"binnenland. te geven, omdat er in de beraadslagingen dikwijls zaken van discceten aard (rap porten en oordeelvellingen over personen en zaken van firma's enz.) voorkomen. Het spreekt van zelf dat Bismarck met die ver klaring niet tevreden zal zijn. De Bulgaarsche zaakgelastigde heeft aan de Porte medegedeeld, dat gevallen van cholera onder de Mekka-gangers te Varna voorkomen. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg dat twee voorname nihilisten, Kobiseff en Stevanovitch, beiden bi] den keizermoord betrokken, gearresteerd zijn. Hetzelfde blad verneemt, dat de Keizer het decreet over de Joodsche apothekers heeft geteekend Berichten uit Konstantinopel melden, dat tengevolge van de moeilijkheden over de regeling der Russische oorlogsvergoeding, de Sultan het voornemen heeft aan Rus land eene Europeesche arbitrage over deze quaestie voor te stellen. Te San Francisco is een groote sa menzwering ontdekt van ambtenaren om opium te smokkelen. GEMENGDE BERICHTEN- Met ingang van 1 April is opgeheven de be voegdheid om de inschrijving in ondertrouw in de huizen der particulieren te doen plaats hebben, zoodat van dat tijdstip af het „aanteekenen" ter. stadhuize verplichtend is gesteld, behoudens de gevallen, voorzien in het Burgerlijk Wetboek. In de verschillende garnizoenen zullen de kadermanoeuvres met April weder een aanvang nemen. - - De Minister van Waterstaat enz. deelt in de Staats-Ct. mede, dat den In April de dienst der pakketpost in het verkeer met het buiten land in werking treedt, met de voorwaarden waaraan de verzendingen moeten beantwoorden en een tabel der porten, die geheven zullen worden. Bolswarcl, 31 Maart. De conducteur F. Van Meerloo had de onvoorzichtigheid van eene in gang zijnde locomotief te springen. Een zijner beenen geraakte er onder en werd bijna geheel afgesneden. Hij is terstond naar de ziekenzaal in het algemeen armenhuis vervoerd. Wouw, 31 Maart. De schildersknecht die brandwonden bekwam bij den brand in de bier brouwerij van de gebr. Philips alhier, is onder hevige pijnen aan de gevolgen bezweken. Breda, 31 Maart. Alhier heeft zich een bak kersknecht uit de voeten gemaakt, na van vele klanten geld te hebben ontvangen, zonder dit aan zijn meester te hebben verantwoord. De le dige broodmand liet hij aan het spoorwegstation achter. Assen, 31 Maart. Wegens den grooten aan voer konden heden beste aardappelen slechts f 1 per H.L. opbrengen. 's G-ravenhage, 31 Maart. Bij het voltigeeren over paarden had dezer dagen alhier de wacht meester van de artillerie J. C. J. het ongeluk zich zoo ernstig te bezeeren, dat hij twee dagen later in het hospitaal bezweek. Franeker, 31 Maart. De Ver. v. d. H. Vin- centius a Paulo alhier, reeds geruimen tijd in het bezit zijnde van een stuk grond, haar door den heer A. G. Keijzer geschonken, heeft een aanvang gemaakt om in eene lang bestaande be hoefte te voorzien, namelijk door het deen bou wen van een lokaal. Maandag 11. werd op een voudige doch plechtige wijze door den Zeer Eerw. Heer Pastoor W. van Asveld, de eerste steen voor dit gebouw gelegd. God geve dat onze waardige herder nog tal van jaren in dit gebouw (dat ook als catechisatie-lokaal zal worden gebezigd) de jeugd in onzen h. godsdienst moge onderrichten. Moge de oprichting van dit gebouw voor de werkende leden der Ver. een reden te meer zijn om met vernieuwden ijver voor de goede zaak werkzaam te wezen, dan zullen ook Franekers ge meentenaren de Ver. krachtig ondersteunen en zal alsdan het gebouwtje ongetwijfeld tot nut der ge- heele parochie en vooal tot welzijn onzer arme medebroeders gesticht zijn. Oosterwolde, 31 Maart. Alhier heeft de land bouwer J. Kuperus reeds het eerste gras ge maaid. Nieuwer-Amstel, 31 Maart. