BUITENLAND. BINNENLAND. hebben aangewend om het tot het uiterste te drijven, toch nog niet rijp; daarom kre gen de Fenians bij de Ieren geen voet. Daarentegen kon in de laatste tien jaren de partij der homerulers zich in een grooten aanhang verheugen. Deze politieke partij vat het werk weer op, door O'Connell zoo moedig begonnen; zij willen aan Ierland een eigen staatsbestuur en een eigen par lement geven. Eerst als Ierland door Ieren geregeerd wordt, zeggen zij, zal het tot zijn recht komen en het land zal er wel bij varen. Het Iersche volk zond in het Engelsche parlement in den laatsten tijd geregeld eenige dozijnen homerulers als af gevaardigden. Zij vermogen echter niets tegen de overmacht der Engelschen en Schotten. Engeland vreest, als Ierland in dezelfde positie komt als Hongarije in Oos tenrijk, het groene Erin spoedig geheele zelfstandigheid zou eischen en van Enge land af zou vallen. Dat zou voor Engeland noodlottig zijn; want Ierlands nijverheid zou buiten twijfel gaan bloeien, wanneer het door een beschermend recht de Engel sche concurrentie een tijdlang uitsloot; voor den handel heeft Ierland uitmuntende eigen schappen; 't ligt, om maar iets te noemen, veel nader bij Amerika dan Engeland. Bo vendien vreest Engeland, door een slecht geweten daartoe geleid, aan een zelfstandig Ierland een aartsvijand te zullen krijgen. De Fenians, zooaD wij vroeger gezegd heb ben, meest Noord-Amerikaansche Ieren, hebben reeds verklaard, dat zij van Ier land eene republiek zouden maken onder bescherming van Noord-Amerika. Mocht dit gelukken wee dan Enge land! De homerulers echter willen zoo ver niet gaan, doch ook zij bereikten hun bescheiden doel niet. Nu kwam er eenige jaren geleden eene andere quaestie dau de politieke,, op den voorgrond. Van het jaar 1877 af had Ierland namelijk vier jaren achtereen een slechten oogst. Het gevolg daarvan was natuurlijk wederom: nood, honger en talrijke uitzettingen exmis- sions) van pachters. Het gevolg daarvan wederom: herhaalde wraakoefeningen der verdrevenen, agrarische moorden en mis handelingen. Een andere Iersche partij was onder deze omstandigheden in 't aanzijn getreden, de landliga. Zij bestaat grooten- deels uit homerulers»land en vrijheid« is haar parool. Aan haar hoofd staan Par- nell (een Protestant) Dillon, Davitt en an deren. Zij eischen dat het aau de Ieren ontnomen l3nd terug zal worden gegeven, dat de Iersche pachters dus eigenaars zul len worden. Zij verlangen dat de tegen woordige bezitters van den Staat met geld schadeloos gesteld zullen worden, de pach ters, die dan eigenaars werden, zouden eventueel ook iets ter vergoeding bijdragen. Ü8 landligisten verkondigden echter verder dat de pachters door den slechten oogst der laatste jaren geen rente konden beta len, ze waren er trouwens niet toe ver plicht, aangezien de grond van God3-en rechtswege aan de Ieren toebehoort en hen op onrechtvaardige wijze is ont nomen. Wat nu volgde, zal onzen lezers nog wel door de geschiedenis der laatste jaren bekend zijn. Duizenden pachters betaalden niet de meesten waren er trouwens niet toe in staat, en als zij dan gerechtelijk werden uitgezet, verweerde men zich tegen agenten, deurwaarders en politie. Grond eigenaars, agenten en anderen werden ge boycot d. w. z. geen daglooner, geen dienstmaagd wilde voor hen werken, geen slager verkocht aan hen vleesck, geen bak ker brood en hij die tegen den wil van het veemgericht den grondbezitter hielp, werd des nachts door vermomde personen gestraft. Pachters, die hunne pacht be taalden, verloren hunne hoeven door het vuur, het vee werd gedood of verminkt, de pachter zelf en zijne familie mishandeld enz. De Engelsche Regeering vaardigde strenge wetten uit en nam krasse maatregelen; zij liet het land door militairen bezetten, doch gaf ook in het voorjaar eene betere land wet voor de pachters. En toen ook nuParnell en zijne aanhangers aan hun parool >no rent«, getrouw bleven, werden de leiders der landliga gearresteerd en trachtte men in het land zelve, met alle middelen van ge weld de orde te