BINNENLAND. vluchtelingen, die niet in het bezit van een regelmatig paspoort zijn langs zijpaden trachten de grenzen van Oostenrijk te over schrijden, worden zonder onderscheid, onder geleide van Oostenrijksehe gendarmes, over de grenzen teruggebracht. Uit Rome wordt gemeld, dat de H. Yader eene Encycliek schrijft over den toestand in Europa. Inzonderheid zou daarin de kerkvervolging in Frankrijk be sproken worden. De oude revolutionnair Garibaldi is op Caprera overleden. Laat ons hopen, dat deze man, die der Katholieke Kerk en de Christelijke beschaving zoo onbeschrijfelijk veel leeds en nadeels heeft toegebracht, in zijn laatste uur van God de buitengewone genade ontvangen heeft, welke de grootste zondaars met hem verzoenen kan. De kwaal waaraan hij overleed was bronchitis. Hij was, zooals men weet, sedert langen tijd lijdende, hoewel eenigszin3 hersteld bij het onlangs te Palermo gevierde gedenk feest van de Siliaansche vesper. Zijn lijk zal, ingevolge de bepalingen van zijn tes tament, verbrand en zijn ascb te Caprera bewaard worden in een urn van porfier. GEMENGDE BERICHTEN. Amsterdam, 6 Juui. Door wijlen den beer JKuytenbrouwer is eene som van f 500 gelegateerd aan het R. K. Gesticht van Liefda digheid aan de Heerengracht over de Warmoes gracht alhier. Stiens, 6 Juni. Alhier is Vrijdagavond een vierjarig knaapje te water geraakt en verdronken. Zevenhuizen, 6 Juni. Sen jongetje van 8 jaar alhier, heeft zijn kameraadje van dien zelfden leeftijd, al spelende, loog in het oog geworpen, waardoor dit knaapje voortaan een oog zal moeten missen. Bergen-op-Zoom, 6 Juni. Het is zeker wel meldenswaardig, dat van de 68 verpleegden in het Liefdadigheidsgesticht alhier, reeds 15 den vergevorderden leeftijd van 80 tot 90 jaren be reikt hebben. Hasselt, 6 Juni. Alhier is een tweejarig knaapje, zonder toezicht buiten spelende, in een sloot verdronken. Besoyen, 6 Juni. In deze gemeente is een instelling opgericht tot machinale bereiding van leestklare schoenen, naar het Engelsch systeem. Het doel is verfraaiing van het bovenwerk. Rotterdam, 6 Juni. Een bejaarde man, die eergisteren bij het overstappen van den eenen in den anderen wagen alhier onder de stoomtram geraakte, is gisteren-avond ten gevolge van zijne zware verwonding in het Ziekenhuis alhier over leden. Roermond, 6 Juni. Van 19 Mei tot 4 Juni heeft in deze gemeente, met eene bevolking van 11,000 zielen, geen enkel sterfgeval plaats gehad. Vries, 6 Juni. Alhier is de wisselwachter G. Veendijk bij het verplaatsen van waggons tusschen de buffers geraakt en zoodanig gekneusd, dat hij, niettegenstaande drie geneesheeren hulp verleen den, aa.i den gevolgen is bezweken. Hij laat eene vrouw en kinderen na. Renkum, 6 Juni. Uit den Rijn nabij het voorhuis is gisteren middag opgehaald het lijk, vermoedelijk van een smidsgezel uit Arnhem, die Woensdag onder het baden verdronken is. De heer Letellier, te Parijs, afgevaar digde van Algerië, voor het departement Orau, ontving dezer dagen een zonderling geschenk van zijn kiezers, namelijk twee zakken meel, terwijl hij verzocht werd een er van aan den President der Re publiek aau te bieden. De heer Grévy nam het cadeau aau, dat spoedig in broodjes hervormd, aan de vrienden van het Elysée werd uitgedeeld. Als een bewijs welkeen treurig soort van opvoeding door sommige ouders aan hun kinderen gegeven wordt, deelt men uit Yerseke mede, dat een kind van 3 jaren daar reeds met smaak eenige sigaren daags rookt. In de nabijheid van Deventer joegen eenige jongens een paar kostbare luxepaarden, die in een weide graasden, over een hek, waarbij de dieren de pooten braken. De eigenaar, die des zomers gewoonlijk met zijn familie op dat buiten en in den winter in de residentie