NIEUWE No. 508. Donderdag 22 Juni 1882. Te Jaargang De Kerkelijke Staat. liAILMHCHE CO! IA UT. ABONNEMENTSPBUS Per 3 maanden voor Haarlem 0,85 Buiten Haarlem franco per post. 1, Afzonderlijke Nummers0,06 Dit blad verschijnt Eiken WOENSDAG en ZATERDAG. BÜSEAÜ: St. Jansstraat Haarlem. 07. .JEi—i JE MALS TIEN PR d f AGITE MA NON AGITATE. PBIJS DEB ADVEBTENTIÊN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Dinsdag- en Vrijdag avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KÜPPERS LAUREY. Vervolg en slot.) IV. Den 20steu September 1870 rukten 20000 Piëmonteezen door de Porte Pia Rome binnen en tegelijkertijd met hen een in alle stedeu en dorpen samengeraapt gespuis, dat alle mogelijke gruweldaden, zelfs moord, uitoefende en daarvoor nog eene belooning ontving van 2l/t frauk per dag. »Laat het volk doen wat het goed vindt,zeide Generaal Cadorna en hij gaf bevel om alle gevan genissen, waariu moordenaars en bandieten zaten, te openen. Voor de zoogenaamde volksstemming waren dezen natuurlijk zeer bruikbare individus. De Pauselijke troepen, ten getale van 14000 man, hadden den strijd tegen de Pië monteezen aanvaard, doch nadat reeds van den vijand 200 man en van de Pauselijke troepen 100 man gevallen waren, gaf Z. H. de Paus, om aan verder bloedvergieten een einde te maken, aan Generaal Kanzier het bevel den strijd te staken. De capitu latie werd gesloten, de Romeinsche solda ten gaven hunne wapens af, de aaugeworven vreemde soldaten werden naar hunne haard steden terug gezonden, de Paus werd ont troond en den 2den Juli 1871 hield Vic tor Emanuel zijn feestelijke intocht in Rome en nam hij bezit van het Quirinaal. Zooals wij reeds vermeld hebben, had de Paus den Kerkelijken Staat van andere Vorsten ten geschenke ontvangen en was hij reeds 1000 jaren in het rechtmatige bezit van het land. Nu is echter hetgeen wij van anderen weguemeu en hun eigen dom is, volgens het zevende gebod een diefstal en als er geweld bij gepleegd wordt, een roof. Al noemt men de inneming van Rome eene politieke noodzakelijkheid; al tracht men de verovering der eeuwige stad door valsche beginselen te vergoelijken of te verdedigen, al decreteert men dat de politiek zich niet met de moraal heeft te bemoeien, deze en nog andere schijngron den zullen niet kunnen verhinderen, dat later in de geschiedboeken zal geschreven staan; »De tocht der Piëmonteezen naar Rome was een rooftocht en de bezetting van den Kerkelijken Staat was een roof.« Met weemoed en droefheid heeft het Ka tholieke volk, van het jaar 1848 afmoeten zien, hoe het beminde Opperhoofd der Kerk door verraders en vijanden omringd, ver volgd en tot de vlucht naar Gaëta, welke FE U1LLETON. Zeldzame wraak. Vervolg.) Een ontzettende gedachte beroerde zijne gansche ziel, eene gedachte die zich sprekend openbaarde in zijn starren uitvorschenden blik. „Dat is goed van u gehandeld, Werner", zeide hij, terwijl hij met geweld elke ontsteltenis trachtte te ver bergen. //Gij zijt een eerlijk man, geef mij de pet maar zoo ik dank u." Tegelijkertijd gaf hij den man een geldstuk, dat deze dankend in zijn zak stak. „Weet iemand nog iets van deze pet?" vroeg deze. „Neen, heer inspecteur?" „Goed, Werner gij kunt gaan." Ontstelt stapte Sturm in zijne kamer op en neer. Zijn borst jaagde geweldig, zijn hart klopte onstuimig. De slagaderen in de slapen werkten, als wilden zij de aderen brekenkoud zweet be dekte zijn voorhoofd. Zwijgend beschouwde hij de vreeselijke pet; zij was hem