BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. besloten geen verdere dwang-maatregelen voor te stellen, maar eene proeve te nemen met verzoeningsmiddelen, als b. v. kwijt- scbelding der achterstallige pachten. Wederom is inmiddels de militaire macht in Ierland met een bataljon en eene bat terij versterkt, zoodat er thans in het geheel zijn32 bataljons infanterie, 7 re gimenten cavalerie, 12 batterijen en drie afdeelingen genie-troepen. De limes bericht uit Calcutta dat er te Mandalay opnieuw personen zijn van kant gemaakt. Bovendien zijn er op last van den koning een vijftig gekerkerd. Vermoedelijk zullen ook deze geëxecuteerd worden. Volgens tijdingen uit Alexandrië heeft het militair element aldaar nog steeds de overhand en naar het schijnt, dreigt het 't bestaan van het Kabinet in gevaar te brengen, 't Is echter alleen de staat kunde, die door dezen toestand beroerd wordt. Van materiëele of financiëele wan orde blijkt niets. De belastingen komen gemakkelijk in en de veiligheid der Euro peanen is niet bedreigd. De prinses Dolgorowka, gemalin in morganatisch huwelijk van wijlen keizer Alexander II, is te Parijs aangekomen, vergezeld van hare kinderen en een talrijk gevolg. Haarlemmermeer, 25 April. Op een der grootste stallen alhier is de kwade droes onder de paarden uitgebroken. Één paard is reeds af gemaakt, en verscheidene zijn onder behandeling. Assen, 25 April. Om in de gevangenis te komen pleegde Vrijdag jl. alhier eer. vreemd per soon onderscheidene diefstallen. Een der gestolen voorwerpen (een bloemtaf eitje) bracht hij zelf aan de politie, die hem daarom in arrest nam. Kralingen, 25 April. Door de politie is in de Nieuwe Plantage alhier gearresteerd de dienst bode van den heer K. te Rotterdam als verdacht van zich schuldig gemaakt te hebben aan dief stal van een bankbiljet van 60. Zij was uit haar dienst gevlucht. G-eldermalsem, 25 April. Onder de vele pol derwerkers aan 't nieuwe spoor alhier is een ge val van typhus voorgekomen met doodelijken afloop. Arnhem, 25 April. Het is gebleken, dat de tuchthuisboel, dezer dagen door de politie alhier in hechtenis genomen, ook den diefstal te Oos terbeek heeft gepleegd. Delft, 25 April. Heden-nacht is door de po litie alhier, proces-verbaal opgemaakt tegen een lid van den Raad eener aangrenzende gemeente wegens overtreding der drankwet (art. 23.) Amsterdam, 25 April. Gisteren-ochtend is uit de Prinsengracht alhier een kinderlijkje van het mannelijk geslacht opgehaald. De handjes waren met een touw aan het nekje gebonden. Tienhoven, 25 April. Zondag geraakte een aanvallig kind van drie jaar van een landbouwer alhier, niet ver van de ouderlijke woning in het water, en kwam daarin om het leven. Zandvoort, 25 April. Alhier zijn reeds de eerste badgasten aangekomen. Ouderkerk a/d IJsel, 25 April. Alhier zijn in twee gezinnen, aan den Oudelandschen weg woonachtig, pokken uitgebroken. Tilburg, 25 April. In eene alhier gehouden vergadering van de kiezersvereeniging Noordbra bant is tot candidaat voor de Tweede Kamer ge steld de heer F. H. A. Borret, aftredend lid. Wageningen, 25 April. Zaterdag-middag ver maakten zich eenige jongelui alhier met zwemmen in den Rijn (een aardig vermaak in April!) met het ongelukkig gevolg dat een hunner verdronk. Niettegenstaande alle middelen werden in het werk gesteld de levensgeesten weder op te wek ken, kon de geneesheer niet dan den dood con- stateeren. Bergen-op-Zoom, 25 April. De 17 a 18 jarige dochter van den koopman G. alhier, die vreeselijk leed aan de zoo zeer gevreesde „fijt" aan een der vingers, is voor eenige dagen zoo door die verschrikkelijke pijn gefolterd, dat het ongelukkige meisje het verstand verloor