B 1 W E i\ LAND. plechtigheden definitief tot 1883 uit te stellen. Graaf Ignatieff zou, naar sommige bla den melden, de openbare inschrijvingen ter ondersteuning van de Joden in Zuid- Rusland verboden hebben. Het offieiëele regeeringsorgaan meldt, dat het aantal uitsluitend door joden be woonde huizen, welke te Kowno door brand vernield zijn, 105 bedraagt en de schade, naar men verzekert, op 600,000 roebels geschat wordt. Theebau, de bloedige beheerscher van Birmah, is weer aan 't moorden geweest. Thans waren twee nichtjes aan de beurt, en nog vijftig andere doodvonnissen wach ten op de voltrekking. Uit New-York wordt gemeld, dat het bestuur der Amerikaansche broederschap der feniaus een bloeddorstig manifest heeft uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat de feuians zullen voortgaan de middelen van geweld te gebruiken, die de moderne beschaving aan de hand doet. liet doel is totale vernietiging van Engelands heer schappij in Ierland. De Times verneemt van haar Pa- rijschen correspondent, dat het in Egypte beoogde doel van Engeland en Frankrijk zou wezeu herstel van het gezag van den Khedive, ontbinding der Kamer van no tabelen, en herstel van het overwicht der beide mogendheden, terwijl Arabi zal ge dwongen worden van het politiek tooneel af te treden. In het Iersche graafschap Connemara, waar in veertien dagen 300 pachtersge- ziunen uit hunne hoeven werden gezet, omdat zij de pacht niet konden betalen, moet het er zeer treurig uitzien. Sommigen der pachters zijn als huisbewaarders in hun oude woning aangesteld, maar de meesten, ongeveer 1800 personen, zijn zonder onderkomen of middel van bestaan en zouden het als een uitkomst beschouwen, wanneer men hen in staat stelde als land verhuizers naar Amerika te gaan. GEMENGDE BERICHTEN. Zaterdag is ten huize van den heer Van Lijnden weder een ministerraad gehouden. Volgens ge rucht zouden de Ministers besloten hebben aan den naderen wensch des Konings te voldoen, om tot Zr. Ms. terugkomst uit het buitenland het bewind te blijven voeren. Renkum, 23 Mei. Zondag brandden weder twee bunders jonge dennen af in de buurt van het nieuwe koninklijk buitengoed Oranje-Nassau onder deze gemeente. De brand ontstond nabij een voetpad, waarschijnlijk door het wegwerpen van een lucifer of brandende sigaar door een wandelaar. Helmond, 23 Mei. Alhier is een kindje van 18 maauden zoodanig door een kar overreden, dat het weldra overleed. Assen, 23 Mei. Het gebruik van paarden- vleesch neemt in onze stad zeer toe, zoodat de slagers meer kunnen verkoopen dan ze kunnen leveren. Het rundvleesch blijft steeds hoog in prijs. Wijlró (Limburg), 23. Mei. Alhier is een kind, dat bij dat van een buurman was gaan spelen en te dicht aan het vuur was gekomen, aan de ge volgen van bekomen brandwonden overleden. Hattem, 23 Mei. Eenige visschers hebben in den IJsel onder deze gemeente een steur ge- vangen, die p. m. 200 K. G. woog. Met 6 man hadden zij de handen vol om meester van het dier te blijven. Berchem. 23 Mei. Donderdag is een 2 jarig kind van M. Droomers, aan den kant eener sloot achter diens woning bloemen willende plukken, daarin gevallen er. jammerlijk verdronken. Alkmaar, 23 Mei. Alhier is gevankelijk bin nengebracht de dienstbode G. de L,beschul digd van zich aan verschillende diefstallen schul dig gemaakt te hebben. Zij had zich met hare ouders naar Amsterdam begeven. Kampen, 23 Mei. Een 2 jarig knaapje viel eergisteren te Brur.nep, nabij deze stad in een pot met kokend water, en is gisteren aan de bekomen brandwonden overleden. Drachten, 23 Mei, De heer T. Brandsma, alhier, heeft nu 60 jaren achtereen als klerk ten kantore van notaris Van Blom alhier gefundeerd. Electriciteit