vreemd. Oogen- schijnlijk had zij lang in den tunnel gelegen. De hevige wind kon haar den man van het hoofd gezwaaid hebben, die hem in den tunnel 24 November 1848 plaats had, gedwongen werd. liet Katholieke volk moest zien dat de Minister van Z. H., Graaf Rossi, en de Pries ter Palma door de hand van een sluip moordenaar vielen. En andermaal werden de Katholieken diep gegriefd, toen na dé nederlaag bij Castelfidardo, den Paus 4/5 van zijn Rijk verloren ging; doch de smart en de droefheid bereikten haar toppunt, toen de catastrophe der onttrooning van den Yader der Christenheid plaats had. Yurige gebeden stegeu ook in die tijden van grooteu nood ten hemel, ondersteuningen de St. Pieterspenning stroomden van alle werelddeelen toe en, om geen middel onbeproefd te laten, zonden de Katholieken, aan wier hoofd zich de Bisschoppen en Priesters plaatsten, bij de machtigste Vor sten verzoekschriften in, om den Paus recht te verschaffen en hem uit den nood te be vrijden. Welke houding namen de Vorsten aan? Bijna alle Regeeringen hebben zonder leedwezen, velen met leedvermaak, den val der wereldlijke heerschappij aanschouwd. Voor recht en gerechtigheid heeft geen Staat willen optreden of er den roover aan willen herinneren. De Franscbe Re geering verklaarde door Jules Favre, dat zij de Italiaansche Regeering onder eigen verantwoordelijkheid liet handelen en de Minister van Justitie Cremieux verheugde zich innig over den intocht der Italiaan sche troepen in Rome. Keizer Wilhelm deed beloften, ze werden echter met vol bracht. Keizer Frans Jozef schreef den Paus een condoleance-brief. Koning Ama- deus kon zich zelf niet op den troon staande houden, hij was bij gevolg niet in staat den Paus hulp te bieden; Rusland nam eene onverschillige houding aan en Engeland keurde de handeling van den roover-koning goed. Dus werd er ten gunste van den Paus niets gedaan? Zeker, men deed de schoonste beloften en men maakte eene waarborgen- wet. Door deze wet werd den onttroonden Paus vrijheid en onafhankelijkheid met souvereiniteit toegezegd; noch het een noch het ander heeft echter eenige waarde. De Paus geniet in zijne woning de vrijheid niet, die de gemeene man in de zijne heeft. De Paus is in zijn verblijf opgesloten en wordt er nauwlettend bespied. Wil de Paus zich in het openbaar vertoonen, dan loopt hij ge vaar, op straat bespot te worden. Hij moet naar het leven stond en de eigenaar dezer pet heette Sturm. Dat kon alleen zijn bloedver want zijn, de man die hem zoo bitter haatte. Juist wilde hij dat verraderlijke voorwerp ter zijde leggen, toen zijn vrouw de kamer intrad en zijne ontsteltenis bemerkte. „Wat is er Frans, wat hebt ge gedaan?" „Niets, niets, Elise, bekommer u over mij niet." „Ge doet vreemd, wat beduidt die pet?" „Lees, zij behoort aan een man die Sturm heet en werd in den tunnel bij H. gevonden. Een kreet van ontzetting ontsnapte haar be vende lippen. „Mijn vermoeden!" riep zij, „Robert is de dader." „Zacht, vrouwtje, de zaak is wonderlijk, ook ik geloof het, maar er is geen rechtstreeksch bewijs. Ik zal nitvorschen of Robert dien dag naar H. gereden is." 