BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Alexandrië meldt de Daily ISews, dat gezanten van den Abessynischen ko ning Johannes te Kaïro zijn aangekomen. De Arabische kolensjouwers te Port- Said zijn naar aanleiding van de invoering van nieuwe drukkende belastingen en op grond daarvan geëischte loonsverdubbeling, hetgeen de gezagvoerders der stoomschepen weigerden, in verzet gekomen, waarop zij het werk gestaakt hebben, waardoor groot oponthoud veroorzaakt wordt aan vele schepen die niet in staat zijn kolen in te nemen aldaar moeten ankeren. Er heerscht agitatie en men verwacht wanordelijkheden. De kolendragers mishandelden reeds hunne voorlieden. De liberale afgevaardigde Pirmez heeft in de Belgische Kamer het denkbeeld geopperd, om van alle Staatsambtenaren een patent van fr. 45 te heffen. Hierdoor zouden zij kiezers worden, en dus het aantal kiezers uitgebreid en de schatkist bevoordeeld worden. Het denkbeeld verdient zeker de aan dacht der liberalen. Uit Hongkong wordt gemeld dat eenige duizenden Chineezen zich ingescheept hebben naar Britsch-Columbia. Zij zullen zich van daar over land naar de Veree- nigde Staten begeven, wegens de ver wachte verbodswet, die alleen spreekt van ontscheping in de havens der Unie. L' Osservatore Romano deelt mede dat Mgr. Aga- pito Panici, Pauselijk Internuntius bij Z, M. den Koning der Nederlanden, benoemd is tot Secre taris van de Congregatie der Studiën. Ook de Centrale Roomsch Katholieke kies- vereeniging voor het kiesdistrict Steenwijk heelt in een te Steenwijkerwold gehouden vergadering, unaniem tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer G. A. Thomassen a Thuesink van der Hoop, luit. ter zee le kl.f broeder van het overleden Kamerlid. Schoterhuizen, 4 April. Alhier heeft een boerenknecht, die spreeuwen wou schieten, de meid, die er door een raampje of luikje van het stookhok naar stond te kijken, zoodanig in de borst getroffen, dat men voor het behoud van haar leven vreest. Dr. ten Cate van Scherpeuzeel, verleende de eerste heelkundige hulp. He justitie bemoeit zich met de zaak. Dokkum, 4 April. Voor de betrekking van vader en moeder in het algemeen weeshuis alhier hebben zich aangemeld 56 paren sollici tanten. Surhuisterveen, 4 April. Zekere W. G. v. d. M. alhier, van wien wij onlangs meldden, dat hij, naar Amerika zullende gaan, zich op het laatste oogenblik bedacht en aan de eerste haven plaats (de Lemmer) zijn tocht staakte en tot de zijnen terugkeerde, heeft Vrijdag-ochtend weder om afscheid van vrouw en kroost genomen en is nogmaals op reis gegaan naar de Nieuwe Wereld. Hillegom, 4 April. De Noord-Zuidhollandsche Stoomtramwegmaatsehappij vervoerde in de maand Maart 29,894 reizigers, met eeue opbrengst van f 5443.50. IJmuiden, 4 April. Naar men verneemt is de termijn voor aanvaarding der concessie van een spoorweg Amsterdam-IJmuiden der heeren jh. Hartsen c. s. tot 1 November 1882 verlengd. Opsterland, 4 April, Onder deze gemeente had een ongehuwd man, die een draai, over eene vaart liggende, moest passeeren, het ongeluk uit te glijden en in het water te geraken. Een schip per dit ziende, snelde toe om hem te redden, doch kwam te laat; de man was reeds dood.: Arnhem, 4 April. Alhier werden in het af- geloopeu kwartaal niet minder dan 300 perso nen vervolgd wegens overtreding van de drank wet. Een nieuw soort van darmen voor worst wordt in Duitschland vervaardigd uit met zwavelzuur doortrokken perkamentpapier. Ze kun nen, evenals de gewone darmen, gevuld, gerookt, gekookt en gebraden worden, en hebben het voor deel dat ze niet aan bederf onderhevig zijn. In het kanton Sain t-G almier(Frank- rijk) moest dezer dagen