BINNENLAND. nister van marine zal een gemachtigde bij de plechtigheid zenden. Ook het hydro graphisch instituut te Genua zal zich laten vertegenwoordigen. Een groote beweging heerscht langs het Suez-kanaal. Men bericht uit Port- Saïd, dat een Egyptisch oorlogsvaartuig in den avond van den 29n torpedo's heeft gelegd bij Engelsche, Fransche en Italiaansche vaartuigen. Deze hebben bijgevolg het anker verder op uitgeworpen en bewaken van nabij de bewegingen van het Egyptisch vaartuig. GEMENGDE BERICHTEN. Z. M. heeft bepaald, dat wanneer een Indisch gepensioneerd officier in een burgerlijke betrek king overgaat, waaraan geen pensioen is verbon den, hij ook niet daarvoor op zijne bezoldiging mag worden gekort. Dit zal ingaan met 1 Jan. 1883. Zutfen, 2 Juni. De rechtbank alhier heeft iemand te Twelloo, die opzettelijk het kenmerk had weggenomen, dat in een woning een besmet telijke ziekte heerschte, veroordeeld tot f 10 boete. Boxtel, 2 Juni. De oude man alhier, die bij het afbranden der boerderij De Hondsberg eenige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen over leden. Oud-Beierland, 2 Juni. Alhier heeft men een jongentje van 11 jaar zooveel j never te drinken gegeven, dat gevreesd wordt voor zijn leven. De politie doet onderzoek naar de daders. Amsterdam, 2 Juni. In het buitengasthuis alhier, is ter verpleging opgenomen een man, lijdende aan pokken. De patiënt had te Gouda een pokzieke bezocht, en heeft aldus de ziekte opgedaan. Appelscha, 2 Juni. Alhier heeft een'20-jarig krankzinnig meisje haar 6 jarig zusje willen worgen; het kind was reeds half gestikt, toen de moeder kwam toesnellen en de kleine verloste. Arnhem, 2 Juni. Een smidsgezel in deze stad is gisteren-ochtend in den Rijn onder het baden verdronken. Hij schijnt door den stroom afgedreven te zijn, want eenige uren later werd zijn goed teruggevonden, terwijl het lijk nog niet gevonden is. 'S Hertogenbosch, 2 Juni. Alhier geraakte Dinsdag-namiddag een 3 a 4 jarig knaapje in de haven te water; alhoewel spoedig er uit ge haald, was het reeds een lijk. Gouda, 2 Juni. De inspecteur van genees kundig Staatstoezicht in Zuid-Holland heeft be paald, dat de pokken-epidemie alhier als geëindigd is te beschouwen. Heemstede. 2 Juni. Dinsdag-morgen is een 8jarig jongentje alhier, dat naar school was ge zonden, in eeue watering bij eene zanderij gaan baden en daarbij jammerlijk verdronken. Maandag-avond omstreeks 10 uur arriveerde te Groningen op den gewonen tijd de trein van Nieuweschans, onder meer met zich voerende ongeveer 400 Duitsche grasmaaiers, die plaatsbiljetlen hadden genomen tot Leeuwarden, welke plaats zij meenden nog denzelfden avond te kunnen bereiken. Toen hun bij aankomst te Gro ningen te kennen werd gegeven, dat zij niet ver der konden komen en den trein moesten verlaten, verzetten zij zich daartegen en dreigden met hunne zeisen, en niet dan met veel moeite gelukte het der politie hen te verwijderen. Door bemiddeling van den commissaris van politie en den stations chei is hun in een veeloods nachtverblijf verschaft. Dr. van Hengel, te Hilversum, ver klaart, een uitmuntend middel ter verdrijving van rupsen uit zijn vruchtboomen te hebber, gevonden, 't Is weder de uuiverseel genezende Eucalyptus. Eenige bladeren van die plant, aan de stammen der boomen gehecht, zouden in enkele dagen de rupsen verjagen. De groote »oor de St. Paulskerk te Londen bestemde klok wordt thans met veel be leid in den toren geheschen. Tegen den 4n Juni geloolt men met dit moeilijk werk gereed te zijn, zoodat dan de klok ingewijd en voor de eerste maal geluid kan worden. Als het dan maar niet gaat zooals met de groote klok in den Keulschen dom, die, toen het op luiden aankwam, bijster tegenviel, omdat men de klok nLtgoed had opgehan