MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Voor geest en hart. Past op de kleintjes. Allerlei. *7» De trekkracht van een volwassen man is ongeveer 50 kilogram en zijne lichaamszwaarte gemiddeld 65 kilogram, dus is de verhouding tusschen trek kracht en lichaamszwaarte maar 0,76; bij de paar den is de verhouding tusschen trekkracht en lichaamszwaarte zelf nog kleiner, namelijk slechts 0,68. Hoe geheel anders is het bij den meikever, die een gewicht kan trekken viermaal zwaarder dan hij zelf is. De loopkevers trekken gemakke lijk een gewicht dat zeventienmaal hunne eigene zwaarte bedraagt. Er zijn zelfs onder de kever soorten, die een gewicht kunnen trekken twee-en- veertigmaal zwaarder dan hunne eigene lichaams zwaarte. Niet minder is de stootkracht der insecten, en wel zooals reeds gezegd is, des te grooter naarmate de dieren kleiner en lichter zijn. De mestkeversoorten kunnen eene massa, die met zestienmaal hunne lichaamszwaarte gelijkstaat* vooruit bewegen. Een modderkever schuift eene massa voort, die negen-en-zeventigmaal zoo zwaar is als hij zelf. Niettemin zijn de spierbundels der insecten, die niet, zooals bij andere geleden die ren, tot dikke spierbanden vereenigd zijn, maar vrij en zelfstandig werken, zeer klein, hoewel tal rijk. Wat de hefkracht b\j het vliegen betreft, heeft Plateau ontdekt dat die, in vergelijking met de trek- en stootkracht, veel minder is, en wel zoo, dat een insect van bijv. 1 gram lichaams zwaarte niet meer dan een gelijk gewicht meê omhoog kan nemen, zoodat de verhouding tus schen het opgeheven gewicht en de lichaams zwaarte van het vliegend insect slechts gelijk is aan 1. Donderdag 11. heeft een jongmensch zijn vader, een 70jarig polderwerker, wonende in een kelder in de Ridderstraat te Amsterdam, met messteken vermoord; naar men zegt uit wrok over een verschil, dat sedert eenigen tijd door zekere zaak tusschen zijn vader en hem bestond. De moordenaar is in hechtenis genomen. Te Maastricht h eeft d e b urg e mees ter van een naburige Belgische gemeente een nacht in de arrestantenkamer doorgebracht, als verkee- rende in een kennelijken staat van dronkenschap. Te Parijs bestaau 60 paardenslach- terijen, die in het geheel ongeveer 11 a 12 dui zend paarden per jaar slachten. Te Scheveningen is eergisteren een bomschuit, genaamd /Het Avontuur," aangekomen, waarvan de bemanning rebellie op zee tegen den schipper heeft gepleegd en op eigen gezag uit zee is teruggekeerd. Door den waterschout is procesverbaal van het gebeurde opgemaakt. Toen het paardenspel van Blanusen Dassie te Velp stond, bleek het dat er geen kroeg in de buurt was! Deze ramp moest verholpen worden. Voor het paardenspel woonde eene win kelierster. Haar werd spoedig beduid, dat zij sterken drank moest verkoopen. Men dacht er in de haast om den dorst te lesschen zeker niet aan om vergunning te vragen. Burgemeester en Wethouders van Rheden dachten er echter wel aan. De Rechtbank, zoo meldt de Arnh. Ct., veroordeelde de winkelierster tot drie dagen ge vangenisstraf. In het dorp Lathen (prov. Hanover) is een zeventigjarige zwijnenhoeder door een ever zwijn aangevallen en verscheurd. Op het meer Gammet, bij Chicago, is een pleizierboot omgeslagen, waardoor twaalf menschen verdronken. De ex-Keizerin Eugenie heeft het proces, haar door de stad Marseille aangedaan, betreffende den eigendom van een stuk gronds aldaar, waarop een haar 'oehoorend kasteel staat, gewonnen. Het gemeente-bestuur komt in liooger beroep bij het hof van appèl te Aix, maar men verwacht, dat