BUITENLAND. BINNENLAND. De socialisten in den Rijksdag hebben het voorstel tot afschaffing van al de exceptioneele wetten weder ingediend. Prinses Wilhelm, de Gemalin van den oud sten Zoon van den Duitschen Kroonprins, is eergisteren-avond zeer voorspoedig bevallen van een zoon. Keizer Wilhelm geniet alzoo de zeldzame vreugde, den Troonop volger tot in het vierde geslacht te mogen aanschouwen. De Fransche Kamer heeft het herstel der echtscheiding aangenomen met 334 tegen 124 stemmen na een zeer levendig debat. Daarna is de zitting opgeheven. Ook de Vorst van Bulgarije schijnt het mikpunt der nihilisten te moeten wor den. Te Sofia is namelijk een nihilist Petkou genaamd in hechtenis genomen bij wien revolutiounaire brochures gevonden zijn waarin de Vorst op de overdrevendste wijze werd aangevallen. Men meent door de inhechtenisneming van Petkou, den draad eener uitgebreide samenzwering in handen te hebben. Cavendish en Burke wandelden Za terdag-avond in het park te Dublin. Er kwam een rijtuig aan, waaruit twee personen stapten, die hen aanvielen en hun her haaldelijk in borst en hals dolksteken toebrachten. De slachtoffers bezweken eerst na harden strijd. De moordenaars ont vluchtten terstond, en tot dusver heeft de politie geen spoor van hen ontdekt. Men vond de lijken vreeselijk verminkt, en den grond rondom doorweekt met bloed. De opschudding te Dublin en te Londen is zeer groot. (Zie laatste berichten.) De Sultan van Turkije moet groo- telijks ontstemd zijn over het, door den Egyptischen krijgsraad tegen de Circassi- sche officieren gewezen vonnis. Vooral heeft hem de degradatie geërgerd van personen, aan wie hij zelf den rang van pacha heeft verleend. Hij is dan ook niet voornemens het er bij te laten, en de Khedive, die in deze dien weg wel op wil, moet aan de vreemde consuls hebben me degedeeld, dat hij deze quaestie aan de beslissing van Z. M. wenscht over te laten. De Khedive had eerst verlangd, dat de zaak opnieuw, en dan publiek zou worden behandeld. GEMENGDE BERICHTEN. Id de Eerste en in de Tweede Kamer heeft gisteren de Minister van financiën megedeeld, dat al de ministers hun ontslag bij den Koning hebben ingediend. Den 6den Mei 1882 heeft te 's Gravenhage de onderteekening plaats gehad eener overeen komst tusschen Nederland, België, Groot-Brittannië en Ierland, Denemarken, Duitschland en Frank rijk, tot regeling van een internationaal toezicht op de vis3cherij in de Noordzee. Ambt-Vollenhoven, 9 Mei. De oudste in woonster dezer gemeente de wed. J. Schutte is in den ouderdom van 96 jaar en 3 maanden Donderdag 11. overleden. Hare moeder werd 98 jaren. Nijmegen, 9 Mei. Den 15den Juni zullen er alhier harddraverijen plaats hebben, waaraan ook buitenlandsche paarden kunnen deelnemen. Ver schillende prijzen worden uitgeloofd. Er zullen bij die gelegenheid extra-treinen van en naar Nij megen loopen. Noord-Barge, 9 Mei. Alhier is een klein kind van den koopman H. L. in een tobbe ge raakt en verdronken. Budel, 9 Mei. In deze gemeente is bij een schaap dolheid geconstateerd. Het dier is onmid dellijk van de kudde, waartoe het behoorde afge zonderd en besmet verklaard. Mook, 9 Mei. Gisteren had alhier bij den spoorwegaanleg een ongeluk plaats. Aldaar werd de arbeider G. M. wonende te Groesbeek, door een nedervallende ijzeren rail zoodanig op de borst getroffen, dat de dood weldra volgde. Muntendam, 9 Mei. Zaterdag is de dienst bode A. K. alhier, die verdacht wordt van kindermoord, naar de gevangenis te Winschoten overgebracht. Amsterdam, 9 Mei. Het Nederlandsch Pa nopticum alhier zaldenl8den Juni, Waterloo-dag, voor het