BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. de inboorlingen geëindigd zijn met de onderwerping der negerhoofden. De Volks raad keurde het spoorwegplan naar de Delagoabaai goed. De Italiaansche Kamer heeft het Re- geeringsvoorstel goedgekeurd, strekkende om machtiging te verleeuen tot verlenging van het tractaat van koophandel en scheep vaart met België en wel tot 30 Juni a. s. In Noorwegen wil men weer een ra dicalisme invoeren. De afgevaardigde Aar- flot stelde in het Storthing voor en het voorstel is naar de grondwets-commissie verzonden om voortaan in de begroo ting de uitdrukkelijke verklaring te doen opnemen, dat deze de Koninklijke goed keuring niet behoeft om geldig te wezen, 't Is subliem! Royaler zou het wezen aan Z. M. dan maar liever dadelijk zijn paspoort te geven. Uit Madrid wordt, schoon nog niet of ficieel gemeld, dat de besprekingen van Minister Camacho met de Engelsche schuld- brievenhouders tot een bevredigend resul taat hebben geleid. Bij Barcelona is weêr eene bende opstau- lingen uiteengejaagd. Drie andere benden vertoonen zich in Gerona. Boxtel, 26 Mei. Onder deze gemeente is brand ontstaan in de heide met mastbosschen beplant, toebehoorende aan den Staat der Neder landen. De uitgestrektheid van het verbrande terrein wordt op ruim een hectare geschat. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid of het onvoor zichtig wegwerpen van lucifers of brandende sigaren toegeschreven. Surhuisterveen, 26 Mei. Dezer dagen had het bijna 4-jarig zoontje van den daghuurder T. v. d. Veen, het ongeluk in een pot met kokendheete brij te vallen, met hel noodlottig gevolg, dat het aan de bekomen brandwonden bezweek. Tegelen, 26 Mei. Bij een hevig onweder werden gisteren-middag twee fabriek-arbeiders door den bliksem getroffen en gedood. Een hun ner laat een talrijk huisgezin in behoeftige om standigheden achter. Voorhout, 26 Mei. Onder deze gemeente is een arbeider, die van zijn werk huiswaarts keerde, door den bliksem doodgeslagen. Sleeuwijk, 26 Mei. Alhier werd eergisteren zekere S., die in zijn achterhuis bezig was met het voederen van een kalf, door den bliksem getroffen. Hij zoowel als het kalf waren onmid dellijk dood. Bergen-op-Zoom, 26 Mei. Door het kan tongerecht alhier is opnieuw een inwoner uit de naburige gemeente Wouw veroordeeld wegens het in betaling geven van Belgische centime stukken, tot een geldboete van 5 of subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen en in de kosten. Limbricht (Limburg), 26 Mei. In een on bewaakt oogenblik liep het 2-jarig dochtertje van M. Schous alhier in de beek en verdronk. Simonshaven, 26 Mei. Woensdag-avond geraakte een tweejarig meisje onder deze ge meente spelende te water, met het noodlottig gevolg dat het kort daarna dood werd opgehaald. Zand/voort, 26 Mei. De electrische tram wordt den 8u Juni a. s. feestelijk geopend en zal den volgenden dag voor het publiek opengesteld worden. ITithuizermeeden, 26 Mei. Eene vrouw op het gehucht Oude Schip die op het land was om onkruid te wieden, werd eergisteren door den bliksem getroffen en gedood. Arnhem, 26 Mei. Gisteren is tusschen den tweeden en derden overweg tusschen Velp en deze gemeente eene tot nu toe onbekende dame door den trein overreden, met het noodlottig ge volg dat zij op de plaats dood bleef. Amsterdam, 26 Mei. Aan de Prins Hendrik kade alhier werd eergisteren-avond een meisje, dat onder het touwtje springen struikelde, door de tram overreden; het kind verloor een arm. Hekelingen, 26 Mei. Alhier is een kind van twee jaar in eene gracht gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Eene slang, eene slang! riep dezer dagen eene jonge