bij het bleeken. Als bewijs hoe men alles van de electriciteit verwacht, kan dienen dat in Frankrijk patent genomen is om haar bij het bleeken aan te wenden. Zoowel de reeds geweven stoffen als het gesponnen garen en de ruwe vezels wenscht men zuiver wit te maken door ze in een vocht te dompelen waardoor een gal vanische stroomgeleid wordt.Het raadselachtige hier van verdwijnt als men weet, dat men daarvoor oplossingen van stoffen wil gebruiken die, door den stroom ontleed wordende, het bekende bleek middel chloor leveren, of zuurstof dat het blee- kende bestanddeel van de dampkringslucht vormt. De bizonderheden van de zaak zijn echter nog niet bekend. Intusschen wordt op een der grootste bleekerijen in Frankrijk de electrische stroom voor geheel iets anders gebezigd nl. om het te bleeken gelegde linnen op te nemen. De door de weverijen geleverde stoffen worden met chloor en andere hulpmiddelen bewerkt doch daarna ook nog eenigen tijd op het gras uitgespreid. De hoeveelheid die behandeld wordt is zoo groot, dat het opnemen alleen belangrijke arbeid voor de werklieden is. Dit geschiedt nu door een soort locomotief, in beweging gebracht door electriciteit, die het linnen opwikkelt en op kleine waggons bij 10.000 meter tegelijk naar de fabriek terugbrengt. Een stoom werktuig, waarin steenkool gestookt wordt en dus rook ontwikkeld, zou men in de nabijheid van zooveel linnen dat wit moet worden, niet kunnen gebruiken. Artistides schreef, zegt men, zijn eigen naam op de oesterschelp van een mede burger en stemde voor zijne verbanning. De nieuwe wereld overtreft toch de oude. Daniel Oft, te Rochester in Illinois, ging nog verder. Zijne medeburgers wilden hem tot lid van den gemeenteraad kiezen; hij protesteerde daartegen en toen zijn verzet niet baatte, trapte hij de stem bus in een, nam er een pak biljetten uit, waarmede hij zich verwijderde. Hij zal zich wegens die daad voor den bevoegden rechter te verantwoorden hebben; verzachtende omstandigheden zullen wel niet in aanmerking worden genomen, want zelfs in Amerika bestaat geen wetsbepaling op dit ge val speciaal van toepassing. Ook daar heeft men niet voorzien, dat iemand zich zoo zeer tegen zijne eigene verkiezing zou opponeeren. In een Hongaarsch dorp is onlangs een kindje van drie maanden door een kip ge dood. Terwijl de ouders op het land aan het werk waren, kwam de hen door het openstaande ven ster de kamer binnen, waar de kleine in zijn wieg lag te slapen, en ging op het gezichtje van het kind zitten. Toen de vader en moeder terugkwa men, vonden zij het arme schepseltje gestikt, en alle pogingen om het in 't leven terug te roepen bleven vruchteloos. Het prospectus van eene nieuwe vennootschap West-Indische maildienst is ver schenen. Deze maatschappij bedoelt het stichten van een geregelde vaart tusschen West-Indië en Nederland. Elke maand zou ééne stoomboot van Amsterdam, en ééne van West-Indië vertrekken. Het kapitaal zal ƒ1,200,000 zijn, waartoe de in schrijving eerstdaags zal opengesteld worden. Als directeuren treden op de heeren G. A. Baron Tindal en O. W. R. Scholten Jr. en als Com missarissen de heeren Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, H. B. Kip, P. N. Muller en Jhr. P. Hartsen. Te Parijs zijn weer een paar postbe ambten gevat, onder verdenking van medeplich tigheid aan den diefstal in het postkantoor aldaar. In het geheel zijner nu 5 in verzekerde bewaiing. Het onderzoek wordt voortgezet en men verwacht nog meer inhechtenisnemingen. De vraag naar eikenschors voor looierijen is groot in Europa. De Amerikaan, in 't bezit van onmetelijke wouden, kan die vraag gemak kelijk bevredigen, maar de prijs is niet hoog genoeg in Europa, om de kosten