NIEUWE 5 -fe» Mo. 576. Donderdag 6 April 1882. 7e Jaargang. Roebel en Schisma. R U1T h L A 1). 1Ü1LMSI1Ï UillHUT. ABONNEMENTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers t 0,85 1- 0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 3UEEAÏÏ: St. Jansstraat Haarlem. b I mm-j W iVv llTMAINTIËNn KA/ r^Tssa. *j a -«-:£>£- gsl AGITE MA BTON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÊIÏ Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers K P P E R S LAUREL Behalve de roebel is het Oostersche schis ma de voornaamste hefboom van Ruslands buitenlandsche politiek. Zelfs het Pansla- vistne draagt den schismatieken mantel, daar het Russische Cesareopapisme zich als de Slavische kerk voordoet, daarbij won deren verhalende van de goede verstand houding in welke het met den Staat leeft, terwijl de Katholieke Kerk met de wereld lijke machten in een aanhoudenden strijd gewikkeld is. Belangrijk is deze vereeniging van den schismatieken godsdienst, van het na tionale chauvinisme en van de Russische annexatie-zucht, vooral in den tegen woor- digeu tijd, vermits uit het Oosten werke lijk krijgsgevaar dreigt, voornamelijk voor Duitschland in 't algemeen, voor Pruisen in 't bizonder. Terwijl de beschaafde klassen van den Noordschen colossus het Duitsche Rijk van ondankbaarheid en heerschzucht beschul digen, wordt aan het geloovige Russische volk de misdaad van Pruisen voorgesteld, daarin bestaande dat het den Czaar in de hoofdstad der Oostersche kerk, in Stamboel, uit het zadel heeft gelicht en daar den aartsvijand der Grieksche orthodoxie, den Sultan, op zijn waggelenden troon steunt, en dus doende de Zuid-Slavische geloofs- genooten in de macht van den Khalief houdt. Daarom beschouwt Generaal Sko- beleff de Duitschers als den gevaarlijksten vijand der Slaveu en predikt hij den ou- vermijdelijken oorlog tusschen deze beide natiën. Men moge de taal van dien krijgs overste te St. Petersburg afkeuren of niet, ze ker is het, dat hij sprak naar 't hart van alle Russen tot in de hoogste kringen. Wij ontleenen aan de nieuwste uitingen der Russisch-Panslavistische pers het bewijs voor onze bewering, namelijk, dat het schisma zijn godsdienst misbruikt om den krijg te veroorzaken. Deze uitingen zijn, wel is waar gemunt op het in de Zuid- Slavische affaire gewikkeld Oostenrijk, doch zij gelden in hoofdzaak het fel gehate Duitschland. De Panslavistische Moniteur is de Rus van Moscou, onder redactie van den ge weldigen opruier Prof. Iwan Aksakoff. Dit Russisch orgaan heeft het idee fixe, dat Oostenrijk in verbond met Pruisen vandaag of morgen optrekt, om den marsch naar Salonica aan te nemen, bij welke gelegen heid de gezamenlijke Zuid-Slaven aan het Germanisme en Katholicisme zouden geofferd worden; daarom was Rusland zedelijk ver plicht (a la Carbonari in Italië) zich aan de spits der Zuid-Slaven te stellen en aan den anti-Oostenrijkschen, d. w. z. aan den FE U1LLETON. De Herberg Het Witte Paard. (Vervolg.) De «blauwen" in deze streek waren zoo kwaad niet als ze wel eens uitgeschilderd zijn; vooral zij die onder sergeant Hallier van het 20ste ston den, toonden zich in alle omstandigheden mensch- lievend jegens de «kraaien" (koningsgezinden.) Laat ons er bijvoegen dat zij allen uit Royal- Vaisseau afkomstig waren, eens de trots van het oude koninklijke leger. Het detachement mar cheerde weer verder, niet langs de groote baan maar door binnenpaadjes. Nare boêl, bromde een der grenadiers. Waar ze ons al niet voor gebruiken; een dozijn solda ten om één pastoor in hechtenis te nemen. En dan nog in den nacht, gromde een ander. Stil daar, beval sergeant Malher. 't Sloeg twaalf uur op de dorpsklok, toen een licht gerucht het oor van Brassac, die aan lie anti-Duitscheu stroom op het schiereiland van den Balkan zulk eene richting te geven, dat de Zuid-Slaven voor den zekeren on dergang door het Westersche land bewaard werden. Reeds sinds zeven jaren raadt Aksakof den Polen en Czechen aan, zich tot de Slavische kerk« te wenden en zoodoeude ware broeders van het Slavisme te worden. De vijandige gezindheid tegen Duitsch land is ook oorzaak van het door 't Rus sische Panslavisme aangerichte Zuid-Slavi sche oproer, welks strekking Diet anders was dan Oostenrijk bezig te houden en zoodoende Duitscblands bondgenoot te ver zwakken. Het vele Russische en Frausche goudgel dat men meermalen in eenige snel door de Oostenrijkers bezette hui zen van de aanvoerders der insurgenteu gevonden heeft, bewijst dat Gambetta en Ignatief te zamen het vuur hebben aan geblazen. Dit zijn trouwens algemeen be kende zaken. Wij willen