dame in eene woning aan de markt te Wittenberg en vloog half waanzinnig voorbij hare moeder en de kamer uit. De moe der, die zich door een blik naar de sofa, onder welke de kat met het vreesebjke dier aan het worstelen was, van de verschrikkelijke waarheid der ontdekking harer dochter overtuigde, volgde deze met iets minder geschreeuw doch met dezelfde haast en beide bezwoeren nu de keukenmeid om mannelijke hulp te gaan roepen. De keukenprin ses echter, die wat meer moed bezat, nam de tang en zeide „ik zelf zal het monster den kop verpletteren." En niettegenstaande het ernstig protest der beide dames, gaat zij naar de sofa, pakt de slang met de tang en presenteert haar lachend aan de dames met de woorden: „Mevrouw uwe valsche haarvlecht." Te Pont de Euan, nabij Tours, woonde een jeugdig echtpaar met hun eerste kind. Het gezir. had gelukkig kunnen zijn, ware de vrouw, hoewel slechts 19 jaar oud, niet verslaafd geraakt aan den drank. Die hebbelijkheid gaf aanleiding tot heftige verwijten van de zijde van den man, en na een van die treurige tooncelen van hui selijke oneenigheid liep de vrouw met haar kind in den arm uit de echtelijke woning en sprong met den zuigeling in de Indre. Op twee mijlen afstands werden de lijken van moeder en kind opgehaald. Op de Haagsche kermis bevond zich een tentje, waar men bij 't aanraken van een metalen leuning een electrischen schok door het lichaam voelde. Dat vermaak kostte tien cents; 't wachtwoord luidde in die tent: Pak de leuning]" dat weldra over de geheele kermis werd gehoord. Naast het tentje vatte een oolijke koopman in ham en worst post met zijn kraampje, waarboven te lezen stond: „Pak de beuling]" Aan een politie bureel te Parijs ver scheen een jonkman met verwilderd voorkomen, die verklaarde dat zijn vader zijne moeder had ver moord. Ofschoon men aanvankelijk meende met een waanzinnige te doen te hebben, besloot men toch de zaak te onderzoeken en helaas! men vond haar maar al te zeer bewaardheid. De 56 jarige vader lag dronken op zijn bed en de arme vrouw, die hij met een ijzeren bout op het hoofd had geslagen, lag op een afdak, waar de ellendeling haar had heengedragen. Ofschoon nog levend, ver keerde zij in hopeloozen toestand. Geen wonder dat een kind na het bjjwonen van zulk een too- neel den indruk van een waanzinnige maakt. Wit man's treibt, so geht's, zegt de Strass burger Kirchénboteer heerscht nood in den lande, doch de meeste menschen maken zich onnoodigen nood. Alles klaagt en alles rookt! Alle3 betreurt den slechten wijnoogst en men troost zich bij een glas Niersteiner. Alles klaagt over de duurte van het brood en men koopt een dure veer op den hoedMen lamenteert over de feesten en men gaat naar alle pretjes heenMen verlangt staatshulp en men verhuist naar Amerika! Dezer dagen is des nachts ingebro ken in de R. K. Kerk te Achtmaal (Zundert) nabij Breda. Hoewel het doel van de inbraak, het ledigen der offerbussen, slechts ten deele ge lukte, is de inbraak als des te brutaler te be schouwen, wanneer men in aanmerking neemt, dat eerst nog bij een landbouwer een ladder werd weggenomen om de kerk te beklimmen, en daarna, bij gebrek aan breekgereedschappen, uit eene smederij een hamer werd weggenomen, waarmede men de sacristiedeuren verbrijzelde. Tot dusver zijn de daders niet in handen der politie. Te Lobith passeerde Dinsdag 11. de eerste boot, een schip van de Nederl. Stoomboot- reederij, die kersen uit Duitschland, voor Enge land bestemd, aan boord had. Wel bedroeg de bezending slechts 18 mandjes; doch nimmer, zoover men weet althans in geen 12 jaren kwa men zij zoo vroeg. Meestentijds passeerde de eerste bezending in Juni; in 