MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Lezen. Vragen. Allerlei. Voor eene gemeente in Beieren wordt gevraagd een Vieh- und kinderlosen Lehrer (een onderwijzer zonder vee en kinderen.) Te Vervier s, waar verleden week twee huizen invielen, is voor eenige dagen, mid den in den nacht, weder een huis ingestort. De bewoners, die in diepe rust lagen, bleven bijna allen ongedeerd; alleen een meisje, dat met bed en al in het puin werd geslingerd, bekwam vrij ernstige kneuzingen. Professor Sbarbaro van de Universi teit van Parma, die zijn waardigheid zoo zeer vergat dat hij, uit ergernis over het hem verleend ontslag, den Minister van Openbaar Onderwijs, Signor Baccelli, op straat in 't aangezicht spuwde, is door den rechter te Bome tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De sedert wat gekal meerde professor beweert dat het zijn bedoeling niet was, den Minister op zoo vieze manier te beleedigen. De rechter heeft echter rekening ge houden met de daad en den hoogleeraar gele genheid gegeven oin in de gevangenis over de bedoeling philosophische beschouwingen te maken. Nu de tijd van bloemruikers weer gekomen is, en menigeen zijn kamer siert met deze schoone kinderen der natuur, in dec tuin of op het veld geplukt, is de herinnering aan een eenvoudig middel om de ruikers lang frisch te houden zeker niet onwelkom. Men strooit daartoe een weinig salpeterzure soda, zooveel als men met gemak tusscheu duim en wijsvinger houden kan, in het water van de vaas, dat men dagelijks ververscht. Dan zullen de bloemen een paar weken lang goed blijven. Woensdag-morgen ongeveer te 7 uren passeerde een man de baan van den Rhijnspoorweg by de artillerie-kazerne te Amst.en draaide baldadig de wissels om. Gelukkig werd dit door een der wachters opgemerkt, anders waren de onheilvolle gevolgen niet weggebleven. De man liep langs de exercitie-batterij door den kazerne-weg, maar werd door twee in de Dapperstraat wachthebbende politieagenten, wier hulp direct was ingeroepen, gevat en achter slot en grendel gebracht. Men vermoedt dat de misdadiger, die in een naast- bijzijnd gebouw nog een paar ruiten insloeg, een krankzinnige is. Hij bleek ook wel drank gebruikt te hebben, maar bepaald dronken was hij niet. Aesthetisch gevoel. Op het eiland Malabar wor den zij voor de sclioonsten gehouden, die de grootste ooren hebben. Nu, de gustibus non est disputandum. Een ezel zal er dus wel het super latief van schoonheid zijn. Zondag-avond had in deVingerhoed- straat te Breda een hevige vechtpartij plaats tus- schen een man en zijne wederhelft. In drift ont stoken nam de man een stoel ter hand en sloeg dien op het hoofd zijner vrouw stuk, tengevolge waarvau hevige bloedstorting ontstond. De politie arresteerde den woesteling en bracht hem naar het politie-bureau, vanwaar hij onmiddellijk naar het huis van arrest werd overgebracht, De zwaar verwonde vrouw werd naar het zieken huis getransporteerd; men vreest voor haar le ven. De Chatham-spoorwegmaatschappij neemt maatregelen om ten spoedigste den mail dienst van Queensborough te hervatten. De Salvation Army i n Engelandheeft een Pair en de vrouw van een Parlementslid veroverd: Lord Cairns, die eergisteren aan hare campagne te Exeter zou hebben deelgenomen, doch zijn uittocht nog wat verschoof in de hoop van weldra nog andere zware cavalerie te zullen kunnen meebrengen; en mevrouw Onslow, die feitelijk meestreed in de ge lederen. De Londensche Echo verwacht dal men het