en be reids naar een gesticht is overgebracht. Een onlangs te New-York ter dood veroordeelde misdadiger heeft den tijd, dien hij in de gevangenis doorbracht, besteed tot het uit vinden van een reddingsladder voor geval van brand, en zou, als hij tijd van leven gehad had, daarvoor patent aangevraagd hebben. Door deze ladder moet het zeer gemakkelijk zijn van alle verdiepingen uit een brandend huis te gerakeu, terwijl zij, naar meu verzekert, zoo is ingericht, dat dieven en inbrekers er geen dienst van kun nen hebben. Sindram, zoo heette de uitvinder, heeft een teekening van zijn toestel gemaakt, om te bewijzen, dat het aanzien van huizen, waar de ladder wordt aangebracht, er niet onder lijdt. Tevens kan men er mee van het eene venster naar het ar.dere komen. Op de zon is weer een groote vlek met het bloote oog of ten minste met een gewonen verrekijker waar te nemen. Zij is aan de oost zijde (links) niet ver van den rand en vertoont zich als een zwarte stip. Bij nadere beschouwing door een verrekijker blijkt zij uit verscheidene vlekken te bestaan, waarvan de grootste, naar de geleerden berekend hebben, grooter is dan onze aarde. Vermoedelijk zal het verschijnsel nog ongeveer een week zichtbaar zijn. Wie het echter zien wil, vergete niet, een stuk gekleurd glas voor zijn oog of kijker te houden. In eene der achterbuurten teTilburg werd 11. Donderdag bij eene trouwpartij de feest vreugde op onaangename wijze gestoord, doordien een der feestgenooten, juist op het oogenblik dat men met het bruiloftsmaal zou beginnen, met een ander in twist geraakte en in een vlaag van woede alles wat zich op tafel bevond kort en klein sloeg, zoodat weldra al de spijzen, vermengd met gebroken borden, schotels, flesscheti en glazen, over den grond lagen. Hiermede niet tevreden, trok hij de kraan uit een biervat, dat zoodoende leegliep. Door de inmiddels geroepen politie werd de woesteling in verzekerde bewaring genomen. D e New- York Herald heeft een brief op- geuomen van zijn correspondent te Panama dd. 11 Februari 11., die betrekking heelt op de door graving van de landengte. Er wordt volgens zijn schrijven weinig gedaan. Eenige huizen zijn er gebouwd te Gatum, Emperador en een paar andere plaatsen, terwijl de bouw van het hospi taal voortgaat. De opneming wordt geregeld voortgezet, en dit is nu alles wat voor de vijf- en-zeventig millioen fr. gedaan is. Dezelfde cor respondent verneemt, dat de zaken niet in den besten toestand verkeeren. Goedkcope figuranten. „Wie in het derde bedrijf voor soldaat-figurant wil spelen" dus liet een Oostenrijksch schouwburg-directeur in 1766 onder het affiche drukken „mag het vierde bedrijf voor niemendal zien," Uit de militaire gevangenis te Ber lijn ontvluchtten dezer dagen drie misdadigers, die kortgeleden te Möllersdorf ontsnapten, en die men daarom in een der veiligste cellen opgeslo ten en zwaar geboeid had. Zij hadden zich, hoe weet men niet, vijlen weten te verschaffen, vijlden daarmee hun ketenen door, staken de deur open met een looper, dien zij uit ijzerdraad van een lamp vervaardigden en trachtten het gebouw te verlaten. Twee hunner werden echter door een schildwacht bemerkt, en eindelijk, nadat zij zich geruimen tijd schuilgehouden hadden, gevatden een haalde men uit een mestkuil, waar hij drie uren doorbracht; de ander werd onder een sopha in de gerechtszaal gevonden. De derde echter, die reeds negenmaal de gevangenis ontvluchtte, had er beter den slag auhij wist zich onopgemerkt uit de voeten te maken en de politie heeft hem nog niet op het spoor kunnen komen. Dat eeuwige temmen van wilde die ren wordt ten laatste vervelend, zegt de Parijsche Figaro. Laat nu eens iemand