BUITENBAND, BINNENLAND. gemengde berichten. spanning in 't algemeen verstaat men het doen ophouden eener bezigheid waarvan de duur en inspanning den geest vermoeit terwijl men zich wijdt aan eene andere bezigheid die den geest voor eeuigen tijd aangenaam bezighoudt: ontspanning is de verwisseling eener vermoeiende bezigheid met eene werkdadigheid die minder in spanning van ons vergt. Hieruit volgt ten eerste, dat de ontspanning niet slechts rust en werkeloosheid is, doch ook afwisseling der werkzaamheid; ten tweede, dat de ontspanning niet aanhoudend mag zijn, anders zou ze lastig worden en ophouden ontspanning te zijn; ten derde, het doel der vermaken is ontspanning van geest en lichaam, opdat men nieuwe krachten ver- zamele om de gewone bezigheden met nieuwe i ijver en lust op te nemen; ten vierde en ten slotte volgt uit onze stel lingen dat er nog altijd een groot onder scheid is tusschen ontspanning en het hechten van ons hart aan de vermaken dezer wereld. Een en ander is voorzeker wel ter over weging geschikt en waardig. Met 88 tegen 24 stemmen keurde de Spaansche Senaat het Conversie-ontwerp goed. De politie te Londen heeft het bureau van het socialistische blad Freiheit in be slag genomen. De drukker is gearresteerd en voor de correctioneele politie in Bowstreet gebracht. Tevens is er een man daat uitgevaardigd tegen John Never, waarnemend redacteur van genoemd blad. Guiteau, de moordenaar van Garfield, wordt nu bepaald den 30sten Juni opge hangen en zijn proces niet herzien. Luidens dépêches uit Egypte gaan de Europeanen voort Kaïro te verlaten. Niemand vertrouwt de bestendigheid van de gedwongene verzoening tusschen den Khedive en de Ministers. De Standard verneemt uit Tunis dat Ali Ben Khalifa aankondigt dat hij den strijd tegen de Franschen hervatten zal zoodra het zomer wordt. Alblasserwaard, 19 Mei. In den afgeloopen nacht werd er in deze streken een zeldzaam na tuurverschijnsel waargenomen. Bijna vlak in het Westen verscheen, omstreeks twee uur, een vuur bol, die in voorkomen de grootte had van de volle maan. Hij vertoonde zich plotseling, onge veer 30° boven den horizon en bewoog zich loodrecht naar beneden tot achter den gezichts einder. Geen geluid werd vernomen. Het verschijn sel duurde ongeveer 15 seconden. Helmond, 19 Mei. Toen Zaterdag-voormiddag de goederentrein van Rotterdam het station uit- stoomde, ging een ingespannen jong paard op hol en wist het zich uit het gespan te werken en zoo over den gesloten slagboom te springen. De bestuurder viel met zijn karretje achterover, zonder zich ernstig te bezeeren; het paard echter werd door den trein vermorseld. Rotterdam, 19 Mei. Eergisteren-voormiddag te 10 uur is een werkman nabij de Nieuwe Leuve- brug plotseling door eene beroerte getroffen en onmiddellijk overleden. Leek (Groninger), 19 Mei. Door de politie alhier zijn dezer dagen twee personen in hechte nis genomen, beschuldigd van brandstichting. Arnhem. 19 Mei. Door de politie alhier is een koloniaal gearresteerd die eenige dagen ge leden, na zijn handgeld te hebben ontvangen, het aangenamer vond Harderwijk vaarwel te zeggen. Nieuw-Amsterdam, 19 Mei. Sedert Zondag middag werd de timmerman H. D. alhier ver mist. Heden is zijn lijk uit het kanaal opgehaald. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zijn dat hij te water is geraakt. Belfeld (Limburg), 19 Mei. Gisteren-namid dag is door H. Btirhen, van Venloo, het lijk opgevi8cht van een ruim 50 jarig man. Bij onder zoek is het gebleken te zijn dat van den land bouwer F. Berden, landbouwer te Baarloo, die denzelfden ochtend gezond en wel zijn talrijk huisgezin had verlaten en per ongeluk in de Maas moet gevallen en verdronken zijn. De vraag of slangen de koeien de melk afzuigen is dikwijls gedaan en ontkennend beantwoord. Dr. Holub, de bekende Zuid Afri- kaansche reiziger, staat echter met al zijn gezag voor de waarheid in dat het zoo is, en verhaalt een paar daarop betrekkelijke geschiedenissen van eene zwarte slang, met een witten ring om den hals, en die daarom ringhals wordt genoemd. Een zijner bekenden, een pachter, werd door zijn zwarten knecht, die uitgezonden was om eene vermiste koe te zoeken, geroepen met de woorden: nBas, bas, fat det rur!" (Baas, baas, grijp het geweer). Kom spoedig, een ringhals zuigt aan uwe koe. De boer snelde toe, zag de koe bedaard grazen en bespeurde dat een ringhals zich om een harer achterpooten gekronkeld had en gretig aan haar uier zoog. De slang was reeds volgezogen en zag er uit als een reusachtige bloedzuiger; het sterk opgezwollen lichaam gleed gedurig af. Het gelukte den boer het dier dood te schieten. Een tweede geval had plaats bij een vriend van Holub, die te Philippolis in den Oranje-Vrijstaat woonde, waar zulk een vergiftige ringhals de zuigflesch van het kleine kind var, dien vriend leêgdronk. Holub verhaalt de geschiedenis zoo uitvoerig en met zooveel bizonderheden, dat wij aan de juistheid zijner mededeelingen niet mogen twijfelen. Handelsstijl. Een agent van een verze kering-maatschappij zond onlangs aan den generaal- agent een assurantie-opdracht en schreef er bij: „Hierbij ontvangt gij den grondeigenaar H. Hij is van steen en van leem. Zijn buren zijn met pannen, maar hijzelf is nog met riet bedekt. Ik zou gaarne zien dat gij hem aannaamt voor 2 pCt., anders komt hij bij de „Europa" terecht, die al lang op hem vlast." Men meldt ons uit Vreeswijk: De vrij wolkelooze hemel beloofde gisteren-avond een belangrijk tafreel te zullen opleveren. Immers de Utrechtsche almanak had de voorspelling gedaan, dat er op den 16den Mei van des namiddags 5 uur 15 min. tot zonsondergang een totale en voor ons werelddeel zichtbare zonsverduistering zou plaats hebben. Het was dan ook geen wonder dat vele menschen reeds vroeg in den middag den blik naar 't westen wendden, wachtende op de dingen die komen zouden. Toen eindelijk de klok 5 uur sloeg, was de belangstelling in het naderende natuurverschijnsel tot haar toppunt gerezen. De één trachtte met 't bloote oog zijne waarnemingen te doen, en sloot daartoe met kracht het linkeroog, om des te meer met het rechter te kunnen ge nieten; een ander gebruikte zijn vuist tot kijker; terwijl een derde met een stuk glas, dat behoorlijk bewalmd was, de verduistering trachtte gade te slaan. Zoo had men reeds lang getuurd, en was het ééne kwartier na 't andere verloopen, tot eindelijk de zon onderging en men zag dat de trouwe lezers van den almanak waren bij den neus genomen. Met de verwenschingen aan het adres van den almanak ging de teleurgestelde menigte uiteen. Sedert Zaterdag is het kind van een inwor.e) der Rotterdamsche straat te Antwerpen, zekere Prosman, verdwenen. Het kind, een knaapje van drie jaar was voor eenige weken bij de grootmoeder, van waar het Zaterdag met een leerjongen van Prosman meeliep omdat het naar zijn ouders wilde. Onderweg wilde de leerjongen het knaapje naar de grootmoeder terugzenden doch het kind begon te weenen. Een dame kwam nader en nam, toen zij het kind hoorde roepen om zijne ouders, het mtê, aan den leerjongen zeggende dat zij de ouders kende en het knaapje bij hen zou brengen. De politie heeft te vergeefs getracht, de dame en het kind terug te vinden; zij zijn spoorloos verdwenen. Op de intern.hondententoonstelling die te Hanover geopend is zal worden