leger, aldus versterkt, nu binnenkort zal zien oprukken tegen het Parlement. Schiedam. Eenigen tijdgeledendeel- de een reiziger aan de Züricher-Post het volgende mede, betreffende zijn bezoek aan Schiedam. Voor den Hollander is Schiedammer nog onmisbaarder dan Kirschwasser voor den Zwitser. De straat weg van Schiedam naar Botterdam is zoo zinde lijk, alsof alle dienstmeisjes 's nachts bezig zijr. om hem te schrobben; aan weerskanten van den dijkweg staat een dichte haag, zoo zorgvuldig ge schoren, dat er een legertje tuinlieden voor noo- dig schijnt. Zoo btreikl men de beruchte stad om zoo te zeggen langs een défilé; over de groene muren blikt men aan weerskanten in de diepte. In de stad ziet men niets dan slijk, en ruikt men niets dan jenever; de zware wolken boven Schiedam schijnen zelfs van Schnaps doortrokken. Eenige jaren geleden was er inkwartiering. De' gasten gingen naar de brandersknechts, die hen uitnoodigden eens te zien, hoe de jenever wordt gemaakt. Den volgenden morgen deden de offi cieren appel blazen, doch de manschappen bleven uit. Eindelijk stroomden van alle kanten krui wagens, hondenkarren en andere voertuigen toe, met de lijken der achterblijvers. Gelukkig dat zulke lijken weer in 't leven terugkeeren Toen de troep eindelijk afdroop lag over elke onderdeur een burger, met een duivelsch lachje een jene verkan toonende, als wilde ze vragen, of men nog een propje luste Sedert heeft Schiedam geen inkwartiering meer gehad. Onze vroolijke tou rist, zal dit met alle reizigers wel gemeen heb ben, dat hij door vergrootglazen de bakermat van den „klare" heeft aanschouwd en daar naar afgebeeld. In het gezin van den schipper, die met zijn schip uit Gouda naar Wijns (prov. Priesl.) kwam, zijn zooals bekend is de pokken uitge broken. Drie van de vijf leden van het gezin werden door die ziekte aangetast, terwijl één daaraan stierf. De twee jongste kinderen, die steeds de patiënten verzorgden, bleven verschoond. Juist deze waren vroeger gevaccineerd, de anderen niet. Gisteren-morgen werd teUtrechtinden Singel nabij het Hieronymusplein een doos drij vende gevonden, waarin het lijkje van een pas geboren kind. De eerste dronkaard heeft, ten ge volge van de Drankwet, voor de Bechtbank terecht gestaan, nl. te Amsterdam. Tegen dezen jenever- slaaf, die reeds eenige vonnissen van den kan tonrechter achter den rug heeft, eischte het O. M. nu veertien dagen gevangenisstraf. Te Brussel is dezer dagen de groot e schilderijenverzameling van den Vicomte du Bus verkocht, die een aantal stukken van oud-Ne- derlandsche meesters bevatte. De musea van Lon den, Dublin, den Haag en Brussel deden er in- koopen en de schilderijen brachten aanzienlijke prijzen op. Voor een gezelschap drinkers van Adriaan Brouwer werd fr. 13,000 betaald; voor een portret van Van Dijk, fr. 26,000, voor een Ostade fr. 16,000, voor een madonna van Bubens fr. 15,500, voor een portret van Frans Hals, den schilder en zijn gezin fr. 37,500, voor een stuk van Terburgh fr. 26,000, een van Van Goijen 8,000 enz. Twee knapen en een mar. zijnonlang9 in het Engelsche dorp Marhamchurch ernstig ge wond in een gevecht met een uil. De zoon van een pachter aldaar had uit een uilennest in een olmboom, welks bewoners meermalen een slach ting aanrichtten onder de kuikens van zijn vader, twee jongen gehaald, die hij uit de hand voedde. Hij liet een der kleine vogels aan een vriend zien, toen plotseling een der oude uilen op hem aanviel en hem een hevigen slag