BINNENLAND. hoeve gezet. De meeste gerechtelijke man daten van dezen aard werden in het graaf schap Connaugkt voltrokken, de minste in Leinster. Het moderne Griekenland blijft toch het land der dieven bi) uitnemendheid. Nu zijn alweêr de fondamenten ondergraven van de gedenkzuil, die bij gelegenheid der opening van de doorgravingswerken van de landengte van Corinthe werd opgericht, alleen om het kistje met munten machtig te worden, dat, gelijk ook elders bij zulke gelegenheden gebruikelijk is, mede was ingemetseld. De politie trok zich de zaak dadelijk aan. Volgens den bij de Grieksche Kamer in- gedienden staat, telde het leger daar op 1 April 23,777 man, t. w. 5559 officieren en adjudanten, 3259 onderofficieren, 335 mu zikanten en 14,624 korporaals en soldaten. Voorwaar eene aardige verhouding tusschen het aantal officieren en onderofficieren en een niet onaardig getal muzikanten. De ministerraad te Konstantinopel heeft beraadslaagd over eene eventueele Turksche militaire interventie in Egypte, die moet plaats hebben op den grondslag van sou- vereiniteit des Sultans over Egypte, erkend door Europa, en niet binnen te nauwe voor geschreven grenzen. Arabi-pacha eischt, dat de Khedive zijne circulaire zal intrekken, betreffende het tegenhouden van oproeping onder de wapens. GEMENGDE BERICHTEN. Zou er werkelijk sprake zijn, zegt Mr. O. in de Gelderlander, van Six voor Burgemeester van 't Vorstelijk Haagje? van dit jonkheerschap wiens ministerieele onbekwaamheid proverbiaal is ge bleven en die door zijn onkunde zelfs zijn souf fleur Mephisto tot wanhoop bracht! Six, de be- noemer van den libellist v. d. Kamp tot opleider van onderwijzers in 't Katholieke LimburgNu, de Minister die zoo iets zou contrasigneeren, teekent tevens zijn eigen doodvonnis. Delft, 30 Mei. Zaterdag-morgen omstreeks half zeven is in de vaart nabij de fabriek van den heer Van Gelder, aan den Haagschen straatweg een pakje gevonden, waarin zich bevond het reeds in ontbinding verkeerende lijkje van een pasge boren kind van het vrouwelijk geslacht. De vinder heeft daarvan aangifte gedaan bij het gemeente bestuur te Kijswijk, alwaar het lijkje voorloopig gedeponeerd is. Deventer, 30 Mei. Alhier waren dezer dagen ter markt aangevoerd meloenen, geteeld op de buitenplaats van den heer M. W. baron du Tour van Bellinchave, te 's Gravenhage. Geen tuinman kon zich herinneren, ooit in Mei meloenen ge sneden te hebben. Leiden, 30 Mei. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. S., wegens liet toebrengen van slagen aan een hulp onderwijzer. Die handeling geschiedde in de school, waarbinnen S. zonder verlof gekomen was, als reden opgevende, dat zijn kind door dien hulp onderwijzer onrechtvaardig zou zijn gestraft. Achtkarspelen, 30 Mei. Een 4-jarig kind in deze gemeente viel voorover in een pot met kokende pap, waardoor het zulke zware brand wonden bekwam, dat het binnen weinige oogen- blikken een lijk was. Nijmegen, 30 Mei. Door de politie alhier is de hand gelegd op eene boerin, die de gewoonte had, in manufactuurwinkels, waar zij inkoopen deed, en passant goederen weg te nemen, wan neer zij daartoe de kans zag. Zij werd nog in het bezit gevonden van een ontvreemd stuk fijne damesstof. Vorden, 30 Mei. Zaterdag-ochtend werd op het veld gevonden het lijk van zekeren W. De oorzaak van zijn dood is onbekend. 