BIX X E \~L X I). zou eerst dan tot andere voorstellen kun nen overgaan wanneer alle vooruitzicht op toestemming der volksvertegenwoordiging verloren was. Verder worden in de rede de bekende verzekerings-ontwerpen aange kondigd. Tegen den bekenden socialistischen agi- tateur Bebcl is door het O. M. te Dresden een aanklacht ingediend wegens Majes teits-beleediging. Bebel heeft nl. in een brochure, welker geheele oplaag geconfis queerd werd, zich de meest hevige uitdruk kingen tegen de socialistenwet veroorloofd en tevens den Bondsraad zeer sterk be- leedigd. Het onlang3 vermelde voorstel van Beieren tot uitbreiding van het livretten- stelsel is in den Bondsraad verworpen. De Koningin van Engeland heeft den Koning der Nederlanden de orde van den Kousebaud geschonken. In het Lagerhuis deelde Dilke mede, dat Duitschland aan de Europeesche mogend heden geen collectieve nota betreflende de vervolging der joden in Rusland heeft voorgeslagen. Gisteren had te Kiew de uittocht der uit de stad verwezen Joden plaats. In de wijk Podol alleen staan 600 woningen ledig. De Sultan van Marokko heeft een overeenkomst geteekend, waarbij aan de Fransche troepen wordt toegestaan in de aangrenzende gewesten de opstandelingen te vervolgen, die van daar in Algerië inval len doen. De Sultan betaalt fr. 100.000 scha deloosstelling voor de slachtoffers der vroe gere invallen. Frankrijk belooft fr. 900,000 tot ondersteuning der Spanjaarden in Sarda. Spanje belooft schadeloos te stellen de Franschen, die 't slachtoffer werden van de Cardonalistische, en Cubaansche op roeren. Evenals de Nationale Raad heeft ook de Stendenraad in Zwitserland het handelsverdrag met Frankrijk aangenomen, en wel met 37 tegen 20 stemmen. Het leeningsontwerp van den Minister van Lijnden is reeds sinds eenigen tijd van den Baad van State terug. Men mag dus de indiening binnen korten tijd verwachten. Volgens de gesloten contracten met de meeste onzer spoorwegmaatschappijen kunnen militairen beneden den rang van officier, ook met verlof zijnde, voor half tarief reizen. De Minister van Oorlog heeft dit ter algemeene kennis doen brengen. Harderwijk, 28 April. Heden werd alhier de treurige tijding ontvangen, dat de gebroeders P. in den afgloopen nacht, bij stormweder, door het omslaan der schuit, beiden noodlottig zijn ver dronken. Hun knecht heeft zich kunnen redden. Een der verongelukten laat eene weduwe met een kindje achter. Beide broeders, in de kracht huns levens, waren oppassende lieden. Barsingerhorn, 28 April. Onder deze gemeente heeft een ontzettend geval plaats gehad. Dinsdag avond vond mén daar de lijken van den arbeider P. B. en diens echtgenoote. Het lijk des eersten vond men geworgd op den zolder, dat zijner echtgenoote dreef in een sloot. Wat dc oorzaak van hun dood is, weet men niet. Alkmaar, 28 April. Een, waarschijnlijk door kraaien losgewerkte, steen, welke van de St. Do- minicuskerk op de Laat alhier viel, trof het hoofd van het zoontje vau W. D. B. en veroor zaakte een zeer gevaarlijke wond. De toestand van het kind is bedenkelijk. Botterdam, 28 April. Gisteren-nacht is alhier een manspersoon door een onbekende oor zaak aan den Oostsingel te water geraakt. Na er uitgehaald en voorloopig door een genees kundige behandeld te zijn, werd hij in het ste delijk ziekenhuis opgenomen, doch is aldaar overleden. Sehuilenburg, 28 April. Alhier is door het werkvolk, dat met de verbreeding van het ka naal bezig is, het lijk gevonden van een per soon nit Wartena, die verleden winter uit een praam gevallen en in het Bergumermeer ver dronken is. Arnhem, 28 