publiek geopend worden. Delfshaven, 9 Mei. Aan de Zalmvisscherij Prins Hendrik, alhier, is in een zegen het lijkje op gehaald van een pas geboren kind van het man nelijk geslacht. Het is ter beschikking van de justitie gesteld. Leeuwarden, 9 Mei. De stafmuzikant van het eerste reg. infanterie, H. E., is Zaterdag-avond, van de muziekuitvoering op de Langepijp naar zijne woning in de cavaleriestallen terugkeerende, door de duisternis misleid, in het water geraakt en verdronken. Hij laat eene weduwe met twee kinderen na. Geertruidenberg, 9 Mei. De persoon alhier, gearresteerd als verdacht van zijne vrouw door mishandeling van het leven te hebben beroofd, is wegens gebrek aan voldoende bewijzen weder op vrije voeten gesteld. Cocksdorp 9 Mei. Alhier is een tweejarig meisje, dat langs een sloot bloempjes plukte, van den oever gegleden en verdronken. Duitsche titelzucht. Uit de vreemd en lijst van eene Zuid-Duitsche badplaats heeft eene dame uit Breslau de volgende titels genoteerd: Zucker- fabrikations-Gemahlin, Schönfarbereibesitzers- Gattin, Dampfnudelmiihlenbesitzers-Gattin, Er- bliches Ehrenburgerrechtsbesitzers-Gattin, Strafan- staltsdirectors-Gemahlin. K. K. Oberlandesge- richts officials-Gemahlin, Liqueurerzeugers-Ge- mahlin, Akademiker-Architecten-und Collegiën- A ssessors- Gattin, Ccmmunalstandische Bank und Landsteuerambts-Calculators-Gattin. De bedoelde dame die in de Breslauer Zeitung deze titels ver meldt, teekent zich als: Ungeglühte Lindenholz- kohlenfabrikbesitzers-Gattin. BI ij kens een telegram uit Irkutsk van 18 April il., is daar het bericht ontvangen (verzonden per koerier van den oever der Aldau, een rivier, die beneden Jakutsk in de Lana stroomt, den 6den April) „dat het stoomschip Rodgers verbrand en gezonken is." De correspondent van rie Herald van New-York, aan boord van dat schip, de heer Gilder, had het bericht aange bracht. De geheele bemanning, 36 in getal, was in de richting van de Behringstraat weggetrokken. Er moest zoo spoedig mogelijk een schip ge zonden worden. Zoo heeft dan ook dit ter opspo ring van de Jeannette uitgezonden vaartuig zijn onderga 'g gevonden, maar nu door vuur. Van den componist Litolff zei Theo dore Barrière: „Hij is zóó mager, dat, wanneer ik hem zijn dirigeerstok zie ter hand nemen, ik nooit recht zeker ben wie van beiden nu eigenlijk met den ander den maat zal gaan slaan. Uit Quebec wordt bericht, datir.La- Irador hongersnood heerscht. Volgens een brief van Pointe des Monts uit het laatst van Maart, hebben de visschers, door de stormen van den afgeloopen herfst, geen voorraad kunnen verza melen voor den winter, terwijl om de maat der ellende vol te maken, een groot magazijn te Pen- tecole, dat een aanzienlijken voorraad bevatte, door brand vernield werd. Ook de jacht was in dezen winter ongelukkig. Een aantal personen zijn .te Pentecole van gebrek omgekomen, en het lijden der overblijvenden werd nog vergroot door de komst der Indianen uit de bosschen, wier levens middelen ook geheel uitgeput waren, en die de ongelukkigeu nog beroofden van het weinigje vleesch en traan dat zij nog hadden. Het is te vreezen, dat een groot aantal der bewoners be zweken zullen zijn voor men hun te hulp kan komen, en dat er reeds in den strijd om het be staan, afschuwelijke misdaden gepleegd zijn. Men schrijft van de Velnwe: Dehee- ren weldoeners der menschheid, die door hunne weinig dankbare beweldadigden in de wandeling „kwakzalvers" worden geheeten, hebben het in hunne pessimistische beschouwingen over den ach teruitgang van het menschelijke lichaam altoos voornamelijk druk over den slechten