't Onderzoek bewees, dat de koopman Sturm op dien dag een beroepsreis naar H. gedaan had. Er was geen twijfel meer, hij en niemand anders had den moordaanslag gepleegd III. De winter was in 't land met zijn lijden en verblijden. De stad E. lag aan een breeden stroom Groote ijsschotsen dreven op het water, nu eens vreedzaam naast elkaar, dan weer in woesten het wagen een optocht van vrijmetselaars, vrijdenkers en andere vijanden van het Pausdom te ontmoeten, die hem zouden beleedigen; of kan een levenden Paus niet overkomen wat een dooden Paus is weder varen? Om zich voor beleedigingen te vrijwaren, heeft onze thans glorierijk regeerende Paus zich niet openlijk laten kroneD. Zelfs dan ook, als de Paus geen beleedigingen van zijne vijanden te vreezen had, zou hem veel, wat zich in de stad Rome aan zijne blikken zou voordoen, hoogst onaangenaam zijn. Hij zou er kerken zien, die men tot kazernen heeft iugericht, vernielde kloosters, wier vroegere bewoners hem bekend waren, en nieuwgebouwde scholen ,waar het ongeloof gedoceerd, het Pausdom gehoond wordt; hij zou zien, dat het Quirinaal een door Paus Gregorius XIII gebouwd, door Pau- lus V voleindigd paleis dus de woning der Pausen door Koning Humbert in bezit genomen is. Een en ander maakt den Paus tot een gevangene in het Vaticaan. Dat zijn on dragelijke toestanden! Zij kunnen en zul len niet blijven, zooals zij zijn. Wanneer echter veranderingen plaats zullen hebben weet God alleen, die tijd en maat iu han den heeft. Zal de Paus afstand doen van den Ker kelijken Staat? Neen, nooit. Zoo lang de Pausen den meineed ais een groote zonde beschouwen, zoolang zal ook de Paus niet vrijwillig afstand doen van zijne Staten. Ieder Paus zweert bij de aanneming der hoogste waardigheid, het Patrimonium Petri te bewaren. Daarom zeide Pius IX tot zijne belagers: »]Yon possumus« en in October 1871 verklaarde dezelfde Paus in het consistorie plechtig, liever te willen sterven dan zijn eed te breken. Het Opperhoofd der Katholieke Kerk zal geen afstand doen, omdat hij niets geven kan, wat hem niet uitsluitend toebehoort. Meer dan 200 millioeu Katholieken heb ben deel aan den Kerkelijken Staat. De Paus, als Opperhoofd der Katholieken, heeft de verplichting het eigendom te besturen en het ongeschonden aan zijn opvolger af te leveren. Geen Paus zal van de wereldlijke heer schappij afstand doen, want daardoor zou hij de gelegenheid openen dat ook zijne geestelijke macht geschonden of vernietigd werd. »De vrijheid van den Paus,« heeft Thiers reeds gezegd,ligt in de souverei- strijd door onderlinge aanraking, of zich ver pletterend met knallend geluid tegen de rotsige oevers. Dikwijls werd een groote ijsschots tegen het scherp uitloopend steenen hoofd geworpen, dat, om den snellen stroom en den aandrang der golven te breken, ver in de rivier uitgebouwd was. Op het oogenblik dat de kolossale ijsmassa met den steenen pijler in aanraking kwam, deelde en brak, sneed de spiegelgladde schots iu twee deelen, als hadde een onzichtbare hand met een scherpen diamant een glasscherf doorge sneden. Van de drukke bezigheid der schippers, die aan den stroom leven gaf, was niets te bespeu ren. Geen schip met vroolijken wimpel en vlag gen, geen zwaar beladen boot waagde zich op de golven, de raderen der stoombooten geeselden niet den stroom niets dan ijs, een eenzame vlakte, waarover nu en dan een kraai heen streek en een ijzeren brug door haar grootste bogen, oever aan oever verbindend en trotseerende den geweldigen aandrang van het ijs met hare stevige pijlers. Tusschen de boven genoemde steenen hoofden, waarop de golfstroom brak, lag een spiegelgladde ijsvlakte op het stille water, waarop de stede lingen zich vermaakten. Jong en oud was ver tegenwoordigd. Pijlsnel schoten zij voorwaarts op niteit. c Is hem deze ontnomen, dan is hij