April. Dezer dagen is met de noorderzon naar Amerika vertrokken een zekere horlogemaker, die onder den naam van de bekende firma Berendts Co., handel dreef in goedkoope klokken, GEMENGDE BERICHTEN. Eene industrie waartegen ondank s het vriendelijke waas dat er over ligt, gewaar schuwd dient te worden, is deze: Een eierenvrouwtje te Amst. brengt tegenwoordig aan een of ander huis een 6 tal kievitseieren, geeft ze eenigszins geheimzinnig aan de meid over en zegt er bij «niet aan Mevrouw zeggen! Meneer kwam me straks tegen en heeft Mevrouw met deze eieren willen verrassen." De rest begrijpt ieder. Niet alleen Mevrouw is verrast, maar ook de meid die de eieren betalen moet, en ten slotte zelfs Meneer, die geen oogenblik aan de vrij dure kievitseieren gedacht heeft. Ter eere van het eierenvrouwtje zij gezegd, dat het haar minder om een over matige winst te doen is dan om vlug van de kievitseieren af te komen. Een Italiaan, Tassa genaamd, is in hechtenis genomen wegens het stelen van drie schilderijen van Meissonnier, die hij den graveur Goupil ten verkoop had aangeboden tot zulk een lagen prijs, dat hij argwaan wekte. Hij heeft reeds bekend en verklaard dat hij van den Heer Meis sonnier nog twee schilderijen had gestolen, die hij aan den man had gebracht en waarvan hij de opbrengst aan de speelbank te Monte Carlo had laten zitten. Te D u s s e 1 d o r f w e r d Z a t e r d a g-m o r g e n de honderdduizendste inwoner der stad geboren. Ook de overige beschuldigden in het Ringtheater-^roCea loochenen, evenals de Directeur Janner, alle schuld aan de ontzettende ramp, er, trachten hun gedrag te rechtvaardigen. De gewezen burgemeester von Newald, die er op wees, hoe dit de eerste maal was in 500 jaren dat een burgemeester van Weenen in staat van beschuldiging gesteld werd, is bewust zich in alles gehouden te hebben aan de orders van den Gou verneur. Hij had de verordeningen voor de schouw burgen aan de directiën doen toekomen, en achtte zich niet verantwoordelijk voor het nakomen daarvan. Australische bladen berichtendatde schoener Pet, op reis van Banbury naar Mel bourne, ongeveer 50 mijlen ten zuidwesten van de Leeuwinne-Kaap na een botsing met een groo- ten walvisch gezonken is. De manschap redde zich, met uitzondering van den kapitein, die ver dronk. In den sneltrein No.llvan Marseille naar Parijs is aan het station Montélimart, in een slaapwaggon, een vrouw gevonden, die overleden was. In den zelfden trein No. 14 is bij aankomst te Perrache, in een 2e klasse waggon, een man gevonden, die overleden was, en het zelfde had plaats in den trein No. 82, die eenige minuten vóór trein No. 14 van Marseille vertrokken was: in een waggon 3e klasse werd te Arles het lijk van een man gevonden. Een wild kon ij n kwam dezer dagen de voordeur van een huis in den Haag binnen- loopen. Door deu gang kwam het verdwaalde dier „in den pot" terecht. Naar de N. R. Ct. verneemt, is dezer dagen een ontwerp-besluit aan den Koning ter goed keuring voorgelegd, dat ten doel heeft, de Staats loterij productiever voor de schatkist te maken. Daarin zou namelijk bepaald zijn dat, te be ginnen met de volgende loterij, de inkoopsprijs d^r loten met f 1 zal worden verhoogd (zonder dat het den verkoopers vrij zal staan aan de spelers hoogeren prijs te berekenen) en, zoo die maatregel goed werkt, de verhooging tot op f 5 zal worden gebracht. Vóór eenige dagen is te Parijs in de Seine een zinken trommel gevonden met 430 brieven, gedurende het beleg van Moulins ver zonden. Al de brieven, waarvan het adres nog leesbaar was, zijn onmiddellijk bezorgd. Ten