een lid van den arron- dissementsraad gekozen worden. Bij die gelegen heid had er te Chazelles, in het kanton gelegen, eene greve van kiezers plaats. Van de 1746 in geschreven kiezers kwamen er slechts twee bij de stembus, die misschien beiden candidaat waren. Deze onthouding is een uitvloeisel van de onte vredenheid der bevolking, daar Chazelles onlangs van zijn rang als hoofdplaats van het kanton be roofd is om die eer toegekend te zien aan Saint- Galmier. Iemand te Terldsard is door hetKau- tongerecht te lleereuveen veroordeeld tot 80 boete of 8 dagen gevangenisstraf voor het strikken van een haas, en tevens omdat hij bij de bekeu ring een valschen naam had opgegeven. De troep van het theatre te Namen, die gedurende de wintermaanden te Maastricht des Dinsdags voorstellingen gaf, vertrok Woens dag morgen per spoor naar Luik, maar werd te Visé aan het Belgische grensbureau nitgenoo- digd uit te stappen, ten einde de visitatie te on dergaan. Bij hun vertrek van Maastricht zagen verscheidene hunner, zoowel heeren als dames, er welgedaan en mollig uit, maar toen de Belgische ambtenaren hen van de koffie en sigaren hadden ontdaan, die zij verborgen hadden, waren zij veel slanker geworden. De mislukte smokkelpartij komt hun op een schade van 100 franks te staan. De eigenaar van de onlangs veronge lukte stoomboot Ballina is tot een boete van 150 en betaling van rechtskosten veroordeeld, omdat hij het vaartuig overladen liet vertrekken, ofschoon hij van te voren gewaarschuwd werd, dat de boot onsterk was, en hij dus voor het verlies van schip en menschenlevens verantwoor delijk geacht moest worden. Uit Oene kwam in het midden der vorige maand eene weduwe bij de ingezetenen van Deventer bedelen. Zij zeide een som van f 3 bijeen te moeten brengen om landpacht te betalen. Bij onderzoek bleek dit een praatje te zijn, want de vrouw had een eigen woning met een daarbij behoorend stuk land, en drie volwassen, gezonde en sterke kinderen, die als dienstboden flink geld konden verdienen. Meerdere personen komen vol gens ingewonnen informatiën te Oene door derge lijke bedelarijen aan den kost. In „K rebels" Europdischen Reise (elfde druk 1755) lezen wij, dat wie in zijn tijd met extrapost reisden voor een paard acht groschen per Üuitsche mijl betaalden, maar zelveu voor een rijtuig moesten zorgen. Het gewone postgeld be droeg lijf groschen per mijl, zoodat het per post reizen van Leipzig naar Frankfort a. d. Main slechts op 8 thaler te staan kwam. Maar de vele aanlegplaatsen, de redelijke en onredelijke dorst en honger, het overnachten enz., maakte het reizen toch duur. Dit was nog meer het geval wanneer men met extrapost reisde. Twee heeren von Salis en zekere heer von Albertini deden in het jaar 1756 met hunue twee hofmeesters en twee knechts eene reis van Chur in Zwitserland naar Berlijn en Göttingen, waar zij var. Lindau uit in 24 dagen aankwamen. De heen en terugreis, die in 't geheel 2'/j maand duurde, kostte elk der drie heeren alleen aan logementrekeniug, postgelden en fooien, 808 gulden. Tegenwoordig zou diezelfde reis, van Chur afgerekend, heen en terug in nog geen vier dagen afgelegd kunnen worden, en in een coupé eerste klasse twee personen niet meer dan ongeveer 240 Mark kosten. De Engelsche admiraliteit heeft de onverwijlde vernietiging bevolen van alle op de onderscheidene staatswerven voorhandene hoeveel heden xerotine siccative, de verfmassa wier explo sieve eigenschappen, naar men aanneemt, den ondergang van het oorlogsschip Doterel en de ontploffiug aan boord van de Triumph hebben ten gevolge gehad. De raadsheer Sawyer van Wisconsin is een even practisch man als een hartelijk huis