geëxpo seerd: „de rijkshond," toebehoorende aan den Duitschen rijkskanselier. Tegen de verkiezing van den Heer P. de Keijser, een Nederlander van geboorte, dien men, zooals wij onlangs meedeelden te Londen tot alderman koos, is volgens de Pall Mall Gazette een protest ingediend. Een preekstoel van aardevverk komt zeker niet alle dagen voor en daarom is het eene groote merkwaardigheid, dat men er in de kerk te Strehla, een stadje op den linkeroever van de Elbe, een vindt. Hij is een meesterstuk van pottebakkerskunst uit de 16e eeuw, en zooals het opschrift vermeldt, door den pottenbakker en beeld houwer Melchior Tatze vervaardigd. Aan boord van het stoomschip Pe- nedo werd Maandag 8 Mei, te 4 uur des ochtends, op 20 Eng. mijlen afstand ten N. O. van Porto Santo, een zwaar gekraak gehoord, waardoor het dek in de hoogte werd gezet. De gezagvoerder liet onmiddellijk op het land aan sturen, doch te 8 uur, op een afstand van on geveer 7 Eng. mijlen van den wal, brak het stoomschip door midden en zonk binnen twee minuten. Drie booten werden te water gelaten, die terstond stuk geslagen werden. Vijftien der opvarenden begaven zich in de overgebleven boot. Naderhand werden nog 7 personen opge- vischt, die op wrakstukken dreven. De eerste machinist, de tweede stuurman en twee stokers zijn verdronken. In Denemarken heeft men in den loop van April verscheidene opgravingen gedaan van voorwerpen uit de bronsperiode. Zelfs heeft men verscheidene graven gevonden uit dien tijd, waaronder enkele nog in zeer goeden staat. De voorwerpen, in die graven gevonden, zijn naar het Koninklijk museum voor Noorsche oudheden over gebracht. Men vond o. a. een schoon bronzen zwaard, 28 duim lang, en een schede van hout met brons vers: rd en eenige wel geconserveerde lijkkisten. Vóór eenigen tijd deelden wij mede, dat en hoe onder de trekvogels de kleinen op de ruggen van grooten de groote reis maken. In Sakseu-Weimar, te Ettersburg, nam men voor eenige dagen waar, dat van drie scholen kraan vogels, die aan den rand van een woud aldaar waren aangekomen, een gedeelte was gaan rusten. De vleugelmannen schreeuwden echter luid en onophoudelijk, totdat de geheele troep zich weder marschvaardig maakte en zich opwaarts bewoog. Toen zag men, hoe een massa kleine vogels zich weer op de ruggen der groote plaatste en met de dragers noordwaarts trok. Tubal-Kain's Nederlandscli. De eigenaar van een ijzerwaren-fabriek te Gent (België), „gefondeerd in 1830", verzendt eene circulaire van den volgenden inhoud: Fabriek van listwerk in platen koper, zink in alle geslaght voor haarde, buffetkaghels, verdiepen jachten contour bakken, gepolijste tors bagetter. voor ronde kagels, deksels, lijsten, rebben, lijven en doorlucht, ijzer en koper fries banden voor kolomkaghels, basementen, kapteelen, kolombagetten, ellenbogens verschil- lige fatsoens, Tuinje. Voor stoven: voorstukken, halzen, kornissen, friesen, stofdeksels, koolheemers, draaiwerk, kaghels, Pooten, Ballustraden, Toppels. enz. Depot van Ornamenten in IJzer en in Koper. De quaestie of de hakken van een paar dameslaarsjes al of niet te hoog waren werd onlangs voor de Londensche rechtbank Queens bench behandeld. De vrouw van een slachter die met haar man een tochtje op een stoomboot zou doen, was bij het op dek stappen, toen zij den voet moest zetten op een rol cocosmatten, door het voortrollen daarvan gevallen en had haar been gebroken. Zij stelde nu een eisch tot schadever goeding tegen den kapitein van de stoomboot in. De voornaamste vraag was, of de hakken der laarzen van de eischtres ook te hoog waren. Zij- zelve ontkende dat natuurlijk ten sterkste en ook een geneeskundige, die