1879 eerst den 13 Juni. Een gewapendemenigtevanongeveer 100 man, haalde onlangs de beide moordenaars van Campell uit de gevangenis te Lake City in Californië en hing beide misdadigers, zonder vorm van proces, aan de balken eener brug op. Als laatste gunst vroeg een hunner, toen de strop reeds om zijn hals was gedaan, een. pruim tabak. Men moet maar lief hebber zijn Dit brengt ons een geval in herinnering, zegt de Prov. N.B. en 's Hert. Ct., uit de dagen dat de doodstraf hier nog werd toegepast. Alhier zou het lid eener ber.de, die net op sommige heiden zeer onveilig maakte, worden opgeknoopt. Werden andere ter- dood-veroordeelden soms meer dood dan levend naar het schavot gebracht, deze snuiter gaf een blijk van de grootste doodsverachting. Op het schavot zijnde, had hij nog een versche pijp aan gestoken. Toen de beul aan hem het vonnis wilde voltrekKen zette de moordenaar dood bedaard zijn pijpje, dat nog brandende was en niet was uitgerookt tegen de galg. Zoo als men misschien weet, was de veroordeelde vrij van de doodstraf, indien het touw tijdens de executie brak; dit nu was hier ook het geval cn met een smak viel de „gevangene" op den grond. Bedaard staat hij op en zijn eerste werk is zijn pijpje te grij pen, hij neemt het in den mond, trekt een paar keer uit al zijn macht, blaast een dikke rook wolk uit en zegt gemoedelijk: „Met al die gekheid zou mijn pijp nog zijn uitgegaan Een industrie, waarvoor gewaar schuwd dient te worden, wordt door hare ridders op de volgende wijze geëxploiteerd. Men biedt van uit Berlijn tegen den hoogst billijken prijs van 4 mark per 50 kilogr. een nieuw soort „vleesch-meel" aan, ter mesting van varkens en hoornvee. Onge lukkigerwijze was het bij scheikundig onderzoek niet mogelijk vleeschzelfstandigheid te ontdekken, maar wel fijngemalen handschoenleder, aluin, keukenzout en een weinig meel. Arme dieren, die daarop moeten teren Te Leiden kwam een rijtiug dat om den hoek eener straat schielijk voor den aanko mende tram moest wijken in aanraking met de ladder van een verver. De ladder sloeg om en ieder vreesde voor den man, die op zijn hoog standpunt zoo onaangenaam in zijn werk werd gestoord. De ladder was in een ommezien beneden doch zonder verver. De man hing tusschen hemel en aarde, zich krampachtig aan een kozijn vasthou dende; men haastte zich den schilder uitzijn kritieke positie te verlossen, gelukkig nog in tijds, daar hij van den uitgestanen angst, spoedig van zich- zelven viel. D e Western Belle, vanGreenock, is, naar men uit Piladelphia aan de Times meldt, den Isten dezer op een ijsberg gestooten en in korten tijd gezonken. De kapitein en 13 mar., die in de boot gevlucht waren, verdronken, daar deze vol water geraakte. Een tweede boot, met den stuurman en 6 matrozen, die veel van de vorst te lijden had den, werden den volgenden dag door een schoener opgenomen en naar Quebec gebracht. Woensdag-ochtend circa 8'/j uur, toen de goederentrein van Kampen te Zwolle aankwam en langs het station reed om de locomotief op de draaischijf te doen keeren, sprong als naar gewoonte de wisselwachter Bos op de tredeplank van den bagagewagen. Hij had het ongeluk mis te stappen, viel op zijde en kwam met de beenen onder het achterste rad van den bagagewagen, waarna hem nog vier ledige goederenwagens over de beenen en het onderlijf reden, welke lichaamsdeelen ge heel verbrijzeld werden. Hij is naar het passanten huis vervoerd, alwaar hem onmiddellijk genees kundige hulp werd verstrekt. Da ongelukkige jonge man is echter bezweken. Maandag werden te Zutfen een aan tal arme en berooide lieden met den spoortrein aangebracht. Het waren, naar de