gen. Tot op den huidigen dag hebben de Keulscite bouwmeesters zich te vergeefs het hoofd gebroken met de vraag, hoe dit „organisch" gebrek in de klok te verbeteren. Te Arles zou voor eenige dagen een stierengevecht plaats hebben. Zeker persoon, Bony genaamd, waagde zich binnen het bereik der dieren, die zoodra zij binnen het renperk ge laten werden, schier niet te houden waren van woede. Een stier wierp zich op Bony, stootte hem een zijner hoorns in den buik, nam hem op en slingerde hem in de lucht, en toen de ongelukkige op den grond was gevallen, wierp het dier zich andermaal op hem. Een onbeschrijfelijke onstelte- nis maakte zich van de aanwezigen meester; men trachtte den stier weg te jagen van zijn slachtoffer en den ongelukkige hulp te bieden. De buik was hem opengescheurd en de ingewanden hingen er uit, zoodat hij in een hopelooze toestand naar het ziekenhuis werd gebracht. Da commissaris van politie gaf nu bevel om het schouwspel ta staken, en men zou gedacht hebben dat het publiek er genoeg van had. Maar dit was niet het geval. Het was te zeer belust op het wreedaardig en gevaarlijk schouwspel, waarvoor het gekomen was om zich dat „geuot" te laten ontzeggen. Er ont stond een tumult dat een uur duurde, en ten laatste werd verlof gegeven om het stierengevecht tocb te laten doorgaan. In den nacht van Dinsdag op Woens dag il. is eene 75 jarige vrouw, in de Wijnstraat te Dordrecht woonachtig, door de politie erg bloedende uit het hoofd voor hare woning op de straat gevonden, en nadat geneeskundige hulp was ingeroepen en verschenen, kon slechts de dood worden geconstateerd. Het vermoeden bestaat, dat de vrouw, die naar men zegt, wel eens mis bruik maakte van sterken drank, voor een open geschoven raam van hare bovei.woning is gaan zitten, in slaap geraakt en zoodoende naar bene den gevallen. Bij het ledigen van de di-akonie- bussen der Christ. Geref, kerk te Loppersum, bleek dezer dagen, dat zij niets dan eenige glas scherven bevatten. Het is aan de politie gelukt de daders van den diefstal te vinden; het waren eenige schoolknapen, die het grootste deel van het gestolen geld hadden verkwist met het koopen van koek, portemonnaies en pijpen. Een der bladen meldt, dat een lui tenant, die thans in O. I, is, bij terugkomst wordt ingedeeld te loeiden. Daar de bedoelde officier nog in vier jaren niet terug kan zijn, zullen wij met de vermelding nog maar wat wach- teé, zegt het Dagblad. M a a n d a g-a vond of den daaropvol- genden nacht is tusschen Niebert en Lucaswolde vermoedelijk een moord gepleegd. De verslagene, een persoon van ongeveer twee-en-twintig jaren, was naar de Pinkstermarkt te De Leek geweest en 's namiddags in gezelschap van een boeren knecht huiswaarts gekeerd. Toen hij niet te huis kwam, werd door de ouders overal gezocht tot ten laatste den volgenden dag te 4 uur zijn lijk in eene moddersloot werd gevonden. Zijn ledige geldbeurs was reeds des morgens door een paar veenarbeiders ruim tweehonderd schreden verder gevonden. De verslagene was een persoon, die niet den geringsten tegenstand kon bieden. Naar men zegt, had hij niet meer dan 8 gulden bij zich. Tegen zijn metgezel, den boerenknecht, bestaan zware vermoedens. Op de onlangs uitgegeven nieuwe couponbladen en Pruisische consols heeft de Be geering een loffelijke poging gedaan om de vreemde woorden, die vooral in geldzaken zoo veelvuldig gebruikt worden, door Duitsche te vervangen. Zoo is er Serie vertaald door Reihe, reeks," coupon door „rentebriefje" en talon door „aanwijzing ter afscheiding van de rentebriefjes." Hoe streng men in Pruisen hetsmok- kelen van tabak straft, blijkt uit de straf welke onlangs opgelegd werd aan J. G. en diens knecht J. N., beiden uit de grensplaats Breijel. De eerste, een