opstaan, die zich b. v. in een kooi met schapen laat opsluiten welke hij zoo gedresseerd heeft, dat ze hem bijten. Nuttig is de nadere mededeelin go ui trent den jongsten schouwburgbrand te Schwerin. dat al wat boven het tooneel hing met de daar voor bestemde scherpe sabels werd gekapt en op het tooneel geworpen, zoodat het daar langzaam verkoolde en dus geen aanleiding gaf tot dat hooge opwakkeren der vlammen, dat anders bij schouw burgbranden, als het vuur het tooneel bereikt, een gewoon verschijnsel is. Overigens was alles perfect in orde. En dat het personeel zijn plicht lot het laatst bleef vervullen, daarvan getuigt het eenige persoonlijke ongeluk, hetwelk bij deze ge legenheid is voorgekomen: de dood van een der brandweermannen, die op het laatste oogenblik zich wilde vergewissen of alles gered was en toen het slachtoffer werd van zijn toewijding. Opmer kelijk is ook het volgende feit. Een der leden van het orkest was pas aangesteld, nadat hij door den brand van het VVeener Ringtheater buiten verdien sten gekomen was. Binnen weinige maanden beleefde deze man alzoo twee schouwburgbranden, beide keeren met redding van zijn leven. In Bristol meldt zeker blad zijn twee tweelingbroeders, die zoo sprekend op elkaar gelijken, dat zij dikwijls geld van elkaar leenen zonder het te weten. De heer D. Den Ilartog, fabrikant van electrische instrumenten te Nijmegen, heeft in het Grand Theatre te Amsterdam door elec- triciteit alle deuren met elkander in gemeenschap gebracht en een inrichting gemaakt, dat bij begin van brand alle gelijktijdig openspringen. Om ook zonder brand te stichten de bewerking in oogenschouw te kunnen nemen, heeft men slechts op een kleinen knop te drukken. Dat men zich een grogje bereidt en daardoor inktfabrikant wordt, is waarschijnlijk een feit dat de lezer zich evenmin kan verklaren als de persoon die, onlangs spuitwater met cognac vermengende, tot zijn niet geringe verbazing een inktkleurig vocht verkreeg. De chemie loste het raadsel aldus op: Het spuitwater bevatte belang rijke hoeveelheden ijzerzouten in oplossing, de cognac was oud en bevatte door langdurige aan raking met eikenhout, looizuur en looizuur en ijzerzouten vormen te zamen inkt. Te Précigné (Frankrijk)zagmendezer dagen uit een gat, waarin kalle gebluscht was, eene hand steken. Weldra kwam men tot de treurige ervaring, dat het de hand van een 16jarig meisje was, dat in bewusteloozen toestard daarin gevallen was. Het meisje leefde nog, doch be zweek eenige oogeublikken later. Een natuurverschijnsel dat niemand zich herinnert, heeft onlangs in Texas plaatsge had. Daar is èene geheele rivier, de Sabine, verdwenen. Tijdens den burgeroorlog geraakte een kolengroeve die onder de rivier lag in brand. De dunne aardkorst boven de mijn is nu door gebroken en de gapende afgrond heeft de water massa verzwolgen. Men hoort het water er in neerstorten op een afstand van zes mijlen. In een advertentie in de Rotterdam- sche bladen wordt op de volgende wijze een Nedeilandsche en Nederlandsch-Indisch lijdens geschiedenis op het gebied van den waterstaat herinnerd} 25-jarige echtvereeniging van Job Desiderins Waterweg van Rotterdam met Cou- stantia Reede var. Samarang. Hunne noch dank bare noch voldane kinderen. Rotterdam Samarang 7 Maart 1882. In een voorstad van Gent heërschte sinds eenigen dagen een hevige verbittering tus- schen een aantal jonge lieden, die eindelijk in een vechtpartij ontaarde, waarbij een hunner, door een messteek in het hart getroffen, op de plaats dood bleef. Moordenaar en vermoorde waren beiden nog geen twintig jaar oud; de laatste was de kostwinner zijner moeder, een weduwe met vijf kinderen. 