Z. Ct. mededeelt, voormalige landverhuizers, die nu uit Amerika terugkeerden, waar zij vruchteloos een of twee jaar lang een bestaan hadden gezocht. Het blad wijst er op hoe tegenover enkelen, die hun fortuin in de Nieuwe Wereld maken, er velen zijn die niet slagen en aan armoede ten prooi zijn, maar de middelen missen om naar hun vaderland terug te keeren. Iedereen weet wel wat beeldspraak is: wie 't in theorie niet mocht weten, in de practijk geeft elk sprekend mensch telkens en telkens onbewust bewijzen van het wel te weten, kan in Van Dale als voorbeelden van beeldspraak vinden het woord leeuw voor held, monster, voor wreedaard, enz. Deze voorbeelden zijn echter lang zoo treffend niet als men soms in het dagelijksch leven hoort. Zoo hoorden we onlangs in den trein een jong meisje verzekeren, dat zekere jonge moe der, die 't in hare ziekte niet gemakkelijk had gehad, nu weer een „heel heer" was. En in de Zeister Weekbode lezen we thans, dat de kapitein commandant eener dienstdoende schutterij, dezer dagen bij de begrafenis van den sergeant majoor der compagnie aan den overledene hulde bracht als aan den man die in den waren zin des woords „de moeder der compagnie was." Men zegt wel eens, dat de taal dient om iemands gedachten te verbergen, maar uit deze voorbeelden van beeldspraak zou men haast besluiten, dat zij dienen moet om iemand juist het tegenovergestelde te doen zeggen van wat hij meent of van wat waar is. Een koopman te Baltimore, Enoch Pratt, heeft zijn stad het vorstelijk geschenk van een millioen dollars (f 2,500,000) aangeboden voor de stichting van een bibliotheek ten dienste van de geheele bevolking. Hij laat reeds een brandvrij gebouw maken, dat in den zomer van het volgende jaar gereed komt, 225.000 dollars zal kosten en 200.000 boekdeelen zal kunnen bevatten. Maar hij heeft de voorwaarde gesteld, dat de stad de bibliotheek met een jaarlijksche subsidie van 50.000 dollars ondersteunen zal. De Haagsche kopergieter V. K. is wegens het namaken en in omloop brengen van in Nederland gangbare zilveren muntspeciën, door het Gerechtshof aldaar veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf. De jongen, die hem in de ver spreiding zou hebben geholpen, werd bij gemis aan bewijs vrijgesproken. De Russische luchtreiziger Baranofski heeft een vliegmachine vervaardigd, geheel in den vorm van een reusachtigen vogel. Het lijf van den vogel wordt voorgesteld door een cylinder, die ruimte oplevert voor eene kleine stoommachine en twee personen. De machine moet natuurlijk de vleugels in beweging brengen en den staart, die als roer dienst moet doen. Er zijn kleine wielen onder den cylinder, omdat de toestel, voor dat hij in de lucht gaat, eerst een einaweegs over den grond moet voortgaan. Tot dusver echter zijn alleen proeven genomen met een model op kleine schaal; deze hebben voldaan. Bon Appetit. Een Pranscb chemist heeft uitgevonden om van stalmest suiker te maken. Veehouders kunnen dus nu hunne stallen tot suikerfabrieken inrichten. HetberuchteDuitschsocialistenblad Die Freiheit, te Londen, verscheen Dinsdag 11. in de gestalte van twee witte bladzijden, waarop niets te lezen stond dan: Confiscated by the English GovernmentDe Londensche politie had namelijk tegelijk met den drukker ook de letterkasten ingerekend. In een nabij Berlijn gelegen partica lier krankzinnigengesticht overleed dezer dagen een oude zonderling, die het vorige jaar te Berlijn veel van zich deed spreken. Het is de 72-jarige rentenier grondeigenaar S., een weduwnaar. Door den dood zijner echtgenoote tot droefgeestigheid vervallen, ontaarde dit eindelijk in feitelijke krank zinnigheid. Op zekeren dag kwam hij op