BINNENLAND. Dervisch-pacha, de Turksche commis saris, is te Alexandrië aangekomen en on middellijk aan boord van zijn schip door de Engelscke en Fransche Admiraals ge complimenteerd. Hij is daarna aan wal ge gaan en nam zijn intrek in het Rasaltin- paleis om later naar Oaïro te vertrekken. De inlandsche troepen ontvingen hem goed. De Koning en de Koningin van Zwe den hebben Dinsdag hun zilveren bruiloft gevierd en daarbij van alle zijden talrijke en hartelijke bewijzen van belangstelling ontvangen. Bij Barcelona zijn voorraden vuur wapenen, patronen en sabels ontdekt en personen in hechtenis genomen. In het Iersche Graafschap Galway heeft eergisteren weer een afschuwelijke agra rische moord plaats gehad. De landeigenaar Walter Bourke is, toen hij zich naar zijn landgoed te Rakasane terug begaf met een dragonder, die hem, omdat het bekend was, dat vele zijner pachters hem vijandig waren, als bedekking was medegegeven, door middel van geweerschoten gedood. Van de daders weer geen spoor. Volgens berichten uit Zuid-Afrika neemt de agitatie in Zoeloe-land toe, zoo zelfs, dat men het leven van den Britschen Resident bedreigd acht. Na het verslag in zake Velentzas, besloten eenige leden van de Grieksche Kamer voor te stellen de gewezen Minis ters Sotiropoulos en Papamichalopoulos in staat van beschuldiging te stellen. Hun verzoek is reeds door 38 afgevaardigden geteekend. Dordrecht, 9 Juni. Onder deze gemeente is het lijk opgevischt van den scheepstimmerman J. De C., wonende te Kralingen. Vermoedelijk is hij bij het aan boord gaan van een schip van de loopplank in het water gevallen. Hij laat een weduwe en drie kinderen na. Schoterland, 9 Juni. Te Robel, nabij deze gemeente, is een achtjarig knaapje, zonder dat het werd opgemerkt, te water geraakt en ver dronken. Amsterdam, 9 Juni. Aan het R. K. gesticht genaamd St. Moisius in de Elandstraat alhier is door wijlen mej. A. E. G. Martz, wed. P. Teunissen, een legaat van ƒ1000 vermaakt. Giethoorn, 9 Juni. Eergisteren avond namen alhier een paar ouders hun kind van een half jaar bij zich in bed. Toen zij den volgenden ochtend ontwaakten, was het kind dood. Waar schijnlijk hadden zij het doodgelegen. 's Gravenhage, 9 Juni. Een kindje, dgt Vrijdag alhier bij een brandje in de Lage Nieuw- straat hevige brrandwonden kreeg, is aan de gevolgen bezweken. Arnhem, 9 Juni, De vrachtrijder van Har derwijk op deze stad, die Vrijdag jl. door een slag van een paard vreeselijk tegen de borst werd getroffen, is na een smartelijk lijden aan de gevolgen overleden. Botterdam, 9 Juni. Woensdag-avond te ongeveer 7 uur is in de Maas nabij de Willems brug een jongentje van 9 jaren, die in een roei boot zat, te water geraakt en verdronken. Appelscha, 9 Juni. Drie koeien van den Heer A. W. van der Sluis alhier, zijn, volgens verklaring van den veearts, door een zonne steek gedood. Doorn, 9 Juni. Alhier heeft zich een dolle hond vertoond; dientengevolge is het muilban den of vastleggen van honden in deze gemeente, benevens in Driebergen, Leersura, Maarn, Lang broek en Rijsenburg bevolen. Hasselt, 9 Juni. Woensdag-middag haalde een meisje van ongeveer 7 jaar vuur in een test. Door een of andere oorzaak vatten haar kleertjes vuur, en stond het kind in een oogwenk in volle vlam. Niettegenstaande eenige buren oogenblik- kelijk toeschoten en de vlam poogden te dooven, is het kind jammerlijk gebrand. Tilburg, 9 Juni. Door 120 fabrikanten in wollen stoffen is aan den Minister van buiten- landsche zaken een adres gezonden, waarin de aandacht gevestigd wordt op den slechten toe stand waarin tegenwoordig de wol-industrie ver keert, tengevolge der afstemming van het han- delstractaat met