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor het wetsontwerp tot grensverandering van Amsterdam en Nieuwer-Amstel, bracht Maandag haar aan gekondigd bezoek alhier, dat echter slechts zeer kortstondig was. Haarlemmermeer, 31 Maart. Op de week markt te Hoofddorp gisteren gehouden, hebben de volgende bekroningen plaats gehadVet vee. Ie prijs de Heer M. Meijer, te Aalsmeer, 2e prijs de Heer H. F. Bultman, alhier. Kalficoeien. Ie prijs de Heer H. F. Bultman, alhier. Vette handelspaarden. Ie prijs de Heer J. van Zijver- den, 2e prijs de Heer J. Ravenstein, beiden al hier. Jonge paarden. Ie prijs de Heer H. Schoo Hzn., 2e prijs de Heer J. Kooij, beiden alhier. In feen schouwburg te Birmingham is een man, die achteraan op een der steilop- loopende gaanderijen een plaats zocht, maar daarbij ruzie kreeg, gevallen en over de hoofden der rijen voor hem en de leuning heen naar be neden gerold, en in een der loges daaronder te rechtgekomen. Hij is zeer ernstig bezeerd en ver keert in een bedenkelijken toestand. Niet ieder een is ook zoo gelukkig als de man, die onlangs in een Franschen schouwburg van de gaanderij af in het parterre viel, en opstond alsof er niets gebeurd was. In een huis te Alais, in hetFransche departement Gard, is de zoldering van een ver trek plotseling ingestort op een gezin van vijf personen dat daar aan tafel zat en onder het puin bedolven werd. Door de te hulp snellende buren werden zij weldra bevrijd. Vier hunner bekwamen zeer ernstige wonden, terwijl het jongste kind, een twee-jarig meisje, gedood werd. Men schrijft het ongeluk toe aan ondergrondsche werken van eene mijn in de nabijheid, die een verzakking van den grond veroorzaakten. Woensda g-n acht h oordent wc epolitie- agenten op hun ronde in de Gerard Doustraat, te Amsterdam,voor het huis van een slager ge komen, een verdacht gedruisch. Zij bleven stil staan, luisterden, hoorden nog eens het leed geen twijfel: in den afgesloten gang, die naar de slachtplaats leidde, was een dief bezig bij den slager in te breken. Vol ijver om hem in de han den te krijgen, klopten de agenten op de deur en gelastten hem, met luider stem, die te ope nen. „Geef je maar goedschiks over, je kunt ons toch niet ontkomen!-' riepen zij hem toe. Maar de deur bleef dicht en het gestommel hield aan; de inbreker scheen bedaard zijn gang te gaan, en zich volstrekt niet aan de dreigende bevelen van de dienaren der gerechtigheid te storen. In middels hadden zich aan vensters, deuren en op straat een aantal toeschouwers verzameld, die met belangstelling de arrestatie van den boosdoener afwachtten. Daar wordt op eens, juist toen de agenten een poging wilden doen om met geweld binnen te dringen, de glasruit boven de deur van den gang met rinkelend geraas stukgestooten en vertoonde zich de boosdoener in de gedaante van een os, die op zijn*achterpooten staande, uieuwsgierig zijn kop naar buiten stak, als om te zien, wie daar zoo'n leven maakte. Die verschij ning verwekte natuurlijk algemeene vroolijkheid, zelfs de ernst der teleurgestelde politieagenten was daartegen niet bestand. Zij gingen schaterend van lachen heen, terwijl de gewaande inbreker, die eigenlijk een wiibreker was en uit de slacht plaats, waar hij de voltrekking van zijn dood vonnis moest afwachten, had weten te ontsnappen, door den slager naar zijn gevangenis terugge bracht werd. Zoo ziet men dat sommige feiten zich na verloop van zekeren tijd herhalen. Wij herinneren ons althans eenigen tijd geleden iets dergelijks gelezen te hebben; het geval speelde toen in Den Haag, en