herstellen. Eindelijk scheen, nu eenige dagen gele den, een straal van hoop in dezen ver- schrikkelijken chaos te glanzen; de En gelsche Regeering had aan Parnell en de andere hoofden der liga de vrijheid her geven, zij zou zich met de liga in contact stellen om tot grondige verbetering te ko men van de agrarische toestanden, toen Za terdag den 6deu Mei, de beide Engelsche ambtenaren, Cavendish en Burke, die met de leiding der zaken belast waren, in Du blin, hoogstwaarschijnlijk door Fenians, die van geene verzoening willen weten, werden vermoord. Zoo is voorloopig alles wederom onzeker en twijfelachtig geworden, al ware het ook dat de Engelsche Regee ring den weg der verzoening zou willen blijven bewandelen. 'tWare te wenschen, dat er spoedig een einde kwam aau 't bitter lijden van 't zwaar verdrukte en sinds eeuwep gruwelijk ver volgde land en volk. De Fransche Kamer heeft het wetsvoor stel van Paul Bert in overweging genomen, strekkende tot opheffing der Katholieke fa culteiten, en eveneens een ontwerp, strek kende tot het toepassen van speciale straf fen tegen de inlandsche bevolking van Algerië. Volgens het verlangen van het Fransche Gouvernement, dat het voorstel tot secula risatie van de goederen der geestelijkheid en scheiding tusschen Kerk en Staat aan eene Commissie zou worden verzonden, heeft de Kamer van afgevaardigden dit voorstel in overweging genomen en over eenkomstig het verlangen der Regeering be sloten. Het Fransche eskader, dat van den Pi raeus teruggekeerd is, heeft zich met het Engelsche eskader van Corfu op Candia vereenigd. Zij zullen beide naar de Egyp tische wateren vertrekken. Frankrijk en Engeland hebben eene eensluidende dépêche aan hunne gezanten, bij de mogendheden gezonden, waarin zij de door hen genomen maatregelen betreffende Egypte uiteen zetten. In Hannover heeft zich een comité ge vormd tot ondersteuning der Russische Joden. Daartoe behooren Rudolf von Ben- nigsen en dr. Windthorst (de leider van het centrum) en het Welfische Rijksdaglid von Allen. De Nederlandsche gezant heeft den Sultan van Turkije de insigniën der orde van den Nederlandschen Leeuw overhan- digd. GEMENGDE BERICHTEN. o "Vlissingen, 16 Mei. Met genoegen vernemen wij dat heden aan de Kon. Mij. de Schelde de vervaardiging ia opgedragen van twee stoomsche pen, bestemd voor de vaart tusschen Rotterdam en Java, voor rekeuing van de Bottcrdamsche Lloyd, welke den naam zullen voeren van Batavia en Soerabaya. Oirschot, 16 Mei. Dezer dagen zijn alhier vier honden, die alle kenteekenen van dolheid hadden, afgemaakt. Zevenhuizen. 16 Mei. Gisteren-middag i3 alhier een 3'/a jarig meisje spelende in een sloot geraakt, achter de ouderlijke woning, en daarin verdronken. Toen de ouders het gewaar werden, was het kind reeds een lijk. Beugen, 16 Mei. Onder deze gemeente liep een vijfjarig knaapje spelende tegen een eikenpaal, staande voor een timmermanswinkel, met het noodlottig gevolg, dat de paal omviel en op het hoofd van het kind terecht kwam, dat spoedig daarop overleed. Tjalbert, 26 Mei. Een arbeidersvrouw alhier, had gisteren-morgen haar tweejarig jongske even uit het oog verloren. Zij mist 't, gaat zoeken en vindt 't verdronken in de sloot. De po gingen van een juist aanwezig geneesheer om de levensgeesten weer op te wekken, bleken vruch teloos 's Gravenhage, 16 Mei. Tusschen eenige „kermis-dames" heeft heden-middag in het Voor hout een vechtpartij plaats gehad, waarbij van messen is gebruik gemaakt. De politie heeft ten slotte een einde gemaakt aan den strijd. Groningen 16 Mei. Ook de Heer H. J. Kre- mer, med. docts. en arts alhier, heeft zich aan gemeld voor de Nederlandsche Noordpool-expe- ditie (station Dicksonhaven). Het aantal solli citanten bedraagt nu vier, terwijl zich ook een natuurhistorikus heeft opgeheven om den tocht mede te maken. 