Frankrijk. Zij verzoeken, dat de Minister trachtte te verkrijgen eene voorloopige regeling op den voet der meest begunstigde natie, evenals door Engeland van Frankrijk verkre gen is. Schiermonnikoog, 9 Juni. Dinsdag-ochtend is aan het strand alhier aangespoeld een naakt lijk zonder hoofd, in vergevorderden staat van ontbinding. GEMENGDE BERICHTEN. In het laatste vijftal jaren z ij n gelijk een officieel rapport leert, 1818 lijken binnen het gebied der Engelsche metropolis uit de Iheems opgevischt. Twaalf honderd zeventig mannen en vijfhonderd acht-en-veertig vrouwen. Volgens de uitspraken (welke uitspraken wij echter in twijfel trekken) der coroners is het zeker, dat in 1084 gevallen aan toeval en in 112 aan zelfmoord is te denken. Onder de laatsten zijn niet, zooals men veelal meent, de vrouwen het talrijkst: 89 der 112 waren mannen. Omtrent 599 lijken valt met zekerheid geen uitspraak te doen, en men siddert bij het denkbeeld, van hoeveel nooit ont dekte misdaden deze lijken spreken. Onder deze waren 58 kinderen van minder dan een jaar. Als eene bizonderheidwordtgemeld, dat bij het afloopen van Zs. Ms. schroefstoomschip le. klasse Van Speijk, aan 's Rijks werf te Am sterdam, eene oude vrouw aanwezig was, die tegelijk met Van Speijk in het Burgerweeshuis aldaar verpleegd is geweest en voor deze plech tigheid uit Den Helder was overgekomen. Door eenige Am er i k aa n sch e dames is aan mevrouw Garfield een zijden kleed ten geschenke aangeboden. Het eigenaardige van dit geschenk is, dat het gewaad geheel Amerikaansch en de schenksters een vereeniging vormen tot bevordering der inlandsche zijdecultuur. De ruwe zijde is van Amerikaansche cocons gekweekt in 14 verschillende staten door 26 familiën. Zij is gehaspeld op een Amerikaansche haspel en verder iu een Amerikaansche fabriek bewerkt. Dit pro duct van inheemsche nijverheid is thans te Philadelphia ten toon gesteld, en kenners beweren, dat het in alle opzichten de vergelijking met de voortbrengselen van Lyon's industrie glansrijk kan doorstaan. Sedert eenige weken wordt in de Tesselsche duinen ijverig gezocht naar de eieren van bergeenden. Het is niet voor het verbruik, dat de eieren van dien fraaien vogel, welke zich op dat eiland in menigte ophoudt, worden inge zameld, doch alleen om ze te doen uitbroeien. De bergeendeieren worden dan ook geregeld tegen 18 a 20 ets. per stuk van de hand gedaan. In het te Berlijn verschijnende Kli nische Wochenschrift wordt gewezen op het gevaar voor epidemieën, dat westelijk Europa bedreigt door den stroom van Joodsche landver huizers uit Rusland. Het komt in de Yereenigde Staten uit een geldelijk oogpunt op hetzelfde neder of men minister is of kok. De leden van het kabinet te Washington toch hebben een traktement van 8000 dollars zonder vrije woning, en Mevrouw Vanderbilt, de echtgenoote van den bekenden millionair, geeft haar kok een salaris van 7000 dollars per jaar, met kost en inwoning natuurlijk. Financieel staan de beide posten dus gelijk. De positie en de aard der werkzaamheden zijn echter nog al verschillend. De Rechtbank te Arnhem heeft een vrouw, die een tapper te Nijmegen even vervan gen had en in dien tusschentijd aan een beschon ken man bedwelmenden drank had toegediend, veroordeeld tot f 15 boete, en een manspersoon uit Nijmegen, die op straat aldaar een kameraad, terwijl deze in beschonken toestand verkeerde, uit een fleschje jenever had laten drinken, tot f' 10 boete. De directeur van het huis van arrest te Middelburg, P. A. Janssen, sedert eenigen tijd wegens bedriegelijke handelingen geschorst, is verwezen naar de Rechtbank te 's Gravenhage. Uit de in de Middelb. Courant medegedeelde