geval zal zijn, al heeft Mei werkelijk zijne schade der laatste jaren nog in te halen Onder de in het Politieblad gesigna leerde personen komt voor een 14-jarige knaap, varende op het schip Niets zonder Gods zegen, en veroordeeld tot f 1 boefe, subs. 1 dag gevan genisstraf, wegens nhet kladden op eens anders eigendommen." Het vonnis van den Poolschen graaf Sigusmund von Czarnecki, te Plusko in het dis trict Pleschen, die op zijn kasteel twee wind wijzers met het opschrift „weg met de Duilschers" plaatste, en deswege tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld werd, is nu door den Keizer tot zes maanden vestingstraf verzacht. De geneeskundige bladen te Weenen melden een bijna ongeloofelijk geval. Een zwakke vrouw van ongeveer negen-en-veertig jaar werd in het ziekenhuis te Jena opgenomen. Het onder zoek bracht aan het licht, dat zij door een on verteerbare stof bijna geheel verstopt was en toen men haar daarvoor middelen ingaf, bleek het, dat maag en ingewanden aan niet minder dan aan 235 pruimepitten een schuilplaats hadden ver leend. Na een behandeling van veertien dagen kreeg zij hare krachten weder terug. Als een wonderlijke tegenhangervan de berichten over emigratie naar Amerika, ver dient opmerking, dat, luidens schatting van den directeur der American Exchange te Londen, de verhuizing van Amerikanen naar Europa verleden jaar 100,000 personen bedroeg, ieder gemiddeld met 1000 dollars. Nog alt ij d maakt de eene mensch het den anderen erg lastig. Nu weer is een 14-jarig meisje te Grootegast, volgens zeggen van den duivelbanner „besjoend." Een vrouw die gaarne het lijden harer medemenschen met woord en daad verzacht, wordt voor de toovenares gehouden. Te Driernow, bij Augustowo, in Po len, heeft een groote brand 400 gebouwen in de asch gelegd. Een hevige wind wakkerde de vlam men aan, die zich zoo snel verspreidden, dat de meeste bewoners der huizen niets van het hunne konden redden. Twee menschen, zeer veel vee en een menigte goederen verbrandden. Ongeveer 1000 menschen zijn van alles beroofd. Het dorp telt ongeveer 2000 inwoners, Ook uit Emad, in Hon garije, wordt een dergelijke ramp bericht. Daar brandden 358 huizen af, en vonden 9 personen hun dood in de vlammen. In Ierland zijn verleden week twee Engelsche regimenten uit verveling wellicht, of uit spijt dat zij niet tegen de Ieren mogen vechten met elkander slaags geraakt. Verschei dene manschappen ontvingen bajonet-wonden. Uit Abbe n broek meldt men ons: Heden avond ontving de heer T. alhier een brief, inhoudende dat zijn zoon Cornelis, molenaars knecht te Bleiswijk, sedert den 17den Maart ziek was, en dat de ziekte zoozeer was toegenomen, dat als men hem nog levend zien wilde, men spoedig moest overkomen. De brief was onder teekend met den naam van den molenaar. Vroeg in den morgen van den volgenden dag begaven de diep bedroefde ouders zich op reis, om, als 't mogelijk was, hun kind nog eens voor het laatst te zien. Hoe verbaasd stouden zij echter, toen zij, na eene vermoeiende reis, te Bleiswijk aankwamen, en vernamen dat hun zoon gezond en wel naar de kerk was. De geheele ziekte was een verzinsel, en de brief klaarblijkelijk met kwaadwillige be doeling geschreven. De brief is in handen der politie. Te Chatam (Virginie) woonden twee vrienden, Walker en Johnson, samen. Zij sliepen in dezelfde kamer. Op zekeren nacht stond Walker zachtjes op en voor de grap maakte hij Johnson, die vast sliep, plotselings wakker. Deze meende, dat er een dief in de kamer was, rara een pistool en schoot daarmee Walker dood. Het verbruik van pa a r d en v 1 e e sch is overal onder den werkenden stand in den laatsten tijd sterk toegenomen. Vooral te Parijs, waar men het in de dagen van het beleg op prijs leerde stellerf, is dat verbruik zeer aanzienlijk en het neemt nog steeds toe. In 1875 werden er 7000 paarden en 10 ezels of muildieren geslacht en op gegeten. In 1880 werden er 9000 paarden en 320 ezels of muildieren verbruikt; en in 1881 9300 paarden en 400 ezels of muildieren. Door elkan der levert een paard of een muildier 200 kilo gram vleesch op, een ezel 50 kilogram. Men kan dus aannemen, dat de Parijzenaars ongeveer 2 millioen kilogram van dat vleesch verbruikt heb ben, zonder de andere deelen hart, lever, tong, hersenen enz. mee te rekenen, waarvan worst ge maakt wordt. Er zijn te Parijs ongeveer 40 paar- denslachterijen. Een trein van