MARKTBERICHTEN.- BEURSBERICHTEN. Voor geest en hart. De Hoop Allerlei. zwarte beei! Met stokken en hooivorken trok nu de gansche mannelijke bevolking op het monster los, ona het te verpletteren, toen men, gelukkig nog bijtijds, bemerktedat de beer een on schuldig zwart schaap was. In België heeft men in den laatsten tijd zooveel boeven en misdadigers te herbergen, dat de gevangenissen te klein worden, om aan allen huisvesting te verschaffen en men voornemens is de gevangenis van Charleroi te vergrooten. Het eigenaardige verschijnsel, in het duister door een telescoop te kunnen zien, wat met het oog volstrekt onwaarneembaar is, werd reeds door Herschel opgemerkt, die met een 20 voets telescoop van Newton, gedurende den nacht op de wijzerplaat van een toren kon zien hoe laat het was, hoewel de duisternis hem belette, met het bloote oog den geheelen toren te ontdekken. Dit feit is onlangs door Holden gestaafd, die met zijn equatoriaal-kijker des nachts een toren en koepeldak heeft waargenomen, op een afstand van ruim zes mijlen, waarvan met het ongewapend oog niets te bespeuren was. Tot heden heeft hij zich nog geen rekenschap kunnen geven, hoe het plaats heeft. In den nacht tusschen 29 en 30 Maart heeft men in het postkantoor te Avereest inge broken. De dief heeft zich door het uitsnijden van een glasruit in de bodeukamer toegang ver schaft tot het kantoor en aldaar uit eene lade ongeveer 77 aan muntspecie weggenomen. De dief, een kleermakersknecht, is reeds in handen der politie. Uit Venhuizen wordt ons geschre ven Het bericht, dat A. B., de beruchte oplichter, eindelijk in handen der justitie is geraakt, is hier niet zonder belangstelling vernomen. In Ja nuari had in dezen omtrek iedereen iets te ver tellen van zijne streken. Onder allerlei vertelsels wist hij zich logies te verschaffen en bij gele genheid eener rederijkersvoorstelling maakte hij zich meester van een overjas, waarmee hij zich wegpakte zonder zijne verteringen te betalen. Aan de ijverige vervolging der politie wist hij telkens te ontkomen. Hij had zelfs de stoutheid zich in het naburige Wervershoof uit te geven voor een welgesteld persoon, die op trouwen stond met een burgemeestersdochter, waarom hij een boer derij wenschte te koopen. Zoo verkreeg hij by een openbare verkooping 40 strijkgeld en ver dween daarna heel handig, toen hij bemerkte dat naar zijn persoon werd onderzocht, waaruit hij terecht begreep dat spoedig zou blijken hoe hij den notaris en alle Wervershovers bij den neus had gehad. Zóó zijn er talrijke voorbeelden van zijne oneerlijke practijken te vertellen. A. B. is een eenvoudige boerenknecht uit het landelijke Wijaenes. Onder een berg bij Saint Jean deVa- lerisole, in het Fransche departement Gard, heeft men dezer dagen een verwonderlijk groot en diep hol ontdekt. Verscheidene personen zijn er met fakkeb in afgedaald; maar er zijn dagen uoodig om het uitgestrekte gewelf geheel rond te gaan. Daarenboven stuit men, bij het verder doordrin gen op een aantal diepe holen, waarin men niet dan met touwen kan afdalen. In dien onderaard- schen doolhof werden verscheidene oude wapenen, werktuigen, vaatwerken, beenderen, enz. gevonden. Het eiland Cyprus wordt weer met een sprinkhanenplaag bezocht, die er groote ver woestingen aanricht. Men neemt krachtige maat regelen ter verdelging van de lastige insecten. Uit Sneek schrijft men ons: De land bouwers in deze streken beginnen, in navolging van vele Engelsche boeren, hun vee te voederen met een mengsel van lijnkoek en pitten van den katoenboom. Het resultaat van deze voeding schijnt in elk opzicht hoogst bevredigend te zijn. Gedurende het jaar 1881 zijn aan 'sBijks Munt vervaardigd en afgeleverd voor rekening van den Staat: 2 millioen tiencentstukkeu, 4 mill. 2'/i centstukken en 10 mill, centen, uit makende een nominale waarde van f400.000. Te Leipzig zal in het volgende jaar een algemeene kookkunst-tentoonstelling gehouden worden, waarvan het protectoraat aan Koningin Carolina van Saksen opgedragen wordt, wat door hare huishoudelijke Majesteit (die nog onlangs ziek werd door overspanning bij huiselijke bezig heden) zeker