toestand der tegenwoordige magen. De maag, verzekeren zij, deugt bijna bij niemand meer. En daar die maag 't voornaamste deel van 't lichaam, de ketel der machine is, helpt er niet aan of de halfgeloovige toehoorder moet zich een potje van dit of een fieschje van dat aanschaffen, met den inhoud, waarvan hij dan de machine smeren en weer voor goed aan den gang brengen kan. Natuurlijk heb ik alle respect voor de verpletterende bewijsstuKken, waarmede die heeren „maagkundigeu" hun on gunstig maagoordeel in den regel kracht weten bij te zetten, maar nu en dan kan ik toch niet nalaten hen van overdrijving te beschuldigen. Zoo dezer dagen nog. Ik bezocht namelijk een dorp niet ver van hier en vernam daar het vol gende staaltje van ouderwetsc'ne magensoliditeit. De aldaar bestaande sociëteit een zeer bescheiden dorpssociëteit, welke gedurende de wintermaanden eiken Zaterdag-avond in de achterste gelagkamer der dorpsherberg gehouden wordt en waar biljart-, domino- en „jas"-spel den tijd helpen korten, ter wijl pijp en buffet voor de noodige opgewektheid der veelpratende spelers borg staan, de socië teit vierde haar jaarfeest. Er was een kleine twintig gulden in den pot en daar zou men een vrooüjken avond voor houden, 't Bestuur had te beslissen, hoe alles was voor de leden een verrassing, 's Avonds te zeven uur 't was nog in April kwam men bij elkaar en „'t mos 't natuurlik van de twintig guide doen, vertelde mijn zegsman, maar 't bestuur had eer van zijn wark." Stel u voor: behalve het een ei: ander in den geest der drankwet, was er tabak, koffie, voor drie gulden brood „kostelijke wegge's, d'n bakker had er zijn best op gedoan" en voor negen gulden eieren gekocht. Drie honderd gekookte eieren stonden gereed om den weg van alle eieren, die niet onder de kip blij ven, te gaan. Eu de vijt'-en-twintig leden der sociëteit hebben de driehonderd eieren plus de „wegge's" en wat er meer te verorberen was, behoorlijk naar binnen gewerkt. „Waar binnen de flensjes, Saartje," vroeg eens de tante van Sara Burgerhart aan haar veelbe lovend nichtje en deze antwoordde: „Die bin nen in mijn maag, Tante!" Zoo konden de so- ciëteitsmanuen van die eieren zeggen die binnen in onze magen Vindt ge niet dat der kwalkzalvers maagjere- minades overdreven zijn Een der boeren een flinke Veluwerzoon at er dien avond twee-en-twintig Eigenaardig was nog wat mijn zegsman er bij vertelde. „Die boer at er 22, een ander 18 en dan de meesten zoo om de 10. Moar d'n schriever van de netaris at er maor zes en d'n onder meester die ook lid is, drie." Hoeveel hij er zelf at, vertelde hij niet. Doch mij waren die getallen een soort statistiek en ik kwam tot de conclusieziedaar de verhoudingen van de soli diteit hunner magen en.... keert ge de getallen om, wellicht van de soliditeit hunner hersens 1 Onder het opschrift „de macht der tonen", meldt men ons uit zekere gemeente van ons va derland, dat een landbouwer aldaar eene koe be zit, die dan eerst hare melk afgeeft wanneer de operateur het een of ander aria zingt. Terwijl we van dit feit acte nemen, vermelden we teven3 dat het ons niet zal verwonderen of men zal ons binr.en kort berichten dat de koe meê gezongen heeft. In Denemarken heeft zich een Ver- eeniging gevormd, die zich voorstelt jonge, ge schikte handwerkslieden en industrieelen in staat te stellen zich door reizen in het buitenland te ontwikkelen en verder voor hun vak te bekwa men. De middelen hiertoe zijn een jaarlijksche uitdeeling van reisgeld en het vormen van een kapitaal te dien einde. Ook wenscht zij zich met inrichtingen en handwerkslieden, die de rtizenden