's L e n d w ij s, 's 1 a n d s e e r, d u r v e n w ij niet zeggen bij het lezen van het volgende ver haal, want een schande voor gansch Amerika is de handel, dien de ter dood veroordeelde Gui- teau in zijne gevangenis mag drijven. Had Gui- teau in plaats van den president der republiek een gewoon mensch omgebracht, dan zou hij in de kleine moordenaarscel zijn geplaatst. Thans kan hij van een der twee hem ingeruimde cellen een winkel maken. Op de deur er van leest men: „Van heden af worden exemplaren van mijne handteekening voor 2'/s dollar het dozijn of 25 cents het stuk verkocht. Wie een korte spreuk er bij verlangt, behoeft niets meer daar voor te betalen. Mijn photographie in groot formaat met handteekening kost 1 dollar het stuk of 9 dollars het doziju." Guiteau's handel bloeit welig, met verlof van den directeur Crocke, zonder dat van de zijde der Regeering iets er tegen wordt gedaan. De wet voorziet niet in het geval. Erger is het nog, dat er zoovele duizenden koopers zich aanmelden. Volgens het Hbl. is te Amsterdam procesverbaal opgemaakt tegen iemand, die zonder daartoe gerechtigd te zijn, de geneeskunde be oefende. Waarschijnlijk een med. student, die zijn collegegeld niet betaald had. De heer W. P. Ble 1 uit. der hu zaren te Amersfoort, is dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt. Van een exercitie met jonge paarden huiswaarts keerende, moest hiertoe de Centraalspoor overgestoken worden. Daar de af- sluitboomen niet waren neergelaten, ging de ko- lonne jonge paarden ongedeerd door de barrière. Luit. B.die zich achteraan bevond, ontwaarde bij het overgaan, dat de sluitboom nederviel, zoo dat die terecht kwam tusschen de borst van den ruiter en den hals van het paard, hetwelk hij bereed. Door vlug van het paard te springen, en dit onder de barrière door te trekken, redde de ruiter paard en leven, daar de sneltrein op het zelfde oogenblik voorbijstoomde. Zaterdag-nacht was een visscher met twee zijner kameraads in den Rijn bij Arnhem aan het visschen. Onderwijl overviel hem een bloedspuvving, waarop zijne makkers hem uit de boot en op den Westvoortschen dijk brachten. Eer geneeskundige hulp kon worden verleend, was de man reeds overleden en werd zijn lijk naar het ziekenhuis overgebracht. Onlangs toen delerschepostteChes- ter aankwam, rond men onder aan het rijtuig een man hangen, die van Holyhead af (een afstand van 90 mijlen) den tocht meemaakte en zich met beenen en handen had vastgehouden. De gevaar lijke rit kwam hem duur te staan. Hij werd tot een geldboete van 20 sh. of 21 dagen gevange nisstraf veroordeeld. Philantropie. De commissarissen van weldadigheid te New-York, organiseerden onlangs in de gevangenis een vocaal en instrumentaal concert ten einde de gevangenen wat op te vroolijken. Een treurig staaltje van boersche onverschilligheid wordt uit een dorp in het Schot- sche graafschap Aberdeen bericht. Daar waren eenige kindereu uitgezonden om heiplanten te zoeken, en een hunner, een zevenjarige knaap, klom in een boom. Er brak een tak onder hem; hij bleef met zijn kiel er aan haken, en zes voet boven den grond hangen. Zijn metgezellen, waar- ouder twee broeders van hem, beproefden den armen jongen los te maken, maar toen dat niet gelukte, gingen zij verder en keerden na hun taak verricht te hebben bedaard naar huis terug, zonder iemand iets van het gebeurde mee te dee- len. Eerst toen de vader, twee uren later, de plek voorbijkwam, vond hij den armen kleinen Absalon door den kraag van zijn jas gewurgd, aan den tak hangen, 't ls te hopeu, dat men den anderen kuapen, die hun makker zoo kalm lieten hangen en zijdelings schuldig ziju aan zijn dood, moge leeren, dat ook de regel van zich alleen met