gerieve van het bijOldebroek kampeerend personeel is uit de fondsen der can- tine een aardappelschil-machine aangekocht, welke in een groote behoefte voorziet. Terwijl vroeger door de manschappen, steeds vóór of na de oefe ningen, nog eerst een uurtje met schillen van de aardappelen moest doorgebracht worden, is dit thans geheel vervallen. Acht man zijn voldoende om voor het geheele kampeerend personeel de aardappelen voor den volgenden dag schoon te maken, terwijl door de inrichting der machine veel minder van den aardappel verloren gaat dan bij het gewone schillen; de schil wordt er nl.bij groote als kleine, slechts even afgeraspt en daarna door een paar manschappen de diepe oogen of putten er uit gesneden. Toen het huis van den raadsdienaar van zeker stadje door bouwvalligheid was ingestort en men niet terstond weder eene geschikte woning voor hem in gereedheid had, nam de hoogwijze raad het besluit: dat gemelde raadsdienaar voor loopig, bij gedeelten, bij de goede burgerij zou worden ingekwartierd. Te Munch en zijn gearresteerd: ba ron Graillier, Eransch officier; baron Kreitmayr, gewezen Beiersch officier, en de koopman Brunner, onder beschuldiging van landverraad. Het betreft pogingen tot uitlevering van vestingplannen. De justitie heeft bewijzen in handen gekregen door een luitenant der landweer, Eleischmann genaamd. De genoemde personen hadden hem namelijk 30.000 mark voor zijne medewerking aangeboden. Om toen verder achter de zaak te komen had hij zich ge houden alsof hij het aanbod aannam, maar alles terstond aan de politie medegedeeld en in overleg met haar verder met hen onderhandeld. Ook de beminde van baron Kreittmayr is in hechtenis ge nomen. Roland, de vermoedelijke dader van den vóór eenige maanden te Veere gepleegden moord en diefstal, is door de rechtbank te Mid delburg naar het hof te 's-Hage verwezen. Roland blijft zijn schuld ontkennen. Te Antwerpen heeft zich inhet gast- huis het feit voorgedaan dat toen een familie Zaterdag-morgen vóór tot de begrafenis over te gaan, den doode nog eens wenschte te zien, men een ander lijk in de kist ontdekte, dan dat aan 't welk de familie de laatste eer zou bewijzen. Eindelijk werd het ware lijk aangebracht, doch dit was zonder vergunning der familie onder het ont leedmes geweest. Men begrijpt welk een indruk die vergissing op de familieleden maakte. Herman Dickstein, rustend hoofd onderwijzer te Heringen, is in den ouderdom van bijna 10 8 jaar overleden. Nadat te Velden voor eenige dagen een geval van hondsdolheid werd geconstateerd, had zoodanig geval ook te Lottum plaats, zoodat deze ziekte in dit gedeelte van Limburg toeneemt. Dit laatste razende beest beet zijn meesteres in den neus alsmede verscheidene andere houden, die vervol gens afgemaakt zijn, en menige koe die zich op de weide of in den stal bevond. De noodige maatregelen zijn genomen. De Weener bierdrinkers maken een strike. Zij hopen, door zich geheel van bier te onthouden, de brouwers te dwingen om den prijs van het bier, dien deze zonder geldige reden aan merkelijk verhoogd hebben, weder te verminderen. Men brengt tegenwoordig manchet ten en boorden in den handel, welke de eigenschap bezitten var. zich te laten reinigen door er een voudig met een vochtig lapje over heen te wrijven. Blijkens chemisch onderzoek, onlangs verricht, zijn zinkverbindingen en kamfer voorname bestand- deelen dezer voorwerpen. Daar zinkverbindingen tot de vergittige behooren, kan het zijn nut heb ben dat men met de aanwezigheid er van in kleedir.gstukken enz. bekend zij. De wasch met de waschvrouw