BINNENLAND. gevecht. Er kwamen vervolgens meer sol daten op de been, en de zaak dreigde nu een ernstig aanzien te krijgen, maar ein delijk verscheen een kapitein der karabi- niers, die de militairen deed verwijderen en de menigte aanmaande uiteen te gaan, iets waaraan gevolg werd gegeven. De staat van beleg is in geheel Cata- lonië opgeheven. In de Spaansche minis- terieele kringen wordt gerekend op eene meerderheid van 100 stemmen voor het handelstractaat met Frankrijk. Uit New-York%-ordt gemeld, dat den 26sten Maart op Kaap Haïti een opstand tegen President Salomon is uitgebarsten. De steden Gonaives en Port-au-Prince sloten zich bij de beweging aan. De Krijgs wet is afgekondigd. De President bereidt zich voor met 8000 man naar Haïti en Gonaives op te rukken. Uit Alexandrië worden verscheidene nadere bizonderheden nopens de militaire samenzwering tegen Arabi-bey gemeld, o. a. de arrestatie van 19 Circassiers, die een komplot gesmeed zouden hebben, waaraan ook enkele Arabieren hebben deelgenomen. Men vermoedt nochtans dat Arabi-bey het komplot verzon, om zijn prestige te verhoogen. De kolensjouwers te Port Said hebben den arbeid op de oude voorwaarden hervat. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer in het hoofdkiesdistrict Steenwijk zijn uitge bracht 1348 stemmen. Gekozen is de heer G. H. Thomassen a Thuessinck van der Hoop (antire- volutionnair) met 718 stemmen. Op den heer mr. P. J. G. Van Diggelen (liberaal) waren 624 stem men uitgebracht. Het bestuur der Vereen iging van officieren der schutterij in Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin hel ver klaart zijn volkomen adhaesie te schenken aan het ontwerp van wet, houdende regeling der schutterijen. Met het Bond van officieien der schutterij in Noord-Brabant juicht het bestuur verder zeer toe, dat de imperatieve bepaling om trent de oeieningen op Zondag in het tegen woordig ontwerp van wet niet is opgenomen. Goudswaard, 13 April. Een arbeider alhier, is gisteren, terwijl hij in het land aan het werk was, in een sloot geraakt en verdronken, men denkt tengevolge van een zenuwtoeval, waaraan hij lijdende was. Hij laat een weduwe met kin deren achter. Hellevoetsluis, 13 April. Gisteren-avond is alhier in de Marinehaven het lijk opgevischt van een marinier 2de klasse, die waarschijnlijk in be schonken toestand daarin was geloopen. Eindhoven, 13 April. In deze gemeente is een geval van hondsdolheid door den districts— veearts geconstateerd. De burgemeester heeft on verwijld bevolen de honden vast te leggen of hun een muilkorf aaD te doen. Sluis, 13 April. De ambtenaren der justitie uit Middelburg, vergezeld vaD geneeskundi gen, zijn gisteren alhier aangekomen en hebben op eene hofstede in de wijk Heille een onderzoek ingesteld naar een aldaar door eene dienstbode gepleegden kindermoord. Smilde 13 April. Alhier trok gisteren een troepje Zigeuners voorbij. Bij de bakkers requi- reerden zij brood zonder te betalen en bij parti culieren bedelden zij op de onbescliaamdste wijze. Gelukkig kwam weldra de politie tusschenbeide en maakte aan de ongeregeldheden dezer lieden een einde. Amsterdam, 13 April. Niet minder dan 3365 processen-verbaal zijn sedert de invoering der drankwet (1 Nov. 1881) tot op 1 April jl. door de politie opgemaakt ten gevolge van die wet. Bergen-op-Zoom 13 April. Bij het houden van oefeningen in het vuur door de veld-artille- rie alhier, is de adjudant-onderofficier H. door een schot kruit zoodanig getroffen en gewond aan hoofd, schouder en borst, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. De ongelukkige is in het hospitaal opgenomen. Beverwijk, 14 April. Gisteren