onvrij, hij hangt dan af van den wil eener wereldlijke Regeering. En welke moei lijkheden kunnen hem dan in den weg ge legd worden! De Paus zal geen afstand doen van de wereldlijke Regeering, want deed hp dit, dan zou hij den aan hem gepleegden roof goedkeuren. Door de toegevendheid van den Paus zou het begrip van eigendom ver dwijnen, men zou het mijn en dijn niet meer onderscheiden en de sterkere zou zich het recht aanmatigen te stelen en te roovent waar hij zulks goedvindt. Wat zou de Paus doen als hij den roof niet laakte? Hij zou medeplichtig worden aan de gewelddadigheden, hij zou door zijn zwijgen roof en diefstal goedkeuren, de roofzuchtigen nog meer aanmoedigen en op deze wijze de welvaart der mensche- Ipke maatschappij ondermijnen en de re volutie in de hand werken. Kan men in derdaad zoo iets van een Paus verwachten, die de opperste leeraar is der waarheid en eerste behoeder van den godsdienst en va n de zedelijkheid. De Paus zal geen afstand doen van de wereldlijke heerschappijwant zoolang een ander heer en Koning van Rome zal zijn, ontstaat tusschen dezen en den Paus een onnatuurlijke verhouding- De Koning wordt door den Paus »zoon,« de Paus echter door den Koning »vader« genoemd. Zoo dikwijls de h. Vader van zijne ge vangenschap, van zijne treurige positie en van de beleedigingen spreekt en in een Apostolisch schrijven zich daarover open lijk beklaagt, spreekt de Regeering van den Koning deze berichten tegen en zij verkondigt dat de klachten van den h. Va der onwaar en in vele opzichten overdreven zijn en de waarborgen-wet nauwkeurig ge handhaafd wordt. Is het passend zoo tegen een Vader te spreken? Deze onnatuurlijke toestand werd door Keizer Constantijn den Groote goed be grepen; hij zag dat hij in Rome bij de heiligheid en deugden van den h. Vader in de schaduw gesteld werd en trok naar Byzantium. Dit begrepen ook later de West- Romeiusche Keizerszij kozen als resi dentie de steden Ravenna, Florence, Mi laan en Bolognageen van hen nam uit de aangegeven gronden en omdat er niet de minste noodzakelijkheid bestond, Rome als hoofdstad. Die daad van ruw geweld was voorbehouden aan Koning Victor E ma- ijzeren schoenen, nu eens in rechte lijn, dan weder in sierlijke bogen. Als een pijl uit den boog snelden de in pel zen gehulde gestalten voorwaarts, als gold het een Olympischen wedloop, onbekommerd voor het verraderlijke element onder de ijsvlakte, on bekommerd om de schotsen, die den zoom der vlakte braken. Ook de inspecteur Sturm bevond zich onder de schaatsenrijders. Hij was een der sierlijkste en snelste rijders. Met stille bewondering volgden hem veler oogen als hij daar rustig en fier heen- schoot. Hij was weer volkomen hersteld; de lange ziekte had geen spoor van lijden in het lichaam achter gelaten. De bleekheid der wangen had weder plaats gemaakt voor een krachtigen, gezonden gloed. De ijsbaan had iets bizonder aantrekke - lijks voor Sturm; schaatsenrijden was een harts tocht, die hem uit vroegere jaren was bijgebleven. Plotseling ontdekte hij zijn familielid, den koop man Sturm, die zich met zijn dochter op het.ijs be vond. Op hetzelfde oogenblik stond hem de moord geschiedenis, de reispet en alles wat daaraan ver bonden was, levendig voor den geest, 't Was de eerste maal dat hij zijn neef sedert die gebeurtenis zag. Ook de koopman moest den inspecteur ge zien hebben, maar hij deed, als of hij hem niet bemerkte. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1882 | | pagina 1