van verscheping goed te maken. Eenige ondernemers laten nu de schors maken en samenpersen op de plaatsen waar er overvloed van is. Opzettelijk voor dit doel is door hen een stoomboot ingericht voor de Tennessee- rivier, waar eikenschors bijna te geef wordt ver handeld. De samengeperste run wordt in den vorm van blokken gebracht, neemt daardoor weinig plaats in en kost daardoor minder van vervoer. Hoe snel deEuropeeschebe schaving in Japan ingang heeft gevonden, blijkt onder anderen daaruit, dat er reeds vijf-en-veertig vuur torens op de meereudeels zeer steile en gevaar lijke kusten van dat land geplaatst zijn. Doorderijkspolitie te Gilze is een 21jarige timmermansknecht gearresteerd, die Vrij dagavond uit baldadigheid, op het Vijfhuizen- heike, door het werpen van een brandende lucifer in een perceel 15jarig denneuboech, behoorende aan den landbouwer J. B. Armen, den brand heeft geslicht, waarvan reeds in een vorig nummer door ons is melding gemaakt. Ook een groote hoeveelheid mustaard, behoorende aan den steen bakker J. Botermans, is daarbij een prooi der vlammen geworden. De voor eenigen tijd geopendeHima- laya-spoorweg is de eenige spoorweg die over een lengte van 80 kilometer tot een hoogte van 2255 meter stijgt, en waarbij hellingen van 0.047 meter a 0,050 per kilometer en krommingen met een straal van 21,33 meter voorkomen. Volgens de Engelsche ingenieurs ziet de lijn er uit als een slang, die zich langs de berghelling in de wolken verliest. Men kan (le reis van Calcutta tot aan het uiteinde der lijn in 24 uren doen en heeft dan een afstand van ongeveer 580 kilometer afgelegd. Het eindpunt, te Darjeeling, is 2345 meter boven de oppervlakte der zee. De werken van den spoor weg hadden, volgens het oorspronkelijke plan, binnen 18 maanden voltooid moeten zijn, maar hebben veel langer opgehouden. Men maakte een aanvang in het begin van 1879 en in Mei van dat jaar werden de eerste rails gelegd. Het laatste gedeelte, tusschen Jore Bungalow en Derjeeli ïg, was in Juni 1881 gereed. Het spoor is 0.61 meter breed. Men gebruikt er tegenwoordig een kleine soort van tender-locomotieven en zeer lichte waggons, overeenkomende met de zomerwaggons op sommige tramwegen. De rijtuigen moeten echter, wat het gemak voor de reizigers betreft, veel te wenschen overlaten. Onder de uitvindingen, waarvoor in Amerika octrooi wordt gevraagd, zijn er zeer eigen aardige. Zoo werd o. a. dezer dagen octrooi verleend voor haarspelden met magnetische punten, die aan elkander hangen zoodra zij elkaar met de punten raken en dan niet uit het haar kunnen vallen. Een ander uitvinder trad op met wandelstokken en regenschermen, voorzien van holle knoppen, waarin de een of andere verfrisschende drank bewaard kan worden, die er dan met een rietje uitgezogen wordt. Bij verre wandelingen kan men daarvan veel dienst hebber.. Uit Lyon wordt geseind, dat een hevige brand is uitgebarsten in de reusachtige werkplaalsen van la Buire. De zagerijen, de schrijn werkerijen, de bergplaatsen van hout, de loodsen, waar een 5000 spoorwegwagens in de maak waren, dit alles en veel meer is een prooi der vlammen geworden. De schade bedraagt eenige rnillioenen. 