op.... een ijsschol. Eer. vreeselijke tocht deed dezer da gen eene waschvrouw uit Kolomma (gouvernement Moskou) langs de Oka op een ijsschol. Terwijl zij bezig was met het spoelen der wasch in de Oka, raakte een groote ijsschol, waarop zij stond, los; het geroep om hulp der in groot gevaar ver- keerende vrouw werd door r.iemand gehoord en zoo dreef zij langzaam vijf dagen achtereen stroom afwaarts, tot zij in Rasan door visschers opge vangen werd. Zij was reeds geheel verstijfd van honger en koude; een deel der wasch had zij wel, teneinde zich te beschutten, om de schouders ge- haugen, maar het overige gedeelte der uitge spoelde kleereD lag vast gevroren naast haar. Eerst nadat zij behoorlijk was verwarmd en verpleegd, kwam zij weder zoover bij, dat zij haar avontuur lijke tocht vertellen kon. Maandag-morgen heeft in het Rijks gesticht Ommerschans een treurig voorval plaats gehad. Twee verpleegden kregen onder 't koffie drinken twist, waarop no. 1 den ander met den ketel op het hoofd sloeg. De aangevallene haalde toen een mes te voorschijn en bracht zijn aan valler een diepe wonde in de linkerzijde toe. Naar men verneemt is de man aan de gevolgen over leden. Op den BoulevardBotaniqueteBrus- sel kwam onder een hevige stortbui een tram langs een vrij steile helling rijden. Wel bracht de voerman als gewoonlijk den remtoestel in werking, maar tengevolge van het afstroomende regenwater mocht dat niet baten en met ijzingwekkende vaart gleed het met passagiers dicht bezette voertuig vooruit, de paarden voortstuwende. Een der die ren, uit het tuig losgeraakt, sprong op zijde; het andere echter stortte neder en werd over eene lengte van twintig meter door den wagen voort geduwd. Eindelijk bleven de wielen tegen het voor dood nederliggende paard in rust. Men be grijpt den doodsangst der passagiers, die ondanks den stortregen blijde waren heelhuids het tram rijtuig te kunnen verlaten. Een komisch ongeluk is dezer dagen aan den lord kanselier van Ierland overkomen, het was hem ter oore gekomen dat in zeker krankzinnigengesticht de behandeling der verpleeg den veel te wenschen overliet. Hij besloot een per soonlijk onderzoek in te stellen en ging er alleen heen. Ik ben de lord kanselier van Ierland, zeide hij tot den portier. Deze wenkte een der oppassers, die den bezoeker verzocht hem te volgen en hem, met de mededeeling dat er al zeven lord kanseliers van Ierland in het gesticht waren, ia eene bekleede cel opsloot. Eerst na een uur gelukte het den hooggeplaatsten staatsdienaar, den arts die hem bezocht te bewegen eene dépiche te zenden naar het secretariaat der kanselarij, waarop de zaak in het effen kwam. Het Weener blad, dat eenigen tijd geleden een prijsvraag voor een volkslied der Duitschers in Oostenrijk uitschreef en een lied van Joseph Winter bekroonde, heeft op de tweede prijsvraag, voor een melodie waarop dat lied ge zongen kon worden, niet minder dan 1320 com- positiën ontvangen. Dat getuigt zeker voor den ijver en de vaderlandsgezindheid der Oostenrijksche musici. Minder vleiend echter is de beslissing der commissie van beoordeeling, die aan geen der ingezondhn zangwijzen een prijs toekende, zoodat waarschijnlijk een nieuwe prijsvraag uitgeschreven zal worden. Omtrent het ontdekken van de ju- weelen die aan de Keizerin van Brazilië ontstolen werden deelt de Anglo Brazilian Times het volgen de mede. Er waren drie personen onder verdenking van den diefstal gevangen gezet, maar men begon te wanhopen aan het vinden van eenig spoor der dieven of van het gestolene, toen de hoofdcommis saris van politie een ongeleekenden