werd een proef tocht gedaan op den nieuwen tramweg naar Wijk aan Zee. De proef is met gunstig gevolg afge- loopen. De lijn zal nu vermoedelijk 25 Mei a. s. voor 't publiek geopend worden. Men vreest ech ter dat de bagagewagens tegen dien tijd nog niet gereed zullen zijn. Rotterdam, 14 April. Heden-voormiddag is uit het water aan den Noordsingel opgehaald het lqk van een man. Het lijk is onder politietoe zicht naar de loods voor drenkelingen in Croos- wijk overgebracht. Deventer, 14 April. In een huisgezin alhier zijn drie gevallen van typhus voorgekomen, waar van één met doodelijken afloop. Er bestaat ver moeden dat de ziekte uit het buitenland hier is overgebracht, doordien de winkelier, te wiens huize de ziekte is uitgebroken, van daar een kist met goederen ontving, waarin zich ook stroo bevond; juist de personen, die de kist hielpen verpakken, werden door de ziekte aangetast. Kampen, 14 April. De Hooge" Baad heeft verworpen het cassatieberoep van H. J. de J. alhier, ingesteld tegen een arrest van het gerechts hof te Arnhem, waarbij hij is veroordeeld tot 6 maanden eenzame opsluiting wegens moed willige verwonding zijner vrouw door te bijten in haar linkerarm. Tilburg, 14 April. De winst, die de gemeen telijke gasfabriek over 1881 heeft opgeleverd, be draagt f 33,000. Men verwacht nu eerlang eene vermindering van den prijs van 't gas, die thans 9 ct. bedraagt. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag namiddag is op de Elbe de ketel der Oostenrijksche stoomboot Austria ge sprongen. Het schip is door midden gespleten. Een aantal stukken machinerie zijn eenige hon derden schreden ver weggeslingerd en eenige zelfs in nabijgelegen huizen terecht gekomen. Een stuk ijzer van tien voet lang is hoog opgevlogen en neergekomen op eene straat, waar het drie voet diep in den grond is geboord. Vier men- schen hebben bij de ramp het leven verloren. De tweede stuurman is overgeslagen naar een tuin; zijn lijk was vreeselijk verminkt. Den tweeden bootsman heeft men in het water zien nederplofïen; hij was reeds dood toen hij er uit werd gehaald. De kapitein en een stoker zijn insgelijks in de rivier omgekomen. Een andere stoker, benevens de machinist en een bootsman zijn met den schrik \rijgekomen. De omliggende bootjes hebben geen letsel gehad. Te Shrewsbury is de kostbare troep otterhonden van den jachtliefhebber Geofïry Hill aangetast door een zonderlinge noodlottige ziekte, waartegen tot nog toe de bekwaamheid van alle deskundigen niets vermocht. De honden vertoonen kenmerken var. bloedvergiftiging, teren meer en meer uit en sterven eindelijk aan de ziekte. Hun bloed blijkt dan, bij de lijkopening, in water ver anderd te zijn. Hoewel men eenigszins de uitbrei ding van de ziekte kan tegengaan, een genees middel is nog niet gevonden, en het is zoo goed als zeker, dat de geheele troep honden er aan sterven zal. Omtrent het ongeluk, dat jl. Maan dag tusschen Muiden en Naarden met de Gooi- sche stoomtram plaats had, wordt nader bericht dat de gedoode passagier, de heer De Bruijn, van Zaandam, niet uit den wagen sprong, maar er uit viel. Hij stond namelijk op het balkon van een der wagens, en, niet bedacht op den stoot, dien de trein op hel bedoelde punt van den weg dikwijls krijgt, viel hij uit den wagen en bekwam geweldige kneuzingen aan het hoofd en den rug. Hoewel hij nog eenige blijken van leven gaf, was hij weldra een lijk. Hij was algemeen geacht en laat eene weduwe met 4 kinderen na. Het Nederlandsch Panopticon te Amster dam zal den 15en Juni worden geopend; volgens het Hbl. worden de wassen beelden uitstekend bewerkt en zal de galerij met die van Mme