vader. Op zekeren dag, riep hij zijne dochters bij zich, en verzocht haar, als een bewijs van liefde voor hem, goed te leeren koken en hare eigene kleeren te maken. Dit beloofden zij, en niet lang daarna noodigden zij papa en mama en eenige vrienden bij zich te dir.eeren. Zij hadden eigen handig het smakelijk diner toebereid, en de fraaie kleeding, die zij droegen hadden zij ook zelveu gemaakt. De raadsheer gaf zijne tevredenheid te kennen in den vorm van een kassiers-briefje van 25.000 dollars aan ieder. Gelukkig wie zoo de deugd kan beloonen Een gepensioneerd Engelsch officier, kapt. Whalley Nicholson, heefteen boek geschreven, getiteld:A'en. fortuin gemaakt in vijfjaar te Hawaii. Door een vriend op de Sandwichseilanden had de heer Nicholson bericht dat men op dit grootste dier eilanden met 500 fortuin kan maken. In het bezit zijnde van 1500, had hij den raad van zijn vriend gevolgd, en hij beweert nu in 5 jaar 6650 overgewonnen te hebben. Hij verhaalt wonderen van zijn suiker-plantage, waarbij men op drie ton goede suiker per acre van 4/5 bouw kon rekenen. Hij had in het eerste seizoen na aftrek van productie-kosten en levensonderhoud voor vijftien maanden aan vijftig acres suiter 150 verdiend en in het tweede seizoen, door de veel minder geworden productie-kosten a 6 per acre, een winst van 1350. Hij is nu in zijn derde jaar, en beschrijft het klimaat en de aange name leefwijze op het eiland niet minder euthou- siastisch dan de suiker-cultuur. Als alles maar waar is.' Een vreeselijke ramp vond plaats op den Mississippi nabij Memphis. Een stoomboot van New-Orleaus naar Cincinnati, met 40 passa giers en 60 man scheepsvolk aan boord, vloog in brand. Men slaagde er wel in snel aan den oever te komen, maar toen zij va3tgemeerd lag brak de lijn, voordat er nog vele personen af waren, en door den sterken stroom meegesleept, dreef het brandende gevaarte naar het midden der rivier. De meeste passagiers lagen te bed, daar 't nog voor het aanbreken van den dag geschiedde en konden niet spoedig gered worden. Vijf en dertig perso nen, meest vrouwen en kinderen, zijn verdronken of verbrand. De geheele menagerie van een circus, dat aan boord was, is mede verbrand. Dezer dagen hadden een paar Lon- densche tandmeesters een patiënt te behandelen, zooals zij nog nooit ouder handen hadden nl. een grooten baviaan in den dierentuin van Regents Park. De aap had weken lang reeds kiespijn; zijn bek en wang zwollen op en het dier bleek zeer te lijden. Hij zat in een hoek van het hok, met zijn kop tegen den muur verborgen en zijn poot aan den wang, kon niet eten, en was moei lijk te genaken. Het trekken van de kies ging dan ook niet gemakkelijk. De pogingen om hem te chloroformiseeren mislukten telkens: maar ein delijk lag hij toch bewusteloos neder, zoodat de operatie geschieden kon. Deze gelukte volkomen; eenige oogenblikken later zat de baviaan vrij van pijn weer overeind in zijn kooi, en begon terstond weer te eten, blijkbaar recht in zijn schik over zijn herstel. Als een bewijs van den gunstigen ge- zondheidstoestand te Oosterhout wordt vandaar gemeld, dat op eene bevolking van 10,200 zielen, gedurende de eerste maanden van dit jaar, slechts 33 sterfgevallen zijn voorgekomen. Dat moet maar gezegd worden, zoo lezen wij in het Rott. Nieuwsblad-, de Neder- landsche fiscus is een heksenmeester in 't classi- ficeeren. We zouden hem de tours de force, die hij dagelijks op dat gebied vertoont, niet gaarne nadoen. Als pendant van de beruchte molenaars- quaestie kar. dienen, dat de heer D. Buys, diiec- teur van het Algemeen Schoolmuseum te Botter dam, in 't bezit is van een ontvangbewijs te zijnen name voor het