MARKTBERICHTEN. Voor geest en hart. Het materialistisch streven. Allerlei. die den nacht in de open lucht doorbracht, dood gevroren is. Gewoonlijk neemt men aan, dat de Cafeïne het werkzaam bestanddeel, van de koffie is en dat aan deze stof de verschillende verschijn selen zijn toe te schrijven, die het gevolg van het koffiedrinken zijn. Een aantal waarnemers echter zijn na vele en langdurige proefnemingen en onderzoekingen tot de overtuiging gekomen, dat dit beweren valsch is. Cafeïne tocli heeft vol strekt geen prikkelenden invloed op het zenuw gestel, cn aan haar kan dus het opwekkende niet worden toegeschreven, dat men van koffiedrinken ondervindt. Cafeïne heeft juist een tegenovergestelde werking, en volgens dr. Miguel Pargas, is het een andere zelfstandigheid: Cafeone, die aan ge brande koffie het kostbare aroma geeft. De Cafeone bevindt zich wel in de groene, ongebrande koffie, doch eerst door het branden ondergaat zij eenige wijzigingen, waardoor zij in staat is aan de koffie den bekenden aangenamer, smaak te geven. Volgens Pargas, zou de werking van de Cafeone op het hart juist tegenovergesteld zijn aan die van de Cafeïne, die kloppingen van dat orgaan in aantal en kracht doet verminderen. Te Par ij s heeft een 12jarige knaap een gerechtsdienaar aangevallen. Hij poogde hem met een mes in de borst te steken, maar zijn arm was te zwak en hij scheurde alleen de uniform open. De knaap heeft bekend den aanslag gepleegd te hebben om in hechtenis genomen te worden en zoo bevrijd te zijn van zijn broeder, een schoen maker, bij wien hij leerling was en die hem slecht behandelde. In plaats van naar de Zwarte zee ge- lijk zijn vrachtbrief aanwees, stevende dezer dagen een zee-kapitein naar de Roode Zee. Aangeklaagd en tot schadevergoeding geroepen, verontschul digde hij zich met verklaring, dat hij kleuren blind was. Een der problemen, die Baco in zijn werk de augmentis scientiarum aan toekomende eeuwen ter verwezenlijking opdroeg, was, om het hout kneedbaar te maken, en daardoor geschikt om alle vormei aan te nemen. En de eeuwen hebben dit vraagstuk opgelost; immers, het hout wordt, na eerst tot een fijn meel of zaagsel ge maakt te zijn, met lijm en eene oplossing van looistof gemengd, waardoor het hout een deeg wordt, dat zich in alle vormen laat kneden en bewerken, en daarna steenhard opdroogt. Het laat zich alsdan met beitel en vijl bewerken en polijsten. Op deze wijze vervaardigde werkstukken zijn, zegt men, duurzamer dan die van gewoon hout en de voorwerpen, zoo in vormen gemaakt, kunnen van het beste snijwerk niet onderscheiden worden. Een officieel verslag van den Heer Lakeman over den toestand van een groot aantal broodbakkerijen te Londen brengt afgrijselijke dingen aan het licht. Er zijn er, die tevens die nen tot paardenstal; andere, waar kipper, op stok zitten boven de kneetruggen, waar vloeibare fae- caliën de zakken meel doorweeken en waar men het brood laat afkoelen boven een open riool. Bon appétit! Mej. H. Lamers, o n ge ve er 60 j aar o u d, alleen wonende in de Papengas te Nijmegen, was sedert een paar dagen niet buiten of in haar woning opgemerkt, waarover de buren zich be angst maakten. Toen men de woning ontsloot en daarin een onderzoek instelde, vond men haar dood in een kamer. Naar de uiterlijke ken- teekenen te oordeelen, was de dood reeds langer dan 24 uur ingetreden en gewelddadig veroor zaakt, vermoedelijk door zelfmoord. Men vond op onderscheiden plaatsen in haar woning goud-, zilver- en papieren-geld zonderling geborgen, terwijl eenige effecten en schuldbewijzen werden ontdekt. Het is misschien afgezaagd om van de macht van den stoom te spreken, omdat