3000 arbeiders vonden daar in de werkplaatsen hun onderhoud. In de Deventer Courant waarschuwt een grondeigenaar het publiek, dat het verboden is op zijn buitengoed: met honden te wandelen, bloemen te plukken, planten uit te graven en diergelijke baldadigheid te plegen. Het wan delen met een hond is dus ook eene baldadigheid\ De Eucalyptus, de boom die zooalsmen weet in moerassige streken geplant wordt ter voorkoming van moeraskoortsen, moet ook in zijn bladen een uitmuntend middel tegen verkoudheid aanbieden. Een Italiaansch geneesheer, Dr. Ru- dolfi, heeft eenige malen bij zware verkoudheden de proef genomen met het kauwen der blade ren van den Mucalyptus globulus, en steeds met het gevolg dat hij na een half uur genezen was. Een tuinier te Hamburg gebruikte de bladen als thee, met even gunstig gevolg. Het middel is on schadelijk, en men kan er licht de proef eens van nemen, of het werkelijk zulk een idtkomst biedt voor de vele lijders aan deze lastige kwaal. De prefect van Avignon had dezer dagen den Minister van landbouw en eenige hooge ambtenaren aan tafel uitgenoodigd. Een onbe kende schijnt gelegenheid gevonden te hebben om eene uitnoodigingskaart tot dit feestmaal te doen nadrukken en daarvan omstreeks driehon derd afdrukken aan de burgemeesters, rechters enz. van het arrondissement rond te zenden. De eene trein na den anderen voerde dan ook heeren in zwarte rokken en witte dassen aan, die ten slotte met verbolgen en teleurgestelde aangezich ten in restaurants en logementen hunne toevlucht moesten nemen. De caricatuur-teekenaar André Gill, die zich thans te Charenton bevindt, is volsla gen krankzinnig. Met de denkbeelden van rijk dom, die zich in zijn brein genesteld hebben, maakt hij elkeen, die met hem in aanraking komt, vertrouwd. Zoo vertelt hij aan ieder die het hooren wil, dat hij Charenton wil laten omverhalen om er een paleis te bouwen. Hij noo- digt der. geneesheer van het gesticht eiken mor gen met hem bij Frascati te gaan ontbijten, waar hij de kleinigheid van honderdduizend frank denkt te verteren. De Staat, zegt hij ook, heeft de door hem naar den Salon gezondene schilderij gekocht voor drie millioen; Michael Angelo en Raphael barsten van nijd. Te Amsterdam woont een DavidAap. Vermoedelijk is deze brave koopman geen Dar winist, want hij heeft Z. M. den Koning ver gunning verzocht, zijn kinderen niet van een Aap te laten afstammen, maar van een Davids. Wat is het toppunt van vrijmoedigheid? Voor ten regenbui te gaan schuilen in een para- pluiewinkel. Op den St. Gothardspoorweg moeten verscheidene pogingen gepleegd zijn om treinen te doen ontsporen. Een paar malen heeft men groote steenen op de rails gevonden; een zelfs was mei ijzerdraad stevig vastgemaakt. Ook werd onlangs een rail gebroken gevonden, die zeer waar schijnlijk opzettelijk vernield was. Een losse wagen, die tusschen Göschenen en Wasen den hellenden weg afreed en door de arbeiders die er in zaten verlaten was, omdat zij hem in zijn te snelle vaart niet konden houden, is op den spoorweg gevallen onder een troep werklieden, waarvan twee gedood en vier ernstig gewond werden. Een aantal der arbeiders, die aan de tunnel gewerkt hebben, lijden nog altijd aan bloedarmoede en andere kwalen tengevolge van de slechte lucht en de hooge temperatuur, die zij in de tunnel moesten verduren. De Italiaansche Regeering laat daarom boven op den St. Gothard een herstel lingsoord voor hen iurichtgn, waar zij de zuivere berglucht kunnen inademen, welke het beste ge neesmiddel is tegen kwalen van dien aard. Van de tentoonstelling van hand werken en andere voorwerpen, door weezen ver vaardigd, die in 1883 te Zaandam zou worden gehouden, zal vooreerst wel niets komen. De ver- eischte vergunning van den Koning moet niet zijn verkregen. De deelneming beloofde anders vrij aanmerkelijk te zullen wezen. Een aardigeanek dote wordtverhaald vau een Engelschen Lord, die onlangs van de wedrennen terugkwam. Met denzelfden trein reis den acht ongelukkige wedders, die geen geld ge noeg hadden overgehouden voor plaatskaartjes, en door een of ander gelukkig toeval van betaling hoopten vrij te komen. Eindelijk kwam een hun ner aan eene haltplaats op een schitterenden in val. Hij trok