ook daar de eisch ontzegd zal worden. Aan de statistische opgaven omtrent het brievenvervoer ir. de landen van het Post- verbond in 1881 ontleenen wij de volgende cijfers. Verzonden werden: brieven 3866 millioen, brief kaarten 649 millioen, briefkaarten met betaald antwoord 3 millioen, dagbladen 1983 millioen, ge drukte stukken 1023 millioen, monsters 64 milli oen, postpakketten 98 millioen, postwissels 95 millioen, ter gezamenlijke waarde van vier milliard gulden. Er worden derhalve dagelijks over de gansche aarde 13 millioen brieven en briefkaarten verzonden; de gedrukte stukken zijn daarbij niet geteld. Over de verschillende werelddeelen wordt het postverkeer aldus verdeeld; Europa 3488 mil lioen, Amerika 1246 millioen, Azië 75 millioen, Australië 36 millioen, Afrika 11 millioen. Van de 3418 millioen van Europa komt ongeveer Va voor Londen. Volgens een bericht uit Konstanti- nopel is het stoomtransportschip Mukademei Nuoret in de Zwarte Zee verongelukt. Vijf-en- vijftig menschen, waaronder de bevelhebber, kwa men bij de ramp om het leven. Vijftig anderen werden gered, maar sommigen onder hen zijn zwaar gewond. Eenniet onbelangrijke quaestie is tus- schen den burgemeester en den gemeenteraad van Numansdorp ontstaan. De burgemeester heeft ul. een verzoek van vijf raadsleden, tot het beleg gen van een Raadsvergadering geweigerd. Het beleggen van de vergadering stond in ver band met het terugkomen op een door den Raad genomen besluit tot oprichting van eene nieuwe openbare school aan het gehucht de Mid- delsluis. De school wordt door den Raad gewenscht; maar de meerderheid komt op tegen de groote kosten, tengevolge van al de weelde en over drijving, waarvan het bestek de duidelijkste blijken geeft. De Burgemeester is echter met de besteding doorgegaan, en heeft zelfs den aanne mer tot grooten spoed aangezet. De Raad heeft met 8 tegen 3 stemmen (onder welke 8 stem men ook die der 2 wethouders zijn) de gewij zigde begrooting afgestemd en een aanklacht tegen den Burgemeester bij de Regeering ingediend, wegens sehending van art. 40 en 92 der Ge meentewet. Het Amerikaansche B ij bei-Genoot schap bezit te New-York een gebouw van zes verdie pingen, waar twaalf snelpersen, alleen ten behoeve van het drukken van Bijbels, in gebruik zijn. Het Genootschap heeft ruim 15,000 stereotiep- platen voor honderdtwintig verschilende uitgaven, welke, zoodra zij niet gebruikt worden, in brand vrije gewelven worden weggeborgen. De snelheid, waarmede gedrukt wordt, grenst aan het onge looflijke. Van den kleinen, zoogenoemden Agaat bijbel, wordt elke minuut een exemplaar afgeleverd; een voor 5 cent (12Vs cent Nederl.) verkrijgbaar Nieuw Testament wordt er gedrukt in 15 secon den. De laatste twee jaren zijn hiervan dagelijks duizend exemplaren gedrukt. Tc Brussel is een bizonder onbe schaamde diefstal gepleegd in het Koninklijk pa leis. Daar zijn vier kostbare schilderijen uit hunne lijsten gestolen, waarvan iwee uit een vertrek der Koningin, naast de slaapkamer des Konings. Uit alles blijkt, dat de dief, wien men tot dus ver nog niet op het spoor is, goed weg moet heb ben geweten in het paleis. Bij de paleisbedienden heeft men op hun verzoek huiszoeking gedaan, maar daarbij is niets aan het licht gekomen. Te Phersala in Thessalië zijn eene reeks onderaardsche gewelven van groote uitge strektheid gevonden; men weet echter nog niet waarvoor zij gediend kunnen hebben en uit welk tijdperk zij dagteekenen. Nog steeds is de justitie druk bezig met het onderzoek in zake den moord op den