beschikking blijkt, dat de beschuldiging loopt over het maken van een valsclien staat aangaande de uitgaanskas van een ontslagene gevangene en over het verzinnen of vergrooten van (trouwens kleine) posten van leveranciëu aan het Huis van arrest. Door het gerechtshof te Weenen zijn zekere Wecera, die zich na den brand van het Ringtheater voor dood liet doorgaan om den zijnen geld van het ondersteunings-comité te bezorgen, en zijn vrouw, die hem daarbij behulpzaam was, ver oordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en een schadevergoeding van f 200 aan het ondersteu nings-comité. Al» een bewijs dat hel geen fabel is dal Kouings-arenden wel eens 100 jaar worden, dient dat onlangs bij Rakkow, op 't eiland Laa- land (Oostzee), een koningsarend geschoten is, om wiens hals men een koperen keten vond met een kleine blikken bus, die een briefje bevatte, waarop in het Deensch geschreven stond: „Ge vangen en weer losgelaten in 't jaar 1792, door R. en C. Andersen, Böiö op Falster, Denemarken." Die vogel moet dus ongeveer 100 jaar oud ge weest zijn, toen hij doodgeschoten werd. Zaterdag is in het dorpReutenbroek (op de Prov. grens bij Ter Apel) een 105jarig man overleden. Hij was nooit gehuwd geweest, en kwam in het laatste jaar geen enkele maal uit zijn huis. Toch schijnt de man niet door ziekte of verval van krachten gestorven te zijn, veeleer door den schrik, dien een hevige donderslag gedurende het laatste onweder bij hem teweeg bracht. Een brutale diefstal met braak heeft plaats gehad in de toko van de firma G. Kolft' Co., aan de Groote Rivier te Batavia. De dieven hebben namelijk in den muur naast de deur, welke uitkomt op Pasar Pisang, een gat gemaakt, waar door juist een persoon naar binnen kon komen, die verder de r.aastbijzijnde deur van binnen heeft geopend. Bij onderzoek bleek dat er een brand kast werd vermist, waarin verschillende gelds waardige papieren, meest loten in eenige loterijen, geborgen waren, ter waarde van pl. m. f 4000, bovendien een trommel, toebehoorende aan een der mandoers waarin zich f 260 aan contanten bevonden, en welke was geborgen achter een hoop boeken zoodat men moet veronderstellen, dat de dieven geheel bekend zijn geweest met de locali- teit der toko. Schout Witte, van den diefstal on derricht, was spoedig ter plaatse aanwezig om een onderzoek in te stellen. Intusschen heeft de be stolene, misschien om der politie te hulp te komen, een belooning vau f 300 uitgeloofd voor den ont dekker van den dief of de dieven. Di nsdag-n amiddag hadden te Nieu- wolua twee kinderen van den heer G. De J., een meisje van omstreeks vijf en een van drie jaar, het ongeluk van de plank over de gracht bij de behuizing gelegen te vallen en in het water te geraken. Het oudste der meisjes wist zich te redden en ging dadelijk de huisgenooten tot hulp halen, doch men kwam te laat. Het kleinste meisje was reeds gezonken, en hoewel het dadelijk ge vonden en op het droge gedracht werd, was het leven reeds geweken. Meissonier's kleine schilder ij „N a- poleou I" werd dezer dagen op een veiling te Londen verkocht voor 6000 (f 72000). Dit moet de hoogste prijs zijn die ooit voor een klein ka binetstuk van een levenden schilder betaald werd. Bij Madeira is aan boord van het Engelsche stoomschip Swiftsure een 25 ponds kanon gesprongen, waardoor een man om het leven kwam en vier anderen doodelijk gewond werden. Van de weelde der 18e eeuw gaf graaf Brügl den 7 November 1748 een treffend voor beeld, toen hij ter eere van de Koningin van Polen een feest gaf. De borden, welke voor den Koning en de Koningin bestemd waren, beston den uit fijn geschilderd porseleinelk bord kostte 5 dueaten. Bij