Tus- saud kunnen wedijveren. De bouwman B. K., te Lopik, wiens schuur en hooiberg met een gedeelte van het daarin aanwezige vee en verderen inventaris in het begin der vorige week een prooi der vlam men werden, heeft bij het onheil hoogst belang rijke brandwonden bekomen. Een zijner zonen, die beschuldigd wordt den brand gesticht te hebben, is gevangen genomen. Een andere zoon werd eenige dagen later in het gesticht voor krankzinnigen te Utrecht geplaatst. Een tragi-komisch voorval viel on langs te Duisburg voor. Een in het gasthuis overleden behoeftig man werd naar zijn laatste rustplaats gebracht. Zijn zoontje, een kind van acht jaren, was de eenige, die hem grafwaarts geleidde. Het regende hard en bet kind klom eindelijk, om daartegeü beschut te zijn, op den wagen, die met een kap beschut was en ging op de kist zitten. Daar het kerkhof op verren afstand van de stad ligt en de tocht met de gebruike lijke langzaamheid geschiedde, werd de knaap ten laatste ongeduldig en klopte de koetsier op den rug met de vraag: „Zijn we er haast?" De man meende in zijn eersten schrik, dat de doode was opgestaan, en viel bewnsteloos van den bok op den grond. Gelukkig gebeurde dit in de nabijheid van het kerkhof; de doodgraver, die reeds aan den ingang stond te wachten, kon dus met zijne hand langers den wagen op de plaats van bestemming brengen, om zijn treuriger, plicht te vervullen en daarna den koetsier naar de stad brengen. Deze is nog niet van zijne ontsteltenis bekomen. Hij ligt gevaarlijk ziek. Mevrouw Zanche, de rechtersvrouw die te Potsdam terechtstond wegens het schrijven van een groot aantal ongeteekende lasterlijke brie ven, is veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf en de kosten van het geding. Een jeugdig handelsbediende, wiens ouders op den Boulevard de la Villette wonen, kwam in de maand Januari j.l. van de loting terug en had een slecht nommer getrokken. Die dag was een dag van rouw voor het ongelukkige gezin, dat al zijne schoone droomen daardoor in 't niet zag verdwijnen. De moeder vooral was er blijkbaar zeer door getroffen en kon het denkbeeld niet verdragen van haar kind gescheiden te worden. Men hoopte echter; het jonge mensch was van een zwak gestel en zou zeker afgekeurd worden. Men wachtte met ongeduld dat oogenblik af. Die hoop bleek echter ijdel; de jonkman werd goed voor den dienst verklaard en kon geen redenen var. vrij stelling doen gelden. Zondag 11. toen de moeder schreide bij de gedachte aan het vertrek van haar zoon, omhelsde de vader zijne vrouw en verliet met haastigen tred zijne woning in de richting van het ka naal van la Vilette, waar hij zich zonder te bedenken instortte. Gelukkig hadden twee varensgasten hem opgemerktzij sprongen terstónd in een schuit en slaagden er na veel moeite in hem behouden op het droge te brengen, In een der zakken van zijn jas vond men een papier, aan zij a vrouw geadresseerd, waarop hij geschreven had; „De jon gen zal niet in dienst gaan: hij is de eenige zoon eener weduwe." Nadat men hem had doen beloven voortaan van zulke middelen tot vrijmaking van zijn zoon af te zullen zien, deed de commissaris van politie hem naar de echtelijke woning terug brengen. Een bokking-koopmanging Woens dag-avond met een volgeladen kar van Harderwijk, met het doel zijne waar te Nijmegen aan de markt te brengen. Onderweg werd door hem hier en daar een „pruufke" genomen, met dit gevolg dat toen hij in den nacht te Arnhem aan kwam, wellicht alleen daardoor het instinkt van zijn paard aangeland, de man geen boom van een huis meer kon onderscheiden. Misschien dat de alcoholische uitwaseming van den geleider ten slotte