wel zal worden aanvaard. Een slimme neger in Zu id-Carol i n a weet den telephoon te gebruiken ter bevordering van het bijgeloof. Hij heeft nl. een telephoon gekocht en in een phantastische figuur geplaatst, die den duivel voorstelt en dien hij orakels laat verkon digen. De bijgeloovige zwarte mannen en vrou wen komen nu in grooten getale om zich te laten waarzeggen door het geheimzinnige personage, en de neger maakt prachtige zaken. Dezer dagen heeft een apothekers bediende te Napels, zekere Nevano, achtereen volgens zijne vier-en-twintig-jarige vrouw, een zoontje van vijf, een dochtertje van twee jaar en nog een zoontje van vijf maanden met messteken omgebracht, en eindelijk zich zelf met kopergroen van kant gemaakt. De Br us s elsch e Tr am w eg-M a a t sch ap- pij zal eerlang tusschen Laeken en Anderlecht een door electriciteit bewogen wagen in dienst brengen, waarmede tusschen Koubaix en Tourcoing uitmuntend geslaagde proeven zijn genomen. De toestellen zijn onder de banken aangebracht en de beweegkracht is zoo groot, dat de wagen desvereischt verscheidene andere zal kunnen voort trekken. Zekere Mathilde L., te Parijs als kamermeisje in dienst, was opgevoed in het Vondelingshuis en had nooit iets van hare ouders gehoord, tot zij dezer dager, een brief kreeg van een notaris in den omtrek, haar kennis gevende, dat haar vader, de heer F., gestorven was en haar een vermogen had nagelaten van 600,000 frks. In- tusschen eischt het Vondelingshui3 de helft, ter vergoeding van de aan hare opvoeding ten koste gelegde sommen. Het dividend van HeineJcen's Bierbrou werij-Maatschappij te Amsterdam is bepaald op ƒ300 per aandeel. Of die zaken ook goed marcheeren 1 Aan het seinpostduin te Schevenin- gen had gisteren het volgende ongeval plaats. Eenige mannen waren bezig boven aan het zand af te steken eensklaps stort een berg zar.d naar be neden, waardoor twee werklieden er onder ge raakten. Gelukkig was het werkvolk aanwezig, dat hen met vereende krachten er onder uit haalde. Zij waren licht gekneusd, doch konden tengevolge van schrik hunne werkzaamheden niet hervatten. Een Kussisch zeeofficier heeft een zeer vernuftigen toestel uitgedacht, welke dienen moet tor bepaling van de diepte der zee, zonder dat men daarbij van een kostbare en zware lijn gebruik behoeft te maken. Inderdaad, er wordt in het geheel geen lijn of koord gebezigd. De toestel bestaat uit een stuk lood, een klein rad, waaraan zich een inrichting bevindt, die automatisch het aantal omwentelingen van het rad opteekent, en uit een drijver. Terwijl de toestel zinkt draait het wiel rond, en uit de opgeteekende hoeveelheid omwentelingen kan men de diepte berekenen. Wanneer de bodem bereikt wordt, laat het lood los, de drijver begint te werken en de toestel begeeft zich weer omhoog, waar het gemakkelijk door een net kan opgevischt worden en men het aantal omwentelingen, die het rad onder het zin ken gemaakt heeft, kan aflezen. Evenals in Duitschland, is ook in Zwitserland het aantal landverhuizers grooter dan ooit te voren. In het vorige jaar vertrokken uit het Berner Oberland 1000 boeren naar Amerika, en men dacht toen dat dit veel was. Maar de vorige week vertrokken 450 boeren van dezelfde streek uit Tbun, naar de Vereenigde Staten. De emi granten moeten tot de beste inwoners behooren, en voor het meerendeel niet onbemiddeld zijn; maar zij trekken naar de nieuwe wereld wegens de bezwaren, waarmede zij in hun land bij den landbouw te worstelen hebben. Bij de begrafenisplechtigheden van den gouverneur der provincie Luik, richtte het paard van een kolonel, dat schichtig was geworden, betreurenswaardige ongelukken aan. De kolonel werd van het paard geworpen en zwaar gekwetst, een werkman werd de schedel gedeeltelijk verbrij zeld, terwijl ook een dame en hare beide kinderen kneuzingen bekwamen. Met groote moeite gelukte het een agent van politie het wilde paard tot staan te brengen. Skobeleff is tot straf voor zijn rede- voeiinger., die zooveel opschudding verwekten in Europa, door een Duitsch schrijver gedramatiseerd en tot den held gemaakt van een kluchtspel in 1 bedrijf. Een Duitsch blad