de os was daar een bok. Een der kleinere Ned,erlandsche bla den leverde voor eenigen tijd het navolgende vermakelijk staaltje \an correctie. Er was sprake van een reis van den Kroonprins, doch in plaats hiervan drukte het blad: „Knorprins." Den vol genden dag de fout willende herstellen stoud er „Koornprins, en toen eindelijk het woord „Kroon prins," behoorlijk gedrukt werd, verscheen het onder 't opschrift: „drekfout." In Pruisen gaan de hondeneen treu" rigen tijd te gemoet. Er zal nl. een hondenbelas ting worden ingevoerd als een districtsheffing, welke niet minder dan 3 en niet meer dan 5 mark bedragen mag. Die belasting is niet drukkend. Nu zal echter aan de Gemeenten worden toege laten om te harer bate de heffing tot 20 mark per hond te verhoogen. 't Noodzakelijk gevolg hiervan zal wezen, dat in vele Gemeenten een hondenslachting op groote schaal zal worden aangericht. Een kruitfabriek te San Franciscois dooi een ontploffing vernield. Er werden elf per sonen gedood en vier gevaarlijk verwoud. Onder de eerstgenoemden waren zes Chineezen, wordt er bijgevoegd in het telegram, zeker om het be richt wat minder treurig te maken, bij den grooten Chineezen-haat die tegenwoordig in Amerika heerscht. Woensdag-nacht is te Ochten de laatst overgebleven oud-strijder van Waterloo aldaar, P. Van Lavieren, in den ouderdom van bijna 90 jaren overleden. Hij is nooit ziek ge weest en kort vóór zijn overlijden verrichtte hij nog zwaren veldarbeid. De Russische kolonie te Parijs heeft een nieuw soort van sport in toepassing gebracht: wedloopen van varkens. Om de hardloopers op den goeden weg te houden laat men ze loopen in loopgraven, die juist breed genoeg zijn voor hun corpulentie, zoodat ze alleen vooruit kunnen. Tot de inspanning van al hun krachten worden ze gebracht door een klein hondje achter hen, dat geweldig keft en de hardloopers bijt in hetgeen later de gerookte hammen zullen worden. In het najaar van 1866 ging een rijk grondeigenaar, Gzerlyaufï'y, met zijne familie per rijtuig uit Gzer (Hongarije) naar het naaste spoorwegstation. De weg liep door het bosch. De koetsier, die wist dat zijn heer een groote som geld bij zich had, hield in het bosch stil, doodde eerst zijn heer, daarop diens vrouw, door een revolverschot, vermoordde vervolgens vijf van de zes kinderen en deed bij de politie aangifte dat men door een rooverbende was overvallen. Van het zesde kind, een knaapje van vijf jaren, hoorde hij niets meer. Het had zich uit augst verscholen in het kreupelhout en was daar des anderen daags, bijna stervende van honger en vermoeienis, gevonden door een rijken boer die het gebeurde uit den mond van het knaapje vernam, het zorg vuldig opteekende en daarna voor zich hield, omdat hij, geen kinderen hebbende, het knaapje als pleegzoon wilde aannemen. Hetjongske kreeg streng bevel niets van het gebeurde te vertellen en vergat langzamerhand wat er gebeurd was. De knaap kreeg een goede opvoeding en studeerde in de rechten aan de universiteit te Pest, waar hij dezer dagen een dépêche ontving om onverwijld naar Boka te komen, waar zijn pleegvader woont. Deze, Hodas geheeten, lag op zijn sterfbed en deelde zijn pleegzoon het geschrift mede, dat hij 16 jaren geleden uit zijn mond had opgeteekend. Nu kwam alles weder levendig in de herinnering op van den jongen Gzertyauffy. Hij reisde dadelijk naar Gzer, waar hij den moordenaar nog in dienst vond als koetsier bij den broeder zijns vaders. Voor de justitie gebracht, heeft de schurk alles bekend. Men moet in Amerika maar komen om vreemde dingen te zien gebeuren. Nu wordt uit New-York weer een staaltje gemeld dat waar schijnlijk