ook invloed op het paard uitoefende, want aan een hellende straat aangekomen, stapte de knol het trottoir op, waardoor het wiel van de kar brak, het paard op den rug viel, en de koop man te midden van een hoop van 67 manden bokking, die door den val grootendeels waren losgesprongen, lag te spartelen. Het avontuur zal den vischboer stellig lang heugen, want de gevolgen daarvan waren: een kapot en bebloed gezicht, een nacht uitslapen op de planken, eene bekeuring wegens overtreding der drankwet, een paard met twee gebroken pooten, het wiel van de kar en de kar zelve gebroken, betaling van het gerequireerde werkvolk om den boel op te ruimen, en ten slotte afkeuring en vernietiging van den visch. DeZoologicalNecropolisCompany van wier optreden wij indertijd melding maakten, en die zich ten doel stelt het aanschaffen van eene begraafplaats voor honden, katten, vogels en andere kamerdieren te Londen toont dat het haar werkelijk ernst is met haar plan. Zij heeft eene inschrijving geopend tot het bijeenbrengen van een kapitaal van 10.000. Aan de dwaasheden in de uitvoering van het toltarief schijnt geen einde te komen. Nadat dezer dagen eenige geslachte kippen wegens het omhulsel waren gerangschikt onder de rubriek „aangekleede poppen," wordt thans in de Volks- freund een geval openbaar gemaakt, waarbij de ambtenaren niet de bezending wegens het om kleedsel, maar het omkleedsel wegens den inhoud op een hooger invoerrecht hebben aangeslagen. Eene dame, die haren neef reeds 23 maal op zijn verjaardag een zilveren lepel ten geschenke had gezonden, was om redenen van gezondheid naar Italië vertrokken en zond onlangs van daar den 24sten lepel met een prachtig eikenhouten kistje, waarin hij nu de gezamenlijke twee dozijn kon bewaren. En wat deden de grensbeamten? Zij wogen het zware kistje met den lepel en sloegen alles te zamen naar dat gewicht aan op het ver schuldigde invoerrecht voor „zilveren voorwerpen." Het ongelukkigste in zulke gevallen is, dat het gewoonlijk niet helpt ot men bij den Bondsraad al er tegen reclameert. Een timmerman, die zich Dinsdag namiddag op de stoomtram LeidenHaarlem bevond, sprong onder Sassenheim van den in vollen gang zijnden wagen, met het gevolg dat een zijner beenen onder de wielen geraakte. Ernstig verwond werd hij opgenomen en per vigilante naar het akademisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij nog denzelfden avond overleed. Nieuw ontdekte parasieten in het varkensvleesch schijnen recht te geven tot den raad, dat ook de onderzoekers bij hunnen arbeid scherp toezien, omdat er onder bedoelde para sieten voorkomen, die al licht met trichinenkap- sels verward kunnen worden. Voor de practijk zou zoodanige verwisseling trouwens van weinig belang zijn, omdat ook de nieuwe parasieten ge vaarlijke gasten zijn. In een Engelsche stad toch zijn daardoor 20 menschen ziek geworden waar van 4 stierven. Proeven op dieren bewezen het bestaan van den parasiet en van het gevaar. Later kwamen zulke ziekten elders voor bij 15 en bij 66 personen. En ook in schapen- en rund- vleesch nam dr. Buchanan den parasiet waar. Duncker en de prof. Hess, Leuckardt en Pagen- stecher hebben onlangs een egelachtigen parasiet uit het middelrif van een varken beschreven, die ook veel gelijkt op een trichinekapsel en tevens op den Distomum clavigerum uit den endeldarm van den kikvorsch. Maandag-avond vermaakte zich een vroolijk gezelschap, uit zes personen bestaande, met roeien op de Marne, toen, bij de brug van Bry, allen door een beweging der boot naar ééne zijde overhelden, waardoor deze omsloeg. Slechts drie personen werden gered. Een „comble". Sarah