's Gravenhage, 30 Mei. Door de politie zijn de onbewoonde perceelen in deze gemeente geteld. Er zijn er 899. Op 1 Jan. 1881 waren hier ter stede 22,324 genummerde perceelen. Amerongen, 30 Mei. Nabij deze gemeente, aan „de Haar," heeft een landbouwer een jong persoon eerst met een zoogenaamden aardappc- lenhak en later met een mes zoodanig toegeta keld, dat diens leven in gevaar is. Naar men verneemt, is de dader gevangen genomen. Men verzoekt ons uit Sittard het volgende te melden: De Pelgrims die ter vereering van O. L. V. het H. Hart, Sittard bezoeken, worden attent gemaakt op eene prachtige expo sitie van velerhande kostbare voorwerpen bij de Zusters van Liefde, bestemd voor een loterij ten behoeve van arme kinderen uit de stad en wees meisjes uit alle oorden, goedgekeurd bij Kon. besl. van den 6 Jan. 1882. De prijs van het lot is slechts 25 cents. Men zal hierdoor, bij de kans den een of ander aardigen prijs, misschien wel een kostbaar voorwerp, machtig te worden, een uitstekend liefdewerk verrichten, door de Zusters aan de noodige lokalen te helpen, niet alleen voor de verzorging der kinderen, maar ook voor het verplegen van zieken, oude lieden enz, en om deze Zusters verder in staat te stellen, de ver zorging der weezen te kunnen voortzetten, zon der nog tot de algemeene liefdadigheid hare toe vlucht te moeten nemen. Zij die, het groote belang van dit liefdewerk inziende, eenige loten zouden willen nemen, worden verzocht zich te wenden tot de Eerw. Overste der Zusters van Liefde of tot den Z. E. Heer Deken Linders te Sittard. V r ij dag-namiddag vermiste een schip- per, die met zijn schip op de helling te Half weg—Haarlem lag, een zijner kinderen, een meisje van ruim 4 jaar. Na eenig zoeken werd het kind levenloos uit het Ringkanaal opgehaaa'id. Zaterdag-nacht is een man uit Kam pen, die met de stoomboot Deventer Pacquet uit Amsterdam 's avonds te 11 uur was vertrokken, in zee over boord gesprongen. Er werd gedu rende een uur te vergeefs naar hem gezocht. Omdat de man in staat van dronkenschap ver keerde, had de hofmeester geweigerd, hem op zijn verlangen sterken drank te schenken. Sedert drie dagen werd te Haaksber gen vermist een inwoner der buurtschap Boekelo, die niet altijd goed bij zijn verstand was. Men heeft eindelijk zijn lijk gevonden in het vlakke veld. Of hij door eene beroerte, dan wel door den bliksem getroffen werd, is niet uit te maken. Een stroom van wijn vloeideonlangs te Offenburg een geheelen dag lang in de goot langs de groote straat. Er waren nl. bij een wijn handelaar aldaar 500 hectoliter kunstwijn door het gerecht schadelijk voor de gezondheid verklaard; dat vocht pompte men nu uit ziju kelder op en liet het wegloopen. In het eerst kwamen tal van liefhebbers met kannen en fLsschen uit den wijn stroom scheppen, maar weldra werd dit door de politie, hoewel met groote moeite, belet. Te Waalwijk i s d e z e w e e k e e n e bejaarde vrouw, die uit angst voor het on weder in haren kelder was gevlucht, ten gevolge van een wolk breuk, waardoor haar kelder plotseling overstroom de, bijna verdronken. Het zeldzame schouwspel van een sledevaart midden in de maand Mei werd dezer dagen in het plaatsje Predeal, aan de Hongaarsch- Rumaansehe grens, waargenomen. Daar was een groote hoeveelheid sneeuw gevallen en de amb tenaren aldaar konden de verzoeking niet weer staan om zich het wintervermaak nog eens te verschaffen. Dezer dagen is uit het krankzinni gengesticht op de Nieuwstraat te Utrecht een le klasse verpleegde ontsnapt. Hij is de tuinmuur overgeklommen, eu in den tuin daarnevens ge komen, heeft hij aan het raam geklopt van de keuken, waar zich eene dienstbode bevond, en verzocht haar om toegelaten te worden tot het huis. De verschrikte dienstbode sloot de deur, eu de ware toedracht der zaak vermoedende, gaf zij onmiddellijk van het gebeurde kennis aan voor noemd gesticht. Toen echter de oppassers ver schenen, was de krankzinnige niet meer te vindeu, en na lang zoeken mocht het hun eindelijk ge lukken hem aan het Bij nspoorwegstation weder in verzekerde bewaring te nemen. Het schijnt dat het toezicht veel te wenschen