elk nieuw gerecht namen de pages de borden weg en wierpen ze uit het raam op de straat in stukken, opdat niemand zich zou kunnen beroemen, dat hij van een bord had gegeten, dat voor den Koning of de koningin had gediend. Toen het dessert opgedragen werd hadden de pages 46 van die borden, dus 230 dueaten, het venster uitgeworpen. Eenigen tijd daarna gaf prins Salkowaki, om graaf Brühl te overtreffen, midden in den zomer een sledevaart bij welke gelegenheid de weg van Raussen naar Lisso, een afstand van een Duitsche mijl, ter vervanging van de sneeuw, ter hoogte van twee voet met suiker was bedekt. Door den heer Eloy is de aandacht van de Academie te Parijs gevestigd op een op tische illusie, die hij gezien had bij het opstijgen met een luchtballon. Den 7n der vorige maand was hij met twee personen opgestegen en, na eenige luchtlagen van verschillenden warmtegraad doorgegaan te zijn wendden zij het oog naar de Place Veudöme waar zij tot hunne verbazing de obelisk niet recht zagen staan, maar zoo scheef dat zij den hoek op 30" schatten. De oorzaak meenden zij te moeten zoeken in de ongelijk ver warmde luchtlagen. Onder de 38 sollicitanten voor Ge meente-secretaris te Lochem, bevindt zich ook ten luitenant-kolonel. Het Bat. Hbld. verneemt, dat bij de o p- name van de kas en administratie van de ad ministrateurs der tinmiji en op Banka door den inspecteur van financiën bij twee een tekort is ontdekt, respectievelijk van p. m. ƒ48,000 en 8000. Bedoelde administrateurs zijn onder na dere goedkeuring der Regeering door den resident van Banka in de verdere uitoefening hunner functiën geschorst. Het schijnt, dat de lucht van Banka een nadeeligen invloed heeft op het beheer der geldelijke administratie, daar behalve bovengenoemde tekorten, eenige maanden geleden ook nog bij een ander administrateur een be langrijk tekort is ontdekt. Op het feest der Republiek, 14 Juli, zal het nieuwe stadhuis te Parijs, dat eerst over drie jaar gereed zal zijn en in gebruik kunnen genomen worden, ingewijd worden. De gemeen teraad heeft voor het feest 100,000 franks toe gestaan. Nog een andere dwaasheid zal dan vertoond worden. Zes luchtballons zullen te Parijs worden opgelaten. De luchtreiziger, die met zijn ballon het langst boven Parijs blijft, krijgt een gouden medaille. Met iederen ballon gaat een commissaris van de regeering mede om te zien of alles wel behoorlijk toegaat en er niet geknoeid wordt. De Hollandsche gasfabriek te Am sterdam heeft drie ton geboden voor de vernieu wing van hare concessie voor de gasfabriek. Deze schijnt dus nog niet zoo beducht voor de con currentie der electriciteit. Men geeft geen drie ton voor eene steivende inrichting. De heelkundigenhebbensederteeuwen het bewijs geleverd, dat zij in staat zijn iemand, in een ommezien, groote en kleine deelen van het lijf te zagen en te snijden; dit is zooveel dui zenden malen geschied, dat men er als het ware onverschillig voor is geworden, indien men bij de zaak niet als patiënt is betrokken. Maar ontbre kende stukken aan iemand te verschaffen,lichaams- deelen, die iemand mist, als integreereude deelen aan hem toe te voegen en in waarlijk gunstigen zin hem „op te lappen", daarvan heeft men niet zoo dikwerf gehoord als van amputatiën van al lerlei aard. En toch bestaan er voorbeelden van. De leden van het elfde Duitsche chirurgen-congres houden thans zitting te Berlijn. In'een der jongste bijeenkomsten heeft de heer Helferich, heelkun dige te Munchen, verslag gedaan van de volgende operatie. Een zes-en-dertigjarige vrouw leed aan een gezwel, dat zich had ontwikkeld aan den linkerbovenarm. Hij had dit verwijderd en bij die gelegenheid tevens een