Antwerpschen advocaat Bercays. Bij James Pelt- zer, de broeder van Léon en Armand, is opnieuw een huiszoeking gedaan, waarbij een kist met patronen in beslag genomen werd. Ook de woning van een vriendin van James Peltzer is gerechtelijk doorzocht. In strijd met de herhaalde verklaringen van Armand Peltzer, dat hij zijn broeder Léon eerst na den dood van Berriays bad weergezien, is het thans gebleken, dat de beide broeders twee maanden vóór den moord elkander op ver schillende plaatsen te Parijs gesproken hebben. De Sultan neemt er zijn gemaknogal van: Hij heeft tien bedienden, wier uitsluitende taak het is de tapijten voor hem neer te leggen als hij gaat bidden, tien om voor zijn pijpen en cigaretten te zorgen, twee om zijn vorstelijk haar te kammen en in orde te houden. Er zijn nog een aantal andere onderhoorigen aan het paleis verbonden; ja, men zegt dat acht honderd gezin nen en omstreeks vierduizend personen op kosten van Zijne Majesteit leven, 't is een duur huis houden; de paleiskosten worden op nagenoeg f 36,000,000 geschat. Op de laatste Landbouw-Ter.toon- stelling te New-York was een beestenwagen, die de aandacht van alle veekoopers en spoorwegbe ambten trok. Hij heeft de grootte van een ge wonen waggon, maar is zoo ingericht, dat ieder beest een vak voor zich alleen heeft. Van de ruimte is zooveel partij getrokken, dat er in den wagen 20 stuks vee geborgen kunnen worden, dat is vier meer dan in een gewonen beesten wagen. Door middel van eene machine, die aan het einde van den wagen werkt, wordt al het vee tegelijk, zoo dikwijls als het noodig is, van voeder en water voorzien; boven in den wagen is eene bergplaats voor het voeder. In zulk een wagen werd eene lading vee van Cincinnati naar New-York gebracht, zonder eene enkele maal uitgeladen te zijn, en bij de aankomst had het vee maar 23/4 percent aan gewicht verloren. Met de gewone beestenwagens moet het vee op den overtocht van Cincinnati driemaal uitgeladen en gevoederd worden, en verliest meestal acht it twaalf percent aan gewicht, behalve dat het be zeerd en beschadigd wordt door op elkaar ge drongen te staan. De veekoopers verzekeren, dat de qualiteit van het vleesch door het gebruik van een wagon als de beschrevene zou verbeteren, terwijl de handelaars en spoorweg-maatschappijen er kosten door zouden uitwinnen, zonder nog te spreken van de betere behandeling der dieren zeiven. Zaterdagmorgen had het ruim 2jarig zoontje van den fabrieksarbeider R., te Hengelo (O,), het ongeluk in het water te vallen. Ofschoon spoedig hulp werd aangebracht, was de knaap reeds overleden. Leer uit uwen tegenspoed: het geringste geluk te genieten; uit uwe misstappen: ze niet weder begaan; van uwe vijanden: over uw gedrag te waken; van de boozen: de goeden op den rechten prijs te schatten. Wie gaarne van nietige dingen hoort spre ken, en slechts in het voeren van beuzeltaal ver maak schept, die verkoopt zijn ziel voor een geringen prijs. Tracht u in alle deugden boven het peil der menigte te verheffen. Leven is zich vol maken. Tracht u te voeden niet u te mesten. Op een tentoonstelling van pluimgedierte ziet men wat de menschenwereld maar hoogst zelden te aanschouwen geeft: een menigte fraaie schepselen, die met hun eigen veeren pronken. De kleine dagelijksche uitgaven 't is een oude waarheid, maar die niet dikwijls genoeg kan herhaald worden loopen in een jaar heel wat op. Gaan wij die kleintjes eens een oogen- blik na, bij voorbeeld: de tram heen en terug voor den man, die zijne zaken buitenshuis heeft, zijn