zijne pet over zijne oogen, knoopte zijn jas tot bovenaan dicht, liep naar het vak van den waggon, waar hij den Lord met zijn gezelschap had zien instappen, en vroeg hun op den gewonen toon van een spoorwegbeambte hunne kaartjes af, die zij hem dan ook zonder erg gaven. Die kaartjes verdeelde hij onder zijne vrienden, en toen de trein te Londen kwam, scheelde het weinig of de Lord met bijhebbend gezelschap zou in hechtenis genomen zijn wegens poging om de spoorwegmaatschappij te bedriegen, want ondanks zijne verzekeringen wilden de spoorwegbeambten niet gelooven dat iemand zoo brutaal geweest zou zijn de kaartjes van de passagiers op te halen. Dat was al ts ongerijmd. Er zat voor den Lord en zijn gezelschap niets anders op dan nog eens te betalen. Eenvan de voornaamste naphtabron- nen in Rusiaud, in de nabijheid van het meer Aral, waaruit de vloeistof als een fontein te voor schijn komt, is in brand geraakt. De brandende naphta, door niets gestuit, heeft zich verspreid over het omliggende land en een meer gevormd van vier mijlen lang en anderhalve mijl breed. Deze vuurzee wordt omgeven door dikke wolken rook, die de geheele omgeving bedekken met roet. De hitte en de rook zijn zoo geweldig, dat men op geen duizend meters afstand de vlammen kan naderen. Aan blusschen valt natuurlijk niet le denken. Alle gebouwen en tien groote fabrieken, waarin de naphta werd verwerkt voor uitvoer, zijn volkomen vernield. De bewoners trekken zich uit den omtrek terug, omdat zij vreezen dat door de groote hitte aan de oppervlakte ook diep ge legene naphta houdende lagen zullen ontvlammen, waardoor ontploffingen kunnen veroorzaakt wor den, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. De eerste electrische spoorweg in ons land, de lijn station ZandvoortKostverloren, is, wat de baan betreft, gereed. De machines, ge leverd door de firma Siemens Halske, te Ber lijn, zijn reeds aangekomen eu het geheel zoo ver gevorderd, dat er alls kans bestaat, dat de lijn den 15en Juni a. s. zal zijn geopend. Het werk wordt uitgevoerd door de ingenieurs Mijnssen en Van den Wall Bake. Wie het ongeluk hebben iu vochtige huizen te wonen, vooral in de nabijheid van moe rassig land, denken meestal dat het kwaad niet te verhelpen is. Daarin bedriegen zij zich. Wel geslaagde proefnemingen hebben bewezen, dat het zeer goed mogelijk is de atmosfeer van zulke streken te verbetereu, eenvoudig door er laurier- hoornen en zonnebloemen te planten. De laurier boom geeft overvloedig ozou var. zich af terwijl de zonnebloem de macht heeft om de kwade dampen weg te nemen. Als die twee, zelfs op eene beperkte schaal, in een tuin bij het huis geplant worden, zal men ondervinden, dat zij spoedig de droogheid en de gezondheid van de atmosfeer bevorderen, en al wordt rheumatiek ook niet heel en al eene heriunering van het verle den, zal zij toch grootendeels gelenigd zijn. Wei nig menschen kennen den heJzamen, kwade-dam- penwerenden invloed van de zonnebloem. De emigratie-koorts schijnt in den laatsten tijd vooral de muzikanten aangetast te hebben. Eenige weken geleden zijn met dezelfde stoomboot niet minder dan drie voltallige orkes ten uit Zuid-Duitschland naar Amerika vertrokken. Er is dus veel kans dat het leven in de Nieuwe Wereld vroolijker zal worden dan in de Oude, vooral nu we hier met al de dilettant-pianisten blijven zitten. Zooals wij reeds in onsvorignummer met een enkel woord berichtten, is Vrijdagmiddag het haveustation te Qneensborough, met den houten aanlegsteiger, da goederenloodsen en dou anekantoren geheel verbrand. De vlammen ver spreidden zich, door den hevigen oostenwind aangewakkerd, met groote snelheid door de ge teerde houten gebouwen; de brandspuit