niet gering gedeelte van de groote spier, den biceps, weggesneden. Om de holte, daardoor ontstaan, te vullen, had hij een stuk spier van een hond er in geplaatst. Dit vreemde deel heeft zich volkomen vereenigd met het geringe gedeelte der overgebleven mensche- lijke spier, met uitzondering van een klein stukje der vreemde spier, 't welk door de natuur zelf bij het genezingsproces is uitgestooten. De patiënt gebruikt den vroeger ziekelijk aangedanen arm met hetzelfde gemak als vroeger. Men noemt deze bewerking spieroverbrenging. Tot heden was de hond onder de dieren nog slechts de trouwste makker der menschen; hij is een schrede nader tot hem gekomen, want hij levert ons „verstel- stukken." De Heer 't Hooft, leeraar aan de Rijksnormaalschool te Veendam, is Dinsdag-avond door de duisternis misleid te water geraakt en jammerlijk verdronken. Garibaldi's nagelaten betrekkingen hebben, volgens nadere berichten, in een familie raad besloten, wegens de daaraan verbonden moei lijkheden, af te zien van het plan, om, ingevolge den wensch van den overledene, zijn lijk te ver branden. Het stoffelijk overschot is nu gebalsemd en zal, althans voorloopig, op Caprera begraven worden. Het besluit om zijn lijk te begraven, is genomen op aandrang van de Regeering, en vooral ook op die van de publieke opinie welke een zeer begrijpelijken weerzin openbaarde tegen de wijze waarop dit verbranden volgens de voorschriften van den doode geschieden moest, onbedekt op een hoogen brandstapel. Men heeft het lichaam in alcohol gelegd en behandeld volgens het systeem Corini, waardoor het als versteend wordt. Het hoofd van de beruchte Itali- aansche rooverbende, die den commendatore Bar- tolo gevangen nam, Giuseppi Rini, die er niet bij was toen zijn mannen zich onlangs iu de pachthoeve aan de politie moesten overgeven, is thans doodgeschoten in een gevecht met karabi- niers, die uitgezonden waren om hem te vatten. Er is nu nog slechts één man van die bende voort vluchtig. Een merkwaardig kopijrecht-proces. Punch heeft een Bristolsche firma gedagvaard, omdat deze een bezending nommers van Punch voor 3 stuivers kocht en voor I stuiver aan den man bracht. Men vraagt wat bezwaar Punch had tegen deze wijze om het debiet van het humo ristisch blad uit te breiden, en wat de Bristolsche heeren kon bewegen zich zulk een verlies te ge troosten? De zaak is, dat de dus in de wande ling gebrachte Punch er eenigszins anders uitziet dan de oorspronkelijke. Tusschen de pagina's waren namelijk nieuwe pagina's vol advertenties geplakt; een nieuwe omslag was er om gedaan met het opschrift Tunch, en dus was het blad, als een geheel nieuw tijdschrift, in den handel gebracht. De gedaagden hebben de uitspraak des rechters niet afgewacht, maar nadat een bevel tot voor loopige staking der uitgave van Tunch was uit gevaardigd, de gevorderde schadevergoeding be taald. In den omtrek van Zwickau, in Sak sen, heeft een wolkbreuk groote verwoestingen aangericht. Te Gelenau kwamen tien en te Dreh- bach twee menschen om hel leven. Een menigte vee verdronk, en verscheidene huizen, schuren en bruggen werden door het water weggeslagen. Een gedeelte van den spoorweg tusschen Chemnitz eD Annaberg is vernield, waardoor het verkeer werd gestremd. De schade is, zooals men denken kan, zeer aanzienlijk. In eene bijeenkomst van de „Musical Association" te Londen werd Maandag 11. mel ding gemaakt van een „muziek-electrograaf", uit gevonden door J. Föhr te Stuttgart, waardoor op eene reep papier iedere muziek, die op eene piano wordt gespeeld, wordt opgeteekend. Een ongeluk, dat in Hongarijegroote deelneming opgewekt heeft, omdat de volksdich ter Maurits Jókai er zeer