vertoeft, heeft een aanklacht bij de Justitie ingediend; zoodat de papa's vermoedelijk voor de „grappen" van hun zoontjes duur zullen hebben te betalen. Bij een Zwitsersch dorpje zag een herdersjongen onlangs twee arenden, die elkander dicht bij den grond met zooveel hardnekkigheid bestreden, dat hij den tijd had een knuppel te halen, op ze toe te loopen en beiden dood te slaan.' De eene arend had een vlucht van niet minder dan 2.30 meter. ToeuZaterdag-avond delaatsteBerg. Mark. trein uit Pruisen het station Venloo zoude binnenkropen, werd daaruit een tamelijk groot voorwerp geworpen, dat onmiddellijk werd opge nomen door iemand, die daarmede op den loop ging. Een en ander werd door den commies verificateur Jacobs en den commies Corbey opge merkt, die den vluchtende nazetten en hem in haalden, hetwelk door eene bekeuring gevolgd werd wegens frauduleus vervoer van een mand, gevuld met volle kruiken Pruis, gedistilleerd. De bekeurde is een bekend smokkelaar. Zatermiddag-mid dag isaanboordvan het Rijnschip Peter, in de Wijnhaven te Rotter dam, een twintigjarig schippersknecht, bij het neerlaten van den mast, daaronder beklemd ge raakt, te zamen met twee kinderen van den schip per. Hij is gisteren-ochtend aan de gevolgen over leden. De beide kinderen verkeeren in zeer beden- kelijken toestand. Men schrijft ons uit Leeuwarden: Een der bewoners van de Schans nabij Leeu warden hield er een aap op na, die door een ijzeren ketting aan een in den tuin der woning staanden paal was bevestigd. Gisteren-namiddag wist hij zich echter los te rukken en over de heining van een der naast gelegen woningen te klauteren, waar een jongentje van 6 en een meisje van 4 jaar in den tuin speelden. De aap sprong op het jongentje los, dat hij deerlijk aan het hoofd en het aangezicht toetakelde en verwondde. Op zijn angstgeschrei kwamen meuschen toeschie ten, die het jongentje uit de klauwen van den woedenden aap wisten los te krijgen en op dezen vervolgens terstond het lynchrecht toe te passen, zoodat hij nu voor altoos onschadelijk werd ge maakt. Plet kind is onder geneeskundige behan deling. De beste vertaling van het woord velocipede, is volgens een Nederlandsch blad Tweewielsnelloopendnekbrekersrijtuig. Kinine, in te groote hoeveelheden gebruikt, kan, zooals men weet, zeer nadeelig zijn. Een Amerikaansch oogheelkundig blad verhaalt o. a. van een geval, waarin iemand volslagen blind is geworden door het overmatig gebruik van dit heilzame geneesmiddel. Nadat hij zevenmaal een dosis van 1.2 gram had ingenomen, werd de patiënt geheel en al blind. Bijna drie dagen later werd hij pas iets beter en na vijf dagen koa hij vingers tellen en enkele kleuren onderscheiden. Eerst na verloop van 22 maanden had hij zijn gezichtsvermogen voor een groot gedeelte terug. Maar geheel herstellen zal hij nooit. De eenige agent van politie te Geer- truidenberg had eergisteren het ongeluk, bij het verlaten van de tram, terwijl deze nog in vollen gang was, te vallen en zich aau het hoofd op vijf plaatsen te verwonden, waarvan enkele won den nog al gevaarlijk zijn. Des middags viel een zijner zoontjes uit een raam en werd deerlijk ge kneusd opgenomen. Mevrouw Scoville, de zuster van Garfield's moordenaar, Guiteau, toont door haar gedrag, dat krankzinnigheid wel in diens familie zit. Zij had onlangs aangekondigd, dat zij een be langwekkende voordracht zou houden, maar hield die niet. Zij kwam op, met haar dochtertje aan de hand, en zei tot de 41 personen die opgekomen waren: „dames en heereu, familieaangelegenheden maken het noodzakelijk, dat ik mij terstond terug trek. Iutusscheu heb ik u nu het genoegen ver schaft, als het een genoegen is, van Guiteau's zuster te zien. Goedenavond". Aan de kas werd het