wij er voortdurend door al de groote werken aan herinnerd worden; toch krijgt men nooit zulk een goed denkbeeld daarvan, dan wanneer men denkt aan de uitvoering van groote werken in een tijd toen er nog geen gebruik van stoom werd gemaakt of waarbij, om andere redenen, handenarbeid alleen gebruikt werd. Intus- schen is men al zeer licht geneigd om al het harde werk, al de moeielijkheden te vergeten, waarmede bij de uitvoering van de grootste wer ken te worstelen was. Wie bijvoorbeeld denkt er nu nog aan die voorbereidende werkzaamheden aan het kanaai van Suez, die werkzaamheden, die verricht moesten worden vóór dat de machi nes en verschillende toestellen gebruikt konden worden. Wie, die nu door het Suez-kanaal gaat, denkt nog aan al die Fellahs, die in gebogen houding, in het ondiepe meer van Menzaleh, met moeite de modder en het loopzand daaruit moes ten verwijderen. En toch herinnert dit werk aan de groote heldenwerken der oudheid. Doordal de baggermachines niet gebruikt konden worden in die lange moerassen, waar de modderlaag nau welijks door een twintig of dertig centimeter hooge waterkolom bedekt was, werden niet min der dar. viermaal honderd duizend kubieke me ters van die half vloeibare massa door handen arbeid uit de moerassen verwijderd. Dit geschiedde door Fellahs, die de modder met hun handen opnamen, en dan tegen de borst uitdrukten om er het water uit te verwijderen en er stevige ballen van te maken. Dikwijls geschiedde die uitpersing op den rug van den voorman en deze ondersteunde de uitgedroogde massa, die zich op zijn rug bevond, door zijn armen te kruisen. Zoodra hij een voldoende hoeveelheid op zijn rug had bijeengekregen, liep hij er mede naar de plaats waar de stukken verzameld werden, 't Is wel noodig zich van tijd tot tijd zulke dingen eens te herinneren. De heer Jean Be ij nes oud-officier der infanterie te Breda, roept in een artikel in het Zondagsblad van het N. v. d. D. medewerking in voor een fonds tot het verbeteren van de uitspanningslokalen in de weeshuizen. Dezer dagen, tijdens een geneesheer, in de nabijheid van den Dam te Amst. wonende, zijne patiënten bezocht, kwam te zijnen huize een heer, klein van gestalte en gekleed met een rond hoedje, voorgevende van den apotheker Brouwer uit de Frans Halsstraat te komen en den dokter goed te kennen. Hij was, volgens zijn zeggen, aan het Postkantoor geweest om brieven te frankeeren, maar kwam 32% cent port tekort. Daarom ver zocht hij mevrouw vriendelijk hem dit geld te willen voorschieten, omdat het telaat zou worden voor de post als hij eerst het geld moest halen. Over een paar uur 20 t hij het komen terugbrengen. De goedgeloovige mevrouw gaf het geld maar ontving niets terug, terwijl haar bij thuiskomst van haren echtgenoot bleek, dat zij met een be drieger had te doen gehad. Een apotheker Brouwer was den dokter noch in de Frans Halsstraat noch elders in Amsterdam bekend. Typhus door drinkwater verbreid", is het opschrift van een mededeeling in Reclam's Ge- sundheit 1882, No. 6. Het geval heeft plaats gehad dicht bij Berlijn, waar in een nieuwe, flinke kazerne in een gezonde streek, de ulauen van één escadron door typhus aangetast werden, en verscheidene van de lijders stierven. Het putwater door het escadron gedronken kon alleen de oorzaak zijn van de ziekte. Het scheikundig onderzoek toonde slechts zeer geringe hoeveel heden van organische stoffen aan. Maar bij het microscopisch en scheikundig onderzoek op organische stoffen vond men een groote hoeveelheid levende organismen: algen, iufuso- riën, schimmels. Bij het opgraven van de wel bleek, dat de put op een veenachtigen moe rasgrond was aangelegd, waarin