voerman, laadde den lOden December jl. 1188 kilo tabakstengels te Venlo op zijn kar, waarbij aardappelen enz., en voerde dit frauduleus in Pruisen binnen. Hij werd echter bekeurd, en is thans door het gerechtshof te Kleef veroordeeld tot 807 8 mark boete of 1 dag gevangenisstraf voor elke 15 mark, en zijn knecht voor 4950 mark boete, of voor elke 15 mark l dag gevangenisstraf. Kar, paard en lading zijn verbeurd verklaard. Een 70-jarige weduwe te Donker broek, door de algemeene armvoogden van dat dorp uitbesteed bij de weduwe P. aldaar, heeft tijdens de afwezigheid van deze, de woning in brand gestoken, zoodat alles een prooi der vlam men is geworden. De brandstichtster heeft alles bekend en als motief van haar misdaad opgege ven wraak tegen de medebewoners, die haar zeer onmenschelijk moeten behandeld hebben. Niets was verzekerd. Een der Parijsche studenten, die bij de jongste ongeregeldheden gewond werden, is overleden. Een auder moet in zeer bedenkelijken toestand verkeeren. De Engelsche taal leent zich toch ook wel eens tot woordspelingen. Zoo zegt Fun: De huwelijks-cadeaux voor den Hertog en de Hertogin van Albany werden dezer dageu in twee „vans" (verhuiswagens) van Windsor Castle naar Claremont overgebracht. Een opmerker beschouwt dit als een teeken van de „wmity of the pre sent age". Uit Montfoort meldt men ons van 31 Mei: Heden middag ontdekte de vrouw van den landbouwer H. op Mastwijk, bij het spoelen der wasch, dar er een lijkje van een zeer jong kind in de sloot dreef. Op aangifte van genoemden landbouwer, bevond de burgemeester der gemeente Linschoten, waaronder Mastwijk ressorteert, zich al spoedig op de aangewezen plaats en werd het lijkje, na door den gemeentegeneesheer geschouwd te zijn, naar de begraafplaats gevoerd om in het lijkenhuisje te worden opgenomen. Waarschijnlijk is men de moordenares reeds op het spoor. Tegen het hoesten, waarmee in het voorjaar vooral kinderen maar ook volwassenen geplaagd worden, beveelt een Duitsch blad als huismiddeltje aan een sterk afkooksel van haver- stroo te maken, en daarvan eenige malen per dag te drinken. In een dag of drie zal dan bij kinde reu de hoest verdwenen zijn. In den omtrek van Bochum is weer een vrouweumoord gepleegd, zooals daar in de laatste jaren zoo herhaaldelijk voorkwamen. Men vond niet ver van die plaats een dienstmeisje er gerlijk mishandeld en met afgesneden hals op een roggeveld liggen. Het treurige voorval heeft den angst en de ongerustheid in de streek opnieuw opgewekt. De politie is, ondanks haar ijverige pogingen, den dader nog niet op het spoor. In den Haagscheu Dierentuin bloeien thans een aantal planten uit hooge bergstreken, waaronder, naar het Dbld. meldt, de Alpenroos en het Edtlweis. Deze laatste plantjes ziju met zeer veel zorg deor den Heer L. C. van der Veen van de Alpen overgebracht. Het verdient opmerking, hoeveellast de uitgevers van het socialistisch blad de „Prei- heit" aan de Londensche politie reeds hebben veroorzaakt, doordien zij, telkens als het blad in beslag werd genomen, er een nieuwen titel aan gaven en toch voortgingen met de publicatie. Achtereenvolgens heeft het blad de volgende namen gedragen; Bitter, Kommunist, Das alte Banner, Das Festblatt, Das Volksgericht, Der 18 Marz, Der Anker, Der Argus, Der Hammer, Der Hunger, Der Kebell, Der Revolutionar, Der Soldateufreund, Der Volksstaat, Die Avantgarde, Die blutige Maiwoche, Die Fakkel, Die Geiszel, Die Gerech- tigkeit, Die innere Mission, Die Nemesis, Die Phalanx, Die Solidaritat, Die Wahrheit, Die Zukunft, Eulenburg Jr., Festzeitung, Forckenbeck, Freie Presse, Habt Acht, -Madai, Mahnrurf, Mene tekel, Provinzial-Korrespondenz, Riihrt Each, Social- democrat, Staatsanzeiger, Tessendorf, Thatsachen, Trotz alledem, Vier Fragezeichen