's Hertogenboscli, 16 Mei. Alhier is van het 5e regiment infanterie een milicien bij ver gissing met groot verlof gezonden en moest dien tengevolge weder worden opgeroepen. De vader van den betrokkene heeft daarop schadevergoe ding geëischt, en deze is hem nu verleend, ten deele uit de particuliere fondsen van hen, die de fout begingen. Ook ten vorigen jare heeft hier een dergelijke vergissing plaats gehad. Utrecht, 16 Mei. Vrijdag stond voor het kantongerecht alhier terecht zekere juffrouw O. v. d. H., wonende te 's Hage, beschuldigd van waarzeggerij; haar schuld werd door voldoende getuigenis bewezen, en het O. M, eischte twee boeten van f7.50, of 3 dagen gevangenisstraf voor elke boete. De drukker, die met den bekenden Eranschen schilder Meissonier in diens jeugd zaken deed, was een slimme klant. De schilder had de gewoonte, i oogeublikken als hij niets te doen had, op alles wat hem maar voor de hand kwam schetsjes te maken. Die gewoonte wist zijn druk ker zich ten uutte te maken. Hij liet hem altijd een kwartier in zijne voorkamer wachten, en daar vond de ongeduldige Meissonier ook altijd pot- looden en stukjes papier. Natuurlijk nam hij dadelijk een potlood op en maakte krabbels, waar uit de eene schets na de andere ontstond, die hij achteloos ter zijde wierp als de deur van het kantoor geopend werd. Maar naderhand zocht de slimme uitgever die weggeworpen schetsjes zorgvuidig bijeen, om ze bij de eerst voorkomende gelegenheid in eene of andere uitgave te ge bruiken. Dat het debatteereninvroegertijden gevaarlijk kon worden voor dengene, die in phy- sieke kracht niet opwoog tegen zijn tegenpartij, bewijst het volgende. In het jaar 1395 ontstond een woordenstrijd tusschen den burgemeester en een raadslid van Stralsund, die daarmede eindigde, dat de laatste op den eersten aanviel en hem zoo danig toetakelde, dat hij op de plaats dood bleef. De raad, dit voorval boekende, deed dit in de volgende lakonische termen: „De vergadering be raadslaagde, liet den beul roepen en den drifti— gen redenaar het hoofd afhouwen." Kort en krach tig voorwaar! Eenvoudig en afdoend. „Bij staking van stemmen," staat in het reglement van zekere ke gelclub, „beslist het recht van den sterkste." Voor eenigen tijdheeft een lid van de Russische Vereeniging van Ingenieurs, de Heer Dettmar, een mauier bekend gemaakt om petro leum in vasten toestand te verkrijgen; tot nog toe hadden de verschillende pogingen om hiertoe te geraken nog geen voldoende resultaten opgeleverd. De vaste petroleum van Dettmar ziet er uit als een doorschijnende gelatineuse massa, die een con sistentie heeft ongeveer als gewoon vet. Deze massa wordt aldus verkregen: Men kookt ruwe petroleum met twee pet, zeep op een temperatuur van ongeveer honderd graden Celsius en blijft hiermede voortgaan zoolang totdat de verlangde graad van consistentie is verkregen. Om de ge latineuse massa weer vloeibaar te maken voegt men er een zuur er. wat aluin bij. In vasten toestand verandert het in het geheel niet in de lucht. De uit de vaste petroleum verkregen vloei bare is veel beter dan die welke onmiddellijk door distillatie verkregen wordt uit de ruwe grondstof en is van een buitengewone zuiverheid, vooral wan neer men hem nog met een zuur (zwavelzuur) of door toevoeging van soda klaart. Een burgervader die zijne gemeente „voorlicht." Tot de feestelijkheden bij de inwij ding van een nieuwe gasfabriek te Livry bij Parijs behoorde: het aansteken der straatlantaarns, den eersten avond door den maire of burgemeester der gemeente. Gewapend met ladder en dieven lantaarntje, omstuwd door zijne gemeentenaren, klom de bejaarde burgervader tegen iederen lan taarn op om de vlam te doen ontbranden dezer nieuwe „nachtlichtjes." Te Berlijn heeft men onlangs knoei e- rijen ontdekt, waardoor de Staat voor duizenden bestolen is. Een tiental mannen nl. hadden zich vereenigd om bij veilingen, door den Staat gehou den, de opgekomen liefhebbers, door het voor spiegelen van een ruim aandeel in de winst, over te halen, niet tegen hen op te bieden, zoodat zij de verkochte waren tegen een spotprijs machtig konden worden. Nog onlangs gingen zij, bij een verkooping van ijzer en leerafval, door de artillerie werkplaats te Spandau gehouden, aldus te werk, en kochten de waren, die een waarde hadden van 