NIEUWE No. 593. Zondag 4 Juni 1882. 7e Jaargang. De toekomst van Zwitserland. BUITENLAND. 1,— 0,06 miftiEM ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers t 0,85 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. B U B EAU: St. Jansstraat Haarlem. XlEEDiUr AG-ITE MA NON AG-ITATE. (01111111 PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Pienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag- ayond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUKET. Zekere heer Cuncliffe-Owen schreef dezer dagen een artikel onder bovenstaanden titel in een der vele Londensche dagbladen. De schrijver beweert, dat de Zwitsers te veel rekenen op hunne neutraliteit en op de on waarschijnlijkheid van een inval in hun land. Zwitserland, zegt hij, heeft zijne on afhankelijkheid niet te danken aan de pa pieren neutraliteit, maar aan zijne bergen. Volgens den schrijver moest Zwitserland de zekerheid zijner toekomst zoeken in de Alpen. In de verdere ontwikkeling zijner ideeën geeft de Engelsche politicus de vol gende gezichtspunten, die van algemeen belang ziju niet alleen voor Zwitserland, doch ook daar buiten. In het jaar 1815 hebben de groote mo gendheden het land geneutraliseerd, omdat geen hunner het ken bemachtigen. Eene neutraliteit echter op den grondslag van de tegenwoordig heerschende ijverzucht der naburen is van zeer twijfelachtigen aard. De toekomst van een klein land van slechts drie millioen inwoners, gelegen tusscheu vier groote mogendheden, welke te zamen 140 millioen tellen, schijnt onzeker. (Bij deze ontboezeming van den Engelschen politicus, denken wij, niet zonder vrees en huivering, aan de toekomst van ons dier baar vaderland, vooral met het oog op de bekende annexatiezucht van onzen Prui- sischen nabuur.) Door eene directe ver- overovering moge Zwitserland voor 't tege- woordige niet bedreigd worden, doch de zelfstandigheid van het land kan gevaar loopen bij nieuwe Europeesche verwikke lingen. Bij voorkomende gelegenheid zou het in 't belang der oorlogvoerende patijen kunnen zijn, zich van Zwitserland meester te maken. Sinds den laatsten oorlog heeft Frankrijk zijne gausche westergrenzen van België tot Zwitserland met een dubbelen gordel vestingen voorzien. Ook Duitsch- land heeft de in 1871 veroverde provinciën op soliede wijze versterkt. Nu is het een regel der strategie, een hindernis dat men niet direct kan bemachtigen langs een omweg trachten meester te worden. Duitschland en Frankrijk kunnen gemak kelijk over een leger beschikken van 300.000 man, om den vijand door een onzijdig land in de flank aan te vallen. Het neu trale terrein van aanval is dan of België of Zwitserland. De zekerheid, dat een aan val in België eene uitdaging van Enge land zoude zijn, beschermt laatstgenoemd land. Zwitserland daarentegen bevindt zich in eeD veel ongunstiger positie. Door den FEUILLETON. Vaandrig Ewald. Vervolg en slot.) Uit de oogen van onzen kleinen vaandrig straalt moed hij voelt zich reeds zeker van zijn over rompeling deze kale schedelha, welk een gelukkig toevalHet bloed stijgt hem naar 't hoofd Nog tien passen een tijgersprong en met getrokken rapier schoot hij op den veld heer van het West-detachement toe en roept met schel klinkende stem „Geef u over, overste, gij zijt mijn gevan gene! Korporaal Spillerding vuur op het vijandelijke leger! Een salvo brandt los in den donkeren nacht. Plotselinge opschudding en verwarring.... Schreeu wen, loopen en het geroep: „Te paard! In 't geweer!" Het geheele leger komt in opstand, schoten knallen, commando's klinken, in 't kort er ontstaat een verschrikkelijk spektakel, een verwarring zonder voorbeeld. Onderwijl heeft de vermetele vaandrig zijn vermeende vijanden gevat en houdt ze vast Jura kan een Fransch leger van 200.000 man op vijftien goede straatwegen en negen spoorweglijnen komen, met vestingen van den eersten raug in den rug en na een marsch van zes dagen kan dit leger zich bij Schafïhausen aan den Rijn bevinden. Frank rijk kan het Juragebergte als een offen sieve basis gebruiken en bij voorkomende gelegenheid onmiddellijk in Zwitserland invallen. Duitschland zou natuurlijk zijn vijand niet aan zijne grenzen afwachten, doch hem tegemoet trekken. Beide legers zouden elkander dus ontmoeten in Zwit serland, hetwelk, arm aan vestingen, doch rijk aan kunstwegen en spoorbanen, geen tijd zou hebben zijn leger te verzamelen. Is echter, zoo oordeelt de Engelsche poli ticus verder, Zwitserland eenmaal veroverd, dan zal dit land zijne onafhankelijkheid niet meer terugkrijgen; het zal eenvoudig onder de vier groote naburen worden ver deeld. Onze