moest uit de stad komen, die ruim een Engelsche mijl vau het havenhoofd verwijderd is, en kon toen nog maar zeer weinig uitrichten. Binnen korten tijd waren de stevige steiger, die op dikke houten palen rustte, en al de gebouwen in de asch gelegd. Er lagen twee vaartuigen aan den steiger; de Vlissingsche mailboot Prins Hendrik van de maat schappij Zeelaud, eu de Engelsche schoener Con- sus. Beide schepen raakten in brand. De Consus verbrandde geheel en de bemanning kon zich slechts met groote moeite redden. De Prins Hen drik vatte aar. den achtersteven vlam en het scheelde niet veel of dit schip, dat slechts weinig stoom op had eD zich bijna niet roeren kon, had hetzelfde lot als de Consus ondergaan. Het werd echter gelukkig van den steiger weggesleept door de gouvernementssleepboot Sampson, die de vlam men bluschle en het schip werd betrekkelijk weiuig beschadigd. Op de boot bevond zich de Engelsche predikant Solari, die te Amsterdam een maand den dienst zal waarnemen in de Episcopale kerk, en daar Zondag het verhaal van zijn redding deed. Hij was de eenige pas sagier, die reeds aan boord gekomen was, op de boot, welke 's avonds laat vertrok, en zat rustig iu een hoekje op het dek te lezen, toen hij plot seling door geroep en heen en weer loopen van matrozen werd opgeschrikt eu in een dikken rookwolk gehuld werd, die van de landzijde over het schip kwam strijken, terwijl bijna op hetzelfde oogenblik de vlammen over zijn handen sloegen, en ze blakerden en wondden. Naar de landzijde vluchten kon hij niet; de vlammen sloegen over het schip, maar hij zag een matroos over de verschansing in de rivier springen en volgde dat voorbeeld. Ongeveer een half uur zwom hij rond, zonder opgemerkt te worden, totdat hij eindelijk door een Hollandsch matroos, die hem een touw toewierp; aan boord van zijn schip werd opgehaald. Ook de beambte in de goede renloodsen aan de Westzijde konden zich slechts met moeite redden, met achterlating van al de goederen en boeken. De steiger en gebouwen hebbeh der Londen Dover and Chatam spoor wegmaatschappij 60,000 gekost. De booten van Vlissingen varen nu voorloopig op Dover. In den loop dezer week zal beslist worden of men de aanlegplaats al dan niet te Queensbo- rough zal herbouwen. Er is sprake van, dat nu de vaart misschien naar Sheerness verlegd zou worden, met welke plaats vroeger reeds hiervoor onderhandelingen werden aangekuoopt, die toen echter afsprongen. Bij dezen brand is tevens nog het verlies van twee menschenlevens te betreuren. Allerlei soorten van brandkasten heeft men reeds bedacht. Zulke die tegen de felste hitte kunnen en ook zulke waarin nooit een dief kan komen, maar geen enkel fabrikant is nog op het denkbeeld gekomen om waterdichte brandkast- ten te vervaardigen en dat die ook nuttig kunnen zijn blijkt uit het volgende. Bij Forst in Duitsch- land was voor eenige dagen een wolkbreuk, waar door bijna alles onder water werd gezet en de bewoners genoodzaakt waren naar de tweede verdieping te vluchten. Een hunner had ook in de benedenwoning een brandkast staan, waarin verschillende papieren waren geborgen. Toen het water weder was afgeloopen en hij de kist opende, waren alle papieren en ook een kostbare schilderij geheel door het water vernield. Was het water nog iets hooger gekomen dan had het de effecten, die op de tweede plank in de kast lagen, ook nog vernield. De man had nu toch reeds schade genoeg. Een geleerde moet door middel van den microscoop ontdekt hebben, dat op het oogen blik, dat men melk in warme thee doet, het ei witstof der melk zich met het looistofzuur in de thee verbindt, welke verbinding vlokken voort-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2