wel alle vroegere in dwaasheid overtreft. Een speculant is op het denkbeeld gekomen om gereserveerde plaatsen te verkoopen, teneinde goed te kunnen zien bij de voltrekking van het vonnis van Guiteau. De plaatsen hadden zulk een aftrek dat de speculant weldra alle had verkocht en nu bestaat er een waren handel en men verkoopt ze reeds met tien en twintig percent boven den inkoopsprijs. Ook de L o ndense he winkelbedienden beginnen opnieuw aan te dringen op verminde ring van werkuren. De „Winkelbedienden-bond" hield dezer dagen tot dat doel een groote verga dering. De Voorzitter wees daar er op, dat alleen in Londen 320.000 mannelijke en vrouwelijke win kelbedienden zijn, die tegen een betrekkelijk ge ring loon zestien, dikwijls achttien, uren daags moeten werken, welke al te vermoeiende arbeid volgens het getuigenis van geneeskundigen zeer nadeelig is voor de gezondheid, en zeer velen vroeg doet sterven. Hij drong daarom er op aan, dat men, nu een beroep op het zedelijk gevoel van particulieren niet geholpen had, de hulp der Regeering zou inroepen. Met algemeene stemmen werden motiën aangenomen waarin de wensch wordt uitgedrukt, dat door wettelijke regeling ver andering in den toestand der winkelbedienden gebracht, en het aantal werkuren tot hoogstens tien per dag verminderd moge worden. Als een bewijs van de Slavische ge- zindheid en de nationale gevoelens der kringen die den Russischen Keizer te Gatschina omgeven, deelt een Russisch blad meê, dat eerlang al de dames van het Hof afstand zullen doen van haar nieuw-Europeesche kleederen en voortaan uitslui tend in nationaal-Russisch costuum gekleed zullen gaan, terwijl al de ambtenaren van het paleis, wier ambten sedert 200 jaren Duitsche namen hebben, nu zuiver Russische titels zullen krijgen. „Wat kleeding en titels betreft," zegt het blad, „gaan wij achteruit." Maar als dat het ergste was, zou er waarlijk geen reden tot klagen zijn. De onlangs overleden zangeres, Ëu- dersdorff, trad te Londen op in eene zaal die onmiddellijk aan den spoorweg grensde: een ge deelte van het gebouw was er voor onteigend en de treinen reden nagenoeg over het huis heen. Op een avond dat zij een aria zong, en in een solo een zeer hoogen toon moest vatten, dien zij vreesde niet te kunnen halen, werd zij verrast door eene helpster, die den toon nog hooger nam en hem drie menschen-ademhalingen aanhield tot groote verbazing van het publiek, dat in luide en her haalde toejuichingen zijne bewondering betuigde. Het was een locomotief geweest, die boven het huis een sein gaf en toefde. Eerst later kregen de toehoorders daarvan keunis. Men leest in de Zwolsche Courant: „Bij het bericht, dat de heer A. Kuipers, president van de nieuw te vestigen volksplanting in Dakota (Noord-Amerika), op eigen risico vooruitgereisd is zonder zijn medeleden te kunnen raadplegen, werd door het „bestuur" de commentaar gevoegd, dat „bij zoo energiek optreden van den geachten president" aan het welslagen der zaak niet te twijfelen viel. Op dit „energiek optreden" (het vooruit naar Amerika gaan zonder zijn medebe stuurders daarover te raadplegen) wordt echter een ander licht geworpen door een bericht, dat ons van alleszins bevoegde zijde toekomt. De rechtbank te Heerenveen beeft namelijk tegen A. Kuipers vonnis gewezen met lijfsdwang wegens een door hem aangegane schuld van ƒ7000. Dit vornis is hem 18 Maart beteekend en de gijze ling zou daarop ongetwijfeld spoedig gevolgd zijn, als Kuipers zich niet terstond had verwijderd. De beteekenis van het woord „vooruit gereisd' is dus niet twijfelachtig." Mede deelingen en statistische o p- gaven, die uit het geding