eigen zaken te bemoeien overdreven kan worden. Wie de Vasten verdrietig vinden, knnnen zich troosten met de opmerking van Sydney Smith: „Naar mijne berekening, heb ik van mijn tiende tot mijn zevenstigste jaar vier-en-veertig wagen-\ rachten meer gegeten dan goed voor mij was." Te Peking is een Chineesche verta ling van den Code Napoleon uitgekomen, in 38 deeltjes, in vijf banden, op fijn wit papier met duidelijke letter gedrukt. De nitgave ging uit van het Tung-wen College, een hoogeschool voor de beoefening van Westersche wetenschap in de Chineesche hoofdstad gevestigd, aan het hoofd waarvan een van de eerste sinologen van dezen tijd, dr. Martin, staat. De vertaling is van de hand van den heer Billequin, professor aan het College, en het werk is opgedragen aan den heer Robert Hart, directeur-generaal van de douane te Peking. De cnlligraphische titel is gepenseeld door geen minder persoon dan Zijne Excellentie Tung, lid van de Tsung-li-Yamen, die beroemd is in het Hemelsche rijk voor zijn schrift, terwijl de voor rede is gevloeid uit de pen van een ander lid van dit hooge staat s-college. In Limburg, waar men nog burge meesters en wethouders vindt met een jaarwedde resp. van 30 en 8, hebben Gedep. Staten de gemeentebesturen uitgeuoodigd die jaarwedden te verhoogen. Naar men verneemt, zouden de meeste besturen zich daartoe bereid hebben verklaard. De London Times verhaalt het eigen aardige gebruik van een locomotief in Rusland. De douanen op de Poolsche grens worden ge waarschuwd dat de locomotief van den sneltrein uit Warschau op eene vernuftige manier was in gericht tot het overbrengen van smokkel varen. Alles werd nauwkeurig onderzocht, maar niets ge vonden. Een der chefs van de donanen vond het evenwel noodig om die locomotief te verge zellen tot de plaats van bestemming, liet daar ketel en vuurhaard uithalen en geheel uit elkaar nemen. Inwendig werd nu een geheim vak ont dekt, bevattende 123 pond buitenlandsche sigaren en verscheidene kostbare stukken zijde. Verschei dene trein-ambtenaren werden gearresteerd. De locomotief had al eenige jaren dienst gedaan. Zeker D. te Utrecht, die voor een boekhandelaar aldaar colporteerde, maakte zich dezer dagen schuldig aan oplichterij, door namen op de lijst te plaatsen van personen; die hij voor gaf dat op boekwerken ingeteekend hadden, terwijl later bleek dat, hoewel hij colportage-loon daar voor ontving, de bedoelde personen van geen inteekening wisten. Aangeklaagd, is hij ter be schikking van den rechter gesteld en Vrijdag naar Amsterdam overgebracht. De Courier des Etats-Unis verhaalt, dat de heer John Macaulay, die in geheel Chicago bekend is om zijne excentriciteit, het plan had opge vat om zich in een kist te laten opsluiten en op die wijze als „vrachtgoed" zich naar Philadelphia te laten brengen. De directeur van het spoorweg station, wien hij zijn voornemen had kenbaar gemaakt, zeide hem dat hij als vrachtgoed de reis naar Philadelphia kon doen, maar dat hij als passagier te betalen had. Macaulay had hierin geen zin. Als hij vervoerd werd als vrachtgoed, wilde hij ook slechts voor vrachtgoed betalen, dat wil zeggen 2'/s dollar per 50 kilo. De direc teur hield vol en zoo ging Macaulay onverrich- terzake heen. Maar hij gaf zijn plan niet op. Den volgenden dag liet hij eeu kist maken, ruim ge noeg om zijn lichaam te bergen, voorzag zich voor acht dagen van levensmiddelen, en ging toen in de kist liggen, die behoorlijk dicht gemaakt, van een adres (Miss Kisselman te Philadelphia) voorzien en aan het kantoor van den spoorweg bezorgd werd. Bij de aangifte werd gezegd, dat de kist bloe men bevatte, 's Avonds werd het „vrachtgoed" op den trein naar Philadelphia