het zonderlinge denkbeeld een ruime kamer zijner woning tot praalgraf in te richten, waarin hij zelf de rol van overledene en begraveue speelde. Het vertrek liet hij met zwarte draperieën stoffeeren en in het midden op een eenigszins verheven voet stuk, twee doodkisten plaatsen. In de eene placht hij zijn nachtrust te nemen, in de andere verbeelde hij zich dat zijn gestorvene gemalin rustte. Zoo lang deze waan voor de medebewoners van het huis ongevaarlijk was, liet men den ongelukkige zijn gang gaan. Maar dit verschijnsel zijner kranke verbeelding nam op zekeren dag zulk een beden kelijk karakter aan, dat de treurende weduwnaar van de gedachten vervuld werd dat hij werkelijk tot ontbinding overging. Hij verbrandde zulk een massa wierook dat het geheele huis er van ver vuld werd en de huisgenooten er wanhopig 7an werden. Toen huu klachten bij den huisheer niet baatten, daar deze ongaarne zijn ouden huurder, wilde verliezen, wendde men zich tot de politie en daar de handelingen van den zonderling gevaar voor brand opleverden, verbande men den ouden heer naar zijn landgoed, waarheen hij allerequi- sieten van zijn praafgraf medenam. Daar liet meo hem zoo lang begaan tot dat hij eindelijk alle voedsel weigerde, omdat een doode geen eten noodig had, zooals hij zeide. Toen bracht men hem naar het gesticht waar hij thans werkelijk is over leden. Hoe onvoorzichtig het is kleine kinderen alleen thuis te laten bewijst nog eens het volgend geval Eene moeder van Savignac-les- Eglises, in de nabijheid van Perigneux, had hare woning moeten verlaten om eene boodschap te doen op zekeren afstand. Zij had haren zuigeling in zijne wieg laten liggen. Gedurende hare afwe zigheid gelukte het een varken de deur der woning open te breken en bij het kind te komen. Toen de moeder terugkeerde was zij ooggetuige van een afschuwelijk schouwspel, haar lieveling lag dood op den grond; het varken had hem de helft van het hoofd verscheurd. Het kind moet in de verschrik kelijkste pijnen bezweken zijn. Naar beweerd wordt, vinden de vele zoogenaamde muskieten, die in de Rietlanden en aan de overzij van het IJ gevonden worden, hun oorsprong in het IJ zelf. Het IJ water, dat meer en meer in zoutgehalte verliest, schijnt een vrucht baar terrein te zijn voor den groei der larven, waaruit later de muggen voortkomen. Eene dame, die onlangs door de stra- ten van Parijs wandelde, voelde op eens een vreemde hand in den zak van haar mantel. „Houdt den dief", riep zij verschrikt, keek om en zag den dief bedaard haar zakdoek te voorschijn halen, en met een koelen, verachtelijken blik op de om standers, trompettend zijn neus er in snuiten. Daarop gaf hij haar den zakdoek terug, terwijl' hij met een vriendelijken glimlach zei: „Neem mij niet kwalijk, mevrouw. Ik was zonder zak doek uitgegaan en dat is zeer onaangenaam. Ik dank u vriendelijk." Toen glipte de onbeschaamde guit tusschen de verbaasde toeschouwers door en was verdwenen. Door den militairen artsW. H. L. Bor- gerhoff Mulder werd dezer dagen met het beste gevolg bij eene vrouw, die door bloedverlies dreigde te bezwijken, in het hospitaal te 's Hage de trans- fusio sanguinis toegepast, met bloed welwillend door een gezonden milicien verstrekt. De vrouw is welvarend. De politie te Lyon heeft de handge- legd op eene bende valsche munters. Ze zijn op heeterdaad betrapt. Zij vervaardigde valsche vijf frankstukken. Bij hunne gevangenneming boden zij een hardnekkigen tegenstand. Verscheidene vrouwen behoorden tot de bende. In een lang artikel over de crisis zegt de Standaard-, „De pers zwijgt of leutert". Wegens dat alternatief begrijpen we niet waarom de Stand, niet liever