brief ontving, welks schrijver verklaarde, de eenige dader vau den diefstal te zijn, en de plaats aanduidde, in de na bijheid der woning van den gevangene Paiva, waar men, in twee blikken bussen, de juweelen verborgen zou vinden. Men besloot onmiddellijk een nauwkeurig onderzoek in te stellen. De gevaugene Paiva werd me degenomen om de plaats aan te wijzen, die spoedig gevonden was, en na een poos gegraven te hebben, werd een bus met een gedeelte der juweelen te voor schijn gebracht. Het was toen middernacht; men stelde daarom het verder onderzoek uit tot den volgenden dag, maar liet de plaats natuurlijk goed bewaken. Den volgenden morgen werd de tweede bus met de overige juweelen opgegraven. De ge zamenlijke waarde der steenen was 400.000 dol lars (f 1,000,000). Onverwijld werden nu de drie gevangenen in vrijheid gesteld. Maar de zaak is nog eveu geheimzinnig als te voren, daar het nog steeds een raadsel is, wie de juweelen stal, en waarom zij teruggegeven werden, juist toen men alle nasporingeD vruchteloos achtte. Ook Italië levert een aanmerkelijk aandeel in de drommen landverhuizers; die voort durend uit Europa naar Amerika trekken. Dezer dagen kwam te New-York een schip aan met 1200 Italianen, voor het meerendeel geen behoeftige lieden en in het bezit van eenig geld. Vooral kleedermakers, barbiers, timmerlieden en steen houwers waren sterk vertegenwoordigd. Bijna allen trokken naar het Westen. De Hoogeveensche Crt. maakt melding van een zeldzaam voorkomend geval. Vrijdag gaven te Iloogeveer. een bruid en bruidegom den wensch te kennen te trouwen, en waren zeer verbaasd, toen zij hoorden dat dit niet mocht. Zij waren een jaar geleden ten huwelijk ingeschreven, maar die inschrijving is verjaard. Parijsche bladen maken gewag van proeven, door de Russische marine met een vreemd soort van torpedo-boot bij Sebastopol genomen. De boot heeft den sigarenvorm van de Whitehead-torpedo, die door een schip in 't ruime sop geslingerd kan worden en vervolgens door een schroef voortbewogen, zich onder het water in eene bepaalde richting blijft bewegen. Deze torpedo-boot is zoodanig gebouwd, dat zij 24 uren lang onder water in beweging gehouden kan worden. Zij is er naar ingericht om door vier personen bemand te worden en een voorraad saamgeperste lucht met zich te voeren, die het der bemanning mogelijk maakt 24 uren onder water te blijven. Zij heeft electrisch licht ter verlichting en een roer geeft aan de boot de beweging, die zeer snel moet zijn, De geheele zaak klinkt wel wat wonderlijk; maar op dat gebied zijn er reeds zulke verrassende uitvindingen gedaan, dat men geneigd is niets meer voor onmogelijk te houden. Een nieuw product van de nijver- heid bestaat uit papieren doozen, die uit één stuk en dus zonder naden gemaakt zijn. Die doozen werden eerst uit de hand gemaakt van papierpap of papiermassa, doch toen men bevond, dat zij zeer goed voldeden omdat ze sterk, licht en duur zaam waren, zijn er machines geconstrueerd, waar door het mogelijk werd de fabricage van die doozen op groote schaal te doen plaats hebben. De bekendemadameTussaud meende onlangs een lumineus idéé te hebben door haar wassenbeelden-galerij te verrijken met een groep, voorstellende hoe Maclean den aanval waagde op het leven van Koningin Victoria. In de eerste dagen, toen het gefortuneerde publiek tegen een vrij hooge entrée toegang had, bleef het slechts bij algemeene verbazing, doch toen iets later ook de minderen toegang kregen, was het lot van Maclean beslist. Het Engelsche volk, dat niet kon zien hoe een pistool werd aangelegd