sigaren, zijn borreltjes, het vrijhouden van een vriend dien hij ontmoet, enz., en voor de vrouw: onnoodige cadeautjes en opschik, en der gelijke. Juist zulke kleinigheden zijn het, die iemands inkomen ondermijnen, niet de enkele groote uitgaven; want die kan hij berekenen, en daar kan hij voor zorgen; maar een kwartje hier en een dubbeltje daar, daar zit het kwaad in. wPas op de kleintjes," is een gulden spreuk die maar al te vaak niet begrepen wordt. Hoe eer wij de juistheid daarvan waardeeren des te spoediger vestigen wij ons krediet op hechter en vaster grondslagen. Eene waarschuwing. Bij het uitspreken van een doodvonnis sprak een der rechters: „Pieter Vaag- lap, de rechtbank heeft u ter dood veroordeeld. Moge dit eene waarschuwing voor u zijn." Een voordeelig proces. Een advocaat gaf zijne dochter aan een zijner collega's ten huwe lijk en als huwelijksgift stond hij hem een paar zeer gecompliceerde processen af. Na verloop van een jaar vroeg hij zijn schoonzoon, hoe het met de processen ging. /Voortreffelijk, papa, ik heb het meest ingewikkelde schitterend ten einde ge bracht en gewonnen." „Ongelukkige!" riep de schoonvader, „van dit proces had ik levenslang kunnen eten." Afgetroefd. Toen Koning Karei XV van Zweden in het jaar 1870 op zijn kasteel Bekas- kog was, werd de landbouwer Sven Nilsson uit Oesterloff, de welsprekende afgevaardigde van zijn stand bij de volksvertegeuwooraing, door den Koning uitgenoodigd, om zijne stem te winhen voor de voorgenomen vermeerdering der artillerie en de versterking van Karlskrona. Een der aan wezigen, een artillerie-officier var. voorname ge boorte, die bij den Koning hoog in gunst stond, scheen wel lust te hebben om „het boertje" voor den gek te houden, en vroeg hem of het waar was, dat hij vroeger schoenmaker in zijn dorp was geweest. „Zeker is dat waar", antwoordde Sveg Nilsson, „maar gij mijnheer de graaf, zijt het waarschijnlijk niet geweest?" „Neen maar hoe bedoelt gij dat, Nilsson?" vroeg de officier. „Omdat gij het dan nog wel zoudt zijn, mijnheer de graaf," antwoordde „het boertje" fluks. Betaald gezet. De bankier L. had eenige heeren op een souper uitgenoodigd. Een der ge- noodigden bemerkte ironisch, dat de gastheer een jager hield, niettegenstaande hij jself niet op jacht ging. De bankier was spoedig met zijn antwoord gereed en zeide heel leuk: „Wel is waar ga ik niet op jacht, maar zooals u uit ondervinding zult weten, ben ik toch dikwijls in de gelegenheid te moeten voorschieten. Vleiend. Is u al lang uit Amsterdam ver trokken? „Laat eens zien, ongeveer twaalf jaren. Dan heeft u zeker mijn vader nog wel gekend, den koopman Zuurmeier? O, zeker, ik heb hem goed gekend, hij had twee zoons, de een is ambtenaar geworden, de andere was een deugniet; niet waar u is de ambtenaar niet? Het yak zijner keuze, Aan een voor vele jaren veroordeelden gevangene liet men de keuze: welk ambacht hij gedurende zijn straftijd zon willen leeren. „Als het voor de heeren dan hetzelfde is," was zijn antwoord, „zou ik wel liefhebberij hebben om te gaan varen." Koning en bankier. De Engelsche bankier Sair werd beschuldigd dat hij koning George II had willen gevangen nemen en naar Amerika voeren. Voor het gerecht verontschuldigde hij zich o. a. aldus: De beschuldiging, mijneheeren, is inderdaad belachelijk. Ik weet zeer goed waar voor een koning een bankier noodig heeft, maar wat een bankier met een koning aanvangen moet is me een raadsel. KERKNIEUWS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Brielle den Weleerw. heer