op het hoofd toebracht. De knaap verdedigde zich met een stok, maar de uil hernieuwde zijn verwoeden aanval en verwondde den jongen zoo ernstig aan een zijner oogen, dat het waarschijnlijk voor altijd blind zal zijn. De vader en een broeder van den knaap, die hem te hulp kwamen, werden door den woedenden vogel aan den hals gewond. Men begint zich inBelgië nuooktoe te leggen op het maken van Hollandsche kaas. De Gentsche landeigenaar Lippens heeft te Knocke een groote fabriek van Hollandsche kaas opge richt. Men heeft goede verwachtingen van dezen nieuwen tak van nijverheid, zoowel voor den han del als om den gunstigen invloed die daardoor op de veeteelt geoefend wordt. Te Concarneau, een visscherspla als in Frankrijk, ontstond een brand waardoor acht woningen van behoeftige visschers en werklieden werden vernield niet alleen, maar waarbij ook een kind omkwam. Terwijl de vader op zee was, had de moeder, een waschvrouw, zich naar een op eenigen afstand gelegen waschir.richting bege ven, na alvorens haar woning, waarin zich haar beide kinderen van één en vier jaar bevonden, te hebben afgesloten. Toen nu de vlammen het huisje bereikten, wist een buurvrouw nog met geweld binnen te dringen en het jongste kind uit de weig te redden; van het oudste kind vond men slechts het verkoolde lijkje. De arme moe der, die op het zien van de in de verte opstij gende rook en vlammen ijlings kwam toeloopen, werd op het vernemen van het droevige onheil plotseling krankzinnig. Terwijl onlangs op het Campo di Lom- bardori te Bome de artilleristen aan het exerceeren waren, wisten eenige kinderen onopgemerkt naar de plaats te sluipen waar de kanonkogels, bommen en granaten opgestapeld lagen, en begonnen daar mee te spelen. Een tienjarig knaapje nam een nog volle granaat, bestrooide die van buiten met kruit uit een patroon en stak dat met een lucifer aan. De granaat ontplofte en rukte den knaap een voet en een hand af, terwijl een lOjarig-meisje geheel in stukken werd gereten en nog vijf andere kinderen zeer zwaar gewond werden. Een acht tienjarig meisje, dat was toegesneld om den kin deren hun gevaarlijk spel te verbieden, maar te laat kwam, werd door de ontploffing voor goed aan beide oogen blind. Er is een onderzoek inge steld tegen het regiment wegens zijn gebrek aan voorzichtigheid. Voorde betrekking van directeur- boekhouder der gasfabriek te Lochem hebben zich 64 solicitanten aangemeld. Hieronder landbouwers, onderwijzers, beambten in ziekenhuizen; elkeen schijnt zich voor dergelijke betrekking geschikt te rekenen Ten einde het bezoek van den alom bekenden, 325 meter hoogen Drachenfels, de kroon van het Zevengebergte, gemakkelijker te maken, zal zoo spoedig mogelijk een tandradbaan worden aangelegd, op de wijze van de Bigibaan. De weg zal onmiddellijk aan den voet des bergs beginnen en eindigen bij het Matternsche hotel. Een 15jarige knaap uit Rucphen, die de schuur zijner ouders in brand heeft gestoken, omdat deze, naar zijne meening, te bouwvallig werd, is door de arr.