Volks- freund, Vorwarts, Was nun?, Weihnachtsbaum. Door een der Londensche rechtban ken is een portier, die zoo onmenschelijk was geweest van een jongen aan een kar te binden en daarna een hond op hem aan te hitsen, veroor deeld tot een boete van f 60, of een maand gevan genisstraf. Een passagier, die onlangs met eene der booten van de Peninsular and Oriental Steam- Navigation Company naar Engeland terugkeerde, beklaagt zich over de behandeling, die hij onder vond, maar vooral over de ratten, die aan boord waren. Een dier „lieve" diertjes viel des nachts op zijn aangezicht en wandelde over zijn hals en peluw doodbedaard verder totdat het eene veilige rustplaats gevonden had, terwijl een andere rat aan een klein kind eenige verwondingen toebracht. De passagier beveelt aan, liever met de „Messa- geries" te reizen. Zondag jl. stapte te Breda A. v. Z. wonende te Capelle, in de naar Oosterhout ver trekkende stoomtram; per abuis had hij evenwel in een waggon 1ste klasse plaats genomen en, dit inziende, wilde hij onder het rijden iri een waggon 2de klasse overgaan. Hij had echter het ongeluk te vallen en kwam met een arm onder de tram, waardoor dit lichaamsdeel verbrijzeld is. Een onlangs te Terneuzen in 97- jarigen ouderdom overleden landbouwer, F. De Feijter Lz, laat het respectabele getal van 150 kin deren, kleinkinderen en achterkleinkinderen na. De wisselwachter, aan wiens nalatig- heid het spoorwegongeluk te Heidelberg van Maandagnacht is te wijten, daar hij vergat den wissel tijdig te verzetten en daardoor de botsing tusschen de twee treinen veroorzaakte, is in hech tenis genomen. Hij had zich in een schuur ver scholen met hel plan om later onopgemerkt te vluchten, maar werd spoedig gevonden. De baan wachter bemerkte den verkeerden wisselstand nog op het laatste oogenblik en gaf een sein, waarop de trein uit Mannheim stilstond. Deze trein werd betrekkelijk weinig beschadigd, maar van den sneltrein, die in volle vaart kwam aansteomen, werden 8 der met passagiers volgepropte waggons zwaar beschadigd. Zes personen waren terstond dood; twee stierven onderweg naar het gasthuis en drie anderen overleden daar aan de bekomen wonden. Voorts zijn 47 menscken gewond en de meesten zeer ernstig. Van de treinbeambten werd een gedood, terwijl al de anderen gewond werden. Volgens andere berichten werden 4 wagens ver brijzeld, 8 menschen gedood en 48 meer of minder ernstig gewond. Op een landgoed in het Iersche graafschap Clare heeft, naar men uit Euni3 be richt, een grondverschuiving van een paar hon derd acres moerasgrond plaats gehad, waardoor een gedeelte van den straatweg naar Limmerick werd vernield. Werd bij liet besluit van den heer Six, aldus lezen we in de Arnh. Ct., omtrent den bouw der scholen bovenmatige zorg be toond voor de gezondheid en de lichamelijke ontwikkeling van schoolgaande kinderen, in Pa rijs heeft men een maatregel genomen, die deze zorgen in diepe schaduw laat. Daar zijn gaar keukens voor de openbare scholen van lager onderwijs ingevoerd. Uit deze wordt kosteloos aau arme kinderen en voor 15 centimes aan kinderen van niet geheel onbemiddelde ouders des middag3 een maaltijd verstrekt. Het getal der behoeftige kinderen bedraagt 24,000, zoodat de kosten voor deze voeding een vrij aanzienlijk bedrag zullen uitmaken. Het is zeker zeer philan- tropisch, maar als men de scholen tot eethuizen maakt, schijnt men toch de bestemming er van wel eenigszins uit het oog te verliezen; terwijl het toch ook aau bedenking onderhevig is met het oog op de kinderen, die de school verlaten en die dan deze ko3telooze maaltijden zullen missen. Wanneer die maaltijden verstrekt worden, lazen wij niet in het bericht. Krijgen de kinderen die na de lesuren, dan zal daardoor niet worden