gebracht. Men had er niets ongewoons aan bespeurd, zoodat men geen argwaan had. Maar den volgenden dag hoorde de conducteur zeker geluid, dat van nie mand anders dan van een mensch kon komen. De conducteur was nu op zijne hoede en opende aan het station te Wert (Ohio) met veel voor zorg de kist. Men stelle zich zijne verbazing voor, toen hij „het vrachtgoed" voor zich zag. Op het eerste oogenblik meende hij met een gevluchten misdadiger te doen te hebben, en om nem ont zag in te boezemen, hield hij hem eeu revolver voor. Spoedig echter kwam het tot opheldering, en Macaulay werd goed en wel naar Chicago teruggezonden. Ditmaal echter ging hij niet mee als „vrachtgoed." De lust om het een andermaal te beproeven, zal hem nu wel vergaan ziju. De volgende advertentie lazen we onlangs in een der Duitsche dagbladen: „Ik heb de eer aan het geachte publiek kennis te geven dat ik mijn magazijn vau galanteriewaren geopend heb; ik verzoek beleefd mijne zaak niet met soortgelijke zwendelaffaires te willen ver warren." Ook te Nijmegen heeft eene soortge lijke oplichterij plaats gehad als te Arnhem. Don derdag-avond vervoegde zich een man, het uiter lijk hebbende van een schipper, oud ongeveer 40 jaar, met donkerblonden baard en knevel, ta melijk lang en gezet, gekleed met donkere jas, gestreepte broek en pet, bij den lijkbezorger H. en deelde dezen mede, dat hij met zijn vaartuig in de haven lag en een doode aan boord had, dien hij deftig wilde doen begraven, terwijl hij eene raming van de kosten verzocht, welke hem door den lijkbezorger bereidwillig werd ter hand gesteld. Na inzage daarvan, maakte hij met den lijkbezorger de afspraak, dat deze den volgenden morgen bij hem aan boord zou komen om de begrafenis verder te regelen. Alvorens naar boord terug te keeren moest hij nog eenige betalingen in de stad doen, doch tot zijn „schrik" had hij bemerkt geen geld geuoeg bij zich te hebben ge stoken, iets wat in zulke droevige omstaudig- hedeu licht gebeuren kon. Hij verzocht, dat de lijkbezorger hem even ƒ12 zoude leenen, die hij, als de lijkbezorger aan boord kwam, hem terug zou geven. De lijkbezorger willigde zonder aar zeling het verzoek in en begaf zich den volgenden ochtend reeds vroegtijdig met een timmerman op weg naar de aangeduide plaats, om de maat der doodkist te nemen, en de begrafenis nader te regelen; doch hoe ontstelde hij, toen hij geen schipper Van der Velden, zooals de bedrieger zich genoemd had, en evenmin een doode vond, die begraven moest worden. Aan het Hof van Napoleon III hing het er van af hoe een gast zijn servet gebruikte en een ei at, of zijn fortuin gemaakt of zijne loopbaan bedorven was. De criticus Sainte-Beuve viel in ongenade en werd van de lijst der bezoe kers geschrapt omdat hij, toen hij met den Kei zer en de Keizer op de Tuileriën aan het ontbijt zat, achteloos zijn servet opensloeg, het over zijne knieën spreidde, en zijn ei in't raidden doorsneed. De hof-étiquette schreef voor, dat het halfgcvouwen servet op de linkerknie moest liggen, om op de minst in 't oog loopende wijze gebruikt te worden door er de lippen even meê aan te raken, en het ei mocht slechts aan het breeder einde met den kant van het lepeltje stukgeslagen en met den punt er van uitgeschept worden, zooals trouwens in elk fatsoenlijk gezin ten ontzent geschiedt en den kinderen geleerd wordt. Naar aanleiding van den grooten ontvang, dien de hondsdolheid in den laatsten tijd in de omstreken van Eindhoven verkregen heeft, is door den Commissaris des Konings in Noordbrabant een bevel uitgevaardigd, waarbij voor 55 gemeenten de muilkorf voor de honden verplichtend is gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2