G. F. G. M. Van Rijn tot kapelaan te Rotterdam, St. Laurentius, den Wsleerw. heer G. G. TA. Oosterbaan; tot kapelaan te Limmen den Weleerw. heer A. Van Rijntot kapelaan te Kethel den Weleerw. heer L. C. Heemskerk; tot kapelaan te Was senaar den Weleerw. heer G. H. Lünnemann; tot kapelaan te Oude-Tonge den Weleerw. heer J. B. Van den Berg; in Dec. 11. tot priester gewijd. Z. D. H. Mgr. A. Godschalk, Bisschop van 's Bosch, heeft ben. tot pastoor te Wintelre, den Weleerw. heer S. Van der Locht, en tot kapelaan te Millingen, den Weleerw. heer H. Van der Velden. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 20 Mei 1882. De beruchte dief, Hartog Ko/cs, op 21 April jl. aange houden wegens diefstal van waschgoederen, is 11. Woensdag te dier zake door de Arr. Reehtb. alhier, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Eergisteren-avond zijn weder drie matrozen van Zr. Ms. wachtschip, te Am sterdam, alhier aangehouden, zij waren des middags gedeserteerd. Woensdag 11. stonden wederom 56 personen voor het Kantongerecht alhier terecht, beschuldigd van openbare dron kenschap. Commissariaat van politie te Haarlem. Aldaar zijn gedeponeerd de navolgende goederen die dagelijks, uitgezonderd Zondags, tusschen 12 en 2 uur door de eigenaars kunnen worden afgehaald. Een stuk van een gouden horlogeketting met haak. Een gouden medaillon. Een armband met gouden sluiting. Twee portemonnaie's met geld. Een wit katoenen hemd. Een witte zakdoek. Twee handdoeken eD 2 zakdoeken, gemerkt. Een kinderhandschoen. Een ceintuur. Een glacé hand schoen. Een notitiehoekje. Een rozenkrans. Een schroe vendraaier. Een stuk van een paard enstreng. Een pet. Een schildersstopmes. Een blikken boterhamtrommeltje, en eenige losse sleutels, Voorts te bevragen bij H. Klein, Zomervaart no. 2.: Een zak met korf waarin een konijn. Alles op straat gevonden. ARROND. RECHTB. GEM. HAARLEM. Terechtzitting van 17 Mei 1882. 1. J D. te Oosthuizeu, moedw. mish., 2 boeten van f3 of een dag subs. gev. straf, voor iedere boete c. e. 2. J en N S. te Zaandam, moedw. mish. bij verstek de le drie de 2e vier dagen gev. straf en beiden solidair in de kos ten. 3. E K. te Zaudvoort, Opz, verbr. van afsl., 14 dagen gev. straf c. e. 4. A Z. te Velsen, diefstal, vrijgesproken. 5. B B. te Zaandam, een diefstal, 14 dagen cell. gev. straf c. e. 6. H K, zonder woonplaats, (ged.) eenv. dief stal, drie maanden gev. straf c. e. 7. A ran E. te Haar lemmermeer, (ged.), diefstal in dienstbaarheid, zes maan den gev. straf c. e. 8. H D. zonder vaste woonplaats, eenv. diefstal, twee jaren gev. straf. c. e. Zesde Muziek-uitvoering in den Hont, op Zondag 21 Mei 1882, des namiddags van 2—4 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma, 1. L'Aigle, pas red., Christophe. 2. Ouv. la muette de Portici, Auber. 3. O schoner Mai, Walzer, Strauss. 4. Fant. l'amour du diable, arr. Zulich. 5. Ouv. leichte Cavalerie, Suppé. 6. Stephanie, Gavotte, Czibulka. 7. Marche sur le Trouvère, Zinnen. 8. Fant. la Bohé mienne, Balfe. HAARLEM, 17 Mei. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 11 koeien, verkocht 11 voor f 175 a 120; 1 stier; verkocht 1 voor f 80 a- vaarzen, verkocht voor f a 4 pinken verkocht 4 voor f 50 a 75; 2 graskalveren verk. voor f 15 a 25, 44 nuchtere kalveren, verk. voor /4a 10, 113 schapen, verk. 110 voor f 20 a 33 146 lammeren, verkocht voor f 10 a 15, 2 biggen ver kocht voor f - a 10,1 varkens, verkocht 1 voor 10 a c. per */j kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 49 stapels kaas, 5306 stuks, wegende 10849 kilo hoog ste prijs f 29.00, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 17 Mei. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: - runderen, 197 vette kalverenlste qual. f 100, 2de qual. 0,85 per kilo, 1 graskalf f a 86 nuchtere kalveren, f 6 a 9, - schapen en lammeren f a 142 vette varkens 51 a 58 c. per kilo. SCHIEDAM, 19 Mei. Moutwijn, per ned. vat f 11,— Jenever 16,50 Amsterd. proef f 17,75; Spoeling f 0,60 dito commissie 0,70. GOUDA, 17 Mei. Kaas f 28 a 30 le qual. fa, 2e qual. f 25 a 27 zware hooger in prijs aangevoerd 101 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.20 a f 1.34 der weiboter f 0.95 a 1.10. per kilo. Handel zeer vlug HOORN, 17 Mei. Ter waag gewogen 310 stapels kaas wegende, 84688 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 35,50 oor kleine, en voor hooikaas -; commissie f middelbare, f LEIDEN, 19 Mei. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: - paarden a 62 stieren 52 a 140, ossen a 206 melkkoeien f 170 a f 280, 58 kalveren dito 180 a 330, 128 vare dito f 97 a 235, 48 vette dito f 170 292, 12 graskalveren f 28 a 55, 62 vette 33 a 70, 80 a 90; 180 nuchtere dito 325, a 8, 634 vette schapen 22 a 40,488 weide dito ƒ17,a 23, 7410 lammeren 46 magere varkens f 18 a 42, 310 biggen f 7,a 13.- LONDEN, 18 Mei. Ter Veemarkt zijn aangeroerd runderen 700, Schapen en Lammeren 5,000, Kalveren 100, Zwijnen Prijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/-, Schapen en Lammeren 5/6 a 6/6, Kalveren 5/- a 6/4, Zwijnen 4/- a 5/-. Amsterdam 19 Mei 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Cerlif. Werk. Schuld2'/» V V 8 Hongarije. Obl. Leening 18675 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860/64. 6 Oostenrijk. Obl. in papier (MeiNov.)5 zilver (Jan.Juli)6 Obl. buiten], 1853/78 8 bij Hope Coinp. Oude Russeu 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Obl. bnitenl. 2004800 1 200—1200. 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 Portugal. Rusland. Spanje. 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 u n u 1869 6 Egypte. 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. HM M 1877 i Columbia. Peru. 1872 5 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank dirid. Nederland. V M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. s w *'/1 1875 S°/o Italië. 3 Rusland. Gr. Spw. Maatsch. Aand. Baltisclie Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Chark Obl. _/1000. 5 Morschanak Sysran Aand. 5 Riaschk Wiasma 5 Rumenle Aandeelen Spwdi Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 KREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam f 100 Rotterdam Gemeente Crediet. Belgie. Stad Antwerpen 1874 Oostenrijk. Staatsl. 1854 1860 1864 Rusland. 1864 1866 Geldkoers, prolongatie 4 genoteer de koers 67'/,, SO'/, 102'/, 933/, 7»1/, 81»/, 63'/» 61'/s 533/n 95'/-. 73-/, 867/8 28'/,, 45'/„ 26'/,. 26»/,, 42'/, H'/il 13'/, 90 112 118 33 14'/, 11'/s 117'/, 150 119 743/s 144 150'/, 17'/, 49 5D/s 123 *7'/, 82 82 84'/, 613/, 603/, 62 139'/, 35'/4 133'/, 103 109 1003/, 96 955/s WO'/, 1093/, 1463/, 131 1273/4 LAATSTE BERICHTEN. BERLIJN, 19 Mei. De commissie voor het tabaksmonopolie heeft de gezamenlijke artikelen der voordracht verworpen met 21 tegen 3 stemmen. LONDEN, 19 Mei. Na een tweedaagsch debat is het Lagerhuis met 383 tegen 45 stemmen tot de tweede lezing der Iersche dwangwet overgegaan. De landingsplaats te Queensboro, waar de booten naar Vlissingen afvaren, is door brand totaal vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3