dezelfde orga nismen gevonden werden. Na verlegging van den put hield de ziekte op. Volgens de Genfer Tribuneleest men voor zeker kantoor te Lucern het volgend op schrift: „Vierwaldstatterseesalonschraubendamp- feractienconcurrenzgesellschaftsbureau." Een Engelsch veearts, de heer Hau- bing, heeft een middel gevonden om vleesch lang tegen bederf te bewaren door een middel dat voor het slachten van het vee wordt aangewend. Hij tapt namelijk bloed af uit de keelader en vervangt het terstond door de dubbele hoeveelheid warm water (38 a 40° C) geheel verzadigd met acidum boricum. Eenige minuten later wordt het dier geslacht en dan heeft de ervaring geleerd dat het vleesch des zomers 2 a 3 weken en 's winters 2 maanden goed blijft. In het pronkziek Par ij s is menreeds zoo ver gekomen, dat de dames de hondjes die haar vergezellen niet alleen een prachtig dek- kleedje als livrei aangeven maar ook gouden rin gen aan de voorpooten! Bêtise humaine oil sont tes limites! Meermalen is geklaagd over het be- kladden en van adreskaarten in den vorm van gedrukte stempels voorzien van bankbiljetten, waardoor soms de nommers en datums onleesbaar worden en er moeilijkheid kan ontstaan in het nemen van voorzorgsmaatregelen bij verzendingen. In plaats nu dat die zeer gegronde klachten door ieder worden erkend, en elkeen zich dus zou beijveren het onduidelijk maken van den inhoud ber bankbiljetten zooveel doenlijk tegen te gaan, schijnen die klachten eene juist tegen overgestelde uitwerking te hebben. Zelfs schij nen die biljetten door sommigen geschikt geoor deeld te worden om er proeven van hun dicht talent op te schrijven. Zoo werd dezer dagen een bankbiljet ontvangen, waarop, gelukkig aan den achterkant, geschreven stond: O! Bankje! zaagt ge u meerder eeren en steeds naar uw bezit begeeren dan door mij? Ga 'k wacht uw keeren Maar wil dit ééne observeeren! Breng mij, uw vriend! bij 't retourneeren Een stuk tienduizend broed'ren meel 1 Het denkbeeld, in deze dichtregelen uitgedrukt, is zeer naïef en niet onaardig, maar toch moes ten zulke dingen niet geoorloofd geacht worden. Laat, wat rechtvaardig is, sterk wezen en dat hetgeen sterk is rechtvaardig zij. Waarachtig geloof in de liefde van God tot ons, maakt ons gelukkig en overgegeven in alle beproeving en tegenspoed. De eerste godloochenaar moet iemand ge weest zijn, die eene misdaad verborgen hield voor zijns gelijken, en die meende dat hij, het denk beeld van een God wegnemende, een getuige en een wreker zou verwijderen. Geen kleed dat eene vrouw beter staat dan zwijgen. Somtijds brengt men een handvol goeds tot stand en tegelijk wordt ons hart vervuld met een kemelslading trots. In het materialistisch, in het zinnelijk streven verloochent en verlaagt de mensch zijne natuur, welke wel bedorven is, maar niet geheel beroofd van den aanleg ten goede. Waar de geest over lage lusten den schepter voeren moest, heerscht de hartstocht, en eene weelderige, of al te vrije opvoeding, een godsdienstloos onderwijs moeten dezen toestand reeds vroegtijdig voorbereiden. Zoo wordt de redelijke mensch, de Koning der schepping en het evenbeeld van zijn Schepper, tot slaaf verlaagd zijner zinnelijkheid en van de natuur buiten hem. Door het materialistisch streven heeft de mensch ook zijne bestemming verloren, zijn levensdoel verbeurd. Hij is als een misgeboorte geworden. De oude Romeinen zeiden: wij leven niet om te eten, den materialist daarentegen is het ge nieten zyn levensdoel. Het dier en al wat leeft, hebben in het heelal eene eigene bestemming; zij zijn met wijsheid in het groote raderwerk der wereld ingevoegd, en alles neemt daar zijne hem toekomende