geraadpleegd werd en die veel ondervinding had van al de nadeelen dezer dwaze mode, verklaarde de hakken niet bizonder hoog. Maar de jury bleek van oordeel, dat het on geluk aan de hooge hakken geweten moest worden, en de eisch der dame werd haar ontzegd. Te Genève zijn verscheidene zwanen op de Rhone het slachtoffer geworden van de telepboon, welker draden dwars door de rivier gespannen zijn en door de vogels niet gezien werden. Er zijn reeds zeven gedood, die zich de borst openstieten, de pooten braken, of zich op andere wijze verwondden. Grisel, de Fransche s p oo r weg machi nist, die onlangs gedecoreerd werd, en te wiens eer dezer dagen te Parijs een groot feestmaal werd gegeven, verwierf zich, zooals men weet, die onder scheiding door zijn loffelijk gedrag in 1857. We tende dat een naburige brug onveilig was, wei gerde hij toen, ondanks de aansporingen van den stationschef, zijn trein het station te doen ver laten, en redde zoo honderden menschen hel leven, daar de brug eenige oogenblikken later werkelijk instortte. De Fransche bladen prezen zijn gedrag als eene sublime desobcissance, maar een hoofdambtenaar bij de spoorwegen doet in de Figaro opmerken, dat Grisel's gedrag geen onge hoorzaamheid was, maar dat hij zich juist ge houden heeft aan de letter en den geest van zijn instructiën. De machinist toch staat niet onder den stationschef; deze heeft hem niet te bevelen, maar alleen kennis te geven, dat de trein, voor zoover zijn departement betreft, vertrekken kan. Hij kan den machinist niet dwingen te vertrek ken, eu moet alleen, als deze weigert, de aanko mende treinen waarschuwen en verdere maatre gelen nemen. Het is dus zijn stipte, schrandere plichtsbetrachting die men in Grisel geëerd heeft, en deze is nog vrij wat prijzenswaardiger dan insubordinatie, al heeft die nog zoo goede ge volgen. Een vreeselijkongelukheeftdekleine gemeente Marcilly (Haute Marne) getroffen. Een brand, die slechts drie uren duurde, heeft 80 huizen in de asch gelegd; de bevolking bedraagt circa 3000 zielen; van deze zijn 650, die 135 huisgezinnen uitmaken, van have en dak beroofd. Vaak ziet men af be el dingen van den beroemden Dalrijmplefarm in Amerika. Men ziet een tarweveld .afgebeeld, zoo groot als een klein vorstendomwaarop honderd spannen te gelijk aan het werk zijn. De stoomploeg scheurt den grond, talrijke zaaimachines, oogst- en dorsch- werktuigen arbeiden, en op den achtergrond aan schouwt men een langen vraehttrein, die het koorn wegvoert. Dalrijmple, zoo verklaart de iV. Landb. Ct., is geen vastzittend man, hij hecht niet aan een piek, maar is eerder een nomade van den roof bouw. Voor 7 jaren boerde hij nog in westelijk Minnesota; sedert is hij bijna alle drie jaren ver der getrokken, en nu bouwt hij 30 mijlen ten westen van Fargo in Dacota. In dit jaar heeft hij 30,000 acres met tarwe bezaaid, een streek dus van 47 Engelsche kwadraatmijlen. Over de inrichting van deze reusachtige boerderij zegt een Amerikaansch blad het volgende: De 30,000 acres zijn verdeeld in 5 divisiën, ieder van 6000 acres. Over ieder staat een overste, die onmid dellijk met den fabrieksheer Dalrijmple verkeert. De divisie is weder gesplitst in 3 onderatdee- lingen, waarvan ieder weder onder toezicht staat van een opzichter, die dus 2000 acres bezorgt. Onder dezen staan weder drie onderopzichters, die ieder een Engelsche kwadraatmijl beheer- schen. Het geheel is alzoo op zijn militairs ingericht; de onder-opzichter geeft aan den op zichter, deze weder aan den overste, en die aan den generaal Dalrijmple rekenschap van alle bi zonderheden in het bedrijf. De laatste zit in zijn kantoor, hoort de