tegemoet gekomen aan het bezwaar: ventre affam.ee na pas d'oreilles. Krijgen zij ze vóór de lessen, dan geldt het plenus venter non studet hbenter. Sedert 't begin van deze maand is te Assen een Volksbierhalle" opgericht, waar men uitsluitend echt Maastrichtsch bier a 5 cent per glas kan bekomen. Hiervan wordt zeer veel ge bruik gemaakt. De zaal is somwijlen te klein om alle bezoekers te kunnen bevatten. Alle rangen en standen gebruiken daar geanimeerd hun glas bier. Te Arnhem is een vervolging inge- steld tegen een persoon, die een vink de oogen had uitgebrand, opdat het arme beestje fraaier zou zingen. Een bloemenverkoopsteropde markt, biedt een bouquet te koop aan. Een dame koopt het, betaalt en. steekt dan eerst het neusje in 't bouquet. Maar beste vrouw, zegt de dame, het bouquet ruikt in 't geheel niet! Wees gerust, mevrouw, antwoordt de priesteres van Flora, neem 't gerust meê naar huis, 'k sta er u er borg voor, dat er reuk bij is en heerlijke ook; dat hij er nu af is komt omdat ik hier zoo almachtig op den tocht sta. 5 minuten later passeert er een heer, met een kolossaal reuk orgaan gewapend. Onze lieer blijft staan, steekt zijn neus in de bloemen, snuift de geur op, doch schudt met zijn hoofd als besliste afkeuring. De bloemverkoopster vliegt bij dit tweevoudig affront, hare bloemen aangedaan, nijdig op en bijt de langneuzige het volgende toe: Zij hebben geen geur? Daar kun jij uiet over oordeelen. Jou neus is zoo lang, dat als je van daag aan de bloem ruikt, je eerst morgen de geur gewaar wordt! Uit een particulieren brief van een joug, tot rijksambtenaar bevorderd advocaat op Java, is het vol jende ontleend. We kregen een massa felicitatie-visites, on Ier ander.: ook van den Regent. Heel officieel natuurlijk. Meue r kwam dan ook zoo mooi mogelijk uitgedost zijne gena dige opwachting maken. Boven zijn hoofd werd een parasol gedragen, zwart met strepen goud papier beplakt: heelemaal van goud papier mag alleen de parasol der prinsen van den bloede zijn! Hij droeg een zwart jasje, mijn huisjasje, toen ik nog in 't lieve vaderland was, kan er mooi bij heeten en een wit vest, doch geen pan talon maar een sarong. Ook het hoofddeksel was Oostersch en bestond iu den gewoneu tulband. Mijn vrouw had hem nog nooit gezieu, en goed- lachsch dat z; is, scheelde het ook weinig of hij was door haar uiet heel beleefd ontvangen. Ge lukkig hield zij zich echter iu en de eerste plicht plegingen liepeu goed af. Ook 't gesprek vlotte nogal, zoo zelfs dat onze hooge gast wel eens ver gat in welk hoog gezelschap hij was en tout comme chez lui zijn muilen uitwierp, zeker om te toouen op welken grooten voet hij leefde! Intusschen al pratende, vond hij altoos nog tijd geuoeg om onze sherry duchtig aan te spreken en een ontelbaar aantal sigaretten in rook te doen opgaan. Mijn vrouw zat hem bijna voortdurend met een spotachtig lachje en zonder veel te zeggen aan te kijken ik echter deed mijn best zoo beleefd en „minzaam" mogelijk te ziju, natuurlijk niet zonder zijne zwartheid nu en dan te doen voelen, wien hij vóór zich had! Doch bij 't afscheid had ook ik werk me goed te houden, want de man die mij pas een paar mondelinge bewijzen had ge geven van zijn hooge afkomst en positie, en die te waken heeft tegen onrecht en diefstal, gaf op 't punt van vertrekken een aardig staaltje van zijn eerlijkheidsbegrippeu. Zonder iets te zeggen maakte hij zich, terwijl ik mij schijnbaar had afgewend, meester van de cigaretten welke nog vóór hem lagen en deed ze in zijn zak verdwijnen. Wel een bewijs dat de andere hem gesmaakt hebben. Een tentoonstelling van alles wat op de luchtreizen betrekking heeft zal in het volgende jaar te Londen gehouden worden. De Britsche luchtreizigers-vereeniging, van wie zij uitgaat, maakt