publiek het entrée-geld terugbetaald. Zij heeft tegen haar echtgenoot, den advocaat Scoville, een eisch tot echtscheiding ingesteld, omdat hij haar broeder niet voldoende verdedigd had. Weldra zal de schoonmaak, tot dus ver de schrik van alle huisvaders, een verfijnd genot opleveren voor een gezin. De kunst-industrie heeft zich ook daar in gemengd en de ouder- wetsche boenwas veredeld; de geur van duizend bloemen is in dat boensel doorgedrongen, en wie voortaan in een schoongemaakte kamer komt, zal daar geen doordringend scherpe lucht, maar de welriekende geuren der „Duizendbloemen-odeur" kunnen genieten. De heer van Straalen (Visschers- dijk te 's Gravenhage) is de eerste, die deze ge parfumeerde politoer iü den handel bracht. In het Beiersch Militair Museum is een Jacitsarentrommel, die met een meuschenhuid bespannen is. Deze soort van trommelvel moet voor heen niet zeldzaam geweest zijn; ook van Ziska, den bekenden aanvoerder der Hussiten, verhaalt men, dat hij bevolen had na zijn dood zijn huid op een trommel te spannen; de woeste klank daarvan zou den moed zijner volgelingen hebben verhoogd. Beoefenaars van de natuurlijke historie beweren wel, dat dit sprookjes zijn en men slechts een menschenhuid kan looien zoolang zij aan het lichaam is, maar men kan daartegenover oflicieele bescheiden stellen. Onder de archieven der Fransche revolutie vindt men een rapport van den „quatrième jour des sansculottes an II (20 sept. 1794) sur la situation de la République," hetwelk vermeldt, dat te Mendon een patriottisch fabrikant zich bezig hield om de „verraders des vaderlands" na hun dood nog nuttig te doen zijn voor de maatschappij, door van hun huid leder te maken. De huid van mannen was steviger dan gemzenleer; daarentegen gaf die der vrouwen een niet sterk fabricaat, maar zij was rekbaarder. De burger Egalité (de voormalige hertog van Orleans) droeg slechts onderpantalons van leder vervaardigd; de leden van de conventie Barère en Vadier hadden er. zelfs stevels van. In Hyrtly's Leer boek der Anatomie komt de mededeeling voor, dat Granier de Cassagnac een in menschenleer gebonden exemplaar van de constitutie van 1795 bezat. De nationale Conventie verstrekte een subsidie van 45.000 fr. voor dezen „nuttigen tak van nationale nijverheid." Haute Nouveauté'! Te 's Gravenhage is een doodkisten magazijn geopend. Of het „entree libre" is in deze laatste woningen-winkel wordt niet gemeld. Van 1 November (invoering der drankwet) tot 15 Mei hebben te Amsterdam 4203 personen terechtgestaan wegens dronken schap. Er zijn 1500 aanvragen geweest om ver gunning. De opbrengst voor de stad zal 60 duizend gulden bedragen. Het meest betaalt de firma Bootz, in de Gravenstraat, (De drie Fleschjes), die op f 1200 huurwaarde is geschat, en dus 1'300 betaalt tengevolge van de drankwet, behalve patent, accijus enz. Het jaarlijksche debiet is 40,000 liter, voor verkoop in het klein altijd; want voor het patent staat opgegeven 202,417 liter. Met verlof van den Keizer is de op 12 Mei j). geboren zoon van den Hertog van Mecklenburg „bij het leger ingelijfd;" een iuitenant van 26 dagen dus. Dat iemar.d zijn'ergsten vijand in zijn huis opneemt, zegt de Westfdlische Volkszei- tung, mag wel tot de zeldzaamheden buhooren, toch is het onlangs te Amsterdam geschied, de gasfabriek aldaar wordt electrisch verlicht 11! Les enfants d'aujourd'hui. Bij gelegenheid van een danspartij te Schleburch, op den tweeden Pinksterdag gehouden, heeft een 14-jarig meisje een mes gegrepen en een 13-jarige knaap, die haar eenigszins plaagde, drie steken toegebracht, waarvan twee nl. een in het onderlijf en een in de rechterborst levensgevaarlijk zijn. Een drank, die ook in ons land zoowel bij den arbeider als