berichten aan, geeft algemeene bevelen en bezorgt het financieele deel van de gansche zaak, bestudeert de markt- en vracht prijzen en geeft order wanneer en hoeveel van tien oogst zal verzonden worden. Het geheele getal van de op zijn tijd benoodigde arbeiders is 800. Zij worden in groote eetzalen verzorgd, waarvoor een keukenpersoneel van 40 hoofden moet zorgen. Paarden en muilezels zijn er tusschen 800 en 900, die 90,000 bushel haver, die ook op het bedrijf groeit verbruiken. De oogst- werktuigen bestaan uit 200 maaimachines met schovenbinders, die gemiddeld 800 acres per dag snijden en binden, en 30 stoomdorschwerktuigen, die 30,000 bushels per dag kunnen dorschen. Zoodra de tarwe gedorscht is, wordt zij gezakt en op den spoortrein geladen, die in den oogst tijd dagelijks drie reizen (iedermaal met 10,000 bushels; naar Daluth doet. Gesteld, dat hij gemiddeld 20 bushel van de acre trekt (zooals hij beweert, doch 18 zal de waarheid wel naderbij komen) en de prijs een dollar is, zoo zal hij van de 30,000 acres een inkomen hebben van 600,000 en na aftrekking der onkosten, die op 7 dollars per acre geschat worden, 300,000 dollars van den oogst van dit jaar overhouden. WelK Europeesch landbezitter kan in de verte daarbij in de schaduw staan? D. Dorst, stuurman aan boord van het koftjalkschip Hillechina Margritavan Dram men naar Groningen bestemd, als bijlegger te Nieuwediep binnen, rapporteert dat de kapitein (J. Scholten) den 13den Mei onder de Deensche kust overboord gevallen en verdronken is. Het ongeval had plaats bij het opvieren der zeil— schoot; alle pogingen tot redding bleven vruoh- teloos. Voor omstreeks twee en eenhalfjaar is tusschen zekeren schoenmaker D. en een vleesch- houwer C. te Wildervank, twee buren, een proce dure begonnen over de scheiding van hunne erven, welke thans zoo ver is gevorderd, dat de kosten gezamenlijk bedragen 1446 welke partijen zijn overeengekomen ieder voor de helft te betalen, terwijl C. den hem bij vonnis in eerste instantie toegewezen grond behoudt, ter grootte van 20 centimeter Te Athene is de pa ar den-tram way feestelijk geopendmilitairen worden voor ver minderde vracht vervoerd. Het Nederlandsch stoomschip Prinses Amalia, uit Soerabaya terugkeerende met 200 Hollandsche militairen aan boord, werd, toen het de haven van Marseille aandeed door een deta chement gendarmes bewaakt; om de soldaten te beletten aan wal te komen. Deze strenge maat regel is noodig geworden, schrijft men, "omdat de Hollandsche soldaten, te gevoelig voor de koppige Fransche wijnen, dikwijls vergeten naar boord terug te gaan en dan op 't oogenblik van het vertrek op het appèl ontbraken. Door een aantal Hi n d o e-wed u w e n wordt een adres gezonden aan de Koningin van Engeland, waarbij zij haar bescherming verzoeken tegen de straf van verbanning uit hare kaste, waarmee zij bij een tweede huwelijk worden be dreigd. Naar aanleiding der zoneclips lezen wij: Als een bewijs van verregaande onkunde, die nog hier en daar omtrent de verschijnselen des hemels wordt aangetroffen, diene het volgende entrefilet, dat in eenige dagbladen van Parijs de ronde heeft gedaan. "Eene zeldzame gebeurtenis is aanstaande en wel op 17 Mei e. k.: juist om 5 uur des morgens begint er een totale zoneclips, in Frankrijk zichtbaar, die vijf uur lang zal du ren. Op dien dag zal het dus heel laat dag wor den. De steller van dit onzinnig artikeltje schijnt zich dus eene eclips voor te stellen, die gedu rende vijf uren te Parijs totaal zou zijn, terwijl reeds sedert lang is uitgemaakt, dat eene zon eclips onder de allergunstigste omstandigheden, en dan nog slechts voor enkele punten van de