op zijn Koningin, had het wassenbeeld spoedig zoo toegetakeld, dat er niet veel meer was overgebleven dan een stompje zoo groot als een lantaarnkaars. Mad. Tussaud is verplicht geweest haar groep te ver anderen. De brand in den schouwburg van Schwerin werd, naar thans gebleken is, veroor zaakt door een bouwvallige plek in den schoor steen, waardoor vonken vielen op de in een zol derkamer bewaarde oude schermen. Daardoor werd het blusschen van den brand ook belemmerd, want men kon voor dien bovensten zolder geen gebruik maken van de waterreservoirs. Onlangs is vorst Bismarck voor een album, dat tot een weldadig doel werd uitgege ven, zijn handschrift gevraagd. Hij schreef Patriae inserviendo consumor, v. Bismarck. De spreuk laat meer dan een vertaling toe, wellicht is de beste: „Ik verslijt in dienst des vaderlands." Kluch tig is in alle geval de overzetting van een Ame- rikaansch blad: „In den dienst des vaderlands krijg ik de tering." Te Gamborne, in C o r t. w a 11 i s, s c h ij- nen de woelingen tegen de Ieren voor goed ge ëindigd. De Ieren verkeeren echter nog in groote ongerustheid. Velen durfden niet in hunne wo ningen te blijven en zochten een schuilplaats in de naburige mijnen of velden in den omtrek. Niet weinigen durfden zich niet in de straten vertoo- nen om hun dagelijksche inkoopen te doen, en leefden dagen lang van een weinig droog brood, en een aantal Iersche mijnwerkers verlieten het district uit vrees voor de vijandige gevoelens die zich tegen hen openbaarden. De rust is er echter nu volkomen hersteld. Een groote brand te Laminetz inPo- dolie heeft een aantal Joodsche huizen en winkels in de asch gelegd. De schade wordt op een half mililjen roebels geraamd. Een dei Parijsche postbeambten is in hechtenis genomen, onder verdenking van den grooten diefstal van aangeteekende brieven in het postkantoor aldaar gepleegd te hebben. Het is de beambte, die belast was met het bergen der zak ken in de daarvoor bestemde kast. Men heeft ontdekt, dat hij reeds eenige malen aangeteekende brieven verduisterde. Hij heeft die verduisteringen bekend, maar blijft volhouden dat hij aan den grooten diefstal geheel onschuldig is. Intusschen hebben, volgens Figaro, verscheidene sluwe schul denaren van het ongeluk gebruik gemaakt, om van lastige crediteuren af te komen door hun te schrijven dat zij het verschuldigde per post over zonden, en dat, zoo het niet ontvangen werd, de brief zeker onder de gestolene is geweest. Neger-humor. Te San Juan op Porto- rico, waar de slavernij nog altijd bloeit, wordt een neger op straat door een plasregen overval len. Haastig neemt Sambo zijn ouden gedeukten hoed af en tracht het kleinood zoo goed mogelijk tegen den stroomenden regen te beschermen, zoo dat zijn kroeskop spoedig doornat is geworden. „Waarom zet je je hoed niet op, Sambo?" vraagt een voorbijganger, „dan bleef je hoofd ten minste droog." ,^Denk-je dat ik mal ben, mijnheer," zegt de neger grijnzend, „hoofd behoort aan massa, hoed aan Sambo!" Een werkman te Beisseron (Hérault) heeft den prijs van 100,000 fr. gewonnen in de loterij door „artistes dramatiques" gehouden. Een ander werkman te Parijs heeft hem dien prijs willen ontfutselen door te beweren, dat een der nummers in zijn bezit was gestolen en dat dit juist het prijs-nummer was. Maar de gelukkige provinciaal was nooit te Parijs geweest en had na zijn vrouw en broeder medegebracht, met het vast plan om de stad niet te verlaten vóórdat hij de hem zoo onverwacht ten deel gevallen fortuin behoorlijk geplaatst heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2