nu nog bewijzen dat ook in Bosnië en Zuid-Dalmatië de schismatieke godsdienst dienstbaar gemaakt wordt om den oorlog in het buitenland te provoeeereu. Dit bewijs is gemakkelijk te leveren. Zooals namelijk zelfs half-officiëele bladen van het Donau-Rijk berichten, werd het oproer bijna uitsluitend door de christelijk- schismatieke bevolking gevoed, terwijl de Muzelmannen eene passieve houding aan namen eu de Katholieken, waar zij in grooten getale bij elkaar wonen, de insur- genten met gewapende band weerstaan. Men heeft den schismatieken namelijk diets gemaakt dat zij door Oostenrijk zouden worden gegermaniseerd en gedwongen het Katholieke geloof aan te nemen; en juist deze bezorgdheid voor hunne schismatieke orthodoxie heeft dien misleiden lieden de wapens in de hand gedrukt. Ook de lust tot landverhuizing der Muzelmannen uit het gebied van den opstand,vindt zijneoorzaak in de bedreiging der schismatieken die verklaar den dat de bezittingen der Mohamedanen zouden verbrand worden, zoo dezen zich niet aan den opstand aansloten. De komst vau Oosteurijksche troepen heeft vele Mo hamedanen van hun voornemen terugge bracht eu zij bekenneu openlijk dat zij aan de taal der schismatieken teveel geloof gehecht hebben. De gansche insurrectie wordt nu door de Panslavistische organen van Rusland als een strijd voor het Slavisme en voor de Grieksche orthodoxie opgehemeld. En welk een misbruik maakt eindelijk Rusland met zijn valschengodsdienst bij deRutheuiërs. Daar hebben een aantal Judassen van de Grieksche kerk getracht om door geldaau- biedingen het volk van de Katholieke Kerk raam zat te luisteren, trof. Naar de deur gaande, klapte hij drie maal in de handen. Dit signaal werd ginds, in het donker, ook gegeven, hij kon niet zien door wie. Kort daarop zaten alle gre nadiers om het knetterende haardvuur dat de gelagkamer van 't logement Het Witte Paard verlichtte. Een breede schoorsteen ter mans hoogte bevond zich links van de deur; tegen over den schoorsteen stond een zware eikenhou ten kast, die bijna tot aan den zolder reikte. In 't midden van het vertrek stond een ronde tafel, met flessohen en glazen beladen, den moeden reiziger tot rust, doch dikwijls ook den dorpe ling tot dronkenschap en onvertogen taal uit- noodigend. In een der hoeken van de kamer, tegenover de gangdeur stond een groot houten ledikant met vier kolommen aan de vier hoeken, waarover een hemel van zware stof. Daar langs waren ijzeren roeden aangebracht, waaraan met koperen ringen de geruite gordijnen, groene en witte ruiten aan alle vier zijden afhin gen. Het hoofdeneinde stond, juist gelijk het los te maken eu aan de Russische staats kerk te verschacheren. Tracht men een dier zielenverkoopers te laten arresteeren, zulks gaat met vele moeielijkheden gepaard, hij kan trouwens zeer gemakkelijk over de dichtbij zijnde Russische grens vluchten en daar kan hij verzekerd zij n dat hem lijfszeker heid eu belooningen wachten. Roebel en schisma zijn de twee factoren van Ruslands anexatie-zucht. Niet elk plan echter ge lukt en juist de schismatieke woelingen in Oost-Gallicië ten bate van Rusland heb ben de Oosteuriiksche Regeering de oogen geopend, zoodat zij nu ernstig er aan denkt om, behalve den Bisschoppelijkeu Stoel te Lemberg, nog een tweeden te Stanislarof voor de geünieerde Rutheuiërs op te rich ten, ten einde de verraders beter op de vingers te kunnen zien. Al deze schismatieke zwerftochten ge schieden alleen daarom dat Oostenrijk op een te iutiemen voet met Duitschland leeft. Zoodra Oostenrijk zich bij Rusland aan sluit, zal het door den Czaar met open armen ontvangen worden en het zal als dan in de gansche westelijke helft van het schiereiland van den Balkan tot aan de Grieksche grens vrij spel hebben en het schisma zou ongetwijfeld bevel outvangen zich jegens het huis Habsburg dienstvaar dig, voorkomend eu welwillend te gedragen. De Slavische natie en Kerk zijn in ge vaar door DuitschlandMet dezen nood kreet wordt het Russische volk tegeu Oos tenrijk en Duitschland opgehitst, tot ein delijk het oogenblik komt waarin de boog breekt en de kanonnen spreken. Rusland heeft door het nihilisme treu rige ervariugen opgedaan met zijn mede- lijdenswaardigen Politie-godsdienst't zal eindelijk toch eens tijd worden om den de mon van den rassen- en religiekrijg voor goed op te ruimei). Hoe dieper het Oostersche schisma in het moeras van diplomatieke eu politieke pseudomoraal zich begeeft, des te vroeger zal het verzinken en des te spoediger zul len de kiuderlijk-geloovige volkeren die het aanhangen, de eenig ware, Roomsch-Ka- tholieke