-rechtbank te Breda vrijgesproken, als hebbende zonder oordeel des onderscheids ge handeld, doch zal tot zijn 18e jaar in het Ver beterhuis te Alkmaar worden geplaatst. De directeur van het blad la Comédie politique de Lyon, hetwelk gemeld had dat het bankiershuis de wed. Guérin Zn. de betalingen gestaakt heeft, is veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en 5000 fr. boete. De verantwoor delijke uitgever is tot dezelfde gevangenisstraf veroordeeld. Aan de A m s terd am sch e J n i ve rsi t eit is dezer dagen voor het eerst het groote mathesis- examen met goed gevolg afgelegd door eene jonge dame, mej. M. du Saar. In een kolenmijn te Shenandoah, in den Amerikaanschen Staat Pennsylvanië, werden tien menschen door een gasontploffing gedood. Een internationale stenographie- tentoonstelling zal van 15 Sept. tot 15 November te Parijs gehouden worden. Zij zal de verschillende methoden, boeken, geschriften, in één woord alles omvatten wat op de snelschrijfkunst betrekking heeft. Verstand geeft niet altijd geluk, maar het leert toch vaak ons uit het ongeluk tot het geluk op te heffen. Hoe onveranderlijk beginselen ook mogen zijn, men laat ze dikwerf gemakkelijker los dan gewoonten. Als gij aan lager wal geraakt, loopt me nigeen toe om u nog een schop te geven. Voor geld koopt men alle waar, maar geen levensgeluk. Het geluk of liet ongeluk van een geheel leven hangt dikwijls aan een woord te veel of te weinig, aan een schrede te kort of te ver. Zeker geleerde zegtMen behoorde weinig, wèl en dikwijls te lezen. Een enkel goed werk, met aandacht herlezen en langzaam overdacht, verlicht meer dan duizend boekdeelen, welke men met overhaasting, zonder orde doorloopt. Het is daarmede in het zedelijke even als in het natuur lijke gelegen. Het voedsel hangt minder van de hoeveelheid spijze af, welke men tot zich neemt, dan van die, welke men behoorlijk verteert. Als gij iets te vragen hebt, vraag dan; maar doe het slechts in dringende gevallen, dat zal u beletten dikwijls te vragen. De uitwerking zou in het laatste geval zijn als een 1 in een opstel. Komt het er veelvuldig in voor, men plaatse er dan bij een woord, een zin, die sterk spreken moet, tien, het effect zal datgene niet zijn, als wanneer er slechts een of twee in voorkwamen. Gevolgen eener invitatie. Een heer was laatst op eene muziekpartij ten huize van een zijner vrienden geinviteerd. Na afloop daarvan was mijnheer verdwenen, men vond alleen zijn kleeren op een stoel liggen. De verveling had hem verteerd. Op 't examen. Professor. Mijnheer de can- didaat, hoe zoudt ge in dit geval, nu er ver zachtende omstandigheden bijgekomen zijn, de levenslange gevangenisstraf kunnen verminderen? Candidaat. Ik deed vijf jaren van zijn straftijd af. Prof. (verbaasd).. Maar hoe zoudt ge dat ten uitvoer brengen? Cand. Wel, ik liet hem eenvoudig nog vijf jaren op vrije voeten rond- loopen, voor ik hem deed gevangen zetten. Een uitstekend geneesheer. „Hoe bevalt u uw geneesheer?" vroeg Lodewijk XIV aan Molière. „Uitstekend, Sire," antwoordde deze, „hij schrijft mij medicijnen voor ik neem ze niet in en daarbij bevinden wij ons het beste. Openhartig. .Een jong recruut was van het paard gevallen en naar het hospitaal gebracht. „Waaraan heb je 't meeste pijn," vroeg de offi cier van gezondheid. „Aan het regiment," luidde het antwoord. Klinkklaar bewijs. De heer van Ledderum heeft een huisknecht die aan groote lompheid en onbeleefdheid laboreert. „Jan," zeide onlangs de heer van Ledderum, „hebt ge den brief aan den heer van Pillenberg gegeven? Jan, Ja, maar ik geloof dat hij hem niet zal kunnen lezen. De heer van L. Waarom niet? Jan. Hij is geloof ik, blind geworden, want toen ik bij hem in het salon stond, vroeg hij mij meermalen waar ik mijn hoed had en, verbeeld u, ik had hem op mijn hoofd. Een kenmerk der nationaliteit. Als eene vlieg in het glas van een bierdrinker valt zal men onmiddellijk kunnen gewaarworden