de Northern Pacific i s n a- bij de stad Bismarck in Dacolah gederailleerd, door het breken van een wiel, en daarna door Te N i e u w-S choonebeek is dezer da- gen, naar de Asser Ct. bericht, een geval van schijndood voorgenomen. De vrouw van G Ter Haar overleed. De buren verdeelden onder eikander de taak, om aanzegging van het overlijden te doen, en aan twee hunner werd opgedragen aan 't ge meentehuis de vereischte aangifte te bezorgen. Terwijl men nog bezig was met overleggen, kwa men er weder teekenen van leven in de gewaande doode; eindelijk begon deze weder te spreken; zij verhaalde alles wat er gesproken was, wel te hebben verstaan, maar 't was haar langen tijd niet mogelijk geweest een woord uit te brengen. Het aanvankelijk herstel hield echter niet aar,, en een paar dagen later overleed de vrouw werkelijk. In de Milch-Zeit. van 22 Maart wordt gemeld, dat volgens ambtelijke opgaven in 1881 te Berlijn 6000 paarden zijn geslacht. Een groot deel van dit vleesch gaat, zegt men, naar Thuringen om daar waarschijnlijk ter worst- fabricage gebruikt te worden. In he t p er ce el op d e He e r e n g r ach t No« 124, te Amsterdam onlangs door het bestuur der B- K. Ziekenverpleging aangekocht, en dat thans met het daarachter gelegen Ziekenhuis op de Keizers gracht één geheel uitmaakt, is eene tentoonstel ling geopend van voorwerpen van kunst en smaak, die eerlang ten behoeve van het Ziekenhuis zul len verloot worden. Deze tentoonstellingdie uit meer dan 3000 voorwerpen bestaat, vult een groote zaal en vier andere ruime vertrekken. Het geheel vormt een schoonen bazaar, evenzeer ge tuigende van de offervaardigheid, waardoor de voorwerpen werden bijeengebracht, als van den smaak waarmede ze gerangschikt zijn. Eenmaal's weeks wordt te Cantonde groote honden- en kattenmarkt gehouden, waar men gemeste beesten van dit soort koopen kan, die door rijke lieden veel gegeten worden. Voor de armen houdt men alle twee dagen ratten en muizenmarkt, waar men voor ongeveer twee cents een paar vette muizen koopt. Een gemeste rat kost 10 a 15 cents. Nu, de gustibus non est disputandum. Op de kust van Algeriq heeft een zware storm gewoed. Een bark met tien man is gezonken en slechts één man werd gered. Een andere bark sloeg aan stukken op de rotsen en de vier man, die er op waren, verdronken. Van eene stoomboot, die mede groot gevaar liep schip breuk te leiden, spoelden drie mar. over boord, terwijl drie anderen zwaar gewond werden. Naar men vreest zijn nog verscheidene schepen, waarvan men geen bericht heeft, vergaan. Hoe sommigen het aanleggenomaan den kost te komen: In een kapperswinkel op den Singel te Amsterdam, liep een persoon in, die zonder iets te zeggen, den ganglooper opnam en zich daarmede wilde verwijderen. Door den patroon werd die gast aangehouden en der politie overleverd. Hij pleegde den diefstal om in de gevangenis te komen. De overdreven enthusiastische ver eering, die de schilder Muncacsy in zijn vader land Hongarije ondervindt, wordt door Albert Wolff in den Figaro (van Weenen) te recht ge parodieerd. „Een schilder van talent hebben wij u gezonden en een god zendt ge ons terug," zegt hij en vertelt dan de volgende anecdote: Muncacsy zit op een zekeren avond te Pest in een con certzaal. Na de voordracht eener syraphonie van Beethoven vroeg hem zijn buurman: is u ook muzikaal. „Zeker," antwoordde de schilder. „Welk instrument bespeelt gij?" „Ik fluit." Met de snelheid van een electrische vonk ver spreidt zich dit heugelijk nieuws in de zaal. Het publiek is buiten zichzelven, het wil Muncacsy hooren fluiten. Eindelijk geeft de schilder aan den wensch der menigte gehoor. Hij neemt plaats op 't orkest en fluit eene Hongaarsche melodie. Frenetiek applaus volgt op de voordracht; de da mes snikken van aandoening en Franz Liszt snelt naar Muncacsy, spreidt zijn armen uit en drukt den schilder aan 't harte. Een gemeente-veldwachter ineender Nederlandsche dorpen bracht in de herbergen dier plaats netjes opgeplakte drankwetten rond, om in de lokalen op te hangen; of hij bij ieder plakkaat een klaartje ter inzegening naar binnen wipte weten wij niet, doch zooveel ia zeker, dat hij met de laatste „drankwet" in de hand op het hobbelige veld var. dronkenschap sneuvelde en door een rijksveldwachter in „kenneüjken staat" werd aangetroffen en door dezen bekeurd werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2