BUITENLAND. BI X X E X L A X D, wezen worden dat de Paua geen aardsch Rijk mag bezitten, wasEr staat geschre ven: »mijn Rijk is niet van deze wereld.* 't Is waar het Rijk Gods is niet van deze wereld maar het is even waar, dat het in deze wereld èn een zichtbaar Rijk zichtbaar in de heilige Sacramenten, in den Godsdienst bovenal, zichtbaar in het Opperhoofd en zichtbaar in de leden is, dat om te kunnen bestaan, aardsche mid delen noodig heeft. Wil men rechtvaardig oordeelen dan moet men tot deze gevolgtrekking komen de Keizer van Rusland heeft een wereld lijk Rijk en hij is het geestelijk opper hoofd der Russische Kerk; de Roomsche Paus is een geestelijk Opperhoofd, hij kan tevens ook eeu wereldlijk Rijk bezitten. Het vorsten-congres van 1815 te Weenen gehouden, wees derhalve den Paus zijn we reldlijk Rijk met algemeene stemmen toe- Men heeft later de kom«die eener volks stemming, die door de vijanden van den Paus begonnen, geleid en door omkooping en bedrog ten einde gespeeld werd, in den Kerkelijken Staat opgevoerd, waardoor de wereld zou te weten komen dat het volk den Paus niet als wereldlijk heerscher ver langde. 't Is duidelijk dat men den wil van het volk niet kan erkennen uit zulk een soort van volksstemming. Reeds ten tijde van Napoleon I, werd door de vijanden van het Katholicisme alom verkondigd: »het volk wil den Paus niet Toen Pius YII in het jaar 1814 uit de gevangenschap uit Frankrijk in zijne Staten terugkeerde en het Italiaansche volk uit alle steden en dorpen, hoog verblijd hem tegemoet trok en er aan het gejuich geen einde kwam, sprak Z. H., diep bewogen bij het aanschouwen van zooveel liefde en verkleefdheid van zijn volk, tot Kardinaal Pacca, die den h. Yader vergezelde»Zie- daar het volk, dat mij niet hebben wil.« Doch dit is nog lang niet alles, wat men in 't werk stelde, om den Paus door »moreelen dwang,zooals men zich geliefde uit te drukken, tot afstand te bewegen de revolutionnaire macht verzon nu de po litieke humbug van het nationaliteits-be- giDsel, volgens hetwelk, om gansch Italië tot eenheid te brengen, de vorsten in dit land allen moesten worden gedepossedeerd en de Paus Koning van gansch Italië moest worden. Wat deed nu de Paus? Hij wees de verleiders, die hem op de tinne des tem pels brengen wilden, af, want de Paus is geen roover van vreemde Staten zooals zijne moraal is, zoo is ook zijne politiek. Ook de aanbieding, den Paus jaarlijks een millioeu franks te betalen, als hij af stand deed van de Kerkelijke Staten, leed natuurlijk schipbreuk. En toen men ten langenleste begreep, dat de Paus goed schiks niet te bewegen was zijn Rijk te verlaten, toen men gewaar werd dat noch leugeu noch laster hem tot troonsafstand konden doen besluiten, nam Victor Ema nuel zijn toevlucht tot geweld. De Paus werd onttroond. Slot volgt.) De afgevaardigde in den Duitschen Rijks dag, prof. MommseD, is van de aanklacht van beleediging van Prins von Bismarck vrijgesproken. De Duitsche kauonneerboot Habicht heeft op Malta bevel ontvangen naar Alexau- drië te vertrekken om, zoo noodig, bescher ming en toevlucht aan de Europeanen te verleenen. De Frausche Senaat heeft een voor stel in overweging genomen, waarbij voor gesteld wordt de formule van den eed der parlementsleden in liberalen zin te wijzi gen. In de Iersche Staatsgevangenissen zuchten op 't oogenblik nog 263 verdach ten* tegen 386 in Mei, 511 in April, 587 in Maart en 612 in Februari. -Favfulla bericht, dat bij de Itali aansche Regeering het plan bestaat het eiland Caprera in eiland Garibaldi te ver- doopen. Volgens bericht uit Alexaudrië van 14 dezer moeten de Khedive en Derwisch gezamenlijk de Porte verzocht hebben 18000 Turksche troepen naar Egypte te zenden. Er zijn 450 personen in hechtenis geno men. Het plan bestaat een internationale commissie in te stellen om de deelnemers aan de onlusten te vonnissen. Alle consuls-generaal zijn te Alexaudrië aangekomen, behalve de Fransche, die echter elk oogenblik gewacht worden. De paniek duurt voort. De Europeesche kolonie ver langt eenparig de tusschenkomst van Turk sche troepen, daar zij nieuwe moorden ducht, als een andere interventie wordt be proefd. Door den Minister van Marine is, langs tele- graphisohen weg, aan den commandantder oefe- nings-divisie bevel gegeven om, bij aankomst te Malta, het tot die divisie behoorende schroef- stoomschip 2de kl. Marnix, onder bevel van den kapt.