bij den heer meer bekend moest zijn, is het in Engeland algemeen geliefkoosde gem berbier. Zijne verkoelei.de en den eetlust opwek kende eigenschap maken dit soort bier tot een geschikteu zomerdrauk; daarbij komt, dat iedere huisvrouw het èn wegens de eenvoudige bereiding èn wegens de goedkoopte gereedmaken kan. Om 10 kan gemberbier te bereiden, worden l'/s kilo suiker met 5 kan water gekookt en met het wit van een ei, tot schuim geslagen, helder wit gemaakt. Zoo ook warden 3 ned. looden witte gemberwortel met 2 kan water gedurende een uur gekookt, door een fijne zeef of flanellen doek gegoten, en dan bij het suikerwater gevoegd, goed door elkander geroerd en in eene open sleenen kruik of pot van geuoeg- zamen omvang gedaan. Eindelijk wordt I'/j ued. lood wijnsteenzuur in water opgelost, en bij het overige mengsel gevoegd. Is nu de vloeistof' tot 17 graden afgekoeld, dan worden onder omroeren 1 'h lepel versche biergist bijgevoegd, en daarna alles in rust gezet. De gisting begint spoedig; er komen gasbellen te voorschijn en na verloop van 4 a 5 dagen verschijnt een dunne laag van gist— schuim, welke met een schuimlepel wordt wegge nomen, en alsdan wordt het bier in een vaatje zeer voorzichtig overgegoten, waarbij gezorgd moet worden, de gist, die zich op den bodem bevindt, niet omhoog te werken. Zoo lang het bier gist uitstoot zuivert men dagelijks het spongat en vult het vaatje met koud water, liefst bronwater, aan. Wordt geen gisting meer waargenomen, dan sluit men het vaatje, en nadat het een dag of wat op een koele plaats heeft gelegen, wordt het op flesschen of kruiken afgetapt en de kurken met bindgaren of draad verbonden. Deze drank blijft maanden lang goed; hij schuimt sterk en bij het openen springt de kurk er af als bij champagne. Het kost nog geen 12 cent de kan. Donderdag 11. is de bliksem geslagen in het armenhuis van het Zweedsche stadje Oest- hammer, met dat gevolg dat het geheele gebouw een prooi der vlammen is geworden en dat op de 52 verpleegden, 20 zijn omgekomen, terwijl ver scheiden ernstige brandwonden bekwamen. Niet ongewoon is 't door een ano nymus, onder opgaaf van medelijden verwekkende redenen, per advertentie een sommetje gelds ter leen te zien vragen. Maar zeker is 't nog een zeldzaamheid, dit ook te zien doen dooi een on genoemd wateischap, dat in een der bladen „reflec teerenden onder lett. A. B." oproept om f 32,000 tegen 4 pCt. aan te bieden. De Duitsche geneeskundige Rostock beweert, in overeenstemming met verscheidene medische autoriteiten uit Heidelberg en Tübingen dat lasten op het hoofd dragen, wel verre van, zooals men veelal meent, nadeelig te zijn, juist het tegendeel is. Het dragen op het hoofd, zegt hij, dwiugt den drager tot eene rechte houding; de spieren van den nek en de ruggegraat ont wikkelen zich en de borst wordt uitgezet, tot groot voordeel yoor de longen, die bij het veel vuldig gebruik van water in emmers aan een juk te dragen, evenals de borstkas en de ruggegraat, aan eene zeer nadeelige drukking en de gevolgen daarvan onderhevig zijn. De vroegere meening, die ook nog tegenwoordig door vele leeken ge koesterd wordt, dat het kropgezwel een gevolg is van het dragen op het hoofd, houdt volstrekt geen steek. Men kan over 't geheel als regel aan nemen, dat wat aangenaam voor het gezicht is, het lichaam geen kwaad doet. Te 's Gravenhage is door eene maat- schappij, die daartoe van het gemeentebestuur vergunning heeft verkregen, een nieuw middel van adverteeren in praktijk gebracht. Van harentwege is aanvankelijk op den Langen Vijverberg een ijzeren zitbank geplaatst, in den rug waarvan ad- verter,tiën in lijsten worden opgenomen. Verschei dene winkeliers en handelaars hebben reeds deze leuning gepakt", tot