recht van patent wegens. het geven van spelen of vermakelijkheden. Op de reedete Vlissingenisinde vorige week het volgende voorgevallen. Een jon- geD, die van een Grieksche brik te Antwerpen was gedeserteerd, werd door zijn vader, die tot de bemanning van het schip behoorde, terwijl het schip op de reede geankerd was, weer aan boord gebracht. Nauwelijks aan boord terug, sprong de jongen over de verschansing te water en zijn vader hem achterna. Deze redde hem ten koste van zijn eigen leven, daar hij, toen men den jongen aanpakte, eensklaps in de diepte verdween. Zijn lijk is nog niet gevonden. Een rechter in Canada heeft, in een proces, door een predikant aan een zijner ge meenteleden aangedaan, beslist, dat er in „hoor bare ademhaling door de neusgaten geen kwaad willige bedoeling ligt, en dat het een onvervreemd baar recht is van ieder, die eene eigene plaats in de kerk heeft." De Saksische ministervaneeredienst Von Gerber heeft tegen net overladen der leer lingen op de hoogere inrichting van onderwijs eene missive gezonden aan de directeuren der gymnasia en reaalscholen. De minister komt in zonderheid op tegen het kwaad van het over dreven huiswerk, tegen de te hcoge eischen van het van buiten leeren en tegen den ongenoegza- men vrijer, tijd in het belang van het lichaam. Ook het kwaad, dat jonge docenten wel eens stichten door het humanistische doel der gymnasia tegenover dat van de philologie als vakstudie uit het oog te verliezen, wordt besproken. Evenzeer het verkeerde, dat aan reaalscholen 1ste klasse gelijk op hooge scholen onderwijs wordt gegeven. Door den Duitschen geleerde Noll wordt de opmerkzaamheid gevestigd op de om standigheid, dat de zoogdieren op de eilanden van den oceaan zich meerendeels onderscheiden door kleinere afmetingen dan hunne broeders en zusters op het vasteland. Het is bekend, hoe de kleinste paarden, de por.nies, op de Shetlands- eilandeu, op Corsica, Sardinië en IJsland gevon den worden. Zoo zijn op de Falklands-eilanden de paarden gaandeweg zóó klein var. stuk gewor den, dat ze voor de jacht met den lasso te zwak bleken, en men voor dit doel uit La Plata paar den laat komen. Zoo vindt men op de westelijke Azoren koeien, niet hooger dan 1 meter, en zijn ook de andere, van Spanje ingebrachte huisdieren, in grootte afgenomen. Ja, deze opmerking is zelfs bij de ratten bewaarheid op Nieuw-Zeeland, op Mauritius, op Ascencion blijken de ratten slechts van de gewone grootte te bereiken. Men meent de reden van dit opmerkelijk feit te mogen be titelen als eene soort van verbastering, die weer haar oorzaak vindt in het beperkt getal exem plaren van iedere soort op de eilanden aanwezig. Zondag overleed te Goor de Heer H. oud-ontvanger der directe belastingen te Slodde ren die in 1831 bij den tiendaagschen veldtocht uittrok, als 2e luitenant bij het 2e bataljoD der mobiele Overijselsche schutterij en toen te Leiden, door vermoeienis en koortsen overweldigd, zoo danig ziek werd, dat hij, na drie dagen lijdens, geheel -buiten bewustzijn als dood werd beschouwd. Het scheelde niet veel of hij was levend begra ven geworden, daar men zijn goed reeds had gein ven tariseerd, de timmerman de maat van de kist had genomen en alles verder in gereedheid was gebracht om hem den volgenden morgen ter aarde te bestellen, toen door een toeval de consulent chirurgijn van den Koning, de heer Logger, die juist uit Den Haag kwam, 's avonds in de sociëteit over het ziektegeval hoorde spreken en gaarne den doode eens in oogenschouw wilde nemen. Na hem goed beschouwd te hebben en alle mo gelijke middelen te hebben aangewend, scheen hij toch nog onvoldaan, en nam nu zijn toevlucht tot een