reeds toebei eidselen er voor. In 1868 werd de laatste tentoonstelling van dien aard gehouden, en er is sedert dien tijd genoeg voor uitgang geweest op uit gebied, om een nieuwe tentoonstelling te rechtvaardigen. Behalve de ge wone bekroningen zullen hier prijzen worden toe gekend voor den lichtsten luchtballon in verhou ding tot ziju vermogen, den merkwaardigsten ballon wat vorm en inrichting betreft, enz. Daaren boven zal men er proeven nemen ter ontdekking van het beste middel om in een ballon te photo- grapheeren. Te Par ij s eet men jaarlijks 4'/s m i 1- lioen Ned. pdslakken, 't Moet een heel krachtig voedsel zijn, 16 pCt. eiwit, bijna 1 pCt. vet (een slak is dus toch zoo heel erg vet nog niet) en 2 pCt. minerale bestanddeelen. Toch betwijfelen wij of die lekkernij hier te lande veel opgang zou maken, ten minste als men weet wat men te eten krijgt. Er is te Parijs een „vcreeniging tot bevordering van de kookkunst" opgericht, die in alle groote steden der wereld afdeelingen zal stich ten. Zij heeft een eigen orgaan, la Science Culi naire, en geeft een woordenboek uit, dat de be namingen van allerlei spijzen bevat. Voorts is zij voornemens zich toe te leggen op het ontmaskeren der vervalsckingen van levensmiddelen, scholen voor de kookkunst op te richten en eerlang een kookkunsttentoonstelling te houden. Een Berlijnsch woekeraar moet van een zijner schuldenaren een schriftelijke verkla ring hebben geëischt, dat deze, als hij niet in staat was zijn wissel te betalen, aan zijn geld schieter de helft van zijn fraaien baard zal af staan, zonder het recht te hebben de andere helft af te scheren. Onlangs is te Berlijn een poging ge- daan tot schaken eener dame van.... 72 jaren. Het was echter in dit geval minder om de per soon te doen dan wel om de oude juffrouw, die dezer dagen een erfenis kreeg, geld af te zetten. Een man drong onverwacht de kamer der dame binnen, liet haar door vier werklieden uit baar bed lichten, in een rijtuig zetten en reed met de geschaakte heen. Hij werd echter door eenige buren, die op het hulpgeroep kwamen toeschieten, nagezet, achterhaald en met zijn medeplichtigen in handen der politie gesteld, die de doodelijk verschrikte oude juffrouw naar hare woning terug bracht. Vaneen bizonder jeugdig moorde naar verhalen de Engelsche bladen. Het is een knaapje te Leicester, oud 2 jaar en negen maan den. Het kind kan nog niet spreken, maar is buitengewoon groot en sterk, en de schrik van al de kinderen uit zijn buurt. Hij heeft onlangs een knaapje, dat een jaar jonger was dan hij, opgenomen cn met zooveel kracht tegen den grond gesmeten, dat het onmiddellijk dood was; daarna ging hij bedaard voort met spelen ir, zijn met bloed bevlekte kleederen. Dit in den vollen zin des woords enfant terrible kan nog niet toere kenbaar voor zijn misdaad geacht en gestraft worden. Maar hij dreigt wel een der ergste juve nile offenders te worden, die het der overheden tegenwoordig zoo lastig maken. In een vlaag van verbittering tegen de piano-epidemie, deelde onlangs een Ameri- kaansch blad het volgende mede: Gisteren brandde de groote pianofabriek hier ter stede tot den grond toe af. De politie zoekt met een ijver zoo groot als zij nog nimmer aan den dag legde, naar de brandstichters. Men vermoedt, dat dit is, omdat de inwoners hun als teeken van dankbaarheid voor hun daad een aanzienlijk geschenk in geld willen geven. Te Maastricht zocht een dame een waggon, die niet al te vol was. Zij bleef stilstaan voor een coupé, waar maar één heer inzat. Deze stak, toen het portier open ging, het hoofd bui ten en zeide: Pardon, mevrouw, stap hier niet in; ik rook! Pardon, mijnheer, was haar antwoord, rook niet, ik stap hier in,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2