commenteert dat be richt met de aanhaling:Z)as then ist der Fluch der bösen Thatdass sie fortzeugend Böses muss gebaren. Generaal Strelr.ikoff, procurator bij den krijgsraad, te Kieuw, is Donderdag-avond, terwijl hij op eene bank aan den boulevard bij het strand zat, door een revolverschot in den nek vermoord. De kogel drong door het hoofd en kwam van voren er uit. De generaal stierf na twee minuten. Twee moordenaars vluchtten den boulevard af, waar huurdroschken stonden. Eén droschke is aangehouden; bij die gelegen heid hebben de misdadigers met schoten en dolk steken drie hen aanhoudende personen gewond. De misdadigers zijn jongelieden. De twee die ge vat ziju;weigerden hun naam op te geven.Het onder zoek is begonnen. Een duizendtal toeschouwers was getuige van den moord. Generaal Strelnikoff was van Odessa teruggeroepen om bij een voorgeno men onderzoek in een gewichtig staatkundig pro ces tegenwoordig te zijn. Voor wie er belang in stellen, kun nen wij meêdeelen, dat, volgens de Engelsche bladen, Jumbo, de verkochte Londensche olifant, aan boord van de Assyrian Monarch, die onlangs Scilly passeerde, zeer kalm is, ongeketend kan zijn en dat de hevige slingeringen van het schip hem niet deerden. Het lieve dier heeft dus ge lukkig geen last van zeeziekte. De zomerdienst-regeling op de spoor wegen zal dit jaar met 1 Juni aanvangen. Het Britsch /geit e nge n oot scha p" telt 242 leden. Het hield onlangs een diner, waarop slechts geitenmelk, geitenkaas, geitengebraad en ragout, kortom slechts spijzen van geiten afkomstig, werden voorgediend. Dit klinkt wel wat zonder ling, doch het genootschap doet ook veel nut. Het levert nl. tegen zeer lage prijzen geiten aan arme lieden. In vele ziekten is het gebruik van geitenmelk heilzaam, ook is het een zeer gezonde drank, waartegen men dikwijls, ofschoon ten on rechte, vooroordeel heeft. In de B. K. kerk te - Sittart vond men Woensdag-middag een der offerbussen ver brijzeld op den grond liggen en den inhoud daar uit verdwenen. De dader is niet bekend, De geheele vallei van de Missis- sippi is over een uitgestrektheid van duizend mijlen overstroomd. Deze gebeurtenis neemt de even redigheid van een volksramp aan. Het aantal per sonen, die door deze overstrooming broodeloos ge worden zijn, wordt op zestig-duizend geschat. Te S t ee n wij k h a d D i n s da g-a vo n d ee n e groote opschudding plaats. Een weerbarstige os of stier zou met de boot naar Blokzijl worden vervoerd en bracht veel nieuwsgierigen, vooral kinderen, op de been. Het dier, dat door de stoomfluit schrikte, rukte zich los, sprong van de boot op den wal en wierp zich op een drom kinderen. Twee van hen werden hoogst gevaarlijk gewond. Weldra werd het razende dier gegrepen en op last van den burgemeester afgemaakt. Als het ongeluk een zekere hoogte bereikt heeft, dan verandert het zich bij den wereldscher. mensch in gevoelloosheid, bij den zondigen in wanhoop, bij den vromen in zaligheid. Eéne traan slechts en toch welk eene wereld van vreugde of smart, al naar zij geweend wordt. In een druk verkeer met de menschen lijdt de ziel of de gezondheid, of de beurs, of twee of alle drie. Trotschheid is ongetwijfeld eene ondeugd, doch zich als een hond laten trappen is nog lang geen nederigheid of ootmoed. Negen grofheden verdragen de menschen van den een en buigen eerbiedig bij de eerste be leefdheid die zij van hem ontvangen en negen weldaden miskennen zij bij den ander en wrok ken als hij voor de tiende maal niet ook naar hun wil handelt. De Hoop versterkt onze kracht tot werken, tot strijden, tot verdragen. Zij is een tegenwicht tegen de traagheid. Ieder mensch, op eiken leef tijd en in alle standen der maatschappij, arbeidt op hoop. Wie zou iets van waarde, tijd, goed en kracht voortdurend opofferen, zonder de vroolijke verwachting op vergoeding en voordeel? Keeds het bekoorlijke landje der kindsheid wordt door de Hoop bestraald, zij toch spoort het kind tot gehoorzaamheid en tot vlijt in zijn kleinen werk kring aan. Zij ontwikkelt een rozenkleurige toe komst voor den jongeling en voor de jonge maagd. In de hoop op eer en vermeerdering van