laatste middel, namelijk om door het in gieten van een weinig ouden Rijnwijn waarvoor de mond opengeschroefd moest worden te trach ten de levensgeesten weder op te wekken, waar in hij gelukkig slaagde. De blijdschap van den schijudoode, die alles gehoord had wat er ge durende al den tijd van zijn bewusteloosheid over hem gesproken werd, laat zich natuurlijk niet be schrijven. Hij herstelde spoedig geheel en al, was tot 1865 ontvanger te Oost-Marsum, sukkelde daarna veel aan de oogen en was na 1879 tenge volge van een lichte zenuwberoerte memorieloos, terwijl hij nu dns ruim 50 jaren na zijn won dervolle redding werkelijk gestorven is. Niet gaarne sprak hij over zijne ontzettende oudervin ding, waarvan zijn geheele leven lang de kentee- kenen zichtbaar waren aan de tanden, door het openschroeven van den mond. Er bestaat te Parijs tegenwoordig ook eene Academie Internationale des Tailleurs pour Hommes, die onbewust zich ten doel stelt, door éénheid van snit over de geheele wereld, den hedendaagschen eentonigen aanblik der mans personen in alle landen van den aardbodem nog te helpen bevorderen. Verleden Donderdag vermaakten in eene kazerne te Luik twee zeer bevriende korpo raals, Fondair en Hougardy zich met schermen. Zij hadden twee nieuw models floretten daartoe genomen, welke aan het einde uitloopen in een ovalen metalen knop. Nadat het assaut ge- ruimen tijd geduurd had, drongen de kampioe nen op elkaar in en plotseling doorboorde Hou gardy's wapen het masker van zijn tegenstander en drong dezen diep het neusgat in zoodat eene hersenbloeding volgde. De ongelukkige Fondair is Zaterdag overleden. De schatrijke, 57 jarige hertog van Westminster zal in den echt treden met de 25 jarige dochter van lord Chesham. Daar de doch ter van den hertog getrouwd is met den broeder van de bruid, wordt de hertog de zwager van zijn schoonzoon. De beroemdeRussische schilder W e- reschagin mag wel voor alle anderen een man van kunstvaardige hand heeten. Wie 's mans rechter hand ziet zou toch kwalijk gelooven dat zij tot iets, laat staan tot het scheppen van meester stukken in staat is. De wijsvinger is grootendeels doorgebeten door een jongen luipaard, die Were- schagin in zijn jeugd voor zijn genoegen hield. De middelvinger is in den oorlog doorschoten geworden. De eigeulijke hand bestaat uit een wanstaltige klomp, en de arm eindelijk heeft door een breuk zeer geleden. Daarbij kreeg de schilder in den laatsten Turkschen oorlog een wond in de dij, welke woud nog niet genezen is. Uit Zuid land meldt men ons, datook daar de prijs van aardappelen thans zóó laag is, dat goede soorten tegen een gulden vijftig cents per hectoliter verkocht moeten worden, terwijl nog in het najaar ruim f 3 geboden werd. Dat een predikant verhooging van jaarwedde weigert, is zeker niet allidaag?, maar kwam onlangs in Schotland voor. De predikanten in Engeland blijven wegens de armoede ten platte lande, wel eens onbetaald. Nu werd kort gele den aan een Schotsch predikant aangeboden zijn jaarwedde met f 1200 te verhoogen, doch hij antwoordde: „Het zwaarste gedeelte van mijn taak is nu al het mij toekomende binnen te krijgen; als ik nog moeite moet aanwenden voor een nieuwe som, zou ik er zeker onder be zwijken." De vrouw, dieindeCzaarPeterstraat te Amsterdam op 10 Maart jl. door haar man in den hals werd gesneden, neemt langzamer hand in beterschap toe. Sinds dien tijd is zij in 't gasthuis verpleegd en kunstmatig door een buisje in de keel gevoed. Sedert een paar dagen heeft zij weder op de natuurlijke wijze eenig vloeibaar voedsel kunnen gebruiken, dankzij de goede ge nezing van de keelwond, die vrij groot was, doch thans zoo goed