van nut kunnen zijn, in contact te stellen. Heeft August de Domme ons in het circus Carré het bewijs geleverd, dat een varken vatbaar is voor dressuur en dat de uitdrukking „zoo stom als een varken" minder juist is dan men tot heden meende ook de uitdrukking "zoo dom als een os„ zullen wij dienen los te laten. In Hagenbeck's handels-menagerie toch, op de Nieuwe paardenmarkt te Hamburg, waren on langs zes gedresseerde ossen, 4 witte en 2 bruine, prachtstukken. Deze dieren steken kennelijk den draak met de ann hun geslacht toegekende dom heid en onvatbaarheid om iets te leeren, want zij doen allerlei ongelooflijke toeren en kunnen te dien opzichte met de best gedresseerde paarden van een circus vergeleken worden. De ossen te Hamburg verheffen zich op hun achterbeenen, springen op commando over elkaar, klimmen trap pen op en af, schommelen op een zoogenaamde wipplank, enz. De ossen, wier „kunstverrichtin gen" in een Amerikaansch circus opzien wekten, zijn door den heer Hagenbeek aangekocht. Het dragen van voiles verzwakt de beste oogen, door de inspanning van het oog om zich naar de onophoudelijke trilling van dit maar al te algemeen mode-artikel te voegen. Een ijsbeer in eenmenagerie teParijs is tijdens een onweer door den bliksem gedood. Drie oppassers, die voor het hok stonden, werden tegen den grond geworpen. Toen zij weer uit hun verdooving "ontwaakten, zagen zij het dier met gesloten oogen en gapenden muil levenloos in zijn hok liggen. Welke zonderlinge keuren sommige gemeenten maken, ziet men weder aan eene van Hazerswoude. Deze schrijft voor, dat de rijtuigen 's avonds lichtgevende lantaarns moeten voeren, maar bepaalt als den tijd daarvoor „tusschen één uur voor zons-ondergatig en één uur na zonsop gang" bij donkere maan. De zon gaat tegen woordig op te 4 uur 20 en onder 7 uur 34. Dus moeten te Hazerswoude zelfs te half zeven 's avonds en een kwart voor vijven 's morgens de rijtuigen van lichtgevende lantaarns zijn voorzien. Als de gemeente een eigen kaarsenfabriek had, zou dit voorschrift zijn te verklaren, hoewel toch niet te verontschuldigen. Wij vernemen, dat ds. Reijers uit Nieuw-Helvoet, die voor het Gerechtshof te 's Hage, uit principe weigerde, een eed af te leggen, nog onlangs voor den Kantonrechter te Zalt-Bommel wel degelijk een eed heeft afgelegd. Wij gaan vooruitl In Engeland volgteen meisje met allen ijver de studiën om eens „scheeps kapitein" te worden! Als een bewijs, dat de vraag naar hulp-personeel bij het lager onderwijs nog steeds stijgende is. dient, dat in één der laatste nommers van „de Wekker" niet minder dan 188 aanvragen voor onderwijzers en 46 voor onderwijzeressen gedaan werden. Als een aardig geval kan worden ge meld, dat in eene der afdeelingen van de laagste klasse der openbare school te Alblasserdam zich bevinden, volgens den geslachtsnaam een Pater, een Paus, een Graaf, een Koning en een Keizer. In de gemeente Tietjerksteradeel maakte zich een echtpaar gereed, naar Amerika te vertrekken. Om zich van den bij hen inwo- nenden vader, wiens geld mede door hen ver teerd was, te ontdoen, namen zij den grijsaard op een wagen, om hem bij een anderen zoon af te leveren. Deze echter, daarop voorbereid, wilde den ouden man zonder fortuin niet eens op zijn erf hebben. De eerstbedoelde zoon nam daarop zijn vader weer mede, bracht hem in 't ver laten huis en liet hem verder aan zijn lot over. Op het Wahringer kerkhof in de nabijheid van Weenen, vindt men het volgende grafschrift: „Hier ruht Herr Joseph Muller, Vater und Metzger von 5 Kindern." (Hier rust de heer Jozef Muiier, vader en slachter van 