overlaat, daar, zooals ons meedegedeeld wordt, dergelijke gevallen her haaldelijk voorkomen. Het zeilschip Dunedin, van de Albion Shipping Company, is dezer dagen uit Nieuw- Zeeland ie Londen aangekomen met eene lading van 5000 geslachte schapen, die in een toestand van volmaakte frischheid werden gelost. Gedu rende de 98 dagen reis werd de temperatuur in het scheepsruim voortdurend op 20» onder het vriespunt gehouden, door middel van een toestel, vervaardigd door Bell-Coleman's Mechanical Refrigeration Company. Vele eigenaardigheden der Chineezen stralen zelfs door in hunne taal. Hoe onafscheidelijk van zijn bestaan een Chinees de rijst als voedings middel beschouwt, blijkt daaruit, dat ons werk woord „koken" letterlijk vertaald: „rijst maken" heet,en onsdineereu „rijst eten." Voor belasting-hef- feo, hebben de Chineezen geen andere uitdrukking dan: „water oogsten." Letterkundige werken noe men zij: „woordkinderen;" moordenaar wordt ver taald als: „roodhaud;" oplettendheid als: „oube- duidendheidsherinnering," gentleman als. „man met over elkander geslagen armen;" de geheele wereld duiden zij aan als: „de vier zeeën" of „de neger, eilanden"; het geheele volk als: „de tien duizend menschen," Het woord regeering wordt letterlijk vertaald als: „de zes kamers." Bij de troonbestijging van een nieuwen keizer vergenoe gen de Chineezen zich niet met te roepen: „Lang leve de keizer!" maar zij wenschen dat hij 10,000 jaar, en nog eens 10,000 jaar en 10,000 maal 10,000 jaar moge lever.. Een gebruikelijk geschenk als een algemeen geacht ambtenaar op pensioen wordt gesteld is een parapluie, die hem wordt aangeboden door „tien duizend uit het volk." De buitengewone minachting der Chineezen voor de vrouwen blijkt uit tal van uitdrukkingen. Wij zeggen: „vrouw eu kinderen," maar de Chineezen keeren die uitdrukking om en spreken van: „kin dereu en vrouw," of „gezin en vrouw." Voor de kinderen hebben zij alles over, voor de vrouw niets. Het woord vrouw, zooals het geschreven wordt, verdubbeld, beteekent: schelden. HetDuitscheoorlogstoomschip Cyclop commandant de kapt.-luit. t/z. Kelgs, vertrok in de vorige week van de reede van Texel ter opvolging van zijn bestemming naar de Noordzee. Opmerkelijk is 't, dat het stoomschip ongeloodst is binnengekomen en ook uitgaande de aangeboden diensten van den loods heeft afgewezen. Finis Monopoloniae zegt een Duitsch Witz-blad bij den val van het tabaksmonopolie. Eene onlangs te Berlijn overleden dame, mejuffrouw Lucie Münnike, heeft hare ge heele nalatenschap bestemd voor eene naar haar te noemen stichting, welke onder de leiding zal staan van dr. Niemeijer eu ten doel hebben zal de bevordering van hygiënische belangen, over eenkomstig de door dien geneesheer openbaar ge maakte denkbeelden. In de bosschen van Ruitenbroek, na bij ter Apel, is een jonge wolf door een jager doodgeschoten. Een kapitein van het Engelsche genie-corps, Gill genaamd, is onlangs de held ge worden van een zonderlingen minder aangenamen zwerftocht. Hij wenschte namelijk een reis te maken in de -veinig door reizigers bezochte ge deelten van Turksch-Afrika en had veiligheidshalve aan de Porte verzocht hem een speciaal paspoort of bouyourouldou te verstrekken, die als aanbeve ling zou kunnen dienen, en hem tevens de be scherming zou verzekeren van de hoofden der verschillende stammen, over wier grondgebied hij van plan was te trekken. Het Centraal Bestuur meende hem echter dat paspoort niet te moeten geven, hetzij om alle verantwoordelijkheid, ingeval van ongelukken, van zich af te schuiven, hetzij om het bereizen en bekend maken var. de ver kregen reisindrukken niet te bevorderen. Niet tegenstaande die weigering, liet kapitein Gill zich niet van zijn plan