tijd staat onder den invloed van ethnographische samenvoeging der vol keren. De annexatie van Sleeswijk-Holstein en Elzas-Lotharingen door Duitschland, van Savoië en Nizza door Frankrijk, van Lombardije, Venetië en den Kerkelijkeu Staat door Italië, alsmede de Panslavis- tische woelingen in Rusland, komen voort uit deze theorie. Ook de verdeeling van Zwitserland zal volgens die theorie gemak kelijk kunnen plaats vinden. Duitseh- Grauwbunderland, Opper-Wallis, het Ka tholieke Centraal-Zwitserland vallen Oos tenrijk ten deel. Duitschland krijgt: Schaff- hausen, Thurgau, Aargau, Zurich, Noord St. Gallen, Basel, Solothurn, Bern met uit breiding tot aan de St. Gothard-tunnel, welke onderneming door de Duitsche Re geering zoo krachtdadig ondersteund werd, alleen met het vooruitzicht om vroeg of laat in het bezit van het Noordelijk ge deelte van dien spoorweg te komen. Italië neemt Italiaanscb-Grauwbuuderland en Tessino en komt alzoo aan den Zuid-uit gang van de St. Gothard-tunnel, welk werk door Italië eveneens krachtdadig werd gesteund. De Fransche kantons Neuchatel, Waadtland, Genève en Wallis tot aan den Simplon gaan in het bezit over van Frankrijk, dat daardoor meester wordt van den Sim- plon-spoorweg. Zulk eerie verdeeling zal alle naburen van Zwitserland tevreden stel len. Ook de meer verwijderde lauden, zooals Rusland en Spanje, zullen zonder leedge voel een Staat zien verdwijnen, uit welken meestentijds de aanleiding van hunne in wendige onlusten is voortgekomen; beide hebben reeds sinds lang tegen het asiel recht van Zwitserland geprotesteerd. Wel met getrokken degen in de vuist staat liij daar. Maar, lieve hemelhoe ontstelt onze held zijn knieën beginnen te knikken, toen hem thans een zware, hem maar al te wel bekende stem, op strengen toon in 't oor dringt „Vaandrig, zijt ge bezeten? Komt ge hier, om het geheele leger in alarm te brengen, en de hand te slaan aan uw eigen overste?! „Luitenant von Kraushaar!" deze was de regiments-adjudant „beveel toch, dat alles rustig blijft, en laat vaandrig Ewald door een vertrouwden sergeant op de veldwacht aflossen. Ik geloof waarachtig, dat het ventje te diep in 't glaasje heeft gekeken. „Ga naar uw compagnie terug. het andere zullen we morgen wel vinden Maar, ge zijt immers stapelgek! Als versteend staat de vaandrig te kijken, niet bij machte een woord uit te brengen. Ja, inder daad het was geen droom, het was de zui vere werkelijkheid: hij had zijn eigen overste overvallen, die juist van plan was zich ter rust te begeven, daarbij het geheele leger, dat hij be schermen zou, in opschudding gebracht en van zijn nachtrust beroofd. dat was te veel is waar verleent ook Engeland aan politieke vluchtelingen eene schuilplaats, doch wat eene groote mogendheid zich veroorloven mag, dat is voor het kleine Zwitserland nog niet geraden. Dit land kan niet altijd on gestraft een bron van verontrusting voor zijne groote buren blijven. Dit zijn de voornaamste argumenten van den bovengenoemdeii Engelschen politicus. Deze Engelsche beoordeeling der Zwitsersche toekomst heeft natuurlijk in de politieke kringen van Zwitserland nog al agitatie verwekt. Ook de pers liet zich niet onbe tuigd. De Berner Bund O. a. gaf het vol gende antwoord: vallen de teerlingen van den krijg op ons gebied, dan zullen wij ons moeten schikken naar de ijzeren noodza kelijkheid en wij zullen ons weten te schik ken. Dat echter in zulk een geval ons vaderland verloren zou zijn, daaraan ge- looven wij niet. Ook na afloop van een nieuwen oorlog is en blijft het voortbe staan van Zwitserland eene Europeesche noodzakelijkheid. Het beste bewijs daarvoor levert de Engelsche criticus zelf met zijn ontwerp van verdeeling, dat zoo veel hand tastelijke onmogelijkheden bevat, dat wij het niet der moeite waard achten er nader op terug te komen. De toekomst zal natuurlijk leeren welke van beide tegenovergestelde meeningen de juiste is. In onzen tijd van rechtsverkrach ting en annexatie-zucht is trouwens alles mogelijk. Dat de bewoners van Zwitserlaud niet allen het optimistisch gevoelen van den Berner Bund deelen, bewijst ons het ver slag van de feestelijkheden bij de opening van den spoorweg door den St. Gothard, door den particulieren correspondent van het Dagblad in dit orgaan gepubliceerd. Aan het slot van dit verslag zegt de cor respondent »Een punt intusschen mag nog wel worden gereleveerd. Het is, dat door alle feestelijke toespraken als een roode draad de uitdrukking liep van het vertrouwen en de verwachting, dat de St. Gothard-baan een onderpand moge zijn en blijven van de verbroedering tusschen de