5 kinderen.) Twee metselaars, die op een steiger op den Boulevard d' Enfer, te Parijs, werkzaam waren kregen twist. Hun kameraden legden echter de zaak bij en men meende dat alles geëindigd was, toen een der twee twistzoekers, een Italiaan, Sangali genaamd, plotseling oprees en den ander met een hamer op het hoofd sloeg. De gewonde viel daarop van de zevende verdieping neder, maar kwam op een plank terecht, welke den val brak, zoodat hem uiterlijk niets scheen te deren; doch een stroom bloed vloeide uit den mond en weldra stierf hij. De kameraden van den vermoorde waren buiten zich—zelf van woede en wilden Sangali naar beneden werpen; doch een der metselaars verhinderde dit ep dwong den moordenaar naar beneden te gaan, waar hij in hechtenis genomen werd. Gustave Doré heeft in de Par ij sc he salon een schilderij tentoongesteld, die het vorig door hem geleverd kunstwerk nog ver moet over treffen. De groote kunstenaar gaat dus blijkbaar nog vooruit. Een muzikale grappenmaker stelt daarom voor, te beginnen met hem te noemen „Gustave Do-mi." Aan de Pruisische politie is het ge lakt een befaamd sluiker-hoofdman, smokkelende onder den gefingeerden naam van Voet Smit, te Nordhorn te arresteeren en te Nuenhaus op te sluiten. Achter slot en grendel heeft hij reeds vele sluikersgeheimen ontdekt, en veel ambt- genooten verraden, waarmede hij nog dagelijks voortgaat. Men zegt dat het nu voor meer dan een bewoner van de Nederlandsche grens, belen dende aan het graafschap Bentheim, gevaarlijk zou wezen zich over de grenzen te begeven, willen zij niet met de Pruisische politie in kennis komen. Te Deventer viel dezer dagen een meisje van 2 jaren in de Haven. Toen het wichtje weder boven kwam, sprong de moeder zonder aarzelen in het water, greep het bij de kleêren en mocht de voldoening smaken haar kind van een anders wissen dood te redden. Door den kantonrechter te Goes is dezer dagen zekere E. V. aldaar veroordeeld tot eene boete van 5, wegens het, als geleider van een hond, bij het voorbijrijden van een voertuig, niet staan naast zijn hond! 't Is misschien een model-bepaling in een politie-verordening, maar voor eigenaars van honden wel wat bezwaarlijk die na te leven. Het reizen gaat vlug tegenwoordig, en men ziet er niet meer tegen op. Onlangs kwam het hoofd van een aanzienlijk handelshuis te New-York even naar Hamburg over, om zijn correspondent aldaar te spreken over een zaak, waaromtrent zij door brieven en telegrammen maar niet tot klaarheid konden komen. Hij ver zocht een paar dagen van te voren zijn handels vriend te 2 uur in zijn hotel bij hem te komen. De samenkomst had plaats, beide partijen werden het, onder een collation, spoedig eer.s, en te 3 uur vertrok de Amerikaan weder per stoomboot naar New-York, na een verblijf van ongeveer twee uur te Hamburg, waarvoor hij een reis van 20 dagen heen en terug had ondernomen. Toer. de beroemdebeeldhouwer F r i c- drich Tieck eens met een niet minder beroemd musicus in gezelschap was, wilde deze hem iets aangenaams zeggen en hief daartoe het glas op, knikte Tieck vriendelijk toe en riep: „Leve Oranje!" De beeldhouwer begreep er niets van, tot einde lijk bleek dat de toonkunstenaar, getrouw aan het bekende spreekwoord, dat aan de dienaren dezer Muze veeltijds ontwikkeling op ander gebied ontzegt, Friedrich Tieck verward had met den dichter Ludwig Tieck en dezen weêr met den dichter Tiedge, die inderdaad eene Urania ge schreven heeft, welke hier echter vergeeflijkerwijze met "Oranje" werd verwisseld. Men "begrijpt hoe hartelijk werd aangestooten, toen dat alles eindelijk was opgehelderd. Nadat