zijne welvaart, ontwikkelt de man zijne vaste, krachtige werkzaamheid; zij bezielt de onvermoeide bezig heid des huisvaders en der huismoeder in hun beroep. De Hoop laat zelfs den grijsaard niet ledig rusten, schoon hem het avondrood zijns levens omstraalt, want wanneer hij eens den wandelstaf zijner vreemdelingschap nederlegt dan wil hij gaarne op zijne reis vroolijk terug en naar zijn Vader land hoopvol opzien. Wanneer de wilde met den boog in de krachtige vuist, onherbergzame woes tijnen doorwandelt en zich een weg baant door duistere wouden, dan is de Hoop zijne reisge- noote op de jacht. Zij vergezelt den visscher wan neer hij zijne netten uitwerpt, zij staat naast den hooggeplaatste in den Staat, in den schitterendsten kring, naast den laagst staande, in het verborgen donker. Zij vergezelt den stedeling en den land man, want wij werken en handelen, wij ploegen, planten en zaaien, wij leven en sterven in hope. Gevat. Een reiziger stond te Londen voor den Tower en zag dit gebouw bewonderend aan. „Wat is dat voor een een gebouw?" vroeg hij aan iemand die er uitkwam. De ander, een would-be grappenmaker, antwoordde: „dat is de apenkooi van Hare Majesteit." „Dat dacht ik al, toen ik er u zag uitkomen," hernam de reiziger. Slechte roep. „Mijnheer Meijer! Mijnheer Meijer!" roept Mulder, die voor niet solide be kend staat. Meijer blijft staan, keert zich om en vraagt: „Nu, wat is er?' Mulder. Goede hemel, is dat roepen! Ben je doof geworden? Meijer. Pardon, mijn gehoor is goed, maar de roep die van u uitgaat deugt niet. Een uithangbord .Slager. Zoo, hier moet ge mijn naam plaatsen, Frederik Willem van Dom pelen en dan moet je daaronder een vet varken schilderen, dan weten de menschen dadelijk wat ik ben. Ariosto en de babbelaar. Een groot bab belaar zeide eens tot Ariosto nadat hij langen tijd tegen hem gesproken en geen antwoord be komen had: „ik doe u wellicht overlast aan en houd u van andere bezigheden af?" „Praat maar door," antwoordde Ariosto, „ik luister er toch niet naar." Molen en wind. Lodewijk XIV liet aan een voornamen vreemdeling de nieuwe prachtige ge bouwen te Versailles zien en zeide „weet ge wel dat hier vroeger een windmolen stond?" „Ja, Sire," antwoordde de vreemdeling „de molen zie ik niet meer, maar de wind is er nog." Geruststelling. Dokter, kom toch spoedig, mijne vrouw heeft een toeval gekregen, ze weet van niets. Verontrust je daarover niet, vriend, er zijn vele menschen die hun geheele leveD in dien toestand doorbrengen. Een gesprek in den spoortrein. „Gij komt mij zeer bekend voor," sprak een heer tot zijn buurman in den spoortrein, „ik geloof, dat ik u al eens ergens anders ontmoet heb." „Zeer wel mogelijk," antwoordde de aangesprokene, „want daar kom ik van tijd tot tijd wel eens meer." STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 1 April. Gedurende de maan den Februari en Maart zijn door de politie alhier opgevangen en afgemaakt 21 honden, die niet voorzien waren van een belasting penning en wier eigenaars onbekend zijn gebleven. In bet eerste kwartaal van dit jaar zijn alhier 191 personen in arrest gebracht wegens openbare dronkenschap. Donderdag 11. is alhier naar bet Huis van Arrest overgebracht Gerrit van Soelen van beroep polderwerker, die zich in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude heeft schuldig gemaakt aan eeu belang rijken diefstal van hout en gereedschap ten nadeele van een houtzaagmolenaar. Boven dien is hij in het bezit bevonden van een groote partij timmer-en ander gereedschap, waarvan hij de herkomst weigert op te geven. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 30 Maart 1882. 1. J van A, te Zaandijk, (gedet.) bedelarij, een maand gev. straf c. e. met last tot overbrenging naar een bed. gesticht. 2. GS, EB, E H, en J A, allen te Velsen. Hooger beroep van een vonnis van den Kantonrechter te Haarlem. Jachtovertreding. Het vonnis a qno vernietigd en de beklaagde vrijgesproken. 