9 a 10,000 mark voor 6000 mark. De mannen hielden echter hun belofte niet, maar beloonden de omgekochten slechts schraal en eenige onte vredenen gaven de zaak aart bij het gerecht. De compagnieschap moet jaren langden Staat bij zijn verkoopingen op die wijze benadeeld hebben. De naam van Shakspere komt hon derdvijftig maal voor in de registers van den burgerlijken stand te Stratford en wordt daar op veertien verschillende wijzen gespeld: viermaal als boven; veertienmaal Shakespere; achttienraaal Shaxpere; acht-en-zestigmaal Shaxpeare; eens Shackspere, enz. Aan de Zuidkust van Frankrijk be gint men nu electrisch licht bij de vischvangst te gebruiken. Dezer dagen zijn daarmee proeven ge nomen. Men laat daartoe een glazen bol, waarin een electrisch licht besloten is, tot op een zekere diepte in het water neder. De geleiddraden voor den electrischen stroom zijn met guttapercha om wonden en de batterijen worden in een vischers- boot geplaatst. De bol verlicht de zee over een vrij groote uitgestrektheid; de visschen worden door dat heldere licht aangetrokken en door de visschers in groote menigte met netten gevangen. De vangst was bizonder rijk, zelfs wat al te over vloedig. Deze wijze van visschen werd dan ook alleen als proef toegelaten. Op den duur toegepast zou zij naar men vreest, al te groote slachting aanrichten onder de stomme kinderen der zee. Ook wetgevende vergaderingenkun- nen soms verwonderlijk onachtzaam en zorgeloos te werk gaan. Als een voorbeeld daarvan deelt een Engelsch blad het volgende mede. Geruimeu tijd geleden nam het Britsche Parlement een wet aau, waarin bepaald werd, dat het bedrag der straf voor een zeker misdrijf half aan de Koningin en half aau den aanbrenger van den schuldige afgeleverd moest worden. Men bedoelde natuurlijk een geldboete. De bepaling der straf werd echter aan een comité overgelaten en dat stelde als zoodanig „openbaar geeselen" vast zonder verder iets in de wet te veranderen. Toen nu het eerste geval van dien aard behandeld werd en de rechter het vonnis moest uitspreken, zag hij met ont zetting, dat, volgens de wet, Koningin Victoria ds helft van een dracht geeselslagen moest ont vangen. De verdediger van den beschuldigde, die ook de fout in de wet bemerkt had, ver langde hardnekkig dat het vonnis uitgesproken zou worden, en het gevolg was dat de schul dige vrij kwam. Aan de N. R. C. schrijft men uit Cura sao: Uit Nederland is ons de Alkmaar gezonden, die b. ter dan de oude en versleten Bonairewelk schip onlangs niet eens het eiland van dien naam bereiken kon, geschikt is om de eer der vader- landsche marine in de West-Indië op te houden. Met vlaggen op kwam zij vroolijk, na een reis van 29 a 30 dagen voor de haveu en schoot een saluut. Na veel wachten, ziende dat de loods niet kwam, liep zij naar binnen en strande. Tot welke critiek dit aanleiding gaf, zult gij begrijpen na al wat plaats gehad heeft met de Bonaire. Bij dat ongeval heeft onze gouverneur eene buiten gewone bedrijvigheid ontwikkeld. Op zijne aan sporing kwam de sleepboot, bestemd om de klepponten buiten de haveu te brengen, in gereed heid en kon goede diensten presteeren. Gelukkig heeft het schip weinig geleden. Hier wijt men het ongeval toe aan den loods, die te lang gedraald heeft om uit te gaan; anderen zeggen, dat de commandant verkeerd gehandeld heeft door zonder loods binnen te looper.. De Tweede Kamer heeft onlangs voor dien loods een vast tractement van 10,000 vastgesteld. Wat heeft men toen hier gedaan? Men gaf hem f 4000 tractement, een persoonlijke toelage van 5000 en 1000 per- centsgelden. De 10,000 zijn er, maar langs een anderen weg. Zonderling mag het inderdaad heeten, dat de Curacjaosche loods een tractement geniet van 10,000 en de Gouverneur er slechts 12.000 heeft. Ik heb hooren vertellen dat de Gouverneur verklaard heeft, als hij aftreedt te zullen soliiciteeren naar de betrekking van loods, ingeval die vacant is. De rijkste man van Rusland, de kei- zerlijke hofmeester Yssupoff, heeft een prijs van 6000 roebel uitgeloofd voor het beste historische