-luit.-ter-ree jlir. C. C. Six, zoo spoedig mogelijk naar Alexandrië te doen vertrekken, tot bescherming van de aldaar gevestigde Nederl. onderdanen. Kralingen, 16 Juni. Gisteren-middag onstond er tusschen een bejaard echtpaar in de Cathari- nastraat een twist, die zoo hoog liep dat de man in woede een ruit nit het raam van zijne woning stuk sloeg, met dat gevolg, dat hij aan den pols eene ernstige verwonding bekwam. Op weg naar dr. Kruijf, bezweek de man tengevolge van bloed verlies Maastricht, 16 Juni. Alhier is een kind van- 18 maanden in de Jeker gevallen en verdronken. Het lijkje is heden nog niet teruggevonden. Noordwijk a/z.16 Juni. Eergisteren is on geveer 3/4 uur benoorden het dorp,aangedreven een kleine walvisch, circa 36 voet lang, die reeds in staat van ontbinding verkeerde. Amsterdam, 16 Juni. Op het Damrak alhier werd eergisteren door een tramwagen een vrouw overreden. Zij overleed nog denzelfden dag. Appelscha, 16 Juni. Weder is een best rund van den Heer A. W. v. d. Sluis, aihier, in de weide gestorven. De oorzaak wordt nu echter niet aan zonnesteek toegeschreven, maar aan eene vergiftige plant, die in het land aanwezig zou zijn. Zandvoort, 16 Juni. Het lijk van den aan gekomen verongelukten matroos is door de letters M. K. op den arm erkend als dat te zijn van Maarten Rog, behoord hebbende tot de equipage der Onbestendig. Zutfen, 16 Juni. Zaterdag-nacht is de machi nist van een sleepboot varende op den IJsel door de duisternis misleid, bij het naar boord gaan van de loopplank gevallen en jammerlijk omge komen. Hoorn, 16 Juni. Eergisteren-avond zijn door het onweder in den omtrek twee branden ver oorzaakt, die hier zichtbaar waren, beide in een molen. Bij den een, te Warder, ontkwam de molenaar met verschroeide kleederen door het molengat het gevaar, terwijl zijne zestigjarige vrouw doodelijk werd getroffen; bij den andereu heeft men geene ongelukken te betreuren. Beide molens zijn totaal afgebr and en waren tegen brandschade verzekerd. GEMENGDE BERICHTEN. In een onzer groote bladen vonden wij het volgende huwelijksaanzoek: Een jong Duitscher van hoogst achtbare familie, tegen woordig Adsistent van een grooten Duitschen Paardenspoorweg, is in den dienst van het Ver keer en Bureau grondig ervaren, wenscht in het huwelijk te treden met een jonge beminnens waardige Hollandsche Dame, de Duitsche taal kunnende spreken, wier vermogen toereikende is een kleine rentable Paardenspoor aan te koopen of te pachten, In het kanton Zurich is de wet op de banken van leening, welke voornamelijk be stemd is den woeker bij die instellingen tegen te gaan, met 36,306 tegen 7876 st. aangenomen. Woeker is ook in andere Zwitsersche kantons een schadelijke plant, welke welig tiert. Alle kantonnale regeeringen trachten hem tegen te gaan. Zoo heeft St. Gallen eene wet ontworpen, waarin woeker met geldboete van 50—5000 fr. en gevangenisstraf tot een jaar en terugbetaling van alle te veel gevorderde gelden wordt bedreigd. Bovendien zijn de geldschieters verplicht hunne boekeu op de wijze der kooplieden te houden en alle geldleeningen stipt aan te teekenen. Nu de dames volop in de bloemen zitten en ruikers maken, zullen zij zeker gaarne weten in welke bloemen men het meeste geur vindt, daar dit de waarde vau een bouquet zeer verhoogt. Het volgende zal daarom misschien niet onwelkom zij. De witte rozen munten in geur boven alle andere kleuren uit. Daarop volgen de gele, dan de roode en eindelijk de blauwe bloe men. Opeenvolgend komen daarna de violette, de oranje, de bruine en eindelijk de donkere bloe men. Door deze aanwijzing kunnen de dames een schoon en tevens welriekend bouquet samen stellen. Te Nieuw-Buiuen liepen Zaterdag twee kinderen van den arbeider P. Woldendorp, die eene boodschap gedaan hadden, bij ongeluk in het kanaal. Op het geschreeuw van een derde kind kwam H. Baas, die op eenigen afstand werkzaam was, zoo