3. B v. H, te Haarlem} verwonding door onvoorzichtigheid, drie dagen cell. gev. straf f 8 boete of een dag subs. cell. gev. straf c. e. 4. J K, Hz. te Edam, opzettelijke verbreking van afsluiting, bij verstek een maand gev. straf f25 boete of twee dagen subs. cell. gev. straf c. e. 5. J K, te lip, diefstal, een maand gev. straf c. e. 6. J S, te Purmerende, vier diefstallen, een jaar gev. straf c. e. Commissariaat van politic te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een paarlemoeren broche. Een gouden oorbel. Een dito met bloedkraal. Een portemonnaie met geld. Drie zak doeken en een paars boezelaar. Een bezem met steel. Een pet met gele biezen. Eenige losse sleutels. Alles op straat gevonden. HAARLEM, 29 Maart. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 3 koeien, verkocht - voor f 160 a 200; stier; verkocht voor f a vaarzen, verkocht - voor f a pinken verkocht voor f a graskalveren verk. voor f a ,76 nuchtere kalveren, verk. voor t 4 a 8, 144 schapen, verk. 120 voor f 18 a 32 lammeren, verkocht voor f a - biggen ver kocht - voor f - a - varkens, verkocht voor a c. per kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkoch 4 stapels kaas, 295 stuks, wegende 512 kilo hoog ste prijs f 27.middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 29 Maart. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 151 vette kalveren, late qua] 115, 2dequal. 95, per kilo, graskalf fa 193 nuchtere kalveren, 4 8 9, 1 schapen en lammeren a 186 vette varkens 50 a 60 c. per kilo. SCHIEDAM, 31 Maart. Moutwijn, per ned. vat f 11,25 Jenever 16,75 Amsterd. proef f 18,—; Spoeling f 1,40 dito commissie f 1,50. GOUDA, 30 Maart. Kaas f ale qual.fa—2e qual. f 26 a 28 zwaare hooger in prijs aangevoerd 11 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboterf 1.25 a 1.36 der weiboter f 1.05 per kilo. al.l5Handel zeer vlug LONDEN, 30 Maart. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 400, Schapen en Lammeren 3,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/2 a 6/- Sckapen en Lammeren 5/6 a 7/9, Kalveren 4/8 a 7/— Zwijnen 4/- a 4/9. HOORN, 30 Maart. Ter waag gewogen 24 stapels kaas wegende, 5,757 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f oor kleine, 36,50 en voor hooikaas commissie f middelbare, f LEIDEN, 29 Maart. Op de heden aihier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden 50 a 703 stieren 72 a 170, ossen f 100 melkkoeien f 170 a f 300, 16 kalveren dito 198 310, 54 vare dito f 93 a 196, 80 vette dito f a 160 295, 12 graskalveren f 24 a 48, f 23, 18 vette 33 a76 3 85 a 105; 126 nuchtere dito 3,50 a 8, 295 vette schapen 60 a 28,67 weide dito 14,a 20, lammeren 26 magere varkens f 18 a 32, 162 biggen f 5,60 a 12. Amsterdam 31 Maart 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2'/s U V V 3 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1858/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binneul. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 41/, 1877 4 Columbia. Obligatien4'/. Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aaud. Nationale Bauk divid Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Ezpl. St. Spw. Aaud. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boitel Wezel Obl41/, 1875 5% Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rumenle Amerika. Italië. Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aaud. Baltische Spw. Aaud. Jelez Griasi Obl Kiew-Breat Aand Kursk Chark Obl. ƒ1000. Morschansk Syaran Aand. Riaschk Wiasma Aandeelen Spw Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. PREMIE-LEENIN GEN". Nederland. Loten Amsterdam 100 Rotterdam Gemeente Crediet. Belgle. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 5'/, Rusland. 5 8 5 5 5 5 5 div genoteer de koers. 67'A SO'Vrs 102 91 Va 78 83l/s 6213/,, 63»/,, 52'/, 993/, 74i/S 87»/,, 28'/, 453/, 26»/,, 26 46 II Vis 13 85 III 114'/, 35'/, 16 12Vis H5'/s 14372 118 723/, 143 1521/. 21 Vt 49 51'/, 121'/, 48 833/, 82 863/, 60'/, 5 V/t 613/4 141 377s 135 103'/, 1093/, 103 953/, 96'/-. 993/, 107'/, 142'/, 131 128"/,6 pot. LAATSTE BERICHT. BERLIJN, 31 Maart, Het Huis van af gevaardigden heeft de kerkelijke wet, zoo als bij de tweede lezing was goedgekeurd, onveranderd in haar geheel aangenomen met 228 stemmen tegen 130,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3