eerst kort geleden te Prin- cenhage nabij Breda het vuur een menschelijk offer had geëischt, vorderde het aldaar wederom twee levens. Terwijl nl. de arbeider D. Eestermans en zijne vrouw afwezig waren, geraakte het door hen bewoonde huis in brand, waarin twee kin deren ter ruste lagen. De vlammen grepen woest om zich heen, en in een oogwenk lag het gebouwtje in den asch. De verkoolde lijkjes van de beide kinderen, waarvan het oudste 3 jaar was, lagen op eenigen afstand van elkander. Toen de treurspeler Devrient nog aan het tooneel te Breslau werkzaam was, kwam gedurig een jongmensch, dat niet het minste talent bezat, hem smeeken om een rol. De kunstenaar trachtte hem telkens aan het verstand te brengen, dat hij hiertoe geen begaafdheid bezat, doch alles was vergeefs: de ijdele jonge man liet geen gele genheid voorbijgaan om zijne bede te herhalen. Ten laatste beloofde Devrient hem een rol en be paalde tevens, dat hij den volgenden avond in het zwart gekleed, met witte das en witte handschoenen aan, op het tooneel moest tegenwoordig zijn, om aan de voorstelling deel te nemen. Aan de afspraak getrouw, verscheen hij op het bepaalde uur in de kleedkamer, waar Devrient hem een groote ridder orde op den rok hechtte en hem daarop tusschen de coulissen bracht, met bevel, bedaard af te wachten tot hij weder bij hem zou komen. Nu het tijdstip eindelijk aangebroken was, waarop de jonge man op de planken zou verschijnen, klopte het hart hem bijna hoorbaar en in angstige span ning vroeg hij den kunstenaar wat hij te doen had. „Dat zult ge wel zien," antwoordde deze en verwijderde zich. Er werd een stuk van Iffland opgevoerd, en het eene bedrijf na het andere werd afgespeeld, zonder dat de jonge man had moeten optreden. Eindelijk begon het vijfde en laatste bedrijf. Zou hij werkelijk het geluk smaken, hedenavond voor het publiek te verschijnen, dan was ziju tijd zeker spoedig aangebrokeD. Eensklaps hoorde hij op het tooneel een der medespelers uitroeper.: „O, indien de minister dat wist!" Op hetzelfde oogenblik trad Devrient op zijn tooneel- held toe en zeide op ernstigen toon: „Hoort ge wel? nu wordt er over u gesproken, gij stelt den minister voor. Ziezoo, ga u thans maar weer ver- kleeden, dan kunt ge naar huis gaan: ge hebt uitstekend gespeeld De Deutsche Heereszeitung deelt het vol- gende mede: In het gedeelte van de haven van New-York, dat voor de vloot der Vereenigde Staten gereserveerd is, ligt op dit oogenblik een klein oorlogsvaartuig, dat met recht de aandacht en bewondering van alle beschouwers en deskun digen trekt. Het is als 't ware een verbinding van een monitor en een torpedoboot, en schijnt nauwlijks in staat om een gepantserd fregat in den grond te boren. De Destroyer dit is de naam van het vaartuig bestaat uit ijzer en weegt ongeveer 500,000 pond, is met een onder— zeesch kanon bewapend en heeft een snelheid van 17 knoop per uur. Gebouwd volgens de plannen van den bekenden kapitein John Ericson heeft het veel overeenkomst met den kleinen monitor, dien de bevolking der Vereenigde Staten tijdens den burgeroorlog in het jaar 1862 met groote spanning verwachtte, en die bij zijn verschijnen den Merrimac vernielde. Het is 130 voet lang, 12 voet breed en 10 voet diep en kost 60 a 70,000 pond sterling. Het or.derzeesch kanon schiet met een lading van 12 tot 13 pond buskruit een projectiel van 1500 pond, dat een springlading van 350 pond schietkatoen of kruit bevat, onder water af. Zoodra dit projectiel de romp van een schip treft, ontploft het en vernielt het schip

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2