spoedig mogelijk toeschieten en haalde de beide drenkelingen op het droge. Het jongentje, van 12 jaar, bleek reeds verdronken te zijn; doch bij het meisje, 5 jaar oud, werden de levensgeesten na ongeveer l'/a uur met moeite weder opgewekt. De vader was door den schrik als verlamd. Iemand schrijft in Semper Virens: Dat poppen of vogelverschrikkers niet altijd helpen tot het verjagen van vogels, blijkt uit het vol gende: Eenigen tijd geleden plaatste ik in mijn tuin een aangekleeden man of zoogenaamden vogelverschrikker, wien ik een ouden jas had aan getrokken, enz. In plaats dat de vogels er bang voor werden en wegvlogen, zijn zij tot mijn ver wondering er in komen nestelen; ik vond in den zijzak een nestje met 6, en een ander in den borstzak met 7 eitjes. Dus voorwaar geen goed middel tot verschrikking der vogels; wellicht is het beter om ze daardoor aan te lokken. Wederwaardigheden op reis. Een profes- sor uit Bonn kwam op een uitstapje, dat hij met zijne vrouw deed, te Halle en reisde na een kort oponthoud van daar verder. Hij vergat echter zijn reistasch mee te nemen. Zijne vrouw stapte daarom te Naumburg uit den trein, om naar Halle te telegrapheeren, dat de reistasch naar Gotha moest worden gezonden; dat kostte haar echter wat veel tijd en de trein ging zonder haar verder. De professor steeg daarom aan het vol gende station uit, om daar zijne echtgenoot op te wachten, die met den eerstvoigenden trein waarschijnlijk zou nakomen. Toen hij weg was, bespeurden de passagiers, dat de professor zijn demisaison en hoedendoos had laten liggen en gaven die beide stukken aan het station te Gotha af; zoo waren dus de professor te Apolda, zijn vrouw te Naumburg er. hunne bagage gedeeltelijk te Gotha en te Halle. In het Munstersche veld, tusschen Groningen en Drente, is eene hut ingestort; een klein kind werd daarbij zoo ernstig gekwetst, dat het aan de gevolgen is overleden. Dr. Hubbe Schleider van Hamburg is van plan door Duitschland te gaan reizen, ten einde aanhangers te vinden, die een groote Duit sche kolonie in Centraal Afrika willen helpen stichten. Deze kolonie zou gevestigd worden in het gebied van den Congo, dat voor eenige jaren het eerst door den stoutmoedigen Stanley door reisd is. Bij voorbaat heeft Hiibbe Schleider dat land een naam gegeven en het „eeu Duitsch- Indië in Centraal Afrika" genoemd. Volgens Petit Journal heeft een En - gelsch danser schoenen met veeren uitgevonden, waarmede hij sprongen van drie meter hoog kan doen. Of zoo'n dansmeester ook de menschheid aan zich verplicht1 Voor eenige dagen werd door boeren uit Lehe (in Oostfriesland) in de Eems een steur gevangen, die 2 meters lang was. De omvang van den buik was 2 meters. Zulk eeu vangst komt in die streken al heel zelden voor. Nadat eerst onlangs een steur van 75 pond in de Weser was gevangen, ving een visscher voor eenige dagen weder een steur in die rivier, en wel een exem plaar van 150 pond, zooals uit Nienburg wordt bericht. Wederom is nabij Maastricht een negenoog gevangen. Men vermoedt, dat een troep dezer visschen van den koers afgeraakt en naar deze streken verzeild is. Hoe zij echter in het voedingskanaal der Zuid-Willemsvaart zijn terecht gekomen, blijft alsnog een raadsel. In een Amerikaansch blad vindt men uitvoerige bizonderheden medegedeeld omtrent het stoomschip Jason, van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, dat bij New Foundland in het ijs raakte en onlangs in zeer ontredderden toestand te New-York aankwam. Het schip kreeg, door het stooten op een ijsschol, een gat iu het voorste gedeelte, ongeveer 8 voet lang, 4 voet breed en 4 voet onder de waterlijn, waardoor het water met groote snelheid binnenstroomde, terwijl tevens het roer gedeeltelijk losraakte, en door het water in het voorgedeelte de achtersteven een eind om hoog werd gelicht, wat het sturen nog bezwaar lijker maakte, zoodat het bijna een wonder mag heeten dat het vaartuig behouden bleef. Kapt. Hinloopen wist echter met zijn manschappen, door flinke maatregelen, te beletten, dat het waler verder in het schip drong en op verstandige wijze een dreigende paniek onder de 700 passagiers