afbrengen, maar nam de noo dige maatregelen teneinde de voorgestelde reis te kunnen ondernemen. Hij voorzag zich van provisiën, bedienden, gidsen, kameelen en een escorte van gewapende Arabieren, die de Gouver neur-Generaal hem relf toezond, en begaf zich op reis. Ir. den nacht echter na den derden dag kwamen zijn onderhoorigen, die deel van de kara vaan uitmaakten, in volslagen opstand. In de algemeene verwarring en bij de heerschende duis ternis wist de kapitein niet juist wat er eigenlijk aan de hand was, en meeuende, dat hij door roo- vers werd aangevallen, gaf hij al zijn geld over om zich het leven te redden. Daar was het natuurlijk alleen maar om te doen, en toen dit verlangde resultaat verkregen was, verdwenen plotseling, als door tooverij, de gidsen en bedienden en soldaten, en lieten den armer, kapitein, wel is waar heel huids, maar geheel aan zich zelf overgelaten, te midden van een hem onbekende woestijn alleen achter. Er bleef dus niets anders voor hem over dan den terugtocht te aanvaarden, en hij maakte zich dientengevolge op weg om, van alles beroofd en onder de meest ongunstige omstandigheden, den afstand af te leggen, die Benzagi scheidt van de plaats waar de berooving had plaats gegrepen. Hij kwam eindelijk, uitgeput van. vermoeienis en meer dan half dood, in de hoofdplaats van de provincie aan en haatstte zich verslag van het gebeurde aan den Engelschen consul üupuis en daarna aan den Vali te geven. De Gouverneur deed onmiddellijk de ontrouwe dienaars in hech tenis nemen, waarvan er een groot aantal alweer teruggekeerd waren. Ook werden op de kameelen, die zij bij zich hadden, eu de reishenoodigdheden van hun slachtoffer, de hand gelegd, doch de gidsen eu de escorte van gewapende mannen schijnen begrepen te hebben dat liet gevaarlijk voor hen zau kunnen afioopen, wanneer zij zich te dicht bij de meer bewoonde wereld vertoonden. Zij althans zijn niet teruggekeerd en wisten zich op deze wijze aan hun welverdiende straf te onttrekken. De politie in Den Haag heeft een juffrouw aangehouden, die zich heeft schuldig gemaakt aan oplichterij en diefstal van sigaren. Vermoedelijk wilde zij dit laatste artikel in bezit hebben, om haar bruidegom als huwelijksgeschenk aan te bieden, daar dezer dagen de huwelijksband zou gelegd worden. Het zal de vraag zijn of daar van vooreerst nu wel iets zal komen. Onder de vleeschsoorten, die den mensch als voedsel dienen, begint sederteenigen tijd ook het beren vleesch «en belangrijke plaats in te nemen. Sedert geruimen tijd reeds wordt het in Europa door de Zwitsers en door de bewo ners van de Alpen en de Pyreneër. gegeten. Duit- schers en Russen b :sc'nouwen de voorpooten vau den beer en het vleesch van jonge beren als fijne gerechten. Ook bij de Amerikanen is het beren- vleesch zeer gezocht; zij jagen den beer vooral in de noordelijke Staten; zij hebben de berenhammen in consumptie gebracht eu drijven daarin een be langrijken handel; het voorbeeld van sommige streken van Siberië gevolgd, waar men zelfs abattoirs voor beren heeft opgericht. In Rusland zijn de berenhammen zeer gezocht; in Californië wordt bij alle slachters te San Francisco en te Sacramento het vleesch van den great grisely tot denzelfd'.n prijs als ossenvl-emh verkocht. De great grisely is een der grootste barensoorten, die dikwijls zeven a acht honderd kilogram wegen. Iedereen eet het, en men geeft er vrij algemeen de voorkeur aan boven rundvleesch. H«t wordt op verschillende manieren toebereid, gebra len, aar. 