Bernhardt,- zoo bekend om haar magerheid, trouwde te Londen in het consulaat van Grèce (graisse). Te Verden, bij Hamburg, heerschteop 1 dezer maand een niet geringe opschudding, 't Was de betaaldag voor de ambtenaren, die er in vrij groot aantal zijn gevestigd. In de vaste over tuiging dat men weldra in 't bezit van de be zoldiging over het afgeloopen kwartaal zou zijn, begaf een talrijke schaar ambtenaren zich in op geruimde stemming naar den agent van den rijks betaalmeester. Aan diens bureel ontving men, in plaats van klinkende specie, een bericht, dat aller verwachtingen op meedoogenlooze wijze den bo dem insloeg. Het antwoord was kort maar krach tig: „Er is geen geld beschikbaar." De provin ciale regeering, zoo vernam men van ter zijde, had verzuimd de noodige fondsen beschikbaar te stellen, 't Klonkt als een donderslag bij een helderen hemel in de ooren van velen. In den loop van den dag lekte een en ander uit, dat nog vreemder klonk dan het ont/angen bericht, want men vernam dat de noodige fondsen (circa 90,000 Mark) waren verdwenen in gezelschap van een amb tenaar, die ze reeds op 31 Maart in ontvangst had genomen. Een Eransch dokter heeft eeninstru ment bedacht, waarin de pokstof bewaard blijft en waarmede ieder zichzelf kan inenten. Het heeft den vorm van een naald met keepjes; aan het eind is de punt verguld om die tegen oxydatie te beschermen. Even nadat Dinsda g-m o r g e n o m- streeks half negen een trein van de stoomtram van Leiden naar Katwijk was vertrokken, derail leerde nabij het tolhek op den Bijnsburgschen straatweg de machine, en wel zoodanig dat ze geheel omsloeg en door den val geheel uit het verband gerukt werd en voor verderen dienst onge schikt was. Met medehulp van een ploeg arbei ders van de Hollandsche-Spoorwegmaatschappij en den lijnopzichter daarvan slaagde men er na paar uren in, den weg weer vrij te krijgen. De machinist was met moeite uit zijne positie gered. Uitwendig bekwam hij slechts eene kleine verwon ding aan het hoofd, doch door de pyn welke hij op verschillende plaatsen van zijn lichaam gevoelde, vreesde men dat hij ook inwendig was gekneusd, waarom hij dan ook in het academisch ziekenhuis is opgenomen geworden. De beide personenwagens leden eveneens schade, vooral aan de balkons en het glaswerk; doch de passagiers kwamen geluk kig met den door den schok veroorzaakten schrik vrij. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het niet in orde zijn van den weg. Onze Nederlandsche landbouwers zullen binnen kort het bezoek ontvangen van eenige voorname grondbezitters en landbouwers uit bet oosten van Engeland, vooral uit Norfolk, met sir Powell Buxton aan het hoofd, die het voornemen hebben, onzen landbouw van nabij gade te slaan en de voornaamste pachthoeven in ongenschouw te nemen. Een ontdekking betreffende zekere slachtoffers van den brand van het Bing-theater, te Weenen, baart te Weenen groot opzien. De politie heeft nl. de hand gelegd op verschillende personen, mannen en vrouwen, die vrij groote sommen van het hulp-comité ontvangen hadden, voor de familiën der slachtoffers, op hun ver klaring, dat zij een familielid verloren hadden. Thans is gebleken, dat drie der zoogenaamde dooden springlevend zijn. Zekere juffrouw Gertler o. a., had verklaard dat haar man bij den brand was omgekomen en had van het comité eerst 400 florijnen en later een pensioen van 1320 florijnen ontvangen. Welnu, Gertler, de man, had zich onmiddellijk na den brand naar Hongarije begeven, na zijn vrouw tot het schelmstuk overgehaald te hebben. Keizerin Augusta van Duitschland heeft in het naar haar genoemde hospitaal te Berlijn het lieve