te bezweren. Verscheidene dagen zat het schip rondom in het ijs, en de reis kon natuurlijk slechts zeer langzaam voortgezet worden, maar de mondvoor raad aan boord was voldoende voor twintig dagen meer dan den voor de reis berekenden tijd, zoodat men niet, zooals de passagiers in het eerst deden, voor hongerlijden behoefde te vreezen. De ijsbergen die men ontmoette waren zeer hoog, soms wel 200 voet. Omstreeks honderd mijlen van Sandy Hook ontmoette 3e Jason eeu loods. Het schip verkeerde toen in zulk een toestand, dat deze elk oogenblik verwachtte, het te zullen zien zinken. Maar kapitein en bemanning wisten het met goed beleid binnen te krijgen, en den volgenden dag werden de landverhuizers aan wal gezet. Al de passagiers hebben, door tusschenkomst van een comité uit hun midden, een schrijven gezonden aan kapt. Hirdoopen, waarin zij hem dank zeggen voor den moed en de tegenwoordigheid van geest, door hem in het gevaar betoond. Bij onderzoek van de Jason bleek, dat het schip zijn behoud alleen aan zijn sterken bouw te danken heeft. Het was echter zeer gehavend en moest ruim een week in Erie-bassin gedokt blijven. 't Is eene dwaling dat geld, hetwelk men niet op rente zet, geen winst afwerpt. Als men muntstukken in den grond begraaft mits niet in groote hoeveelheid vermeerdert hunne waarde zelfs even sterk als wanneer zij in de meest solide papieren waren belegd. Zoo bracht te Baltimore oen halve dollar van 1770 vijftig dollars, dus het honderdvoud op; een zilveren dollar van 1794 vijf-en-vijftig dollars; een vijf centstuk van dat jaar, drie en halven dollar; een koperen cent van 1693, acht en driekwart dollar op; alzoo 2'/s cent na verloop van 90 jaar f 21.87', terwijl zij, rente op rente, nog geen gulden zou vertegenwoordigen. De proef kan echter niet op te groote schaal worden genomen. Voor ongeveer veertien dagen werd in een sloot bij een boerderij te Linschoten een kinderlijkje drijvende gezien. Bij de lijkschouwing bleek, dat het lijkje was van een pasgeboren meisje, dat door een strop om den hals kort na de geboorte geworgd was. Thans is een boeren- dienstmeid, op wie zware verdenking rust van deze misdaad begaan te hebben, naar de gevan gecis te Utrecht overgebracht. In den korten tijd van eenige weken is dit reeds het derde geval van in deze streek gepleegden kindermoord. Te Arnhem werd Woensdag-nachteen vrouw wegens dronkenschap ter ontnuchtering m een der cellen van de politiewacht geplaatst. Wakker geworden wist zij een ijzeren pin uit de brits te trekken en bracht zich daarmede zulk een gevaarlijke keelwond toe, dat men aan haar levensbehoud wanhoopt. Was Darwin een godloochenaar? Een twijfelaar aan 't Godsbestaan is mogelijk, maar een gedecideerd atheist zeer stellig niet, getuige deze zijne woorden: I may say that the impossi bility of conceiving that this grand and wond- rous universe, with our conscious selves, arose through chance, seems to me the chief argument for the existence of God; but wether this is an argument of real value, I have never been able to decide. 't Woord van Voltaire-, „un horloge suppose un horloger", zoo men ziet, met eene weifelende allonge. Aldus Mr. O. in de Gelder lander. De beroemde rozeboom te Hildes- heim, in Hannover, die gezegd wordt door Karei den Groote geplant te zijn, bloeit dit jaar weder schooner dan ooit. De takken van den boom zijn 11 meter hoog en 10 meters in doorsnede. De bekende luchtschipper Simmons heeft met veel succes per luchtballon een tocht over het Kanaal volbracht. Even vóór het ver trek, of liever juist op het oogenblik van lachez tout" had echter een schromelijk ongeluk plaats. De reis zou worden meegemaakt door sir Claude Champion de Cresjiegny van Maldon (Essex), van welke plaats de reis zou worden ondernomen. De wind was gunstig, maar voor het opstijgen wat te sterk; althans toen de touwen gevierd werden en de ballon vrij in de lucht omhoog zou stij gen, werd het gevaarte door een rukwind tegen een steenen muur geslingerd, zoodat de baronet beide beenen brak en van een hoogte van 15 voeten uit het bootje viel, waarbij hij bovendien nog eenige ribben brak. Een der toeschouwers werd