van welke nationaliteit deze is. De Spanjaard betaalt het bier, laat het staan en gaat heen zonder een woord te spreken. De Franschman doet hetzelfde, doch moppert er bij. De Engelschman giet het glas leeg en bestelt een ander. De Nederlander neemt de vlieg er onmiddellijk zeer voorzichtig uit en drinkt dan het bier. De Rus drinkt het bier en de vlieg verdwijnt mede in zijn maag. De Chinees neemt er de vlieg uit, eet haar op en werpt het bier weg. Overbluft. „Wat," riep een grappenmaker in een gezelschap, waar kolossale Munchhausiaden verteld werden, „dat beduidt nog niemendal, op de tentoonstelling te Philadelphia heb ik eene machine gezien, daar werden aan de eene zijde de druiven in de pers geworpen en aan de andere zijde wierp men de dronken kerels de herberg uit. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem, 27 Mei. De 20-jarige B. F. Cliteur, den llen Mei alhier gearresteerd wegens diefstal bij nacht in het kantoor van den heer Bispinck te Bloemendaal, is door de arr. rechtbank te dier zake ver oordeeld tot een jaar cellulaire gevange nisstraf. Buiten-sociëteit „Trouw moet blijken." Harmonie-concert op Zondag 28 Mei a. 8. des avonds van half 810 uur, door het stedelijk Muziekkorps onder dir. van den heer M. H. MULLER. Programma, 1. Marche brillante, Clement. 2. Ouv. la muettede Port. Auter. 3. Künstlerleben, WalzerStrauss. 4. Gr. Fant. brill. Ie Carillonneur de Bruges, Grisar. 5. Ouv. leichte Cavalerie, Suppé. 6. Serenade, Schubert. 7. Stephanie, Gavotte, Czibulka. 8. Fant. Bouchard d'Avesnes> Niry. Achtste Muziek-uitvoering in den Hout, op Maandag 29 Mei 1882, des namiddags van 24 uur, door het stedelijk muziekkorps, onder directie van den heer M. H. MULLER. Programma. 1. Marche, Carl. 2. Onv. No. 2. Kalli- icoda. 3. Potpourri, Gartner. 4. Fant. la Bohémienne, Balfe. 5. Ouv. champêtre, Labory. 6. Polo. aise, van Bruygenhout. 7. Concert-Walzer. Strauss. 8. Potp. Curth. HAARLEM, 24 Mei. Aan de veemarkt van hedeö waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt; 7 koeien, verkocht voor f 130 a 230; 1 stier; verkocht 1 voor f 160 a - vaarzen, verkocht voor f a - pinken verkocht voor f a - graskalveren verk. voor f a 54 nuchtere kalveren, verk. voor f 5 a 12, 99 schapen, verk. 90 voor f 18 a 30 304 lammeren, verkocht voor f 10 a 15, - biggen ver kocht voor f - a - varkens, verkocht - voor a c. per 1/2 kilo, - paard tot f a Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 9 A stapels kaas, 10090 stuks, wegende 20429 kilo hoog ste prijs f 29.50, middelbare prijs f per 50 kilo. AMSTERDAM, 24 Mei. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: -runderen, 187 vette kalverenlstequal. f 95, 2de qual. 0,80 per kilo, 2 graskalf f a 52 nuchtere kalveren, f 7 a 11, - schapen en lammeren f a 251 vette varkens 49 a 57 c. per kilo. SCHIEDAM, 26 Mei. Moutwijn, per ned. vat f 10,75 Jenever 16,25 Amsterd. proef f 17,50; Spoeling f 1,30 dito commissie 1,30. GOUDA, 25 Mei. Kaas f 27 a 29 le qual. fa, 2e qnal. f 25 a 27 zware hooger in prijs aangevoerd 135 partijen. Handel buitengewoon vlug Boter met tamelijken aanvoer; prijs der koeboter f 1.25 f 1.40 der weiboter f 0.95 a 1.15. per kilo. Handel zeer vlug HOORN, 25 Mei. Ter waag gewogen 279 stapels kaas wegende, 72626 kilo; hoogste prijs per 50 kilo f 31,voor kleine, 33,en voor hooikaas ƒ27,50 commissie middelbare, f LEIDEN, 26 Mei. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeren en prijzen als volgt: 6 paarden 46 a 70, 36 stieren 42 a 160, ossen a 112 melkkoeien f 170 a f 282, 26 kalveren dito 178 a 335, 96 vare dito f 98 a 236, 50 vette dito f 165 295, 10 graskalveren f 28 a 56, 84 vette 32 a 74, 75 a 90; 176 nuchtere dito f3 a 7,50,620 vette schapeir 28 a 38,482 weide dito ƒ16,a 23,11168 lammeren 96 magere varkens f 18 a 43, 318 biggen f 7,a 13.- LONDEN, 25 Mei. Ter Veemarkt zijn aangevoerd runderen 600, Schapen en Lammeren 5,000, Kalveren 100, ZwijnenPrijzen: Beste Runderen 4/4 a 6/- Schapen en Lammeren 5/4 a 6/4, Kalveren 5/- a 6/- Zwynen 4/- a 5/-. Amsterdam 26 Mei 1882. Prijzen der onderstaande effecten pCt. Nederland. Certif. Werk. Schuld21/, 8 s w s 4 Hongarije. Obl. Leening 18875 Goudleening5 Italië. Obl. Pausel. Leen. 1880/84. 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.Juli)5 Portugal. Obl. buitenl. 1853/78 8 Rusland, bij Hope Comp. Oude Russeu. 5 Obl. Nic. Spw. 1867/69. 4 1877 Amst. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 200—4800 1 200—1200. 2 binnenl. 12500—25000. 1 1000—50001 500—5000 2 Turkije. Obl. Alg. Schuld 1865 5 ii h r 1869 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 5 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4 n ii 1877 4 Columbia. Obligation4'/, Peru. Leening 18706 18725 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank divid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand M. tot Eipl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wezel Obl4'/, 1875 6°/0 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Rusland. Gr. Spw. Maatscb. Aand. 5 Baltiscbe Spw. Aand. .8 Jelez Griasi Obl5 Kiew-Brest Aand5 Kursk Cbark Obl. ƒ1000. 5 Morachansk Sysran Aand. 5 Riascbk Wiasma 5 Rumenle. Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Cert. Aand. N. York Lake Erie W. S. Aand Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert. 7 PREMIE-LEENINGEN. Nederland. Loten Amsterdam 100 8 Rotterdam8 Gemeente Crediet. 8 Belgie. Stad Antwerpen 1874 8 Oostenrijk. Staatsl. 18544 Rusland. Geldkoers, 1860. 1864 1864 1866 prolongatie 5 5 pet. genoteer de koers 67'/. 81 102"/, 93'/, 79% 8 li/, 63I3/i« 63»/i. =>3%, 95%, 73 36»/.. 38»/a 45»/, 26»/s 26?/., 41 1P/4 13 90»/, 111 118 33>/.« H'/a IIs/.. 117 152 119 75 148 150% 19% 49 51% 123% 48% 80 82 84% 61% 60%. 62 142 34»/, 132% 103 109?/, 101% 96 95% 100»/, 109»/., 146% 131 127% KAïRO, 26 Mei. De Engelsch-Fransche controleurs hebben aan de Regeering een collectief schrijven gericht, waarin zij in lichtingen vragen over de suppletoire kre dieten waarin niet op de begrooting is voorzien, en die desniettemin door den mi nisterraad zijn geopend. Men verzekert dat het Kabinet weigert in de gestelde voor waarden te berusten. LONDEN, 26 Mei. Lagerhuis. Gladstone verklaarde, dat de Regeering zich onmoge lijk kou verbinden in Egypte geen geweld te gebruiken zonder het Parlement te raad plegen, maar dat er geen waarschijnlijkheid was, zoover zich voorzien liet, voor het ge bruik van geweld. De discussie zou thans schadelijk zijn. De overeenstemming tus scheu Engeland en Frankrijk was aller hartelijkst. Hij eindigde met te verklaren, dat hij zonder voorbehoud zich aansloot bij de hoopvolle inzichten van Granville en Dilke, betreffende den waarschijnlijken loop der zaken. Het Lagerhuis heeft de behandeling der dwangwet in comité voortgezet en zich tot 1 Juni verdaagd. BUDAPEST, 26. Mei. Het Lagerhuis heeft met 222 tegen 137 stemmen het pa cificatie-krediet aangenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 3