't spit of in den oven, gestoofd of in pastei, maar vooral geroosterd als biefstuk. Vooral de filet santé au vin de Madère moet uitstekend ziju. Een twintigtal jaren geleden was in den restau rant Eoyot, rue de Tournon, in den Faubourg St. Germain, een prachtige beer uitgestald, dien men met groote kosten uit Savoye had doen komen. Het aantal lekkerbekken onder de habitués was echter zoo groot, dat slechts enkele bevoorrech ten er van gediend konden worden. Sedert is het gebruik van berenvleesch langzamerhand toe genomen er. de aanvoeren van berenhammen uit de Vereenigde Staten en Rusland, die onlangs te Parijs plaats hadden, zullen volgens een Fransch blad, ongetwijfeld de waarde van deze vleesch- soort, bij de Romeinen reeds zoo gezocht, opnieuw doen erkennen. New-York is in meer dan een opzicht eene bizondere stad, men kan niet zeggen, dat er te New-York verg. lijker.derwijze minder gestolen wordt dan in de Europeesche hoofd steden; maar de dieven drijven daar hun hand werk op een meer geniale manier. Zoo werd bijv. aan de^ familie van Dr. David Mashisz, tegen 1 uur 's nachts een serenade gebracht. De muziek duurde tamelijk lang. De eerzame lieden hierdoor gewekt, begaven zich nadat zij met genoegen geluisterd en voor de eer bedankt had den, weder te bed. Maar hoe groot was den volgenden morgen hunne ontzetting, toen zij zich op de meest schaamtelooze wijze beroofd, alle sloten opengebroken, en alle kisten en kasten leeg geplunderd zagen. De eene helft van zekere dievenbende namelijk had hun voor aan 't huis eene serenade gebracht, terwijl de andere hen in 't achterhuis bestolen had. Bij een stierengevecht te Dax, in het Frar.sche departement Landes, is weer een slacht offer van dit barbaarsche vermaak gevallen. Een ecarteur is door een stier aangevallen en zoozeer verwond dat hij onmiddellijk overleed. Op het internationaal congres voor hygiene te Turijn werd door prof. Layt opmerkzaam gemaakt op den hoogst nadeeligen invloed van de gasverlichting op de gezondheid. Hij beweerde dat gasuitstrooming in de huizen veel belangrijker was dan men vermoedde en tallooze ziekten ver oorzaakte, waarvan men tot nu toe te vergeefs de oorzaken opspoorde. Hij waarschuwde vooral tegen het kool-oxyde, dat soms ten bedrage van 20 zich in het gaslicht bevindt en waarvan voornamelijk de vergiftige werking van het gas toe te schrijven is. De gasfabrieken behooren volgens hem in de eerste plaats op een zorgvul dige verwijdering van het kool-oxyde te letten. In een tuin te Whitby, kanton Thur- gau, staat een rozeboom met meer dan 3500 knoppen. De boom is 10 jaar oud en droeg in het vorige jaar niet minder dan 2500 van de heerlijkste rozen. Eenige dagen geleden werdenuiteen huisgezin te 's Gravenhage drie kinderen, een van 11, een van 9 en eeu van 7 jaren, vermist. Alle nasporingen, ook die welke de politie in het werk stelde, bleven vruchteloos, totdat de kleinen te Zoeterwoude door den gemeente-veldwachter werden ontdekt, op weg naar Haarlem, zooals zij te kennen gaven. Natuurlijk werden zij door de zorg van den Burgemeester van Zoeterwoude bij de ongeruste moeder teruggebracht. In de onlangs medegedeelde belang- rijke zaak van M. Wessem c. s., eischers, tegen het Bestuur der „Weldadige stichting van Heutz te Venlo", c. s., verweerders, heeft thans de Adv. Gen. Mr. van Maanen voor den Hoogen Raad zijne conclusie voorgedragen. Spr. deelde het gevoelen, namens de verweerders ontwikkeld, dat een privaat persoon wel degelijk de bevoegd heid heeft om stichtingen op te richten, en dat deze evenzeer konden ontstaan door een uiter sten wil. De cassatiemiddelen, aangevoerd tegen het arrest van het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, waarbij in genoemden zin werd beslist, achtte Adv.