tegen den giftmenger Lamson zijn voortgevloeid, hebben (niet voor de eerste maal trouwens) aan het licht gebracht dat het misbruik van morphine hetzij als inwen dig middel om slaap of aangename droomen te brengen, hetzij in den worm van onderhuiilsche inspuitingen tot het stillen van pijn of het kal- meeren van een geschokt zenuwleven in En geland op zorgbarende wijze toeneemt. Blijkens de verslagen van coroners, kost deze morphia- manie jaarlijks aan tal van personen het leven. Er is niets dat men zich moeilijker weer outwent, dan het gebruik van morphine tot een der twee bovengenoemde doeleinden. Aan eenige werklieden te Amster dam gelukte het dezer (lagen eene daad van ver regaande onmenschelijkheid te voorkomen. Aan de Mauritskade bij de van Lijndenstraat trachtte nl. een man een jongetje var. 6-jarigen leeftijd onder een aankomenden zandtrein te werpen. De personen, die dit plan zageD, snelden toe en red den juist nog in tijds het knaapje, terwijl zij den ellendeling vrij hardhandig aan de politie over leverden. Girardot heeftbevonden, datdegrond in het Jura-gebergte en in de nahijheid daarvan reeds sedert lang in beweging is. Dit bleek hem onder anderen uit het feit, dat dorpen, die in het begin van deze eeuw en zelfs voor dertig of veer tig jaar onzichtbaar voor elkaar waren, dit nu in onzen tijd niet meer zijn. Eerst werden van het eene dorp uit, de daken van het andere zichtbaar, en daarna, althans gedeeltelijk, de mu ren van de huizen. Dit is bijvoorbeeld het ge val met de dorpen Doucier en Marigny, welke zich dicht bij het meer Chalain bevinden. Be langrijke veranderingen zijn zelfs ook binnen de aatste tien jaren waargenomen. Te Londen werd dezer dagen in een gewezen kerkgebouw op TavistocTcplace een boks- partij gehouden, welk ruw vermaak, zooals men weet, streng 'verboden is. ,Twee bekende kamp vechters hadden daar ten aanschouwe van een aantal toeschouwers een strijd aanvaard, die juist ernstig begon te worden, toen de politie het ge bouw binnendrong, en het, na eenig verzet, deed ontruimen. Een der kampvechters ontsnapte, maar de andere werd in hechtenis genomen, met nog twaalf andere personen, die bij den strijd geholpen hadden. Blijkens aankondiging zal de Haar lemZandvoort-spoorwegmaatschappij een voor- jaarsdienst openen, aan de bezoekers van Over- veen en Zandvoort en aan de zeelucht-happers zeker welkom. Sentimentaliteit. Te Frankrijk a. d. M. is eene oude dame krankzinnig geworden, naardien zij zich het verlies van haren hond al te zeer had aangetrokken. De hond was jaren lang haar trouwe begeleider geweest, hij verdween plotse ling en kwam niettegenstaande de eigenares eerst honderd, later duizend mark voor den vinder de poneerde, niet weder te voorschijn. In Januari werd dejustitieteFrank- fort a/d Oder gewaarschuwd, dat er in de Zand straat aldaar ten huize van pasgehuwde lieden, een moord had plaats gehad. Het ingesteld on derzoek scheen 't lasterlijke van dit gerucht aan te toonen. De bewoner van het aangewezen huis vertoonde toch een hond, dien hij had geslacht en waarvan het bloed de oorzaak van de ver dachtmaking was geweest. De zaak bleef daarna rusten. Zaterdag jl. werd echter op het algemeen kerkhof bij het graven van een kuil een zak onder de aarde gevonden, waarin het verminkte lijk van een manspersoon, die met gespleten sche del en afgehouwen hals het onderst boven in den zak genaaid was. De Januari-geruchten kwamen nu als. vanzelf weer in de gedachten op en men liet den jonggehuwden man uit de Zandstraat komen. Zoodra hij het opgegraven lijk zag, viel hij in onmacht en trachtte vooral zijn vrouw te veront schuldigen, doch