zwijgt, zegt de Gelderlander. Te Par ij s schijnt tegenwoordig eene bende te bestaan, welke voorbijgangers des nachts aanvalt en worgt. Verscheidene mislukte pogin gen zijr. reeds voorgekomen en in den vroegen ochtend van Maandag heeft men een lijk met een zakdoek om den hals in de passage Cepré gevonden. Door den veldwachter van het dorp M. werd een varken, dat zijn hok ontvlucht was, in het bosch gevonden. Van dit feit moest hij zijn chef, den burgemeester, schriftelijk kennis geven. Nu scheen hem het woord varken of zwijn niet fijn genoeg, derhalve schreef hij het volgende. „Aangaande het vinden en in bewaring stellen van een zwijnspersoon," enz. enz. Een bankiershuis te Parijs, dat te Cadix een succursaal heeft, ontving Zaterdag van den directeur var. dit laatste een schrijven, waarbij een jong Spaansch edelman, don Antonio Yvigo, die een wissel van 40,000 fr. zou aanbieden, aan bevolen werd. Het jonge mensch verscheen spoe dig aan het bankiershuis, waar hem bijna de helft der som uitbetaald werd, omdat de kassier nog niet aanwezig was. De edele Spanjaard nam er genoegen mede, in den loop van den dag te rug te komen om het overschot te halen. Doch wie kwam, de edelman niet, en toen de kassier, kwaad vermoeden krijgende, naar Cadix gete- grapheerd had, bleek dat men met een handigen oplichter te doen gehad had. De hondsdolheid krijgt in Limburg een belangrijke uitbreiding. Nu weder is een woe dende hond te Helden doodgeslagen, waarna de Rijksveearts uit Weert hondsdolheid in de hoogste mate constateerde. Het razende dier was reeds met vele honden in aanraking geweest. Een nieuwe Kamper-ui! Te Kampen, zoo meldt men ons, houdt men er eene zonderlinge methode op na om te onderzoeken of iemand al dan niet zóó beschonken is, dat de drankwet op hem moet worden toegepast. Zoodra iemand wag gelende over straat loopt, wordt hij uitgenoodigd mee naar het politie-bureau te gaan, waar hem de taak wordt opgelegd eenige malen het woord floralia uit te spreken. Gaat dit goed, dan wordt de man als niet dronken zijnde ontslagenzoo niet, dan gaat hij de "doos„ in en krijgt proces verbaal bovendien. La Rivière, boekhouder van defirma Van Gend en Loos te Leiden, die eenige weken geleden zich met een som van 4000 uit de voeten maakte en die zich thans te Londen be vindt, kan door het Engelsche Gouvernement niet uitgeleverd worden, omdat het uitleverings- tractaat, tusschen ons en Groot-Brittannië den 24sten Juli 1874 gesloten, niet voorziet in mis bruik van vertrouwen, zooals incasu het geval is. Te Berlijn heeft de stads-reinig in g alleen voor straatbesproeiing en straatvegen in 1881 niet minder dan een en een half millioen mark (ƒ900,000) uitgegeven. De scheepsgezagvoerder Brand, die den visschersknaap Pepper op de gruwelijkste manier ten doode toe mishandelde en deswege door de jury te Leeds ter dood veroordeeld werd, is gisteren-ochtend in de gevangenis aldaar door den strop ter dood gebracht. In de Berlijnsche plaatwinkels wor den tegenwoordig portretten van Vorst von Bis marck verkocht, waarop de Rijkskanselier, als een andere Janus, twee aangezichten vertoont. Eerst ziet men hem met een vroolijk lachend gelaat, alsof hij pas een nieuw „verstandlichungs"-idee gekregen of een flink artikel van een zijner ge trouwen gelezen heeft. Maar plotseling, door een voor den toeschouwer onmerkbare beweging, ver andert dat; de vroolijke uitdrukking is verdwe nen, er komen rimpels in het voorhoofd, en uit de saamgetrokken wenkbrauwen dreigt een na derend onweder Het ongehoorde is geschied, de staathuishoudkundige raad heeft het tabaks monopolie verworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2