Kerk erkennen en leeren liefhebben. De meeste Engelsche bladen spreken afkeurend over het uitstel der terechtstel ling van den giftmenger Lamson, tenge volge van de tusschenkomst der Yereenigde Staten. Berichten uit New-York melden dat de openbare opiuie in Amerika zich zeer ongeduldig toont wegens de vertraging in Eugelands beslissing ten aanzien van de in hechtenis genomen Amerikaansche Ieren. antieke ledekant, dat nog in het koninklijk paleis te Versailles is bewaard gebleven, aan den muur, doch zoo dat iemand er nog gemakkelijk om heen kon wandelen. Op banken gezeten, zaten sommige grenadiers in gedachten verzonken, terwijl anderen onver schillig praatten. Laat ons voortmaken, zei sergeant Malher, wij moeten vóór de dag komt weer in 't kantonne- ment zijn; anders krijgen wij 'tmet de boeren te kwaad. De republiek wil geen slag leveren met de „kraaien" om één gevangene. Kom, naar de pastorie en als die ledig is, dan hebben wij gedaan wat wij konden. Gij zijt sukkels, riep de herbergierster. De pastoor is daar niet, dat weet ik zeker. Maar ik weet wel waar hij is. Laat het eens op mij aan komen, dan zal ik hem hier brengen. Wij moeten er pret mee hebben: mijn man zal zich ziek hou den en in het ledekant gaan liggen. Dit zeggende nam de helleveeg de soldaten mede naar een ander vertrek, stak vervolgens De New-York Herald, bevat een heftig hoofdartikel tegen Engeland en zegt dat Amerika niet langer de kerkering zonder vorm van proces duldt van Amerikaansche burgers, welke Engeland onder de suspecten gelieft te rangschikken. President Arthur, zegt het blad, moet dit peremptoir ver klaren. De correspondent van de Daily Telegraph verneemt dat Freilinghuyseu reeds naar Londen een krasse nota heeft gezonden, aandringende op een spoedige beslissing in deze. De Beiersche Kamer van afgevaar digden heeft het regeeringsvoorstel be treffende een crediet van 20,000 mark voor het jubilé der universiteit te Würzburg met 80 tegen 67 stemmen verworpen. Een voorstel van den Minister van eeredienst om 20,000 mark te besteden ter oprich ting van een stipendium werd aangenomen, onder bepaling dat dit stipendium jaarlijks bij geregelde afwisseling verstrekt zal wor den voor ééne der faculteiten. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de oud-zeeofficier Suchanoff, de eenige veroordeelde in het jongste nihilistenproces die geen gratie verkreeg, Vrijdag-ochtend geëxecuteerd is. In den vroegen ochtend St. Petersburg verlaten hebbende, werd Suchanoff naar Kroonstad gebracht, waar bijna de geheele bevolking, alsmede het garnizoen, de terechtstelling op het glacis der vesting bijwoonde. De commandant las het doodvonnis voor, waarna een priester het gebruikelijke gebed uitsprak en troostwoorden tot Suchanoff richtte, die het crucifix kussend, tot het einde zeer kalm en cordaat bleef. Twaalf mariniers vormden het executiepeloton. De dood volgde onmiddellijk. De vorst van Monaco is te Parijs aangekomen om spoedig verder te ver trekken. Hij gebruikte het ontbijt bij den President der Republiek en had een on derhoud met den minister-president de Freycinet. Het heet dat de Fransche re geering er van heeft afgezien om stappen te doen tot afschaffing van de speelbank te Monte Carlo, daar de zaakgelastigde van den vorst Monaco, de markies de Maussabré, te verstaan heeft gegeven dat zijn souverein, indien men hem lastig viel, zijn vorstendom verkoopen zou aan Noord- Amerika, dat eene haven aan de Middel- laudsche Zee verlangt, of aan Rusland, of ook maar aan Duitschland. Barcelona krijgt van lieverlede zijn gewoon aanzien terug. De dienst der spoor- en tramwegen is geregeld hervat, en de winkels en fabrieken zijn meerendeels weer geopend. Men verwacht dat de staat van beleg eerstdaags zal opgeheven worden. een lantaarn aan, die zij naar buiten medenam; want het was pikdonker, en ging zelf op weg. Toen de grenadiers weder om het vuur zaten, lag Brassac met zijn hoofd op 't kussen, zuchtte en steunde quasi en als hem dat verveelde be gon hij straatliedjes te zingen, of herberggrappen te vertellen. Lang duurde dit echter niet Hij scheen in slaap gevallen. III. De herbergierster begaf zich, na eenige minuten geaarzeld te hebben, snel op weg naar eene groote boerenhofstede niet ver van de pastorie. Toen zij de deur der deel naderde, hieven de kettinghonden een vervaarlijk geblaf aan. De honden in de buurt antwoordden. Door dit ge huil gewaarschuwd kwamen de bewoners, die nog op schenen geweest te zijn, naar buiten en de volgende samenspraak begon in het duister: (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1