op zoodanige wijze, dat hij ook haar in ernstige verdenking bracht. Zij is dan ook met hem in hechtenis genomen. Uit Cagliari (Sardinië) wordt gemeld, dat de Britsche consul aldaar dezer dagen be richt ontving van een ernstige aanranding waarvan kapitein Bosanquet, van Hr. Ms. schip „Northum berland," het slachtoffer is geweest. De kapitein maakte een wandeling in den omtrek der stad, toen een individu hem in den weg ging staan en een revolver op hem afvuurde. Het schot miste, waarop de kapitein met zijn aanvaller handgemeen werd. Beiden rolden in een groeve langs den weg, waar de roover, die het sterkst was, den kapitein onder kreeg er. zich van zijn horloge en beurs meester maakte. De roover is nog niet in hechtenis. Er is te Havre een reddingboot om geslagen die een bemanning had gered. Negentien personen zijn daarbij verdronken. Van deze be hoorden er dertien tot de reddingboot. Ook in Kansas is het verkoopen van sterken drank verboden. Als geneesmiddel echter mag hij geleverd worden door de apothekers op voorschrift van een dokter. Onlaugs echter stond een apotheker te Fredonia terecht, omdat hij in tien dagen tijd aan een zieke zeven-en-twintig pint dat is dertien en een halve kan whisky had geleverd, door den geneesheer voorgeschre ven. Vermoedelijk deelde deze de medicijnen met den kranke. Hij heeft het althans oorbaar geacht de stad te verlaten. Te Richmond, inden Amerikaanse hen staat Virginia, heeft een groote brand een spoor wegbrug, 11 fabrieken, 20 woonhuizen, verschei dene molens en eenige andere gebouwen in de asch gelegd. Drie menschen kwamen om het leven. De schade wordt geraamd op 500.000 dollars. Wij lezen in het Dagblad hetvolgende; Et tu Brute! De Arnh. Ct., die zoo vaak aan onze zijde streed tegen kunsten, waarbij levens gevaar hoofdzaak is, beveelt heden een menagerie aan o. a. omdat een Afrikaan er zich in het hok van tijgers en leeuwen begeeft en zijn gedresseerde diertjes kunsten laat vertoonen, tot men hem op een kwaden dag, naar alle waarschijn lijkheid, eens zal zien verscheuren. Nochtans schijnt Wombwell's Menagerie, die thans te Arn hem is, een prachtige verzameling te bevatten. Wij hopen dus, haar ook op onze kermis te zullen zien, met de vrijheid echter om dan de kans te ontgaan dat wij Jen Afrikaan konden zien opeten. Gambetta, die zooals bekend is een lekkerbek is, heeft, in de nabijheid van zijn kas teel in Viile d'Avray bij Parijs een stuk land gekocht, waar hij een grooten vijver zal laten maken om er kikvorschen te telen, wier schenkels een zijner lievelingsspijzen uitmaken. In zijne ledige uren zal hij de boereunachtegalen zelf vangen en zijn kok Trompette, die een jaar- lijksch salaris ger.iet van 17000 tranks, zal de kikkerschenkeltjes we! naar den smaak van zijn heer en meester weten te bereiden. Welk een onderscheid tegen het jaar 1870, toen Gambetta als een arm advocaat nog in een bescheiden restauratie, a raison van fr. 1.20 dineerde. De kerkeraad der Hervormde ge- meente te Wieringerwaard heeft besloten voor taan den tweeden Paasch-, Pinkster- en Kerstdag geen godsdienstoefening te houden. Te Salzburg heeft een dertienjarige knaap zich voor de locomotief geworpen, toen de trein het station binnenreed.Hij werd vermorseld. Deont- stelde machinist sprong van de locomotief en herkeu- de zijn eigen zoon, die op school straf had bekomen en daarom op zulk eene vreeselijke wijze den dood had gezocht. Het dorp Anloo (Drente) was Zon dag-ochtend in rep en roer; de klok klepte en allen stroomden te zamen: een beer was uit zijn hol gekomen en stapte in het dorp rond, een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2