Duitsche en Italiaansche natiën. In Zwitserland trouwens heeft men, zooals bekend is, steeds niet alleen met zeker wantrouwen die verbroederingga degeslagen, maar daarin zelfs bij voorbaat reden tot bezorgdheid gevonden voor de eigen nationale zelfstandigheid. Dat die vrees ook nu nog bestaat, bewijst het vol gende versje, dat gedurende de feestdagen aan het stationsgebouw te Schweiz was te lezen. Met neergebogen hoofd stak hij den degen in de schede, terwijl korporaal Spillerding met een veelbeteekenend: „Nu, dat zal me morgen een mooi grapje geven!" met zijn zes man, weêr op rukte naar de veldwacht. Hij volgde luitenant von Kraushaar en meldde zich bij zijn compagnie chef, die zeer uit zijn humeur was. Nauwelijks ziju tranen kunnende bedwingen, en als geheel vernietigd, zonk de kleine, eergierige jongeling op zijn strooleger. Hij bracht een vreeselijken nacht door. Den volgenden morgen bij de kritiek kwam dan ook deze nachtelijke overval ter sprake. „Vaandrig Ewald!" riep de generaal met ge fronst voorhoofd. „Excellentie „Zeg me eens, wat ge toch eigenlijk wel dacht, jongeheer, bij deze dolle onderneming tegen uw eigen troep? begon hij. „Excellentie!" stottert de aangesprokene bleek en over zijn geheele lichaam bevende, „ik heb eens gelezen, dat Erederik de Groote zijn huzaren beval om uit het vijandelijke leger de wapens te stelen en Eensklaps beginnen alle officieren in koor te Italiëns SöhueTapfi*e Germanen Durch den St. Gothard reicht euch die Hand: Doch lasst unversehrt das Schweizerland Enfin, qui vivra verra! Freycinet werd in de Fransche Kamer met hevigheid geïnterpelleerd over de voor vallen in Egypte. Hij antwoordde, dat het gedrag der regeering overeenstemt met de vroeger afgelegde verklaringen, en dat men met den steun van Engeland en van de conferentie der Europeesche Mogendheden een vreedzame oplossing nadert. Een votum van vertrouwen werd aangenomen met 298 tegen 70 stemmen. Le Napoléonhet blad van prins Jéröme Bonaparte, heeft opgehouden te verschijnen. Pauline Minck, de bekende vrouwelijke volkstribuun, die voor omstreeks een jaar te Toulon in het huwelijk is getreden met zekeren Négro, is dezer dagen bevallen van een jongen. De vader deed hiervan aan gifte bij den burgerlijken stand en wilde zijn zoon op de registers ingeschreven zien onder de namen: Lucifer-Blanque-Vercin- gétorix; maar de ambtenaar weigerde den jonggeborene in te schrijven onder die namen, die hij niet overeenkomstig de be palingen der wet achtte. De vader heeft zich hierop gewend tot den minister van binnenlandsche zaken. De minister van binnenlandsche zaken in Frankrijk heeft besloten vergunning te geven tot het houden eener loterij van 14 millioen fr., om de hulpmiddelen te vinden, noodig voor het oprichten van een museum te Parijs voor decoratieve kunst. In het Palais Bourbon te Parijs zal men een nieuw vergaderlokaal maken voor de Kamer van Afgevaardigden. Da kosten zullen fr. 5,552,000 bedragen en de ver bouwing zou in 2 jaren gereed komen. In het Iloogerhuis zeid. Granville dat de staat van zaken in Egypte zeer ernstig is. Arabi regeert feitelijk. De overige Mogendheden ondersteunen den raad, dien Engeland aan den Sultan gaf, om den Khedive te handhaven, de beschul digingen der ministers tegen den Khedive af te wijzen, en naar Konstantinopel drie officieren, de hoofden der militaire beweging, te ontbieden. Den 4eu dezer zal er in het uni versiteitsgebouw te Pisa een gedenkteeken onthuld worden ter eere van Columbus. Al de hoogescholen van Italië en de ge leerde genootschappen zijn uitgenoodigd zich te laten vertegenwoordigen. De mi- lachen. Ook over het ernstige gezicht van den generaal zweeft een glimlachje. Nog een enkelen blik op den verpletterden jeugdigen krijgsman, half nog knaap, en hij verwaardigt zich hem een welwillend knikje te geven. „Zoo, zoo!" antwoordt hij op goedigen toon, „dat was het dus. Maar wat kregen die hu zaren dan, wanneer ze gevat werden hè?" „Arrest, Exellentie „Juist! Dus ook gij hadt arrest verdiend, meneer de jonker; maar ik hoor tot mijn genoe gen, dat ge overigens een ijverig en flink soldaat zijt; ge hebt u ook tot nog toe onberispelijk gedragen; daarom zullen we het dezen keer bij deze kleine vermaning laten. Treed in 't gelid, vaandrig Een helder blinkende traan loopt over zijn wang, toen hij weer plaats neemt in den kring, terwijl om de lippen van zijn kameraden een glimlachje speelt. Maar ach! hoe dikwijls moest hij later nog hooren, dat hij zijn eigen overste gevangen genomen had zonder laarzen en zonder pruik

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1