aankondiging hunner arti kelen. Verscheidene stadspompen teZwolle geven geen water meer. Thans wordt gedurende den nacht dientengevolge een brandwacht van 10 man aan het politie-bureau gestationneerd, om bij brand met gereedstaande extincteurs en brand spuit dadelijk hulp te kunnen verleenen. Naar wij vernemen, is de bouw van het centraal-station te Amsterdam aan den min sten inschrijver, de firma Philip Holzmann en Co. te Frankfort, gegund. Een arbeider teAlfenaandenRijn, die zich in het land begaf om een jong kalf, dat eenige dagen bij de moeder geloopen had, weg te halen, werd door zes koeien aangevallen en op afgrijselijke wijze zoodanig gewond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. In het kattekwaad onzer straatjeugd behoort ook de „kattepult„, zijnde een steentje of iets dergelijks, dat, van een elastieken koord ontspannen, in de lucht wordt geslingerd. Een schutter werd te Amsterdam in de Marnix-straat door zoodanig projectiel dermate aan 't oog ge troffen, dat hem zijn geweer ontviel en hij be wusteloos nederzeeg. Na eerst zoo goed mogelijk te zijn verpleegd, werd hij naar zijn woning ver voerd. Tegen de kwajongens, die weldra der po litie in handen vielen, is proces-verbaal opge maakt. Door het Hoofdbestuur der Vereeni- ging tot afschaffing van sterken drank is bepaald, dat de jaarlijksche algemeene vergadering, ter feestelijke herdenking van het 40 jarig bestaan van die Vereeniging, zal bijeenkomen te Haarlem op 12 en 13 September a. s. De invoer van vee en vleeschuitAme- rika noemt te Londen elke week toe. Verleden week werden alleen te Liverpool 1131 stuks hoorn vee, 2651 schapen, 2383 stuks geslachte runde ren en 72 geslachte schapen aangebracht. Toch wordt het vleesch geen cent goedkooper, daar het onmiddellijk na aankomst door speculanten opgekocht en door de vleeschhouwers als ngood old English beef1 weêr van de hand gezet wordt. Te Parijs is veel,sprake van het ver dwijnen van eer. verdienstelijk officier, kapitein Bitard, die den 23n Mei zijn woning verliet en van wien later geen spoor meer is ontdekt. Vervalschingen. WijlezenineenFransch dagblad; „Drie uitgehongerde vliegen zochten eten. De eene vloog op een worst, de tweede nam plaats op een zak met meel en de derde op een kom met melk. Na een lichten maaltijd vielen ze alle drie dood. De worst was gekleurd met aniline, het meel gemengd met gips, en de melk bevatte kalk." Zooals iedereen weet, is het nogniet laug geleden, dat men er mede begonnen is, de afge sneden sigarenpuntjes tot een weldadig doel opte za melen, maar sedert dien tijd is er ook een tak van nij verheid van gemaakt. In Frankrijk wordeu, overal waar gerookt wordt, de achteloos weggeworpen over schotjes van sigaren en cigarettes opgezameld om ze aan de tuiniers en bloemisten te verkoopen, die deze overgebleven tabaksbladen gebruiken tot het uitrooken van hunne broeikassen. Uit de onlangs opgemaakte statistiek is gebleken dat meer dan 500 personen zich met die opzameling bezig houden, en daarbij op eene dagelijksche verdienste van 4 a 6 franks kunnen rekenen. De verzamelaars beginnen hun rondgang meestal 's morgens vroeg, en rapen alle eindjes sigaar op, die zij op straat vinden liggen. Anderen hebben een contract met de bedienden van hotels en sociëteiten gesloten en krijgen voor een bepaalden prijs al de overschotjes vau sigaren en cigarettes, die daar worden weggeworpen. Al die overschotjes moeten eerst eene bewerking ondergaan om van asch en stof en andere onreinheid gezuiverd te worden, zoodat er niets anders dan zuivere tabaks blaadjes overblijft. Dan worden zij gewogen en voor een prijs verkocht, die op ongeveer een vijfde van den prijs komt waarvoor de regeering de in hare fabrieken