oppervlakte der aarde, nog niet ten volle 8 mi nuten duren kan. Dat de schaapherders te Erp er een eigenaardige taal op na houden, bewees er dezer dagen een die een briefje van het getal schapen en lammeren om te mogen weiden op de gemeente-wegen den secretaris toezond, dat letterlijk van den vol genden inhoud was: Van Jo han ver bui gen aan tin ge tu vel kap en twee laaien de ik vir dag tu el op het zoien huis zal koim de ik van dij-na eis mir mot; hetwelk volgens zijne verklaring moet beteeker.en: Van Johannes Verbruggen, tien gewol- de schapen en twintig lammeren dat ik Vrijdag wel bij U op het Raadhuis zal komen, dat ik van daag naar Oase markt moet. De brand van de hygiène-tentoon- stelling te Berlijn blijkt bij nader onderzoek niet door een gasontploffing ontstaan te zijn. Ver moedelijk werd hij veroorzaakt door de onvoor zichtigheid van een der nachtwakers, die tegen de uitdrukkelijke verbodsbepaling binnen in het gebouw een lucifer gebruikte en op den grond wierp waardoor de vloer vlam vatte. Da man is in hechtenis genomen, maar ontkent alle schuld. Hij houdt vol, dat de lucifer was uitgedoofd toen hij hem wegwierp, en dut de verbodsbepaling hem niet bekend was. In toongevende kringen te Berlijn is, vooral van de zijde der brandweer, de aandacht gevestigd op het gevaar, aan het verder gebruik van houten tentoonstellingsgebouwen verbonden, waardoor zoovele kostbare voorwerpen gevaar lie pen binnen eenige oogenblikken verloren te gaan. De Berlijnsche Post vraagt, waarom men niet voor dat doel geprepareerd hout gebruikte, dal ten minste in de eerste oogenblikken de vlammen weerstand kan bieden. Uit Friesland schrijft men aan de „Prov. Gr. Crt." het volgende: Een van de nota rissen in deze provincie, jl. Vrijdag-avond van een bezoek huiswaarts keerende, heeft zich waar schijnlijk van het leven beroofd, daar eenigen tijd later zijn lijk in een gracht werd gevonden. Men vermoedt, dat een aanzienlijk tekort in zijn kas, in verband met de noodzakelijkheid om in ontvangst genomen huur- en koopgelden aan de eigenaren te moeten uitbetalen, tot deze daad hebben geleid. Worden in de laatste dagen ver schillende lokalen opgegeven als door rijks-ont vangers voor hunne zittingen gebezigd, het eene al zonderlinger dan het andere, zeker is het nog nergens zoo vreemd toegegaan als met den ont vanger der directe belastingen van Waardenburg c. a., en den gemeente-ontvanger van Vuren, die Zaterdag jl. in laatstgenoemde gemeente zitting hielden in de open lucht. Doordien het weder buitengewoon prachtig was, konden zij hunne werk zaamheden onverhinderd voortzetten; voor het ver volg zal er echter iets anders op gevonden moeten worden. Kort is het leven, lang is de kunst! In Engeland bruggen van glas\ Hare soliditeit laat niets te wenschen over, terwijl hare kosten ge ringer zijn dan die welke van hout en ijzer ver vaardigd worden. Bij weinig dieren is de spierkracht zoo sterk als bij de insecten. Plinius schijnt dit het eerst ontdekt te hebben, want in zijne Natuurlijke Historie zegt hij, dat de mieren eene naar evenre digheid van hunne lichaamsgrootte buitengewone kracht bezitten. Eene vloo, die toch maar onge veer drie millimeter lang is, kan sprongen van een meter ver doen; als een panter, een der vlugste werveldieren, iets dergelijks zou doen, moest hij ongeveer een kilometer ver springen. Het merk waardigste is, dat de spierkracht der insecten des te grooter is naarmate de diereh kleiner zijn. De natuuronderzoeker Plateau, te Brussel, heeft deze verhoudingen zeer nauwkeurig bestudeerd, en eenige zijner waarnemingen laten wij hier volgen^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2