door den ballon zoodanig tegen den muur geperst, dat ook hij een rib brak. Simmons zette, ofschoon hij zich de hand gekneusd had, de reis voort en landde 80 minuten later te Arras op Franschen bodem. Voor de zooveelste maal binnen be- trekkelijk korten tijd is weêr eens een „bankier", die het geld van anderen op de Parijsche Beurs verspeeld had; over de grenzen gevlucht, een deficit van een millioen achterlatende. Het eenige verschil in deze financiëele ongevallen, die wat oplichter en slachtoffers betreft, meestal dezelfde verschijnselen aanbieden, is de naam van de straat, waar het „Bankiershuis" gevestigd was. In het Noorden van Schotland heeft het Zondag en Maandag gesneeuwd. De toppen van het Grampian-gebergte zijn met sneeuw be dekt en het weêr is plotseling zoo koud gewor den als in Januari. Uit eenige streken van Flint shire wordt ook winterweer met sneeuw gemeld. Wij hebben reeds melding gemaakt van een bende kerkdieven, die te Parijs en omstreken huishoudt. In den nacht van Zaterdag op Zondag kwamen zij echter bedrogen uit, toen zij de kerk Saint-Nicolas-des-Champs wilden plunderen. Daar de kerkdeuren door electrische schellen in ge meenschap gebracht waren met de kamer van den koster, werd deze, toen de dieven een der deuren forceerden, wakker, en, met een revolver gewa pend, ging hij naar beneden en vuurde in de richting van een brandende kaars drie schoten af, waarop de roovers de vlucht namen. In Londen is iets nieuws op het ge bied van straatmuziek in de wereld gekomen. Twee miskende genieën, een pianist en een tenor, zijn in compagnie getreden, hebben zich een rol wagen aangeschaft en rijden daarmede, de een gewapend met zijn piano en de andere met zijn stem, door de stad, nu eens een romance of opera aria tokkelende en galmende en dan weer hun rollend schabbelletje voortduwende. Men schrijft ons uit Veeriendaal: De door zijn vader te Eist bij Amerougen zoo vree- selijk gewonde 26-jarige zoon is gisteren reeds overleden. De moordenaar is ter beschikking van de justitie gesteld. Aanleiding tot de misdaad moet gevonden worden in een twist, ontstaan doordat de zoon te laat van de paardenmarkt te Rhenen was gekomen. Een der met een mes toegebrachte wonden tusschen de ribben was doodelijk. Merkwaardig is de wijze, waarop de bliksem heeft gewoed in een stal met ossen te Graz. Op het laatst van het onweder sloeg de bliksem, tegelijk met twee schichten, op den stal van een brouwerij; de stal was verdeeld in 2 af- deelingen, in de eene van welke 88 en in de andere 42 groote ossen gemest werden. Daarvan werden 24 doodgeslagen, terwijl al de overige ossen en de knechten in den stal in het geheel geen letsel bekwamen. De getroffen ossen stonden vol strekt niet in ééne rij of naast elkander, maar midden onder niet-getroffenen. Men denkt, dat de getroffen ossen hebben gestaan, terwijl de on gedeerd geblevenen zullen hebben gelegen. Dinsdag-avond is te Amsterdam een timmerman van de dakbetimmering van een in aanbouw zijnd gebouw gestort, met het onge lukkig gevolg dat bij, naar het Binnengasthuis gebracht, een uur later aldaar overleed. Een wandelende melkinrichting. te Lon den, West-end-gedeelte, trekken in de laatste weken eenige troepen geiten, die onder geleide van drijvers zich door de straten bewegen. Deze dieren hebben een eenigszins vreemd aanzien en zijn uit de Pvreneën afkomstig, evenals de bergbe woners die haar geleiden en tot den Baskiscben volksstam behooren. Het doel dezer Basken is, het publiek tegen geringen prijs van de bizonder voedzame, in vele gevallen zeer heilzame geiten melk te voorzien, welke voor de oogen van den verbruiker gemolken wordt en dus alle waarborgen tegen vervalsching aanbiedt. In verschillende Bisdommen van de Vereenigde Staten hebben zich de Katholieken een der laatste uitvindingen der wetenschap ten nutte gemaakt. In een groot aantal steden zijn de pastorieën door de telefoon met verschillende punten der stad in verbinding gebracht, zoodat nu de priesters in de gelegenheid zijn, zoo zieken hunne hulp behoeven, in enkele oogenblikken daarvan verwittigd te worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 2