gebruik ingevoerd, om voor de bedden van alle herstellenden zonder onderscheid frissche bloemruikers neer te zetten, zoodat de patiënten, die van een zware ziekte herstellen, zich door het zien daarvan kuunen verkwikken. Te Londen is een rechtsvervolging ingesteld tegen een man, die in het East London- Aquarium, een leeuwin zoo mishandeld heeft, dat het dier aan de gevolgen overleed. Door de rechtbank van Greenwich zijn twee Franschen, die een kunsten-makenden beer wreed met stokken geslagen hadden, en deswege door de vereeniging tot bescherming van dieren waren aangeklaagd, veroordeeld tot een boete van 40 sh. of een ge vangenisstraf van 14 dagen. De mannen werden reeds vroeger wegens een dergelijke wreedheid gestraft. Tengevolge van het voortdurend grooter wordende getal meel- en broodfabrieken te Amsterdam, hebben eenige bakkers aldaar besloten het brood 1 cent per half kilo af te slaan. Een Deensch blad bespreekt een ook voor ons land gewichtige zaak, nl. „onze school kinderen in den spoortrein." De schrijver wijst op het groote gevaar van schoolkinderen zonder opzicht eiken dag met allerlei soort van menschen in aanraking te brengen, en voert uit eigen erva ring sprekende voorbeelden daarvan aan. Hij dringt er op aan, dat de ouders, die niet in staat zijn hunnen kinderen de dagelijksche spoorreizen te besparen, ze toch zooveel mogelijk zullen bekorten, en geeft in overweging of er geen afzonderlijke wagens voor kinderen zouden kunnen worden ingericht. De schade, die de spoorweg-maatschap pijen zouden kunnen lijden, kan niet opwegen tegen den verderfelijken invloed dien allerlei gezelschap en allerlei gesprekken op de kinderen kunnen hebben. Het plan verdient zeker overweging. Door een Franschman, Mouras ge naamd, is een toestel uitgevonden om alle faeca- liën reukeloos te maken, en door ze geheel aan den invloed der lucht te onttrekken alle besmet ting onmogelijk te maken. De toestel, dien men Vidangeuse automatique noemt, moet zonder bij voeging van eenige chemische stoffen werken. De Japanse he gezant fe Berlijn, die de Duitsche taal binnen korten tijd vrij goed machtig heeft weten te worden, vertoefde onlangs te Bern en legde een bezoek bij den President van het Eedgenootschap af, met wien hij zich in het Duitsch onderhield. Terwijl zij een levendig gesprek voerden, kwam de Fransche gezant binnen en deze betuigde nu den President zijne groote verbazing over zijne kennis van de Japansche taal. Zoo althans wordt uit Bern als „een staaltje van de taalkennis der Franschen,, aan de Neueste Nachrichten te Berlijn gemeld. Eenjongmensch, die bij een familie te Candéran (Gironde) gelogeerd was, maakte, bij wijze van spel, een geweer van het rek los, en liet twee malen de haan vallen, zonder dat het geweer, dat geladen was, afging. Een derdemaal echter ging het schot af en doodde den zoon des huizes, die juist binnentrad. Hot Springs, Arkansas, beziteenbui- tengewone gevangenis. Trappen zijn in het geheele gebouw niet aanwezig en de gemeenschap tusschen de hoogere verdiepingen en den beganen grond geschiedt door ladders. De directeur is ook een merkwaardig heer. Hij is namelijk een oude neger, die, wegens moord op zijn vrouw gepleegd, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld is. Daarbij is hij lam en verminkt en kan op zijn krukken bijna niet voort. Daar hij de ladders niet opkan, heeft hij een onderdirecteur, die wegens valschheid gevangen zit. Deze is vlug ter been en beklimt des morgens en des avonds de ladders om zijn directeur op de hoogte te houden van hetgeen op de bovenverdiepingen voorvalt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2