plaats in, om naar zijn eigen aard en bestemming te werken. Maar welke be stemming vervult de met rede en verstand begaafde mensch, welk doel jaagt hij na, indien hij niet, als de priester der schepping, het offer van aanbidding en dank brengt aan God, en niet instemt met het loflied, dat uit geheel het rijk der schepping opgaat ter eere van Hem, die al les wat is, geschapen heeft Doelloos doolt hij op aarde rond, hij is als eene machine, welke door domme kracht voorgedreven wordt, maar onbe wust haar werk doet en, versleten zijnde, voor onnut wordt weggeworpen. Scherpzinnig. Onderwijzer. Als men zou vragen, welke onderneming is de meest grootsche, de meest bewonderenswaardigste, de doorgraving der landengte van Suez of de doorboring van den St. Gothard, dan zal men moeten antwoor den: beide. Militaire discipline. Onderofficier. Kapi tein, de soldaat Knikkebeen is van de trap ge vallen en heeft beide beenen gebroken. Hij is onmiddellijk naar de infirmerie getransporteerd; daar hij echter morgen de wacht heeft voor de kazernepoort, verzoek ik u een anderen man daar voor aan te wijzen. Kapitein. Wat? Gekheid, gecommandeerd blijft gecommandeerd, Knikke been trekt op wacht en daarmee basta; 't zou er met de discipline mooi uit gaan zien, als ieder een maar kon doen wat hem beviel. Een uitstekend middel. Bij de keuring der militiens zeide een flinke jonkman, die gaarne van den dienst bevrijd wilde zijn, op de vraag van den dokter, of hij gebreken bad: „ja, dok ter, ik ben zoo kort van borst." „Nu, dat beduidt niemendal," sprak de arts, „dat gebrek is spoedig te genezen, trek maar een lang vest aan." Verlangen naar de lente. Luitenant A. Hoor eens kameraad, ik verlang zeer naar den eersten Mei. Luitenant B. Zijt ge dan geinvi- teerd op een landpartij of op de een of andere soiree? Luitenant A, Neen, kameraad, maar mijn tractement van April is nu reeds lang gevlogen. Een versterkte bede. Een aalmoes als 't u belieft, mijnheer, ik ben een arme mijnwerker en ik bezit niets meer dan een paar dynamiet- patronen. Egoïstisch. Hoor eens, Karei, ik vind het vreemd, dat ge zoo dikwijls te mijnent komt en dat je mij nooit inviteert u te komen bezoe ken. Ja, ziet ge amice, daar heb ik een afdoende reden voor. Ben ik bij u en ge verveelt me, dan ga ik weg en ik ben van u af. Zijt ge echter le mijnent, dan gaat het veel moeielijker om van u af te komen. Begrepen? Verklaarbaar. Leerling. Moeder, sinds ik bij mijn nieuwen meester ben, kan ik geen stukje vleesch inslikken. Moeder. Wat mankeertje dau jongen? Leerling, 't Vleesch, moeder. BURG. STAND DEE GEM. HAARLEM. Ondertrouwd: G Best en H J Staats; J C v. Bree- men en J V. Harreveld; J Surendonk en C v. Es; Dr. A E Vermeij en A Oostenbroek; H Elferink en H C Heeremans; D Langevoort en C Langevoovt; A van der Putten en M H v. d. Zaal; - J v. Veen en A C v. d. Eijkhoff; J H van der Putten en W ten Bosch; G W v. Es en A Hommers; B Wigman's en A J P Lou; C Bruigom en G v. d. Meij; TH Koehorst en G W v. Someren; JA Dering en G v. d. Wateren. Getrouwd: M de Vries en M E Singels; J P van der Ven en J O C Auwers; Dr. G A v. Geijtenbeek en E M H Hermsen; P Voorting en M W C Goes; H J Dekker en J E Kamp; C Boerée en E P C Lij- bering; L Duits en H W Scheelings; F v. Nieu- wenhuizen en E Rieke; G H Hirs en C E Einhouts; J P Hagemans en W K v. Bilderbeek; K Kruijd en W Wesseling; J H Keizer en A v. Damme. Bevallen: E M Soellaart geb. Stuurman d. M Plas geb. Ruiterberg z. W Huijboom geb. Butink d. B Baas geb. Lingerak d. M v. Tiel geb. Schaar z. J Snoeks geb. Bakker d. W M v. Honscboten geb. v.d. Horst d. G v. Zurk geb. Westeneng d. C Heems kerk geb. Klee d. AS Monné geb. Ego z. Cv. Leeuwen geb. Creemers z. MP Serné geb. Overmeijer d. J T Habicb geb. Blom d. M Heemskerk geb. Verzandvoort d. W Grandia geb. Antonisse d. E P de Breuk geb. de Waal Malefijt z. PC Strackee geb. Klep d. L A C v. Turnhout geb. Kaper z. G Kloos geb. v. Acker d. C H Meijer geb. Heppener d. G Sorgdrager geb. Spek d. C Terpoorten geb. Schous d. C M v. d. Aar geb. Silkens d. W Klau- sing geb. de Graaff d. N v. 