als gesloten is. Als na den Economischen Raad o o k d e Bondsraad het tabaks-monopolie mocht afstemmen, dan weet ik geen „raad" meer, moet von Bismarck gezegd hebben. Aan het postkantoor te Aken ligt een brief als onbestelbaar met het volgend adres: Den heer A. Meijers, vroeger het „Wilde Varken" te Aken. De bracelet, die Prinses Helena bij haar huwelijk van de gemeente Windsor zal ont vangen, is van massief goud in den vorm van een slang met eenige saffieren in den kop. Het ge schenk zal minstens 400 pd. st. of f 4800 kosten. Iu Corea is de doodsfraf bedreigd tegen het misdrijf van het afscheren van het hoofd haar. Een Coreaan was zijn land ontvlucht en had zijn weg gevonden naar Peking, waar hij door eenige vreemdelingen was voortgeholpen en dezen uit dankbaarheid les gaf in de Coreaansche taal. Hij had de Chineesche kleederdracht aangenomeu, en zich volgens de Chineesche wijze het hoofd haar laten afscheren. Dit vergrijp tegen de wetten van zijn land kwam hem duur te staan. Door eenigen zijner laudgenooten herkend, die de schat ting aan het Chineesche hof kwamen overbrengen, werd hij gevangen genomen, geboeid naar zijn vaderland teruggevoerd en daar ter dood gebracht. Nationale schuld van Engeland. Men b e- weert dat 100 volwassen mannen de nationale schuld van Engeland, in banknoten van 10 pond st. verdeeld, niet zouden kunnen dragen, ofschoon zulk papier zeer licht is. De Pruisische afgevaardigde 7on Griesheim, een der felste tegenstanders van het tabaksmonopolis, heelt v erklaard dat hij zijn te genstanders als straf toewenschte de producten van de Keizerlijke tabaksfabrieken te moeten roo- ken, en bood zijn mede-afgevaardigden aan, hun een proefje van die sigaren te geven, opdat zij zich zeiven zouden kunnen overtuigen omtrent de hoedanigheid van de propucten der regie. Hij had in een der bijzalen een aantal kistjes met sigaren uit de rijksfabriek te Straatsburg van verschillende prijzen, tusschen 3 en 25 pf., laten brengen, en een aantal afgevaardigden kwamen daar, na de zitting, een proefje nemen. Allen waren het er over eens, dat de sigaren afschuwelijk waren en de proefneming heeft het aantal tegenstanders van het monopolie niet weinig doen toenemen_ BI ij kens bericht aan de Lloyd uit Corunna is de pakketboot Douro, uit Brazilië, eergisteren-nacht bij de kust van Finistere in aan varing gekomen met het Spaansche stoomschip Yrurac-Bat, op reis van Liverpool naar Porto- rico. Beide schepen zijn te gronde gegaan. Van de Douro zijn slechts 17 en van de Yrurac-Bat 67 personen gered. Het oudste gouden sieraad, waarop een Vorstin zich beroemen kan, is in het bezit van de vijftienjarige Prinses Maria, dochter van Koning Menelik van Schoa in O.-Afrika. Kort geleden trad zij in den echt met den erfprins Michael, zoon van Koning Johannes van Abyssinië. Bij de huwelijksvoltrekking, die naar koptisch- christelijken ritus plaats had, droeg zij een diadeem, die de stammoeder van haar huis, de Koningin van Saba, ter gelegenheid van haar bezoek in Jeruzalem aan koning Salomo, van dezen ten ge schenke had bekomen. De koninklijke familie van Schoa beweert in het bezit te zijn van docu menten, waaruit blijkt, dat zij reeds vier eeuwen vóór Christus in dit land geheerscht heeft. Het eerwaardige kleinood bestaat uit een eenvoudigen gouden band, die met twaalf edelgesteenten ver sierd is. Op Lantz, die zijn grijzen vader ver moord had, is te Versailles het doodvonnis vol trokken. De veroordeelde had een wit hemd aan, was barrevoets, en had een zwarten sluier over het hoofd, zooals het gebruik is bij de terecht stelling van vadermoordenaars,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2