werk over Keizer Alexander II. Het geld is in de rijksbank belegd en zal iu het jaar 1900 aan den schrijver van het bekroonde werk uitgekeerd worden. Alleen werken van Russische onderdanen en iu de Russische taal worden ter mededinging toegelaten. In de vorige week zijn door depokken aangetast te Gouda twee personen, te Woerden een, te Rotterdam geen. Te Gouda is een lijder er aan overleden. Door den eerwaarden Pater Jeen te Groningen is een stelsel bedacht, waardoor versche lucht, zonder tochten zonder te groot verlies van warmte, aangevoerd wordt, en wel door middel van een buis, die, buitenlucht aanvoerende, in de kachel wordt geleid, zonder evenwel in aan raking met het vuur te komen. Met dit stelsel zijn te Groningen proeven genomen, o. a. in een der schoolgebouwen en in de kamer van B. en W., eu deze proeven hebben zoo goed voldaan, dat het Dagelijksch Bestuur aan den Raad de to passing van het stelsel in de Raadzaal heeft voorgesteld; de kosten daarvan raamt men op f 500. Mokkakoffie is nog alt ij d beroemd, al heeft het woord geen beteekenis meer. Mokka zelf, aan de Zuid-Westspits van Arabië, is thans een ellendig dorp mét 400 inwoners. Zijn handel is naar Hodeida verplaatst, en eveneens alle wegen van daar naar het binnenland. In de 16de eeuw werd het, door den koffiehandel, van een dorp tot een bloeiende stad, voor 40 jaar telde het nog 5000 inwoners. Thans bestaat het uit een groote 50 hutten. Onlangs stelde in een bierhuis te Hamburg een jongmensch voor, een der aanwe zigen te magnetiseeren. Deze moest op een stoel gaan zitten, met den rug naar het gezelschap ge keerd. De magnetiseur streek hem toen links en rechts over het lichaam, gaf hem een glazen knop in de hand, waarop hij een tijdlang moest staren en ge,bood hem toen, de oogen te sluiten; dan zou hij alles moeten nadoen wat de magnetiseur hem voordeed. De magnetiseur danste de open staande deur uit, maar de man op den stoel ver roerde zich niet, en bleef geduldig wachten op de werking van het magnetisme. Toen die zich echter nog altijd maar niet vertoonde sprong hij op en ontdekte toen eerst dat de magnetische kracht zijn horloge met ketting had doen ver dwijnen. Men trachtte den dief nog na te zetten, maar hij was spoorloos verdwenen. Bij Naran, in Ierland, werd onlangs 's nachts de postwagpn, die van die plaats op Dsogheda rijdt, door een man aangevallen, die het rijtuig tegenhield, onder het uiten van bedrei gingen tegen den postbode. Deze keerde naar Navan terug en deelde het gebeurde aan den post meester mede, die daarop gewapeud met een re volver met den postwagen medeging. Zij werden weder aangehouden door denzelfden man, en de postmeester loste toen hij ondanks de herhaalde waarschuwingen niet heenging, zijn pistool op hem, en schoot hem dood. De aanvaller moet een half gekke veehoeder uit den omtrek geweest zijn. Dat is dus weder een geval, waarin de aanvaller het slachtoffer van zijn aanslag werd. De kleermakersknecht Boddé, die onlang3 bij inbraak uit het postkantoor te Dedems- vaart omstreeks f 77 ontvreemde en eerstdaags wilde huwen, is door het gerechtshof te Arnhem tot 2 jaar celstraf veroordeeld. De groote kiok voor deSt. Paulskerk te Louden is nu van de werkplaats te Loughbo rough, waar zij gegoten werd, op weg naar de hoofdstad. Het gevaarte wordt op een reusachtige kar vervoerd en wekt overal waar het doortrekt groote belangstelling. Men verwacht dat de klok binneu een week te Londen zal zijn, maar met het oog op onvoorziene tegenspoeden, is den aanne mers een termijn van een maand voor het ver voer toegestaan. In Beloedchistan worden de tele grafen, welke de Emir daar door Engel schen laat aanleggen, door de dweepzieke Mahom edaansche bewoners des lands met leede oogen aanschouwd, die in stilte op allerlei wijze den aanleg trachten te verhinderen. Da regeering had bepaald, dat ieder die een teïegraafhiding beschadigde, gestraft zon worden door het afhouwen van zijn rechterhand. Maar ondanks die strenge straf hebben eenige

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2