't Hof geb. Molenaar z. E Wesseling geb. Verkes z. Overleden: M A v Haren 5 j. d. Brouwersvaart, A L Wolzak 2 j. z. Nobelstraat, P J Tames 1 mn. z. Z.B. Spaarne, E Westerveld 17 j. Verwulft, H M Hoseck 4 mn. d. Brouwersvaart, T Bouman 7 j. z. Oranjeboomslaan, H C Scheffer 3 j. z. Turfmarkt, J Heilloo 3 j. z. Zijlvest, G N Thomass 3 mn. z. Spaarnw. straat, Een als levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van W P C Blok Burgwal, WA 8 Veldkamp 7 dg. z. Korten Dijk, G Snijders 56 j. echtg. van D Schulpzand L. Poellaan, T v. Arum 15 ran. d. Zijlweg, W L Diktus 5 mn z. Raamsteeg, H C v. Houten 61 j. echtg. v. P Plorissen Jansstraat, B A Meeuwig 43 j. echtg. v. L. v. d. Horst Barteljo- risstraat, S de Vries 28 j. wed. J de Haan Nieuwe Gracht, A I Grevelink 76 j. wed. Dr. J M Hoogvliet Gasthuissingel, W G v. d. Willige 61 j. Gierstraat, J Kroon 58 j. K. Margarethastraat, Een als levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van J E Tijssen Witte Heerensteeg, J C C Overakker 19 mn, z. Ba- kenessergracht, W v. Stijn 68 j. Schootersingel, J v. d. Stijlen 49 jechtg. v. N Kion Bakenessergracht, M Jansen 69 j. echtg. v. J v. Roode Barrevoetesteeg, J Duijff 64 j. Gortesteeg. HAARLEM, 17 April. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe 9,75; a 10,00 witte dito f 8 50 a 10,60 rogge 6.75 a 7.50, haver 3,50 a 4,50; gerst5.60 a f -.— duivenboonen 7,05 a 7,90; brnineb. -,bruin mosterdz. akarweizaad fa perkilo, oliezaad kanariezaad f—a geel mosterdzaad a f LEIDEN, 15 April. Aan de markt van hedan waren de aanvoeren en prijzen der granen als volgt7 heet tarwe winter- ƒ12,a 13,zomer-11 a f 11,50 5 heet. rogge winter- f 8,50 a 9,— zomer- 7.50 a 8.—, 12 heet. gerst zomer- 6.— a 6.50, chevalier f7,25 a 7,75, 19 heet. haver, zware- 5,—. a 5.50 lichte- f 4.25 a 4.50; - heet. duivenboonen f -,a f - heet. paardenboonen - a alles per hectoliter De prijs der boter was heden per Tat Late qual. 52.a 58.2de qual. f.47 a 51.—. SCHIEDAM, 18 April. Moutwijn, per ned. van 12,—, Jenever f 17,50, spoeling f 0,70 dito commissie f 0,80 HOORN, 15 April. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren d. granen als volgt: 2 heet. tarwe f 11,- heet. rogge f -,6 heet. gerst 6, 26 heet. haver f 4,— mosterdzaad f 21,00 a karwijzaad f 13,24 heet. boonen: heet bruine f 13,00 gele f f heet. paardeboonen f -,a 8 heet. erwten f fheet. groene ƒ14,50 heet. grauwe 16, heel. witte 30 heet. aardappelen 1,80 a 2,20 alles per heet.; manden appelen -.— a -.kilo. De aanvoer van vee en de daarvoor betaalde prijzen waren als volgt: 14 paarden van f 70 tot 230. veulens fa - koeien van f tot 80 kal veren van f 4 tot 18, 30 schapen van J 37 tot 44 lammeren van f tot 75 varkens van 17 a 28 13 zeugen van 25 tot 50 300 biggen van f 6 a 12,15 bokken f 1 a9, 8 geiten/ 1.25 a 10. ROTTERDAM, 16 April. Op de veemarkt waren gisteren en heden aangevoerd: 3 paard. 1983 runderen 214 vette- en graskalverea 224 nuchtere kalveren, 150 scha- en of lammeren, 327 varkens, 203 biggen, 2 bokken of geiten, - ezel. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 90 c. 2de qnal. 72 c., 3de qual. 52 c.; kalveren lste qual. 120 en 2de qual. 100 c., schapen 100 c., alles per kilo. Het magere vee was vlugger in prijs. De aanvoer van weivarkens was heden beter dan gepasseerden marktdag; de prijzen waren echter voor goede qual. in een doen. Men besteedde van 54 tot 55 c. per kilo. Voor Londen blijft de aanvoer nog even weinig prijs a c. per kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd 164/8 ton, 209/16 tonaen, 1189 stukken a kilo. De prijzen der boter waren heden als volgt lste f 62. 2e qualit. f 56, 3de qual. f 50. ALKMAAR, 14 April. Granen. Men besteedde voor tarwe 10,87% a 11,85, rogge 8,25 a 8,37'/j. gerst 5a 5,25, dito chev. 6,50 a 7,haver 3,60 a f 5,25, paardenboonen 6,a 7,bruine dito 8,50 a 10,duiven dito f -.kanariezaad rood mosterdzaad geel dito a karwijzaad a blauw maanzaad groene erwten 13,a 17,grauwe dito 12,a 16,vale dito 9 a 16, Witte f a— 14 April. Aangevoerd 113 stapels kaas, wegende 23,247 kilo; de prijzen waren voor kleine f 32,— commissie- (31,50, middelbare f 32,laagste f 15. 17 April. Ter veemarkt werden verkocht - koeien van fa174 kalveren van f 30 a 105, 29 nuchtere dito van f 4 a 13, schapen f a 69 varkens f48 a 60 c. magere a c. per kilo. Op de voorjaarsmarkt werden aangevoerd ongeveer 2400 koeien, handel vlug en prijzen hoog. LONDEN, 17 April. Ter Veemarkt zijn aangevoerd Runderen 2300, Schapen en Lammeren 9000, Kalveren 100. Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/- a 5/9 Schapen en Lammeren 5/4 a 6/6, Kalveren 4/8 a 6/8 Zwijnen 4/- a 4/9. AMSTERDAM, 17 April. Ter veemarkt waren aangevoerd 747 runderenvan welke de prijzen waren lste qualiteit 0,92, dito 2de qualiteit 0,82, dito 3de qualiteit 0,72 per kilo;melk- en kalfkoeien f 150 a 290, - graskalv. a 212 nuchtere kalfk 5 a 8, 134 schapen en lammeren 23 a 37, 374 vette varkens 50 a 59 c.; beiden per kilo. 26 biggen 8 a 12; 1 paarden a PURMEREND, 18 April. Kaas: aangevoerd 133 stapels prijs der kleine kaas 35,% middelbare BEURSBERICHTEN. Amsterdam 18 April 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld2% U 8 i Hongarije, übl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pansel. Leen. 1860/64. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Jnli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1858/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russen. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 1869 6 Egypte. Obl. Leening 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4% 1877 4 Columbia. Obligatien4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boitel Wezel Obl4'/, 1875 5% Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. 5 Baltische Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand6 Kursk Chark Obl. ƒ1000. 5 Morschansk Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenie Aandeelen Spwdiv. Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Teias Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18548 18608 1864 Rusland. 18648 1866. 8 Geldkoers, prolongatie 6pek LAATSTE BERICHTEN. Er heeft zich te Kralingen een geval van vergiftiging voorgedaan bij twee knaap jes, naar alle waarschijnlijkheid, door het gebruik van geverfd snoepgoed: althans moeten de beide kinderen Zaterdag van dat suikergoed gegeten hebben en eenige oogenblikken daarna onpasselijk zijn ge worden. De oudste, een 6 jarig knaapje, is reeds gisteren-morgen overleden, terwijl de andere, 4 jaren oud, in een bedenkelijken toestand verkeert. gen o teer de koers 67% 81% 102 92'/, 80'/, 83 63% 64% 53'/, 95% 75% 88'/, 28 45 26% 26'/, 43% H'%s 13% 111% 114% 34'/, 15'%, 12'/, 116 143 118 74 141'/, 151% 21 49 51%, 123 47% 83'/, 62 61%, 61% 139 35 133 102'/, 108 100'/, 95'/, 96'/, 100»/, 107"/,, 143% 133 130

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3