gemaakte sigaren en cigarettes verkrijgbaar stelt. De opbrengst van den verkoop dezer overschotjes bedraagt niet meer of minder dan 750,000 franks, en het verkregen product is voor de uitrooking waartoe het gebruikt wordt, alleszins voldoende, omdat de kwaliteit er volstrekt niet op aankomt. Dat deze tak vau nijverheid ook in andere groote steden met goed gevolg gedreven zou kunnen worden, lijdt geen twijfel. De kleinste stoommachine der wereld is door een Amerikaanschen horlogemaker ge construeerd. Zij weegt slechts £0 grein neemt met ketel, regulateur en voedingspomp nauwelijks de ruimte van 8 kub. duim in en is slechts 16 mM. hoog, zoodat zij door een gewone vingerhoed be dekt wordt. De kleine machine bezit niet minder dan 140 verschillende deelen, welke door 25 schroeven met elkander verbonden zijn. Drie druppels water zijn voldoende om den ketel vol genoeg te maken en de machine in beweging te brengen. Te Londen heeft een meisje van vier jaar, terwijl haar moeder zich even verwijderd had, een met brandewijn gevulde flesch aan den mond gezet. Toen de moeder het. vertrek binnen trad, vond zij haar kind in zwijm op den grond liggen, met de flesch naast zich. Ofschoon onmid dellijk geneeskundige hulp werd verleend, stierf de kleiue drie uur later in het London Hospital. De waarde van een vogelnest. Een lid van de Vereeniging tot bescherming der vogels, hield onlangs de volgende toespraak. „Waarde land bouwer! Uw zoon maakt zich uit verveling mees ter van een vogelnest. Er zijn vijf jonge vogels in. Ieder vogellje heeft dagelijks ongeveer 50 rupsen of ander ongedierte voor zijn onderhoud noodig, te zamen dus 250 stuks, die door de oude vogels worden bijeengebracht. Het voederen duurt 4 a 5 weken, wij zullen aannemen 30 dagen, maakt dus voor het nest 7500 stuks. Elke rups vreet dagelijks zijn eigen gewicht aan bla deren en bloesems. Veronderstel zij gebruikt, tot ze volwassen is, gedurende 30 dagen iederen dag een bloesem welke eene vrucht zou geworden zijn, dan vreet zij in 30 dagen 30 vruchten in den bloesem en die 7500 rupsen te zamen 225.000 stuks. Had uw zoon het nest met rust gelaten dan hadt gij en uwe buren 225.000 appelen, peren of pruimen meer geoogst. Doch als de rups, zooals zij meermalen uit pure liefhebberij doet, 10, 20, 30 bloesems per dag vernietigt, dan wordt het verlies nog grooter. Thans kunt gij de waarde van een vogelnest berekenen. Men heeft opgemerkt, dat parfume rieën, die zich in witte d. w. z. in de gewone fleschjes bevinden, zeer spoedig chemisch ver anderd worden, wanneer zij aan het zonlicht blootgesteld zijn. Door aanwending van roode of oranjegele flesschen kan dit vermeden worden. De Amerikanen namelijk die welke valsch spelen maken gebruik van een zooge- naamden dollar-shiner. Deze dollar is aan de eene zijde een weinig uitgehold en in de holte is een kleine spiegel aangebracht. Zij leggen het geldstuk vóór zich en bij het geven der kaarten kunnen zij nu zien welke kaarten hunne tegen spelers krijgen. Een lid van de shiner-club is te Leadville deswege in hechtenis genomen, nadat hij eene som van 2000 dollars had gewonnen. Te Wildervank vertoonde een goo chelaar den toer om een gulden, dien hij op zijn voet legde, in de hoogte te werpen en in den mond op te vangen. De jongens beproefden dit later ook, en een slaagde er in, met het onge lukkig gevolg evenwel, dat de gulden naar binnen schoot, en de geneesheeren tot dusverre vruchte loos hebben getracht het geldstuk uit de maag te verwijderen. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika zijn thans reeds een vierhonderdtal vrou welijke geneeskundigen, voornamelijk in New- York, Massachii8ets en Pensylvanië,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2