door getroffen werd, is den 19 Mei in de stad Kamoru gebeurd. Deze stad had Jókai tot haren eereburger benoemd, en den 30 Mei verwachtte men de aankomst van den dichter, die voor deze onderscheiding persoonlijk zijn dank betuigen wilde. In het huis van zijn broeder Karl Jókai werden groote toebereidselen tot zijne ontvangst gemaakt. Hierbij gebeurde het, dat eene glazen pan, waarin de huisvrouw boven een vuur vernis kookte, sprong, waardoor het brandende vocht hare kleederen aanstak. Daar er op dat oogenblik, behalve een 15 jarig dienst meisje, niemand tehuis was, kwam er eerst hulp toen het te laat was. De doctoren konden slechts eene verklaring afleggen omtrent het hopelooze van den toestand, en op deu dag, bestemd voor de feestelijke ontvangst van haren zwager, over leed zij na een smartelijk lijden van 24 uur. Na tuurlijk was er van festiviteiten geen sprake meer. Het tabaksmonopolie wil inDuitsch- land maar niet vlotten. Niettemin worden er overal depots gevestigd van de keizerlijke tabaks- en sigarenfabriek te Straatsburg. Reeds heeft een Berlijnsch spotblad van de qualiteit der door die monopolie-fabriek geleverde sigaren gtzegd, dat hij die deze dingen rookt, voortaan van over heidswege onder een toestel, een soort van lucht pomp zal moeten zitten, opdat hij met de walm zijner sigaar den omtrek niet verpeste. Thans wordt in hetzelfde blad door iemand gevraagd, waarom de nieuwe depots filiales genoemd wor den en waarom niet liever het Duitsche woord Niederlage gebezigd. Och, antwoordt een ander, het publiek weet toch wel dat iedere nieuwe fili aal een nieuwe Niederlage is. Bij de Falkland eilanden is onlangs een Schotsch schip, de David Law, verbrand, na dat de bemanning het verlaten had. Men wijt die ramp aan het bijna ongelooflijke feit dat er, door verkterde zuinigheid der reeders, geen kaarten aan boord waren. Als de kapitein geweten had waar hij was, had het schip gemakkelijk gered kunnen worden. Door het uitwinnen van een paar shillings werd dus een schade van duizenden pon den sterling veroorzaakt. Indien thee niet sterk genoeg is, of indien er meer verlangd wordt, moet men geen nieuwe theebladeren in den trekpot werpen bij den reeds bereiden drank; doet men dit, dan verspilt men bijna alles. Slappe thee kan de theïue uit versche theebladeren niet oplossen; dat kan alleen geschieden door versch water. Het bijvoegen van thee in den bijna ledigen trekpot zal wel de kleur van den drank versterken, maar de thee zelve wordt daardoor zooveel sterker niet. Ieder een kan de proef op de som nemen. Men zette een weinig thee, schenke een kopje daaraf, werpe dan nog theebladeren, zooveel als men aanvan kelijk gebruikt heeft, in den trekpot, zonder er water bij te scheuken; van dat treksel schenke men na 4 a 5 minuten nog een kop thee, en nu proeve men de beide aftreksels tegen elkander. De kleur zal veel donkerder zijn, maar de smaak bijna niet verschillen. Wil men in zulk een geval de reeds gezette thee nuttig gebruiken, dan schenkt men die eerst uit den pot, zet dan geheel versche thee en voegt nu de straks afgeschonkene er bij. De Justitie is geroepen de b e d r ij- vers van een vreeselijken moord te ontdekken. Op het eiland Corbière, tegenover du Pecq' is een man vermoord gevonden, wiens mond met een servet dicht gestopt was en wiens lippen met spelden gesloten gemaakt was. Overigens was het lijk met looden banden in een pijp vast gebonden gelijk aan een gaspijp. Iemand, teMonster woonachtig, bood in de courant een hit te koop aan waarop twee personen zich bij hem vervoegden en hem tegen Dinsdag 11. te Rotterdam in de Romein bescheid-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2