-Gen. onaannemelijk, en mitsdien strekte zijne conclusie tot verwerping van den eisch tot cassatie. De uitspraak is bepaald op 30 Juni e. k. OpdenRussischenspoorwegvanKiew naar Brezosk heeft bij het station Zablocin, in de nabijheid der grenzen van Galicië, een hevige botsing tusschen twee treinen plaats gehad, waarbij beide machinisten gedood en een dertigtal personen zeer.zwaar gewond zijn. Onlangs had te New-York een plech tige begrafenis plaats, zooals men bij menschen- geheugen nooit gezien had. De kist werd gedra gen door den Gouverneur, den Lord-Major en de voornaamste kooplieden der stad; en begeleid door alle notabiliteiteu, geestelijken van alle ge loofsbelijdenissen, weeskindereu van allerlei kleur en soort en een schaar van tienduizend menschen. Terwijl de stoet langs het Beursgebouw trok wer- deu alle zaken een half uur geschorst. Al dit huldebetoon, het grootste, dat een volk aan een gevierden doode brengen kan, gold een eenvou dige, oude vrouw, die nooit een zijden kleed of glacé handschoenen gedragen had, maar wier naam sedert jaren gezegend wordt als die van eeu weldoenster in het groot. Zij, die daar ten grave gebracht werd, was Margaret Hangbery. Zij verpleegde eens een schatrijk Katholiek, die zoo diep getroffen werd door haar toewijding en onbaatzuchtigheid, dat hij besloot haar als zijn erfgenaam in staat te stellen om zijn schatten tot weldadige doeleinden te bestedtn. Het geërfde vermogen gebruikte zij nu geheel en al tot het heil der menschheid. Aan de haven liet zij een groot kosthuis bouwen voor arbeiders en zeelie den, die daar uiterst goedkoop konden wonen, en die zij als een moeder met raad en daad bij stond. Ontelbaar is het aantal dergenen, die zij in moeilijke omstandigheden te hulp kwam. In weerwil van haar onbegrensde liefdadigheid, nam haar vermogen steeds toe, want zij had een uit stekend inzicht in geldzaken; maar al wat zij verdiende kwam den armen te goede. Drie groote weeshuizen heeft zij gesticht, waarin kinderen van alle rassen een onderkomen vinden en voor alle mogelijke menschlievende instellingen was hare beurs geopend. Eeu knaap uit een der weeshui zen heeft zij als kind aangenomen en hij heeft zich de eer waardg betoond, door haar als een trouwe helper ter zijde te staan. De dag harer begrafenis was een ware treurdag voor de be volking, die zich zelve eerde, terwijl zij aan de edele weldoenster den tol der dankbaarheid be taalde. De beschermelingen en pleegkinderen der waardige vrouw brengen nu gelden bijeen om een prachtig gedenkteeken voor haar op te richten. Een groote brandheeftteRuisnacht, in Zwitserland, drie huizen in de asch gelegd. Negen menschen kwamtn in de vlammen om het leven. Zondag-middag is te Vianen het 9- jarig zoontje van zekeren H. R. verdronken. Het knaapje was bij het spelen in het Z :derik-kanaal geraakt. Toen het ongeval opgemerkt werd, was het reeds te laat; geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Te Ittenheim, in den Elzas, zijr. vier personen, die voor een onweder schuilden, door den bliksem getroffen. Een landbouwer werd gedood, zijn knecht doodelijk gewond, terwijl twee arbeiders ernstige maar niet gevaarlijke brand wonden bekwamen. Een hartstochtelijk 1 o t e r ij speler, maar iemand wien het geluk niet meeliep, over leed dezer dagen te Glogau. De man speelde twintig jaren in alle mogelijke staats-, nijverheids-, paarden- en weldadigheids-loterijen en had kas ten vol pakketten met allerhande soort van loten. Hij hield nauwkeurig boek van zijn winst en ver lies, en uit zijn opgave bleek, dat hij in twintig jaren 14,000 mark aan ioten uitgegeven en in het geheel slechts acht prijzen gewonnen had, die te zamen 500 mark bedroegen. B ij K i 11 a r n e y, in de Vereenigde 81 a- ten, is de stoomboot Collingwood, van Manitoulin, verbrand. Twintig van de personen die zich aan boord bevonden moeten in de vlammen om het leven gekomen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2